Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-07-22 20:00:16

Związek Podhalan

Prezydent Andrzej Duda Członkiem Honorowym Związku Podhalan

Reklama

Z taką inicjatywą wyszedł Oddział Poronin ZP.

Na stronie internetowej Związku Podhalan pojawiła się informacja o propozycji nadania Honorowego Członka Związku Podhalan prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Jest też uzasadnienie i odpowiedź prezydenckiej kancelarii.


Komunikat Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce

W związku z przygotowaniami do LII Zjazdu Podhalan do biura Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce zaczęły napływać wnioski o nadanie tytułów Honorowego Członka Związku Podhalan, Zasłużonego Członka Związku Podhalan, Zasłużonego dla Kultury Góralskiej itp. 

Wpłynął również wniosek Związku Podhalan Oddział w Poroninie o nadanie tytułu Honorowego Członka Związku Podhalan w Polsce dla Pana Andrzeja Dudy, obecnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z procedurą wniosek został rozpatrzony przez Kapitułę Odznaczeń Związku Podhalan, która przychyliła się do wniosku Oddziału Poronin. W związku z tym zostało wystosowane pismo z zapytaniem o przyjęcie tytułu Honorowego Członka Związku Podhalan w Polsce przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Wręczenie w/w tytułu jak również innych przyznawanych przez Zjazd Podhalan, najwyższą władzę naszego Stowarzyszenia tytułów odbędzie się podczas LII Zjazdu Podhalan, który planowany jest na dzień 5,6 września br. lub w przypadku wystąpienia braku możliwości przybycia, w późniejszym terminie.

 

Uzasadnienie Wniosku

Występując o tytuł Honorowego Członka Związku Podhalan dla Pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej kierujemy się powagą chwili i potrzebą wyrażenia wdzięczności za jego służbę Polsce i wielką przychylność dla góralszczyzny polskiej w kraju i za granicą. Nasz wniosek składamy w trakcie kolejnych obchodów wielkich rocznic, w których górale zaznaczyli swoją wierność Polsce przez czyny zbrojne i upominanie się o należne prawa do Ojczyzny ludu góralskiego Orawy, Spisza i Śląska Cieszyńskiego. Po świętowaniu 100-lecia powstania Związku Podhalan obchodzimy w tym roku 100-lecie urodzin Świętego Jana Pawła Wielkiego Patrona Związku Podhalan, 100-lecie wielkiej wiktorii nad bolszewikami pod Warszawą i nad Niemnem z wielkim bojowym poświęceniem Dywizji Górskiej gen. Andrzeja Galicy i wreszcie 100-lecie powrotu do Polski części Spisza, Orawy i Śląska Cieszyńskiego. W te wszystkie rocznice wpisuje się widoczne i mocne zaangażowanie Związku Podhalan. Uważny obserwator dostrzega, że drogi Związku Podhalan spotykają się tutaj z działaniami Pana Prezydenta i z nimi harmonijnie współgrają. Odbywa się to w sposób naturalny, niewymuszony, wydaje się, że oczywisty. W czym rzecz? Nasuwa się odpowiedź, że w podobnym odczytywaniu tradycji i pojmowaniu roli wiary


i kultury w życiu społecznym i narodowym, zgodnie z Deklaracją Programową Związku Podhalan. Na tym polu nie trzeba się umawiać, ustawiać, wystarcza, że każdy robi swoje, jak mówi poeta: Niech każdy czyni co każe Duch Boży, a całość sama się złoży. I to co czyni Pan Prezydent i to co podejmuje Związek Podhalan składa się w jedno. W takim natężeniu i w takiej harmonii zdarza się to po raz pierwszy w 100-letniej historii Związku Podhalan. Byli prezydenci, którzy okazywali w mniejszym czy większym stopniu sympatię dla górali.


W przypadku Prezydenta Andrzeja Dudy mamy do czynienia nie tylko z sympatią, ale z zupełnie nową jakością w tym względzie. Prezydent nie tylko kocha górali, on sam czuje się góralem i okazuje to w sposób bezpośredni i oficjalny.


W 100. rocznicę powstania Związku Podhalan i 115. rocznicę założenia Związku Górali byliśmy świadkami bezprecedensowego wydarzenia.


W 2019 r. Prezydent RP objął Protektorat nad Związkiem Podhalan i bratnimi organizacjami góralskimi: Związkiem Polskiego Spisza i Towarzystwa Przyjaciół Orawy. Takiego zaszczytu – Protektoratu Prezydenta RP – dostąpili jeszcze tylko harcerze. To oznacza, że na swej drodze życiowej i politycznej Prezydent Andrzej Duda najwierniejszych swoich druhów widzi właśnie w harcerzach i góralach. Czy można się czuć bardziej wyróżnionym? I podtrzymując ten ton, na głównych uroczystościach 100-lecia Związku
w Nowym Targu w sierpniu 2019 r. Prezydent dał wyraz wielkiego podziwu i uznania dla dokonań Związku Podhalan, odznaczając jego przedwojennych Prezesów: Jakuba Zachemskiego i Feliksa Gwiżdża. W takiej dostojnej i podniosłej formie stało się to po raz pierwszy. Związek Podhalan może na te gesty i przychylność Pana Prezydenta Andrzeja Dudy odpowiedzieć tylko w jeden sposób – sposób honorowy, poprzez nadanie Mu najcenniejszego tytułu organizacyjnego – godności Honorowego Członka Związku Podhalan w Polsce im. Św. Jana Pawła II.


Wnioskodawcy zwracają się do Czcigodnej Kapituły, aby przed formalnym rozpatrzeniem wniosku wzięła jeszcze pod uwagę następujące argumenty i zdarzenia. W naszej działalności jest to wniosek bezprecedensowy, bo dotyczy nie tylko formalnego uhonorowania Głowy Państwa, ale także Człowieka, który od dawna, kiedy jeszcze ani marzył ani śnił o prezydenturze, darzył wielką atencją i poważaniem Związek Podhalan. Wiele razy, jako podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, czy poseł na Sejm RP, a następnie poseł do Parlamentu Europejskiego, bywał na naszych zjazdach i uroczystościach. Przyjmował te zaproszenia z zadowoleniem i przyjeżdżał do Ludźmierza i w inne miejsca, bo interesowało go, co się w Związku dzieje i rozumiał, po co mamy Związek Podhalan i jak potrzebna jest ta organizacja.

Kiedy w 2015 r. Andrzej Duda został wybrany Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, w jego spojrzeniu na Związek Podhalan nic się nie zmieniło. Jedynie może to, że poprzez oficjalne akty i gesty publicznie swoje przywiązanie do górali i góralszczyzny często okazuje. Ta postawa Pana Prezydenta bierze się z jego osobistego, głębokiego przekonania, że bez góralszczyzny nie ma kultury narodowej, bez górali nie ma Polski i jej pełnego obrazu w świecie. I nie ma w tym wyrachowania ani politycznej kalkulacji, bo z góralami łączy go wspólnota ducha i serdeczna nić porozumienia.

W momencie kiedy w Polsce toczy się batalia o jej kształt zakorzeniony w cywilizacji chrześcijańskiej, o godność rodziny i wspólnoty narodowej, przyszedł czas najwyższy, by oddać honor Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. I posłać mu sygnał, że Związek Podhalan jest z nim i ma go za swego druha i przyjaciela. Pan Prezydent Andrzej Duda dobrze służy Polsce i Polakom.

 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Korczak 2020-07-23 10:18:09
Kolaboracja z aktualną władzą... w tym to maja wielopokoleniowe doświadczenie. :(((
skansyniok 2020-07-23 07:39:05
Forma wniosku już mi pasuje, bo przeciwnie do poprzednich listów, nie uzurpujecie sobie tutaj prawa do reprezentowania wszystkich górali, jeno tylko "Związku" i "Towarzystwa". Dziękuję za to. nie zbaczajcie tej drogi. Teraz róbcie sobie co chcecie, nawet nadawajcie nawet tytuł Honorowego Członka Podhalan Łukaszence czy Putinowi, jako dalszej części waszego politycznego planu.
karol 2020-07-23 02:48:32
Członek dostoł członkostwo od członków. Co za ...
Truteń 2020-07-22 23:42:37
Kogoś grubo poniosło.
Cetyniorz 2020-07-22 23:20:52
Trzeba jeszcze mieć honor!
wiechum 2020-07-22 22:59:42
Kolaboracja z reżimem.
Yzf 2020-07-22 22:45:53
Chyba tych ze związku pokopało jaki z niego górol jak z koziej D.........
Złamana Szczała 2020-07-22 22:22:25
Trzeba jeszcze pomyśleć nad honorowym członkostwem dla Kurskiego.
Pelikan 2020-07-22 21:57:56
Poprostu nalezalo mu siy
Cemu w wos telo nienawiści
Przeciecie to prawy cłek
Nic ze bez zasadoe diabli debilokosss skoro clowiyk nac
Kolorysta 2020-07-22 21:29:00
A czy nie powinni najpierw wysunąć wniosku o honorowe, pośmiertne członkowstwo Jezusa?
Podhalan 2020-07-22 20:39:29
Skoro wygrał to teraz czas na lizanie .... a nuż cosik skapnie. Jakby wygrał Trzaskowski to on by dostąpił tego zaszczytu.
stasek 2020-07-22 20:24:59
Najzagorzalsi wieloletni fani PO z Gminy Poronin nagle stali się najzagorzalszymi fanami PiSu.
Gdzie honor????????????
W pamięci ludzi nic nie ginie.
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ W BLOKU dla 1,2-osób, Nowy Targ. 728 017 055.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Managera do prowadzenia nowego obiektu hotelowego w Białce Tatrzańskiej. Wymagane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, komunikatywny język angielski oraz prawo jazdy. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczne godziny pracy.. 793931388wm@bachledzki.pl
  Tel.: 793931388
  E-mail: wm@bachledzki.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-21 22:10 Przełęcz Knurowska 2020-10-21 21:54 Cmentarz żydowski nocą 2020-10-21 21:12 Dawna szkoła katolicka dla centrum krwiodawstwa 2020-10-21 20:54 Jak dobrać zasłony do wnętrza? 2020-10-21 20:50 Czy znikną reklamy w Zakopanem? 2 2020-10-21 20:32 Izolatorium w covida 2 2020-10-21 20:11 Dotacje na wymianę pieców wyczerpane - będą kolejne 1 2020-10-21 19:46 Takiej mapy jeszcze nie było. Stworzyła ją Kaśka Paluch z Zakopanego 2020-10-21 19:19 Lampy trzeba wyłączyć, by zwierzęta mogły migrować 4 2020-10-21 19:00 Obrady bez sołtysów i mieszkańców 1 2020-10-21 18:38 Widmo Brockenu na szlaku z Ciemniaka 2020-10-21 18:16 Zakupy dla straży 2020-10-21 18:05 Bez pobłażliwości - kierowcy tracą prawo jazdy 2020-10-21 17:39 Edukacja Jutra. Wyróżnienie dla nauczycielki z Gliczarowa Górnego 2020-10-21 17:32 Sesja dla mieszkańców online 2020-10-21 16:46 Krzywoń nie zostanie zabudowany 2020-10-21 16:28 Tablety i laptopy do nauki zdalnej 4 2020-10-21 16:01 Tak wczoraj było w Pieninach (ZDJĘCIA) 2 2020-10-21 15:15 Taki piękny krajobraz, sielanka, tylko ten jeden szczegół! 4 2020-10-21 14:52 Poszukiwania Sławka zakończone 2020-10-21 14:48 Alarm bardzo fałszywy 2020-10-21 14:30 Pasażerowie alarmują - odwołane kursy Żółtej Linii 6 2020-10-21 13:45 Opinia Czytelnika: Dlaczego nie zamkną całych szkół? 12 2020-10-21 12:59 Wesela zakazane w całej Polsce. Jesteś za, czy przeciw? (SONDA) 8 2020-10-21 12:28 Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi 2 2020-10-21 12:16 Trzy firmy chcą dokończyć wodny plac zabaw w Rabce 1 2020-10-21 11:44 Pijany Ukrainiec próbował skorumpować policjantów 2020-10-21 11:15 Trzy razy więcej zarażonych niż wyleczonych 1 2020-10-21 10:59 Dziś przed szpitalem porządek. Patrole policji i straży miejskiej 6 2020-10-21 10:54 Kolizja pod psem 2020-10-21 10:32 Ponad 10 tys. zakażeń w całe Polsce. Zmarło 130 osób 2020-10-21 10:21 Kolejka na Kasprowy nie kursuje. W Tatrach silny wiatr 2020-10-21 10:00 Reklamy z góralami dzielą Podhale 1 2020-10-21 09:30 Dziś więcej chmur. Zmienna temperatura w Tatrach 2 2020-10-21 09:00 ZUS zaprasza na e-wizytę 2020-10-21 08:00 Festiwale online z sukcesami 2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 8 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 1 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 4 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 4 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-21 22:48 1. Jestem ZA zakazem organizacji wesel oraz ZA zamknięciem kościołów. 2020-10-21 22:36 2. Co tam człowiek... Niech się ludzie zabijają na drogach, ważne żeby jakieś żaby miały gdzie spacerować. 2020-10-21 22:15 3. To taka wielka inwestycja koszty pewnie ogromne a tu wyłączenie świateł !!!!!! to jakaś kpina 2020-10-21 21:40 4. Ale po co to się tym zajmują w Kościelisku jest zakaz i co reklamy dalej są wszędzie na parkingach w Dol. Kościeliskie Chochołowskiej .Moim zdaniem powinni takie kary być a nie którzy się śmieją że ich stać karę zapłacić i się śmieją.No ale wogóle nikt nie sprawdza tych reklam ucichło. 2020-10-21 21:35 5. Myśle, że najprościej uznać że to Dzieci roznoszą i zamknąć szkoły. Upadnie edukacja , dostęp do lekarzy jest prawie niemożliwy a w urzędach nic nie wyjaśnisz bo nie wejdziesz. Możemy jeszcze jeść, spać i ... Jednak zmiana testowania i weryfikacji jest głównym powodem wzrostu zachorowań . Jeżeli w miejscu pracy jest osoba chora z pozytywnym wynikiem to reszta pracuje dalej . Póki ktoś następny nie ma objawów i się nie zbada, sanepid kontaktujących się nie wysyła na kwarantannę . Osoba zakażona po 10 dniach jest uznana za zdrowa, bez testu. Wraca do pracy i nadal może zarażać .Wiele osób znam które chorowały i 3 tygodnie . No i kolejna sprawa. Ludzie nie przyznają się jeśli przechodzą łagodnie, ponieważ często wiąże się to z utrata dochodów . Zbyt proste i nielogiczne jest stwierdzenie ze to dzieci bezobjawowo przenoszą, kiedy objawowi według przepisów mogą spokojnie zarażać . 2020-10-21 21:26 6. Od dawna wyczekiwana uchwała przez mieszkańców i turystów. Wreszcie. Mam nadzieję, że tym razem skutecznie. 2020-10-21 21:24 7. Do @uczeń.Widzę że trzęsiesz się strasznie,co powiedzą to wykonujesz,wnet byś bez majtek latał po ulicy,jakby m?wiono że to pomaga przed zachorowaniem na Covida. 2020-10-21 21:21 8. a kiedy wreszcie w Zakopanem będzie obowiązkowa wymiana kotłów dla tych którzy zarabiają na swoich nieruchomościach?!!!!masz pensjonat, kwatery, etc-zarabiasz-nie truj!!!! oraz uchwała, że wszystkie nowe budynki muszą mieć ogrzewanie ekologiczne!!!! 2020-10-21 21:13 9. Jeszcze kilka lat temu było tyle firm. Podbierali sobie klientów, wyprzedzali na przystankach... Szkoda ze Majer, Maxbus i Szwagropol zlikwidowali przystanki na ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. Może obecna sytuacja ich zmusi aby wrócili. Najlepiej dwa przystanki na Szafarskiej (Orlen i bliżej rynku) i dworzec - przecież to kilka minut dłużej niż teraz za cenę wyższej frekwencji i obrotow. Zjeżdżają z dwupasmowki np do Rabki gdzie z reguły garstka lub zero podróżnych.... Dlaczego nie można przejezdzac przez Szaflarska jak dawniej... 2020-10-21 21:08 10. wojewoda Pisu Łukasz Kmita raczej bardzo się nie postarał wydając polecenia nakazowe dożynające szpitale ogólne, Izolatoria powinny być tworzone w każdym powiecie, sanatoria do tego się świetnie nadają, hale, kościoły, akademiki, hotele itp. gdyż ponieważ żałośnie to wygląda jak sobie wyobrażam że tam bulgoczą w wodzie i masaże w Rabce, podczas gdy podstawowa opieka jest ograniczana. Nakazy pracy na godziny w tych placówkach izolatoryjnych powinni dostać lekarze rodzinni , każdy swojego pacjenta ma pilnować.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP