Polecamy
Jeśli masz bar, restaurację i uruchamiasz sprzedaż na wynos, zadzwoń do nas. Przygotujemy ogłoszenie w Tygodniku, na portalu 24tp.pl i na facebooku TP. Kasia +48 508 380 383 Magda +48 608 377 217

Reklama

2020-07-18 13:00:13

Z archiwum Tygodnika

Tragedia w Chicago

Reklama

Podczas napadu na sklep jubilerski w Chicago zginął 39-letni góral z Małego Cichego, Tadeusz Pawlikowski. Wszystko odbyło się na oczach jego żony i dwóch córek. Dziennikarz „TP” był na miejscu kilka minut po napadzie. Godzinę po tragedii ktoś powiadomił policję, że na sali bankietowej Domu Podhalan przygotowany jest zamach bombowy na posła Kazimierza Dzielskiego. Na szczęście to druga sprawa okazała się tylko głupim żartem. - pisaliśmy w maju 1998 roku. Oto teksty na ten temat z tamtego czasu.

Potężnie zbudowany, zawsze wesoły Tadeusz Pawlikowski był znany wśród chicagowskich górali nie tylko ze swoich wyrobów złotniczych, ale także z tego, że nigdy nie odmawiał nikomu pomocy. Dla odwiedzających jego sklep jubilerski zawsze miał czas. Kiedy wpadłem do niego w przeddzień tragedii, żartowaliśmy. Gdy zapytałem co słychać, opowiedział mi o zdarzeniu jakie miało miejsce w listopadzie zeszłego roku. Wyjechał wówczas na polowanie. Jakiś Murzyn wpadł do sklepu i kolbą pistoletu uderzył jego żonę. Na szczęście skończyło się tylko na sińcach i strachu. Uspokajał mnie, że gdy sam jest w sklepie, nic takiego zdarzyć się nie może. Miał broń zawsze gotową do obrony. Bezpieczeństwo miał mu gwarantować system alarmowy połączony z policją. Uśmiechał się, gdy żartowaliśmy, żeby raczej handlował hamburgerami. Opowiadał o przygotowaniach piłkarskiej drużyny Podhala do wyjazdu do Zakopanego. Był skarbnikiem Ligi Podhalańskiej w Chicago, piłka nożna to był jego konik.

Zabójstwo

Była niedziela, 3 maja 1998 roku. Dochodziła godzina druga po południu. Wielu chicagowskich górali przygotowywało się do bankietu w Domu Podhalan organizowanego przez Koło Czarny Dunajec. Honorowym gościem miał być poseł, wójt Kazimierz Dzielski. Pawlikowskiemu pozostała jeszcze godzina pracy. Miał zamknąć swój sklep o trzeciej. Sporo osób wybiera się na zakupy w dzień wolny od prący.

W sklepie była żona Tadeusza, dwie córeczki jedenasto- i trzynastoletnia i na zapleczu pracownik. Klientką była jakaś Polka z dzieckiem. Nagle pod sklep zajechała furgonetka. Jeden z czterech czarnoskórych mężczyzn wysiadł z samochodu i podszedł do drzwi. Zadzwonił. Sklepy jubilerskie otwierane są wyłącznie od środka. Pawlikowski rozpoznał tęgo mężczyznę. Był już tego samego dnia rano, interesował się diamentami. Murzyn podszedł do lady. Poprosił o ponowne pokazaniu mu diamentów. Długo się wahał. Przez cały czas jedną rękę trzymał w kieszeni. Prawdopodobnie Pawlikowski zorientował się, że coś nie jest w porządku. - Za parę minut musimy zamykać - ponaglał. Nagle Murzyn wyjął pistolet, złapał leżące przed nim diamenty i strzelił do odwróconego tyłem Pawlikowskiego. Trafił w samo serce. Natychmiast z zaplecza wybiegł pracownik jubilera z bronią. Bandyta złapał kobietę i przykładając jej do skroni pistolet wycofywał się w kierunku drzwi. Nie było szans na unieszkodliwienie napastnika. Później wskoczył do furgonetki i odjechał. Wszystko trwało zaledwie kilka minut.

Świadkowie

- Podbiegłem do Tadzia. Żył jeszcze, z trudem łapał powietrze - opowiada dziennikarzowi „TP” kilka minut po napadzie jeden ze świadków. - Położyłem mu mokry ręcznik na czoło. Boże, dlaczego Tadziu nie pozwolił mu zabrać wszystkiego. Jego żonę zabrali do szpitala. Była w szoku. Niech pan popatrzy na łuskę - tam leży. To był jakiś mały kaliber - dodaje roztrzęsiony, wskazując na niewielki kawałek metalu leżący w bocznym pomieszczeniu sklepowym. Nabój jak z KBKS, kaliber 22mm. Mały, ale bardzo groźny, bo głęboko wnika w ciało ofiary. Na ratunek nie było szans. 39-letni góral, Tadeusz Pawlikowski umarł, śmiertelnie trafiony w serce. Wiele osób widziało napastnika. Szansa na ujęcie bandyty jest niestety niewielka, choć są świadkowie, którzy zapamiętali numer rejestracyjny samochodu, którym uciekł przestępca w towarzystwie trzech innych czarnoskórych mężczyzn. Był to czarny, czterodrzwiowy Chewrolet Tahoe rocznik 1995-97 z przyciemnianymi szybami, miał rejestrację ze stanu Missouri. Być może uda się złapać sprawcę, gdy będzie próbował sprzedać skradziony łup.

Bombowy bankiet

Gdy w sklepie jubilerskim Tadeusza Pawlikowskiego policja zabezpieczała jeszcze ślady po napadzie, w Domu Podhalan rozpoczynał się bankiet, z którego dochód miał być przeznaczony na liceum Ojców Salezjanów w Czarnym Dunajcu. Nikt z zebranych nie wiedział jeszcze o śmierci Pawlikowskiego, gdy na miejscu pojawiło się kilkanaście samochodów policyjnych. Wszystkie osoby ewakuowano. Kilkuset gości, w tym poseł Kazimierz Dzielski, oczekiwało na możliwość powrotu do budynku. Jak się później okazało ktoś powiadomił telefonicznie policję, że na sali bankietowej Domu Podhalan ukryto bombę, a celem ataku jest poseł Kazimierz Dzielski. Na szczęście był to fałszywy alarm. Chwilę później powiadomiono zebranych o tragedii, do jakiej doszło w sklepie Tadeusza Pawlikowskiego. Tej niedzieli, 3 maja w Chicago wiele osób długo nie zapomni, a bez Tadka Pawlikowskiego już nigdy nie będzie tak jak dawniej.


Zabójca Pawlikowskiego ujęty

Kilka dni temu w St. Louis w stanie Missouri w USA aresztowano mężczyznę podejrzanego o dokonanie napadu na zakład jubilerski w Chicago.

Informację o aresztowaniu otrzymaliśmy wczoraj z Chicago od Józefa Galicy, właściciela restauracji Mabenka, który od początku zajął się pomocą rodzinie tragicznie zmarłego Tadeusza Pawlikowskiego. Jak się okazało, po kilkutygodniowym intensywnym śledztwie, policja w stanie Missouri zatrzymała mężczyznę, którego linie papilarne odpowiadają liniom pozostawionym na gablotach wystawowych w zakładzie jubilerskim Tadeusza Pawlikowskiego. Przypomnijmy: 3 maja br. około godziny drugiej po południu do sklepu Jubilerskiego Tadeusza Pawlikowskiego w Chicago wszedł czarnoskóry mężczyzna. 

Twierdził, że szuka pierścionka z diamentem dla swojej dziewczyny. Około godziny przyglądał się różnym wyrobom. Często wychodził na zewnątrz mówiąc, że chce uzgodnić sprawę ceny lub rozmiaru pierścionka z dziewczyną. Przed sklepem dzwonił do kogoś przez telefon komórkowy. W pewnym momencie znowu wszedł do środka. W trakcie próby kradzieży dwukrotnie strzelił z pistoletu do odwracającego się właściciela sklepu. Trafił raz, w samo serce. Wychodząc, bandyta złapał kobietę, która również była w sklepie i z przyłożonym do jej skroni pistoletem wycofywał się w kierunku drzwi. Później wskoczył do czarnego Chewroleta Tahoe i odjechał. Wiemy już, co stało się z drugą kulą z pistoletu zabójcy - uderzyła w stalowe obramowanie gabloty. Miejsce uderzenia kuli pozwala przypuszczać, iż zabójca oddał drugi strzał w kierunku leżącej już na podłodze ofiary. Nie trafił, pocisk roztrzaskał się na stalowym obramowaniu gabloty.

Identyfikacja zabójcy była bardzo trudna. Pierwsze dni śledztwa nie przynosiły żadnych efektów. Przełomem okazał się film video nagrany przez właściciela innego zakładu jubilerskiego w przeddzień napadu. Świadkowie rozpoznali na nim mordercę Tadeusza Pawlikowskiego. Jest wielce prawdopodobne, że zatrzymany w St. Louis Murzyn jest poszukiwanym mordercą. W ramach rutynowych działań policji, linie papilarne zabezpieczone w zakładzie jubilerskim rozesłane zostały po wszystkich stanach USA. Zwrócono szczególną uwagę na stan Missouri. Morderca po wyjściu ze sklepu odjechał furgonetką z numerem rejestracyjnym właśnie z tego stanu. Po kilku dniach chicagowska policja otrzymała informację z Missouri, że linie papilarne należą do notowanego już za drobne kradzieże młodego czarnoskórego mężczyzny.

Murzyn w ciągu najbliższych dni przewieziony zostanie do Chicago. Procedura związana z przekazaniem podejrzanego ze stanu do stanu w USA zwykle trwa dość długo. Później prawdopodobnie odbędzie się konfrontacja. Jeśli świadkowie rozpoznają w nim zabójcę Pawlikowskiego, Murzyn stanie przed sądem oskarżony o zabójstwo. Zdaniem prawników, z którymi rozmawialiśmy na ten temat w Chicago, jeśli sąd uzna, że było to zabójstwo pierwszego stopnia, czyli odbyło się z premedytacją - możliwy jest najwyższy wyrok, czyli kara śmierci. W stanie Illinois karę taką wykonuje się przez podanie trucizny do żył. Jeśli morderstwo nie wynikało z premedytacji, stosuje się tu najczęściej karę dożywotniego więzienia. Na 20-25 lat więzienia zostanie skazany w przypadku, gdy obrona udowodni, że oskarżony np. nie zdawał sobie sprawy, że jego broń może zabić.

Jurek Jurecki


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy oraz jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.).
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-27 12:30 3 lata więzienia za zatajenie objawów koronawirusa? 2020-10-27 11:45 Dużo nowych zakażeń na Podhalu - 134 przypadki ostatniej doby 2020-10-27 11:15 Radny Krzysztof Wiśniowski żąda przeprosin 1 2020-10-27 10:45 Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce - stwierdzono 16300 przypadków 2020-10-27 10:00 Koło południa mieszkańcy Piekielnika usłyszeli ryk lotniczych silników 2020-10-27 09:01 Na Orawskom Bojke 2020-10-27 08:31 Myszołów nad Białką Tatrzańską 2020-10-27 08:00 Co udało się zrobić w Rogoźniku? 2020-10-26 21:40 Hasior na nowo 2020-10-26 21:09 Pieśni papieskie i maryjne. "Krzesany" z Cichego (WIDEO) 2020-10-26 20:11 Rekreacja bez maseczek 2020-10-26 19:31 Premier podjął decyzję. Wojsko ma pomagać Policji 26 2020-10-26 18:44 Anioły Niepodległości (WIDEO) 2020-10-26 18:21 Gmina Łapsze Niżne w starym obiektywie 2020-10-26 18:00 Kot Marcel w roli Tytusa Chałubińskiego (WIDEO) 2020-10-26 17:15 Łąka zamieniona w miejsce pamięci 2020-10-26 16:32 Tak wygląda protest w Krakowie (WIDEO) 2020-10-26 16:24 W Nowym Targu protestuje ponad tysiąc osób (galeria zdjęć) 18 2020-10-26 15:44 ZNP: Nauczyciel w trybie zdalnym powinien pracować z domu 18 2020-10-26 14:57 Protest i blokada skrzyżowania w centrum Zakopanego (WIDEO, ZDJĘCIA) 41 2020-10-26 14:10 Potrzebna krew, czekają na uczniów i nie tylko 1 2020-10-26 13:16 Miał zabrane prawo jazdy, a przekroczył dozwoloną prędkość 2020-10-26 13:00 Grecja dla pasjonatów historii – zobacz najciekawsze zabytki 2020-10-26 12:59 Walka mgieł ze słońcem. Tak o poranku wyglądało Zakopane (ZDJĘCIA) 1 2020-10-26 12:40 Uwaga kierowcy, droga w Czerwiennem zostanie zamknięta 2020-10-26 11:59 Silny wiatr w Tatrach. Kolejka na Kasprowy nie kursuje 2020-10-26 11:20 Hałda końskiego nawozu przed magistratem 11 2020-10-26 10:48 90 nowych zakażeń na Podhalu 1 2020-10-26 10:41 Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem w całej Polsce 1 2020-10-26 10:00 Nutki Krzysztofa Tutki 1 2020-10-26 09:19 Dziś zablokują Zakopane 47 2020-10-26 09:00 Smog nieśmiało o sobie przypomina 2 2020-10-26 08:00 Sterylny urząd 5 2020-10-25 21:00 Ograniczenie tonażu tylko na części parkingu 5 2020-10-25 20:30 Orawianie w sieci 2020-10-25 19:37 Protest ciszy 16 2020-10-25 19:00 Witkacy i Malinowski 2020-10-25 18:00 Nuty podhalańskie z zespołem „Zakopower” (WIDEO) 2 2020-10-25 17:00 Trochę senne, trochę smutne Zakopane 1 2020-10-25 16:00 Fake news w dobie pandemii 13 2020-10-25 15:00 Czas podgrzybków 1 2020-10-25 13:48 Pogrzeb Stanisława Koguta, wśród żałobników Antoni Macierewicz (WIDEO) 2020-10-25 13:00 Seria fałszywych alarmów bombowych. Ich autorowi grożą wysokie kary 5 2020-10-25 12:00 Zamglona niedziela pod Giewontem 2020-10-25 11:00 Niedzielna liturgia z samego serca Tatr (WIDEO) 2020-10-25 10:47 Koronawirus: bieżące informacje 4 2020-10-25 10:41 11 742 nowych przypadków covid-19 w Polsce 2 2020-10-25 10:32 Ruch na Rusinowej Polanie 2020-10-25 10:00 Życie po raz drugi 2020-10-25 09:00 To największy staw po słowackiej stronie gór
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-27 11:45 1. Nauczanie zdalne powinno odbywac sie ze szkoly. Ale powinien byc zapewniony odpowiedni sprze ti wsparcie techniczne. Problemem jest to, ze w szkole nie ma kto tego wsparcia realizowac. Nauczyciel informatyki jest tylko nauczycielem i nie musi znac narzedzi do pracy zdalnej. Do tego powinna byc osoba osoba na etacie. I pisze to jako nauczyciel. 2020-10-27 11:44 2. I bardzo dobrze! Mozna protestować ale trzeba to robić w cywilizowany sposób. A tu wulgarne okrzyki i jeszcze przyprowadzone dzieci na to? Ludzie opamiętajcie się.... 2020-10-27 11:43 3. młodzi chłopcy w kuloodpornych kamizelkach walczą z nastoletnimi dziewczynami,ich dziewczynami 2020-10-27 10:58 4. @dziadeek za czasów gomułki i jaruzelskiego też "wladcy" Polski wyprowadzili wojsko i czołgi na ulice po to by chronić obywateli. Pocztaj historię, ale tę prawdziwą między innymi o mordach w Gdańsku, o mordach w kopalni "Wujek" i oczywiście tylko po by chronić obywateli. 2020-10-27 09:59 5. dziadeek - nie pamietasz komuny. Nie wiesz co sie dzialo . W tedy walczono o wolnosc, ktora po trochu zabieraja. Moze odpowiada ci bat nad glowa. Wiekszosci jednak nie i dlatego sa protesty. Nie rozumiesz ? nie dziwie sie. Do wolnosci trzeba dorosnac , a tobie brakuje lat. 2020-10-27 09:59 6. @ obb - Oj "biedny", "upośledzony" przez panujący Rząd człowieku, uważaj na słowa jakimi oprujesz, bo oto jesteś przykładem "wzorowego" wychowania i "nienagannej" kultury osobistej naszego upadającego moralnie społeczeństwa. Słowa typu "zamknij się" możesz używać w stosunku do kolegi z ławki szkolenej o ile Ci na to pozwoli.... Przestań proszę używać wyssanej z ogłupiających mediów retoryki.... żałosne... 2020-10-27 08:57 7. @Leon ja też tylko z tej większości która siedzi w domu i kocha swoje dzieci i nie roznosi zarazy. PS. gdzie KOD i Wałęsa skandujacy KONSTYTUCJA 2020-10-27 08:15 8. Większość szkół nie wie co to znaczy nauka zdalna. W praktyce Nie istnieje. Nauczyciele wysylają przez Librusa zadania do zrobienia i tyle. Nikt nie trzyma się planu lekcji. Od marca moje dzieci ani razu nie uczyły się zdalnie. Nauczycielem jest rodzic. To nie wina nauczycieli! Żeby móc pracować zdanie muszą mieć narzędzia i ktoś ich musi przeszkolić a szkoły niestety nie idą z duchem czasu i nie wykorzystją możliwości jakie dają nowoczesne technologie. Tu sprawdza się stare powiedzenie, że ryba psuje się od głowy! 2020-10-27 08:08 9. Do gazda i ikokosz jakie to wasze miasto masz swoją posesje to tam sobie siedź i odp... się od góralek jak wam nie gra to wasz problem. Poglądy z średniowiecza ludzie się śmieją z takich górali idźcie się o dudki kłócić hah 2020-10-27 07:56 10. @and - tylko tyle wymyśliłaś(łeś)? Miałaś(łeś) 10 min., i w swojej mądrości nie dopisałaś(łeś) J**** *** i w**********? Gdzie ta twoja INTELIGENCYJA? A wiesz po co ta policja i wojsko??? ŻEBY WAS CHRONILI!!! Jak by policjanty nie stały na krzyżówce przy Kościuszki, to czarno widzę te wasze wygłupy!
2020-10-26 19:38 1. Widze że z kasą nie jest tak źle jak się depcze po samochodzie. Niezłe czasy nastały. Gdzie inni by szanowali a Ci skrzywdzeni i w bólu się wijący pozwalają sobie na występy w bucikach jakże zwykłym samochodzie a dla innych niedostępnym. 2020-10-26 13:06 2. brawo!!!!! 2020-10-25 20:53 3. Brawo dziewczyny każdy chłop który powie wam ze nie macie racji to kretyn szacun brawo 2020-10-25 12:06 4. pisz za siebie , na pewno nie sa mojego serca . 2020-10-24 21:24 5. Na ulicę wyszło spontanicznie tysięce ludzi w całej Polsce, bo im zabroniono mordować niewinne dzieciątka. A jak ograniczają nam wolność, karzą nosić maski, zamykają biznesy, zamykają nas w domach to wszyscy siedzą cicho i tylko w internecie się buntują. Jakie są prorytety ludzi w tym kraju ?! Czy wartości Wam się nie pomyliły ? Dlaczego nie walczymy o to żeby te kretyńskie obostrzenia znieść, tylko w sprawie zakazu mordu na niewiniatkach na ulicach nagle pojawiło się tyle ludzi ?! 2020-10-20 23:19 6. Przez wieki budowali Polskość należy się to im 2020-10-18 22:30 7. Budujące. Ludzi nie da się tak po prostu "wygumkować" z kart historii. Lepiej późno niż wcale. 2020-10-15 09:14 8. Widać kto jest prawdziwym bacą i juhasem. Tradycja mówi, że palice powinno się nieść przy przegonie owiec w ten sposób, aby nie dotykać nią ziemi, nie opierać się na niej, "coby łowce nie okulhały". Baca Majerski o tym wie, reszta niestety nie. A szkoda, bo właśnie te detale są ważne. 2020-10-14 14:24 9. Zostaly zasrane ulice i chodniki ulice umyto a chodniki sie rozniesie butami. 2020-09-24 21:36 10. Nawet dość pustawo, parę dni wcześniej tamtędy szedłem to ludzi było naprawdę sporo.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP