Polecamy
Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

Reklama

2020-07-18 13:00:13

Z archiwum Tygodnika

Tragedia w Chicago

Podczas napadu na sklep jubilerski w Chicago zginął 39-letni góral z Małego Cichego, Tadeusz Pawlikowski. Wszystko odbyło się na oczach jego żony i dwóch córek. Dziennikarz „TP” był na miejscu kilka minut po napadzie. Godzinę po tragedii ktoś powiadomił policję, że na sali bankietowej Domu Podhalan przygotowany jest zamach bombowy na posła Kazimierza Dzielskiego. Na szczęście to druga sprawa okazała się tylko głupim żartem. - pisaliśmy w maju 1998 roku. Oto teksty na ten temat z tamtego czasu.

Potężnie zbudowany, zawsze wesoły Tadeusz Pawlikowski był znany wśród chicagowskich górali nie tylko ze swoich wyrobów złotniczych, ale także z tego, że nigdy nie odmawiał nikomu pomocy. Dla odwiedzających jego sklep jubilerski zawsze miał czas. Kiedy wpadłem do niego w przeddzień tragedii, żartowaliśmy. Gdy zapytałem co słychać, opowiedział mi o zdarzeniu jakie miało miejsce w listopadzie zeszłego roku. Wyjechał wówczas na polowanie. Jakiś Murzyn wpadł do sklepu i kolbą pistoletu uderzył jego żonę. Na szczęście skończyło się tylko na sińcach i strachu. Uspokajał mnie, że gdy sam jest w sklepie, nic takiego zdarzyć się nie może. Miał broń zawsze gotową do obrony. Bezpieczeństwo miał mu gwarantować system alarmowy połączony z policją. Uśmiechał się, gdy żartowaliśmy, żeby raczej handlował hamburgerami. Opowiadał o przygotowaniach piłkarskiej drużyny Podhala do wyjazdu do Zakopanego. Był skarbnikiem Ligi Podhalańskiej w Chicago, piłka nożna to był jego konik.

Zabójstwo

Była niedziela, 3 maja 1998 roku. Dochodziła godzina druga po południu. Wielu chicagowskich górali przygotowywało się do bankietu w Domu Podhalan organizowanego przez Koło Czarny Dunajec. Honorowym gościem miał być poseł, wójt Kazimierz Dzielski. Pawlikowskiemu pozostała jeszcze godzina pracy. Miał zamknąć swój sklep o trzeciej. Sporo osób wybiera się na zakupy w dzień wolny od prący.

W sklepie była żona Tadeusza, dwie córeczki jedenasto- i trzynastoletnia i na zapleczu pracownik. Klientką była jakaś Polka z dzieckiem. Nagle pod sklep zajechała furgonetka. Jeden z czterech czarnoskórych mężczyzn wysiadł z samochodu i podszedł do drzwi. Zadzwonił. Sklepy jubilerskie otwierane są wyłącznie od środka. Pawlikowski rozpoznał tęgo mężczyznę. Był już tego samego dnia rano, interesował się diamentami. Murzyn podszedł do lady. Poprosił o ponowne pokazaniu mu diamentów. Długo się wahał. Przez cały czas jedną rękę trzymał w kieszeni. Prawdopodobnie Pawlikowski zorientował się, że coś nie jest w porządku. - Za parę minut musimy zamykać - ponaglał. Nagle Murzyn wyjął pistolet, złapał leżące przed nim diamenty i strzelił do odwróconego tyłem Pawlikowskiego. Trafił w samo serce. Natychmiast z zaplecza wybiegł pracownik jubilera z bronią. Bandyta złapał kobietę i przykładając jej do skroni pistolet wycofywał się w kierunku drzwi. Nie było szans na unieszkodliwienie napastnika. Później wskoczył do furgonetki i odjechał. Wszystko trwało zaledwie kilka minut.

Świadkowie

- Podbiegłem do Tadzia. Żył jeszcze, z trudem łapał powietrze - opowiada dziennikarzowi „TP” kilka minut po napadzie jeden ze świadków. - Położyłem mu mokry ręcznik na czoło. Boże, dlaczego Tadziu nie pozwolił mu zabrać wszystkiego. Jego żonę zabrali do szpitala. Była w szoku. Niech pan popatrzy na łuskę - tam leży. To był jakiś mały kaliber - dodaje roztrzęsiony, wskazując na niewielki kawałek metalu leżący w bocznym pomieszczeniu sklepowym. Nabój jak z KBKS, kaliber 22mm. Mały, ale bardzo groźny, bo głęboko wnika w ciało ofiary. Na ratunek nie było szans. 39-letni góral, Tadeusz Pawlikowski umarł, śmiertelnie trafiony w serce. Wiele osób widziało napastnika. Szansa na ujęcie bandyty jest niestety niewielka, choć są świadkowie, którzy zapamiętali numer rejestracyjny samochodu, którym uciekł przestępca w towarzystwie trzech innych czarnoskórych mężczyzn. Był to czarny, czterodrzwiowy Chewrolet Tahoe rocznik 1995-97 z przyciemnianymi szybami, miał rejestrację ze stanu Missouri. Być może uda się złapać sprawcę, gdy będzie próbował sprzedać skradziony łup.

Bombowy bankiet

Gdy w sklepie jubilerskim Tadeusza Pawlikowskiego policja zabezpieczała jeszcze ślady po napadzie, w Domu Podhalan rozpoczynał się bankiet, z którego dochód miał być przeznaczony na liceum Ojców Salezjanów w Czarnym Dunajcu. Nikt z zebranych nie wiedział jeszcze o śmierci Pawlikowskiego, gdy na miejscu pojawiło się kilkanaście samochodów policyjnych. Wszystkie osoby ewakuowano. Kilkuset gości, w tym poseł Kazimierz Dzielski, oczekiwało na możliwość powrotu do budynku. Jak się później okazało ktoś powiadomił telefonicznie policję, że na sali bankietowej Domu Podhalan ukryto bombę, a celem ataku jest poseł Kazimierz Dzielski. Na szczęście był to fałszywy alarm. Chwilę później powiadomiono zebranych o tragedii, do jakiej doszło w sklepie Tadeusza Pawlikowskiego. Tej niedzieli, 3 maja w Chicago wiele osób długo nie zapomni, a bez Tadka Pawlikowskiego już nigdy nie będzie tak jak dawniej.


Zabójca Pawlikowskiego ujęty

Kilka dni temu w St. Louis w stanie Missouri w USA aresztowano mężczyznę podejrzanego o dokonanie napadu na zakład jubilerski w Chicago.

Informację o aresztowaniu otrzymaliśmy wczoraj z Chicago od Józefa Galicy, właściciela restauracji Mabenka, który od początku zajął się pomocą rodzinie tragicznie zmarłego Tadeusza Pawlikowskiego. Jak się okazało, po kilkutygodniowym intensywnym śledztwie, policja w stanie Missouri zatrzymała mężczyznę, którego linie papilarne odpowiadają liniom pozostawionym na gablotach wystawowych w zakładzie jubilerskim Tadeusza Pawlikowskiego. Przypomnijmy: 3 maja br. około godziny drugiej po południu do sklepu Jubilerskiego Tadeusza Pawlikowskiego w Chicago wszedł czarnoskóry mężczyzna. 

Twierdził, że szuka pierścionka z diamentem dla swojej dziewczyny. Około godziny przyglądał się różnym wyrobom. Często wychodził na zewnątrz mówiąc, że chce uzgodnić sprawę ceny lub rozmiaru pierścionka z dziewczyną. Przed sklepem dzwonił do kogoś przez telefon komórkowy. W pewnym momencie znowu wszedł do środka. W trakcie próby kradzieży dwukrotnie strzelił z pistoletu do odwracającego się właściciela sklepu. Trafił raz, w samo serce. Wychodząc, bandyta złapał kobietę, która również była w sklepie i z przyłożonym do jej skroni pistoletem wycofywał się w kierunku drzwi. Później wskoczył do czarnego Chewroleta Tahoe i odjechał. Wiemy już, co stało się z drugą kulą z pistoletu zabójcy - uderzyła w stalowe obramowanie gabloty. Miejsce uderzenia kuli pozwala przypuszczać, iż zabójca oddał drugi strzał w kierunku leżącej już na podłodze ofiary. Nie trafił, pocisk roztrzaskał się na stalowym obramowaniu gabloty.

Identyfikacja zabójcy była bardzo trudna. Pierwsze dni śledztwa nie przynosiły żadnych efektów. Przełomem okazał się film video nagrany przez właściciela innego zakładu jubilerskiego w przeddzień napadu. Świadkowie rozpoznali na nim mordercę Tadeusza Pawlikowskiego. Jest wielce prawdopodobne, że zatrzymany w St. Louis Murzyn jest poszukiwanym mordercą. W ramach rutynowych działań policji, linie papilarne zabezpieczone w zakładzie jubilerskim rozesłane zostały po wszystkich stanach USA. Zwrócono szczególną uwagę na stan Missouri. Morderca po wyjściu ze sklepu odjechał furgonetką z numerem rejestracyjnym właśnie z tego stanu. Po kilku dniach chicagowska policja otrzymała informację z Missouri, że linie papilarne należą do notowanego już za drobne kradzieże młodego czarnoskórego mężczyzny.

Murzyn w ciągu najbliższych dni przewieziony zostanie do Chicago. Procedura związana z przekazaniem podejrzanego ze stanu do stanu w USA zwykle trwa dość długo. Później prawdopodobnie odbędzie się konfrontacja. Jeśli świadkowie rozpoznają w nim zabójcę Pawlikowskiego, Murzyn stanie przed sądem oskarżony o zabójstwo. Zdaniem prawników, z którymi rozmawialiśmy na ten temat w Chicago, jeśli sąd uzna, że było to zabójstwo pierwszego stopnia, czyli odbyło się z premedytacją - możliwy jest najwyższy wyrok, czyli kara śmierci. W stanie Illinois karę taką wykonuje się przez podanie trucizny do żył. Jeśli morderstwo nie wynikało z premedytacji, stosuje się tu najczęściej karę dożywotniego więzienia. Na 20-25 lat więzienia zostanie skazany w przypadku, gdy obrona udowodni, że oskarżony np. nie zdawał sobie sprawy, że jego broń może zabić.

Jurek Jurecki


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-19 17:45 Zmienne Gorce 2021-01-19 17:00 Do wójta po godzinach 2021-01-19 16:15 Wrzuć monetę 1 2021-01-19 15:30 Ambitny budżet 2021-01-19 15:04 Spotkanie z poezją Anny Przemyskiej 2021-01-19 14:34 Koniec wielkich mrozów, zaczyna się odwilż 2021-01-19 14:30 Odkręcasz - pomagasz 2021-01-19 14:23 Bezludne Kuźnice 2021-01-19 14:14 Gorce - przyroda, kultura, ludzie 2021-01-19 14:00 Coraz droższe śmieci 2 2021-01-19 13:57 A w Mieście plucha 1 2021-01-19 13:15 Gondola w Pieninach 10 2021-01-19 12:43 Zderzenie pociągu z samochodem. Kierowca ukarany mandatem (WIDEO) 14 2021-01-19 12:30 Mega bałwan na podwórku 1 2021-01-19 11:29 Ruch kolejowy do Zakopanego wznowiony po wypadku 2021-01-19 10:58 Osiem zakażeń na Podhalu, prawie pięć tys. w Polsce 2021-01-19 10:05 Goprowcy znów ratowali "morsa górskiego" 15 2021-01-19 10:00 Uwaga - bardzo zła jakość powietrza w Mieście 3 2021-01-19 09:00 Bardzo pracowity wieczór nowotarskich strażaków 3 2021-01-19 08:07 Nocny pożar w Tylmanowej 2021-01-18 22:00 Aplikacja RATUNEK może uratować życie 1 2021-01-18 21:30 Metr śniegu w Tatrach. Tak dziś było w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 1 2021-01-18 20:45 Burmistrz znów szuka pomocy u ministra w sporze z konserwatorem 2 2021-01-18 20:01 Krościenko miastem? 9 2021-01-18 19:30 Nowotarski rynek wieczorową porą 2 2021-01-18 18:47 Zimowy i oświetlony czarnodunajecki rynek 5 2021-01-18 18:15 Jechaliśmy nowym tunelem (WIDEO) 3 2021-01-18 18:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Interweniowała policja (WIDEO) 15 2021-01-18 17:45 Udana mimo mrozu akcja krwiodawstwa 2 2021-01-18 17:02 Biegówki wokół Jeziora 2021-01-18 16:30 Zakopane puste i piękne (ZDJĘCIA) 6 2021-01-18 15:56 Pod Pieninami lokale gastronomiczne są zamknięte 7 2021-01-18 15:53 Zła jakość powietrza 3 2021-01-18 15:30 Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku 2 2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (WIDEO) 5 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 14 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 4 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 1 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 1 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 5 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4 2021-01-18 10:00 Widok z okna Amerykana 2021-01-18 09:00 Wytęskniony pierwszy dzień w szkole (ZDJĘCIA) 5 2021-01-18 08:00 Rysica Filomena (WIDEO) 2021-01-18 07:21 Wielki mróz 2021-01-17 23:00 W lutym znów powitamy skoczków na Wielkiej Krokwi 2 2021-01-17 22:34 Zachód słońca i cudna zima na Turbaczu 2021-01-17 22:00 Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał 13
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-19 17:36 1. Pienińska Kolej Gondolowa (PKG) o dwóch stacjach dolnych i jednej górnej. Jedna dolna przy ośrodku zdrowia, druga na Połaci. Połączenie między obiema, czyli przejazd gondolą nad zabytkowym centrum Krościenka i ponad Dunajcem. Górna stacja na Stajkowej, gdzie powstanie wieża widokowa i schronisko (budynek bliźniaczo podobny do tego planowanego na Lubaniu). Wszystko po to, by stopniowo odciążać Pieniński Park Narodowy od natłoku turystów i przekierowywać ich w inne atrakcyjne miejsca na terenie gminy. Władze zaczynają doceniać to, że są jedyną w Polsce gminą z najstarszym parkiem narodowym w Polsce i należy go za wszelką cenę chronić przed inwestycjami mogącymi pogorszyć jego przyrodę i wizerunek. Czyli paradoksalnie inwestują w przyszłość. 2021-01-19 17:00 2. Genialny pomysł ! Już teraz w sezonie i w weekendy jest korek a jak będą chcieli wjechać lub wyjechać ze Zdrojowej to wszystkiego najlepszego. No chyba że to będzie atrakcja tylko dla rowerzystów i pieszych którzy będą korzystali z kładki na końcu ulicy z parku linowego. 2021-01-19 17:00 3. głupich nie sieją 2021-01-19 16:57 4. Bogu niech będą dzięki ,że nikt nie zginął, krzyż obok tego auta -jakież to wymowne ,nieprawdaż. 2021-01-19 16:44 5. Do tego trzeba mieć "łep" a nie to co na tym się siedzi. 2021-01-19 16:26 6. o to co z urzędu muszą parkować na ścieżce rowerowej.jak to było w kwietniu w maju i czerwcu. 2021-01-19 16:25 7. Również jestem ZA i popieram. Pomyślcie o miejscach parkingowych by sie nie zapchć jak Szczawnica. 2021-01-19 16:23 8. Ten pomysł, żeby zbudować gondolkę na Stajkową (plus wieża widokowa) jest bardzo dobry. Cieszy to, że gospodarze Gminy wreszcie dojrzeli do tego, że należy odsuwać takie inwazyjne inwestycje od parku narodowego. On jest największą atrakcją turystyczną, nic tam dodawać i upiększać nie trzeba, bo można tylko zepsuć. Ale zagospodarowanie Stajkowej jak najbardziej zasługuje na pochwałę. Już z gondolki będą niesamowite widoki na Pieniny, Tatry, Gorce a cóż dopiero z wieży! 2021-01-19 16:17 9. No no darmowa reklama.... 2021-01-19 16:02 10. Niezwykle miła, kulturalna, ciepła, serdeczna osoba. Niech Dobry Bóg obdarzy Ją wiecznym szczęściem. Dla bliskich wyrazy wspólczucia.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP