Reklama

2020-06-21 10:00:52

Z archiwum Tygodnika

Tutka Family

Spotkanie z całą muzykującą rodziną Trebuniów-Tutków to nie jest proste zadanie - tego cudu dokonała nasza redakcyjna koleżanka Grażyna Mróz w 1996 roku. Poczytajmy co potem napisała w Tygodniku Podhalańskim.

W sobotnie popołudnie, idąc na spotkanie z Tutkami, mijam w drzwiach reżysera Grzegorza Skurskiego, który dzień wcześniej skończył film z muzykującą rodziną z Białego Dunajca. Nie mogę też przywitać się z gospodynią domu, panią Zofią, bo właśnie próbuje przez telefon "wymigać się" od udziału w programie telewizyjnym mówiąc skromnie, że się nie nadaje. - Byłam już w telewizji. W programie "Swojskie klimaty" podawałam przepis na kwaśnicę - mówi.

Wyposażenie domu też zdradza zamiłowania gospodarzy. W sieni stoi kontrabas, który nie zmieścił się w pokoju, bo tam "króluje"... fortepian, a na ścianach pozawieszane są skrzypce i gęśle.

Z dziada pradziada

Tradycje muzykowania w rodzinie Tutków sięgają pradziada Stanisława Budza-Mroza, najsłynniejszego dudziarza podhalańskiego z końca XIX wieku. Jego córka została żoną Jana Trebuni. Urodziła czterech synów i córkę. Wszyscy synowie Jana: Stanisław, Henryk, Andrzej i Władysław przejęli talent muzyczny ojca i dziadka. Władysław tak wspomina swój dom rodzinny: - Urodziłem się w chałupie, gdzie taniec i muzyka była na co dzień. I ojciec grał, i starsi bracia. W niedzielę po sumie albo po koszeniu przychodzili do nas stryjowie i znajomi, i mówili do mojego ojca: Janie, zróbcie muzykę. Władek, jako pięcioletni chłopak umiał już basować. Jak miał sześć lat dostał od ojca malutkie skrzypce "ósemki". - Jak byłem w trzeciej klasie szkoły podstawowej, już nutki wybierałem na prym - mówi. Później z ojcem i braćmi założyli w Poroninie kapelę, w której Władek był prymistą. Grali na różnych konkursach regionalnych m.in. muzyk podhalańskich w Nowym Targu, w Zakopanem, Kazimierzu nad Wisłą. Posypały się nagrody i zaproszenia do udziału w różnych imprezach folklorystycznych.

Kapela "Tutki"

Najmłodsze pokolenie rodziny Trebuniów-Tutków utworzyło w 1990 r. własną kapelę góralską. "Tutki" z prymistą Krzysztofem, dzielnie kontynuowały rodzinne muzykowanie. Uczestniczyli w konkursach muzyki ludowej w Nowym Targu, Czarnym Dunajcu i Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Oprócz znanych nut podhalańskich poszerzyli swój repertuar o folklor karpacki. Prezentowali go na festiwalach folkowych w Lublinie i Sanoku. "Tutki" przez cztery lata swojej działalności wydali siedem kaset i dwie płyty kompaktowe "Kolędy góralskie" i "Śpiewki i nuty".

Wszystko się poplątało

Gdyby nie pewne wydarzenie, do którego doszło w 1991 r., pewnie losy rodzinnego muzykowania potoczyłyby się tak, jak wielu innych kapel grających na Podhalu. Ale wtedy, na ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie dostali nagrodę główną za znakomite wykonanie autentycznej muzyki góralskiej, "natknęli się" na Włodzimierza Kleszcza, dziennikarza z II programu polskiego radia. - To pech, że mnie na tego Kleszcza natknął - wzdycha pan Władysław, a Krzysztof mówi, że "mieli szczęście". - Wszystko się dokładnie poplątało, jak on się do nas przykleszczył - dodaje Władysław.

Kapela Tutków wpadła red. Kleszczowi w oko, a właściwie w ucho i zaczął namawiać ich do współpracy. - Jak do nas pierwszy raz napisał, to kazałem Krzyśkowi odpisać, że mamy sianokosy - wspomina Władysław. - A my wcale gospodarki nie mamy - śmieje się pani Zofia. Ale Włodzimierz Kleszcz "przykleszczył się" do nich nie na żarty. Przyjechał do Białego Dunajca z plecakiem pełnym kaset z muzyką... reggae. I powoli zaczął ich przygotowywać do spotkania z Jamajczykami. - Ja byłem wściekły, to pamiętani - mówi o tej wizycie pan Władysław - jeśli mamy się nabijać ze swojego folkloru, to ja nie wezmę w tym udziału - mówił. Ale Krzysztof był otwarty na nowe pomysły. Cała rodzina zaczęła "urabiać" ojca, przygotowując grunt na przyjazd Jamajczyków.

Historyczne spotkanie

Zjawili się ostatniego dnia października 1991 r. i przez trzy kolejne dni wspólnie muzykowali. - Całość naszego grania polegała na ustaleniu wspólnego rytmu, reszta miała być fifty-fifty - mówi Krzysztof. Bazowali na tym, że reggae i muzyka góralska, tak z pozoru odległe, mają jednak wiele cech wspólnych - powtarzalność, pewną monotonię, "trans". Podstawą był silny bas, "dubowanie". Plonem pobytu Normana Granta i zespołu na Podhalu były dwie płyty "Highter Hights" i "Come Back Twinkle 2 Trebunia Family". Pierwsza z nich ukazała się w Londynie i została uznana płytą miesiąca kwietnia `92 w Wielkiej Brytanii oraz największym wydarzeniem Berlińskich Targów Muzycznych `94. Druga płyta znalazła się na VI miejscu europejskiej listy World Music oraz na liście 20 najlepszych albumów w Kanadzie. A pani Zofia mogła wzbogacić rodzinne menu o "jamajski" bigos warzywny, który gotowała razem z Normanem.

Na planie filmowym

W dorobku rodzinnym są też doświadczenia filmowe. Ostatni, całkiem "świeży", to dopiero co nakręcony przez Grzegorza Skurskiego film, który ukaże się w cyklu "Rozrywki rodzinne" i będzie nosił tytuł "Folklor na żądanie". Nie tak dawno w kinach pojawił się "Girl Guide" Juliusza Machulskiego z udziałem rodziny Trebuniów-Tutków. Scenę przyjazdu Józka Galicy, którego gra Paweł Kukiz, nagrywano w domu rodzinnym w Białym Dunajcu. Oprócz Władysława, który zagrał filmowego ojca Józka Galicy, pojawił się jego starszy brat Stanisław, świetny muzykant i gawędziarz, samorodny talent aktorski - jak orzekła zgodnie cała rodzina.

Nowa muzyka góralska

To, co stało się udziałem górali z Białego Dunajca, można określić mianem "oszałamiającej kariery", choć oni sami tak nie uważają. - Ostatnio trochę słychać o naszej rodzinie - mówi skromnie pan Władysław. Jednak po nagraniach z Jamajczykami kapela znana jest w całej Polsce. Zbiera nagrody i wyróżnienia. Za "przełamanie barier", w 1994 r. zespół otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Wsi "Szczebel do kariery", rok później został uznany za "Indywidualność `95 roku", otrzymał nominację do "Fryderyka `95" za płytę "Śpiewki i nuty" w kategorii "Muzyka tradycji i źródeł". Wielokrotnie byli zapraszani do udziału w popularnych programach telewizyjnych m.in. w "MdM"-ie, "Swojskich klimatach", "Oko w oko", "Familiada" czy "Wieczór z Alicją". Są aktywni, dużo koncertują i szukają różnych dróg rozwoju dla tradycyjnej muzyki góralskiej - muzyki korzeni. Ostatnio współpracują z Włodzimierzem Kiniorskim. - Kinior jest bardzo otwarty na eksperymenty, jest muzykiem poszukującym, i nas skłania do poszukiwań - mówi Krzysztof. Już niedługo, w lutym nagrają wspólną płytę.

Na straży tradycji stoi ojciec rodziny Władysław, podpora zespołu. Krzysztof, kompozytor i aranżer, autor tekstów to niespokojny duch, machina napędowa rodzinnego zespołu. - Nie inspirujemy się muzyką gór, ani nie tworzymy na motywach góralskich. Wychodzimy z tradycji i szukamy własnej drogi - mówi Krzysztof - Muzyka gór zawsze była prosta, ale nie prostacka - dodaje. Zdają sobie sprawę z tego, że w środowisku rdzennych górali wzbudzają kontrowersje. Dlatego też pan Władysław, tak mocno od lat związany z góralszczyzną, przeżywa - jak to sam określa - konflikt wewnętrzny: grać tradycyjnie czy eksperymentować. Syn przekonuje go, że takie są czasy. Nic nie stoi w miejscu i trzeba szukać możliwości rozwoju dla całej muzyki tradycyjnej. - Podłożem wszelkich eksperymentów jest prawda. Gdyby nasza publiczność wyczuła, że to, co robimy jest sztuczne, odwróciłaby się od nas - mówi Krzysztof. Zresztą on sam nie odżegnuje się od tradycji, czego wyrazem jest wydana w tym roku "Saga", na której pobrzmiewają stare pasterskie instrumenty i słychać wielogłosowy śpiew wierchowy, jakiego już dziś się prawie nie spotyka.

Pomimo tylu splendorów spływających na rodzinę, nie przewróciło im się w głowie. Pan Władysław mówi o sobie: nie jestem żadnym muzykiem tylko muzykantem góralskim. Nigdy nie odmawia, gdy proszą go, żeby zagrał na "zwykłym" weselu góralskim. Żałuje tylko, że to całe muzykowanie zabiera mu czas na kolejną pasję, malowanie. Niedawno w BWA miał retrospektywną wystawę twórczości, czym zadziwił wiele osób w Zakopanem, które znały tylko jego dokonania muzyczne. Bardzo lubi rysować portrety. Dlatego też z rodzinnego domu Trebuniów-Tutków wychodzę ze swoim portretem, autorstwa pana Władysława.

Grażyna Mróz

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Zakopianka 2020-06-21 12:56:42
Wspaniały Zespół i wspaniali Ludzie go tworzący.Tak pięknej góralskiej muzyki i śpiewu którą tworzą trudno szukać gdzie indziej. Grajcie i śpiewajcie bo to co robicie jest PIĘKNE.
 • PRACA | dam
  Do obsługi recepcji aparthotelu poszukujemy uprzejmej, dyspozycyjnej osoby ze znajomością języka obcego oraz z prawem jazdy kat. B Tel. 885145405 email: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ z możliwością zakwaterowania. Tel. 182063730 lub 506129438. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 182063730 lub 607508752. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANI DOBRY WĘGIEL - TRANSPORT PROSTO Z KOPALNI. Kostka, orzech, miał, eko groszek. 517665368
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  PRACA DLA BYŁEGO URZĘDNIKA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. WYSOKIE WYNAGRODZENIE, ELASTYCZNE GODZINY PRACY. 697353012
  Tel.: 697353012
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA, PRACA, PRACA -OSOBĘ DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, WSPÓLNIKA, PRACOWNIKA PROWADZĄCEGO MUZEUM. 698137333
  Tel.: 698137333
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 8-12 LIPCA. Tel. 668589537
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajecia kawalerka w Nowy Targu .Mieszkanie po remoncie , dostępne od zaraz.660797241 b12.pl
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukam Kucharka/Kucharz najlepiej osoba wielofunkcyjna z możliwym zakwaterowaniem Tel. 889243889
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną 10-15 arów okolice Czarnego Dunajca Tel. 508949945
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Bukowinie T. zatrudni recepcjonistkę. Praca stała. Tel. 789-111-300 email: praca@roztoka.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54. Tel.
 • KUPNO
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • KUPNO
  Kupię stare góralskie meble Tel. 602388188
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osoby na sezon letni do pomocy w restauracji oraz pensjonacie w Zakopanem. Praca od zaraz. Bez zamieszkania Tel. 662050105 email: m.kto@interia.pl
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-11 11:14 Małopolski rekord zakażeń koronawirusem 2020-07-11 11:00 Tłumy turystów w Tatrach, mimo że nadciąga załamanie pogody 1 2020-07-11 10:00 Od razu wiedziałam, że będę tu wracać 2020-07-11 09:00 Ponad milion złotych na samochód strażacki 2020-07-11 08:30 Inauguracja 14. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie 2020-07-11 08:00 Kobiety w chmurach 2020-07-11 08:00 Wakacje 2020 - gdzie można spędzić urlop? 2020-07-11 00:00 Rozpoczęła się cisza wyborcza 2020-07-10 22:00 Poleć na Mazury 2020-07-10 21:30 Cyklofonia, czyli koncert na dwóch kółkach (WIDEO) 1 2020-07-10 20:45 Hulajnogi zostawiane na ścieżkach rowerowych 4 2020-07-10 20:00 Pięściarskie treningi i zapowiedź lipcowych walk 2020-07-10 19:15 Burzliwe obrady na sesji. Były wójt krytykuje obecnego 5 2020-07-10 18:31 Pracowity dzień dla TOPR-u 2020-07-10 18:30 Kolory pełne energii 2020-07-10 17:45 Katastrofa we Frydmanie 2020-07-10 17:35 Dwie zakażone osoby z Zakopanego w szpitalu. Do godz. 15:30 wykonano 65 testów 10 2020-07-10 17:12 Kolejny raz śmigłowiec akcji 2020-07-10 17:00 To zupełnie Nowy Świat 9 2020-07-10 16:15 Ktoś okradł strażaków ze Spytkowic 1 2020-07-10 15:30 Słowak zginął wczoraj w Czarnym Dunajcu 2020-07-10 14:47 Śmigłowiec w akcji 2020-07-10 14:45 Słowacy wysyłają policjantów do monitorowania granicy 2020-07-10 14:15 Wycieczka z przewodnikiem, a po niej letnie kino 2020-07-10 13:56 Dziękujemy osobom pobierającym wymazy przed szpitalem 1 2020-07-10 13:44 Zmniejsza się kolejka do testów na koronawirusa (WIDEO) 2020-07-10 13:36 Zgubili kamerę GoPro. Nagroda dla uczciwego znalazcy 2020-07-10 13:15 Zwłoki w potoku 2020-07-10 12:24 Testy na koronawirusa nie dla wszystkich 2 2020-07-10 12:10 Przed szpitalem w Zakopanem kolejka do testów. Blokuje się droga dojazdowa (WIDEO) 9 2020-07-10 11:45 Na Podhalu kolejne osoby z koronawirusem 2020-07-10 11:00 Osoby z pogrzebu Zofii Karpiel Bułecki zostaną poddane testom. Sanepid prosi o maile 2 2020-07-10 10:43 Muzyka bałkańska i francuska na akordeonie 2020-07-10 10:00 Czas dróżnika 2020-07-10 09:30 Nadal utrudnienia na odcinku Krościenko - Szczawnica 4 2020-07-10 09:00 Wilk przed kamerą 2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 5 2020-07-09 22:38 Odwołana konferencja. Część uczestników była na pogrzebie Zofii Karpiel 2020-07-09 21:02 Czarna seria, śmierć kolejnego rowerzysty 8 2020-07-09 19:44 Na pogrzebie Zofii Karpiel była osoba zarażona koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt żałobników 10 2020-07-09 19:44 Kozic harce pod Zawratem (WIDEO) 2 2020-07-09 19:42 Dla rowerzystów i dla pieszych 1 2020-07-09 19:40 Wodna atrakcja 3 2020-07-09 19:29 TPN potwierdził, że plakat wyborczy wisiał na Giewoncie 3 2020-07-09 19:03 600 km na 160 urodziny poety (WIDEO) 2020-07-09 18:30 Turyści w Grocie 4 2020-07-09 17:44 Ogrodowa już wkrótce będzie otwarta 2020-07-09 17:34 Utrudnienia na drodze Szczawnica - Krościenko. Kładą asfalt 2 2020-07-09 16:49 Potrącenie rowerzysty 7 2020-07-09 16:29 Zakopane w kwiatach 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-11 11:43 1. A później szok i niedowierzanie dlaczego doszło do tragedii. Ludzie się nigdy nie nauczą że z pogodą w Tatrach nie ma żartów. 2020-07-11 11:39 2. urzędas - przecież idealnie pasuje do stawki Nowego Rabczańskiego Świata. Teraz na sesji będzie przy stole logiczna kolejność: Żółtek, Skowron, Świder, Gromala. Rabczański dream team. Przymiotów drużyny nie trzeba wymieniać... A pod urzędem miasta na zakręcie wylewający asfalt zrobili próg. Trudno dwa poziomy jezdni połączyć? 2020-07-11 11:01 3. a Starosta ( były burmistrz) tego nie widzi ?? nie reaguje? przeciez tam mieszka . Jak zrobili chodnik i asfalt na tej ulicy gdzie po deszcu zbierały sie kałuże to nawet nie było komu zareklamowac fuszerkę .Żenujące jest podejscie rządzących byłych i poprzednich 2020-07-11 10:28 4. Ostatnio po jeździe rowerowej nadwyrężyłam kolano. Chciałam się udać do terapeuty. Sprawdzam w krajowym rejestrze fizjoterapii owego typa a tu go nima ? Wytłumaczy mnie ktoś jak to jest? Jeśli izby są i mus rejestracji to skąd gościu się wziął bez zarejestrowania? 2020-07-11 10:20 5. @Tom . Naprawdę nie widzisz nic w tym dziwnego? Chodzi o kulturę osobistą! Mnie rodzice takowej uczyli w domu. Nie chodzi o sprzątanie za kimś, ale o to aby nikt nie musiał po nikim sprzątać. Tyle wystarczy aby wszystkim dookoła żyło się lepiej. I tak jak na tej ścieżce nie powinna znajdować się hulajnoga, tak samo nie powinno być na chodniku leżącej skórki po bananie o której wspomniałeś w przykładzie. Poza tym w artykule nigdzie nie jest napisane że "znowu będzie wypadek", ale że takie pozostawianie na ścieżce, niemałych zresztą rzeczy, może powodować zagrożenie. Rozumiesz sens tych słów? I owszem, skórka od banana także może powodować zagrożenie dla ludzi poruszających się chodnikiem. Na ostatnie pytanie w Twoim komentarzu odpowiem pytaniem: Czy jeśli ktoś nie widzi w tym zagrożenia, ma się nie przejmować tym że ktoś widzi jednak w tym zagrożenie i ma pozostawić tą hulajnogę na środku ścieżki? 2020-07-11 09:33 6. Była taka osoba co robiła z tym porządek, odkładała gdzie tego dziadostwa jest miejsce na płot albo do śmietnika. Oby ten ktoś szybko powrócił. 2020-07-11 08:36 7. Idzie blondynka chodnikiem i widzi lezaca na ziemi skorke od banana i mowi -o kurcze znowu sie poslizgne. Czy wg czytelnikow wszyscy cyklisci sa tacy nierozgarnieci i widzac przeszkode mowia do siebie - o kurcze przeszkoda znowu bedzie wypadek? Skoro ktos widzi w tym zagrozenie czemu nie przesunie tego na bok? 2020-07-11 06:59 8. No nieźle. Ja się zwyczajnie pytam, gdzie są Radni (ponoć, niektórzy są nawet z opozycji), którzy ustawowo zobligowani są do kontroli Wójta. Tygodnik Podhalański nie jest od zadawania pytań Wójtowi i wyciągania wniosków tylko WY szanowni Państwo. Jak długo będziecie zachowywać się jak dzieci i wsłuchiwać się w opowiadane bajki. Powinno Wam być przynajmniej wstyd, artykuł poszedł w świat, pod Waszymi rządami ludzie z okolicznych gmin kpią z Gminy czyli z nas mieszkańców. 2020-07-11 06:53 9. Do speed 100 można na każdej prostej i nie tylko:) kierowcy moto są do akcji nastawieni negatywnie a aut pozytywnie jednym i drugim życzę szerokości. Jedni i drudzy niech patrzą w lusterka każdy kto zjedzie do prawej lusterka nie straci a chamstwo tępić jak tata nie nauczył... LWG 2020-07-11 05:32 10. Dyrektor Moskalik to sie tylko tłumaczy i zwala na innych bo co ma rondo w krościenku które i tak nie jest skończone do lania asfaltu na piaskach po drugiej stronie mostu? Głupie gadanie
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania