Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-10-13 16:30:06

Orawa

Ukraińcy nielegalnie pracowali w tartaku

Reklama

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem zatrzymali 3 obywateli Ukrainy.

Cudzoziemcy byli nielegalnie zatrudnieni przez zakład obróbki drewna funkcjonujący na terenie Orawy.

- Przeprowadzona w ubiegły piątek kontrola legalności zatrudnienia w jednym z orawskich tartaków wykazała, że przedsiębiorstwo zatrudnia nielegalnie 3 obywateli Ukrainy - informuje mł. chor. Straży Granicznej Michał Tokarczyk z referatu prasowego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu - Mężczyźni w wieku 38, 41 oraz 46 lat pracowali przy obróbce drewna, nie posiadając wymaganych przepisami prawa zezwoleń.

Za wykonywanie nielegalnej pracy cudzoziemcy zostali zatrzymani. Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem zobowiązał ich do opuszczenia terytorium Polski. Ponadto obywatele Ukrainy zostali objęci rocznym zakazem ponownego wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.

- Nieuczciwy przedsiębiorca odpowie za nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcom. Grozi mu kara grzywny nawet do 30 tys. złotych - podsumowuje mł. chor. SG Michał Tokarczyk. 

rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. KOSG
2
/ Fot. KOSG
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Yajami Omate 2020-10-15 14:41:24
Podyskutuj na te tematy z politykami, zdziwisz się.
trociny 2020-10-15 12:45:56
Panie @Yajami Omate,
Za jedną opłaconą do zusu składkę obywatel Ukrainy dostanie tyle co obywatel Polski - czyli nie dostanie niczego. Kwestie emerytur i rent reguluje taka sama umowa jaką mamy podpisaną z pozostałymi krajami (Niemcy, Anglia, Francja, ....). Żeby otrzymać jakąkolwiek emeryturę z Polski musi tu popracować kilka lat legalnie.
"Osoba ta musi spełnić warunki wymagane do nabycia prawa do świadczenia w obydwu tych państwach. Jeśli do nabycia prawa do emerytury lub renty przepisy danego państwa wymagają posiadania określonej długości okresów ubezpieczenia, instytucja ustalająca uprawnienia do świadczeń w danym państwie uwzględnia również okresy przebyte w drugim państwie - stronie umowy. Co ważne okresy te nie mogą się pokrywać. Nie jest więc prawdą, że polski ZUS będzie finansował emerytury i renty obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Polsko-ukraińska umowa o zabezpieczeniu społecznym została zawarta na analogicznych zasadach jak inne tego typu dwustronne umowy zawarte przez stronę polską. Zapisy umowy ułatwiają otrzymanie emerytury lub renty, osobom, które pracowały legalnie w obydwu krajach zarówno Polakom jak i Ukraińcom."
Zatrudnianie na CZARNO obcokrajowców to rónież kradzież wobec nich. Ponieważ "nieuczciwy przedsiębiorca" okrada ich z możliwości uzyskania świadczeń jakie w świetle prawa im się należą. Ci ludzie ryzykują tak jak my ryzykowaliśmy wyjeżdżając na zachód. Nie pamiętacie już tego? Dlaczego nie umożliwić im legalnej pracy u nas skoro brak chętnych do pracy. Nie róbmy z nich niewolników i przestępców bo jakiś kombinator wymyślił że zamiast odprowadzać składki kupi sobie nowe auto do kościoła.

"Druga sprawa to jaką mamy gospodarkę NARODOWĄ? jak wszystko jest w rekach zagranicznych kapitałów."
Wbrew powszechnie przyjętym podwórkowym opiniom większość "firm zagranicznych" płaci w Polsce podatki dochodowe, podatek VAT, akcyzę w paliwach, alkoholu, wynajmuje jakieś lokale, maszyny, zatrudnia Polaków, kupuje polskie produkty, i wiele wiele innych powiązań, zależności, wpływów. Polecam wyszukiwarkę - nie boli. W każdym razie to wszystko składa się na naszą NARODOWĄ gospodarkę, POLSKĄ a nie ukraińską, niemiecką, rosyjską.

Polecam czytać dużo książek.
Yajami Omate 2020-10-14 20:36:39
trociny, lepiej że pracowali na "czarno" wystarczy jedna składka do ZUSu opłacona przez Ukrainca, i gościu ma uprawnienia do Polskiej emerytury. A ty bedziesz zap...ał na jego składki a nie na swoje bo tak wymaga poprawność polityczna.
Druga sprawa to jaką mamy gospodarkę NARODOWĄ? jak wszystko jest w rekach zagranicznych kapitałów.
trociny 2020-10-14 18:43:52
do @Franek
"Uczciwy przedsiębiorca to zapewne taki..."
Otóż nie, drogi Franku. To taki pracodawca który nie uchyla się od zobowiązań podatkowo-płacowych, nie rywalizuje z sąsiadem żeby wykończyć go ceną swych usług (zejdę z ceny żeby tylko sąsiad miał mniej zleceń niż ja), nie wciska swym klientom tandety, potrafi skalkulować koszty funkcjonowania firmy tak by się na tym bogacić bez szkody dla bliźniego swego. Wymieniać dalej...? Czego jeszcze nie nauczyli Cię w domu, szkole, kościele,...?

"I pamiętaj każdemu się dobiorą do d.... "
Też mam nadzieję że każdemu NIEUCZCIWEMU się dobiorą do... rachunku bankowego.

"Proszę tylko o sprostowanie, kto się dokłada do nierentownych firm? Ty? A w jaki sposób?"
Widzisz, drogi Fronku, tę lekcję w szkole też opuściłeś... Każda gospodarka, również ta NARODOWA, to system tak zwanych "naczyń połączonych" - po szczegóły odsyłam do podstawówki lub wyszukiwarki. Wystarczy tu obrazowe powiedzenie "z pustego i Salomon nie naleje".
Otóż, każda składka zusowska, której nie uiściłeś od zatrudnionych na CZARNO daje Ci "złodziejski zysk" bo dzięki Tobie i Tobie podobnym podnosi się wysokość składki pozostałym (również mi, bo Ty pewnie siedzisz sobie na krusie), uczciwie się rozliczającym. Każda wypłata którą wypłaciłeś na CZARNO nie jest obciążona podatkiem dochodowym. To kolejny ubytek który rząd pokryje podwyżkami podatku dla uczciwych (również mi, bo ty w księgowości wykażesz "0" dochodu lub stratę). Brak opłaty za ścieki, które spuszczasz na CZARNO w pole lub rzekę to również podwyżka opłat dla reszty uczciwych (wszystkich Twoich uczciwych sąsiadów, bo ty sam "wywozisz szambo"). Opłata za śmieci też boli. Lepiej spalić, wywieść do lasu lub do potoka. Niech naiwni płacą. Ile jeszcze mam wymieniać? Może jeszcze tylko na koniec pytanie. Jak myślisz kto w podatkach sfinansował Ci tarczę antykryzysową i inne wsparcie rządowe. Zapewne były to filantropijne krasnoludki...

Życzę Ci wielu owocnych kontroli, drogi Fronku. Może jeszcze czegoś Cię nauczą. Choć nie wiem czy nie za późno.
A uczciwych przedsiębiorców pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z nieuczciwą konkurencją.
Franek 2020-10-14 14:20:00
do @trociny
Uczciwy przedsiębiorca to zapewne taki który cały zysk dzieli pomiędzy pazerną administracje a wiecznie uciskanych pracowników a sam ma 0. I pamiętaj każdemu się dobiorą do d.... również tym którzy uważają że są nietykalni- kwestia czasu. Proszę tylko o sprostowanie, kto się dokłada do nierentownych firm? Ty? A w jaki sposób?
trociny 2020-10-14 09:28:18
Do @Franek.
Współczuję że na Ciebie padła kontrola i życzę wielu kolejnych.
"Sami sobie prowadźcie działalność" - możesz udostępnić nakaz prowadzenia działalności?
"wyzyskiwacza i oszusta" - chyba sam tak o sobie myślisz bo nikt tak nie stwierdził.
"tak zostało pewnie jeszcze z PRL" - niestety to komunistyczna mentalność skłania "nieuczciwych przedsiębiorców" do łamania prawa i wyzysku pracowników. Dlaczego uczciwie płacący podatki mają się dokładać do waszych "nierentownych działalności"?

Pozdrawiam uczciwych przedsiębiorców.
Franek Kimono 2020-10-14 08:57:15
Popieram działania SG bo jeszcze im sie chce. Ukraińcy jeżdżą po Krakowie powodują wypadki i uciekają z miejsc śmiejąc sie w oczy. Mało tego nie mają żadnego ubezpieczenia i zameldowania, po blachach nie dojdziesz do niczego. Gwarantowany fundusz ubezpieczeniowy wypłaca grosze albo nic. Nawet robienie takiemu zdjęcia nic wam nie da. Wszystko w tym kraju puszczone jest na żywioł albo już doszło do anarchii i nikt niczego nie kontroluje.
Franek 2020-10-14 07:50:56
Sami sobie prowadźcie działalność, płaćcie podwójne zysy i podatki-każdemu wolne. Widząc takie komentarze to można ocenić kto je pisze-urzędnik administracji państwowej który jest Panem tego świata i wiecznie uważa że podatki są małe a jak gdzieś jaks ławka powstanie to hasło "my to zrobiliśmy" lub wiecznie uciskany pracownik który sam już nie wie ile za robotę wziąść i wszytko się należy. Podsumowując, każda z tych grup przedsiębiorcę ma za wyzyskiwacza i oszusta a reszcie się wszytko nalezy, tak zostało pewnie jeszcze z PRL. Pozdrawiam wszystkich przedsiębiorców, tak trzymać!!
Marucha 2020-10-13 20:01:12
W mojej ocenie praca jest zawsze legalna. Nieuczciwy był przedsiębiorca nie pracownik. Przedsiębiorca powinien odprowadzić zaległe podatki i składki ZUS od zatrudnionych pracowników w podwójnej wysokości aby opłacało się zatrudniać tylko legalnie.
Jasiu z Kościeliska 2020-10-13 18:53:31
Mam nadzieję że ten wsiok dostanie ogromną karę!
Karol 2020-10-13 18:50:31
@gorolka. Mos prowde. Zabocył wół, jak cielynciym był.
gorolka 2020-10-13 18:14:28
Oj jo joj ! jacy my mocni , my tyz robiyli i przebywali NIELEGALNIE w Ameryce ,
tyz my tam uciekali jako siy ino dalo ale... Amerykanie nos racyj unikali karac
a my od razu deportacja , karanie pracodawcow itp. ,
ludzie troche pokory i wyrozumialosci , oni tyz maja swoje rodziny i pragna lepiej zyc
tak jak Polacy za nie tak dawnych czasow .
trociny 2020-10-13 16:49:17
"Nieuczciwy przedsiębiorca" może niech przeniesie tartak na Ukrainę skoro szuka oszczędności.
Trzeba było jeszcze sprawdzić czym pali w piecu i gdzie ścieki spuszcza. O księgowości nie wspomnę. Pewnie jedzie na stratach lub parę groszy podatku. A drewno ocechowane? Tarcza antykowidowa wykorzystana?
2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 3 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 3 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 2 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 1 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 3 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 1 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 2 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 5 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 5 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 17 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3 2020-10-19 11:49 Dworzec kolejowy jak nowy 5 2020-10-19 11:13 Dron na drzewie 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-20 22:34 1. Panie Skupień, kiedyś byłem fanem UPR, jak był w tym ugrupowaniu jeszcze duch "Kisiela". Martwisz się pan o gospodarkę? Jako realista pytam się - a co będzie jak połowa nas, na ten czas pracujących zachoruje (objawowo lub nie) i na skutek tego świństwa nie będzie w stanie dalej pracować. Co będzie - kochany ZUS da renty? Gospodarka to przede wszystkim ZDROWI LUDZIE!!! 2020-10-20 21:51 2. @Jarek Idz pomiedzy chorych na Covid 19 bez maski. Jestes odwazny w sieci hojrak A jak co do czego to z domu nie wyjdziesz kretynie 2020-10-20 21:28 3. Dużo się głosi o wolności obywatelskiej, a nic o obowiązku obywatelskim. Jak kogoś upaja zapach palonych plastyków co mu się z komina dymi, to czy zabranianie mu palenia śmieciami nie jest pozbywanie go wolności obywatelskiej? Jak ktoś chce pojeździć po Krupówkach po pijaku to karanie go za to (jak wyżej). Jak czerwone światło kogoś pobudza i inspiruje do jazdy to (jak wyżej). Wolność obywatelska - pojęcie dyskusyjne. Tak przy okazji, ilu mamy w Polsce więźniów politycznych? 2020-10-20 21:16 4. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie [*] [*] [*] 2020-10-20 21:08 5. @antykancelista Tobie wielkie g.... do tego że do kościoła był pierwszy,popatrz na siebie... 2020-10-20 21:05 6. Nie wiem tak naprawdę kto rządzi w tym kraju systemem ochrony zdrowia ale ci ludzie nie mają zielonego pojęcia. Został popełniony fatalny błąd, walkę z epidemią rozproszono na szpitale powiatowe, Doprowadzono do systemowej likwidacji części łóżek pediatrycznych, internistycznych,kardiologicznych, ortopedycznych,chirurgicznych,onkologicznych,etc.Ta decyzja uniemożliwia dostęp pacjentów do szpitali i wzrost śmiertelności z przyczyn innych schorzeń niż COVID.Należałoby postąpić inaczej , centralizować leczenie chorych na COViD wzorem szpitali jedoimiennych tak aby 20 dużych szpitali w całości zajmowały się COVIDEM do tego uruchomić hale COVIDOVE. Natomiast szpitale powiatowe powinny działać normalnie w dotychczasowym trybie.Uważam też że należało odejść natychmiast od niewydolnego systemu badań PCR i I należało wprowadzić powszechne testowanie testami antygenowymi drugiej generacji,Przykładowo koszt jednego testu PC R to 15 testów antygenowych.Nieznacznie mniejsza czułość i minimalnie mniejsza swoistość w moim przekonaniu nie ma w tym przypadku znaczenia , liczy się powszechność i szybkość uzyskania wyniku. Nie zgadzam się z WHO i osobiście dopuściłbym testy antygenowe drugiej generacji do rozpoznawaniaI SARSCoV2 Przynajmniej dla krajów trzeciego i czwartego świata do których z przykrością zaliczam Polskę 2020-10-20 20:43 7. Bywają tez mądrzy inaczej. A liczba zakażeń rośnie. 2020-10-20 20:34 8. Właśnie dlatego od samego początku popieram tzw. Piątkę dla zwierząt" 2020-10-20 20:07 9. My byli na trans Dzians :-D 2020-10-20 19:52 10. ale do kościoła był pierwszy.....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Dołącz do nas - facebook