Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-06-20 10:00:00

Z archiwum Tygodnika

Straszy na Chochołowskiej

Reklama

W czasie czternastoletniego pobytu w schronisku na Polanie Chochołowskiej Wincenty Cieślewicz spotkał się z wieloma dziwnymi historiami. Poniżej zamieszczamy opowieść pana Wicka o tym, co kiedyś działo się w Dolinie Chochołowskiej.

W historii Doliny Chochołowskiej zdarzały się różne dziwne, nadprzyrodzone zjawiska, takie jak biała pani, która kiedyś pojawiała się w schronisku, dezerter biegający w rejonie Jarząbczej, czy dziad przysiadający na mostku przy Siwej Polanie.

Schroniskowa biała pani

Schronisko, które obecnie stoi na Polanie Chochołowskiej wybudowane jest na miejscu przedwojennego schroniska Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Kiedy zaczęliśmy tutaj pracować w 1974 roku - pracownice wspominały, że co jakiś czas widują białą panią, przy czym ma ona jakiś taki dziwny wygląd. Po rozmowach z osobami, które ją widziały, doszliśmy do wniosku, że może to być "wspomnienie" dziewczyny.

W 1938 roku na zabawie sylwestrowej zorganizowanej przez Warszawski Klub Narciarski była tutaj dziewczyna. Na sylwestra przyjeżdżało zazwyczaj towarzystwo międzynarodowe, a wówczas była tu grupa związana z ambasadą niemiecką. Opiekował się nimi jakiś rotmistrz kawaler, który przyjechał ze swoją narzeczoną. Mieli oni brać ślub w karnawale 1939 roku. Ale tutaj w schronisku dziewczyna stwierdziła, że jej partner za bardzo zajmuje się paniami z tej grupy. Zrobiła mu awanturę; krzyczała, że dla niego głowę straciła. Zarzuciła tylko szal na głowę i w sukni balowej wybiegła ze schroniska. Góral z Witowa odwiózł ją saniami do Zakopanego. Wsiadła do pociągu i pojechała do Warszawy. Zaręczyny zostały zerwane. Kiedy były narzeczony poszedł na wojnę w 1939 roku, napisał do niej list zapewniając, że ją kocha. Niestety z wojny nie wrócił. Dziewczyna natomiast w latach powojennych, kiedy stały jeszcze ruiny dawnego schroniska - przychodziła na to miejsce i wspominała to ostatnie spotkanie. Opowiadała różne dziwne rzeczy, które wskazywały nawet na chorobę psychiczną.

Potem przestała przyjeżdżać, a na Chochołowskiej zaczęła się pojawiać biała pani. To były jeszcze czasy, kiedy pomieszczenia obecnego schroniska oświetlano świeczkami lub lampami naftowymi, więc duch białej pani miał dobre warunki do pokazywania się tutaj. Przez te ostatnie siedem lat naszego pobytu, nikt w schronisku nie widział już białej pani.

Dezerter z Jarząbczej

W pewną czerwcową noc, przy pełni księżyca w 1975 roku przyszli do mnie turyści informując, że konieczna jest pomoc medyczna. Widzieli oni pokrwawionego człowieka w góralskim stroju, który biegł przez Jarząbczą Polanę i krzyczał. W tym czasie pracowała u nas gaździnka z Witowa - pani Aniela Szczechowicz, mająca wówczas około siedemdziesięciu lat. Powiedziała wtedy - Kierowniku, nie zawracajcie sobie głowy, bo dyć to dyzerter. Nie zrozumiałem o co chodzi. W każdym razie wziąłem apteczkę z dyżurki ratowniczej i poszedłem z psem szukać rannego. Obeszliśmy z kolegami cały teren i nie widzieliśmy żadnych śladów. Pies również nie reagował. Właściwie nic nie było wiadomo. Turyści upierali się, że na pewno widzieli tego człowieka i słyszeli jak krzyczał. Był ubrany w góralskie portki i białą pokrwawioną koszulę. Sądziłem, że może to jakieś góralskie porachunki lub sprawy przemytnicze. A pani Aniela, która czekała na nas, skomentowała - Widzicie kierowniku, dobrze mówiłam, że to dyzerter.

Okazało się, że wśród miejscowych górali znana jest historia z dezerterem i to potwierdzona historycznie. Krzyż, który stoi na początku Wyżniej Polany Jarząbczej jest powszechnie zwany krzyżem dezertera. W tym właśnie miejscu zakończył życie młody chłopak z Cichego, który w czasie pierwszej wojny światowej uciekł z wojska i ukrywał się u baców na Wyżniej Polanie Jarząbczej, a powyżej Jarząbczych Rówienek. Szukający go żandarmi wykorzystali moment, kiedy jego matka poszła zanieść mu koszulę na zmianę i jakąś spyrkę do jedzenia. Gdy w księżycową noc odprowadzał matkę na dół, żandarmi zaczajeni na skraju Polany postrzelili go, a on uciekał krzycząc. Padł kolejny strzał i kilkadziesiąt metrów dalej chłopak zmarł. Na pamiątkę tego wydarzenia został postawiony krzyż. Ja nie spotkałem tego dezertera, ale ci turyści byli przekonani, że go widzieli.

Dziad z Siwej Polany

W latach siedemdziesiątych namówiliśmy dziewczyny, które u nas pracowały i były bez żadnego zawodu, aby chodziły na kursy w Zakopanem - kelnerskie czy kucharskie i zdobyły jakiś zawód. Zdarzało się, że wracały pieszo, bo nie było takich możliwości transportowych jak teraz. Jedna z tych dziewczyn twierdziła, że jak idzie to zawsze na Siwej Polanie - blisko miejsca, gdzie jesienią 1939 roku zostali rozstrzelani mieszkańcy Zakopanego - na barierce mostku siedzi jakiś dziad. Myśmy się podśmiewali z tego. Ale jadąc kiedyś wieczorem samochodem, zabrałem dziewczyny. Padał wtedy śnieg. W pewnym momencie mówią - Patrzcie kierowniku, siedzi. Rzeczywiście, widziałem postać siedzącą na barierce, przy czym na mostku był kilkucentymetrowy śnieg. Później śnieg już nie padał. Na drugi dzień rano zjechałem samochodem na dół, ale na barierce nie było żadnego śladu po tym człowieku.

Coś jednak w tym jest.

Wysłuchała: Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
hectoris321 2020-06-21 10:51:42
Super artykul..wiecej takich..
piykniy 2020-06-21 01:29:58
Jestem Goralka z okolic Doliny Chocholowskiej i nigdy o tym nie slyszalam - bardzo ciekawa opowiesc - na pewno jest w tym '' cos prawdy'' , prosze o wiecej takich artykolow i histori zwiazanych z NASKIM PODHOLYM - barz piykniy pytom -.
''Downe piykne casy kasciy siy podzialy
Cysciy z Holnym wiatrym w niebo ulecialy ?...
Ciynzko nom dzis bez wos w holach Wos sukome
Cy kiedy znojdziyme tom Waskom slebode ? ''
Aga 2020-06-20 23:32:47
Więcej takich historii, ciekawe to i dobrze się czyta :)
Mio 2020-06-20 17:49:00
Często odwiedzamy Chochołowską, i inne miejsca w Tatrach tez, nawet kilka razy w roku. Ale tylko w Chochołowskiej, głównie gdy jest cisza i tylko słychać ptaki i owady, to mam wrażenie że równolegle gdzieś jakby, trochę jak przez szkło, jak wspomnienie czy echo jakies, słychać śmiech dziewczyn, wrzawę dzieciaków, góralską gwarę..naprawdę bardzo to dziwne. A jestem osobą dość mocno stapajacą po ziemi.
franek 2020-06-20 15:52:41
Świetna sprawa ten cykl "Z archiwum Tygodnika" :) sporo ciekawych tematów sprzed lat.

A może byście powrócili też do cotygodniowych przeglądów fotograficznych? To również było super i nie wiem czemu zaprzestaliście je zamieszczać.
Mega 2020-06-20 14:24:17
No i super :) więcej takich artykułów , miło się czyta i bardzo ciekawe to prosimy o więcej
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-22 21:50 Nad Kieżmarskim Stawem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-10-22 21:30 Na Słowacji zakaz wychodzenia z domów 5 2020-10-22 21:00 Złota polska jesień w Pieninach (WIDEO) 1 2020-10-22 20:05 Asfaltu nie widać 2020-10-22 19:20 Strażacy odkażają miejskie przystanki 2 2020-10-22 18:40 Silne porywy wiatru nad Jeziorem Czorsztyńskim 1 2020-10-22 18:15 Potrącona pod szpitalem odniosła poważne obrażenia 1 2020-10-22 17:46 Kierowca miał prawie 3 promile. Zobaczcie, jak to się skończyło 6 2020-10-22 17:30 Nauka zdalna - autobusy szkolne zawieszone 2020-10-22 17:02 Pieśni papieskie i maryjne. Koncerty online (WIDEO) 2020-10-22 16:30 Za szybcy jak na posiadane prawo jazdy 1 2020-10-22 16:02 Niezbywalna Stara Szkoła 1 2020-10-22 14:54 To koniec nowotarskiej mleczarni 8 2020-10-22 14:06 Sesja w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO, NA ŻYWO) 1 2020-10-22 14:03 Twoje światła-nasze bezpieczeństwo 3 2020-10-22 13:32 Makabreska na bulwarach 4 2020-10-22 13:02 Starostwo stawia wysepki na Oswalda Balzera (WIDEO) 16 2020-10-22 11:57 Potrącenie pod szpitalem na Gładkiem 3 2020-10-22 11:03 Trwa sesja zakopiańskiej rady miasta (AKTUALIZACJA) 9 2020-10-22 10:55 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. W powiecie tatrzańskim zmarły 4 osoby na Covid-19 3 2020-10-22 10:31 Kolejna rekordowa liczba zakażonych koronawirusem i zmarłych na Covid-19 w Polsce 2020-10-22 10:00 Z kazachskich stepów pod Tatry 1 2020-10-22 09:00 Górale, covid-19 i Argentyna 1 2020-10-22 08:01 Corno Owca Samłela (WIDEO) 2020-10-22 07:00 Cios w plecy 3 2020-10-21 22:10 Przełęcz Knurowska 2020-10-21 21:54 Cmentarz żydowski nocą 2020-10-21 21:12 Dawna szkoła katolicka dla centrum krwiodawstwa 1 2020-10-21 20:54 Jak dobrać zasłony do wnętrza? 2020-10-21 20:50 Czy znikną reklamy w Zakopanem? 6 2020-10-21 20:32 Izolatorium w covida 2 2020-10-21 20:11 Dotacje na wymianę pieców wyczerpane - będą kolejne 4 2020-10-21 19:46 Takiej mapy jeszcze nie było. Stworzyła ją Kaśka Paluch z Zakopanego 1 2020-10-21 19:19 Lampy trzeba wyłączyć, by zwierzęta mogły migrować 9 2020-10-21 19:00 Obrady bez sołtysów i mieszkańców 1 2020-10-21 18:38 Widmo Brockenu na szlaku z Ciemniaka 2020-10-21 18:16 Zakupy dla straży 2020-10-21 18:05 Bez pobłażliwości - kierowcy tracą prawo jazdy 1 2020-10-21 17:39 Edukacja Jutra. Wyróżnienie dla nauczycielki z Gliczarowa Górnego 2020-10-21 17:32 Sesja dla mieszkańców online 2020-10-21 16:46 Krzywoń nie zostanie zabudowany 1 2020-10-21 16:28 Tablety i laptopy do nauki zdalnej 4 2020-10-21 16:01 Tak wczoraj było w Pieninach (ZDJĘCIA) 5 2020-10-21 15:15 Taki piękny krajobraz, sielanka, tylko ten jeden szczegół! 4 2020-10-21 14:52 Poszukiwania Sławka zakończone 2020-10-21 14:48 Alarm bardzo fałszywy 2020-10-21 14:30 Pasażerowie alarmują - odwołane kursy Żółtej Linii 7 2020-10-21 13:45 Opinia Czytelnika: Dlaczego nie zamkną całych szkół? 13 2020-10-21 12:59 Wesela zakazane w całej Polsce. Jesteś za, czy przeciw? (SONDA) 8 2020-10-21 12:28 Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-22 22:41 1. Do Reali. Pewnie pracujesz w budżetowce albo jesteś bezrobotnym i nie masz pojęcia o czym piszesz 2020-10-22 22:39 2. Z komentarzy wynika że to nie pierwszy raz. I na co wy ludzie czekacie? Aż kogoś z rodziny wam zabije? 2020-10-22 22:37 3. I cóż te testy mają dać skoro nie są w 100% pewne? 2020-10-22 22:35 4. Nasz rząd myśli o sobie, kościele i o aborcji. 2020-10-22 22:25 5. Mnie denerwują trzęsące sie światła w ciężarówkach, że policjani tego nie widzą oraz jazda z włączonymi przeciwmgielnymi z tył jak nie ma mgły. 2020-10-22 22:23 6. Mogli by tak w naszym kraju testować..Polski rząd to chyba nie granie się do takiego kroku a szkoda 2020-10-22 22:19 7. Pieniny byłyby piękne gdyby nie były zabudowane przez ludzi. Architektura Szczawnicy, to swarc mydło i powidło. Żadnego wypracowanego stylu. Natomiast, jak słoneczko świeci to wszędzie jest pięknie. 2020-10-22 22:16 8. "Wybraliśta co chcieliśta" i za trzy lata "róbta co chceta", a potem narzekajta na miasto i na starostwo. Zacznijta myśleć. 2020-10-22 22:01 9. Rozbudowali szpital tylko zapomnieli o wybudowaniu odpowiedniego chodnika dla pieszych i przejść dla pieszych. Czy kierowca na jezdni ma obowiązek sprawdzać czy z tyłu nie idzie pieszy, jeśli nie dzieje się to w obrębie przejścia dla pieszych. Czy redakcja może sprawdzić to dokładnie w ramach dziennikarskiego śledztwa. Wszak macie takiego dobrego dziennikarza śledczego. Bo prokuratura może zapomnieć - jak zwykle. 2020-10-22 21:52 10. Mądre posunięcie, jestem za.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania