Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-10-07 12:38:00

Z archiwum Tygodnika

Nigdy nie chciałem szokować

Reklama

Coraz rzadziej można go spotkać na ulicy. Zapewne tworzy coś nowego w zaciszu swojej pracowni. Przypomnijmy zatem rozmowę z Michałem Gąsienicą Szostakiem jaką przed laty przeprowadziła z nim Anna Zadziorko.

Z Michałem Gąsienicą Szostakiem rozmawia Anna Zadziorko.

- Kiedy zdecydował się pan na bycie artystą?
- Myślę, że tkwiło to we mnie od zawsze. Dom trochę był taki, dziadek i ojciec zajmowali się rzeźbą. Gdy w 1953 roku skończyłem ogólniak, poszedłem do liceum plastycznego i w 1955 roku zdałem drugą maturę. Tak zaproponował mi Kenar. Oczywiście zdawałem tylko przedmioty zawodowe. Kenar też wysłał mnie na studia do Gdańska. Miał taką zasadę, że lokował swoich uczniów na wszystkich uczelniach.

- To nie były łatwe czasy
- Jako młody człowiek specjalnie tego nie czułem. Kenar zresztą potrafił tak prowadzić szkołę, że nacisku socrealizmu się nie odczuwało. Pod hasłem kontynuacji tradycji sztuki ludowej ukrył możliwość kształcenia współczesnych rzeźbiarzy. Wtedy przecież nikt nie znał się na sztuce ludowej, a ponieważ rzeźbiło się dłutami w drewnie, można było te jego nowe, wspaniałe metody pedagogiczne ukryć pod takim hasłem. To była szkoła, która znakomicie przygotowywała i do życia, i do studiów. Warto pamiętać, że były tu regularne studia i natury - studium postaci, portretu. Akademia była jedynie kontynuacją tego, co się w szkole działo.

- Jak pan odnalazł się w Gdańsku z tradycją Kenara?
- Trafiłem do Gdańska w 1955 roku. W szkole stał wprawdzie pomnik Stalina i rzeźba hutnika, ale było czuć, że zdarzy się coś ważnego. Wtedy w Gdańsku byli znakomici profesorowie - wspaniały rektor Stanisław Tesel, Jan Cybis, Piotr Potworowski, Uczelnia miała klimat. Zresztą nie wiem, czy czasy studenckie mogą być ciężkie. Oczywiście pod względem finansowym tak. Żyliśmy tylko ze stypendium i jak się opłaciło obiady, internat, dojazdy, niewiele zostawało. Ale zabawa była wspaniała. Wtedy na Wybrzeżu skupiało się całe życie artystyczne i studenckie. Działał słynny klub „Żak”. W pełni rozkwitu był teatrzyk „Bim Bom”, stworzony przez Cybulskiego i Kobielę. W Gdańsku powstał pierwszy w Polsce Dyskusyjny Klub Filmowy, którego współzałożycielem był Roman Polański. W „Żaku” spotykali się jazzmani - Nahorny, Komeda, Namysłowski, Ptaszyn Wróblewski. W Sopocie odbył się pierwszy festiwal jazzowy. To są lata moich studiów. Żyło się wtedy w takim młynie, że inne sprawy nie były ważne. Jacek Fedorowicz, starszy kolega z roku, chodził w dziurawych butach i codziennie rano przyklejał do podeszwy tekturkę, by nie chodzić w skarpetkach po ulicy, ale było wesoło i wspaniale.

- Nie żal więc było wracać do Zakopanego?
- Po studiach pracowałem na uczelni jako asystent i w Gdańsku mieszkałem do 1969 roku. Sugestia, żebym zrobił doktorat, rozśmieszyła mnie. Bo jak to, doktor - rzeźbiarz? Zrezygnowałem i wróciłem do Zakopanego, W 1973 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki zaproponowało mi stanowisko dyrektora liceum plastycznego i zająłem się szkolą. Oczywiście, był to skok nieprawdopodobny. Z miasta pełnego życia przyjechałem do - co tu dużo gadać - dziury. Było kilku artystów, ale żyli oni w swoim święcie. Zakopane zawsze było prowincjonalne i nie doceniało roli ludzi, którzy tu tworzyli. Tak jest do dzisiaj. Zakopane żyje mitami i mity te ważniejsze są niż rzeczywistość. Mitem jest to, że jest tu świetnie, że jest kultura, że istnieje jeszcze kultura ludowa.

- A pana twórczość? Gdzie jest jej miejsce?
- Nie określam go w ogóle. W Gdańsku uczestniczyłem we wszystkim, co się wokół mnie działo, w wychodzeniu z socrealizmu. Tworzyłem coś, co wtedy było współczesnością. Przyjeżdżając do Zakopanego, całkowicie zrezygnowałem z pewnych rzeczy. Zresztą przestało mi odpowiadać to, co zaczęło dziać się w sztuce - konceptualizm i tak dalej. Uważam, że nie ma to z plastyką nic wspólnego. Wszystko, co Marcel Duchamp wymyślił i awangarda podchwyciła, dąży do zniszczenia plastyki. Dzisiaj sztuka jest tym opanowana. Nie wiem, czy to dobre, czy słuszne, ale na pewno nie ma wiele wspólnego że sztuką i powinno się zupełnie inaczej nazywać.

- Gdzie zatem jest granica między sztuką nową a starą?
- Tego nikt nie jest w stanie określić. Czy happening jest już sztuką, czy nie. Teatr Kantora był całkowitą plastyką, natomiast inne rzeczy już nią nie są. To, co w tej chwili się lansuje, choćby ostatnie awantury w „Zachęcie”, nie ma sensu. Tworzenie dzielą sztuki poprzez skandal i prowokację jest olbrzymim błędem. W sztuce chodzi o co innego. Musi być osobisty stosunek do zjawisk, do tego, co nas otacza. Prowokacja ma krótkie nogi i szybko ginie. Ile już było „izmów”? Przyjeżdżając do Zakopanego zdałem sobie sprawę, że kariery jako rzeźbiarz nie zrobię, bo w tym środowisku jest to zupełnie niepotrzebne. Nikt tu nie kupuje sztuki. Robi się więc sztukę dla siebie i cała wystawa to absolutnie prywatna wypowiedź, dla przyjaciół i znajomych. Dlatego jest skromna. Nigdy mi nie zależało na tym, by to, co sobie robię, prywatnie miało kogoś zaskakiwać czy szokować. Na prowincji trzeba żyć tak, jak należy żyć na prowincji.

- To znaczy?
- To znaczy zajmować się czymś innym. Zarabiać jakieś tam pieniądze na przeżycie, robić swoje sprawy.

- To obala mit Zakopanego - miejsca artystów.
- Bo to jest tylko mit. W latach międzywojennych przyjeżdżali tu ludzie tylko dlatego, że byli chorzy na płuca. Potem wysnuto z tego wniosek, że jest tu wspaniały klimat.

- To znaczy, że nie ma specjalnego klimatu twórczego?
- Nie ma. Jeszcze w okresie międzywojennym było kilka osób, później Hasior, teraz trochę młodych. Nie mamy żadnego muzyka, literata. Nie ma nawet akompaniatora, instrumentu uczciwego nie ma.

- Skończyły się więc czasy artystów w Zakopanem?
- Nie, ale masy, które tu zaczęły przyjeżdżać, spowodowały, że artystów to miejsce nie interesuje.

- Dziękuję za rozmowę.

Michał Gąsienica Szostak urodził się 24 sierpnia 1936 roku w Zakopanem. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera i Liceum Technik Plastycznych. Uczeń Antoniego Kenara i Tadeusza Brzozowskiego. W latach 1955-1961 studiuje na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowniach Alfreda Wiśniewskiego i Adama Smolany, W roku 1961 zostaje asystentem na uczelni, w katedrze projektowania rzeźbiarsko-architektonicznego. W tym roku przypada więc Jubileusz czterdziestolecia pracy artystycznej. Na początku lat siedemdziesiątych wraca do Zakopanego i z tym miastem wiąże swoje życie. W roku 1973 zostaje dyrektorem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Od 1990 roku jest radnym, przez trzy ostatnie kadencje pełni funkcję przewodniczącego Rady i Miasta. Wystawia niemal od zakończenia studiów, rzadko jednak w Zakopanem. Po raz pierwszy jego prace można było zobaczyć w roku 1964 na wystawie absolwentów Szkoły Kenara. 

Tygodnik Podhalański 10/2001  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ W BLOKU dla 1,2-osób, Nowy Targ. 728 017 055.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam VOLVO S80 z 2016r. Diesel. Pierwszy właściciel. Kupione w polskim ASO. Serwisowane. Bezwypadkowe. Najbogatsza wersja wyposażenia. 602494069r.slomski@interia.plhttps://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
  Tel.: 602494069
  E-mail: r.slomski@interia.pl
  WWW: https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Managera do prowadzenia nowego obiektu hotelowego w Białce Tatrzańskiej. Wymagane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, komunikatywny język angielski oraz prawo jazdy. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczne godziny pracy.. 793931388wm@bachledzki.pl
  Tel.: 793931388
  E-mail: wm@bachledzki.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 3 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 3 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 2 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 1 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 3 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 1 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 2 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 5 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 5 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 17 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3 2020-10-19 11:49 Dworzec kolejowy jak nowy 5 2020-10-19 11:13 Dron na drzewie 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-20 22:34 1. Panie Skupień, kiedyś byłem fanem UPR, jak był w tym ugrupowaniu jeszcze duch "Kisiela". Martwisz się pan o gospodarkę? Jako realista pytam się - a co będzie jak połowa nas, na ten czas pracujących zachoruje (objawowo lub nie) i na skutek tego świństwa nie będzie w stanie dalej pracować. Co będzie - kochany ZUS da renty? Gospodarka to przede wszystkim ZDROWI LUDZIE!!! 2020-10-20 21:51 2. @Jarek Idz pomiedzy chorych na Covid 19 bez maski. Jestes odwazny w sieci hojrak A jak co do czego to z domu nie wyjdziesz kretynie 2020-10-20 21:28 3. Dużo się głosi o wolności obywatelskiej, a nic o obowiązku obywatelskim. Jak kogoś upaja zapach palonych plastyków co mu się z komina dymi, to czy zabranianie mu palenia śmieciami nie jest pozbywanie go wolności obywatelskiej? Jak ktoś chce pojeździć po Krupówkach po pijaku to karanie go za to (jak wyżej). Jak czerwone światło kogoś pobudza i inspiruje do jazdy to (jak wyżej). Wolność obywatelska - pojęcie dyskusyjne. Tak przy okazji, ilu mamy w Polsce więźniów politycznych? 2020-10-20 21:16 4. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie [*] [*] [*] 2020-10-20 21:08 5. @antykancelista Tobie wielkie g.... do tego że do kościoła był pierwszy,popatrz na siebie... 2020-10-20 21:05 6. Nie wiem tak naprawdę kto rządzi w tym kraju systemem ochrony zdrowia ale ci ludzie nie mają zielonego pojęcia. Został popełniony fatalny błąd, walkę z epidemią rozproszono na szpitale powiatowe, Doprowadzono do systemowej likwidacji części łóżek pediatrycznych, internistycznych,kardiologicznych, ortopedycznych,chirurgicznych,onkologicznych,etc.Ta decyzja uniemożliwia dostęp pacjentów do szpitali i wzrost śmiertelności z przyczyn innych schorzeń niż COVID.Należałoby postąpić inaczej , centralizować leczenie chorych na COViD wzorem szpitali jedoimiennych tak aby 20 dużych szpitali w całości zajmowały się COVIDEM do tego uruchomić hale COVIDOVE. Natomiast szpitale powiatowe powinny działać normalnie w dotychczasowym trybie.Uważam też że należało odejść natychmiast od niewydolnego systemu badań PCR i I należało wprowadzić powszechne testowanie testami antygenowymi drugiej generacji,Przykładowo koszt jednego testu PC R to 15 testów antygenowych.Nieznacznie mniejsza czułość i minimalnie mniejsza swoistość w moim przekonaniu nie ma w tym przypadku znaczenia , liczy się powszechność i szybkość uzyskania wyniku. Nie zgadzam się z WHO i osobiście dopuściłbym testy antygenowe drugiej generacji do rozpoznawaniaI SARSCoV2 Przynajmniej dla krajów trzeciego i czwartego świata do których z przykrością zaliczam Polskę 2020-10-20 20:43 7. Bywają tez mądrzy inaczej. A liczba zakażeń rośnie. 2020-10-20 20:34 8. Właśnie dlatego od samego początku popieram tzw. Piątkę dla zwierząt" 2020-10-20 20:07 9. My byli na trans Dzians :-D 2020-10-20 19:52 10. ale do kościoła był pierwszy.....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP