Reklama

2020-07-21 10:00:00

Reklama

Z archiwum Tygodnika

Chcę żyć w wielkich górach

Reklama

Pamiętacie Mietka Jarząba, rzeźbiarza z Krupówek. Zginął w Zakopanem pod kołami samochodu. Sprawcy nigdy nie ustalono. Przypomnimy dziś rozmowę z Mietkiem jaką przeprowadziła z nim w 1998 roku Jolanta Flach.

Od paru lat na Krupówkach rzeźbi w drewnie i kamieniu Mietek-rzeźbiarz. Tematem jego prac są postacie z historii, mitologii, anioły i święci. Każda z jego prac ma swoją niepowtarzalną historię. Bacówka pod Krokwią służy mu za dom. Nasłuchuje tam szumu wiatru i odgłosów burzy. Wodę nosi z pobliskiego potoku. Niekiedy można go zobaczyć, jak wraca z lasu, ciągnąc za sobą duży kawał drewna. Na zakopiańskim deptaku zawsze otoczony jest grupką przechodniów.

Niemal codziennie od kilku lat na Krupówkach można spotkać dłubiącego w drewnie lub kamieniu, często umorusanego sadzą lub ciemną pastą do butów wysokiego mężczyznę o szczupłej sylwetce w nieokreślonym wieku. To Mieczysław Jarząb, przez wielu nazywany Mietkiem-rzeźbiarzem. Zawsze otoczony jest wykonanymi przez siebie różnej wielkości pracami. Jedne rzeźby są z surowego drewna, inne pracowicie zakonserwowane czarną pastą do butów i wypolerowane. Na zakopiańskim deptaku ma swoje ulubione miejsca. Kiedyś przez długi okres jego „plenerowa pracownia” znajdowała się przed „Cocktail-Barem”. Czasami przesiadywał przed „Delikatesami”. Od kilku miesięcy pojawia się popołudniami przed restauracją „Kolorowa”, natomiast późnym wieczorem długimi krokami podąża w kierunku bacówki znajdującej się nieopodal Wielkiej Krokwi. Ten pasterski szałas nawet w najsroższe podtatrzańskie zimy służy mu za dom. Tam pali watrę, która daje ciepło. Ogień bardzo często niszczy jego niewielki dobytek - śpiwór, koc czy kurtkę. Nie robi to na nim większego wrażenia, a niedopalone resztki wrzuca w płomień. - W szałasie jest mi najlepiej. Palę ognisko i robię figurki. Opalam na ogniu duże rzeźby, takie jak te - mówi, wskazując na pracę wysokości około metra. - W bacówce słucham śpiewu ptaków. Lubię, jak wielki wicher wieje i odgłosy burzy. Nagrywam na taśmę magnetofonową to, co wiatr opowiada. Jak będę miał kamerę, to podłożę to do obrazu filmowego, na którym będą pokazane moje rzeźby. To będzie lepszy film niż te, które o mnie nakręcają. Wodę biorę z potoku. To wspaniałe tak być zupełnie niezależnym, żyć na dziko i być w ciągłym kontakcie z przyrodą.

Przyjechałem tu z Warszawy pięć lat temu na dwutygodniowe wczasy. I pomyślałem, że tu zostanę. Rzeźbię już piętnaście lat. Kiedyś miałem swoją pracownię w Gdańsku, a w Warszawie rzeźbiłem na ulicy. Tutaj są życzliwi ludzie. Jest dość fajnie, podoba mi się tu. Chcę żyć w wielkich górach - dodaje. Mietek-rzeźbiarz, jak wynika z jego opowieści, urodził się gdzieś nad Wartą. - Urodziłem się na Jarzębiach koło rzeki Warty, w takim olbrzymim domu - wspomina. - Do dzisiaj mamy tam jeszcze ze czterysta stodół dębowych z X wieku i jakieś 500 pieców wapiennych wzdłuż rzeki Warty. Pradziadek Stefan Jarząb kupił te grunty. Nas było pięcioro w domu, to podzielono pomiędzy nas. Zawsze coś tata dał. Czy ja tam wrócę? Któregoś dnia pojadę. Już się nie mogę doczekać. Tam rosną same sosnowe lasy. Są takie duże i piękne. W 50. latach, w czasach komunizmu, dziadek ściął co grubsze sosny i w te miejsca posadził nowe. Ja też sadziłem drzewa. Dziadek ludziom sprzedał drewno, bo inaczej komuna by zabrała i nigdy by nie oddała. Dzieciom wtedy dużo rzeczy kupili. A było tam mnóstwo hektarów lasu. Te małe sosny, które zostały, to teraz są już olbrzymie, piękne - opowiada. Jego fantazja pozwala mu na taki obraz stron rodzinnych. A może są to rodzinne przekazy albo dziadkowe opowieści.

Bóg słońca i symbole Inków

Niekiedy można go zobaczyć, jak wraca z lasu, ciągnąc za sobą duży kawał drewna. - Drzewo kupuję z prywatnych lasów, najczęściej od sąsiadów. Potem tnę na małe klocki i przywożę powozem, koniem albo ciągnikiem. Chodzę też w góry po wierzbę. Rzeźbię w grabie, w buku, w świerku. Drzewo jest wtedy dobre, jeśli są piękne figurki - mówi. Mietek-rzeźbiarz chętnie opowiada o swych rzeźbach i objaśnia symbole. Co prawda mówi mało, lecz widać, że przejmuje się tym, co robi. Czasem mówi do siebie. Tworzy to, co tkwi w jego wyobraźni. Postacie z historii, mitologii, aniołowie lub święci przybierają zupełnie inne kształty.

Bardzo często jest to klocek drewna, w którym podkreślona jest zaledwie głowa, ewentualnie zaznaczone symbole, które nadają charakter całej pracy. Niektóre z nich wyrzezane są z dwóch stron. Niekiedy posiadają atrybuty związane z wyobrażeniem danej postaci. - Tutaj mam króla, a tu jest królowa Jadwiga wyrzeźbiona - opowiada o swoich pracach. - Ta figurka to jest biały książę. A to król z mieczem, tak się to nazywa. To jest Jezus Frasobliwy, piękna, mała figurka. A to bóg słońca. Tu jest słońce, a tu księżyc z tej strony - pokazuje dłonią. - To jest chmurka, a tu znowu królewna z różą i obok Pan Jezus z kijem. Figurki wypalam nad ogniem lub nacieram pastą albo lakierami i klejami wodoodpornymi, tak aby drzewo mogło wytrzymać długo i nie pękło. Tak jest pięknie, a rzeźba jak nie pęknie, to jest śliczna i więcej się zarobi. Te tematy biorę z historii. Gdybym się nią nie interesował, to bym nie rzeźbił. Czegoś szukam, a dzięki rzeźbom coś nowego odkrywam - przekonuje.

Po chwili milczenia nagle wskazuje na jedną z prac, gdzie można dostrzec wyryte znaki przypominające symbole Inków. - W ten sposób przedstawiłem ogień. To symbolizuje rodzinę i domowe ognisko - mówi. - Czasem mam 10 takich samych królów z naszej historii, bo ludzie wykupią. Nawet zamawiają u mnie. Sprzedawałem do Anglii, do Ameryki. Moje rzeźby są na całym świecie - podkreśla. - Są dnie, że zrobi się coś pięknego. Na przestrzeni lat u mnie ta rzeźba się zmieniała. Jest coraz lepsza. W drewnie rzeźbię, nożem i dłutkami. Te zdolności mam chyba po dziadku. Dziadek rzeźbił do kościołów - wyjaśnia.

W kamieniu i bursztynie

Mietek Jarząb kuje również w kamieniu. Na łąkach w pobliżu bacówki, którą zajmuje, nie ma kamienia bez tajemnych znaków. - Tam są przeróżne wizerunki z czasów panujących bogów i Święte Rodziny. Na rzece też jest dużo rzeźbionych kamieni, dużo słońc. Na dużym głazie w górach Kasprowych wyrzeźbiłem Matkę Bożą. Tyle tych dzieł sztuki zostało po mnie w górach. W Kuźnicach, koło kawiarni, na kamieniu, który ma chyba ponad dwie tony, przedstawiłem Świętą Rodzinę i Zeusa. Czasem do dwóch tygodni zajmuje mi wyrzeźbienie dużego kamienia. Robię to przecinakiem i młotkiem. Niektóre kamienie są bardzo twarde. Zrobię jeszcze dużą kamienną stajenkę bożonarodzeniową. Wykonuję też Jezuski Frasobliwe w bursztynie, który kupuję na jarmarku. Figurki w bursztynie są najładniejsze - kończy.

Postać Mietka-rzeźbiarza wpisała się już na dobre w krajobraz Zakopanego. Najważniejsza jest dla niego praca w drewnie i kamieniu. Robi wrażenie mieszkańca świata fantazji. Wokół niego zawsze zbiera się grupka turystów, patrzących z wielkim zaciekawieniem jak pracuje. Właściciele biznesów na Krupówkach mówią, że jest honorowy. Jeśli pożyczy pieniądze, zawsze je zwróci, i to szybko. Znają go wszyscy, którzy prowadzą pobliskie kawiarnie i restauracje. Jest ich częstym gościem;

Wysłuchała: Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zakopian 2020-07-21 11:06:42
BEZ WPISÓW BO LUDZIE ZAPOMNIELI O KLIMACIE TEGO MIASTA Z LAT 90 TYCH .
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  2 MASZYNY STOLARSKIE: HEBLARKO-STRUGARKĘ PIŁĘ i WIERTNICĘ, cena 2350 - 500 304 797
  Tel.: 500 304 797
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - Zakopane, Jaszczurówka - 601504486
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem poszukuje OSOBY DO DZIAŁU KSIĘGOWO-KADROWEGO. Od kandydatów oczekujemy: 1. doświadczenia zawodowego w zakresie zagadnień kadrowo-księgowych, 2. wykształcenia min. średniego, 3. rzetelności, skrupulatności oraz dobrej organizacji własnej pracy. Aplikacje prosimy przesyłać do dnia 31 sierpnia 2020 r. na adres e-mail:dyrektor@cechzakopane.pl
  E-mail: dyrektor@cechzakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Samodzielny LOKAL UŻYTKOWY o pow. 25 m2 z przeznaczeniem na hurtownię, magazyn, zakład usługowy - ul. Gimnazjalna, Zakopane, tel. 501682696.
 • USŁUGI | budowlane
  Łazienki Kuchnie płytki instalacje montaż. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ. Kontakt: 509170212
 • USŁUGI | inne
  DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ, CERTYFIKOWANA, METODĄ FUMIGACJI. TANIO! 500 086003
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam cieliczkę rasy Jersey. 880145487
  Tel.: 880145487
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www.FABRYKASTRUKTURY.pl
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza z doświadczeniem..kontakt@schroniskosmakow.pl 509825332
  Tel.: 509825332
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Biuro Księgowe AUDITPLUS zatrudni do biura w Zakopanem: - SAMODZIELNYCH KSIĘGOWYCH - pełna księgowość i KPiR - wymagane doświadczenie; - SPECJALISTÓW ds. kadr i płac - wymagane doświadczenie; Zadaniem zatrudnionych osób będzie obsługa księgowa prestiżowych klientów firmy przy współpracy z pozostałymi członkami zespołu i pracownikami klientów a także z doradcą podatkowym i biegłym rewidentem. Oferujemy: umowę o pracę w pełnym wymiarze, atrakcyjne zarobki, pracę od poniedziałku do piątku w firmie księgowej działającej na rynku ogólnopolskim i dobrą atmosferę w młodym, dynamicznym, kilkunastoosobowym zespole, szkolenia i wyjątkową szansę rozwoju osobistego. Wymagamy: zaangażowania w zlecone obowiązki i absolutnej dyskrecji Zgłoszenia proszę składać przesyłać na: praca@auditplus.pl
  E-mail: praca@auditplus.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-12 13:08 Wypadek na Rysach 2020-08-12 13:00 Mętna woda w Foluszowym Potoku 2020-08-12 12:45 Bilety na Moc Gór Festiwal z 20-procentowym rabatem dla Czytelników TP 2020-08-12 12:15 Nocny wypadek w Maruszynie 2020-08-12 11:30 Ponownie dużo zakażeń w Polsce 2020-08-12 10:59 Rekord zakażeń w powiecie nowotarskim 1 2020-08-12 10:45 Jedna z największych inwestycji w gminie prawie gotowa 2020-08-12 10:00 Jasiek z Gorców to był człowiek - instytucja 2020-08-12 09:00 Wizja nowej hali lodowej z szansą na realizację 1 2020-08-12 08:00 Remontowany nowotarski MOK rośnie w oczach 2020-08-11 21:45 Psy pod Zawratem - kto im pomoże (WIDEO) 5 2020-08-11 21:17 Kto widział Riko? 2020-08-11 21:00 Martyna Kasprzycka wygrała II etap festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej 1 2020-08-11 19:30 Wieczorne widoki z Wielkiego Kopieńca (WIDEO LIVE) 2020-08-11 19:00 Na rowerze po zapachy 2020-08-11 18:30 Na harfie i gitarze (WIDEO) 2020-08-11 18:18 Pracownik urzędu skierowany na test 2020-08-11 17:30 Budujemy dom Świderkom - czas szalunków 2020-08-11 16:40 Wypadek w Dolinie Roztoki 2020-08-11 16:30 Seniorzy chowają się w cieniu 2020-08-11 16:28 Wypadek na zakopiance 1 2020-08-11 15:46 Hala nowotarskiego lodowiska zamknięta - trwa dezynfekcja 2020-08-11 15:15 Śladami Anny Przemyskiej 2020-08-11 14:30 Niedziela na rauszu 2020-08-11 14:15 Koncert połączony z projekcją filmu 1 2020-08-11 13:45 Covid w zakładzie Wojasa 2 2020-08-11 13:30 Ek(O)chotnica 2020-08-11 12:30 Mężczyzna, który w sobotę zginął pod Ostrym Szczytem to Polak 2020-08-11 12:00 17 nowych zakażeń w powiecie nowotarskim 3 2020-08-11 11:30 Dziś nad Tatrami i Zakopanem sporo chmur 2020-08-11 10:50 Czekając na kolejkę (WIDEO) 2020-08-11 10:00 Niedokończone życie Wandy Rutkiewicz 2020-08-11 09:32 Na ekranie dobre komedie. Mamy bilety dla czytelników 2020-08-11 09:01 Neurologia zamknięta - zakażony ordynator 1 2020-08-11 08:55 Ryzykowne parkowanie 10 2020-08-11 08:09 Nocne rozruchy na Białorusi (wideo) 5 2020-08-11 00:27 Pożar w Długopolu (Zdjęcia) 2020-08-10 21:37 Wieża z pieczątką 2020-08-10 21:00 Skansen różnorodności 2020-08-10 20:30 We wtorek msza w 26. rocznicę tragicznej śmierci ratowników i pilotów 2020-08-10 20:05 Ogródki jak marzenie 2020-08-10 19:30 Pielgrzymka rowerowa dotarła na Hel 2020-08-10 18:45 Pięć mandatów dla romskiej orkiestry 21 2020-08-10 18:15 Białorusini już się nie zatrzymają na czerwonym świetle 4 2020-08-10 17:44 Żmija w kuchni, no prawie żmija… 2020-08-10 17:00 Ewakuacja turystki ze Żlebu Kulczyńskiego (WIDEO) 2020-08-10 16:44 Zakopiański Festiwal Literacki 2020-08-10 16:16 Mecenat Małopolski rozstrzygnięty 2020-08-10 15:30 Opryski wstrzymane - pszczoły uratowane 2 2020-08-10 14:45 Strażacy z Gliczarowa Górnego budują dom Świderkom 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-12 12:46 1. Witam. Mam od jutra zarezerwowany kilkudniowy pobyt wypoczynkowy w Nowym Targu. Czy może ktoś napisać ile jutro musiało by być zachorowań aby powiat nowotarski został objęty czerwoną strefą? 2020-08-12 10:56 2. Ci pseudomuzykanci to koszmar. Stoją w tym samym miejscu i wydzierają się tak, że nie można myśli skupić, nie można pracować, nie można odpoczywać. Przy tym nie tylko brzdękają na gitarach ale i walą w wielkie pudło rezonansowe zastępujące perkusję. I tak od południa do wieczora. Mieszkańcy ul. Krupówki i ci, którzy tam pracują. wielokrotnie zgłaszali i w Straży Miejskiej i Komendzie Powiatowej Policji popełnianie przez nich wykroczenia z art. 51 KW. Ale to zabawa z kotka i myszkę. Jak podjeżdżał patrol to oni chowali się za krzewami na klombach, albo rozchodzili się na cztery strony świata, by po chwili znowu się gromadzić i jeszcze głośniej wydzierać. Oj, w Zakopanem nie ma szeryfa. Ten co jest, to tylko atrapa. A atrapy (czytaj stracha) nawet już wróble się nie boją a co dopiero Słowaccy Romowie. 2020-08-12 10:20 3. Beata tam pójdzie. 2020-08-12 10:00 4. Czy wybrany przez urząd teren nie znajduje się w obszarze zalewowym? 2020-08-12 08:32 5. Poszły za turystami co jeść dawali, czekają na dokładkę 2020-08-12 08:29 6. podziękować tym co wchodzą z psami do tpn 2020-08-12 05:34 7. A jak się mają lisy z Nowego Targu? Wydaje mi się że psy do lasu i parku narodowego wprowadzać niewolno. 2020-08-11 22:38 8. Najlepiej czekać aż stanie się tragedia,te psy to ogromne zagrożenie dla nich samych, ale przede wszystkim dla ludzi......o tym mówi się od kilku dni.....czy służby wreszcie się obudzą.....koszmar 2020-08-11 22:03 9. Chyba wysłanie na przymusowy urlop w tym przypadku nie końca jest zgodne z kodeksem pracy 2020-08-11 21:45 10. Brawo Martynka!
2020-08-08 20:35 1. Wierćcie wierćcie. Nie ma to jak dobry PR. Bo póki co nie widzę, żeby na celu była ekologia. 2020-08-02 11:10 2. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 3. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 4. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 5. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 6. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 7. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 8. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 9. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 10. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania