Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2020-07-04 10:00:57

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Góralska dusza

O górach i góralszczyźnie z ks. prof. Józefem Tischnerem rozmawiał 30 lat temu Stanisław Koczór, a my tę rozmowę opublikowaliśmy wtedy.

- Co księdza profesora ciągnie w góry?

-  Każdy jakoś ciągnie tam - skąd wyszedł. W górach jest wszystko jak trzeba: jak trzeba wody - to jest woda, jak trzeba powietrza - to jest las, a przede wszystkim są ludzie, którzy mają swobodę ducha, nie mają tego robaka niewolnictwa w duszy. Czasami ta swoboda jest za wielka, ale lepsza jest wielka swoboda niż żadna.

- Kim są ludzie gór?

- To są ludzie rozmaici. Wiadomo, że jest to ogromna mieszanina tradycji, ludów. Przecież tutaj w góry przed wiekami ciągnęły ludy aż z dzisiejszej Albanii, są także ślady niemieckiego osadnictwa, wpływy słowackie, wielu pochodzi z głębi Polski. Jedyną sprawą, która tych ludzi łączy - to kultura. Dlatego nie ma sensu pytać o rodowody, bo nie one są tutaj istotne. Ale istotna jest wrażliwość na kulturę, która się tutaj wytworzyła. Można wskazać wiele przykładów ludzi, którzy stąd pochodzą, tu się urodzili, a nie mają w sobie nic z góralskiej kultury. I można wskazać ludzi, którzy przyszli z końca świata i stali się także współtwórcami tej kultury.

- Bycie góralem: czy nie jest to skazywanie się na hermetyczność, zamknięcie, a może obrona przed światem?

 - Jeżeli ktoś chce być góralem, a na drodze do góralszczyzny traci człowieczeństwo, to jest to droga, która prowadzi donikąd. Natomiast góralszczyzna, jak każda kultura, jest jedną z dróg prowadzących do tego, jak lepiej, głębiej być człowiekiem. Kultura ma ubogacić człowieczeństwo człowieka. Kultura góralska temu właśnie służy. Owszem, pojawia się dzisiaj zjawisko kosmopolityzmu, ludzi bez ojczyzny, bez miejsca, ale wszyscy są zgodni co do tego, że jest to skaza na dzisiejszej kulturze. Cywilizacja, która wykorzenia ludzi ze swego podłoża jest nie tylko nieludzka, ale i zabójcza.

- Ksiądz Stolarczyk, pierwszy proboszcz Zakopanego ściągał górali z wierchowania, aby w końcu uklękli przed Stwórcą w kościele, natomiast ksiądz Tischner z powrotem ich nawołuje do chodzenia po szczytach, aby być bliżej Niego.

- Nie jest to takie przeciwieństwo. Ksiądz Stolarczyk chodził dużo po górach, był odkrywcą wielu miejsc, szlaków. A ja, kiedy idę z ludźmi w góry, to zabieram ze sobą cały Kościół. To znaczy i Mszę św., i wszystko co do Kościoła należy - nawet składkę.

A dobrze i to wiedzieć, że ksiądz Stolarczyk znalazł się w Zakopanem na własną prośbę. Był bowiem przedtem kapelanem szpitala w Tarnowie i był świadkiem rzezi galicyjskiej. Zrobiło to na nim ogromne wrażenie i poprosił biskupa, by go przeniósł do najgłębszej dziury, a Zakopane należało wówczas do diecezji tarnowskiej. I znalazł się w Zakopanem jakby na wygnaniu. Koniec końcem - znalazł się wśród swoich, gdyż w górach było wtedy wielu ludzi wygnanych z miejsc, w których nie mogli się odnaleźć.

- Stolarczyk nie mógł jednak okiełznać Sabały...

- Nie. Sabała i Stolarczyk byli ze sobą w wielkiej przyjaźni. Natomiast następny proboszcz, Kaszlewski miał kłopoty nie tylko z Sabałą. Był to już zupełnie inny typ człowieka, który miał oczy ku widzeniu, a nie widział, uszy ku słyszeniu, a nie słyszał. Są tacy księża, którzy znajdują się tutaj, na tej ziemi, na Podhalu i nie potrafią odkryć tego, co tutaj jest istotne. I to jest tragedia dla jednej i drugiej strony.

- ...łajał górali za pijaństwo

- Z tym, że poza wszystkim - tego Stolarczyka kochali. Stąd mógł sobie na wszystko pozwolić, bo on ich też.

- Śleboda - czy nie kłóci się z religijnością?

- Wręcz przeciwnie. U św. Pawła jest takie sformułowanie: "do wolności wyswobodzi! was Chrystus". Sprawa na tym polega, że jeżeli człowiek nie jest wolny, to nie jest w pełni człowiekiem. Nie może odpowiadać za siebie. Wtedy niemożliwa jest u niego cnota, zasługa, moralność. Zawsze, kiedy robimy rachunek sumienia, to pytamy siebie czy zgrzeszyliśmy w sposób wolny myślą, mową, uczynkiem. Ale w sposób wolny. Jeżeli zrobiliśmy coś pod przymusem, to wtedy czyn ten nie jest ważny. Stąd najpierw trzeba starać się żyć do wolności, a potem do całej reszty.

- W kulturze góralskiej tkwią uniwersalne wartości, szczególnie fascynuje muzyka.

- Pierwotnie ludzie, którzy tu przychodzili porozumiewali się przez muzykę. Ich mowa była bardzo różna. Słowacy, Polacy, Węgrzy, Cyganie. Wojtek Brzega pisze, że pod koniec XIX wieku na ulicach Zakopanego najczęściej słyszało się mowę niemiecką. W tej sytuacji muzyka spełniała bardzo ważną funkcję: jednoczącą, skupiającą myśli, uczucia. Jedno mnie tylko denerwuje - kiedy ta muzyka staje się miękka, sflaczała, kiedy zmienia się na tkliwy sentymentalizm. Ona wtedy fałszuje nie tylko siebie, ale i człowieka. Ten kierunek muzyki jest mi obcy i uważam, że jest jakby parodią charakteru góralskiego. Oprócz wszystkiego, żeby po góralsku śpiewać, trzeba mieć nie tylko głos, ale i charakter. I tu jest problem.

- Ale czyż nie ma w góralszczyźnie owego sentymentalizmu?

- Nie. Właśnie uważam, że w góralskiej muzyce nie ma sentymentalizmu. Jeżeli jest uczuciowość, to ona jest niesentymentalna. Jest rzetelna, prawdziwa. Nawet ten rzetelny śpiew "Krywania" jest śpiewem mocnym, pięknym, pełnym godności.

- Kto z kręgu góralszczyzny szczególnie inspiruje, pociąga...

- Och, jest ich dużo. Nie chcę wszystkich zdradzać. Ale inspiracją jest każda rozmowa, przejście przez wieś, spotkanie, wejście do domu. Dawniej siadałem w autobusie, wyjmowałem notes i zapisywałem to, co wpadło w moje uszy.

-  Często sięga ksiądz profesor do Tetmajera, Hanki Nowobilskiej, ale przede wszystkim do metaforycznych przypowiastek góralskich. Co znajduje w nich filozof?

- Ostatnio poniosło mnie poczucie humoru. W postaciach wielkich filozofów greckich odnajduję swoich znajomych: Józka Zatłokę, Tadeusza Zachwieję, Wojtka Gąsienicę - Byrcyna,  Wincentego Galicę, Jaśka Antoła, Józka Klamerusa...  I zaczynami się krajobraz mylić. Więc, jeśli się ludzie tam odnajdą, to pod koniec roku ukaże się książeczka pod tytułem "Zjazd klasyków europejskiej folozofii".

- Góralska dusza - co w niej gra, a co mierzi?

- Nie mam ogólnej wizji duszy góralskiej, natomiast mam taki przesąd, z którego muszę się spowiadać. Kiedy widzę głupotę w Krakowie - uznaję to za normalne, ale kiedy widzę głupotę na Podhalu -to jest to dla mnie anormalne. I to mnie bardzo mierzi!

- Po obejrzeniu  "Siedmiu grzechów głównych" nasuwa się pytanie - czy tu pod Giewontem mamy naprawdę inne podejście do grzechów?

- Ja popatrzyłem na tę sprawę nieco przewrotnie. No i tak wypadło, że tak zwane grzechy główne, kiedy się pójdzie w Polskę i dotrze na wysokość gór - zamieniają się w zalety. A resztą niech się martwią teologowie!

- Czy górale są uczciwi?

- Myślę, że tak. Jak jedna ze znajomych dziennikarek zapytała fiakrów w Kościelisku, czy zdradzają swoje żony, I to odpowiedź była - nie. Nie, chyba, że... muszą! Tak też jest z uczciwością.

- Rozmawia ksiądz profesor z Ojcem Świętym o góralach?

- Wyłącznie. Prawie wyłącznie. Kiedy jest rozmowa w sprawach filozofii, teologii, sytuacji światowej - to w pewnym momencie przechodzi się do spraw najprostszych, jak chociażby budowa mostu w Łopusznej, oczyszczalni ścieków, odnowy kościoła. Po tym widać, jak świat się zmienia. Papież słucha tego z napięciem.

- Co może ksiądz powiedzieć o swojej rodzinnej wsi Łopusznej i jej mieszkańcach?

- Wszystko to, co o Podhalu. Całą tę wrażliwość mam z Łopusznej. Jestem jakby częścią historii wsi Łopuszna - kościółek, Goszczyński, dwór Tetmajerów, pstrąg. A poza tym to, co nazywa się mądrością góralską. To także to, co przewijało się przez mój dom - otwarcie na świat. Także Jurgów, przez który miałem wgląd w Tatry. Dziadek miał owce, polany, wgląd w sprawy słowackie, polskie, węgierskie. Kiedyś powiedziałem, że są ludzie pogranicza. Ktoś, kto mieszka na pograniczu, a jest mądry - będzie mądrzejszy, natomiast głupi - zgłupieje doszczętnie. Pogranicze może zacieśniać horyzonty i serca, a może i otwierać. Na szczęście-ja w rodzinie doświadczyłem szerokich horyzontów. Łopuszna kojarzy mi się z dwiema rzeczami - z Dunajcem i z polanami.

- Czy ksiądz profesor chciałby coś rzec do czytelników Tygodnika Podhalańskiego?

- Róbcie swoje.

- Dziękuję za rozmowę.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp), realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KELNERA lub KELNERKĘ do restauracji w Kościelisku. Warunki do omówienia na miejscu, telefon do kontaktu 605 277 662.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 697 410 255.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50 m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-28 15:32 Rocznica tragicznej lawiny pod Rysami 2021-01-28 14:13 A bloki niech kopcą 2021-01-28 13:30 Goprowcy poszli na pomoc na Babią Górę (WIDEO) 2021-01-28 12:59 Ludzie mają dość. Otworzy się więcej biznesów 9 2021-01-28 12:30 Hotele, restauracje, stoki narciarskie pozostają zamknięte. Otwarte sklepy w galeriach handlowych, muzea (WIDEO) 12 2021-01-28 12:09 Na Podhalu 12 nowych zakażeń koronawirusem 2021-01-28 12:02 Słońce, śnieg i mróz (WIDEO) 2021-01-28 11:25 Wypadek taternicki 2021-01-28 10:33 35-latek z Zakopanego miał 3 promile alkoholu. Uciekał przed policją 1 2021-01-28 10:00 Buduje to, co kocha 2021-01-28 09:35 54-latek zaatakował policjantów wtedy padły strzały 3 2021-01-28 09:00 Wybory przesunięte 2021-01-28 08:00 Boisko oświetlone 2021-01-28 08:00 Wielka wyprzedaż w Mountain Shop w Kościelisku 2021-01-28 07:00 Weekend na wynos (WIDEO) 2 2021-01-28 00:19 Postrzelenie w Rabce 3 2021-01-28 00:00 Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowym Targu poszukuje pracowników 2021-01-27 22:16 Trzy kosze na kilometr 2 2021-01-27 21:52 Wirtualny spacer po Zakopanem 4 2021-01-27 21:17 Kanalizacja w Ponicach i wodociąg w Chabówce – coraz bliżej 1 2021-01-27 20:32 Gdzie koła poniosą. Umowa podpisana 4 2021-01-27 20:00 To miała być zielona enklawa w Zakopanem. W leśnym gąszczu ktoś stawia jednak dom 15 2021-01-27 19:45 Nie ma porozumienia w sprawie przyszłości Przedszkola nr 2 w Rabce 6 2021-01-27 19:39 Zawody przełożone na kwiecień 1 2021-01-27 19:15 Zapełnia się metalowe serce 2021-01-27 18:45 Weekend na wynos coraz bliżej. Jutro pojawią się plakaty (WIDEO) 4 2021-01-27 18:15 Na Turbaczu szkoliły się ratownicze psy (WIDEO) 2021-01-27 17:55 Gmina z nowym prawnikiem 5 2021-01-27 17:50 Włodarz z memu 2 2021-01-27 17:34 Co piąta firma upadnie? Jutro rząd ogłosi decyzję w sprawie obostrzeń 11 2021-01-27 17:05 Prawie 80 proc. Czytelników TP za otwieraniem biznesów turystycznych 10 2021-01-27 16:44 Korty za 300 złotych 1 2021-01-27 16:00 Willa generała nadal czeka na remont 3 2021-01-27 15:15 Gminy mogą zwalniać z opłat za koncesje alkoholowe. Czy Zakopane pójdzie tą drogą? 2 2021-01-27 14:30 Umowy podpisane - unijne pieniądze w drodze na mikroprojekty 2 2021-01-27 13:44 Nowy wóz strażacki dla druhów OSP Jabłonka 2021-01-27 12:59 Lotniskowe testowanie 2021-01-27 12:25 Nowa stacja ratunkowa w starym budynku na Turbaczu 2021-01-27 11:46 Wirus zaburzył wieloletnią tradycję 2 2021-01-27 11:23 W ciągu ostatniej doby prawie 800 zaszczepionych osób na Podhalu 2021-01-27 10:59 Na Słowacji z domu można wyjść tylko z negatywnym wynikiem testu 11 2021-01-27 10:40 Osiem nowych zakażeń na Podhalu 1 2021-01-27 10:30 Pogoda antysmogowa - powietrze w mieście jest wyjątkowo czyste 2021-01-27 10:19 Restauracja „Regionalna” Nosalowy Dwór otwiera się ponownie 2021-01-27 10:00 Złamali mnie - tłumaczył się były wójt Kościeliska, gdy ujawniliśmy, że był agentem SB 13 2021-01-27 09:34 Z Kalatówek na nartach do Kuźnic (WIDEO) 2021-01-27 09:00 Żary po remoncie 2021-01-27 08:00 Mistrzostwa Polski. W weekend centrum narciarstwa nieczynne 2021-01-27 00:47 Kogo reklamują znani sportowcy - obecni i emerytowani? 2021-01-26 22:15 Nowy wóz strażaków z Lipnicy Wielkiej 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-28 15:33 1. Z tą ilością zakażeń, to bym uważał. Wszyscy wiemy, że sanepidy nie mogą podawać publicznie ilości pozytywnych wyników. Przesyłają je tylko do ministerstwa, a to podaje publiczności. Już każdy może sam sobie odpowiedzieć o ile są one zaniżone. 2021-01-28 15:29 2. Nie ma się czego bać. W sensie kontroli i mandatów. Ładnie to pokazał ostatnio sąd orzekając, że protestujący nie złamali prawa, bo obostrzenia są nieprawnie wprowadzone. Można na tym wyroku się opierać podczas kontroli lub dalej w procesie. 2021-01-28 15:16 3. kupcie prezydentowi kapelusz i ciupage z pdziekowaniem. 2021-01-28 15:15 4. to powinno być też w wydaniu internetowym.A jadłospis co polecaja miejscowe restauracje.W takim Krościenku podana jest restauracja Przełom a nigdzie nie ma jadłospisu nawet na oficjalnej stronie jakieś tylko informacje i fotki 2021-01-28 15:09 5. Do nick Gośka Cytat z twojej wypowiedzi ,,, To nie jest wina górali głosujących na PiS, ani decyzja rządu A ja powiem to jest świadoma decyzja rządu PiSowskiego. 2021-01-28 15:09 6. Jak byście byli wolnymi przedsiębiorcami to biznesy mieli byście otwarte dawno .a nie czekali na zgodę tego nierządu. 2021-01-28 15:06 7. łotwierajta,łotwierajta,to dutkiz tarczy,wała dostanieta i dopiro wtedy lewe cepry bedo wom potrzebne.Uhaha,uhaha! 2021-01-28 14:51 8. Do tisa dajep Wysłałam do Pana e-maila, w którym podałam stronę, gdzie należy szukać listy restauracji. Chyba, że Pana e-mail jest fikcyjny. Lista jest tutaj: e-prasa.pl 2021-01-28 14:43 9. To nie jest wina górali głosujących na PiS, ani decyzja rządu. To jest teoria spiskowa, która spełnia się na naszych oczach, rujnując życie nie tylko Polakom. Świat w uścisku grupy bogaczy ma stać się obozem pracy dla przestraszonych ludzi. Rząd polski obojętnie jaki by nie był jest tak samo przestraszony, będą nas gnębić do upadłego, o czym świadczą kolejne rewelacje Gatsa i reszty tej bandy.Na rząd nie liczmy. Musimy sobie przypomnieć że jesteśmy dziećmi Boga, wolnymi, żyjącymi nadzieją i miłością. Czas przepędzić te ciemności, o których myśleliśmy, że są tylko w filmach grozy. 2021-01-28 14:36 10. ????????????????
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP