Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-09-30 17:29:08

Pandemia

Mieszkanka Zakopanego opisuje swoją walkę z koronawirusem

Reklama

Dr Paulina Zimak-Piekarczyk, biolog, nauczyciel w zakopiańskich szkołach opisuje trwającą już trzy tygodnie walkę z koronawirusem.

Mam nadzieję, że wszyscy zdrowi!

Opiszę Wam ten covidovy rollercoaster nie tylko jako naukowiec, dydaktyk biologii i chemii, ale przede wszystkim z perspektywy osoby chorej od 11.09.2020, która miała kontakt z wieloma innymi chorymi.

1 tydzień
W piątek ok. 13:00 zaczęła boleć mnie głowa i stawy śródręcza. Temperatura oscylowała w granicach 37,1-37,5. Nie bolało mnie gardło, nie miałam kataru, czasami kasłałam (ale wrzesień to normalne u mnie, bo zaczynamy więcej mówić). W niedzielę czułam się znacznie gorzej - apogeum termiczne 38,5. Zimne kompresy i pyralgina pomogły. W poniedziałek po konsultacji telefonicznej dostałam antybiotyk*, gdyż zaczęły mnie boleć zatoki. Od 3 dni czuję się bdb. Gorączka spadła. (* antybiotyki na wirusy nie działają).

2 tydzień

Straciłam smak i węch po ok. 10 dniach. Pewnego dnia nie czułam zapachu cytrusowego kremu do twarzy i żadnych innych intensywnych woni. Zachowałam smak tylko na pierwotne bodźce: gorzki, słony, słodki, kwaśny. Prawdopodobne wytłumaczenie – organizm zachował atawistyczne funkcje, które chronią przed np. truciznami. Przez kilka dni niczego nie czułam. W drugim tygodniu zaczęłam mocno kasłać. Utrzymywał się stan podgorączkowy. Nagle jednego dnia gorączka wyskoczyła ponad 38°C. Obserwowałam reakcje alergiczne skórne – pokrzywka z bąblami w okolicy pępka jak po ugryzieniu pająka lub dotknięciu pokrzywy.
Pociłam się mocno. Pogotowałam chwilkę i musiałam odpocząć. Czasami „urywał się film” w ciągu dnia i zasypiałam jak dziecko.

3 tydzień
Dalej kaszlę. Biorę tabletki Deflegmin. Smak i węch powoli wraca. Śpię w ciągu dnia. Po konsultacji z lekarzem wprowadziłam loratadynę 10 mg przeciw histaminowym objawom reakcji alergicznej. Przez cały czas bardzo dużo zajadam. Ważna jest właściwie zbilansowana dieta, zróżnicowana: chrzan, papryka ostra, słodka, przyprawy, pomidory, cukinia, bakłażan, mięso, fasolka szparagowa, feta, oliwki itp.

Studium przypadków w zależności od wieku:

Znajomy 1 – młoda osoba wiek po 20 – bez chorób współistniejących Wysoka gorączka przez kilka dni. Dobre samopoczucie i stan zdrowia. Nagle 4:30/5:00 rano
wstrząs anafilaktyczny bardzo silny – pokrzywka od szyi po stopy. Bąble, jakby wpadło się od stóp po szyję do pokrzyw. Problemy oddechowe. Osłabienie – brak siły, aby przejść do pokoju z łazienki. Nawet ciężko na czworaka. Ok. 9:00 nagły gwałtowny spadek ciśnienia, jak u umrzyka. Bladość skóry “jak u trupa”. Pomogła loratadyna. Według zaleceń lekarza, po wystawieniu recepty zaopatrzono się w domięśniową adrenalinę w ampułkostrzykawce.

(Przy adrenalinie trzeba uważać na części dystalne np. paliczki – wbicie igły i duża dawka adrenaliny w palce grozi obkurczeniem naczyń krwionośnych i niedotlenieniem tkanek, czernieniem, tak jak przy odmrożeniu, możliwa amputacja).

Znajomy 2 – młoda osoba wiek po 30 – 2 osoby bez chorób współistniejących
Ponad 25 dni choroby. Objawy podobne do moich, ale kolejność ich pojawiania się może być zróżnicowana np. najpierw utrata smaku i powonienia (u mnie po 10 dniach), bóle stawów i obrzęki limfatyczne na późniejszym etapie (u mnie na początku).

Znajomy 3 – osoba w wieku ok. 40 lat – bez chorób współistniejących, początek choroby Gorączka ponad 38 °C przez kilka dni, duże osłabienie, utrata powonienia i smaku, silne bóle głowy – „Czułem się jakbym miał umrzeć już, a mało co choruję w życiu. Wystraszyłem się”
Stosowałem ogólnodostępne leki przeciwbólowe.

Znajomy 4 – dojrzała osoba wiek ok. 60 lat – 2 osoby bez chorób współistniejących Wysoka gorączka przez kilka dni ponad 40 °C. Nie mogą jeść. Bardzo słabi. Leżą cały dzień. Wymiotują. Do toalety muszą iść przy ścianie. Utrata powonienia i percepcji smakowej. Gorączka mocno skacze. Nie czują zakresu tych zmian. Mocno się pocą.

Znajomy 5 – starsza osoba ok. 90 lat choroby współistniejące właściwe dla wieku, brak przewlekłych chorób – czasami zmiany glukozy we krwi cukrzycowe , ogólnie dobry stan, Stan podgorączkowy. Wymioty sporadyczne. Osłabienie. Częste polegiwanie. 

“Nasuwa się konkluzja i apel do młodych. Jak widać niekoniecznie starsi ludzie przechodzą chorobę bardzo ciężko. Proszę zwrócić uwagę na objawy u młodszych osób i nie bagatelizować problemu” - dr hab. Marta Libik-Konieczny

1. Ważne informacje dla alergików!
Po konsultacji z farmaceutą zażywam leki antyhistaminowe na noc i nie łączę ich z wapnem, gdyż kationy wapnia mogą znosić efekt działania leków antyalergicznych. Kup zapas, bo później problem z uzyskaniem recepty i jej realizacją, jak jesteś chory. Myj się delikatnym mydłem np. szarym w letniej wodzie. Pamiętaj stres i produkowany podczas tej reakcji kortyzol potęguje objawy alergiczne. Jeśli przeżywasz wstrząs anafilaktyczny, jak po ugryzieniu osy – dzwoń szybko po pogotowie. Staraj się nie panikować. Kontroluj i mierz regularnie temperaturę i ciśnienie.

2. Konieczne leki / sprzęt jeśli już zachorujesz:
- leki przeciwgorączkowe
- leki przeciwbólowe
- krople np. sól fizjologiczna do oczu
- krem / maść na swędzenie i pieczenie 
- inhalator (jeśli posiadasz lub gar z wodą i olejkiem, solą fizjologiczną 0,9% NaCl)
- leki rozkurczowe
- leki przeciwbiegunkowe
- leki hamujące kaszel
- wapno
- leki antyalergiczne
- witaminy i minerały
- dużo pić (woda!!!! nie soki!!!!)
3. Konsultuj się z lekarzem przez teleporady i pamiętaj, że przysługuje Ci bezpośrednia wizyta u lekarza.

„Świadczenia POZ - za wyjątkiem świadczeń profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania oraz świadczeń nocnej i świątecznej
opieki zdrowotnej w POZ - udzielane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy”.

Podsumowanie
Należy zachować spokój i przestrzegać podstawowych zasad higieny w życiu codziennym (higiena osobista oraz czystość toalet, umywalek, wanien, pryszniców – dezynfekcja). Jeśli jesteś zdrowym nie bagatelizuj problemu: nakładaj maseczkę do sklepu itp., zachowaj dystans społeczny, dezynfekuj raczej przedmioty, a nie dłonie, bo substancje mogą wysuszać je i osłabiać barierę ochronną skóry. Na małych powierzchniach np. mieszkania w bloku – maksymalnie przestrzegaj zakrywania ust i nosa podczas kaszlu i kichania. Jesteśmy w okresie jesienno-zimowym, podczas którego odporność organizmu spada i łatwiej zachorować.
Przewidywania na podstawie statystyk i rozmowy z osobami ze świata naukowego wskazują, że może być ciężko jak się “nie ogarniemy” i nie wyedukujemy.

Prof. Renata Bączek-Kwinta, UR Kraków: „SARS a publiczne toalety: wirus może się przenosić przez mocz i unosić z kropelkami wody po
spłukaniu toalety. WSZELKIE śluzówki to łatwe przejście dla wirusów... Dlatego warto odczekać parę minut po opuszczeniu tego przybytku przez poprzednika i to samo powiedzieć kolejnej osobie.

Niezależnie od tego postępujemy - jak nam się wydaje rozsądnie: NIE witamy się wylewnie z przytulankami i uściskami, dbamy o wietrzenie pomieszczeń bardziej niż zwykle, często myjemy ręce. Sprzątanie i czyszczenie jest także dokładniejsze i częstsze. Moim zdaniem nie warto przesadzać z dezynfekcją dłoni. Płyny są bardzo agresywne i niszczą naskórek, co tworzy wrota infekcyjne, a więc może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego... Ja pryskam tymi płynami klamki i inne powierzchnie, których dotykam wspólnie z innymi osobami. Co do maseczek - nosimy je w środkach komunikacji miejskiej i we wspólnie używanych samochodach. Żeby jednak miało to sens, zdjętej z twarzy maski nie należy chować do kieszeni. Ja wieszam ją sobie na nadgarstku, żeby przeschła w sposób naturalny, albo odkładam w miejsce, gdzie jest poza zasięgiem innych osób; stroną, która była przy twarzy, w górę. to też jest ważne jak się te maseczki nosi... Codziennie piorę w gorącej wodzie z detergentem. Przy dłuższym stosowaniu mam zapasowe maski. Publiczne toalety to też ważna kwestia. O tym za chwilę, bo dużo napisałam” 

Netografia (dostęp na dzień 01.10.2020)
Mapa szkół:

AKTUALNE STATYSTYKI Ministerstwa Zdrowia (dane, statystyka, wykresy, mapy)
Bardzo dobre, przystępne i na bieżąco tworzone artykuły można znaleźć w serwisie Nature. Warto zasubskrybować ten serwis, dostaje się wtedy ma e-mail powiadomienia. artykuły są na różne tematy, ale - co oczywiste w obecnej sytuacji - informacje o COVID-19 są częste. Podaję
najnowszy przykład: https://tinyurl.com/y2x2uxdp
Prof. Renata Bączek-Kwinta, UR Kraków

Życzymy Kochani wszystkim zdrowia i rozsądku. Proszę o edukację i przeczytanie na moim koncie Facebooka udostępnionej pracy ZROZUMIEĆ COVID-19, która znajduje się pod linkiem: BARDZO WARTOŚCIOWA PUBLIKACJA DLA KAŻDEGO KTO CHCE ZROZUMIEĆ.
Polecam.
Wyrażam zgodę, a wręcz apeluję o udostępnianie tego opracowania. Znoszę prawa autorskie na poczet działań informacyjnych.

dr Paulina Zimak-Piekarczyk
*Podziękowania za konsultacje oraz afiliacje

prof. dr hab. Ireneusz Ślesak - Zakład Biologii Stresu, Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego
Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
dr hab. Renata Bączek Kwinta - Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
dr hab. Marta Libik-Konieczny - Zakład Biologii Stresu, Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego
Polskiej Akademii Nauk w Krakowie
dr hab. Robert Konieczny -Zakład Cytologii i Embriologii Roślin, Instytut Botaniki Uniwersytet Jagielloński
Autor korespondencyjny: paulina.zimakpiekarczyk@gmail.com

Paulina Zimak-Piekarczyk dr nauk biologicznych, spec. biologia, zakres biochemia, biologia molekularna, fizjologia Polska Akademia Nauk we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ (doktorat) nauczycielka w Zespole Państwowych Szkół Artystycznych i Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Zakopanem, popularyzatorka wiedzy przyrodniczej.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Dwarf 2020-10-02 08:44:04
do @Renia,
z przykrością muszę stwierdzić, że Pani Dr Paulina nie jest w stanie w żaden sposób przekonać dyrekcję szkoły w kwestii przejścia na zdalne nauczanie nawet gdyby była podpięta do respiratora (czego absolutnie nie życzę), ponieważ dyrektor szkoły nie ma nic do gadania. Odchodzący minister MEN, Piontkowski wraz z ministrem zdrowia stworzyli w sprawach funkcjonowania szkół tak zwana kwadraturę koła, natomiast wszystkim rodzicom i uczniom opowiadają nie stworzone rzeczy, jakoby to dyrektor szkoły w porozumieniu z sanepidem będą podejmować decyzje o ewentualnym przejściu na zdalne nauczanie. Problem w tym, że to jest tylko taka oficjalna wersja o której opowiada przed kamerami. Od zaplecza działa to tak, że sanepid ma nakaz nie dopuszczać do zamykania szkół i tak naprawdę to minister MEN tym steruje, a gdyby przypadkiem postanowił zamknąć jakąś szkołę, no to wtedy wkracza pani kurator, która ma takie plecy u samego Bonapartego z Żoliborza, że może w każdej chwili obalić decyzję ministra. Temat jest nie do ruszenia, ponieważ ktoś wysoko postawiony ma konkretny biznes w tym, aby szkoły były otwarte nie zważając na przykre tego konsekwencje kosztem zdrowia uczniów, nauczycieli i ich rodzin. A najgorsze, że nie chodzi tu o troskę co do kształcenia się polskiej młodzieży tylko o biznes i zysk. To jest totalny bandytyzm, który zakończy się wieloma zakażeniami. Żądza pieniądza jest tak ogromna, że nie ma tu miejsca na zapobieganie i profilaktykę.
JohnyWalker 2020-10-01 17:45:17
O wielu objawach w związku z zakażeniem covid-19 słyszałem i czytałem, ale że atakuje też mózg to pierwszy raz słyszę. Niesamowite!
Morze 2020-10-01 11:31:41
Ciekawe jaki wpływ obecnie na ludzi wywiera 5g w połączeniu z wirusem. Główne ustawy w temacie 5g przeszły przecież, w którąś noc w połowie pierwszego (narazie) lockdownu. Także efekty tej "współpracy" możliwe, że są dopiero teraz widoczne. Wszystko przed nami :)
jarząbek 2020-10-01 05:00:41
Niezłe, "nagły spadek ciśnienia jak u umrzyka". Fajnie, że umie pani dr pisać także jak zwykła baba z Zęby, a nie tylko naukowiec.
Kaja 2020-10-01 02:48:57
A ja pani Paulino powiem krótko życzę powrotu szybkiego do zdrowia i mam nadzieję że nie spotka panią już nic przykrego ani nikogo z najbliższego pani otoczenia to że pani opisała całą sytuację z przejściem choroby to bardzo dobrze tylko że niestety te wszystkie Głąby kapuściane się śmieją z tej choroby którzy uważają że jej nie ma a to wszystko to są strachy na Lachy to i tak nie uwierzą w to że ktoś chorował że ktoś się źle czuł że komuś życie ratowano musi to dotknąć ich samych żeby mogli zrozumieć że choroba istnieje jest to tragiczne że komuś trzeba takie rzeczy udowadniać i cały czas kiedy czytam te debilne komentarze to po prostu brak słów jeszcze raz życzę zdrowia
Renia 2020-10-01 00:12:31
Jesli tak ciezko Pani przechodzi tą chorobę to proponuje przekonać Dyrekcję szkoly w której Pani pracuje do zdalnego nauczania.
Paulina Zimak-Piekarczyk 2020-09-30 23:05:01
Specjaliści są potrzebni zwłaszcza w SP. Was starych drzew już nie przesadzę. :)
Na pracę nie narzekam - KOCHAM JA całym sercem i zrezygnowałam kiedyś ze STOMATOLOGII bo uwielbiam pracę dydaktyczną. Nie narzekam. Mam dużo innych zajęć - proszę uwierzyć - Od przedszkola do Opola. Doktorat uczy zaradności i cierpliwości - zachęcam spróbować :)
Ja 2020-09-30 22:11:21
Z taką wiedzą naucza w szkole podstawowej ??
Szkoda takiego umysłu. Powinna Pani na uczelni lekarzy uczyć!! Albo w szpitalach prelekcje robić!!
prawnik 2020-09-30 21:19:46
@high
kiedy podobni do Ciebie zrozumiecie, że rakiem, śmiercią w wypadku drogowym idt. nie zarażacie się od chorych przebywających w bliskim kontakcie, wirusem tak! Stąd to wszystko, rozumiesz?
Thinker 2020-09-30 20:31:33
Dobrze, że można przeczytać taki artykuł, bo informacje przekazywane za pośrednictwem mediów przez władze jakoś nie wzbudzają zaufania.
Kkr 2020-09-30 19:51:18
Kolejna... czyli ten ?wirus? trwa miesiącami a minister twierdzi ze po 10 dniach mija? To jak to jest w końcu?
Osoba chora i objawowa 2020-09-30 19:14:44
Szanowna Pani Doktor, bardzo dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem!
Również jestem osobą, która została pozytywnie zdiagnozowana na obecność Covid-19, a objawowo przechodzę chorobę już drugi tydzień. Z tego względu również chciałabym dołożyć swoją cegiełkę do opisu tego "rollercoastera"!
Przebieg mojej choroby nie jest bardzo ciężki, gdyż nie wymagałam hospitalizacji, ale wcale nie uważam, żebym przeszła ją lekko, pomimo młodego wieku - 23 lata. W środę dwa tygodnie temu zaczęła mnie bardzo boleć głowa, po nocy doszedł ból mięśni w lędźwiach i przy karku i ramionach. Utrzymywało się to prawie tydzień, natomiast niepokojący ból głowy do końca tygodnia. Do tego dochodziło uczucie ogromnego zmęczenia, pomimo że najwyższa, odnotowana temperatura wynosiła 37,3 stopnie. W międzyczasie miałam dwudniowy cieknący katar, później utratę węchu na 3 dni. W drugim tygodniu kiedy już poczułam poprawę, zaczęło narastać mi uczucie ciężkości w klatce piersiowej. Nie kaszlę praktycznie wcale, nie mam nawet takiego odruchu. Dwa razy łapały mnie lekkie duszności, które w połączeniu ze stresem nie dawały mi zasnąć. Był to też dla mnie impuls do zaczerpnięcia teleporady, dzięki której dostałam skierowanie na test oraz został mi zalecony antybiotyk... I w tym miejscu chciałam bardzo podziękować Pani doktor za podkreślenie w swojej wypowiedzi, bezsensowności uruchomienia antybiotyku w leczeniu, gdyż tak samo od podstawowej szkoły wyszłam z wiedzą, że na wirusy antybiotyki nie działają... Jestem już na końcówce zażywania antybiotyku, ucisk na płucach nadal pozostaje. Obecnie czuję, że mój organizm się wzmocnił, lecz raczej wynika to z samoistnej regeneracji, a nie lekarstw, bo żadnych nie otrzymałam.. Moi rodzice, w wieku między 55 a 60 lat, również objawowi, mamy wrażenie, że łagodniej przechodzą chorobę. Jak dla mnie, nie ma reguły co do chorowania!
Nie bagatelizujcie choroby, wirus istnieje i dla mnie jest gorszy niż zwykła grypa..
Dużo zdrowia!
Maseczka 2020-09-30 18:48:25
Tekst obowiązkowy dla tych, którzy nie wierzą w pandemię, w sklepie Steskala na blokach koło Biedronki klienci bez maseczek, obsługa z maseczką na brodzie. I nikt nie reaguje?
mac 2020-09-30 18:08:31
*** - dla jasności antybiotyki na wirusy nie działają...to wiedzą moi uczniowie od 4kl. ale z uwagi na komentarze i brak elementarnej wiedzy niektórych dorosłych
czynię uwagę w tym miejscu).

Dziękuje dalej nie czytam Pani Profesor :)
do high 2020-09-30 17:55:27
High i do tych wszystkich niedoli ludzkich dołóż jeszcze Covid, całkowitą nowość, z prawdopodobnymi, długofalowymi skutkami, które dopiero za parę lat poznamy. Tylko głupiec nie boi się nowości, strach jest podstawą przetrwania.
high 2020-09-30 17:39:43
Dziś zachorowało 500 osób na raka, zmarło prawie 300.
Na covid19 zachorowało 1552 osoby, zmarło 5 na choroby współistniejące - dane gov.pl oraz Fundacja "Pokonaj Raka".
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-11-17/na-polskich-drogach-dziennie-ginie-srednio-11-osob-dzis-wspominamy-ofiary-wypadkow/

Na polskich drogach ginie nie od chorób współistniejących średnio 11 OSÓB DZIENNIE.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego dnia na świecie ginie w wypadkach drogowych około 4 tys. osób, a rannych i poszkodowanych można liczyć w setkach tysięcy. Rocznie z tego powodu życie traci ponad 1,2 mln osób na całym świecie.
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ W BLOKU dla 1,2-osób, Nowy Targ. 728 017 055.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam VOLVO S80 z 2016r. Diesel. Pierwszy właściciel. Kupione w polskim ASO. Serwisowane. Bezwypadkowe. Najbogatsza wersja wyposażenia. 602494069r.slomski@interia.plhttps://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
  Tel.: 602494069
  E-mail: r.slomski@interia.pl
  WWW: https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Managera do prowadzenia nowego obiektu hotelowego w Białce Tatrzańskiej. Wymagane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, komunikatywny język angielski oraz prawo jazdy. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczne godziny pracy.. 793931388wm@bachledzki.pl
  Tel.: 793931388
  E-mail: wm@bachledzki.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 3 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 3 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 2 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 1 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 3 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 1 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 2 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 5 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 5 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 17 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3 2020-10-19 11:49 Dworzec kolejowy jak nowy 5 2020-10-19 11:13 Dron na drzewie 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-20 22:34 1. Panie Skupień, kiedyś byłem fanem UPR, jak był w tym ugrupowaniu jeszcze duch "Kisiela". Martwisz się pan o gospodarkę? Jako realista pytam się - a co będzie jak połowa nas, na ten czas pracujących zachoruje (objawowo lub nie) i na skutek tego świństwa nie będzie w stanie dalej pracować. Co będzie - kochany ZUS da renty? Gospodarka to przede wszystkim ZDROWI LUDZIE!!! 2020-10-20 21:51 2. @Jarek Idz pomiedzy chorych na Covid 19 bez maski. Jestes odwazny w sieci hojrak A jak co do czego to z domu nie wyjdziesz kretynie 2020-10-20 21:28 3. Dużo się głosi o wolności obywatelskiej, a nic o obowiązku obywatelskim. Jak kogoś upaja zapach palonych plastyków co mu się z komina dymi, to czy zabranianie mu palenia śmieciami nie jest pozbywanie go wolności obywatelskiej? Jak ktoś chce pojeździć po Krupówkach po pijaku to karanie go za to (jak wyżej). Jak czerwone światło kogoś pobudza i inspiruje do jazdy to (jak wyżej). Wolność obywatelska - pojęcie dyskusyjne. Tak przy okazji, ilu mamy w Polsce więźniów politycznych? 2020-10-20 21:16 4. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie [*] [*] [*] 2020-10-20 21:08 5. @antykancelista Tobie wielkie g.... do tego że do kościoła był pierwszy,popatrz na siebie... 2020-10-20 21:05 6. Nie wiem tak naprawdę kto rządzi w tym kraju systemem ochrony zdrowia ale ci ludzie nie mają zielonego pojęcia. Został popełniony fatalny błąd, walkę z epidemią rozproszono na szpitale powiatowe, Doprowadzono do systemowej likwidacji części łóżek pediatrycznych, internistycznych,kardiologicznych, ortopedycznych,chirurgicznych,onkologicznych,etc.Ta decyzja uniemożliwia dostęp pacjentów do szpitali i wzrost śmiertelności z przyczyn innych schorzeń niż COVID.Należałoby postąpić inaczej , centralizować leczenie chorych na COViD wzorem szpitali jedoimiennych tak aby 20 dużych szpitali w całości zajmowały się COVIDEM do tego uruchomić hale COVIDOVE. Natomiast szpitale powiatowe powinny działać normalnie w dotychczasowym trybie.Uważam też że należało odejść natychmiast od niewydolnego systemu badań PCR i I należało wprowadzić powszechne testowanie testami antygenowymi drugiej generacji,Przykładowo koszt jednego testu PC R to 15 testów antygenowych.Nieznacznie mniejsza czułość i minimalnie mniejsza swoistość w moim przekonaniu nie ma w tym przypadku znaczenia , liczy się powszechność i szybkość uzyskania wyniku. Nie zgadzam się z WHO i osobiście dopuściłbym testy antygenowe drugiej generacji do rozpoznawaniaI SARSCoV2 Przynajmniej dla krajów trzeciego i czwartego świata do których z przykrością zaliczam Polskę 2020-10-20 20:43 7. Bywają tez mądrzy inaczej. A liczba zakażeń rośnie. 2020-10-20 20:34 8. Właśnie dlatego od samego początku popieram tzw. Piątkę dla zwierząt" 2020-10-20 20:07 9. My byli na trans Dzians :-D 2020-10-20 19:52 10. ale do kościoła był pierwszy.....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania