Czy jesteś zadowolony, że tu mieszkasz ? Co Cię cieszy a co denerwuje ? Wypełnij naszą ankietę, jej wyniki opublikujemy niebawem. Kliknij w ten pasek i poświęć nam max 10 minut.

Reklama

2020-08-22 19:00:53

Rocznica

Nic nie zapowiadało takiej tragedii

Tłumy na szlaku, setki osób oczekujących na wejście pod krzyż na Giewoncie, gdy uderzyła nawałnica z piorunami.

Dzisiaj mija dokładnie rok od tragedii w Tatrach. 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie piorun zabił cztery osoby w tym dwoje dzieci. Zakopiański szpital ledwie nadążał z przyjmowaniem kolejnych ofiar. Ratowano ponad 80 poparzonych, ciężko i lżej rannych turystów, którzy przeżyli uderzenie nawałnicy z piorunami. Była to najbardziej tragiczna burza w Tatrach od blisko stu lat. 

Byliśmy na miejscu. Świadkowie mówili że to armagedon. Relacjonowaliśmy na bieżąco kolejne etapy dramatycznych wydarzeń, przebieg ratowniczej akcji o niespotykanej dotąd skali, rozmawialiśmy z ocalonymi, z ofiarami i służbami ratunkowymi. Władze miasta po tragicznych wydarzeniach ogłosiły żałobę w Zakopanem.

Czytaj więcej

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
vika 2020-08-23 21:06:37
Zapowiadało Panie Redaktorze , zapowiadało.
Byłam w tym czasie na MFFZG i wybierałam się w tym dniu na Dzień Górali Polskich i występy na Rówień Krupową. Od zachodu szły bardzo czarne chmury, więc postanowiłam poczekać, bo spodziewałam się że może ostro polać a nawet zagrzmieć. Po jakimś czasie nadeszła burza i walnęło kilka razy mocno i blisko - trzask i huk .
Pomyślałam - rąbie w Giewont . No a potem z okna widziałam akcję helikoptera TOPR i innych a z telewizji dowiedziałam się o tej masakrze.
Tak nawiasem , na Giewoncie byłam - jak to mówią - dwa razy Pierwszy i ostatni.
Miejsca mało , ludzi dużo, śmieci poutykane w skałach, wspinaczki po krzyżu do fotek .
NIE MOJE KLIMATY !!!
A burza w górach ? Kto tego nie przeżył NIGDY sobie nie wyobrazi tego piekła . Miałam kiedyś tą nieprzyjemność niestety - na Przełęczy pod Kopą Kondracką . Wściekły wiatr, deszcz z gradem że świata nie było widać, schować się pod skały nie wolno, uciekać nie ma gdzie bo szlakiem płynie rzeka a po wodzie w burzę nie wolno . Bezradność .
Pozostaje czekać i modlić się żeby w człowieka nie trafiło. Tylko tyle.
Wtedy też waliło po Giewoncie, a ja ogłuchłam na jakiś czas od huku.
Przy prognozach z burzami nie planuję nawet wyjazdu w Tatry - bo i po co ????
I tak nigdzie nie pójdę :)) .
zenek 2020-08-23 13:53:25
Też byłem w drodze wtedy na Giewont , zostało mi i mojej rodzinie ok 20 minut do polanki pod Giewontem. Najpierw zrobiło się szaro z dala było słychać jeden grzmot , zaczęło kropić zatrzymaliśmy się ubraliśmy deszczówki i czekaliśmy jak się sytuacja rozwinie po dwóch kolejnych grzmotach zawróciliśmy w dół , ale ludzie szli dalej w górę , burza się rozpętała na dobre po blisko godzinie zaczęły nas mijać kłady z ratownikami a po ponad godzinie leciał helikopter. Helikopter leciał jak burza się skończyła a podał sam deszcz. Od pierwszego grzmotu do rozpętania burzy było ok 20 minut , gdyby wszyscy zaczeli schodzić podejrzewam , że nikt by nie zginął .Zawracaliśmy tych co szli na górę posłuchał tylko jeden pan z dorosłym synem. Od 25 lat chodzimy po górach i trzeci raz przez burzę zawróciliśmy z pod Giewontu. Na następny dzień burza spotkała nas przy Ornaku , zapowiedziana co do godziny ciągła się z 1,5 godziny i w trakcie rodzice z dwójką dzieci wyszli na nawałnicę bo dzieci się nudziły i marudziły bo miały obiecany basen.
Do huc 2020-08-23 12:39:12
Ja ze swojej strony sprecyzuję. NA rowerach.
huc mi ta huc 2020-08-23 11:16:46
Do mózgu daleko. Podobnie, jak nic nie zapowiada tragedii w sytuacji kiedy dwie trzy rodziny z maluchami jadą stadami po drogach wojewódzkich i nie tylko przy dużym natężeniu ruchu.
antykancelista 2020-08-23 10:21:27
przepraszam najmocniej ale tytuł jest niewłaściwy!!!!! powinno być WSZYSTKO ZAPOWIADAŁO, ŻE BĘDZIE TRAGEDIA!!!! począwszy od prognoz, przez znaki nadchodzącej burzy i ten tłum lezący jak barany, żeby tylko do żelastwa dojść!!!! co więcej patrząc na poziom januszy kolejny event będzie raczej prędzej niż później a i miejsc na event kilka w kolejce.....
Iwona 2020-08-23 09:50:19
100% racji! Tragedia, ale przyczyniła się do tego ignorancja i lekceważenie ludzi. Pytanie : czy i kiedy zmądrzeją, kiedy nabiorą szacunku do sił natury?
Alicja 2020-08-23 08:27:59
Chodzę po górach od wielu lat. Niestety w tym dniu były zwiastuny burzy i to od kilku godzin. Osobiście chciałam zrobić jakiś szlak w okolicach Gąsienicowej ale jednak skierowałam się ku Tatrom Zachodnim. Widząc i słysząc nadchodzącą burzę niestety (a może na szczęście) zrezygnowałam ze zdobywania szczytu i zadowoliłam się dolinką. Nie byłam z tego powodu szczęśliwa ale wracając do Zakopanego i widząc co się dzieje uznałam, że to była dobra decyzja. A potem te informacje w TV.... Dramat. Wyrazy współczucia dla Rodzin.
Barabasz Agnostowski 2020-08-23 08:16:02
Przestańcie pisać bzdury, że nic nie zapowiadało tej tragedii, bo zbliżającą się burzę było widać i słychać. Po prostu turyści w Tatrach masowo ignorują nadciągające burze i kontynuują wycieczki pomimo że ewidentnie grzmi i zbliżają się chmury. Mnóstwo razy (w tym parę dni po wydarzeniach na Giewoncie) żwawym tempem schodziłem z grami bo nadciągała burza i mijałem tłumy idące do góry w padającym już deszczu, niektórzy z małymi dziećmi... Więc taka tragedia może powtórzyć się w każdym sezonie. To że nie ma ich więcej, to tylko dlatego, że góry bardzo dużo wybaczają. Woda jest bardziej bezwzględna dla ludzkiej głupoty i statystyki utonięć są przez to znacznie gorsze...
kk 2020-08-23 07:22:23
Burze bylo juz slychac dobra godzine wczesniej, tytuł to ściema by było więcej kliknięć, szkoda tylko ze dzieci zginęły przez głupich rodziców.
Stewardessa 2020-08-23 00:54:30
Przeznaczenie.
Aga 2020-08-22 20:36:30
Najgorsze jest to, ze za głupotę rodziców życie straciły dzieci. Rozumiem, że jest to ogromna tragedia dla każdego rodzica, ale mając pod opieką dziecko trzeba myśleć i umieć podejmować racjonalne decyzje.
Truteń 2020-08-22 19:57:50
Nie do końca prawda że "nic nie zapowiadało" bo nie była to burza która zaczęła się nagle tuż nad Giewontem.
Było ją słychać wcześniej, była też widoczna na radarach pogodowych. Ale zadziałała tzw. psychologia tłumu .Czyli coś w stylu: "nikt nie ucieka to i ja idę dalej". Poza tym stojąc w kolejce na łańcuchach nie tak łatwo się wycofać, bo trzeba w tym celu zejść ze szlaku i tego strasznego łańcucha się puścić.

W ostatnich latach najbardziej dziwi mnie w Tatrach to że chociaż każdy ma ze sobą smartfona, z dostępem do wszelkich informacji, to zdecydowana większość ludzi w ogóle z tego nie korzysta. Bo ważniejsze jest wrzucenie byle jakiej fotki na insta czy fejsa, niż np. sprawdzenie w jakim kierunku przemieszcza się burza którą słyszymy gdzieś zza grani, albo poczytanie czegoś o trudnościach na szlaku który wybraliśmy, lub choćby znalezienie panoramy z danego miejsca aby móc sprawdzić jakie szczyty widzimy. Ludzie nieraz zadają takie pytania, że ręce opadają. Wygląda to często tak jakby pomysł by iść pierwszy raz w wysokie góry przyszedł im do głowy parę godzin temu. Ot, przyjechali przypadkiem do Zakopanego i nie mieli co robić to poszli np. na Giewont.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-19 21:30 Światełko w kanale 2021-01-19 20:45 Kolędnicy z Lubomierza (WIDEO) 2021-01-19 20:00 Mundurowi bezdomnym 2021-01-19 19:45 Czy jesteście zadowoleni z warunków życia w Waszej miejscowości? ANKIETA 8 2021-01-19 19:15 Nowotarski kirkut w tym roku czeka odnowienie 2021-01-19 19:00 Wydawnictwa historyczne. Konkurs dla czytelników 2021-01-19 18:30 Jak przyciągnąć przedsiębiorców 1 2021-01-19 17:45 Zmienne Gorce 2021-01-19 17:00 Do wójta po godzinach 1 2021-01-19 16:43 Zderzenie pociągu z samochodem. Kierowca ukarany mandatem (WIDEO) 15 2021-01-19 16:15 Wrzuć monetę 4 2021-01-19 15:30 Ambitny budżet 2021-01-19 15:04 Spotkanie z poezją Anny Przemyskiej 2021-01-19 14:34 Koniec wielkich mrozów, zaczyna się odwilż 2021-01-19 14:30 Odkręcasz - pomagasz 2021-01-19 14:23 Bezludne Kuźnice 2021-01-19 14:14 Gorce - przyroda, kultura, ludzie 2021-01-19 14:00 Coraz droższe śmieci 2 2021-01-19 13:57 A w Mieście plucha 1 2021-01-19 13:15 Gondola w Pieninach 12 2021-01-19 12:30 Mega bałwan na podwórku 1 2021-01-19 11:29 Ruch kolejowy do Zakopanego wznowiony po wypadku 2021-01-19 10:58 Osiem zakażeń na Podhalu, prawie pięć tys. w Polsce 2021-01-19 10:05 Goprowcy znów ratowali "morsa górskiego" 17 2021-01-19 10:00 Uwaga - bardzo zła jakość powietrza w Mieście 3 2021-01-19 09:00 Bardzo pracowity wieczór nowotarskich strażaków 3 2021-01-19 08:07 Nocny pożar w Tylmanowej 2021-01-18 22:00 Aplikacja RATUNEK może uratować życie 1 2021-01-18 21:30 Metr śniegu w Tatrach. Tak dziś było w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 1 2021-01-18 20:45 Burmistrz znów szuka pomocy u ministra w sporze z konserwatorem 2 2021-01-18 20:01 Krościenko miastem? 9 2021-01-18 19:30 Nowotarski rynek wieczorową porą 2 2021-01-18 18:47 Zimowy i oświetlony czarnodunajecki rynek 5 2021-01-18 18:15 Jechaliśmy nowym tunelem (WIDEO) 3 2021-01-18 18:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Interweniowała policja (WIDEO) 15 2021-01-18 17:45 Udana mimo mrozu akcja krwiodawstwa 2 2021-01-18 17:02 Biegówki wokół Jeziora 2021-01-18 16:30 Zakopane puste i piękne (ZDJĘCIA) 6 2021-01-18 15:56 Pod Pieninami lokale gastronomiczne są zamknięte 9 2021-01-18 15:53 Zła jakość powietrza 3 2021-01-18 15:30 Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku 2 2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (WIDEO) 5 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 14 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 4 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 1 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 1 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 5 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka