Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-10-15 10:00:00

Z archiwum

Turnia umiera na naszych oczach

Reklama

Zakopiańska „Turnia” to nie tylko zabytek architektury, ale obiekt o wartościach kulturowych. Od wielu lat niszczeje na oczach mieszkańców Zakopanego i turystów. Powoli mija 20 lat od czasu, gdy na naszych łamach pojawił się tekst, który dziś polecamy Państwa uwadze.

Ginie budownictwo Podhala

Nie tylko w starej Europie, ale nawet w Ameryce obok zabytków nie przechodzi się obojętnie. Naturalnie, żeby rozpoznać podczas chodzenia ulicami - zwłaszcza amerykański - zabytek, trzeba dysponować co najmniej odrobiną własnej wiedzy i chęci poznania. Ochrona dziedzictwa kulturowego istnieje, choć zasady jej sprawowania przybierają różne formy. Nawet wydarzenia tak przerażające jak chińska rewolucja kulturalna lub ostatnia akcja Talibów świadczą, iż organizujący je ludzie mają świadomość siły oddziaływania kultury. I silę tę starają się zneutralizować - likwidując zabytki, dokumenty historii i dzieła sztuki.

Walory własnej kultury

Wspólny dla cywilizacji zachodniej jest stosunek do przeszłości. Dlatego do wielkich i sławnych budowli pielgrzymują tłumy, zaś niewielkie nawet miejscowości podejmują starania o ochronienie i przedstawienie światu walorów własnej kultury.

Ze świetnym, a bliskim problematyce zakopiańskiej kultury przykładem takiego właśnie starania zetknęłam się ostatnio. We francuskiej wioseczce Deux Alpes powstała nowa kaplica. Jest to kamienna. nowoczesna budowla, odwołująca się w swej formie do pobliskich pasterskich szałasów. Przypomina je kształtem bryły, proporcjami, stopniem nachylenia dachu, rozwiązaniem konstrukcji, przekrycia wnętrza i niektórymi szczegółami konstrukcyjnymi. Wnętrze zaś ozdobiła wspaniała, rzeźba, nie pozostawiająca wątpliwości, że należy do gór i tutejszej kultury.

Przenoszenie wzorów

Jeździmy w Alpy i przenosimy tamtejsze wzory... Na Mrowcach znany narciarz zbudował dom „szwajcarski”. Ładny dom… Słynne budownictwo Podhala słynny styl zakopiański - jedno z najciekawszych i docenianych w Europie zjawisk artystycznych - też rozpaczliwie się marnuje. Niedługo pozostaną „Koliba”, zniekształcona po remoncie, i uporczywie zachowany bez zmian dom „Pod Jedlami”... W nowych projektach - ze zmiennym szczęściem - do miejscowych i budowlanych nawiązują niektórzy architekci. I dobrze, że nawiązują, że często zbyt cukierkowo, przypochlebnie wobec nie najlepszych gustów. Istniał w Polsce w pierwszej połowie XX wieku piękny nurt umiejętnego rozbudowania zabytków. Ogólnie chodziło o to, by wyeksponować walory starej budowli i powiększyć ją tak dyskretnie, żeby nie rzucała się w oczy: równocześnie ta nowa część miała być urodziwa i zgodna z formami swojego czasu. Mistrzem takich rozwiązań był Tadeusz Stryjeński, ojciec Karola, w latach dwudziestych dzielnie reformujący zakopiańską Szkolę Przemysłu Drzewnego. Karol Stryjeński. jakkolwiek zdolny artysta, nie miał tak wysokich umiejętności „mimetycznych”. Jednak w projekcie rozbudowy „Turni” przy Kościuszki w Zakopanem starał się zachować najważniejsze cechy budynku, już wtedy uważanego za godny zachowania. Projekt z pieczęcią Biura Projektowego Stefana Meyera. Karola Stryjeńskicgo i Mariana Wimmera przechowuje Archiwum Państwowe Oddział w Nowym Targu.

„Turnia”

„Turnię” zbudował Jan Obrochta „Bartuś” w 1906 roku. Tak twierdzi architekt. Walenty Obrochta. W listach i notatkach z przełomu wieków mówiono o nim „Bartusiów”. Był to jeden z głównych wykonawców witkiewiczowskich domów, autor modelu domu „Pod Jedlami”, budowniczy „Koliby” w Wiśle, stawianej dla Jerzego Warchałowskiego. Z okazji tej ostatniej budowy „Przegląd Zakopiański” donosił o obmyślonych przez niego „ulepszeniach w łączeniu płazów”. Wspominając budynki stylu zakopiańskiego, tradycyjnie wspomina się jako ich wykonawcę, Wojciecha Roja. W dokumentach wymieniani byli zazwyczaj wspólnie. Roj prawdopodobnie pełnił funkcję przedsiębiorcy, natomiast Obrochta kierowa] budową.

Nieco wcześniej niż zbudowano „Turnię”, Stanisław Witkiewicz tworzył styl zakopiański w partnerskiej korespondencji z góralszczyzną. Nie „małpował” - jak to sam określał, czyli nie kopiował. To była autorska propozycja artystyczna. Nie od razu górale  zaakceptowali nową „modłę”. Najłatwiej przyjmowały się ornamenty: wić falista i zwijana z ozdobnymi kwiatami lelui, wzbogacenie otoków „cyrhlicy”. Wygląda na to, że górale wybierali z witkiewiczowskiego programu niektóre formy, jakby mówili: to możemy przyjąć, tamto ci się nie udało, a jeszcze inne my zrobimy inaczej…

Nowe rozwiązania

Pierwszorzędną odpowiedzią na sztukę Witkiewicz była „Turnia”. Zbudowana po góralsku, rozpoznawana zgodnie z obyczajem, ale już posiadająca innowacje, które były góralsko-obrochtowską reakcją na styl zakopiański, bardziej należącą do budownictwa chłopskiego niż stawiania pod okiem Witkiewicza „Obrochtówka”.

Do naszych czasów zachowała się w swej oryginalnej, trochę intrygującej postaci, oprócz ganku, który zmieniono w ostatnich miesiącach... Dwutraktowy zrąb z ozdobnie ukształtowanymi rysiami, kształt dachu, są niewątpliwie pierwotne. Problem stwarzają ganki, które - jak można podejrzewać - zostały później dobudowane. Wtopiono w ich ściany niezwykle ozdobne rysie w taki sposób, jakby te ganki były późniejsze. Możliwe jest jednak, że przemysłowe obudowanie rysiów zostało wykonane od początku. Jan Obrochta szukał nowych rozwiązań. Nie istnieje jednak ani materiał porównawczy, ani źródła, dzięki którym można byłoby prześledzić losy tego detalu. Na jedynym znanym mi zdjęciu, przedstawiającym łączenie ganku frontowego ze zrębem, nie ma śladów późniejszego dostawiania. Ponieważ zaś budowniczy domu starał się znaleźć-góralską (więc rodzimą?) formułę architektury zakopiańskiej - mógł próbować inaczej.

Rozbudowa

W późniejszym okresie-„Turnia” przeszła w ręce Jakuba Curusia, który zlecił wspomniany wyżej projekt rozbudowy. Z pierwotnego budynku projektanci zachowali frontowy ganek i znajdujący się za nim trakt pomieszczeń. Tylna część, złożona z trójosiowej przewiązki, oraz skrzydła w ogólnym kształcie powtarzającego część frontową - miały być nowe. Trudno ocenić, czy do naszych czasów zachował się ganek przylegający do wschodniej elewacji budynku, czy został zmieniony. Wydaje się jednak, że ma cechy ciesiołki Obrochty. W projekcie Biura - prawdopodobnie jednak opracowanym przez Stryjeńskiego, jak można domyślać się z podpisu - przewidziano inną formę ganku: z frontową ścianą przeszkloną i wejściem zewnętrznymi schodami. W projekcie, w dachu nad tylnym skrzydłem, zastąpiono dawną facjatę szeregiem trzech prostokątnych okien, osłoniętych pulpitowymi daszkami.

Z niejasnych przyczyn nie doszło do realizacji tej przebudowy. „Turnia” zachowała swój pierwotny wygląd. Obecnie stanowi przedmiot sporu, w którym argumentami są gniew, urażona ambicja, upór. Realizacja projektu z czasów między wielkimi wojnami obecnie nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Projekt, jakkolwiek interesujący, nie spełnia wymogów współczesnych. Wtedy, gdy powstawał, obowiązywały inne reguły, według których nie podejmowano w ogóle ochrony tak nowych budowli. Mógłby jednak stanowić punkt wyjścia dla rozważenia koncepcji zagospodarowania tej architektury i uratowania cennego zabytku.

Oby nie zyskał nowej aktualności okrzyk Lucjana Lipińskiego w związku ze zniszczeniem zamku czorsztyńskiego: „...cywilizacja naszego wieku już doszła tak daleko, że nie umie uszanować świętych przeszłości pamiątek? Ciężka będzie kiedyś sprawa przed Bogiem!...”  (1860 r.)

Barbara Tondos
Tygodnik Podhalański 20/2001 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Grzyb 2020-10-15 10:52:42
Drzwi do zabytku otwarte. Właściciel liczy że może miejscowi żule tam zamieszkają. Dom to klątwa i zemsta z zagrobu prawowitych właścicieli których oszabrowal słynny handlarz jabłek z imbramowskiego Pan Lech.
pietrucha 2020-10-15 10:40:02
Słusznie i naukowo. Po 89 wszystko umiera, to przedwojenne i to za PRL. Nie całkiem wszystko, czosnki sie mają coraz lepiej.
Łysy 2020-10-15 10:14:37
Roztkliwiacie się nad budynkiem, który z zabytkiem nie ma nic wspólnego oprócz daty budowy. Ludzie umierają na COVID 19 , zawały serca, udary .... . Komu potrzebna taka ruina, od lat łatana "papą", wygląda jak komórka na opał ...
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ W BLOKU dla 1,2-osób, Nowy Targ. 728 017 055.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam VOLVO S80 z 2016r. Diesel. Pierwszy właściciel. Kupione w polskim ASO. Serwisowane. Bezwypadkowe. Najbogatsza wersja wyposażenia. 602494069r.slomski@interia.plhttps://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
  Tel.: 602494069
  E-mail: r.slomski@interia.pl
  WWW: https://www.otomoto.pl/oferta/volvo-s80-ID6DkA0u.h
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Managera do prowadzenia nowego obiektu hotelowego w Białce Tatrzańskiej. Wymagane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, komunikatywny język angielski oraz prawo jazdy. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczne godziny pracy.. 793931388wm@bachledzki.pl
  Tel.: 793931388
  E-mail: wm@bachledzki.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 3 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 3 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 2 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 1 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 3 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 1 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 2 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 5 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 5 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 17 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3 2020-10-19 11:49 Dworzec kolejowy jak nowy 5 2020-10-19 11:13 Dron na drzewie 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-20 22:34 1. Panie Skupień, kiedyś byłem fanem UPR, jak był w tym ugrupowaniu jeszcze duch "Kisiela". Martwisz się pan o gospodarkę? Jako realista pytam się - a co będzie jak połowa nas, na ten czas pracujących zachoruje (objawowo lub nie) i na skutek tego świństwa nie będzie w stanie dalej pracować. Co będzie - kochany ZUS da renty? Gospodarka to przede wszystkim ZDROWI LUDZIE!!! 2020-10-20 21:51 2. @Jarek Idz pomiedzy chorych na Covid 19 bez maski. Jestes odwazny w sieci hojrak A jak co do czego to z domu nie wyjdziesz kretynie 2020-10-20 21:28 3. Dużo się głosi o wolności obywatelskiej, a nic o obowiązku obywatelskim. Jak kogoś upaja zapach palonych plastyków co mu się z komina dymi, to czy zabranianie mu palenia śmieciami nie jest pozbywanie go wolności obywatelskiej? Jak ktoś chce pojeździć po Krupówkach po pijaku to karanie go za to (jak wyżej). Jak czerwone światło kogoś pobudza i inspiruje do jazdy to (jak wyżej). Wolność obywatelska - pojęcie dyskusyjne. Tak przy okazji, ilu mamy w Polsce więźniów politycznych? 2020-10-20 21:16 4. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie [*] [*] [*] 2020-10-20 21:08 5. @antykancelista Tobie wielkie g.... do tego że do kościoła był pierwszy,popatrz na siebie... 2020-10-20 21:05 6. Nie wiem tak naprawdę kto rządzi w tym kraju systemem ochrony zdrowia ale ci ludzie nie mają zielonego pojęcia. Został popełniony fatalny błąd, walkę z epidemią rozproszono na szpitale powiatowe, Doprowadzono do systemowej likwidacji części łóżek pediatrycznych, internistycznych,kardiologicznych, ortopedycznych,chirurgicznych,onkologicznych,etc.Ta decyzja uniemożliwia dostęp pacjentów do szpitali i wzrost śmiertelności z przyczyn innych schorzeń niż COVID.Należałoby postąpić inaczej , centralizować leczenie chorych na COViD wzorem szpitali jedoimiennych tak aby 20 dużych szpitali w całości zajmowały się COVIDEM do tego uruchomić hale COVIDOVE. Natomiast szpitale powiatowe powinny działać normalnie w dotychczasowym trybie.Uważam też że należało odejść natychmiast od niewydolnego systemu badań PCR i I należało wprowadzić powszechne testowanie testami antygenowymi drugiej generacji,Przykładowo koszt jednego testu PC R to 15 testów antygenowych.Nieznacznie mniejsza czułość i minimalnie mniejsza swoistość w moim przekonaniu nie ma w tym przypadku znaczenia , liczy się powszechność i szybkość uzyskania wyniku. Nie zgadzam się z WHO i osobiście dopuściłbym testy antygenowe drugiej generacji do rozpoznawaniaI SARSCoV2 Przynajmniej dla krajów trzeciego i czwartego świata do których z przykrością zaliczam Polskę 2020-10-20 20:43 7. Bywają tez mądrzy inaczej. A liczba zakażeń rośnie. 2020-10-20 20:34 8. Właśnie dlatego od samego początku popieram tzw. Piątkę dla zwierząt" 2020-10-20 20:07 9. My byli na trans Dzians :-D 2020-10-20 19:52 10. ale do kościoła był pierwszy.....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP