Reklama

2020-10-09 10:00:00

Z archiwum Tygodnika

Ostatni, co tak portki cyfruje

Szycie góralskich portek i wykuwanie Chrystusików Frasobliwych w kamieniu zajmowało całe dnie Tadeuszowi Zachwiei ze Szczawnicy. W pracy artystycznej wtórowała mu żona Janina. Pana Tadeusza nie ma już między nami. Przypomnimy dziś tekst Joli Flach sprzed prawie 20 lat o tych niezwykłych twórcach.

Janinę i Tadeusza Zachwiejów ze Szczawnicy można spotkać na uroczystościach Związku Podhalan, kiermaszach i wystawach sztuki ludowej. Zawsze występują w strojach pienińskich. Pani Janina maluje na szkle, rzeźbi, haftuje. Mąż - szyje i cyfruje portki, rzeźbi w kamieniu i drewnie. Jest też bohaterem książki ks. Józefa Tischnera „Filozofia po góralsku”. Został przedstawiony jako Empedokles. Nieopodal wilii „Juras” w Szczawnicy znajduje się dom państwa Zachwiejów. Część gospodarcza przyozdobiona jest obrazkami na szkle, rzeźbami i trofeami myśliwskimi. Pana Tadeusza zastałam przy haftowaniu góralskich portek. - Pamiętam, jak byłem dzieckiem, to ojciec szył portki - wspomina. - Wtedy nie zwracałem na to uwagi, ale jednak coś we mnie pozostało z tego okresu. Z czasem i ja zacząłem o tym myśleć. Ci, co do tej pory tym się zajmowali, zaczęli się starzeć. W końcu powiedziałem do żony, że nadejdzie pora, kiedy ja się zabiorę za szycie, tak jak ojciec. Śmiała się ze mnie. Nie wierzyła - dodaje. A pani Janina wtrąca: - Przecież ja tego nie pamiętam, jak dziadek szył. Pierwszym krawieckim dziełem Tadeusza Zachwiei była uszyta dla siebie cucha. Teraz stanowi ona cenną pamiątkę. Było to kilkanaście lat temu. Później szył portki dla synów i zięcia. Zaczęły się też zamówienia od flisaków i członków zespołów.

Sznurek, węzełki i żabki

Na stole leżą kolorowe włóczki do haftowania. Pan Tadeusz opowiada, że przy cyfrowaniu ważne są nie tyle wzory i motywy, co kolory. Nie może zabraknąć ciemnoniebieskiego, ostrego różu, żółci, krwistej czerwieni, trawiastej i zgniłej zieleni. Te same kolory powtarzają się na cusze oraz wyszywanych lub dzierganych zapiąstkach. - U nas nie mu parzenic - tłumaczy mój rozmówca. - Są za to serca i piwonie. Pojawiają się też motywy w kształcie tulipana. Czasem dodaje się jeszcze tak zwane żabki - mówi. Ozdobą są też oblamki z sukna, na przemian czerwone i żółte. Pan Tadeusz pokazuje portki od wewnętrznej strony. - Tu oblamek nie może być widoczny. Podczas szycia trzeba dobrze ściągnąć - objaśnia. Szycie portek odbywa się ręcznie. Trzeba mieć w palcach niemało siły, aby raz po raz wkłuwać igłę w sukno. - Jak jest twarde sukno, to igły już nie ciągnę palcami, tylko posługuję się kombinerkami – opowiada Tadeusz Zachwieja. Góralskie portki muszą mieć odpowiedni krój i proporcje. Dawniej miarę zdejmowało się sznurkiem, na którym zawiązywało się węzełki. - To starodawna miara. Potrzebny był pomiar w kostce i w udzie. Mierzyło się też długość nogawki od środka i na zewnątrz oraz obwód pasa. Te odległości zaznaczało się na sznurku supełkami. A później na tej podstawie kroiło się portki. Musiały wyjść - wspomina Tadeusz Zachwieja.

Za modą

Dzisiaj góralskie odzienie służy jedynie od parady. Dawniej używało się go na co dzień. W zależności od przeznaczenia było mniej lub bardziej bogato zdobione. - Portki na dzień powszedni miały najwyżej trzy oblamki - przypomina sobie pan Tadeusz. - Nieraz słyszałem, jak ktoś przyszedł do mojego ojca i mówił, że z rok chce pochodzić w nich do kościoła, a później mieć już na co dzień. Więc na nich nie było dużo zdobień. Ci najbogatsi mieli najparadniejsze. Teraz to się zmienia razem z modą. Świat idzie naprzód. Podobnie jest z cuchami. Kiedyś była wyszywana tylko jedna strona i jedna kieszeń, ta która była na wierzchu, czyli prawa. Teraz cyfruje się obie strony - objaśnia. W Szczawnicy portki szyje i cyfruje także kuzyn pana Tadeusza, Maciej Zachwieja.

W kamieniu i drewnie

Drugą pasją szczawnickiego artysty jest rzeźbienie. Pracuje nie tylko w drewnie, ale też kamieniu, w którym wykuwa przeważnie Chrystusiki Frasobliwe. - Praca w kamieniu wymaga delikatności. Trzeba w niego kłaść duszę. Dłuta muszę być ostre, a uderzenia młotkiem bardzo precyzyjne - tłumaczy rzeźbiarz. Twórca pamięta, że zamiłowanie do dłubania w drewnie miał już w okresie dzieciństwa. Ojciec robił małemu Tadziowi drewniane zabawki. - A ja przed Wielkanocą lepiłem z gliny baranki, zajączki, kurki. Później je suszyłem i malowałem na biało - sięga pamięcią wstecz pan Tadeusz. - A za rzeźbienie zabrałem się chyba ze trzydzieści lat temu. Wujek przywiózł z Bawarii miedzioryt. Bardzo mi się spodobał i zapragnąłem mieć coś podobnego. Na jego wzór wykonałem płaskorzeźbę. To była moja pierwsza praca i do dzisiaj pieczołowicie ją przechowuję - dodaje.

Baranina i pstrągi

Tadeusz Zachwieja imał się wielu prac. - W życiu robiłem różne rzeczy. Jak trzeba było, to nawet rwałem zęby. I to nożyczkami - śmieje się. Twórca jest też dobrym kucharzem. W Szczawnicy znany jest ze smażenia pstrągów i pieczenia baranów. Wielu rzeczy nauczył się od żony, która ukończyła szkołę gastronomiczną. Ponad trzydzieści lat hodował owce. Trzymał je w zabudowaniach gospodarczych. Czasem część oddawał na wypas bacy. Większość jednak pasał obok domu, w trzech ogrodach. - Barany piekłem na miejscu. Najpierw trzeba je było parzyć, a dopiero później mogły pójść nad ogień - zdradza pan Tadeusz. Smakoszami baraniny byli ks. Józef Tischner i Sława Przybylska. - Pamiętam, byli u mnie Jugosłowianie - wspomina. - Tańczyli wokół ogniska i śpiewali: „Tito, Tito”. On wtedy jeszcze był przy władzy - dodaje.

Szklane obrazki

Pracy twórczej pozazdrościła mężowi pani Janina. - Przedtem tylko mu towarzyszyłam. Teraz sama mogę brać udział w kiermaszach, wystawach - mówi twórczyni. Malarstwa na szkle nauczyła się w latach osiemdziesiątych, kiedy już odchowała dzieci i w domu było mniej pracy. Wcześniej przypatrywała się, jak szklane obrazki malował Michał Słowik Dzwon, który wspólnie z jej ojcem Władysławem Malinowskim zakładali Muzeum Pienińskie. - Kiedyś zorganizowaliśmy przy Związku Podhalan kurs malarstwa na szkle dla dzieci. Zajęcia prowadził Józef Bieniek. I on mnie ostatecznie namówił, abym zaczęła malować malować. Wstydziłam się, ale w końcu spróbowałam. Moją pierwszą pracą była Madonna. Matowałam wieczorami. Zaczęło mnie to pasjonować.  Myślałam tylko o obrazkach. Wytężałam całą swoją wyobraźnię. Robiłam projekty na papierze. Potem je odkładałam i po jakimś czasie ponownie do nich wracałam. Patrzyłam, czy ten obrazek będzie czytelny - opowiada Janina Zachwieja. Później zaczęła brać udział w konkursach. Już na pierwszym otrzymała wyróżnienie. - Nie byłam z moich prac zadowolona, ale mąż powiedział, że to nie ja oceniam, tylko komisja konkursowa - przypomina sobie artystka. - Bardzo dobrze je zapakowałam, aby w Muzeum Pienińskim - skąd je zabierano do Nowego Targu - nie oglądali. Wstydziłam się, ale wyróżnienie zdopingowało mnie do dalszej pracy - twierdzi.

Pani Janina maluje sceny religijne i rodzajowe. Drewniane ramki robi mąż.

Niedawno pani Janina zaczęła malować obrazki na podwójnym szkle, co daje głębię. - Kiedyś przypadkowo nałożyłam zamalowane już szkło na szkło i zobaczyłam, że to dało trójwymiarowy efekt. Zaczęłam eksperymentować. Najładniej wyglądają szopki - opowiada twórczyni. Malarkę można zobaczyć, jak rzeźbi w drewnie, haftuje, dzierga na drutach. Chciałam także spróbować tkać. Prace Janiny i Tadeusza Zachwiejów są pokazywane na wystawach. Znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych. Teraz twórcy przekazują swoją wiedzę młodszemu pokoleniu. W szczawnickich szkołach prowadzą pozalekcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Pan Tadeusz uczy rzeźbić, a żona - malarstwa na szkle i hafciarstwa. Zdolności plastyczne wykazują też wnuki artystów.


Państwo Zachwiejowie często wspominają dawne czasy, kiedy wyjechali nad Jezioro Rożnowskie. W stanicy wodnej PTTK prowadzili gastronomię. Mimo to mieli czas na pływanie łodzią żaglową, wędkowanie. - Byliśmy z dala od cywilizacji. Po jakimś czasie udało nam się załatwić całodobowy telefon - mówią z sentymentem. A pan Tadeusz dodaje: - Pamiętam, jak zakładałem sznur do łowienia ryb pod lodem. W ciągu jednej nocy chwycił taki mróz, że cały zbiornik pokrył się warstwą lodu. Sznur odnalazłem dopiero po jakimś czasie. Z tego okresu pozostały nie tylko wspomnienia. Starszy syn Zachwiejów, który wtedy był małym chłopcem, pokochał żeglowanie. Ma za sobą kursy żeglarskie. - Musieliśmy stamtąd odejść, bo syn szedł do szkoły. Szkoda, że nie mogą się wrócić tamte lara - zakończyła Janina.

Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 2001 r. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kolega 2020-10-09 15:02:59
Byli chłopcy byli, ale się minyli.... To już prawie 13 lat. Zjadło by się Tadkowego baranka.
 • USŁUGI | inne
  TRANSPORT - PRZEPROWADZKI. CZYSZCZENIE PIWNIC. 735 487 451.
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTKA do hotelu w Zębie. Bardzo dobre warunki. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
  E-mail: praca@redyk.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia w Nowym Targu POKÓJ, KUCHNIA, ŁAZIENKA. 889 694 718.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam CIELAKA 2-miesięcznego. 512 115 333.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy wolnostojące Nowy Targu 660 797 241, marekg@b12.pl
 • KOMUNIKATY
  SEWIK ZAPRASZA DO WSPÓŁPRACY FIRMY HYDRAULICZNE. SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. zaprasza firmy wykonawcze z branży hydraulicznej do wzięcia udziału w postępowaniach przetargowych dotyczących punktowych wymian wodomierzy na terenie Miasta Zakopane. W celu bliższego zapoznania się z przedmiotem oferty zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Spółki www.sewik.com.pl (zakładka "przetargi") lub do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod nr tel. +48 885228220. Zapewniamy wszelką pomoc oraz współpracę techniczną przy realizacji powyższych zadań.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: ASYSTENT/KA DS. MARKETINGU I SOCIAL MEDIA Oferujemy: rozwój zawodowy, umowę o pracę. Oczekiwania: bdb. znajomość platform społecznościowych i mechanizmów ich działania, łatwości tworzenia komunikatów marketingowych, krótkich, angażujących treści, kreatywności i samodzielności, dobrej organizacji pracy i dbałości o detale, doświadczenia zawodowego w obszarze marketingu, dobrej znajomości j. angielskiego. Główne obowiązki: tworzenie kampanii promocyjnych, kreowanie wizerunku firmy oraz jej produktów, opracowywanie materiałów reklamowych, ścisła współpraca z pozostałymi działami firmy, współpraca z firmami zewnętrznymi (drukarnie itp.).
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, szkolenia, rozwój zawodowy. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, j.angielski, prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na: praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z Białka Tatrzańska, ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni POKOJOWĄ, tel. 608 088 017
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, tel. 608 088 017
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-29 08:00 Nie będzie centrum, zostaje MOK 2020-10-29 07:00 Dramatycznie rośnie liczba zmarłych. Pogrzeby w czasach zarazy 2020-10-28 22:09 Gorące wieści z Cannes. Film zmontowany przez zakopiankę nagrodzony (WIDEO) 2020-10-28 21:56 Minister oskubał rabczańskie szkoły 3 2020-10-28 21:26 Za taryfy na kartę na pewno nie przepłacisz 2020-10-28 21:12 Samochód staranował ogrodzenie 16 2020-10-28 21:00 Rabka to nie jest jeden wielki zabytek 3 2020-10-28 20:13 Puste Krupówki, Facebook znowu jest nasz (WIDEO) 1 2020-10-28 20:02 Wulgaryzmy pod adresem radnych. Przewodniczący zlecił ekspertyzę 15 2020-10-28 19:12 Na Kalatówkach i Hali Kondratowej (ZDJĘCIA) 2020-10-28 18:30 Mężczyzna, w którego mieszkaniu wybuchł pożar był kompletnie pijany 1 2020-10-28 17:45 Przygotowania do Wszystkich Świętych 3 2020-10-28 17:01 Była prezes na celowniku CBA 1 2020-10-28 16:17 Protest kobiet w Rabce (GALERIA ZDJĘĆ) 24 2020-10-28 15:30 Antena na urzędzie. Radny ma pytania 2020-10-28 14:44 Praca na Rynku w Krościenku wre 2020-10-28 14:00 Leją asfalt i walcują 1 2020-10-28 13:15 Protestująca przeprosiła trzech zakopiańskich radnych (ZDJĘCIA, WIDEO) 30 2020-10-28 12:30 W dolinie, do której słońce rano nie dochodzi (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2020-10-28 11:52 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. W powiecie nowotarskim zmarła 1 osoba na Covid-19 2 2020-10-28 11:45 Chodnik w przyszłym roku 1 2020-10-28 11:18 Oddział ZUS w Zakopanem zamknięty z powodu pandemii 3 2020-10-28 10:51 Kolejny rekord zakażeń. Zmarło aż 236 osób 3 2020-10-28 10:37 Hakerzy przejęli kontrolę nad Facebookiem Tygodnika Podhalańskiego 2020-10-28 10:00 Halny zabójca 2020-10-28 09:00 Nowy teledysk Małej Armii Janosika (WIDEO) 2020-10-28 08:00 Współpraca zacieśniona 1 2020-10-28 00:13 Pożar w Muzeum Kornela Makuszyńskiego 2020-10-27 21:55 Nagrywają film. Utrudnienia na drogach 2020-10-27 21:31 Na Nosal wrócą narciarze 8 2020-10-27 20:45 Dudziarz z Małej Łąki 2020-10-27 20:19 Bacowie czeladnicy odebrali certyfikaty 5 2020-10-27 20:00 Rok 1984. Konkurs dla czytelników 2020-10-27 19:23 Oratorium Saul - retransmisja 2020-10-27 18:40 I po zagrodzie 3 2020-10-27 17:55 Nie ma dżdżu, są kanie 1 2020-10-27 17:10 Kogeneracja i rozwój sieci - to plan MPEC-u na walkę ze smogiem 1 2020-10-27 16:25 Potrącenie dziecka w Nowym Targu (Aktualizacja) 2020-10-27 16:00 Policyjne kontrole w sklepach 3 2020-10-27 15:32 Kolejny dzień pięknej pogody 3 2020-10-27 15:06 Jesień wyrzuca zimę z Tatr 2020-10-27 14:25 Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu zarażony koronawirusem 1 2020-10-27 13:44 Orawskie odzienia Krzysztofa Pieronka (WIDEO) 2020-10-27 12:59 Samochód wjechał w latarnię (ZDJĘCIA) 1 2020-10-27 12:30 3 lata więzienia za zatajenie objawów koronawirusa? 3 2020-10-27 11:45 Dużo nowych zakażeń na Podhalu - 134 przypadki ostatniej doby 3 2020-10-27 11:15 Radny Krzysztof Wiśniowski żąda przeprosin 9 2020-10-27 10:45 Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce - stwierdzono 16300 przypadków 2020-10-27 10:00 Koło południa mieszkańcy Piekielnika usłyszeli ryk lotniczych silników 3 2020-10-27 09:01 Na Orawskom Bojke
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-29 08:27 1. #rabczanka słusznie się wstydzisz bo tak wychowałaś dzieci - na ... "taką młodzież" 2020-10-29 08:25 2. Co niektórzy piszą że nikt nie wie jak było i wyzywają niektórych od"Debili lub Ludzkie Chamy" nie popieram wulgaryzmów. Ale wiele razy widziałem właśnie tego pana z seata żółtego jak jechal z dużą prędkością po okolicy jest dość żucajace autko na jezdni trudno niezapamietac.Ale to nieważne w budynku kasprowicza 11 jest sklep spozywczy na zewnątrz pani wlascicielka ma dwie kamery policja niech się uda i niech zobaczą jak było. Tygodnik niech opublikuje filmik i i będzie po sprawie. Ps .Noga z gazu tam ludzie chodzą 2020-10-29 08:07 3. Znam Gluca. Wulgaryzmy protestujących to nic w porównaniu do słownictwa, które używa na codzień ten pan. 2020-10-29 07:34 4. Szanowny Panie przewodniczący, o takich ludziach jak Pan i Pana kompetencjach wypowiedział się w wywiadzie sprzed lat Gustaw Holoubek "najbardziej boję się małych ludzi" https://www.facebook.com/wojciechmannofficial/videos/665558400812236/?t=6 2020-10-29 07:30 5. @wuj Nie mieszaj do tego kościoła mędrku,tyle wiesz na ile jesteś wyedukowany... 2020-10-29 07:28 6. Ludzie jeszcze mają letnie opony, a drogi są śliskie, będzie znacznie więcej podobnych wypadków. W okolicach cmentarzy należy jechać szczególnie ostrożnie, nie dodawajmy pracy policji, która i tak jest bardzo obciążona rożnego rodzaju zadaniami. 2020-10-29 07:14 7. Dziwne, że tylko rabczańskie szkoły? Może coś zawaliła pani vice odpowiedzialna za szkolnictwo? 2020-10-29 06:42 8. Choć nie jestem zgodna z tymi dziewczynami bo nie popieram aborcji to chwalę ich że obyło się bez ekscesow. Widać gdzie chcą praw dla kobiet a gdzie wyjdzie chołota i robi zadymę. Będą mowic że wieśniaki są na wsi i mniejszych miastach. Może to i prawda (sama już 47lat) mieszkam na wsi???? ale gorszej choloty jak w miastach to niema 2020-10-29 05:02 9. Obłuda fałsz zakłamanie, młodzieży robią wodę z mózgu, nie potrafią inaczej wygrywać,to chamstwo wychodzi. 2020-10-29 01:20 10. Dobrze że nikt akurat tamtędy nie przechodził przecież pieszy zginąłby na miejscu przez (kilka niecenzuralnych słów) ,
2020-10-27 13:12 1. same wulgaryzmy, chamstwo - przerażająca młodzież bez zasad bez kultury Szczerze mówiąc to z jednej strony jest mi ich żal bo dotknęli już dna Przerażające jest również że dziewuchy będą kiedyś matkami. 2020-10-26 19:38 2. Widze że z kasą nie jest tak źle jak się depcze po samochodzie. Niezłe czasy nastały. Gdzie inni by szanowali a Ci skrzywdzeni i w bólu się wijący pozwalają sobie na występy w bucikach jakże zwykłym samochodzie a dla innych niedostępnym. 2020-10-26 13:06 3. brawo!!!!! 2020-10-25 20:53 4. Brawo dziewczyny każdy chłop który powie wam ze nie macie racji to kretyn szacun brawo 2020-10-25 12:06 5. pisz za siebie , na pewno nie sa mojego serca . 2020-10-24 21:24 6. Na ulicę wyszło spontanicznie tysięce ludzi w całej Polsce, bo im zabroniono mordować niewinne dzieciątka. A jak ograniczają nam wolność, karzą nosić maski, zamykają biznesy, zamykają nas w domach to wszyscy siedzą cicho i tylko w internecie się buntują. Jakie są prorytety ludzi w tym kraju ?! Czy wartości Wam się nie pomyliły ? Dlaczego nie walczymy o to żeby te kretyńskie obostrzenia znieść, tylko w sprawie zakazu mordu na niewiniatkach na ulicach nagle pojawiło się tyle ludzi ?! 2020-10-20 23:19 7. Przez wieki budowali Polskość należy się to im 2020-10-18 22:30 8. Budujące. Ludzi nie da się tak po prostu "wygumkować" z kart historii. Lepiej późno niż wcale. 2020-10-15 09:14 9. Widać kto jest prawdziwym bacą i juhasem. Tradycja mówi, że palice powinno się nieść przy przegonie owiec w ten sposób, aby nie dotykać nią ziemi, nie opierać się na niej, "coby łowce nie okulhały". Baca Majerski o tym wie, reszta niestety nie. A szkoda, bo właśnie te detale są ważne. 2020-10-14 14:24 10. Zostaly zasrane ulice i chodniki ulice umyto a chodniki sie rozniesie butami.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania