Polecamy
Jeśli masz bar, restaurację i uruchamiasz sprzedaż na wynos, zadzwoń do nas. Przygotujemy ogłoszenie w Tygodniku, na portalu 24tp.pl i na facebooku TP. Kasia +48 508 380 383 Magda +48 608 377 217

Reklama

2020-09-23 21:16:30

Mail do redakcji

Przejechałem na rowerze tysiące kilometrów. Nigdzie nie spotkałem się z takim chamstwem

Reklama

Pan Michał często na rowerze pokonuje trasę z Zakopanego na Palenicę Białczańską. Z Czytelnikami TP dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z zachowaniem kierowców. I nie są to doświadczenia miłe.

Mail od pana Michała:

"Nie tak dawno temu mieliśmy serię tzw zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów oraz rozważań na łamach TP, dotyczących zachowania na drodze. Jestem mieszkańcem Zakopanego i czasem, po pracy, żeby szybko się zmęczyć, jeżdżę do Palenicy Białczańskiej i z powrotem. Jest to niestety, ze względu na zachowania kierowców, głównie lokalnych, trasa niebezpieczna. Kierowcy autobusów, mikrobusów i taksówek, w pogoni za "piniondzem" mają za nic przepisy ruchu drogowego. 

Nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, zakazów wyprzedzania byleby dotrzeć na Palenicę przed konkurencją i zgarnąć pasażerów i może zrobić jeden kurs więcej niż inni, jest na porządku dziennym. Jazda tam i z powrotem zajmuje mi ok. 2 godzin. W tym czasie, gdybym miał kamerkę, mógłbym zarejestrować kilkanaście wykroczeń popełnianych przez z reguły tych samych kierowców. Mam swoich "faworytów". Dziś jeden szczególnie zalazł mi za skórę. Nie dość, że trąbił (mimo, że jechałem blisko krawędzi a droga była pusta), to ominął mnie na przysłowiową "kartkę papieru". 

Cierpnie mi skóra na myśl o tym, co by się stało, gdybym zobaczył przed sobą dziurę w nawierzchni i chciał ją ominąć. Zadzwoniłem na numer telefonu, dumnie figurujący na tylnej ścianie autobusu. Odebrał właściciel firmy przewozowej. Powiedziałem, że zatrudnia bandytę za kierownicą, opowiedziałem o moich zastrzeżeniach. Mój rozmówca przeprosił za jego zachowanie i tu, zamiast stwierdzenia, że kierowca zostanie upomniany, usłyszałem, że jego pojazdy nie jeżdżą po ścieżkach rowerowych, że podziwia rowerzystów, którzy jeżdżą po drogach publicznych, że jest tyle pięknych ścieżek rowerowych i wystarczy wsadzić rower do samochodu, żeby się na nie dostać. Ręce i spodnie opadają, gdy słyszy się taką argumentację i takie podejście w stosunku do innych, słabszych, lecz równoprawnych, użytkowników dróg. Przejechałem rowerem około dziesięć tysięcy kilometrów po drogach Słowacji, Austrii, Słowenii, Węgier, Czech, Chorwacji, Włoch, Portugalii, Francji i trochę w kraju, ale nigdzie nie spotkałem się z takim chamstwem, jak na ulicach Zakopanego i w okolicy. 

Liczba niebezpiecznych zachowań ze strony kierujących na tej krótkiej trasie, przejechanej kilkanaście razy w ciągu sezonu, przewyższa znacznie liczbę potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, które przydarzyły mi się poza granicami kraju. I trudno dziwić się tym rowerzystom, którzy, nie chcąc być zepchniętymi z jezdni do rowu, nie jeżdżą blisko krawędzi, żeby zostawić więcej miejsca kierowcom samochodów.

Z pozdrowieniami dla właściciela firmy przewozowej z Ratułowa i życzeniem - jemu, aby wsiadł na rower, przejechał kilka razy ulicami Zakopanego i do Łysej Polany - a sobie i innym rowerzystom, żeby uczulił swoich kierowców, aby przestrzegali, określonej w kodeksie drogowym, odległości od omijanego rowerzysty. Co do kultury, to niestety nie mam złudzeń, będzie tylko gorzej.

Michał T.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Yajami Omate 2020-09-24 14:46:40
Michale, świat nie kończy się na twoim siodełku. To ne XIX. że tylko ty jesteś.
oo 2020-09-24 13:56:36
Współczuję, ale żadnym środkiem transportu na Podhalu nie jeździ się "dobrze". To dziesiątki lat zaniedbań władz przeplecione z silnym regionalnym poczuciem własności i brakiem wizji wspólnego dobra spowodowały, że w tym momencie może już być tylko gorzej. W ciągu mojego życia dróg zamiast przybywać to ubywało: albo urzędas zrobił parking, albo włościan posunął się z płotem za daleko... To zaszło za daleko, żeby można było to naprawić.
czopek 2020-09-24 09:09:31
Morskie Oko i parę innych miejsc w Tatrach to nie są destynacje dla prawdziwych turystów. Tak samo, jak ulice i drogi na Podhalu nie są dla rowerzystów. Zapomnijcie. Właśnie na tym polega Katastrofa Cywilizacyjna.
raid 2020-09-24 08:21:33
@teresa k , zgadam się się z Tobą. Jakby takie filmy zaczęły wpływać na policje, to jeden kretyn z drugim od razu przypomnieliby sobie przepisy.
piańczyk rowerzysta 2020-09-24 07:52:47
popieram komentarze dotyczące chamstwa lokalnych busów , którzy by cię na żywca przetrącili z drogi jako rowerzystę, aborygeni, którzy prawko zrobili za masło, nie popieram też cwaniactwa rowerów, a zwłaszcza ścigaczy , do których cały pas drogowy należy.
teresa k 2020-09-24 06:39:12
Niestety to prawda ,takiego chamstwa jak wśród zakopiańskich bursiarzy to nie ma chyba nigdzie w europie ....mysle ze metoda na niuch jest jedna ale skuteczna ,należy nagrywać niebezpieczne zachowania i natychmiast zgłaszać na Policje ,zwłaszcza w sezonie taka busiarska łajza spędzi 3 h na policji zamiast kursować do Morskiego Oka ,filmiki z niebezpiecznych zdarzeń należy tez publikować na portalach społecznościowych tam szybko sie rozchodzą i setki jak nie tysiące ludzi obejrzą taki film na którym widać nr rejestracyjny czy nazwę firmy przewozowej
Ja tak będę robic i zachecam wszystkich do wspólnego działania zanim dojdzie do tragedii
Baba za kółkiem 2020-09-24 00:18:18
Szanowni rowerzyści, droga w kierunku Łysej Polany to w sezonie jedna z najruchliwszych dróg na Podhalu. Oprócz busów do i z Morskiego jadą tamtędy wszyscy, którzy chcą ominąć korek przy wjeździe i wyjeździe z Zakopanego. Prawda jest taka, że przy tak dużym ruchu w obie strony, samym swoim pojawieniem się na drodze, stanowicie zagrożenie dla siebie i dla nas kierowców. Tamujecie ruch bo nie każdy kierowca zdecyduje się wyprzedzić Was "na żyletkę" a przy sznurze samochodów z przeciwka, inaczej się nie da, często jedziecie w kilka rowerów obok siebie lub środkiem jezdni. Wy jedziecie dla przyjemności a ja bo muszę. A kiedy wlekę się za Wami 5 km/h, a akurat się spieszę, to nie dziwcie się, że budzi się we mnie demon agresji. Jest wiele mniej ruchliwych dróg, to po jaki plaster pchacie się tam gdzie ruch jest największy? Tak, macie do tego prawo, możecie jeździć gdzie chcecie, ale nie narzekajcie, że kierowcy Was nie lubią (ze mną włącznie).
Pozdrawiam rowerzystów i zapraszam na ścieżki rowerowe. Dzięki temu nie będziemy wchodzić sobie w drogę i może uda się nam wzajemnie polubić....
Kulfon 2020-09-23 23:00:21
@stasek.No właśnie, a są tacy, którzy pomimo istniejących ścieżek rowerowych i tak jadą po ulicy. Niestety, wśród rowerzystów też jest całkiem spora grupa złośliwców i kretynów. No, ale jak ktoś zauważył, nie można wszystkich pakować do jednego wora.
szosa 2020-09-23 21:55:20
Zgadzam się w 100% z tym co jest w artykule.. też się wyjeździłem rowerem tu i tam i dalej to robię ale pamiętam jak dziś kiedy pierwszy raz miałem przyjemność tam jeździć.. busy to wgl dramat lusterkiem to by Cię przetrącił tak samo jak i lokalsi w osobówkach na szczęście nie wszystkich do jednego worka można wrzucić ale większość.. chamstwo i buractwo wieś tańczy i śpiewa podhale to jest inny stan umysłu.. sory ale do tego społęczeństwa to już mam wielki dystans zawsze myślałęm że tam jest fajnie mili ludzie i wgl.. tak są mili jak im płacisz za pobyt a tyle co wyjedziesz to opierdolą Ci dupę że krakus warszawiak pajac frajer itp itd. Tylko co by było gdyby nie Ci turyści? Wierzę żę gdzieś tam są Ci fajni ludzie którzy sobie żyją bez pogoni za dudtami mający mniej problemów z turystami jak CI strasznie zarobieni zabiegani...
stasek 2020-09-23 21:39:23
Nie jeżdże po drogach publicznych rowerem bo zycie jest mi miłe.
Tylko ścieżki rowerowe
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy oraz jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.).
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-27 21:31 Na Nosal wrócą narciarze 2020-10-27 20:45 Dudziarz z Małej Łąki 2020-10-27 20:19 Bacowie czeladnicy odebrali certyfikaty 2020-10-27 20:00 Rok 1984. Konkurs dla czytelników 2020-10-27 19:23 Oratorium Saul - retransmisja 2020-10-27 18:40 I po zagrodzie 1 2020-10-27 17:55 Nie ma dżdżu, są kanie 2020-10-27 17:10 Kogeneracja i rozwój sieci - to plan MPEC-u na walkę ze smogiem 2020-10-27 16:25 Potrącenie dziecka w Nowym Targu (Aktualizacja) 2020-10-27 16:00 Policyjne kontrole w sklepach 2 2020-10-27 15:32 Kolejny dzień pięknej pogody 1 2020-10-27 15:06 Jesień wyrzuca zimę z Tatr 2020-10-27 14:25 Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu zarażony koronawirusem 1 2020-10-27 13:44 Orawskie odzienia Krzysztofa Pieronka (WIDEO) 2020-10-27 12:59 Samochód wjechał w latarnię (ZDJĘCIA) 2020-10-27 12:30 3 lata więzienia za zatajenie objawów koronawirusa? 1 2020-10-27 11:45 Dużo nowych zakażeń na Podhalu - 134 przypadki ostatniej doby 2 2020-10-27 11:15 Radny Krzysztof Wiśniowski żąda przeprosin 8 2020-10-27 10:45 Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce - stwierdzono 16300 przypadków 2020-10-27 10:00 Koło południa mieszkańcy Piekielnika usłyszeli ryk lotniczych silników 2 2020-10-27 09:01 Na Orawskom Bojke 2020-10-27 08:31 Myszołów nad Białką Tatrzańską 1 2020-10-27 08:00 Co udało się zrobić w Rogoźniku? 2020-10-26 21:40 Hasior na nowo 2020-10-26 21:09 Pieśni papieskie i maryjne. "Krzesany" z Cichego (WIDEO) 2020-10-26 20:11 Rekreacja bez maseczek 2020-10-26 19:31 Premier podjął decyzję. Wojsko ma pomagać Policji 27 2020-10-26 18:44 Anioły Niepodległości (WIDEO) 2020-10-26 18:21 Gmina Łapsze Niżne w starym obiektywie 2020-10-26 18:00 Kot Marcel w roli Tytusa Chałubińskiego (WIDEO) 2020-10-26 17:15 Łąka zamieniona w miejsce pamięci 2020-10-26 16:32 Tak wygląda protest w Krakowie (WIDEO) 2020-10-26 16:24 W Nowym Targu protestuje ponad tysiąc osób (galeria zdjęć) 18 2020-10-26 15:44 ZNP: Nauczyciel w trybie zdalnym powinien pracować z domu 20 2020-10-26 14:57 Protest i blokada skrzyżowania w centrum Zakopanego (WIDEO, ZDJĘCIA) 42 2020-10-26 14:10 Potrzebna krew, czekają na uczniów i nie tylko 1 2020-10-26 13:16 Miał zabrane prawo jazdy, a przekroczył dozwoloną prędkość 2020-10-26 13:00 Grecja dla pasjonatów historii – zobacz najciekawsze zabytki 2020-10-26 12:59 Walka mgieł ze słońcem. Tak o poranku wyglądało Zakopane (ZDJĘCIA) 1 2020-10-26 12:40 Uwaga kierowcy, droga w Czerwiennem zostanie zamknięta 2020-10-26 11:59 Silny wiatr w Tatrach. Kolejka na Kasprowy nie kursuje 2020-10-26 11:20 Hałda końskiego nawozu przed magistratem 11 2020-10-26 10:48 90 nowych zakażeń na Podhalu 1 2020-10-26 10:41 Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem w całej Polsce 1 2020-10-26 10:00 Nutki Krzysztofa Tutki 1 2020-10-26 09:19 Dziś zablokują Zakopane 47 2020-10-26 09:00 Smog nieśmiało o sobie przypomina 2 2020-10-26 08:00 Sterylny urząd 5 2020-10-25 21:00 Ograniczenie tonażu tylko na części parkingu 5 2020-10-25 20:30 Orawianie w sieci
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-27 21:10 1. Jeszcze szkaradną budę koło nowej "tężni" proszę zlikwidować. Bo szpetne to to. 2020-10-27 21:03 2. Jakaś pomyłka z lokalizacją GPS . Gdzie jest Białka Tatrzańska , a gdzie Groń - Leśnica ?? 2020-10-27 17:44 3. Przy ścieżce rowerowej na wysokości miejscowości Koniówka w miejscu rozbicia się samolotu znajduje się tablica informująca o tym zdarzeniu. 2020-10-27 17:28 4. Panie Krzysztofie, obrażono wielu ale Pan jako jedyny postąpił wobec tego godnie człowieka i przedstawiciela Rady Miasta. 2020-10-27 17:28 5. Dzisiaj czytałam , ze w Belgi lekarze, którzy przechodzą covid19 bezobjawowo są proszeni o przychodzenie do pracy,. Czyli chociaż podobno bezobjawowi zarażają to mogą mieć kontakt z już osłabionymi choroba pacjentami szpitali. A tu pacjent będzie odpowiadał za narażenie szpitala, a gdzie miał się leczyć w zamkniętej przychodni ?! Przychodnia na Wilczniku w Zakopanem, możesz dzwonić przez dwa dni nie ma szans, jak przyjdziesz możesz przez drzwi porozmawiać z pielęgniarką., o godzinie 11.00 pani doktor już nie ma , oddzwoni jutro po południu. Ale za godzinie jest już telefon i pielęgniarka cię informuje, że nie należy sie 80-dziesięcio letniej kobiecie zlecenie na pieluchomajtki /chociaż wcześniej kazali przynieść zaświadczenie od ginekologa, że jest taki problem, które dostarczyłam/ bo uwaga :jest covid !!!! Opatrunki na rany odleżynowe tez nie mogą wypisać recepty bo pani doktor nie widziała rany i nie ma pewności, ze to odleżyna. I takie to jest leczenie, okopali się jak na linii maginota i skutecznie odpierają ataki pacjentów. 2020-10-27 16:45 6. @ciekawski. Bo może mieszkają razem. 2020-10-27 16:17 7. @Qaz. Stety, ale są Polki, które ryzykują życie dla wolności. Nie po to górnicy z KWK Wujek zginęli żebyśmy trafili pod okupację watykańską. 2020-10-27 16:13 8. A dlaczego większość policjantów w samochodach służbowych jest i bez maseczek ? 2020-10-27 16:09 9. nosił wilk razy kilka... 2020-10-27 15:53 10. O Efendi, a w Sejmie wiktoria własnym ciałem zasłoniła dyktatora przed opozycją. Czy to prawda, że przegłosowali przymus szczepień.
2020-10-26 19:38 1. Widze że z kasą nie jest tak źle jak się depcze po samochodzie. Niezłe czasy nastały. Gdzie inni by szanowali a Ci skrzywdzeni i w bólu się wijący pozwalają sobie na występy w bucikach jakże zwykłym samochodzie a dla innych niedostępnym. 2020-10-26 13:06 2. brawo!!!!! 2020-10-25 20:53 3. Brawo dziewczyny każdy chłop który powie wam ze nie macie racji to kretyn szacun brawo 2020-10-25 12:06 4. pisz za siebie , na pewno nie sa mojego serca . 2020-10-24 21:24 5. Na ulicę wyszło spontanicznie tysięce ludzi w całej Polsce, bo im zabroniono mordować niewinne dzieciątka. A jak ograniczają nam wolność, karzą nosić maski, zamykają biznesy, zamykają nas w domach to wszyscy siedzą cicho i tylko w internecie się buntują. Jakie są prorytety ludzi w tym kraju ?! Czy wartości Wam się nie pomyliły ? Dlaczego nie walczymy o to żeby te kretyńskie obostrzenia znieść, tylko w sprawie zakazu mordu na niewiniatkach na ulicach nagle pojawiło się tyle ludzi ?! 2020-10-20 23:19 6. Przez wieki budowali Polskość należy się to im 2020-10-18 22:30 7. Budujące. Ludzi nie da się tak po prostu "wygumkować" z kart historii. Lepiej późno niż wcale. 2020-10-15 09:14 8. Widać kto jest prawdziwym bacą i juhasem. Tradycja mówi, że palice powinno się nieść przy przegonie owiec w ten sposób, aby nie dotykać nią ziemi, nie opierać się na niej, "coby łowce nie okulhały". Baca Majerski o tym wie, reszta niestety nie. A szkoda, bo właśnie te detale są ważne. 2020-10-14 14:24 9. Zostaly zasrane ulice i chodniki ulice umyto a chodniki sie rozniesie butami. 2020-09-24 21:36 10. Nawet dość pustawo, parę dni wcześniej tamtędy szedłem to ludzi było naprawdę sporo.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania