Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2020-09-03 10:30:00

Z archiwum Tygodnika

Polowace, pasterze i On

Od dawien dawna w Tatrach polowano na niedźwiedzie. Jan Krzeptowski Sabała ubił co najmniej trzynaście sztuk. - Kiedyś przed zranionym niedźwiedziem uciekł nawet na drzewo. A gdy był już pewny, że zwierzę nie żyje, zszedł i zabrał go do domu - mówi Wojciech Gąsienica Byrcyn, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, badacz zwierzęcych zwyczajów.

Polowace, pasterze i ON

Odwieczny włodarz tatrzańskich lasów - mówią o niedźwiedziu leśnicy, pracujący w Tatrzańskim Parku Narodowym. Obecnie po polskiej stronie żyje ich około piętnastu, a w całych Tatrach - dwukrotnie więcej. Niedźwiedź zawsze budził lęk. Myśliwi i pasterze czuli przed nim respekt. Nie chcąc ściągać licha, mówili o miśku z obawą i szacunkiem ON. - Nie godziło się wypowiadać słowa „niedźwiedź” - objaśnia Wojciech Gąsienica Byrcyn. - Czasem młode osobniki nazywali mrowicniokami, a roczniaki czy dwulatki - pławnikami. Rozpoznawano je po ubarwieniu. Młody ma bardzo ciemne futro, a im starszy, tym bardziej płowe, aż po rudawe - dodaje.

Tatrzański matecznik

Niedźwiedź w Tatrach posiada naturalny matecznik. Co roku rodzi się kilka maluchów, które po osiągnięciu wieku dojrzałego migrują w różnych kierunkach - na Babią Górę, w pasmo Policy, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Niski. Potrafią też zawędrować w Bieszczady. Przekraczają również granicę polsko-słowacką. Na głównej grani Tatr przechodzą przez przełęcze: Gładką, Suchą, Liliowe, Świńską, Kondrancką, Tomanową czy Pyszną. - Młody niedźwiadek pierwsze lata swego życia spędza na poznawaniu i ustalaniu terytorium - mówi dyrektor TPN. - Na jednego osobnika powinno przypadać do trzech tysięcy hektarów, a w terenach bardzo żyznych nieco mniej. Mogą wtedy znaleźć odpowiednią ilość pożywienia, w razie potrzeby ukryć się, wyprowadzić młode. A jeśli populacja jest zbyt zagęszczona, wówczas z niektórymi niedźwiedziami mamy kłopot. Potrafią przejść nawet na teren zabudowany - opowiada.

Zasadzki

Od dawien dawna niedźwiedź żyjący w Tatrach spotykał człowieka. Było to związane z wypasem owiec i bydła. Jak twierdzi Wojciech Gąsienica Byrcyn, misiek potrafił zabić kozę, owcę, jałówkę, a nawet wołu czy konia. Aby tego uniknąć, pasterze w różny sposób bronili swego stada. - Tak jak na wilki, tak i na NIEGO zastawiano zasadzki, zakładano paści, kopano doły - wyjaśnia mój rozmówca. - Były też przypadki podkładania jakiejś przynęty, na przykład starych koni, po to, by niedźwiedzia - kiedy przyjdzie - zastrzelić. Tatar Myśliwiec lubił polować na NIEGO i dlatego często ochraniał czyjś dobytek. A kiedy szukali go „ziandary ”, bo uciekał przed wojskiem, pasterze go ukrywali - przypomina sobie stare opowieści dyrektor.

Ostatni polowace

Jeszcze w pierwszej połowie tego stulecia niedźwiedź stawał się łupem polowacy. Wśród ostatnich, którzy polowali na NIEGO, byli Stanisław Gąsienica z Lasa oraz Jędrzej Gąsienica Jędrzejczyk. - Znałem ich obu - wspomina Wojciech Gąsienica Byrcyn. - Kiedy byłem małym dzieckiem, Jędrzej opowiadał mi o spotkaniach z NIM. Szczególnie zapamiętałem jedno zdarzenie. Wspominał, że niedźwiedź leżał zraniony i patrzył na niego, nie jak na prześladowcę, tylko jak na małe dziecko, ftoremu dobrom drogę trza było pokazać. Również mój dziadek, Stanisław Gąsienica Byrcyn, opowiadał o powodzeniach i niepowodzeniach podczas polowacki. Przy czym dziadek nigdy nie mówił mi jak zabijać, tylko jak podglądać zwierzę.

Kiedyś było kilka powodów strzelania do niedźwiedzi. Chciano zmniejszyć ich ilość w Tatrach, bo niszczyły dobytek. Zabicie JEGO nobilitowało myśliwego. Często niedźwiedź był traktowany przez myśliwego jak równorzędny partner. Trzeba było w stosunku do niego właściwie się zachowywać. A kiedy ON zraniony umierał, dać mu spokojnie odejść - dodaje. Wiele polowań zostało udokumentowanych. Z przekazów pisemnych dowiadujemy się, że Jan Krzeptowski Sabała zabił co najmniej trzynaście niedźwiedzi. - Opisywano miejsca polowacek, jak ON się zachowywał, jak Sabała modlił się za NIEGO i jak MU grał, gdy ten odchodził - mówi dyrektor.

Uczta

Po polowaniu niedźwiedzią skórę wyprawiano, a mięso moczono w roztworze soli i zjadano. Przysmakiem były łapy. - Za dziadkowskich czasów na NIEGO polowali też Tyrałowie z Kościeliska - wspomina Wojciech Gąsienica Byrcyn. - Kiedy niedźwiedzina im się znudziła, kiedyś po niedzielnym nabożeństwie zaprosili całą dziedzinę na poczęstunek, nawet dziadów. Wtedy była bieda i nie każdy jadł mięso, więc wszyscy byli radzi - opowiada.

Odczynianie zła

Dawniej, kiedy w góralskiej izbie na posiadach spotykali się polowace, często rozprawiano o NIM. - O niedźwiedziu można mówić bardzo długo - twierdzi mój rozmówca. - Kiedyś Franciszek Para z Bukowiny Tatrzańskiej opowiadał mi, jak- sam odcynioł złe swojymu spólnikowi, ftorego nie rod widzioł. Otóż jednego razu, kiedy upolował niedźwiedzia, wydostał z niego gruczoły zapachowe i posmarował nimi dyszel z wozu sąsiada. Rano, kiedy sąsiad zaprzęgał, konia, który był zawsze spokojny, stał się narowisty i dziki. A Para tylko czekał na ten moment. Poszedł więc do niego i powiedział: Na pewno ftosi zacynił złe i jak kces, to jo ci mogem odcynić, ale rnusis wóz i konia prziywieść do mojej sopy. Stary Franciszek wyczyścił dyszel, a konia i wóz sąsiada przez dłuższy czas wykorzystywał u siebie w polu. Po dwóch tygodniach, jak juz sytko było odcynione, oddał konia i wóz spólnikowi - opowiada ze śmiechem dyrektor.

Misiek i Muszka

Kiedyś leśniczy Bieńkowski z Zazadniej wybrał się na przechadzkę z maleńkim pieskiem Muszką. Nagle z lasu wyszła niedźwiedzia mama z dwójką młodych. Leśniczy znalazł się między bliźniakami a samicą, która zaczęła go atakować. Wtedy to do obrony ruszyła mała Muszka. Swoim jazgotem odstraszyła niedźwiedzią rodzinę i w ten sposób zaskarbiła sobie dozgonną miłość pana. Od tego czasu mogła też wylegiwać się w pierzynach.

Dylemat

Spotkania z niedźwiedziem przytrafiają się i turystom przyjeżdżającym w Tatry. Misiek jawi się nieraz w opowieściach jako groźny olbrzym. Z upływem czasu autentyczne historie są koloryzowane. Jesienią, w okresie rykowiska w Dolinie Roztoki buszował niedźwiedź. - To były lata siedemdziesiąte. Na wycieczkę wybrał się znany profesor z małżonką - opowiada Wojciech Byrcyn. - Kiedy usłyszał ryk jeleni był przekonany, że to głos niedźwiedzia i zaczął się zastanawiać, czy ma iść pierwszy, czy przodem puścić żonę. W końcu poradził towarzyszce życia, żeby ona poszła przed nim - mówi.

Pod Gładką Przełęczą

- Mój dziadek często wodził w góry panów - snuje dalej opowieść dyrektor. - Jednego razu trasa kilkudniowej wycieczki prowadziła od Pięciu Stawów po Krywań. Podchodząc pod Gładką Przełęcz, zauważyli schodzącego z góry niedźwiedzia. Pan uzbrojony w browning, wyciągnął broń i zaczął celować w zwierzę. W ostatnim momencie dziadek przytrzymał gościa, krzycząc: Panie, nie róbcie tego, bo nas obu pokalecy. A niedźwiedź spokojnie zszedł w kierunku Pięciu Stawów - dodaje.

Uciec jak najdalej

Niedźwiedź sieje też postrach wśród innych tatrzańskich zwierząt, które wolą schodzić mu z drogi. Świstaki chowają się w swoich norkach, a kozice uciekają w niedostępne miejsca. - Po świstakach bardzo łatwo poznać, że nadchodzi jakieś nie-bezpieczeństwo - twierdzi badacz zwierzęcych zwyczajów. - Kiedyś obserwowałem je z ukrycia. Nagle zaniepokoiły się, zaczęły świstać i schowały się w norkach. Od czasu do czasu wyglądały z nich i sprawdzały, co się dzieje na zewnątrz. Zauważyłem też uciekającego capa. Okazało się, że około stu metrów dalej z kosówki wyszedł niedźwiedź. Nie zwrócił jednak na nich uwagi. Był zajęty żerowaniem - wspomina dyrektor. Niedźwiedzie nie gardzą padliną. Na wiosnę zdarza się, że spod śniegu wygrzebują porwane przez lawiny kozice. - Obserwowałem niedźwiedzia, jak kilka razy wracał do ścierwa kozicy, wygrzebanego w lawinisku - zakończył opowieść Wojciech Gąsienica Byrcyn.

Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 29/2000

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Vipera 2020-09-03 22:36:55
Sto lat dla Pana Wojciecha!!
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-25 17:32 Na Krupówkach pustawo, kolejka do otwartej restauracji też krótsza (WIDEO) 2021-01-25 17:30 Druh z demobilem 2021-01-25 17:17 Miasto zrobiło się białe 2021-01-25 16:42 Śladami babiogórskiego Sabały 2021-01-25 15:59 Zmarła Julita Fedorowicz - Stopie 2021-01-25 15:15 Dla WOŚP zbiera Schronisko PTTK Morskie Oko 2 2021-01-25 14:27 Zbójnicek najlepszy. Kto wygra w tym roku? (WIDEO) 2021-01-25 14:15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej! 2021-01-25 13:44 Sześć medali Nowotarskiego Klubu Sportów Walki (ZDJĘCIA) 2021-01-25 12:59 Hotele częściowo otwarte? We wtorek premier ogłosi decyzję 7 2021-01-25 12:15 Będzie jednak przebudowa placu kuźnickiego 5 2021-01-25 11:30 Moja Babcia i Mój Dziadek (wyniki konkursu, WIDEO) 2021-01-25 10:59 Trudne warunki na zakopiance. Zalega pośniegowe błoto 2 2021-01-25 10:45 Kto od dziś może wynająć pokój w hotelu? Kiedy ruszą wyciągi? 3 2021-01-25 10:42 Na Podhalu najmniej zakażonych od wielu tygodni 2021-01-25 10:21 Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej 2021-01-25 10:00 Władysław Pogodny 2021-01-25 09:26 Śnieżny poranek na Podhalu 2021-01-25 08:45 Pracowity weekend podhalańskich ratowników górskich 1 2021-01-25 08:00 Dziś rozpoczyna się szczepienie seniorów. Nowych terminów brak 2 2021-01-24 22:15 Trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 1 2021-01-24 21:45 Jak żyć w otoczeniu babiogórskiej przyrody (WIDEO) 2021-01-24 21:00 Zima na rowerze smakuje lepiej 1 2021-01-24 20:30 Kolędowe ostatki (WIDEO) 3 2021-01-24 20:18 Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu 2021-01-24 20:02 Baśniowa kraina (WIDEO) 2021-01-24 19:30 Magura Witowska dobra na wszystko (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-24 18:45 "Weekend na wynos" - przyłączcie się do naszej akcji 4 2021-01-24 18:30 Klikuszowa - skończy się piekło kierowców 2021-01-24 17:40 Polacy bez indywidualnych sukcesów w Pucharze Świata w Lahti 2021-01-24 17:01 Turyści wracają do domu 9 2021-01-24 16:15 Kto podkupuje grunty pod Centrum Sportów Lodowych? 3 2021-01-24 15:14 Kolejny nalot policji na Schronisko Smaków 29 2021-01-24 14:30 W Zakopanem też dowożą na szczepienia 4 2021-01-24 13:45 Eliza Rucka i Dominiki Bury ze złotymi medalami 1 2021-01-24 13:15 Klub zaprosił na huczne otwarcie - wkrótce zrobiło się niebiesko 12 2021-01-24 12:30 Zaśmiecone Krupówki w niedzielny poranek (WIDEO) 15 2021-01-24 12:00 Woda w Mieście jest czysta - przekonuje nowotarski MZWiK 2 2021-01-24 11:30 W Zakopanem znowu sypie 2021-01-24 10:50 Wirus dopadł naszą ekipę - dziś nie będzie transmisji z Wiktorówek 12 2021-01-24 10:38 Na Podhalu tylko 6 nowych przypadków zakażenia 2021-01-24 10:00 MS Podhale i nasza Małgosia 2021-01-24 09:30 Halny osłabł. Kolejka na Kasprowy kursuje 5 2021-01-24 09:00 Walka ze smogiem stoi w miejscu - przekonuje PAS 1 2021-01-24 08:00 Wspomnień czar (WIDEO) 2 2021-01-23 22:10 Tak się kiedyś zwiedzało Polskę (WIDEO) 13 2021-01-23 21:34 Zimowy tryb maskowania 2021-01-23 21:15 Licytacja odwołana 2021-01-23 20:40 Będziemy się ciupagami bronili (WIDEO) 3 2021-01-23 19:50 Ile śniegu w Pieninach 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-25 16:14 1. Ja tam wolę zasilić bezpośrednio kasę konkretnego szpitala. Przynajmniej wiem, że 100 % trafi na jego potrzeby, a nie na złotego cielca czy melona. 2021-01-25 16:06 2. A z dobrego źródła wiem, że policjanci interweniujący w lokalach mają zakaz wpisywania w notatkach urzędowych z czyjego polecenia się tam udali. sic! Nie było oficjalnego polecenia na piśmie, ale po komendzie krąży nieformalny rozkaz, aby nie wpisywać przełożonych. Wynika z tego, że komendanci boją się, że wypełnianie tych rządowych rozporządzeń jest nielegalne i tworzą sobie taką dodatkową otwartą furtkę. A na końcu wiadomo, kto będzie winny. Ten dzielnicowy, który poszedł na kontrolę do lokalu. Tak, więc drodzy policjanci, zastanówcie się co robicie? 2021-01-25 16:03 3. Obwodnica Centrum Zakopanego Korki brak parkingów 2021-01-25 16:01 4. Ja już na czerwone POrtki nie wpłacam, nawet jak 60 procent idzie na pacjentów 2021-01-25 15:44 5. Decyzje podjęli Polacy a nie pseldo rzad...... zupa sie wam wylala p morawiecki... 2021-01-25 15:40 6. I chwała. Bogu że brak terminów. 2021-01-25 15:35 7. "Miś" jak malowany. Ciekawe kto weźmie 20% " za konsultacje". Może byście tak turystów zapytali co trzeba poprawić w Zakopanem okolicach. Bo to z nich wszyscy tu żyją. I jak turyści zaczną jeździć gdzie indziej to sobie będziecie mogli na tym podziemnym parkingu co najwyżej w ping ponga pograć. 2021-01-25 15:29 8. No już za 3 latka będziecie mieli PO u władzy. Będziecie rypać za 7 zł/godz. do 70 tki. i słyszeć codziennie piniędzy ni ma i nie będzie. 2021-01-25 15:03 9. Jakie ograniczenia ? Jaki reżim sanitarny ? Na Podhalu żadne prawo - jakie by nie było - ma małe szanse sie przyjąć. W państwach europy godzina policyjna, zakaz wychodzenia z chałup a na Podhalu luzik, kozaków z Bańskiej i Bukowiny żaden wirus sie nie ima ! 2021-01-25 14:53 10. Rząd nadąża jedynie za potrzebami sukienkowych.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP