Czy jesteś zadowolony, że tu mieszkasz ? Co Cię cieszy a co denerwuje ? Wypełnij naszą ankietę, jej wyniki opublikujemy niebawem. Kliknij w ten pasek i poświęć nam max 10 minut.

Reklama

2020-09-25 19:00:21

Krościenko n.D

O korzyściach, zmianach i powrocie do dawnych granic

Przywrócenie praw miejskich Krościenku nad Dunajcem jest przede wszystkim związane z pielęgnowaniem tradycji i powrotem do historii lokacji miasteczka w 1348 roku przez Kazimierza Wielkiego - podkreśla wójt Jan Dyda.

- Z jakiego powodu po 88 latach przerwy wójt zabiega o przywrócenie praw miejskich Krościenku?

- Nadanie Krościenku statusu miasta niesie ze sobą korzyści, m.in. większy prestiż miejscowości, większe znaczenie na arenie powiatu czy też województwa, a także wzrost atrakcyjności - a zatem większe możliwości promocji turystyki czy też pozyskanie nowych inwestorów. Ponadto zwiększa się dostępność do środków Unii Europejskiej, które adresowane są obecnie szerzej do miast niż do wsi.

- Gdyby Krościenko uzyskało prawa miejskie, to wtedy odbędą się przedterminowe wybory radnych i burmistrza?

- Nie, ponieważ zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wójt po uzyskaniu przez gminę praw miejskich automatycznie staje się burmistrzem. Jeżeli siedziba rady gminy mieści się na terenie miejscowości, która ma status miasta, organem stanowiącym jest rada miasta, a organem wykonawczym burmistrz.

- Jakie gmina Krościenko poniesie koszty w związku z planowaną zmianą?

- Nadanie statusu miasta Krościenku nie zmieni kodu pocztowego miejscowości ani poszczególnych adresów. Nie nastąpi wzrost liczby etatów w administracji oraz wynagrodzeń. Jedyny koszt, jaki poniesie gmina po uzyskaniu praw miejskich, to zmiana szyldów i pieczątek w urzędzie gminy. Docelowo będzie to Urząd Miasta i Gminy Krościenko nad Dunajcem.

- Czy nie czas rozpocząć kampanię informacyjną?

- Kampania informacyjna rozpocznie się z chwilą wydania zarządzenia w sprawie ustalenia  kalendarza czynności dotyczących przeprowadzenia z mieszkańcami  konsultacji wniosku o nadanie statusu miasta.

- To nie pierwszy raz, gdy Krościenko zabiega o przywrócenie praw miejskich, kilkanaście lat temu zostały już poczynione pewne zabiegi w tym kierunku. Dlaczego wtedy  się nie udało?

- W latach 90. mieszkańcy Krościenka wystąpili z taką inicjatywą. Zostało zebranych około 250 podpisów mieszkańców, którzy byli za przywróceniem praw miejskich, niestety wniosek od mieszkańców nie został złożony do urzędu gminy.

- Czy już można powiedzieć konkretnie, które sołectwa będą objęte statusem miasta, a które gminy?

- Krościenko nad Dunajcem powróci do granic administracyjnych sprzed 1934 roku. W granicach miasta znajdą się: sołectwo Krościenko Zawodzie, Krościenko Centrum, Kąty Niwki oraz część sołectwa Tylka Biały Potok.

- Jak wyglądać będą konsultacje z mieszkańcami i kiedy się rozpoczną? Kto zostanie nimi objęty?

- Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie jawnej ankiety papierowej, stwierdzającej oddanie głosu „za”, „przeciw”, „wstrzymuję się” oraz możliwość uzupełnienia ankiety o wnioski i uwagi w tej sprawie. Przeprowadzone konsultacje będą mieć formę badania opinii mieszkańców za pośrednictwem sołtysów. W konsultacjach powinno uczestniczyć nie mniej niż 20% mieszkańców.

- Ilu mieszkańców powinno w referendum powiedzieć "tak", by wójt mógł wystąpić z wnioskiem o przyznanie praw miejskich do ministra spraw wewnętrznych i administracji?

- To nie jest referendum, są to konsultacje społeczne, które mają być pomocne w podjęciu uchwały przez radę gminy w sprawie wyrażenia opinii. Podjęcie uchwały jest jednym z załączników w składanym wniosku do MSWiA.

- Czy po zmianie statusu w Krościenku wzrosną podatki od nieruchomości?

- Zmiana statusu ze wsi na miasto nie oznacza podwyższenia podatków. O wysokości stawek decyduje rada gminy lub miasta. Nie wzrosną opłaty lokalne (przedszkole, podatki od nieruchomości, odpady), bo reguluje je uchwała rady, a nie status miejscowości.

- Wielu mieszkańców Krościenka do tej pory korzystało ze zwolnień z opodatkowania, wynajmując do pięciu pokoi w ramach agroturystyki. Czy będą mogli dalej tak działać? Co się dla nich zmieni?

- Jeśli miejscowość ma status miasta, to bez względu na poziom jej zaludnienia ze zwolnienia z opodatkowania w ramach agroturystyki skorzystać nie można. Osoby, które wynajmują pokoje, miejsca na ustawienie namiotów lub sprzedają posiłki domowe poza terenem wiejskim, a także osoby świadczące inne usługi turystyczne w oparciu o grunty i budynki niezwiązane z gospodarstwem rolnym stają się przedsiębiorcami i powinny dopełnić obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji gospodarczej. Osoby, które będą prowadzić działalność na terenie wiejskim, czyli sołectwo Dziadowe Kąty, Grywałd, Krośnica, Hałuszowa oraz część sołectwa Tylka Biały Potok, będą mogły prowadzić wynajem pokoi w formie agroturystyki na dotychczasowych zasadach.

- Czy nauczyciele stracą dodatki wiejskie?

- W mieście do 5 tys. mieszkańców nauczyciele nie tracą dodatków wiejskich. Subwencja oświatowa nie ulegnie zmniejszeniu. Dodatki dla nauczycieli bez zmian - decyduje o tym liczba mieszkańców, a nie status miejscowości.

- Jeśli zapadnie pozytywna decyzja w sprawie statusu, czy mieszkańcy będą musieli wymienić dowody osobiste?

Uzyskanie statusu miasta nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dowodu osobistego.


ad

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mieszkaniec 2020-09-27 00:17:53
Tego nie wiem, nie chce tez nikomu zaglądać w kieszeń (bo nie moja sprawa) ale zarobki wójta nawet bez dodatku za sołtysowanie w Grywałdzie są aktualnie przesadzone. Wójt takiej gminy jak Krościenko nie powinien zarabiać więcej niż 6000 zł brutto. Jego kompetencje, obszar zarządzania i wielkość gminy z pewnością nie uzasadniają kwoty na poziomie 10000 zł. To gruba przesada.
Obserwator 2020-09-26 20:20:51
Czyli mam rozumieć Wójt ma dwie pensje ?
do mieszkaniec 2020-09-26 20:15:51
"gdzie w dalszym ciągu niema sołtysa, wstyd." Wstyd dla kogo?
Mieszkaniec 2020-09-26 19:44:13
Tam sołtysem jest wójt Jan Dyda z mocy prawa. Jak nie ma sołtysa z wyboru to sołtysem zostaje wójt.
mieszkaniec 2020-09-26 17:40:56
" Przeprowadzone konsultacje będą mieć formę badania opinii mieszkańców za pośrednictwem sołtysów" - to jak to będzie wyglądało Panie wójcie w Grywałdzie, gdzie w dalszym ciągu niema sołtysa, wstyd.
Odpowiadający 2020-09-25 23:39:03
Myśle że nikt nie może i nie potrafi. To klasyczny przykład twierdzenia, że od mieszania herbata robi się słodsza.
pies sołtysa 2020-09-25 21:55:43
Korzyści będą wymierne finansowo. Dygnitarze będą sobie mogli przyznać większe apanaże. Będzie też pretekst do podniesienia podatków i opłat.
Pytający 2020-09-25 20:10:33
"zatem większe możliwości promocji turystyki czy też pozyskanie nowych inwestorów" ktoś może rzeczowo rozwinąć i wyjaśnić ten temat? Pozdrawiam
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-19 21:30 Światełko w kanale 2021-01-19 20:45 Kolędnicy z Lubomierza (WIDEO) 2021-01-19 20:00 Mundurowi bezdomnym 2021-01-19 19:45 Czy jesteście zadowoleni z warunków życia w Waszej miejscowości? ANKIETA 8 2021-01-19 19:15 Nowotarski kirkut w tym roku czeka odnowienie 2021-01-19 19:00 Wydawnictwa historyczne. Konkurs dla czytelników 2021-01-19 18:30 Jak przyciągnąć przedsiębiorców 1 2021-01-19 17:45 Zmienne Gorce 2021-01-19 17:00 Do wójta po godzinach 1 2021-01-19 16:43 Zderzenie pociągu z samochodem. Kierowca ukarany mandatem (WIDEO) 15 2021-01-19 16:15 Wrzuć monetę 4 2021-01-19 15:30 Ambitny budżet 2021-01-19 15:04 Spotkanie z poezją Anny Przemyskiej 2021-01-19 14:34 Koniec wielkich mrozów, zaczyna się odwilż 2021-01-19 14:30 Odkręcasz - pomagasz 2021-01-19 14:23 Bezludne Kuźnice 2021-01-19 14:14 Gorce - przyroda, kultura, ludzie 2021-01-19 14:00 Coraz droższe śmieci 2 2021-01-19 13:57 A w Mieście plucha 1 2021-01-19 13:15 Gondola w Pieninach 12 2021-01-19 12:30 Mega bałwan na podwórku 1 2021-01-19 11:29 Ruch kolejowy do Zakopanego wznowiony po wypadku 2021-01-19 10:58 Osiem zakażeń na Podhalu, prawie pięć tys. w Polsce 2021-01-19 10:05 Goprowcy znów ratowali "morsa górskiego" 17 2021-01-19 10:00 Uwaga - bardzo zła jakość powietrza w Mieście 3 2021-01-19 09:00 Bardzo pracowity wieczór nowotarskich strażaków 3 2021-01-19 08:07 Nocny pożar w Tylmanowej 2021-01-18 22:00 Aplikacja RATUNEK może uratować życie 1 2021-01-18 21:30 Metr śniegu w Tatrach. Tak dziś było w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 1 2021-01-18 20:45 Burmistrz znów szuka pomocy u ministra w sporze z konserwatorem 2 2021-01-18 20:01 Krościenko miastem? 9 2021-01-18 19:30 Nowotarski rynek wieczorową porą 2 2021-01-18 18:47 Zimowy i oświetlony czarnodunajecki rynek 5 2021-01-18 18:15 Jechaliśmy nowym tunelem (WIDEO) 3 2021-01-18 18:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Interweniowała policja (WIDEO) 15 2021-01-18 17:45 Udana mimo mrozu akcja krwiodawstwa 2 2021-01-18 17:02 Biegówki wokół Jeziora 2021-01-18 16:30 Zakopane puste i piękne (ZDJĘCIA) 6 2021-01-18 15:56 Pod Pieninami lokale gastronomiczne są zamknięte 9 2021-01-18 15:53 Zła jakość powietrza 3 2021-01-18 15:30 Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku 2 2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (WIDEO) 5 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 14 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 4 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 1 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 1 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 5 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania