Reklama

2020-09-14 19:30:44

Zakopane

W kościołach przepraszają za "znieważenie Krzyża na Giewoncie przez powieszenie tęczowej flagi"

Reklama

Przed godz. 15 w zakopiańskich kościołach odezwały się dzwony. Tak rozpoczęły się nabożeństwa w święto Podwyższenia Krzyża. W tym roku - jak czytamy na stronie sanktuarium przy Krupówkach - wierni chcą przepraszać Boga za bluźnierstwa i znieważenie Krzyża na Giewoncie przez powieszenie flagi LGBT.

W Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem na jednym z tych nabożeństw zgromadziła się ponad setka osób. Kazanie wygłosił ks. dziekan Bogusław Filipiak.


Przytaczał on słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane pod Wielką Krokwią w 1997 roku "nie wstydźcie się tego Krzyża, brońcie Krzyża".

- To jest testament, który pozostawił nam największy z Polaków. To także on był świadkiem, gdy najstarsze rody góralskie skłoniły swoje kolana i ślubowały dochować wierności Bogu, krzyżowi i ewangelii. Nie możemy milczeć, gdy krzyż jest zniesławiany. Spotykamy się w naszych świątyniach by wynagradzać Bogu za grzechy niewierności, bluźnierstwa i znieważenia krzyża - stwierdził ks. dziekan Filipiak.

Cytował on też słowa papieża Franciszka, który spotyka się ze środowiskami LGBT. - Wyciąga do nich życzliwie rękę, wyraża zrozumienie dla skłonności, ale jednocześnie nie unika jasnego przedstawienia stanowiska Kościoła dla ideologii gender oraz praktyk przeciwnych naturze i godności człowieka - kontynuował ks. dziekan. 

Cytując z kolei stanowisko biskupów, ksiądz dziekan Bogusław Filipiak mówił, że nie od zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej, jak i werbalnej, jakiejkolwiek agresji wobec osób LGBT. - W innym miejscu biskupi piszą jednak, że należy szanować prawa innych członków społeczności, a zwłaszcza ich uczucia religijne i zasady moralne - dodał ks. dziekan.

p

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
niewierny tomasz 2020-09-15 19:41:23
@PawEl
Takiego znieważenia nie było. Widziałeś jakiś mandat za wywieszenie baneru? Widziałeś mandat za podświetlanie krzyża co roku? Widziałeś parkowca czy innego anioła stróża prawa który bruździ plebanowi?
To niepodobne jest.
PawEl 2020-09-15 15:16:07
Podpowiedzcie bo nie pamiętam: czy odbywały się modlitwy za znieważenie Krzyża na Giewoncie przez powieszenie flagi wyborczej?
jarek 2020-09-15 14:38:35
wiktoria przeprosiłaś za tych biskupów bez durszlaków za to pedofili i homseksulistów
wiktoria 2020-09-15 12:39:55
chciałabym powiedzieć wszystkim tu komentującym lewakom że macie swojego biskupa z durszlakiem na głowie więc możecie odprawiać swoje modły i za Dude i za pedofilie , my wierzący już przeprosiliśmy za was stwórce najwyższego za zniewage krzyża symbolu naszej wiary
jest nadzieja 2020-09-15 11:11:07
@MK
Chylę czoła!
Dziękuję za światły głos w tym cyrku.
goralka7 2020-09-15 10:11:37
zgadzam sie w 100% z Toba Goska
dobrze i trafnie te sutuacje przedstawilas
dodam tylko ze ludzie o odmiennej orientacji byli , sa i beda wsrod nas...
sama znam takie osoby, szanuje je i nic mi nie przeszladzala ta ich odmiennosc...
mam wrazenie ze ktos wykorzystuje ta grupe ludzi, napuszcza jednych i drugich...niepotrzebny dym..

szanujcie sie ludzie nawzajem bo taka nienawisc do nikad nie prowadzi...
zadnego wiecej obwieszania Krzyza na Girwoncie ani innych krzyzy, pomnikow etc..
nasi przodkowie w pocie czola ustawili ten symbol meki Chrystusa i zwycuestwa nad zlem...nie po to zeby go obrazano lub reklamowano cokolwiek na nim...
wara wszystkim od Krzyza, od figur swietych...
do roboty...a nie bicie piany
..
gośka 2020-09-15 09:47:16
Jak zwykle w sprawach wiary najchętniej i najbardziej wrogo a zarazem bez sensu, podstaw kultury słowa i znajomości religii chrzescijańskiej wypowiadają się niewierzacy i tak zwani/ przez śp.ksiedza Pelanowskiego/ katolicy bmw. Czyli bierni, mierni ale wierni. Każdego roku 14-stego wrzesnia we wszystkich kościołach jest obchodzone uroczyście święto podwyzszenia krzyża. I to jest nasze katolickie święto, to jest adoracja krzyża także na Giewoncie. I te krzyże są naszym znakiem wiary, i nikomu nic do tego. Nikt was tam nie zmuszał do modlitwy ani pielgrzymowania, nie dodawajcie swoich ''znaków'' do krzyża. Ukradliście już chrześcijanom Boże Narodzenie, świętego Mikołaja, choinkę, znak przymierza, budynki kosciołów, profanujecie Biblie i wizerunki Matki Najświętszej i świętych. Oczekujecie w zamian tolerancji, którą ze zwykłego akceptowania chcecie zamienić w afirmację. Ale chrześcijanie klękają tylko przed Bogiem. Zapamietajcie to. Jak pisał poeta "tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym zakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem."
MK 2020-09-15 09:41:36
Dlaczego kościół katolicki tak wściekle walczy z równouprawnieniem ludzi LGBT, dlaczego chce ich torturować za pomocą swojego "leczenia"? Homofobia to dla kościoła coś znacznie ważniejszego niż na ogół się sądzi.

Ustanowiona ostatecznie w średniowieczu struktura kościoła katolickiego opiera się na karnej armii bezżennych duchownych. Katolicyzm to jest dyktatura, która dla potrzeb tej armii istnieje i która dzięki tej armii istnieje. To bezżenny kler jest kościołem w sensie właściwym.
Po co ta bezżenność? Żeby nie było legalnego potomstwa do dziedziczenia. Jeszcze kilka pokoleń temu dzieci pozamałżeńskie, także dzięki naciskom kleru katolickiego, nie posiadały pełni ludzkich praw, m.in. prawa do normalnego dziedziczenia. Majątek kościoła mógł być więc kumulowany bez końca. To jest korporacja idealna - nie ma kresu bogacenia się! Po to jest celibat. Także po to, aby kler otoczyć jeszcze większą aurą niesamowitości - istot na wpół anielskich, pozbawionych ludzkich popędów.
Nie trudno zgadnąć, że od zawsze istotną część kościelnej bezżennej armii stanowili homoseksualni mężczyźni. Mimo całej homofobii katolicyzmu, klasztory i seminaria przyciągały tych wszystkich, którzy chcieli i potrzebowali swój homoseksualizm ukryć. A trzeba było go ukrywać, bo ujawnienie w chrześcijańskim świecie groziło nie tylko potępieniem społecznym, ale także więzieniem lub śmiercią.
W ostatnich dziesięcioleciach homoseksualni mężczyźni stanowią coraz szerszą grupę w topniejących na świecie szeregach duchownych. W niektórych krajach i środowiskach katolickich są już w większości wśród kleru.
Wraz z laicyzacją społeczeństw zabawa w księży jest coraz mniej atrakcyjna dla heteroseksualnych młodych ludzi. Mają inne drogi awansu i coraz mniej jest też rodziców skłonnych pchać synów do seminariów. Nawet gorliwi katolicy mają teraz mniej dzieci niż kiedyś i wolą mieć raczej wnuki niż jedynego często syna-księdza.
Natomiast dla młodych mężczyzn homoseksualnych pochodzących ze środowisk wiejskich, małomiasteczkowych i - generalnie - konserwatywnych, to jest nadal cenne miejsce schronienia i ucieczki. Także ucieczki przed własnymi rodzinami, ich dociekaniami i pytaniami...
Zatem młodzi, zastraszeni i zagubieni, zarówno ci trochę naiwni, jak i zupełnie cyniczni, są ostatnią nadzieją kościoła na przeżycie i przetrwanie w dotychczasowej formie. Watykan ich potrzebuje do swojej armii. Bez nich zostaną zamknięte ostatnie seminaria duchowne i klasztory.
Czy już rozumiecie po co kościołowi walka z LGBT? Bo ludzie akceptujący swój homoseksualizm i żyjący w coraz bardziej akceptującym ich społeczeństwie, to śmierć i plajta kościoła. Kościół nie tylko wspiera homofobię. On z niej żyje. On nią jest. Właściwie kościół w coraz większej mierze stanowią po prostu zakłamani i zdemoralizowani przez katolicyzm homoseksualni mężczyźni w sutannach. Oni mogą się reprodukować tylko przez homofobię panującą w społeczeństwie.
Dlatego nie dziwicie się temu, że głównym rycerzem wojny z LGBT jest w Polsce arcybiskup, który do końca chronił innego arcybiskupa molestującego kleryków. To jest tylko pozorny paradoks. To jest normalna kolej rzeczy w tych kręgach. Kogóż molestowałby, czyli nad kim panowałby, jego kolega, gdyby młodzi ludzie o skłonnościach homoseksualnych zamiast iść do seminariów, zakładali związki partnerskie i żyli otwarcie, jak wszyscy inni ludzie, zamiast chować się po plebaniach?
Homofobia i zakłamana część mężczyzn homoseksualnych to ostatni ratunek kościoła. Stąd ta wojna. To jest ich bój ostatni. Potem będą musieli skapitulować i szukać kompromisów, czyli zginąć. Bo dyktatura, która idzie na kompromis, już umarła.
paweł 2020-09-15 08:52:10
Z innej beczki śmiechu:
A na co składki na tacę poszły?
Na budowę galerii?
piotr 2020-09-15 08:09:35
a za pedofilię kiedy przeproszą i wypłacą odszkodowania?
kierowca123 2020-09-15 07:31:47
Polski kościół coraz dalej od ludzi i jakoś tak mam wrażenie, że i od Słowa Bożego. Smutne
jarząbek 2020-09-15 06:34:48
Chyba że flaga była zafoliowana a ci co ja powiesili mieli maseczki i rękawiczki
jarząbek 2020-09-15 06:31:21
Przede wszystkim to krzyż trzeba odkazić na okoliczność możliwości wystąpienia bakterii z grupy enterrococus faecalis oraz escherichia coli. Teraz jak jest covid i masa turystow dotyka krzyża.
Kulfon 2020-09-14 23:54:18
Różańce przy oczku, przeprosiny za tęczę. Szopki ciąg dalszy. Co tam fajnego jeszcze wymyślą?
tyle w temacie 2020-09-14 23:12:35
O obłudo!
góralka 2020-09-14 22:59:49
A kiedy będą przepraszać za pedofilię w kościele?

Nasz wspólny Bóg kiedyś osądzi wszystkich i tych "głęboko" wierzących, po katolicku nienawidzących ludzi LGBT i ludzi LGBT. Wtedy może się okazać, że Bóg ich miłuje na równi z tymi którzy są anty LGBT i nie traktują ich jak ludzi.
Obłuda ma się dobrze, szczególnie na Podhalu.
franek 2020-09-14 22:45:26
PiS wymyślił sobie kolejnego wroga - LGBT. I dzielnie z nim walczy, choć ten wróg ani nie atakuje, ani nie jest groźny. Ale PiS "broni" kraju przed LGBT.
Przedtem PiS dzielnie walczył z napływem imigrantów, którzy jakoś wcale się do nas nie pchali i nie pchają. Tak więc walka była z góry skazana na wygraną. :D Czyli PiS "obronił" kraj przed imigrantami.
Z kim będzie PiS walczył za rok? Może z kosmitami? Też się tu nie pchają więc łatwo będzie ogłosić zwycięstwo.

I tak do następnych wyborów...
sused 2020-09-14 22:21:31
Ależ to gigantyczna obłuda i nienawiść do bliźniego ! Co ten kler wyprawia? Żeby bronić krzyża to musi być jakiś konkretny wróg a jakoś go nie widać. Ten cyrk modlitewny nadaje się do kabaretu.
Przeproście za swoją pedofilię, rozrzutność i brak umiaru we wszystkim - wy materialiści w kieckach. Opodatkujemy was i oskładkujemy, jeszcze trochę.
fan TVP 2020-09-14 22:00:18
Kiedy msza za ofiary księży pedofilów? Kościół musi mieć wroga i walczyć. Czy była transmisja w TVP.
MadMax 2020-09-14 21:29:23
Oby Bóg istniał, i oby sprawiedliwie osądził wszystkich tych wielkich ze złotem i w pałacach.
mam nadzieję że się niektórzy dość mocno zdziwią i oby tak było.

Bóg już dawno został zapomniany w tych wszystkich interesach - bo tak trzeba nazwać to co rozgrywa ten kościół ,
choć wierzę że są jeszcze ludzie tworzący prawdziwy Kościół wiary w Boga a nie księdza czy biskupa.
@Ojciec 2020-09-14 20:53:47
Też to gdzieś czytałam. Ale w Polsce nazywa to się: Bedziesz miłował bliźniego jak siebie samego, ale jak jest katolikiem, wybrał Dude, chodzi w niedzielę do kościoła nie jest ani L ani ani G ani B ani T, nie jest obcokrajowcem, ale tylko ciemnym, ci jasniejsi są ok. Wszystkich innych na stos a przedtem ukamieniuj. Wtedy jesteś takim jak Bóg sobie zyczy i możesz iść spać z czystym sumieniem.
Lesio 2020-09-14 20:45:23
widzicie tylko dude a czemu nie mowicie ze wisial trzaskowski zawieszony przez jagne
Thinker 2020-09-14 20:10:32
Niezła farsa. Przesłanie to płynie mniej więcej takie: "My jesteśmy cacy, a to Oni są winni". Należałoby jeszcze dodać: "I tak jest zawsze i na wieki wieków..."
k jak 2020-09-14 20:09:25
komentarze tylko w jedną stronę?
Esbek 2020-09-14 20:03:28
A kiedy kościół przeprosi za księży pederastow.
Ojciec 2020-09-14 19:56:28
Przypomnę tylko" "Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego "
Miss 2020-09-14 19:43:16
A za rozwieszenie plakatu jednego z kandydatów na Prezydenta tez będą przepraszać?
Wszyscy wiedzą o kogo plakat chodzi!!!
Jak przepraszać to za całość!!!
tyluś 2020-09-14 19:42:16
najpierw niech przeproszą za powieszenie Dudy na Giewoncie
2020-09-29 21:36 Trzy kultury - Spiszacy, Podhalanie i Cyganie (WIDEO) 2020-09-29 21:00 Ograniczony dostęp do ośrodka w Łapszach 2020-09-29 20:40 Szkoły po remoncie 2020-09-29 19:55 Finansowe plany na nowy rok 2020-09-29 19:09 Nowa ścieżka edukacyjna 2020-09-29 18:16 Likwidacja barszczu Sosnowskiego 2 2020-09-29 17:30 Minister zdrowia zapowiada zmiany w obostrzeniach 4 2020-09-29 17:10 Konkurs kulinarny Gorczańskie smaki 2020-09-29 16:45 Turystów wyraźnie mniej 2020-09-29 16:00 Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu 2020-09-29 15:29 Elektryczny autobus po testach na ulicach Miasta 2020-09-29 14:56 Spokojnie i pusto pod Wielką Krokwią 1 2020-09-29 14:30 Na najwyższych szczytach Tatr spadł śnieg 1 2020-09-29 14:00 Droga szamana cz. 1. Konkurs dla czytelników 2020-09-29 13:45 Uwaga na utrudnienia drogowe w Łapszach Wyżnych 2020-09-29 13:16 Kolejny martwy jeleń 1 2020-09-29 13:00 Trwają poszukiwania 40-letniej zaginionej z Warszawy 2020-09-29 12:19 Właściciel roweru poszukiwany 2020-09-29 11:49 Biedronki na zdalnym nauczaniu 2020-09-29 11:15 Zmarł 82-letni mężczyzna z powiatu nowotarskiego. Przyczyną był Covid-19 5 2020-09-29 10:30 "Roman" na cmentarzu 4 2020-09-29 09:45 Sołtys wybrany 1 2020-09-29 09:00 W drodze na Świnicę (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2020-09-29 08:00 Zmierzch muzycznego świata (WIDEO) 1 2020-09-28 21:27 Rękodzieło łączy pokolenia 2 2020-09-28 21:00 Trwa akcja szczepienia lisów 2020-09-28 20:10 Marusynianki jadą do Tarnogrodu 1 2020-09-28 19:15 Spotkanie przy pianinie z Jerzym Chruścińskim (WIDEO) 2020-09-28 19:11 Stacja Zakopane 2020-09-28 18:32 Daniele spacerują po Bukowinie Tatrzańskiej 1 2020-09-28 18:01 Z Bartusiem Obrochtą w tle 2020-09-28 17:44 Mama i tata do aresztu, dziecko do pogotowia 1 2020-09-28 16:59 Akcja - kotłowa inwentaryzacja 5 2020-09-28 16:15 Armia dla JPII (ZDJĘCIA) 2 2020-09-28 15:29 Złodziej roweru poszukiwany (WIDEO) 2 2020-09-28 14:43 Kolejne zakażenia w domu pomocy społecznej 2020-09-28 13:58 Pijany weekend w Zakopanem. Turysta skakał po dachach samochodów 6 2020-09-28 13:16 Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem odwołane 2020-09-28 12:38 Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny - które badanie wybrać 2020-09-28 12:37 Były minister zdrowia Łukasz Szumowski ma koronawirusa 7 2020-09-28 12:31 Przed nami deszczowe dni, ale weekend powinien być w miarę słoneczny 2020-09-28 11:45 Policjanci ukarali mandatem mężczyznę, który odpalał fajerwerki 4 2020-09-28 11:00 Jazda „podlewana” i bum... 2020-09-28 10:43 17 nowych zakażeń na Podhalu. W powiecie tatrzańskim więcej niż w nowotarskim 2 2020-09-28 10:00 Uwaga kierowcy - korki na Niwie 2020-09-28 08:58 Śmiertelny wypadek rowerzysty w Czarnej Górze 5 2020-09-28 08:00 Moje Podhale w wizji Marii Mrożek 2020-09-27 21:45 Lotnisko z widokiem na Tatry 5 2020-09-27 21:02 Dwukrotne wykopki w ulicy Krzywej - winne były procedury 6 2020-09-27 20:05 Ponad 300 tys. zł strat z powodu pandemii odnotowało MCSiR 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-09-29 22:54 1. @Siedzący byk Cudami bym nazwał to co wypisujesz... 2020-09-29 21:36 2. straszne i smieszne, nie potrafia wyegzekwować noszenia maseczek w sklepach a cuduja z noszeniem niby w przestrzeni publicznej... 2020-09-29 21:00 3. Z barszczem się walczy od marca a nie od lipca!!! Takie działanie powoduje tylko że roślina rozsiewa swoje nasiona i wzmacnia korzenie. Razem z bratem wytępiliśmy duże skupisko barszczu na pobliskim zakolu rzeki sukcesywnie co dwa-trzy tygodnie rwąc i kosząc wszystkie liście i wschodzące pędy. Trwało to 2 lata ale od 7 nie ma po nim śladu. Wszystkim polecam takie działanie - trzeba tylko się ubrać żeby nie popryskać skóry sokami. 2020-09-29 20:56 4. No i w końcu spokój od tych przyjezdnych. .... 2020-09-29 20:29 5. No wreszcie, brawo synoptycy. Co prawda we wtorek, nie w niedzielę. I na Łomnicy, nie na Kasprowym. I nie 30 cm a 3. Ale spadł, tak jak zapowiadali. 2020-09-29 20:26 6. Kocham te urzędnicze pomysły pod hasłem "zmieńmy coś, bo powiedzą że nic nie robimy". Np. co to za różnica 150 osób na weselu czy 100? I tak nikt ich nie liczy i nikt tego nie sprawdza. Ale urzędnik swoje "zrobił". 2020-09-29 20:25 7. Ilu tu wynajętych "literatów". Niby taki nieistotny temat sprzed wielu pokoleń. Jacyś zaszczuci ludzie z bronią lekką mieli czelność sprzeciwić się największemu złu XX wieku i do dzisiaj działa przeciw nim płatna, czarna propaganda. Płatni agenci w trzecim pokoleniu, korzystający z zagrabionego przemocą majątku rzucają fekalia na wszystkich, którzy chcieliby powrotu do zasad wiary, czci i honoru. Ale to w rzeczywistości słabo jak na potencjał socjalistów, komunistów, goralenfolków, byłych hitlerowców z Orawy i Spisza, ormowców, ubeków , pzprowców, agentów komunistycznych poprzebieranych także niekiedy w czarne sutanny. Cześć pamięci żołnierzom Wojska Polskiego ze zgrupowań Ognia. 2020-09-29 19:52 8. Fakt, wirus zmienił zachowania. Teraz zamiast różańca przy lusterku w aucie, wisi maseczka. Widać, że niektórzy przestali wierzyć w cuda. 2020-09-29 19:28 9. Barszcz dawno zakwitnal i nasiona wysial. Brawo. 2020-09-29 19:17 10. Wilki zabijają wszystko co spotkają czy są głodne czy nie a głowy z truchel jeleni zawsze się zabierało do domu. A co do klosownikow to przeważnie zbierają całego jelenia
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook