Czy jesteś zadowolony, że tu mieszkasz ? Co Cię cieszy a co denerwuje ? Wypełnij naszą ankietę, jej wyniki opublikujemy niebawem. Kliknij w ten pasek i poświęć nam max 10 minut.

Reklama

2020-08-03 10:00:45

Z archiwum Tygodnika

Tu znaleźliśmy raj - góralskie motele w Kolorado

Tak naprawdę, to dzisiaj nikt nie potrafi podać dokładnej liczby moteli i hoteli w Kolorado, należących do Polaków. Ks. Mucha z polskiego kościoła w Denver uważa, że jest ich około 150, a większość z nich prowadzą górale podhalańscy.

Tu znaleźliśmy raj

Tak naprawdę, to dzisiaj nikt nie potrafi podać dokładnej liczby moteli i hoteli w Kolorado, należących do Polaków. Ks. Mucha z polskiego kościoła w Denver uważa, że jest ich około 150, a większość z nich prowadzą górale podhalańscy. Tego roku wszyscy narzekają na zimę. Sezon był kiepski. Niewielka ilość śniegu spowodowała, że turystów było mniej niż zazwyczaj. Tak było na Podhalu. Jak się okazuje, na sezon narzekają także podhalańscy górale z Kolorado.

Turbulencje

- Lądujemy za piętnaście minut. Pogoda w Denver jest nie najlepsza, mamy śnieżną burzę - usłyszałem głos pilota. Po ponad dwugodzinnym locie z Chicago, dzięki uprzejmości właścicieli biura turystycznego Infotravel znalazłem się w stolicy jednego z najpiękniejszych zachodnich Stanów Ameryki, gdzie na 270 tyś. kilometrów kwadratowych znajdują się góry, które każdego roku przyciągają setki tysięcy turystów i narciarzy. W kwietniu w Kolorado można spodziewać się każdej aury, choć górale mówią, że tutaj przez 300 dni świeci słońce. I mają pewnie rację, bo po burzy, podczas której w turbulencjach siadał nasz potężny Boeing na płycie lotniska, przyszła piękna, słoneczna pogoda.

Wynajętym na lotnisku samochodem Chevrolet Malibou ruszyłem z Denver w kierunku gór. Odnalezienie drogi nie było trudne. Bezkresne pasmo ośnieżonych szczytów wyłaniało się z zachodniego horyzontu. Szeroka autostrada 70. WEST nie pozwalała zmylić drogi. Jechałem sam, więc nic nie przeszkadzało mi w podziwianiu coraz wyższych i coraz bliższych gór. W Lake Dillon, albo lepiej nad jeziorem Dillon, miały nazajutrz odbyć się pierwsze Polonijne Międzynarodowe Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim. Cel mojej podróży to jednak nie tylko zawody. W ciągu zaledwie kilku dni zamierzałem odwiedzić przynajmniej kilka podhalańskich moteli. Wieść o przejmowaniu Kolorado przez górali krążyła już od jakiegoś czasu po naszych podhalańskich halach. A o tym. że górali spod Giewontu tam nie brakuje, świadczyć mogły także nasze gazetowe doświadczenia. Coraz więcej zamówień na „Tygodnik Podhalański” przychodziło właśnie z tych stron.

Po godzinie jazdy autostrada zaczęła wbijać się w ogromne zbocza górskie. Przejechanie 100 km z Denver nie stanowiło żadnego problemu, było absolutnie bezpieczne i nie męczące. Cztery pasy umożliwiały jazdę z każdą prędkością. Gdy autostrada pochylała się, z daleka widać było specjalne hamownie dla Tirów. Gdyby taki pojazd stracił hamulce, mógł wjechać na specjalny pas, który wypełniony był głębokim piachem, tak że auto zakopywałoby się po osie. Inny sposób łapania rozpędzonej ciężarówki umożliwiała stroma droga w górę. Samochód może w ten sposób skutecznie wytracić prędkość. Beznadziejnie marząc o podobnej autostradzie z Krakowa do Zakopanego, niepostrzeżenie znalazłem się na miejscu.

Już w górach

Dillon okazało się oddalonym o niespełna 70 mil od Denver maleńkim, liczącym półtora tysięcy mieszkańców miasteczkiem. Znalezienie właściwego motelu też nie było trudne. Best Western Motel należy do sieci noclegowni rozsianych po całej Ameryce. Ten w Dillon, leżący nad pięknym jeziorem, u podnóża gór, należy m.in. do Franka Ratułowskiego z Czarnego Dunajca. Gospodarza nie było w motelu. Kłopoty rodzinne sprawiły, że na dłużej wyjechał z Kolorado. W eleganckiej recepcji wynająłem pokój. O tej porze roku dostałem specjalną cenę. Jak się okazało, po sezonie ceny spadają tutaj nawet dwu- i trzykrotnie. 35 dolarów za pokój to, jak na Kolorado, niska cena. Podobno w sezonie trudno znaleźć miejsce poniżej setki.

W pokoju miałem szeroki, ogromny tapczan, jak na Amerykę przystało, łazienkę,  telewizor i ogromne okno, przez które jak na dłoni miałem wysokie ośnieżone górskie zbocza. To ten widok zapewne sprawia, że tak ciągnie tu górali. Te górskie pejzaże i wciśnięte w nie miasteczka i wioski bardzo przypominają Podhale. Oczywiście, nie sposób porównywać gór. Już patrząc na mapę doskonale widać, że nasze cale pasmo Tatr z powodzeniem można by zmieścić w jednej dolinie gór Kolorado.

Nazajutrz spędziłem dzień na nartach. w towarzystwie uczestników Mistrzostw. Aha, wcześniej nakarmiła mnie wspaniałą jajecznicą na bekonie Małgosia Pitoń, zakopianka z Chicago, która tutaj wraz z mężem i synem Kubą przyjechała zmagać się na stokach z całą rodziną. O zawodach już przekazywałem naszym czytelnikom informacje, więc przypomnę tylko, że organizacja całej imprezy i atmosfera wokół niej zasługiwały na wyjątkowe uznanie. Jazda na nartach po tych niekończących się trasach to wielka frajda. Wspaniale przygotowane stoki, setki wyciągów narciarskich. Możliwość przebycia wyciągami kilkudziesięciu kilometrów i później powrót w to samo miejsce na nartach

dostarcza niezapomnianych wrażeń. Taki całodzienny bilet, upoważniający do poruszania się wszystkimi wyciągami. oczywiście w granicach jednej miejscowości lub pasma tras zjazdowych, kosztuje tutaj po sezonie 27 dolarów, a więc nic jest to takie tanie. Pożyczenie kompletu nart na jeden dzień dla zakopiańczyka to wydatek 25 dolarów. Mimo wszystko jazda na nartach tutaj to frajda najwyższej klasy. Z gór wróciłem wieczorem, opalony, z zaczerwienionymi od słońca oczyma. Na wysokościach ok. 4 tys. metrów jazda na nartach w słoneczny dzień bez okularów jest, zdaniem miejscowych, bardzo nierozsądna. No trudno, w takim stanie ruszyłem na podbój podhalańskich moteli w Kolorado. Przez kolejne dni zwiedzałem, oglądałem i rozmawiałem.

Z wizytą u górali

Pytałem o wszystko. O to jak żyją i co spowodowało, że tutaj przyjechali. O troski i radości. Jak się okazało, opowiadania były bardzo podobne do siebie. Oto dwa krótkie, które były bardzo charakterystyczne.

Jacek Marusarz - właściciel dwóch moteli Dillon Inn i Comfort lnn. - Pochodzę z Bańskiej Górnej. Z Polski przyjechałem 25 lat temu. W 1972 roku - chodziłem wtedy do 8 klasy szkoły podstawowej. Mama była nauczycielką. Wyjechaliśmy do Ameryki. Tutaj kazano mi pójść do klasy niżej. Skończyłem ją, ale mama zdecydowała, że jednak wrócimy do Polski. Tak też się stało. W Ameryce został  mój ojciec. Poszedłem do zasadniczej szkoły zawodowej w Nowym Targu. Parę miesięcy później mama pojechała z powrotem do taty do Chicago. Ja zostałem sam. Dopiero w 1977 roku na stałe wyjechałem do Ameryki. Pracowałem w fabryce. W 1979 roku jechałem do Polski do Nowego Targu, na spotkanie z Ojcem Świętym. W samolocie poznałem swoją przyszłą żonę - Annę Kuros z Czarnego Dunajca. Pamiętam. te później czarnodunajczanie, szli do Nowego Targu na spotkanie z Papieżem na piechotę.

Wspólnie z żoną wyjeżdżaliśmy do Kolorado dość często. Bardzo nam się tutaj podobało. Pracowałem już przy produkcji transmisji do przekładni biegów w Apachu - śmigłowcu, o którym teraz tak głośno. W1990 roku dowiedzieliśmy się o możliwości kupienia motelu w Kolorado. Niestety, mimo starań nie udało nam się. Wreszcie kupiliśmy świetną działkę i firma z Nowego Meksyku w ciągu trzech miesięcy postawiła nam hotel. Pierwsze dwa, trzy lata były bardzo ciężkie. Potem było już coraz lepiej. Dzisiaj wiem już, że był to bardzo dobry pomysł. Tak naprawdę, to nie bałem się tej inwestycji. Pracujemy dla siebie, nie dla kogoś obcego. Czujemy się tutaj dobrze jak u siebie, bo jesteśmy w górach może trochę wyższych niż nasze, ale zawsze.

Turystów ściągamy głównie przez internet. Mamy swój adres www.dillonin.com. Jest też reklama w Informatorze Polonijnym. To jest nasz rodzinny biznes. Pracujemy tutaj oboje z żoną. Pomagają nam bardzo dzieci ,17-letnia Renata i 15-letni Krzysiek. Hotel Dillon Inn ma 30 pokoi. W sezonie pokój kosztuje ok. 125-135 dolarów, a poza sezonem ok 75. To są oczywiście pokoje z dwoma łóżkami. Dzisiaj Jacek Marusarz jest szanowanym obywatelem półtoratysięcznego miasta Dillon. Jest m. in. członkiem komisji miejskiej planu zagospodarowania przestrzennego wokół jeziora Dillon.

Bogdan Cisoń - właściciel motelu New Summit Inn w miejscowości Frisco w Kolorado. - Do Ameryki przyjechałem z Czarnego Dunajca w 1973 roku. W Chicago mieszkałem 19 lat. Pracowałem jako tokarz frezer. Co roku jeździliśmy w góry. Moją żoną jest Zosia z Nowego Targu, z Kowańca. Obydwojgu nam tęsknota do gór dawała w kość. Tutaj znaleźliśmy nasz raj. Jesteśmy tu już 7 lat. 7 lat nie zamykamy samochodu. 7 lat nie musimy włączać klimatyzacji, bo wieczorem jest chłodno. Tutaj nie ma komarów. Ten hotel kupiliśmy właśnie 7 lal temu. To jest rodzinny biznes. Pracujemy tutaj z żoną, synem i synową. Mamy gości z całego świata. Zdarzają się nawet turyści z Polski. Ostatnio przyjechał na narty ktoś z Nowego Targu. W tej dolinie Kolorado byliśmy pierwsi jako właściciele motelu. Dzisiaj staramy się pomagać innym, którzy tu przyjeżdżają.  I tak rzeczywiście jest. Gdziekolwiek byłem wśród górali z Kolorado, o panu Bogdanie mówiono jako o tym człowieku, na którego pomoc zawsze można liczyć.

Ciężko, ale szczęśliwie

W każdym motelu, w którym byłem, spotkać można elementy świadczące o pochodzeniu właściciela. Są góralskie ciupagi, kasetki, kilimy, owcze skóry, obrazki na szkle malowane. W wielu miejscach ściany zdobią widoki - także tatrzańskie. Nie brakuje plakatów i nalepek promujących zakopiańską Olimpiadę w 2006 roku. To zapewne efekt niedawnej wizyty naszych władz w Kolorado. Tutaj zresztą, wśród Polonii nie ma wątpliwości co do zasadności starań Zakopanego o igrzyska. Pewnie i nasze by minęły, gdyby można choć trochę tych gór Kolorado przenieść do Polski. Górale mówią, że są tutaj szczęśliwi, choć praca ta, ich zdaniem, jest bardzo ciężka. Narzekają, że uciążliwe jest życie na odludziu. Brak możliwości wyjazdów. - Człowiek jest przywiązany jak pies do budy - wyznał mi jeden z właścicieli motelu. Większość jednak uważa, że ich życie na obczyźnie możliwe jest tylko w takiej górskiej krainie. Nie sposób policzyć, w ilu motelach spotkać można właścicieli - górali z Podhala, choć ostatnio mówi się, że ten pierwszy bum skończył się. Podobno największy najazd górali na Kolorado miał miejsce w początku lat 90.

Oto na koniec niektóre podhalańskie motele, do jakich udało mi się dotrzeć w ciągu kilku dni pobytu w tych bezkresnych górach Kolorado:
Super 8 motel Leadville, Kolorado
Anna i Karol Sobczakowie z Chyżnego - dwa hotele
Silver Inn Kolorado
Zofia i Mieczysław Kiptowie z Czarnego Dunajca
Travclers Uptown Motel Colorado Springs
Zofia i Jan Kurasowie z Czarnego Dunajca
Garden of the Gods Motel Colorado Springs
Zofia i Wojciech Kania
American Inn Canon City
Anna i Józef Stopkowje z Czarnego Dunajca
Sumac Lodge Buena Vista, Colorado 
Teresa i Leszek Kwakowie z Podszkla
Circle M Motel Ouray, Colorado
Jacek i Halina Mrowcowie z Czarnego Dunajca
Best Western Lakę Dillon, Colorado
Maria i Franciszek Ratułowscy, 
Jan i Hanna Staszlowie z Czarnego Dunajca
Columbine Inn & Suites Leadville, Colorado
Irena i Walter Wilczkiewiczowie z Zakpanego
Snowshoe Motel Frisco, Colorado
Alina i Bogusław Stasiowscy z Czarnego Dunajca
Alpine Inn Frisco, Colorado
Ewa i Leszek Warpechowie - były hokeista z Nowego Targu
Econo Lodge Solida, Colorado
Elżbieta i Zbigniew Kudasikowie z Nowego Targu
Iron Horse Inn Durango, Colorado
Andrzej i Maria Bartolowie z Czarnego Dunajca
Glenwood Motor Inn Glenwood Springs
Józefa i Jan Fit ze Starego .Bystrego
Cedar Lodge Motel Glenwood Springs
Marysia i Józef Koziołowie ze Starego Bystrego
New Summit Inn Frisco, Colorado
Zofia i Bogdan Cisoniowie z Czarnego Dunajca
Rivera Motel Florence, Colorado
Halina i Jan Dąbrowscy z Nowego Targu
Olimpia Motor lodge Winter Park, Colorado
Jola i Wojciech Gąsienicowie z Zakopanego
Dillon Inn, Hotel Dillon, Colorado
Jacek i Anna Marusarzowie - mają dwa motele
Best Western Glenwood Springs, Kolorado
Andrzej Obrochta - podobno jedyny góral w Kolorado, który w swym motelu ma owczarka podhalańskiego.

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 18/1999 
 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
góral 2020-08-03 12:20:27
Polecam hotele mojego kuzyna z Białki Tatrzańskiej .
Miasto Ourey .Hotel Matterhorn i Abram .Miasteczko cudowne , jak z bajki
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-20 18:15 Sesja jak express 2021-01-20 17:30 Szczepienia w Szczawnicy 2021-01-20 16:39 Ognisty zachód słońca nad Zakopanem. Co nam przyniesie? 2021-01-20 16:00 Oznakowanie prawidłowe, ale niewidoczne 2021-01-20 15:15 Kiedy śmieci. Darmowa aplikacja 1 2021-01-20 14:30 Pobiegamy pod reglami i na Olimpie 2 2021-01-20 13:45 Ta sama treść, różni nadawcy - więc niech się minister martwi 2 2021-01-20 12:59 Sądy kasują kary, które nakłada sanepid 15 2021-01-20 12:15 Tak pięknie jest na Kasprowym (WIDEO, ZDJĘCIA) 2021-01-20 11:30 Czy przedsiębiorcy na Podhalu powinni otwierać swoje biznesy (SONDA) 17 2021-01-20 10:35 Prawie 7 tys. zakażeń w Polsce, 8 na Podhalu. Bardziej dokładne dane 1 2021-01-20 10:00 Nasze Beverly Hills 2021-01-20 09:43 Może ktoś rozpoznaje tego psa. Błąka się po Rabce 2021-01-20 09:29 Poranek na nartach w Dolinie Małej Łąki 2021-01-20 09:00 Gmina dowiezie na szczepienie 2021-01-20 08:00 Segregacja, kody i kontrole 8 2021-01-19 21:30 Światełko w kanale 2021-01-19 20:45 Kolędnicy z Lubomierza (WIDEO) 2021-01-19 20:00 Mundurowi bezdomnym 2021-01-19 19:45 Czy jesteście zadowoleni z warunków życia w Waszej miejscowości? ANKIETA 12 2021-01-19 19:15 Nowotarski kirkut w tym roku czeka odnowienie 2021-01-19 19:00 Wydawnictwa historyczne. Konkurs dla czytelników 2021-01-19 18:30 Jak przyciągnąć przedsiębiorców 2 2021-01-19 17:45 Zmienne Gorce 2021-01-19 17:00 Do wójta po godzinach 1 2021-01-19 16:43 Zderzenie pociągu z samochodem. Kierowca ukarany mandatem (WIDEO) 18 2021-01-19 16:15 Wrzuć monetę 6 2021-01-19 15:30 Ambitny budżet 1 2021-01-19 15:04 Spotkanie z poezją Anny Przemyskiej 2021-01-19 14:34 Koniec wielkich mrozów, zaczyna się odwilż 2021-01-19 14:30 Odkręcasz - pomagasz 2021-01-19 14:23 Bezludne Kuźnice 2021-01-19 14:14 Gorce - przyroda, kultura, ludzie 2021-01-19 14:00 Coraz droższe śmieci 2 2021-01-19 13:57 A w Mieście plucha 1 2021-01-19 13:15 Gondola w Pieninach 12 2021-01-19 12:30 Mega bałwan na podwórku 1 2021-01-19 11:29 Ruch kolejowy do Zakopanego wznowiony po wypadku 2021-01-19 10:58 Osiem zakażeń na Podhalu, prawie pięć tys. w Polsce 2021-01-19 10:05 Goprowcy znów ratowali "morsa górskiego" 17 2021-01-19 10:00 Uwaga - bardzo zła jakość powietrza w Mieście 3 2021-01-19 09:00 Bardzo pracowity wieczór nowotarskich strażaków 3 2021-01-19 08:07 Nocny pożar w Tylmanowej 2021-01-18 22:00 Aplikacja RATUNEK może uratować życie 1 2021-01-18 21:30 Metr śniegu w Tatrach. Tak dziś było w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 1 2021-01-18 20:45 Burmistrz znów szuka pomocy u ministra w sporze z konserwatorem 2 2021-01-18 20:01 Krościenko miastem? 9 2021-01-18 19:30 Nowotarski rynek wieczorową porą 2 2021-01-18 18:47 Zimowy i oświetlony czarnodunajecki rynek 6 2021-01-18 18:15 Jechaliśmy nowym tunelem (WIDEO) 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-20 18:10 1. Do " sie da " Widzę, że problem z czytaniem ... Jak jest w Krościenku to nie mam zielonego pojęcia ... Napisałam o Kościelisku - tam śmieci poszły w górę. Czytajmy ze zrozumieniem bo później bajki z tego wychodzą :) 2021-01-20 17:18 2. Otwierać lokale, hotele i żyć normalnie, dośc tej obłudy i straszenia pandemią . 2021-01-20 17:12 3. A Gmina Szaflary zaczeła prowadzić akcje przesladowania mieszkańców policją i urzędnikam z gminy czym palą w piecu i jakie kotły mają 2021-01-20 16:55 4. Jeśli przez personel i gości będzie zachowany w 100% reżim sanitarny to oczywiście że powinni mieć możliwość działać. Przecież ryzyko jest mniejsze niż w hipermarkecie, kościele czy w naszych miejscach pracy. I to reżimów sanitarnych powinno Państwo pilnować zamiast skupiać się na nielogicznych i często absurdalnych zakazach. Wspierać to nie zakazywać a pomagać tak by obie strony były zadowolone przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Nikt nie chce nikogo narażać, chodzi nawet nie o zyski a o możliwość przetrwania z własnej pracy bez rządowej jałmużny. Niech hotele i pensjonaty zapełnią się choćby w 50%, to lepsze od niczego, na wypłaty dla pracowników i opłaty starczy. Minie ten cały bajzel, wtedy można będzie się odkuć ale najpierw miejmy szansę do tego momentu dotrwać. Podhale trzymajcie się, tak samo jak Bieszczady, Pomorze i każdy inny region Polski, każdy ma te same potrzeby i prawa. 2021-01-20 16:08 5. Darmowa ale dla użytkowników a ile gmina za nią płaci developerowi? Czy te koszty bedą wliczone do ceny śmieci? Średnio rozgarnięty programista powinien napisać taki program na własność dla gminy. 2021-01-20 16:04 6. Wiadomo od marca że te wszystkie "obostrzenia" są niekonstytucyjne. Morawiecki chyba sam już uwierzył że wystarczy coś na twitterze ogłosić i załatwione :D PiS uwielbia "tworzyć prawo" nocami, na chybcika, na kolanie. I takie są potem efekty. 2021-01-20 15:59 7. Niech sobie otwierają, tylko ci którzy otrzymali faktycznie pomoc z tzw. tarczy, szybko tą kwotę zwrócą! 2021-01-20 15:48 8. Droga redakcjo problem w tym, że nie są tutaj podane wszystkie informacje. 1,078 miliona kredytu zostanie zaciągnięte na spłatę deficytu ale problem jest taki, że 2,7 miliona złotych zostało wliczonych już w dochody Gminy, zatem tak naprawdę w 2021 roku Gmina Jabłonka zaciągnie kredyt w wysokości 3,7 miliona złotych i taka to prawda o oszczędnościach... Sytuacja jest coraz gorsza.... 2021-01-20 15:46 9. @tisa dajep, jeśli pod wyrażenie "bezprawne" podstawisz sobie dowolne z następujących praktyk: naciski, zastraszania, prześladowania, delegowanie do pracy w odległych jednostkach, mobbing, odmowę awansu, fikcyjne losowania spraw, wobec niepokornych, niezależnych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, to mam nadzieję że odnajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię zagwozdki. Ale wątpię. Dlatego nie kłopocz się tym. Pomiń moje wypowiedzi. 2021-01-20 15:46 10. zgadzam się z @tadkem że rząd złodziejski i chwała za odebranie wysokich emerytur byłym UB i SB @maseczka rząd teraz przygotowuje się na trzecią fale ale dzięki takim jak ty i wielu tu komentującym znowu się opóźni @ździchu Kochut też chce być Śląskim królem i jeszcze jeden chce być królem Kaszebow a przecie Unia ma inne plany na Polske
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP