Reklama

2020-07-12 10:00:23

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Honor bitnika

Reklama

Były bitki na weselu nie byle jakie. Niektórzy przypłacali je życiem. Były krwawe odpusty. Do prawdziwych wojen dochodziło między wsiami. Pobili się kawalerzy o „dziewkę” i bacowie o owce. Umiały się bić góralki. Były niepisane zasady i honor bitnika.

- Bocem taką bitkę z 30 roków temu - na sztachety, kuliki i żerdzie. Tu koło sklepu cały płot rozpierdzielili. Zębiany kontra bustrycany. Nie wiem, kto to syćko zacął, bo jo był wtedy małym chłopcem - opowiada góral z najwyżej położonej wsi w Polsce, który zastrzega sobie anonimowość. - Albo jak roz suchowiany nazocynali. Nase chłopy wiedziały, ze Suchowiany pódom ku weselu w Okarmusach. Zrobili zasadzkę na nich tu, na krzyżówce. Lampę wybili, coby ich widać nie było. Suchowiany śli śpiewajęcy. To była bitka na 50 chłopów, ale ten, co mioł wtedy nojwięcej dostać, to dostoł nojmniej, bo uciekł. Baby go uratowały - schowały chłopa w ustępie. Kozdy na sucho dostoł, ale dobrze. Suchowiany długo tą bitkę będą pamiętać, choć szpitala nie było - opowiada góral z Zębu.

„Na sucho”znaczy honorowo


- Bitka „na sucho” to jest pięściami albo sztachetami po plecach. To jest bitka honorowa. Jak się kto biere noża albo siekiery, to juz nie góralski honor - uważa mieszkaniec Zębu. - Jest taki, co nazacyno, nazacyno, a jak przydzie do rzecy to sp... Taki to jest dziod - twierdzi. Podaje też inne zasady: Nie zacynać, ale tyz jak przydzie co do cego, to się nie dać. Jego zdaniem, przykładem honorowych bitników byli maruszynianie. - Oni nigdy nie zacynali, krzywdy nikomu nie zrobili, ale jakby im kto na piętę nadepnął, to juz nie popuścili. Przeciwny przykład podaje góral z Olczy: - Było to juz z porę roków tymu. Na Olcy było wesele. Przysedł tam chłop z Poronina, co kierpce robił. Stary juz był, ze 60 roków mioł. Przysło do bitki. Skońcyło się na tym, ze olcany go wzieni i po wsi za autem włócyli. To juz nie honor, ino sadyzm. Wystarcyło ino chłopa przycisnąć do ściany. Krzywdy nie trza mu było robić - uważa góral. Inna „honorowa bitka” miała miejsce w Chicago. - Był taki chłop z Poronina, co wse chodził w jednym zielonym ubraniu. Roz było przyjęcie w Chicago, docepił się do niego jakisik chłop i cały cos dogadywoł mu, cemu to chodzi w jednym i tym samym ubraniu, ze jez dziod, ze go na nowe nie stać. Ten chłop z Poronina słuchoł, w końcu nie wytrzymoł, wstoł, jak go ciapnął z pięści, ino roz, to chłopa dwie i pół godziny cudzili - opowiada zębianin.

Czerwienne kontra Maruszyna


Mieszkańcy Czerwiennego i Maruszyny nie zapomną na pewno długo bitki, do której doszło 10 lat temu. - Zacęto się syćko od takiego chłopa z Cyrwiennego. Choć to juz był chłop zeniaty, ryzykant był fest. On z marusynianami pozacynoł. Marusyniany porozsyłały po Cyrwiennym listy, ze próba bedzie na zabawie w Starem Bystrem. Jo widzioł na własne ocy, jak ten główny ryzykant jeździł po wsi koniem i zbierał zynia- tych chłopów na tą bitkę z marusynianami. Zima była ostro. Chłopy pod humorem. Wkrocyli do remizy. Marusyniany, choć młodzi chłopcy byli, zorganizowali się i rusyli do ataku. Cerwieniany musiały uciekać, niektórzy powpadali do potoka za remizą, ręce i nogi poodmrozali. A ten, od którego się to syćko zaceno, trafił do szpitala. Doktory walcyly o jego życie. Głupoty wybili mu z głowy na zawse. Tak to juz jest, jak się zyniaci do bitek bierom. Ino śmiech był po wsiach z nich.

Pięści po odpuście


Okazją do sprawdzenia odwagi, siły i męskości były też dawne odpusty. - Po odpuście chłopi szli do karczmy. Najpierw wszyscy zgodnie pili. Ale jak już mieli w czubach, to dochodziło do bijatyk. Pamiętam, jak nieraz gronkowiany odpędzały borzan „skolami” - opowiada mieszkanka Gronkowa.

Do poważnych bijatyk dochodziło po zębiańskich odpustach. Bywało, że po takich walkach znikały całe płoty. Nie pomagały kazania ani księżowskie napomnienia.

- Bitki się skońcyły, kie ksiądz zlikwidowoł odpusty w niedziele. Teroz w jaki dzień wypadną imieniny patronki, w te momy odpust wyjaśnia mieszkaniec Zębu.

Browningi, boksery i pięści


Przedwojenne „bitki” dobrze pamięta Stanisław Gromada z Zębu. Walczyli zębianie z śuchowianami, albo z chłopami z Nowego Bystrego. - Dziś bocem, jak się gonili po Bartelskim Wierchu. Jak jedni na drugich nacierali, potem się cofali. Mieli wtedy juz browningi, ale do siebie nie strzelali- wspomina.

W bitkach pomiędzy wsiami uczestniczyło najwięcej chłopów, nierzadko kilkudziesięciu. Za to, jeśli w grę wchodziły uczucia i kobieta, wtedy dochodziło do najbardziej krwawych starć. - To było w lipcu w latach sześćdziesiątych. Zabawa była w Bustryku. Do dziewki z Bustryku zalecoł się chłopok z Białego Dunajca. Dziewka podobała się tyz kawalerowi tej samej wsi. Obydwa konkurenci spotkali się na zabawie i posprzecali. Ten z Dunajca wzion od ojca dziewcyny siekierę, wrócił i temu drugiemu odrąboł głowę - opowiada Stanisław Gromada.

- Przed wojną była tu tako gaździna w Zębie, co miała córkę. Roz jednemu parobkowi ją obiecywała, roz drugiemu. Dosło do tego, co się chłopy na polu siekierami pobiły. Jeden drugiego zabił. A gaździna dała córkę trzeciemu, chłopu z Marusyny - wspomina pan Gromada.

- Dawniej chłopy nie bili się na noże ino sie dowili - twierdzi góral. Nóz wloz do bitki po piersej wojnie światowej. A w casie międzywojennym wloz „bokser”, to był taki metalowy kastet zakładany na rękę. Moda na sztachety przysla niedawno, jak przysły płoty sztachetowe. Do II wojny światowej ludzie się nie ogradzali - tłumaczy starszy góral.

Bitki weselne


- Jak się na weselu nie pobili, to godali, ze nie bedzie scyńścia w rodzinie - twierdzi góral. - Teroz na weselach bitek coraz mniej. Ludzi kamerujom, kozdy się boi, ze go potem wychwycom - wyjaśnia jeden z rozmówców przyczyny zaniku dawnych zwyczajów.

77-letnia Helena Bafia z Bańskiej Niżnej na całe życie zapamiętała bitkę na weselu swojej siostry Agnieszki. - Na wesele przyśli żołnierze z podchorążówki. Ojcowie ich wpuścili, pogościli, pić i jeść dali. Jeden z nich wypił za dużo i zacon strzelać do powały. Chłopy mu broń zabrali, wyprosili z chałpy i wycupkali po łbie - opowiada kobieta. - A nietypowo bitka to była w Szaflarach, jak kawaler z jedną dziewką mioł dziecko, a z drugą się zynił. Ta pierso przysła do kościoła na jego ślub. Jak pon młody sedł juz od ołtarza, to go pod dzwonami przyłapała i tłuckcom po głowie wyłotała tak, ze musieli go od niej ratować - opowiada mieszkanka Bańskiej Niżnej.

Babskie bitki


Mówią, że na Podhalu można było też czasem oglądać babskie bitki. Do rękoczynów dochodziło najczęściej pomiędzy sąsiadkami, czasem powodem był też chłop. - Sarpały się za odzienie, skubały za włosy, ale nojwiękso zniewaga była wtedy, kie się jedna obróciła tyłem, podniosła spódnice i tej drugiej pokazała golom d...  - opowiada góral z Szaflar.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kijwoko 2020-07-12 12:14:18
A za zabójstwo przy użyciu Żuka braciszkowie nie poszli siedzieć, znaleźli głupka na ktory wziol winę na siebie. Dziś preżni bizmesmeni...
Golonko 2020-07-12 11:44:15
Takie bitniki że obcy plują im w twarz a Ci kłaniają się nisko.hehe. a najlepiej jak włażą w d...każdemu spoza podhala. Boją się obcych ,każdy odważny ale za drzwiami w chałpie.
Kamyk 2020-07-12 11:16:18
Zawsze mieli i mają problem, albo sami do siebie albo do przyjezdnych co im to Zakopane postawili. Cacani są tylko jak jadą do kogoś na chwilę, wtedy pokazówka tylko jednej strony jacy to są weseli, dobrzy, przebojowi i otwarci na wszystkich, normalnie robią z siebie ideał chłopa i nawet pilnują się żeby nie zaciągać po góralsku. Widziałem takie właśnie pokazówki na spotkaniach czy weselach. Nikt by nie pomyślał że potrafią być tacy szybcy do bitki. Wystarczy że na swoją wieś wróci i książę prysł. Byłem na różnych weselach nawet remizowych. Ale chyba tylko tutaj można najczęściej komuś zepsuć wesele mordobiciem. Oczywiście na drugi dzień zachowują się jak by nic się nie stało.
 • PRACA | dam
  Konkurs na stanowisko KIEROWNIKA KINA W ZAKOPANEM. Szczegółowe informacje na temat postępowania dostępne są na stronie www.sokol.zakopane.pl w zakładce Konkurs na stanowisko Kierownika. https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
  WWW: https://sokol.zakopane.pl/konkurs-na-stanowisko-kierownika
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  2 MASZYNY STOLARSKIE: HEBLARKO-STRUGARKĘ PIŁĘ i WIERTNICĘ, cena 2350 - 500 304 797
  Tel.: 500 304 797
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem poszukuje OSOBY DO DZIAŁU KSIĘGOWO-KADROWEGO. Od kandydatów oczekujemy: 1. doświadczenia zawodowego w zakresie zagadnień kadrowo-księgowych, 2. wykształcenia min. średniego, 3. rzetelności, skrupulatności oraz dobrej organizacji własnej pracy. Aplikacje prosimy przesyłać do dnia 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail:dyrektor@cechzakopane.pl
  E-mail: dyrektor@cechzakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Samodzielny LOKAL UŻYTKOWY o pow. 25 m2 z przeznaczeniem na hurtownię, magazyn, zakład usługowy - ul. Gimnazjalna, Zakopane, tel. 501682696.
 • USŁUGI | budowlane
  Łazienki Kuchnie płytki instalacje montaż. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ. Kontakt: 509170212
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-13 16:00 Dziury na Krupówkach. Może ktoś to naprawi? 2020-08-13 14:54 Zakopiański fotoreporter zatrzymany na Białorusi 2020-08-13 14:36 Gipsy Jazz Squad w plenerze 2020-08-13 14:00 Urząd otwarty. Pracownik z negatywnym wynikiem testu 2020-08-13 13:06 Koronawirus się rozkręca. Powiat nowotarski na żółto, tatrzański w poczekalni 2020-08-13 13:00 Baćko kobiety nie uderzy 2020-08-13 12:57 Owczarki już w domu 2020-08-13 12:42 Zapalny bus (zdjęcia) 2020-08-13 12:00 Odwiedź Tatrzański Park Edukacyjny i poznaj zwyczaje tatrzańskich dzikich zwierząt! 2020-08-13 11:56 Rozpoczynają się Sabałowe Bajania 2020-08-13 11:18 14 nowych zakażeń na Podhalu 2 2020-08-13 11:16 Czyje „wilczury” 2020-08-13 11:00 W głowie psychopaty. Konkurs dla czytelników 2020-08-13 10:00 Jak Stasek Galica „Pisarzów” przyjechał w stroju podhalańskim do Ameryki 2020-08-13 09:51 Intruz na rowerze (WIDEO) 4 2020-08-13 09:30 Pożar ciężarówki na zakopiance 2020-08-13 09:00 Sabałowe Bajania i paradny przejazd. Będą utrudnienia w ruchu 2020-08-13 08:00 Przegoń raka dla dzieciaka 2020-08-13 07:00 Uwaga, kradną auta 2020-08-13 01:02 Jaki materac 140x200 wybrać do sypialni? Porównujemy materace Hilding Anders 2020-08-12 22:56 Hala spłonęła doszczętnie (zdjęcia) 1 2020-08-12 22:30 Na Rysach zginął ksiądz z Trzciany 2020-08-12 22:00 Przyjeżdżajcie do Bukowiny. Zaproszenie na Sabałowe Bajania (WIDEO) 2020-08-12 21:40 Niecodzienni goście w ogrodzie 2020-08-12 21:11 Pożar przy tunelu 2020-08-12 21:07 Piękny kruk na Kopieńcu (WIDEO) 1 2020-08-12 20:50 Wracają polsko-słowackie patrole 2020-08-12 20:10 Znamy szczegóły akcji pod Rysami (WIDEO) 2020-08-12 19:30 Miód, regionalne trunki, wędliny 2020-08-12 19:15 Pocięta opona na parkingu na Łysej Polanie 11 2020-08-12 18:30 Płacimy za wywóz śmieci 20 złotych. Podobno mamy je segregować 6 2020-08-12 17:45 Spotkanie Podhala w III lidze odwołane. Niejednoznaczne wyniki testów 2020-08-12 17:00 Jutro Sabałowe Bajania. Ostatnie przygotowania do otwarcia 2020-08-12 16:15 Niepokojący kolor wody w rzece Białce 19 2020-08-12 15:30 Śmiertelny wypadek na Rysach 2020-08-12 14:55 Gdzie jest Pati? (aktualizacja) 2020-08-12 14:35 Od dwóch dni trwają zamieszki 1 2020-08-12 13:50 Skałka ich przerosła 2020-08-12 13:08 Wypadek na Rysach 2020-08-12 13:00 Mętna woda w Foluszowym Potoku 5 2020-08-12 12:45 Bilety na Moc Gór Festiwal z 20-procentowym rabatem dla Czytelników TP 2020-08-12 12:15 Nocny wypadek w Maruszynie 2020-08-12 11:30 Ponownie dużo zakażeń w Polsce 2020-08-12 10:59 Rekord zakażeń w powiecie nowotarskim 3 2020-08-12 10:45 Jedna z największych inwestycji w gminie prawie gotowa 1 2020-08-12 10:00 Jasiek z Gorców to był człowiek - instytucja 1 2020-08-12 09:00 Wizja nowej hali lodowej z szansą na realizację 1 2020-08-12 08:00 Remontowany nowotarski MOK rośnie w oczach 2020-08-11 21:45 Psy pod Zawratem - kto im pomoże (WIDEO) 8 2020-08-11 21:17 Kto widział Riko?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-13 12:50 1. @Truteń . Polska to dziwna city, hotele robią podobnie. Jak nie zjawisz się do pewnej godziny, to niektóre sprzedają Twoje zakwaterowanie. Zdziwiłam się, w Polsce to można powiedzieć, że to standard, więc powtórzę za klasykiem: Polska na oszustwie stoi a taki kraj katolicki. Prowadzę firmę turystyczną i muszę powiedzieć Waszym językiem, bujałam sie nie raz z hotelami. 2020-08-13 12:34 2. Dzienki ciotko Dziynki ujku 2020-08-13 12:31 3. Jak kupisz bilet do kina na 8 rano i przyjedziesz o 11 to odtworzą Ci seans??? Bardzo dobrze, że się przebiły pisze jak byk, iż na parkingu masz być przed 8. A po 8 niech zapełniają samochodami na zwykły paragon. Krzyżak to daj jakiś ,"złoty pomysł" jak byś rozwiązał problem z Palenicą. Bo mądrzejsze głowy nad tym myślały. Pamiętaj że w sezonie na Palenice zmierza ok 3,5 tys. samochodów a parkingi mieszczą trochę ponad tysiąc.... No czekam... 2020-08-13 12:06 4. Ludzie zdrowieją to chyba niema czego się bać. Po co parzyć się w masce jak jest możliwość ozdrowienia .Teraz z czystym sumieniem pójde na masaże. Ciekawe czy to prawda z tym rejestrem fizjoterapeutów? Że każdego tam można znaleść ? 2020-08-13 11:57 5. #Yajami Omate Zdziwiony ?! W Polsce podatek płaci się co najmniej 2 razy. Od zarobionych przez siebie pieniędzy odprowadzasz podatek dochodowy; to co ci zostaje wydajesz na różne rzeczy i produkty, których cena zawiera podatek vat. Potem korzystasz z zakupionego produktu, opakowanie wyrzucasz i znowu płacisz ... Reasumując: pracujesz większość życia na daniny dla urzędników pazernego państwa, a im ciągle mało i mało .... 2020-08-13 11:33 6. W NT płasko jak na stole, to można jeździć cały dzień, a tu jak wypedałujesz w górę, to już masz dość... 2020-08-13 11:23 7. O co ten szum??? Były badania? Były.... Winą są śpiskie bobry... A co do wody, dawno nie widziałem tak czystej rzeki w Polsce i nie mam na myśli rzek w miastach tylko na obszarach które powinny mieć nieskazitelne rzeki. Pozdrawiam :) 2020-08-13 11:22 8. U górali są dziwne zwyczaje. Gospodarz kazał mi parkować samochód na ulicy a za trzy dni przybiegł spanikowany żebym zabrał auto bo policjanci wlepiają mandaty. Dobrze, że byłem na miejscu i uciekłem z autem. Zastanawiam się czy mnie za dzień nie wyrzuci bo Izba Skarbowa chodzi po kontroli. :-| O co chodzi w tym wszystkim niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego w ofercie nie ma informacji, że miejsce do parkowania muszę szukać na własną rękę. Oszustwo nic więcej szkoda, że lokalna prasa nie piętnuje takich gospodarzy. 2020-08-13 11:12 9. I bardzo dobrze. Przecie ci cykliści to bardzo podejrzany element. Nikt normalny nie będzie się męczył ( tfu, obraza boska) pedałowaniem, tylko po bożemu do autićka i dwieście metrów na zakupy. A czemu oni się tak męczą? A w jakiej niejasnej intencji oni się tak męczą? A czy ktoś dał im pozwolenie na tfu, pedałowanie? Bardzo to, ale to bardzo podejrzane. Trza się zabrać za tych cyklistów i wszystko dokumentnie wyjaśnić. Najwyższy czas! 2020-08-13 10:32 10. I bardzo dobrze ...
2020-08-08 20:35 1. Wierćcie wierćcie. Nie ma to jak dobry PR. Bo póki co nie widzę, żeby na celu była ekologia. 2020-08-02 11:10 2. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 3. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 4. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 5. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 6. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 7. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 8. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 9. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 10. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka