Reklama

2020-10-01 10:00:00

Z archiwum Tygodnika

Kabaret to poważna sprawa

Z Janem Pietrzakiem, twórcą EGIDY, absolutnym zwierzęciem kabaretowym, a niekiedy i politycznym rozmawiała 19 lat temu red. Ewa Matuszewska. Dziś kiedy Jan Pietrzak tak wyraźnie stanął po jednej stronie sporu politycznego warto przypomnieć jaki wtedy miał stosunek do rzeczywistości. Tę rozmowę przeprowadziliśmy w czasie, gdy w Polsce rządził AWS.

- Nie wydaje się panu, że im więcej wolności, tym gorzej z poczuciem humoru u Polaków?

- Nie zgadzam się z taką opinią. Występuję niemal codziennie i widzę, jak ludzie doskonale się bawią. Pewna frustracja, zauważalna w kręgach dziennikarskich, nie jest obowiązkowa w narodzie.

- Ostatnio tylko blondynki były obiektami dowcipów. Gdzie podział się dowcip polityczny, sytuacyjny?

- Wciąż istnieje, tyle że jest nieobecny w telewizji. Ludzie są podłączeni do telewizorów i swoje oceny na temat tego, co się dzieje, formułują pod wpływem manipulacji. A telewizja wciąż kłamie. Kłamie w sprawach politycznych, społecznych i gospodarczych, zaś to, co w telewizji uchodzi za kabaret, jest jakąś nędzną, żałosną parodią.

- Rzeczywistość PRL-u była dla pana niewyczerpanym źródłem tematów, inspiracji. W III RP chyba nieco z tym gorzej.

- Teraz rzeczywistość też daje wiele powodów do żartów. Ale widać, że pani nie oglądała moich programów.

- Nie bardzo wiem, gdzie mogłabym je obejrzeć?

- Ano właśnie. W telewizji i radio jestem na czarnej liście. Telewizja popiera wyłącznie formy bezmyślnej zabawy, lansuje przygłupów robiących miny, a ludzie, patrząc na to, mówią, że nie ma się z czego śmiać.

- Czy według pana można śmiać się z rozgrywek w AWS-ie, z samego przewodniczącego, z niektórych solidarnościowych posłów i senatorów?

- A dlaczego nie? Każdy ma swoje śmiesznostki i przywary, z każdego, jeśli na to zasługuje, można się śmiać. I ja to robię. Po to mamy wolność, do wywalczenia której przykładałem się jak umiałem przez dziesiątki lat, by z niej korzystać i nie dać sobie kneblować gęby. Są oczywiście różne żarty. Inny jest na temat Kwaśniewskiego i jego hasła wyborczego, które kojarzyło się z domem niekoniecznie prywatnym, a inny na temat pomysłu Krzaklewskiego, by rozdać ludziom za darmo mieszkania, bo wtedy na pewno pójdą zagłosować. I wiadomo na kogo. A prawda jest taka, że ludzie nie chcą mieszkać za darmo, chcą natomiast bardzo żarliwie, by sąsiad nie dostał mieszkania większego. To jest ich jedyne marzenie.

- Coś kiepski ma pan sąd o polskim społeczeństwie.

- Nie kiepski, tylko uczciwy. Mówię różne przykre rzeczy społeczeństwu codziennie, prosto w oczy: „Ludzie, nażarliście się wołowiny ze wściekłych krów i rozmiękczyło wam mózgi. Dajecie sobą manipulować.” Widzi pani, kabaret ma to do siebie, że żyje nastrojem, chwilą. Treść jest ważna, ale też istotna jest pewna konwencja, przyzwolenie na to, że z siebie żartujemy.

- Polacy potrafią z siebie śmiać się?

- Jasne, że potrafią. Trzeba tylko do tego podejść umiejętnie. Absolutnie nie zgadzam się z tym, że jesteśmy narodem ponuraków. Najlepszy dowód - czterdzieści lat żyję z poczucia humoru Polaków. I zupełnie nieźle mi się powodzi, mimo że od jedenastu lat nie mogę zdobyć stałego lokalu dla swego kabaretu. Ten rodzaj kabaretu, nazwijmy go obywatelskim, przestał istnieć w mediach, a co za tym idzie, w świadomości społecznej. Jeszcze tylko ja i garstka moich przyjaciół wędrujemy od miasta do miasta, ostatnie mamuty zdrowego rozsądku w rozrywce.

- Wygląda na to, że w PRL-u było panu lepiej. Wprawdzie  często zmieniał pan lokale, ale EGIDA była wciąż obecna w Warszawie. Może dlatego, że - jak utrzymywali „życzliwi” - stanowiła swoisty wentyl bezpieczeństwa dla władzy?

- Teorię wentyla sam wymyśliłem i przez wiele lat wmawiałem różnym decydentom komitetowym. I jakoś mnie tolerowali, jakoś funkcjonowałem, niekiedy z przerwami, dłuższymi lub krótszymi.

- No dobrze, ale jest wolny rynek, a pana z pewnością stać na zapłacenie odpowiednio wysokiego czynszu za odpowiedni lokal dla EGIDY.

- W mediach nie ma żadnego wolnego rynku, panuje przydziałowy kapitalizm. Nawet najwyższy czynsz nie załatwi mi lokalu w Warszawie, bo tu decydują o przydziałach urzędnicy. A ich przychylność kosztuje 20-30 tysięcy dolarów wręczone pod stołem. Tylko że ja nie zamierzam dawać złodziejom ani grosza czy centa. No i tak się do mnie zrazili, że gdy teraz wchodzę do urzędu, wszystkie drzwi gwałtownie się zamykają. Jeszcze na początku były jakieś próby dogadania się, jakieś „Panie Janku, mam kolegę, on ma dużą rodzinę, więc sam pan rozumie”. A ja nie chcę rozumieć.

- I tym sposobem został pan Jasiem Wędrowniczkiem.

- W miarę regularnie gram w Krakowie i Bytomiu, często też występuję w innych miastach. Warszawa jest smutna, a ceny gruntów i lokali są ogromne. Bez łapówki niczego się nie załatwi. A przy tym kasta rządząca to ludzie bez wyobraźni, bez poczucia humoru, zajadłe, sfrustrowane towarzystwo z rozbieganymi oczkami, usiłujące zrobić kariery finansowe w pierwszym pokoleniu.

- Ciekawym doświadczeniem był z pewnością dla pana udział w poprzedniej kampanii prezydenckiej. Jak to pan wspomina?

- Wszystkie te kampanie są do siebie dość podobne, polegają przede wszystkim na obłudzie i kłamstwie. Najważniejsze jest to, kto ma media. Wygrywa ten, kogo najczęściej pokazują w telewizji.

- Ktoś ze starych radiowców powiedział, że nie wierzy w życie pozaradiowe. Z tego, co pan mówi, wynika, że nie istnieje również życie pozatelewizyjne.

- Telewizja stała się najsilniejszym medium. Miernoty kreuje się na bohaterów, a ludzi niewygodnych niszczy. Przecież wystarczyłyby dwa uczciwe, nie propagandowe programy o Kwaśniewskim, pokazujące, kim on naprawdę jest, a nigdy nie zostałby prezydentem. Wystarczy również przez cztery lata źle mówić o Krzaklewskim, by ludzie uwierzyli, że jest jakimś oszołomem, a nie człowiekiem mającym dobrze poukładane w głowie. Na tym polega perfidia propagandy, że ukazuje tylko to, co jest korzystne dla propagandzistów, a niszczące dla ich przeciwników. Strona solidarnościowa nie docenia roli propagandy, ludzie, którzy dwadzieścia lat temu walczyli o inną Polskę, dziś kłócą się między sobą, dostarczając żeru następcom Urbana.

- To co, parę wygranych bitew, ale wojna przegrana?

- Nie, to nie tak! „Solidarność” zmieniła Polskę i Europę, przyczyniła się do upadku imperium sowieckiego. Ale homo sovieticus wciąż tkwi w ludziach, wciąż oni mają pieniądze, sprawne struktury, zdyscyplinowaną kadrę i wierny elektorat.

- Coś gorzka, mało świąteczna ta nasza rozmowa.

- Tak oceniam rzeczywistość. Mogę się mylić, poza tym proszę nie zapominać, że stosuję pewne uproszczenia, niektóre sprawy celowo przejaskrawiam, by stały się wyraźniejsze.

- Jak pan ocenia nowe formy walki politycznej za pomocą tortów? Jak do tej pory, najlepiej sprawdzały się w komediach filmowych.

- Jest w tym coś z kiepskiego kabaretu. Zresztą polityka zawsze może być postrzegana jako dramat albo jako komedia - zależy to od talentu i temperamentu obserwatora.

- A czym jest polityka dla pana?

- Tworzywem. Sprawy polityczne zajmują mnie od lat, próbuję je przetwarzać w ironię. Taki mam charakter, taki temperament, taką zawodową przypadłość. Nie robię z tego tragedii czy dramatu, tylko żart. Ot, choćby taki - jakiś czas temu w pałacu prezydenckim spotkało się dwóch całkiem nowych białych. Wybielony Michael Jackson i wybielony czerwony Aleksander Kwaśniewski. Ten żarcik trochę mówi o tych ludziach i trochę o naszych czasach.

- Dość często zdarza się słyszeć komentarz na temat jakiegoś wydarzenia politycznego: „To zupełnie jak w kabarecie”.

- Kolejne nadużycie dziennikarskie. Ludzie oglądając tak opisywane wydarzenia wcale nie mają ochoty się śmiać. Denerwują się, zgrzytają zębami i mają dość polityki. A kabaret jest trudną sztuką. Trzeba talentu, pomysłowości, by z tego, co przepełnia ludzi goryczą, zrobić coś, co pozwoli im się uśmiechnąć. Trzeba fachowców, by stworzyli nową, kabaretową jakość. Dzięki temu zaczynamy odbierać rzeczywistość we właściwych proporcjach. Bo ta Polska nie jest ideałem, ale z pewnością jest znacznie lepsza od tego, co się nam w różnych okresach przytrafiało. Nie jest to jeszcze Polska z naszych marzeń, ale nie jest to już Polska stalinowskiego terrorysty Bieruta, ględzącego dziadygi Gomułki, nadętego towarzysza Gierka, nie mówiąc już o tym ostatnim, co to czołgi wyprowadził na ulicę. Teraz są inne reguły gry, inne prawa i nawet komuniści starają się europeizować, mówić nowym językiem.

- Pisuje pan regularnie felietony w „Tygodniku Solidarność”. Dla wielu ludzi z dawnej „Solidarności” „Tygodnik” jest czymś w rodzaju ostatniej reduty. Jak pan to widzi?

- Nie mam poczucia osaczenia. Wciąż jestem otoczony ludźmi, więc obcy jest mi syndrom oblężonej twierdzy. Zaś środowisko skupione wokół „Tygodnika” bardzo mi odpowiada. To ludzie uczciwi, myślący pozytywnie o Polsce, mądrze patriotyczni. Dobrze jest znaleźć się w takim towarzystwie w tak nieciekawych czasach.

- To przykre, że po jedenastu latach wolności „Solidarność” ma tylko jedno pismo, w którym może mówić własnym głosem.

- Jak już mówiłem wcześniej, ważne gremia solidarnościowe zupełnie nie doceniają roli mediów, nie potrafią lansować swoich ludzi, co znakomicie robią komuniści. Jeśli tak dalej pójdzie, nikt nie będzie protestował, gdy Kwaśniewski złoży kwiaty pod pomnikiem Stoczniowców w Gdańsku, bo przecież deklaruje się jako czytelnik paryskiej „Kultury”, wychowanek Giedroycia. Jeszcze z Urbanem zaśpiewa „Żeby Polska była Polską”!

- Mam nadzieję, że tego nie doczekamy… Cieszymy się, że możemy pana gościć pod Tatrami, na razie na łamach „Tygodnika Podhalańskiego”.

- O, muszę z przykrością stwierdzić, że jestem niedoceniony jako piewca Podhala! Od dwóch lat podczas każdego występu cytuję dwa, trzy dowcipy góralskie. Wczoraj wróciłem z Niemiec i 21 razy, w każdym z niemieckich miast, w których występowałem, mówiłem, że góralskie poczucie humoru to nasz najlepszy wkład do zjednoczonej Europy. Takich żartów jak tutaj nikt i nigdzie nie wymyśli. Do tego trzeba mieć specjalną mentalność i kulturę, specyficzne, bardzo oryginalne widzenie świata - a mają to tylko nasi górale. Liczę więc na to, że w nowym tysiącleciu Podhalanie nareszcie mnie docenią! 

Tygodnik Podhalański, styczeń/2001   

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gasienica 2020-10-01 12:32:27
kto jeszcze słucha lub ogląda tego prawicowego oszołom ka....
nikt 2020-10-01 11:30:31
Obserwując jego postawę dzisiaj, to aż nie chce się wierzyć, że kiedyś osobiście miał powiedzieć słowa: "?Ludzie, nażarliście się wołowiny ze wściekłych krów i rozmiękczyło wam mózgi. Dajecie sobą manipulować.? Chyba sam nażarł się wołowiny ze wściekłej ....krowy (???)
rys 2020-10-01 10:52:31
Kiedys byl w miare dobrym kabareciarzem. Dzisiaj szkoda go sluchac.
wesoły Darek 2020-10-01 10:49:00
To jest ten, który sam sie śmieje ze swoich dowcipów.
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. JEŻELI: - Jesteś miłośnikiem gór i natury; - Bliska jest Ci turystka górska; - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: OPERATOR MASZYN ŚNIEŻNYCH (RATRAK) na sezon zimowy 2020/2021. MIEJSCE PRACY: Kasprowy Wierch. OSOBA ZATRUDNIONA BĘDZIE ODPOWIEDZIALNA ZA: - Przygotowanie i utrzymanie tras narciarskich w rejonie Kasprowego Wierchu, w szczególności: obsługa maszyn śnieżnych (ratrak), profesjonalne przygotowanie tras narciarskich oraz bieżące i stałe utrzymanie tras narciarskich, współpracę z innymi operatorami maszyn śnieżnych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Doświadczenia w pracy w ratrakowaniu i utrzymaniu tras narciarskich, - Dobrej kondycji fizycznej, - Umiejętności pracy w zespole, - Umiejętności pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, - Umiejętność jazdy na nartach będzie dodatkowym atutem. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na czas określony - sezon zimowy, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie, pakiet socjalny i karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESYŁANIE APLIKACJI ZAWIERAJĄCEJ CV NA ADRES E-MAIL: rekrutacja@pkl.pl do dnia 20.11.2020 r. z dopiskiem "KW operator". Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polskie Koleje Linowe S.A. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy."
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. JEŻELI: - Jesteś miłośnikiem gór i natury; - Bliska jest Ci turystka górska; - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO na sezon zimowy 2020/2021. MIEJSCE PRACY: Zakopane: PKL Kasprowy Wierch i PKL Gubałówka. ZATRUDNIONE OSOBY BĘDĄ ODPOWIEDZIALNE ZA: - Obsługę klientów ośrodka turystycznego PKL, w tym obsługę kas, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu kolei, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i krzesełkowych, urządzeń technicznych oraz atrakcji zimowych w ośrodkach, - Wykonywanie bieżących prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia min. średniego lub zawodowego, - Dobrej kondycji fizycznej, - Umiejętności pracy w zespole, - Pracy w zmiennych warunkach atmosferycznych, - Mile widziane uprawnienia techniczne SEP i TDT, - Umiejętność jazdy na nartach oraz pasja do gór będzie dodatkowym atutem. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na czas określony - sezon zimowy 2020/2021, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ I PRACĄ W PKL PROSIMY O PRZESYŁANIE APLIKACJI ZAWIERAJĄCEJ CV NA ADRES E-MAIL: rekrutacja@pkl.pl w terminie do dnia 20.11.2020 r. z dopiskiem "PKL KASPROWY" lub "PKL GUBAŁÓWKA". Prosimy o dopisanie następującej klauzuli: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Polskie Koleje Linowe S.A. dobrowolnie udostępnionych moich danych osobowych, zawartych w przekazanych dokumentach, w celu i zakresie niezbędnym do przeprowadzenia naboru na wolne stanowisko pracy."
 • USŁUGI | inne
  TRANSPORT - PRZEPROWADZKI. CZYSZCZENIE PIWNIC. 735 487 451.
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTKA do hotelu w Zębie. Bardzo dobre warunki. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
  E-mail: praca@redyk.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia w Nowym Targu POKÓJ, KUCHNIA, ŁAZIENKA. 889 694 718.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam CIELAKA 2-miesięcznego. 512 115 333.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy wolnostojące Nowy Targu 660 797 241, marekg@b12.pl
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy i jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.). CV : praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. Białka Tatrzańska,ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-31 18:55 Na Azorach trwają MŚ w biegach górskich. Startują zakopiańczycy 2020-10-31 18:43 Patrole słowackiej policji na granicy żądają testów na koronawirusa 2020-10-31 18:15 1 listopada - wielka impreza w niebie. Będziemy transmitować mszę z Wiktorówek 1 2020-10-31 17:29 To co się dzieje ze Skwerem Pileckiego woła o pomstę do nieba 1 2020-10-31 16:45 Piękne popołudnie w Zakopanem (ZDJĘCIA) 1 2020-10-31 16:01 Likwidują już piątą szkołę w gminie 2 2020-10-31 15:16 Poszukiwacze tatrzańskich skarbów 2020-10-31 14:30 Pusto na zakopiance 5 2020-10-31 13:44 Słońce wygrywa z chmurami 2020-10-31 13:01 Skrzyżowanie z poślizgiem 1 2020-10-31 12:48 A nad morzem takie molo 2020-10-31 12:15 Serdeczny urodzaj 1 2020-10-31 11:31 Ponad sto przypadków koronawirusa na Podhalu 4 2020-10-31 11:14 Znowu rekord zakażeń w całej Polsce 2020-10-31 10:58 Nowy sokół za 28 milionów 2020-10-31 10:45 Sprzedawcy kwiatów i zniczy apelują: kupujcie u nas we wtorek i w środę 19 2020-10-31 10:00 Na Starych Szałasiskach 4 2020-10-31 09:15 Na razie chmury, ale z każdą godziną ma być lepiej 2020-10-31 08:41 Wieczorny pożar w Szczawnicy 2020-10-31 08:02 Pieśni papieskie i maryjne. Ostatni koncert (WIDEO) 2020-10-30 22:00 Jak wybrać kuchenkę? 2020-10-30 21:36 Strajk kobiet pod parasolkami na Krupówkach (WIDEO, ZDJĘCIA) 76 2020-10-30 21:31 Patrol Tatry 1 2020-10-30 21:02 Oszuści na wnuczka wyłudzili 21 tys. zł 1 2020-10-30 20:02 Gmina chce pomóc kobietom. Darmowe porady psychologiczne 2020-10-30 19:00 W Rabce nie będzie powtórki warszawskiej „Czajki” 2 2020-10-30 17:49 Górale zbierają się przed Sanktuarium św. Rodziny 58 2020-10-30 17:36 Ze względu na duży ruch przed cmentarzem możliwe jest zamknięcie ulicy Nowotarskiej 2 2020-10-30 17:30 Jutro ostatni dzień by przedsiębiorcy rozliczyli się z ZUS 2020-10-30 16:45 Antycovidowy protest przed zakopiańskim urzędem miasta (WIDEO) 11 2020-10-30 16:15 Hrdza wirtualnie 2020-10-30 16:06 Od jutra zamknięte cmentarze. Tak jest w Zakopanem (WIDEO) 16 2020-10-30 15:30 Jak w bajce 1 2020-10-30 15:15 Pożar auta w Sieniawie 2020-10-30 14:30 Szpital covidowy bez personelu i sprzętu na intensywnej terapii 10 2020-10-30 14:00 Bohaterka Numbani. Konkurs dla czytelników 2020-10-30 13:31 Krzysztof Pitoń za Narcyza Sadłonia 1 2020-10-30 12:44 Prawie cały szpital dla chorych na covid. Konferencja prasowa dyrekcji (WIDEO na ŻYWO) 8 2020-10-30 11:45 Jesienny Przysłop Miętusi (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-10-30 10:46 Mniej nowych zakażeń na Podhalu, ale wciąż dużo. Zmarło aż 6 osób 2020-10-30 10:32 Nowy dobowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce 2 2020-10-30 09:45 W Tatrach spadł śnieg. Za nami piękny poranek (ZDJĘCIE, WIDEO) 2020-10-30 09:00 Najlepsze wydawnictwa o górach 2020-10-30 08:04 Oczyszczalnia aportem 2020-10-29 23:32 Nowa Zakopianka 2020-10-29 23:00 Od generała Galicy do Trebuniów Tutków 2020-10-29 22:30 Strajk Kobiet Podhale pod parasolkami 21 2020-10-29 22:00 Przewrócone i porzucone auto Gruzina 6 2020-10-29 21:30 Wspomnienie nauczyciela, trenera i przyjaciela 2020-10-29 21:05 Pandemia dopadła Teatr
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-31 19:34 1. Chętnie POsłuchałbym, co o. Marek Kosacz OP mówi o aborcji. Wczoraj słyszałem, co na ten mówili w TVN inni dominikanie z jezuitami. Czytałem też na WP głos "kościoła w Polsce" ( OO Paweł Gużyński, Dominikanin, a jakże), za to dzisiaj, też na WP w tym samym temacie wypowiedział się Prymas Polak. Jednak tym razem to już nie był głos... kościoła. To już... stanowisko tylko Prymasa 2020-10-31 19:33 2. https://www.arslege.pl/zasada-wolnosci-sumienia/k15/a5284/ to sobie ludzie przeczytajcie! Tylko ustawa! 2020-10-31 19:28 3. W Zakopanem z miotłą to tylko halny. Przez 20 lat mojego mieszkania tutaj nie widziałem na chodniku nikogo z miotłą , no chyba że właściciel posesji wokół siebie posprzątał bo się wstydził względem turystów. 2020-10-31 18:13 4. ikokosz, zmienisz zdanie, do jakiego życia Cię doprowadzi jak nie będziesz miał za co zapłacić rachunków i kupić jedzenia. 2020-10-31 18:02 5. Kobiety strajkują... jest jeszcze jedna kwestia, gdzie poczęte dzieci będą się rodzić jak szpital będzie dedykowany wyłącznie pacjentkom covidowym. Liczymy na to że nie wszystkie się zakazimy. Gdzie pojedziemy z zawałem. Lekarze POZ zamknięci na cztery spusty. Teraz szpital też nie będzie leczył. Przecież nie tylko na covid chorują ludzie. Do Nowego TARGU jest na tyle daleko że można nie zdążyć z nagłymi przypadkami. 2020-10-31 17:39 6. Piękne! :-) 2020-10-31 17:26 7. Tak górala nigdy nie dogodzisz cepry to tacy owacy ale gdyby nie turyści to dalej byście na polance siedzieli i owce pilnowali nic więcej. Weźcie wy się ogarnijcie bo te wasze żałosne gadki bolą oczy uszy i ludzie się z was śmieją ze wsiuki jesteście nie dlatego ze Zakopane to wieś ale wasz sposób myślenia jest z epoki komunizmu i to głębokiego kobieta do garów i dzieci a chłop to król. Ze góralka tez pasuje taki status w domu to super żałosne. Baby co wy jakieś popychadła jesteście bez jaj. Góral i ceper (obcy z poza Zakopanego) to taki sam człowiek ludzie się dzieła na kur... i fajnych ludzi. Wasze podejście do życia to fanatyzm z którego śmieje się cała Polska. A ludzie nie przyjeżdzają do was czy do mnie ale do Tatr czas to zrozumieć. Nawet wasi tzn górale mówią że jesteście wredne dzidy zapatrzone w siebie. Czy to chodzi o to ze macie działkę w Zakopanem to zdradzę wam taki mały szczegół tylko dlatego ze wasz pradziad dziad ojciec i teraz wy inaczej jak ceper musi wydać 4mln zł na dom pensjonat itd tu można debatować ogarnijcie się bo ludzie was nie lubią nie z zazdrości ale bo jesteście beznadziejni nie jesteście najlepsi 2020-10-31 17:26 8. Gmina Czarny Dunajec powinna podobnie postąpić, święte słowa napisał poprzednik @zdzichu. 2020-10-31 16:40 9. Bravo za odwagę dla radnych. Mam nadzieję, że w końcu wszystkie takie szkółki w Polsce zostaną zlikwidowane bo to są tylko przechowalnie dla leniwych nauczycieli, którzy boją się prawdziwej klasy z 25 uczniami, okopują się tam poprzez podpuszczanie rodziców a chodzi im tylko o własną d.... Dzieci w takich klasach kilkuosobowych dziczeją i najczęściej mają problemy z aklimatyzacją w następnych szkołach, które zawsze już będą duże. W takim przypadku gmina powinna zagwarantować tylko transport do i ze szkoły jeśli odległości są spore. 2020-10-31 16:35 10. do anal : prowadzi do życia, kasa nie najważniejsza ludzie w końcu to zrozumieją damy rade musimy wszyscy niestety posiedzieć w domu BĘDZIE DOBRZE nie narzekajmy tylko dajmy coś od siebie
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP