Reklama

2020-06-07 10:00:13

Z archiwum Tygodnika

Oszustwo Juwenturu (WIDEO)

Zakopiański hotel "Słoneczny", dawny "Juventur" sprzedany został za 12 mld zł. krakowskiej firmie PROFER oraz byłej synowej Edwarda Gierka, Ariadnie Gierek-Łapińskiej i jej mężowi. Zdaniem niektórych zakopiańskich radnych, wszystkiemu winne jest ... Pisaliśmy w 1994 roku. Oto ten tekst. Warto też obejrzeć film.

W kwietniu 1992 roku Rada Gminy Tatrzańskiej, oddała w wieczyste użytkowanie Spółce Akcyjnej Biuro Turystyki Młodzieżowej Juventur, teren pod hotelem "Słoneczny" dawny "Juventur". Ponad 9 tysięcy metrów kwadratowych w samym centrum miasta, przeszło na własność firmy, o której już wówczas mówiło się, że ma potężne długi. Decyzję podjęto, tylko przy dwóch głosach przeciwnych, mimo że wcześniej, specjalnie powołana komisja Rady uznała te działania za niewłaściwe. Ogromną rolę odegrał wówczas dyrektor hotelu Edward Nadarkiewicz, który przedstawił radnym wizję szklanych domów.

Podstawowym argumentem za przekazaniem terenu miała być propozycja jugosłowiańskiej firmy, która rzekomo gwarantowała Juventurowi znakomity kredyt na modernizację hotelu. Prawdopodobnie już wówczas Juventur zamierzał cały obiekt sprzedać.

Pieniądze Socjalistyczej Młodzieży

Spółka akcyjna Juventur powstała w grudniu 1989 roku, zaraz po przekształceniach w szeregach ZSMP.

Jej kapitał wynosił wówczas 6 mld 500 mln zł. Ponad 2 mld zł wniósł do spółki Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Pozostałe akcje znalazły się m.in w rękach prezesów i byłych szefów organizacji.

9 września 1992 roku Zarząd Miasta podpisał odpowiedni akt notarialny. Władze Zakopanego reprezentowali wiceburmistrzowie miasta Juventur Jacek Rostkowski i Alojzy Choda - wiceprezesi spółki. Akt notarialny był jednocześnie umową o oddaniu w wieczyste użytkowanie oraz umową sprzedaży budynku. Przyjęto, że budynek ma wartość 12 mld zł. Taką samą kwotę przedstawiła spółka jako poniesione niegdyś koszty na budowę hotelu. W ten sposób Juventur SA Biuro Turystyki Młodzieżowej, bez dodatkowych opłat stał się prawnym właścicielem budynku i dzierżawcą terenów na 99 lat.

Dla władz miasta, nęcącą była zapewne kwota 722 mln 400 tys. zł (pierwsza roczna opłata za wieczystą dzierżawę), jaką Juventur miał zapłacić natychmiast po podpisaniu umowy. Właściwe użytkowanie terenu miał Gminie gwarantować zapis, że w ciągu dwóch lat zostanie dokonana adaptacja budynku na wyższy standard oraz rozbudowa hotelu.

Miłość bliźniego

15 stycznia 1993 roku władze miasta poinformowały Juventur S.A, że opłata dzierżawna za 1993r. wynosi 216 mln 720 tys zł. i powinna zostać wpłacona w ciągu trzech miesięcy.

2 marca ub.r. dyrektor hotelu, występując w imieniu spółki zwrócił się do burmistrza Zakopanego z prośbą o rozłożenie kwoty dzierżawy na raty. Zarząd Gminy Tatrzańskiej przyjął propozycję, rozkładając należną kwotę na cztery raty.

W październiku u notariusza pojawia się wspomniany już wcześniej Jacek Rostkowski. Tym razem przedstawia się jako działający w imieniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "Juventur Travel". Informuje o chęci zakupienia hotelu "Słoneczny" wraz z gruntem od firmy Juventur SA.

Juventur Juventurowi

27 października 1993 roku, hotel ponownie zmienia właściciela. Tym razem wystarcza kilkanaście milionów złotych oraz oświadczenie, że Juventur SA jest winien Juventurowi Travel 6 mld 216 mln zł. Obie strony informują, że dokonały wyceny nieruchomości. Tym razem ustalono, że hotel wraz z terenem ma wartość 6 mld 230 mln zł. Różnica 13 mln zł zostaje zapłacona gotówką. Nieruchomość przekazana zostaje nowemu właścicielowi w zamian za długi. W umowie kupna nieruchomości pojawia się nowy element - obciążenia hipoteczne. Nieruchomość obciążona jest długami Juventuru na kwotę około 9 mld zł. Wśród wierzycieli są m.in Powszechny Bank Kredytowy S.A i Bank Polska Kasa Opieki S.A w Warszawie. Obciążenia hipoteczne w większości pochodzą z niespłaconych kredytów bankowych oraz odsetek.

W listopadzie 1993 roku Zarząd Miasta wysyła pismo do nowego właściciela z informacją, że warunkiem utrzymania wieczystej dzierżawy jest adaptacja i modernizacja hotelu w ciągu dwóch lat od podpisania umowy. A zatem termin upływa 9 września 1994 roku.

Nowy kupiec

W Zakopanem o zamiarze sprzedaży hotelu przez Juventur Travel, zaczęto mówić na początku grudnia 1993 roku. Nieoficjalnie twierdzono, że nieruchomość zostaje przejęta przez jeden z warszawskich banków w zamian za długi.

Tymczasem chęć zakupienia całej nieruchomości zadeklarował PKL. Dyrektor Ryszard Antoszyk zaproponował właścicielowi 9 mld zł. Juventur Travel odmówił twierdząc, że nieruchomość warta jest co najmniej 12 mld zł. Gdy PKL otrzymał zgodę na wypłacenie podwyższonej kwoty, cała nieruchomość była już sprzedana.

Hotel Słoneczny kupili za 12 mld zł.: krakowska firma PHP PROFER (2/3 całej nieruchomości), Ariadna Gierek-Łapińska (1/6 nieruchomości) oraz Tadeusz Łapiński (1/6 nieruchomości). Juventur zobowiązał się do likwidacji obciążeń hipotecznych.

Właściciele

W/g informacji jakie zdobyliśmy w Krakowie, firma PHP PROFER zajmuje się handlem, głównie wyrobami hutniczymi. Jej szef, Stefan Niziołek to były dyrektor d/s pracowniczych Huty im. Lenina, za nadużycia zwolniony dyscyplinarnie w 1989 roku.

Ariadna Gierek- Łapińska jest byłą synową Edwarda Gierka. Kieruje jedną z najbardziej znanych klinik okulistycznych w Katowicach. Niestety nie udało nam się ustalić, jakie związki łączą kupujących.

Zdaniem dyrektora Edwarda Nadarkiewicza, nowy właściciel ma świadomość o konieczności podniesienia standardu hotelu... przynajmniej do trzech gwiazdek...

Konsekwencje

....decyzji Rady Gminy Tatrzańskiej sprzed dwóch lat, można było przewidzieć. W nieprzemyślany sposób władze miasta utraciły jakąkolwiek kontrolę nad przepięknym skrawkiem ziemi w centrum miasta. Dzisiaj z Urzędu Miasta wysyłane są pisma do kolejnych właścicieli, którym burmistrz przypomina o konieczności wywiązania się z zapisu umowy dzierżawnej, mówiącej o konieczności adaptacji i rozbudowy hotelu. Pisma pozostają bez odpowiedzi.

Jurek Jurecki

Niestety nikt nie odpowiedział za to skandaliczne wyprowadzenie majątku z organizacji młodzieżowej. Sprzedaż Juwenturu Gierkowej była powodem, że zaczęliśmy się przyglądać jej interesom. I tak trafiliśmy na potężną korupcje w Klinice Okulistycznej na Ceglanej. Podczas rozmowy z byłą synową Gierka okazało się, że jest pijana w pracy. Po naszych materiałach straciła pracę i trafiła pod sąd. Po wielu latach procesów, sąd jednak umorzył sprawę. Warto obejrzeć nasz film, który wówczas przygotowaliśmy. 


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Gogo 2020-06-07 10:37:52
Czy ktoś poniesie odpowiedzialność ?
obserwator 2020-06-07 10:22:59
Lata 1989-1993
Wtedy najwieksze biznesy sie robiło.
Znajomośći +łeb na karku i w jednej chwili czlowiek stawał się milionerem,
Złodziejstwo na niespotykaną skalę.
Ludzie kupowali hektary ziemi po PGR z a symboliczna złotówkę, obszary w Bieszczadach.
Teraz oczywiście złodziejstwo jest bardziej wysublimowane bazujące na lini oragana pańsytwowe +obywatel+ znajomości.
 • PRACA | dam
  Do obsługi recepcji aparthotelu poszukujemy uprzejmej, dyspozycyjnej osoby ze znajomością języka obcego oraz z prawem jazdy kat. B Tel. 885145405 email: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ z możliwością zakwaterowania. Tel. 182063730 lub 506129438. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 182063730 lub 607508752. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANI DOBRY WĘGIEL - TRANSPORT PROSTO Z KOPALNI. Kostka, orzech, miał, eko groszek. 517665368
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  PRACA DLA BYŁEGO URZĘDNIKA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. WYSOKIE WYNAGRODZENIE, ELASTYCZNE GODZINY PRACY. 697353012
  Tel.: 697353012
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA, PRACA, PRACA -OSOBĘ DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, WSPÓLNIKA, PRACOWNIKA PROWADZĄCEGO MUZEUM. 698137333
  Tel.: 698137333
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 8-12 LIPCA. Tel. 668589537
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajecia kawalerka w Nowy Targu .Mieszkanie po remoncie , dostępne od zaraz.660797241 b12.pl
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukam Kucharka/Kucharz najlepiej osoba wielofunkcyjna z możliwym zakwaterowaniem Tel. 889243889
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną 10-15 arów okolice Czarnego Dunajca Tel. 508949945
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Bukowinie T. zatrudni recepcjonistkę. Praca stała. Tel. 789-111-300 email: praca@roztoka.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • KUPNO
  Kupię stare góralskie meble Tel. 602388188
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-13 08:40 W nowotarskim Duda dostał 72,54% głosów. Najwięcej na Orawie, najmniej w Szczawnicy i Nowym Targu 2020-07-13 08:34 W Poroninie, Bukowinie i Białym Dunajcu zdecydowanie wygrywa Duda 2020-07-13 08:09 PKW podała wyniki prawie z prawie wszystkich komisji wyborczych. Andrzej Duda prezydentem 3 2020-07-13 08:00 Zakopiański urząd zamyka się na petentów 3 2020-07-12 23:57 Rośnie przewaga Andrzeja Dudy 6 2020-07-12 21:00 Andrzej Duda prezydentem? Znamy wyniki sondaży 28 2020-07-12 20:38 Wybrali wóz strażacki 2020-07-12 20:30 Kino letnie czeka na widzów 3 2020-07-12 19:30 W nocy kolejna dezynfekcja ulic w Zakopanem 3 2020-07-12 18:45 Ludzka proca 1 2020-07-12 18:20 Ponad 50-procentowa frekwencja w Mieście o godz. 17 2020-07-12 18:10 Dobre informacje z sanepidu. Nie ma nowych przypadków 4 2020-07-12 17:59 Z miejsca kolizji - wprost do więzienia 2020-07-12 17:30 Prezes rezygnuje - mleczarnia pozostaje z problemami 2020-07-12 17:00 Miasto obiadowa porą 2020-07-12 16:45 Wielu turystów głosuje w Sromowcach 2020-07-12 16:00 Kopiec Wolności ma już 110 lat 1 2020-07-12 15:15 Rabczanie nawet po południu muszą stać w kolejce do głosowania 2020-07-12 14:30 Z plaży do lokalu wyborczego - tak też głosują górale 2 2020-07-12 14:05 Wyjedź kolejką na Gubałówkę - czekają atrakcje 1 2020-07-12 14:04 Głosujemy - frekwencja w samo południe wyższa w powiecie tatrzańskim 2020-07-12 13:30 Weekend pełen atrakcji 1 2020-07-12 12:18 Takich tłumów nikt się nie spodziewał - zabrakło czystych list 2020-07-12 11:31 W zakopiańskich lokalach wyborcy z plecakami 2020-07-12 10:28 W Zakopanem już u 21 osób stwierdzono koronawirusa 29 2020-07-12 10:10 Zderzenie na ul. Broniewskiego - droga zablokowana 4 2020-07-12 10:00 Honor bitnika 3 2020-07-12 09:00 Pogoda nastraja by pójść na wybory 2020-07-12 08:05 W mieście znów kolejki od samego rana 3 2020-07-12 07:00 Rozpoczęła się druga tura wyborów. Pamiętajmy o dwóch pieczęciach 2020-07-11 21:00 Posprzątają Tatry 2 2020-07-11 20:00 Takie grzybobranie w Sierockiem 2020-07-11 19:00 Zarzut na mundurze 3 2020-07-11 18:53 Wirus wśród żałobników 7 2020-07-11 18:10 Pożar podczas burzy 2020-07-11 18:00 Iskierka dla Tadzia (WIDEO) 2020-07-11 17:54 Deszczowe i chłodne Krupówki 2020-07-11 17:00 Wypadek konia w Dolinie Chochołowskiej 12 2020-07-11 16:00 Wóz strażacki jak się patrzy 2020-07-11 15:00 Prognozy się sprawdziły. Temperatura spadła o 10 stopni 1 2020-07-11 14:10 Sytuacja w Zakopanem jest poważna. Nie słuchajmy beztroskich opinii 21 2020-07-11 13:30 Pochwały dla wójta 3 2020-07-11 12:29 Tatra CUP (WIDEO) 2020-07-11 11:14 Małopolski rekord zakażeń koronawirusem. 3 nowe przypadki na Podhalu 2 2020-07-11 11:00 Tłumy turystów w Tatrach, mimo że nadciąga załamanie pogody 9 2020-07-11 10:00 Od razu wiedziałam, że będę tu wracać 2020-07-11 09:00 Ponad milion złotych na samochód strażacki 1 2020-07-11 08:30 Inauguracja 14. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie 2020-07-11 08:00 Kobiety w chmurach 2020-07-11 00:00 Rozpoczęła się cisza wyborcza 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-13 08:54 1. Do # stasek Dokładnie, w punkt. Odpuszę, świat może być piękny mino to ... niech sobie kradną 2020-07-13 08:53 2. Jak tam hejterzy? Łyso wam? 2020-07-13 08:48 3. Czyli dalej Jarosław prezydentem z dudopisem w ręce.... Kolejne zmarnowane 5 lat nas czeka z niespełnionymi obietnicami i pseudo pomocą. To się teraz posypie bo w dobie kryzysu żeby rozdać daninę trzeba będzie ja z kąś zabrać.... W Zakopanem np w śmieciach o 100% droższych Cieszcie się bo jak to mówią "sprzedał krowę kupił kurę gospodarka pójdzie w górę" 2020-07-13 08:47 4. W ZASADZIE NIE MA CO KOMENTOWAĆ - COFAMY SIĘ NIESTETY DO ŚREDNIOWIECZA, TYLKO PATRZEĆ JAK ZAPŁONĄ STOSY 2020-07-13 08:43 5. Teraz będziecie mieć żałobę z kwarantanną po Trzaskowskim cha cha cha cha cha cha cha cha 2020-07-13 08:41 6. po wyborach, więc suwerena można kopnąć w d... . i dobrze tak suwerenowi. 2020-07-13 08:41 7. Wyrazy współczucia dla rodziny tragedia straszna....nie oceniam nikogo ale dla mnie cala ta ścieżka rowerową to jedna wielka pomyłka.....niestety na jednym z odcinków mieszkam ja rowerzyści myślę że droga jest ich potrafią zwyzywac kierowce samochodu gdzie ona ma pierwszeństwo, do dzieci jeżdżących na rowerach "super.... z drogi"....a spacer ścieżką rowerową z dziećmi na rowerkach nie wchodzi w grę absolutnie. Porażka!! 2020-07-13 08:36 8. no tera sie ludzie dopiero obudzą jak im pis zafunduje rózne dodatkowe opłaty daniny .i nie miejcie do nikogo pretensji tylko sami do siebie .ciemnogrodu poddani .ale jakim cza byc slepym to ja tego nie ogarniam . a patrzac na wynik to pryncypał i tak ma słaby patrząc na to ze stal za nim kazdy minister premier i bor czy sop solidarnosc podróze limuzynami i srodkami trasportu .telewizja publiczna rydzyka poczta polska .to slabiutko wypadl jaki prezydent taki elektorat .brawo my brawo Trzaskowski 2020-07-13 08:35 9. @wiktoria. Te 48 % głosujących za Panem Trzaskowskim raczej nie można lekceważyć. Nikt z nich nie będzie siedział spokojnie w łańcuchach watykańskich. 2020-07-13 08:34 10. No to już jest kur... przesada To ludzie muszą zapierd... W sklepach, muzeach i restauracjach, a hrabiostwo się zamyka ze strachu przed ludźmi i chorobą. Gdzie honor urzędasy?!
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania