Reklama

2020-07-04 10:00:57

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Góralska dusza

Reklama

O górach i góralszczyźnie z ks. prof. Józefem Tischnerem rozmawiał 30 lat temu Stanisław Koczór, a my tę rozmowę opublikowaliśmy wtedy.

- Co księdza profesora ciągnie w góry?

-  Każdy jakoś ciągnie tam - skąd wyszedł. W górach jest wszystko jak trzeba: jak trzeba wody - to jest woda, jak trzeba powietrza - to jest las, a przede wszystkim są ludzie, którzy mają swobodę ducha, nie mają tego robaka niewolnictwa w duszy. Czasami ta swoboda jest za wielka, ale lepsza jest wielka swoboda niż żadna.

- Kim są ludzie gór?

- To są ludzie rozmaici. Wiadomo, że jest to ogromna mieszanina tradycji, ludów. Przecież tutaj w góry przed wiekami ciągnęły ludy aż z dzisiejszej Albanii, są także ślady niemieckiego osadnictwa, wpływy słowackie, wielu pochodzi z głębi Polski. Jedyną sprawą, która tych ludzi łączy - to kultura. Dlatego nie ma sensu pytać o rodowody, bo nie one są tutaj istotne. Ale istotna jest wrażliwość na kulturę, która się tutaj wytworzyła. Można wskazać wiele przykładów ludzi, którzy stąd pochodzą, tu się urodzili, a nie mają w sobie nic z góralskiej kultury. I można wskazać ludzi, którzy przyszli z końca świata i stali się także współtwórcami tej kultury.

- Bycie góralem: czy nie jest to skazywanie się na hermetyczność, zamknięcie, a może obrona przed światem?

 - Jeżeli ktoś chce być góralem, a na drodze do góralszczyzny traci człowieczeństwo, to jest to droga, która prowadzi donikąd. Natomiast góralszczyzna, jak każda kultura, jest jedną z dróg prowadzących do tego, jak lepiej, głębiej być człowiekiem. Kultura ma ubogacić człowieczeństwo człowieka. Kultura góralska temu właśnie służy. Owszem, pojawia się dzisiaj zjawisko kosmopolityzmu, ludzi bez ojczyzny, bez miejsca, ale wszyscy są zgodni co do tego, że jest to skaza na dzisiejszej kulturze. Cywilizacja, która wykorzenia ludzi ze swego podłoża jest nie tylko nieludzka, ale i zabójcza.

- Ksiądz Stolarczyk, pierwszy proboszcz Zakopanego ściągał górali z wierchowania, aby w końcu uklękli przed Stwórcą w kościele, natomiast ksiądz Tischner z powrotem ich nawołuje do chodzenia po szczytach, aby być bliżej Niego.

- Nie jest to takie przeciwieństwo. Ksiądz Stolarczyk chodził dużo po górach, był odkrywcą wielu miejsc, szlaków. A ja, kiedy idę z ludźmi w góry, to zabieram ze sobą cały Kościół. To znaczy i Mszę św., i wszystko co do Kościoła należy - nawet składkę.

A dobrze i to wiedzieć, że ksiądz Stolarczyk znalazł się w Zakopanem na własną prośbę. Był bowiem przedtem kapelanem szpitala w Tarnowie i był świadkiem rzezi galicyjskiej. Zrobiło to na nim ogromne wrażenie i poprosił biskupa, by go przeniósł do najgłębszej dziury, a Zakopane należało wówczas do diecezji tarnowskiej. I znalazł się w Zakopanem jakby na wygnaniu. Koniec końcem - znalazł się wśród swoich, gdyż w górach było wtedy wielu ludzi wygnanych z miejsc, w których nie mogli się odnaleźć.

- Stolarczyk nie mógł jednak okiełznać Sabały...

- Nie. Sabała i Stolarczyk byli ze sobą w wielkiej przyjaźni. Natomiast następny proboszcz, Kaszlewski miał kłopoty nie tylko z Sabałą. Był to już zupełnie inny typ człowieka, który miał oczy ku widzeniu, a nie widział, uszy ku słyszeniu, a nie słyszał. Są tacy księża, którzy znajdują się tutaj, na tej ziemi, na Podhalu i nie potrafią odkryć tego, co tutaj jest istotne. I to jest tragedia dla jednej i drugiej strony.

- ...łajał górali za pijaństwo

- Z tym, że poza wszystkim - tego Stolarczyka kochali. Stąd mógł sobie na wszystko pozwolić, bo on ich też.

- Śleboda - czy nie kłóci się z religijnością?

- Wręcz przeciwnie. U św. Pawła jest takie sformułowanie: "do wolności wyswobodzi! was Chrystus". Sprawa na tym polega, że jeżeli człowiek nie jest wolny, to nie jest w pełni człowiekiem. Nie może odpowiadać za siebie. Wtedy niemożliwa jest u niego cnota, zasługa, moralność. Zawsze, kiedy robimy rachunek sumienia, to pytamy siebie czy zgrzeszyliśmy w sposób wolny myślą, mową, uczynkiem. Ale w sposób wolny. Jeżeli zrobiliśmy coś pod przymusem, to wtedy czyn ten nie jest ważny. Stąd najpierw trzeba starać się żyć do wolności, a potem do całej reszty.

- W kulturze góralskiej tkwią uniwersalne wartości, szczególnie fascynuje muzyka.

- Pierwotnie ludzie, którzy tu przychodzili porozumiewali się przez muzykę. Ich mowa była bardzo różna. Słowacy, Polacy, Węgrzy, Cyganie. Wojtek Brzega pisze, że pod koniec XIX wieku na ulicach Zakopanego najczęściej słyszało się mowę niemiecką. W tej sytuacji muzyka spełniała bardzo ważną funkcję: jednoczącą, skupiającą myśli, uczucia. Jedno mnie tylko denerwuje - kiedy ta muzyka staje się miękka, sflaczała, kiedy zmienia się na tkliwy sentymentalizm. Ona wtedy fałszuje nie tylko siebie, ale i człowieka. Ten kierunek muzyki jest mi obcy i uważam, że jest jakby parodią charakteru góralskiego. Oprócz wszystkiego, żeby po góralsku śpiewać, trzeba mieć nie tylko głos, ale i charakter. I tu jest problem.

- Ale czyż nie ma w góralszczyźnie owego sentymentalizmu?

- Nie. Właśnie uważam, że w góralskiej muzyce nie ma sentymentalizmu. Jeżeli jest uczuciowość, to ona jest niesentymentalna. Jest rzetelna, prawdziwa. Nawet ten rzetelny śpiew "Krywania" jest śpiewem mocnym, pięknym, pełnym godności.

- Kto z kręgu góralszczyzny szczególnie inspiruje, pociąga...

- Och, jest ich dużo. Nie chcę wszystkich zdradzać. Ale inspiracją jest każda rozmowa, przejście przez wieś, spotkanie, wejście do domu. Dawniej siadałem w autobusie, wyjmowałem notes i zapisywałem to, co wpadło w moje uszy.

-  Często sięga ksiądz profesor do Tetmajera, Hanki Nowobilskiej, ale przede wszystkim do metaforycznych przypowiastek góralskich. Co znajduje w nich filozof?

- Ostatnio poniosło mnie poczucie humoru. W postaciach wielkich filozofów greckich odnajduję swoich znajomych: Józka Zatłokę, Tadeusza Zachwieję, Wojtka Gąsienicę - Byrcyna,  Wincentego Galicę, Jaśka Antoła, Józka Klamerusa...  I zaczynami się krajobraz mylić. Więc, jeśli się ludzie tam odnajdą, to pod koniec roku ukaże się książeczka pod tytułem "Zjazd klasyków europejskiej folozofii".

- Góralska dusza - co w niej gra, a co mierzi?

- Nie mam ogólnej wizji duszy góralskiej, natomiast mam taki przesąd, z którego muszę się spowiadać. Kiedy widzę głupotę w Krakowie - uznaję to za normalne, ale kiedy widzę głupotę na Podhalu -to jest to dla mnie anormalne. I to mnie bardzo mierzi!

- Po obejrzeniu  "Siedmiu grzechów głównych" nasuwa się pytanie - czy tu pod Giewontem mamy naprawdę inne podejście do grzechów?

- Ja popatrzyłem na tę sprawę nieco przewrotnie. No i tak wypadło, że tak zwane grzechy główne, kiedy się pójdzie w Polskę i dotrze na wysokość gór - zamieniają się w zalety. A resztą niech się martwią teologowie!

- Czy górale są uczciwi?

- Myślę, że tak. Jak jedna ze znajomych dziennikarek zapytała fiakrów w Kościelisku, czy zdradzają swoje żony, I to odpowiedź była - nie. Nie, chyba, że... muszą! Tak też jest z uczciwością.

- Rozmawia ksiądz profesor z Ojcem Świętym o góralach?

- Wyłącznie. Prawie wyłącznie. Kiedy jest rozmowa w sprawach filozofii, teologii, sytuacji światowej - to w pewnym momencie przechodzi się do spraw najprostszych, jak chociażby budowa mostu w Łopusznej, oczyszczalni ścieków, odnowy kościoła. Po tym widać, jak świat się zmienia. Papież słucha tego z napięciem.

- Co może ksiądz powiedzieć o swojej rodzinnej wsi Łopusznej i jej mieszkańcach?

- Wszystko to, co o Podhalu. Całą tę wrażliwość mam z Łopusznej. Jestem jakby częścią historii wsi Łopuszna - kościółek, Goszczyński, dwór Tetmajerów, pstrąg. A poza tym to, co nazywa się mądrością góralską. To także to, co przewijało się przez mój dom - otwarcie na świat. Także Jurgów, przez który miałem wgląd w Tatry. Dziadek miał owce, polany, wgląd w sprawy słowackie, polskie, węgierskie. Kiedyś powiedziałem, że są ludzie pogranicza. Ktoś, kto mieszka na pograniczu, a jest mądry - będzie mądrzejszy, natomiast głupi - zgłupieje doszczętnie. Pogranicze może zacieśniać horyzonty i serca, a może i otwierać. Na szczęście-ja w rodzinie doświadczyłem szerokich horyzontów. Łopuszna kojarzy mi się z dwiema rzeczami - z Dunajcem i z polanami.

- Czy ksiądz profesor chciałby coś rzec do czytelników Tygodnika Podhalańskiego?

- Róbcie swoje.

- Dziękuję za rozmowę.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Konkurs na stanowisko KIEROWNIKA KINA W ZAKOPANEM. Szczegółowe informacje na temat postępowania dostępne są na stronie www.sokol.zakopane.pl w zakładce Konkurs na stanowisko Kierownika. https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
  WWW: https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  2 MASZYNY STOLARSKIE: HEBLARKO-STRUGARKĘ PIŁĘ i WIERTNICĘ, cena 2350 - 500 304 797
  Tel.: 500 304 797
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem poszukuje OSOBY DO DZIAŁU KSIĘGOWO-KADROWEGO. Od kandydatów oczekujemy: 1. doświadczenia zawodowego w zakresie zagadnień kadrowo-księgowych, 2. wykształcenia min. średniego, 3. rzetelności, skrupulatności oraz dobrej organizacji własnej pracy. Aplikacje prosimy przesyłać do dnia 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail:dyrektor@cechzakopane.pl
  E-mail: dyrektor@cechzakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Samodzielny LOKAL UŻYTKOWY o pow. 25 m2 z przeznaczeniem na hurtownię, magazyn, zakład usługowy - ul. Gimnazjalna, Zakopane, tel. 501682696.
 • USŁUGI | budowlane
  Łazienki Kuchnie płytki instalacje montaż. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ. Kontakt: 509170212
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-13 16:00 Dziury na Krupówkach. Może ktoś to naprawi? 2020-08-13 14:54 Zakopiański fotoreporter zatrzymany na Białorusi 2020-08-13 14:36 Gipsy Jazz Squad w plenerze 2020-08-13 14:00 Urząd otwarty. Pracownik z negatywnym wynikiem testu 2020-08-13 13:06 Koronawirus się rozkręca. Powiat nowotarski na żółto, tatrzański w poczekalni 2020-08-13 13:00 Baćko kobiety nie uderzy 2020-08-13 12:57 Owczarki już w domu 2020-08-13 12:42 Zapalny bus (zdjęcia) 2020-08-13 12:00 Odwiedź Tatrzański Park Edukacyjny i poznaj zwyczaje tatrzańskich dzikich zwierząt! 2020-08-13 11:56 Rozpoczynają się Sabałowe Bajania 2020-08-13 11:18 14 nowych zakażeń na Podhalu 2 2020-08-13 11:16 Czyje „wilczury” 2020-08-13 11:00 W głowie psychopaty. Konkurs dla czytelników 2020-08-13 10:00 Jak Stasek Galica „Pisarzów” przyjechał w stroju podhalańskim do Ameryki 2020-08-13 09:51 Intruz na rowerze (WIDEO) 4 2020-08-13 09:30 Pożar ciężarówki na zakopiance 2020-08-13 09:00 Sabałowe Bajania i paradny przejazd. Będą utrudnienia w ruchu 2020-08-13 08:00 Przegoń raka dla dzieciaka 2020-08-13 07:00 Uwaga, kradną auta 2020-08-13 01:02 Jaki materac 140x200 wybrać do sypialni? Porównujemy materace Hilding Anders 2020-08-12 22:56 Hala spłonęła doszczętnie (zdjęcia) 1 2020-08-12 22:30 Na Rysach zginął ksiądz z Trzciany 2020-08-12 22:00 Przyjeżdżajcie do Bukowiny. Zaproszenie na Sabałowe Bajania (WIDEO) 2020-08-12 21:40 Niecodzienni goście w ogrodzie 2020-08-12 21:11 Pożar przy tunelu 2020-08-12 21:07 Piękny kruk na Kopieńcu (WIDEO) 1 2020-08-12 20:50 Wracają polsko-słowackie patrole 2020-08-12 20:10 Znamy szczegóły akcji pod Rysami (WIDEO) 2020-08-12 19:30 Miód, regionalne trunki, wędliny 2020-08-12 19:15 Pocięta opona na parkingu na Łysej Polanie 11 2020-08-12 18:30 Płacimy za wywóz śmieci 20 złotych. Podobno mamy je segregować 6 2020-08-12 17:45 Spotkanie Podhala w III lidze odwołane. Niejednoznaczne wyniki testów 2020-08-12 17:00 Jutro Sabałowe Bajania. Ostatnie przygotowania do otwarcia 2020-08-12 16:15 Niepokojący kolor wody w rzece Białce 19 2020-08-12 15:30 Śmiertelny wypadek na Rysach 2020-08-12 14:55 Gdzie jest Pati? (aktualizacja) 2020-08-12 14:35 Od dwóch dni trwają zamieszki 1 2020-08-12 13:50 Skałka ich przerosła 2020-08-12 13:08 Wypadek na Rysach 2020-08-12 13:00 Mętna woda w Foluszowym Potoku 5 2020-08-12 12:45 Bilety na Moc Gór Festiwal z 20-procentowym rabatem dla Czytelników TP 2020-08-12 12:15 Nocny wypadek w Maruszynie 2020-08-12 11:30 Ponownie dużo zakażeń w Polsce 2020-08-12 10:59 Rekord zakażeń w powiecie nowotarskim 3 2020-08-12 10:45 Jedna z największych inwestycji w gminie prawie gotowa 1 2020-08-12 10:00 Jasiek z Gorców to był człowiek - instytucja 1 2020-08-12 09:00 Wizja nowej hali lodowej z szansą na realizację 1 2020-08-12 08:00 Remontowany nowotarski MOK rośnie w oczach 2020-08-11 21:45 Psy pod Zawratem - kto im pomoże (WIDEO) 8 2020-08-11 21:17 Kto widział Riko?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-13 12:50 1. @Truteń . Polska to dziwna city, hotele robią podobnie. Jak nie zjawisz się do pewnej godziny, to niektóre sprzedają Twoje zakwaterowanie. Zdziwiłam się, w Polsce to można powiedzieć, że to standard, więc powtórzę za klasykiem: Polska na oszustwie stoi a taki kraj katolicki. Prowadzę firmę turystyczną i muszę powiedzieć Waszym językiem, bujałam sie nie raz z hotelami. 2020-08-13 12:34 2. Dzienki ciotko Dziynki ujku 2020-08-13 12:31 3. Jak kupisz bilet do kina na 8 rano i przyjedziesz o 11 to odtworzą Ci seans??? Bardzo dobrze, że się przebiły pisze jak byk, iż na parkingu masz być przed 8. A po 8 niech zapełniają samochodami na zwykły paragon. Krzyżak to daj jakiś ,"złoty pomysł" jak byś rozwiązał problem z Palenicą. Bo mądrzejsze głowy nad tym myślały. Pamiętaj że w sezonie na Palenice zmierza ok 3,5 tys. samochodów a parkingi mieszczą trochę ponad tysiąc.... No czekam... 2020-08-13 12:06 4. Ludzie zdrowieją to chyba niema czego się bać. Po co parzyć się w masce jak jest możliwość ozdrowienia .Teraz z czystym sumieniem pójde na masaże. Ciekawe czy to prawda z tym rejestrem fizjoterapeutów? Że każdego tam można znaleść ? 2020-08-13 11:57 5. #Yajami Omate Zdziwiony ?! W Polsce podatek płaci się co najmniej 2 razy. Od zarobionych przez siebie pieniędzy odprowadzasz podatek dochodowy; to co ci zostaje wydajesz na różne rzeczy i produkty, których cena zawiera podatek vat. Potem korzystasz z zakupionego produktu, opakowanie wyrzucasz i znowu płacisz ... Reasumując: pracujesz większość życia na daniny dla urzędników pazernego państwa, a im ciągle mało i mało .... 2020-08-13 11:33 6. W NT płasko jak na stole, to można jeździć cały dzień, a tu jak wypedałujesz w górę, to już masz dość... 2020-08-13 11:23 7. O co ten szum??? Były badania? Były.... Winą są śpiskie bobry... A co do wody, dawno nie widziałem tak czystej rzeki w Polsce i nie mam na myśli rzek w miastach tylko na obszarach które powinny mieć nieskazitelne rzeki. Pozdrawiam :) 2020-08-13 11:22 8. U górali są dziwne zwyczaje. Gospodarz kazał mi parkować samochód na ulicy a za trzy dni przybiegł spanikowany żebym zabrał auto bo policjanci wlepiają mandaty. Dobrze, że byłem na miejscu i uciekłem z autem. Zastanawiam się czy mnie za dzień nie wyrzuci bo Izba Skarbowa chodzi po kontroli. :-| O co chodzi w tym wszystkim niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego w ofercie nie ma informacji, że miejsce do parkowania muszę szukać na własną rękę. Oszustwo nic więcej szkoda, że lokalna prasa nie piętnuje takich gospodarzy. 2020-08-13 11:12 9. I bardzo dobrze. Przecie ci cykliści to bardzo podejrzany element. Nikt normalny nie będzie się męczył ( tfu, obraza boska) pedałowaniem, tylko po bożemu do autićka i dwieście metrów na zakupy. A czemu oni się tak męczą? A w jakiej niejasnej intencji oni się tak męczą? A czy ktoś dał im pozwolenie na tfu, pedałowanie? Bardzo to, ale to bardzo podejrzane. Trza się zabrać za tych cyklistów i wszystko dokumentnie wyjaśnić. Najwyższy czas! 2020-08-13 10:32 10. I bardzo dobrze ...
2020-08-08 20:35 1. Wierćcie wierćcie. Nie ma to jak dobry PR. Bo póki co nie widzę, żeby na celu była ekologia. 2020-08-02 11:10 2. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 3. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 4. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 5. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 6. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 7. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 8. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 9. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 10. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP