Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-10-15 18:45:06

Uwaga

Schronisko w projekcie

Reklama

W Paśmie Lubania w Gorcach, gdzie przebiega główny szlak beskidzki, na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza, nie ma obiektów pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie. Wkrótce ma się to zmienić.

PTTK we współpracy z SARP Oddział Kraków ogłosiło właśnie międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest uzyskanie najlepszego rozwiązania dla budynku modelowego Schroniska Górskiego Na Lubaniu.

Wybudowanie schroniska będzie kontynuacją schroniskowej tradycji Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, przyczyni się do racjonalizacji ruchu turystycznego, zmniejszając presję turystów na inne cenne przyrodniczo obszary. Całoroczny, usytuowany w partii szczytowej pasma obiekt, będzie także punktem obserwacyjnym, jego personel wspomagać będzie mógł administrację leśną w sygnalizowaniu zagrożeń w tym pożarowych i związanych z dewastacją środowiska.

Prace konkursowe oceniać będzie m.in.: arch. Katarzyna Kozień-Kornecka, arch. Paweł Wieczorek,  arch. Marcin Brataniec i arch. Tomasz Studniarek.

Zainteresowani mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 21 października. Rozstrzygnięcie i publiczne ogłoszenie wyników odbędzie się 11 grudnia. 

Projektant, który otrzyma pierwszą nagrodę wygra 20 tys. zł oraz zaproszenie do wykonania na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej.


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
w 2020-10-16 19:14:28
Borba@ napisał -," może po prostu wypraszać zmotoryzowanych spod schroniska...?. Po prostu zainteresować się tematem." .Oczywiście że kierownik schroniska będzie grzecznie wypraszał tych miłych kierowców i zostanie zbluzgany i może jeszcze oberwie od tych "karków". W jakiej Ty żyjesz rzeczywistości? wg.Ciebie gospodarzem lasów państwowych i parków narodowych jest kierownik schroniska.Otwórz Swój umysł.
Dzierżawca schroniska ma pilnować dróg leśnych i wjazdu do parku narodowego i może jeszcze wręczać mandaty.Przecież na tych wszystkich drogach są zakazy wjazdu ,przecież te pojazdy nie wzięły się pod schroniskami znikąd.
Raz dopiero spotkałem w Gorcach tablicę że droga jest monitorowana,oczywiście szedłem.
Znakarze PTTK mieli płacone za km szlaku ,chyba że coś się zmieniło.
Na zakończenie dodam że jestem zwykłym czynnym turystą i członkiem PTTK ,nie działaczem czy ajentem schroniska,tak dla jasności.
Borba 2020-10-16 15:28:56
@w
"ale to chyba nie wina PTTK? Gdzie są służby odpowiadające za taki stan,to straże leśne,straże parków,policja?"
A kto jest gospodarzem na oborze? Czy sugerujesz żeby przed każdym schroniskiem czuwał 24/7 jakiś patrol municypalny (straże leśne, straże parków, policja)? Czyli marzy się Wam ochrona na koszt podatnika. Można by zainwestować "parę złotych" z tych puszczonych nieruchomości. Kupić jakieś fotopułapki, porobić jakieś przeszkody, może porozumieć się ze służbami co jeszcze można zrobić, może po prostu wypraszać zmotoryzowanych spod schroniska...?. Po prostu zainteresować się tematem. Pomysłów może być wiele ale nic tak nie działa jak surowe kary finansowe. Jak się wieść wśród baranów rozejdzie że zabawa może kosztować dajmy na to 2 tysiące to się dwa razy zastanowią.
Jeśli dalej pttk będzie tylko czekał na przelew od dzierżawcy to chlew będzie coraz większy.

"Może nie wiesz ale PTTK wyznacza i znakuje szlaki turystyczne."
Cześć i chwała tym nielicznym, którzy jeszcze działają społecznie:
"Znakarze i wolontariusze z Oddziału PTTK ?Gorce? w Nowym Targu wykonali w tym roku konserwację 9 szlaków turystycznych. Wszystkie prace wykonali znakarze: Olgierd Pustówka i Mateusz Skupień. W monitoringu szlaków uczestniczyli wolontariusze: Krystyna Bryniarska, Jan Bryniarski, Adam Jachymiak, Helena Janczura, Janina Kadyło, Teresa Paśko, Anna Rużyczka i Teresa Szul."

A coś jeszcze robi pttk? Oprócz posadzenia 70 dębów na 70-cio lecie istnienia?
w 2020-10-16 13:18:02
Borba@ pewnie wiesz że z Turbacza do Krościenka jest 30km 9,5-10h marszu,co z plecakiem trochę daje "w kość",wiem bo szedłem.Piszesz że była słabsza komunikacja, to się mylisz.Kiedyś praktycznie wszędzie można było dojechać autobusami PKS, wcześniej z rozkładu jazdy poznać godziny kursowania.Dziś czasem gdzieś jeżdżą busy i nie wiadomo kiedy i gdzie dojadą.Schroniska PTTK są dla indywidualnych turystów.Też mi wzrasta ciśnienie jak widzę pod górskimi schroniskami auta czy motory na szlaku,ale to chyba nie wina PTTK? Gdzie są służby odpowiadające za taki stan,to straże leśne,straże parków,policja? wystarczy sprawdzić w sobotę,niedzielę na Turbaczu ,Starych Wierchach,Przehybie itd.,ale im to wisi jak widać.
Dziś turystyka jest samochodowa,podjechać jak najwyżej autem ,zabrać rodzinę na obiad ,piwo do schroniska i wracać do domu.Ja jestem zwolennikiem turystyki kwalifikowanej ,wiem po co idę w góry i jaką to daje przyjemność.
Sumując,na Lubaniu powinno powstać niewielkie schronisko czynne cały rok,bo są jeszcze też turyści narciarze .
Może nie wiesz ale PTTK wyznacza i znakuje szlaki turystyczne.
Borba 2020-10-16 09:53:12
@w, otwórz umysł, wtedy dostrzeżesz szerszy kontekst...
W latach 70tych może była taka potrzeba... Bo słabsza komunikacja, brak łączności, dłuższy czas oczekiwania na ekipę ratunkową, brak nowoczesnego ekwipunku turystycznego, ... Teraz nie ma takich obiektywnych okoliczności. A jak słusznie zauważył @che takie obiekty buduje się dzisiaj z myślą o "dzikich hordach spragnionych browara w pięknych okolicznościach krajobrazu kierowców motorów, quadów, terenówek" bo interes musi się kręcić, kasa musi się zgadzać, wynajmujący musi mieć z czego odpalić dolę dla pttk. Dobry turysta to turysta z kasą a nie jakiś kanapkarz co przyjdzie po wrzątek.
Ile nieruchomości pttk sprzedało w ostatnich latach? Jeszcze na parę lat wystarczy. Jeszcze wnuki się ustawi. Jeszcze pożyjecie z tego.
w 2020-10-16 08:44:37
Borba@,od kiedy Lubań znajduje się w parku narodowym? Na Lubaniu było schronisko przed wojną i w latach 70tych. Dla Ciebie jak widać wszystko co było przed pisem to postkomuna pewnie i kółka różańcowe bo były też w tamtym okresie.Twoja turystyka sprowadza się pewnie do marszów po galeriach handlowych ,bo jak widać takie masz pojęcie o turystyce.
che 2020-10-16 08:13:31
Jeśli chodzi o schronisko, mam nadzieję że niewielkie, to pomysł nie jest zły, choć boję się że Lubań przerodzi się w odpowiednik Turbacza rozjeżdżanego przez dzikie hordy spragnionych browara w pięknych okolicznościach krajobrazu kierowców motorów, quadów, terenówek. Baza namiotowa w sumie jest optymalna. Co do stacji narciarskiej to biorąc pod uwagę zimy z ostatnich lat to będzie sobie można pojeździć po liściach bukowych chyba bo śniegu jak na lekarstwo, a o sztucznym śnieżeniu raczej można zapomnieć. Co do roszczeń mieszkańców Krościenka to z tego co wiem mogą sobie co najwyżej zrobić wyciąg na Marszałek bo Lubań to raczej nie ich "interes" ;-) Co zaś się tyczy sentymentalnych opowieści to wzruszające są bajki wszelkiej maści jeźdźców bez głowy i piewców "rozwoju", którzy by najchętniej każdy skrawek ziemi zabudowali swoim picem, tylko kto będzie chciał oglądać ten wasz szwarc mydło i powidło o zapachu łoscypka i chińskiego plastiku? Pozdrawiam.
Borba 2020-10-16 07:25:55
Dlaczego tylko jakiś postkomunistyczny PTTK ma budować w parkach narodowych. Już dawno nie mają nic wspólnego z turystyką i uwłaszczają się na majtku społecznym. Niech każdy może budować i zabetonujmy wreszcie te lasy bo strach tamtędy chodzić. Drzewa rzucają się ludziom do gardeł jak maseczki.
Vipera 2020-10-16 07:08:04
Niepotrzebna inwestycja. Kazdy taki obiekt to negatywny wplyw na srodowisko i to pod wieloma względami. Kasa to nie wszystko. Nie podazajcie tropem zniszczonego Zakopanego
siorba 2020-10-15 23:32:31
Rozwój, rozwój... Będziecie mieli niedługo rozwój, jak Wam Krościenko potną obwodnicami, bo Szczawnica się już dławi nadmiarem turystów i samochodów. Też tego chcecie? A w zdaniu "Mieszkańca Krościenka zasługują na godne życie i czerpanie korzyści ze swojego majątku" jest wszystko - kasa, kasa, pazerność, zysk za wszelką cenę. I to odnosi się też do Lubania. Rozwój infrastruktury turystycznej owszem, ale nie wszytko i nie wszędzie. A autora "Akurat" proszę o zacytowanie, jaką to średniowieczną teorię przytoczyłem w pierwszym wpisie.
Korba 2020-10-15 22:35:27
Bzdurą to są te sentymentalne wypociny, które zakładają że jak nic nie ma to jest najcudowniej. Tylko dla kogo? Dla zblazowanych malkontentów którym rozwój nie pasuje, bo pokazuje ich bylejakość. Mieszkańca Krościenka zasługują na godne życie i czerpanie korzyści ze swojego majątku. Wyciągi, trasy narciarskie, gondole, ścieżki rowerowe, promenady, plaże, boiska tego chcemy!!!!! A nie bzdur mówiących że rozwój jest początkiem końca!
Akurat 2020-10-15 22:21:29
Stacja narciarska w okolicach Krościenka to faktycznie tragedia ale chyba tylko dla
właścicieli wyciągów z białki, którzy panikują przed każda incjatywa narciarską w Pieninach i okolicy. Skończmy wreszcie z tymi średniowiecznymi teoriami i zacznijmy wykorzystywać warunki naturalne dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Schronisko na Lubaniu - brawo!!!
siorba 2020-10-15 19:26:34
Bzdura! Na trasie między Krościenkiem a Turbaczem jest kilka miejsc noclegowych na Studzionkach i kilka na Przełęczy Knurowskiej. A schronisko na Lubaniu kompletnie nie jest potrzebne. No, może kilku cwanym inwestorom. Bedzie to też początek końca tego miejsca, bo zaraz zrobi się osiedle i stacja narciarska. Drogi już są (tzw. ścieżki rowerowe), teraz jeszcze prąd i się zacznie. Czyżby wieża widokowa nie przyciągnęła turystów??? A miała być takim magnesem.
2020-10-21 09:00 ZUS zaprasza na e-wizytę 2020-10-21 08:00 Festiwale online z sukcesami 2020-10-20 21:55 Najnowszy singiel Piotra Szewczyka (WIDEO) 2020-10-20 21:22 Tak w weekend było po słowackiej stronie Rysów (ZDJĘCIA) 2020-10-20 21:00 Redyk w Czarnym Dunajcu (WIDEO) 2 2020-10-20 20:46 Drugi dzień 52. Zjazdu Podhalan w Wadowicach odwołany 2020-10-20 20:01 Piękna jesień w Zakopanem. W Tatrach zima (ZDJĘCIA) 2020-10-20 19:32 Kucyki z zagrody w rabczańskim parku odebrane właścicielowi 5 2020-10-20 19:09 Poznaj swoje hormony. Konkurs dla czytelników 2020-10-20 18:50 Kwarantanna na plebani 2020-10-20 18:23 Podróże motocyklowe w czasie pandemii. Czekamy na Wasze wspomnienia 1 2020-10-20 17:37 Pamiętali o samospaleniu w stolicy 3 2020-10-20 16:46 Policja zapowiada sprawdzanie, czy testowani pacjenci stosują się do poleceń 3 2020-10-20 16:01 Widmo trotuaru 2020-10-20 15:16 Masz sprawę do załatwienia w urzędzie, lepiej zadzwoń 4 2020-10-20 14:32 Motocyklista z promilami i starym zakazem 1 2020-10-20 13:56 5 PUNKTÓW DO POZYTYWNYCH MYŚLI  2020-10-20 13:51 Podhale 2020-10-20 13:45 Jeden manewr 20-latka - 16 punktów i utrata prawa jazdy 3 2020-10-20 12:59 Apel ratowników medycznych: zachowujcie dystans przy pobieraniu wymazów 2020-10-20 12:38 Konferencja prasowa dyrekcji zakopiańskiego szpitala (WIDEO na ŻYWO) 4 2020-10-20 12:00 Zakopane: przybywa covidowych pacjentów 2 2020-10-20 11:27 Tragedia na Rusińskim. Prokuratura przedstawiła zarzuty 2 2020-10-20 10:58 Znów ponad 9 tysięcy nowych zakażeń koronawirusm w Polsce 2020-10-20 10:30 Żeby zrobić wymaz w Zakopanem trzeba stanąć w zwykłej kolejce 1 2020-10-20 10:15 Znów rekordowo dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. Zmarła jedna osoba w powiecie nowotarskim 2020-10-20 10:00 Doczekaliśmy się pięknej pogody (WIDEO) 2020-10-20 08:56 Powiat przejmie dawne starostwo 2020-10-20 08:00 Pan Adam nie zakończył jeszcze sezonu na grzyby. Pani Aleksanda też 2 2020-10-19 21:32 Kto rozpoznaje ten rower? 4 2020-10-19 21:22 (Bez)prawie wójta 6 2020-10-19 20:48 Minister kątem u starosty 2020-10-19 20:10 Renia przyjęta do OSP 5 2020-10-19 19:43 Wstrząsająca informacja dla środowiska piłkarskiego. Zmarł Marek Żołądź 2020-10-19 19:42 Konfederacja sprzeciwia się kolejnemu zamykaniu gospodarki 17 2020-10-19 19:15 Loty na święta 4 2020-10-19 18:31 Martyna Kasprzycka z Zakopanego wygrała festiwal 3 2020-10-19 17:59 Ognisko koronawirusa na budowie tunelu na zakopiance 5 2020-10-19 17:29 Szpital w Suchej Beskidzkiej apeluje o pomoc. Oferujemy przeszkolenie i ubezpieczenie 10 2020-10-19 17:22 Nietypowy sposób na zimę pod Giewontem (WIDEO) 1 2020-10-19 16:48 Kto dokończy budowę nowej zakopianki pomiędzy Lubniem a Naprawą 7 2020-10-19 16:04 18-letni kierowca sprawcą wczorajszego wypadku w Kościelisku 3 2020-10-19 15:58 Takie spotkanie z niedźwiedziem w Dolinie Kościeliskiej 2020-10-19 15:35 Proboszcz z Ochotnicy Górnej z pozytywnym wynikiem 2 2020-10-19 15:23 Minister Gut Mostowy na kwarantannie 2 2020-10-19 14:44 Ekshumacja zwłok ks. Blachnickiego. Czy został otruty? 6 2020-10-19 13:57 Kolejna szkoła zamknięta - tym razem w Szczawnicy 3 2020-10-19 13:15 W Tatrach zima, ale nadchodzi ocieplenie. Będzie wiać z południa 2020-10-19 13:15 W Mieście padła wygrana loterii Eurojackpot 4 2020-10-19 12:28 Proboszcz w Murzasichlu zarażony 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-21 08:55 1. pisizm... 2020-10-21 08:40 2. Wydaje mi się że skład ławy oskarżonych jest co najmniej nie pełny. W krajach czwartego świata na pierwszy ogień idą właściciel i wykonawca bo najłatwiej oskażyc i pewnie nie wywalą dużej kasy na adwokata więc prokuratura odtrąbi spektakularny sukces. Natomiast w krajach praworządnych są instytucje odbierające "budy" i dopuszczające je do użytkowania. Urzędnicy z tęgą wiedzą budowlaną i nie małym doświadczeniem są sowicie opłacani z pieniędzy podatników żeby zapewnić im szeroko pojęte bezpieczeństwo. Pilnują, by inwestor skuszony "oszczędnościami" zamiast 5 śrubek nie użył jednej i w dodatku przerdzewiałej do przytwierdzenia dykty do kartonu. Pytanie brzmi kto wziął pieniądze za klepnięcie tego "pudła", kto przystawił pieczęć urzędową i podpisał kawałek świstka. Czy prokuratura w ogóle sprawdziła czy ten ktoś pofatygował się na miejsce i chociaż z samochodu przyjrzał się konstrukcji? Ile jeszcze będziemy utrzymywać tych nierobów, czekających na podarki? Dlaczego na lawie oskarżonych nie ma ani jednego urzędnika mającego sprawować nadzór budowlany? To co, wszystko było dobrze a w nocy przyjechali właściciel z wykonawcą i powykręcali te śrubki żeby oddać w sklepie i dostać 5 zł, albo na złom wywieźli? 2020-10-21 08:20 3. @ivo, dzwoń do Morawieckiego, że chcesz być ministrem zdrowia, bo "ładnie pachniesz". Po co ma sam pociągać za sznurki jak Ty go wyręczysz? Przy okazji, proszę odkażać domofon na sorze bo jeden po drugim dzwonią po tym dzwonku a co jakiś czas z głośnika pada informacja że "test pozytywny". A najlepiej zorganizować "okno" do przekazywania rzeczy dla pacjentów żeby zdrowi z chorymi się nie mieszali. Na to też potrzebujesz zgody premiera? To dzwoń. 2020-10-21 08:13 4. Trutniu, dlatego, ten co go puścił bez kierowania sprawy do sądu powinien odpowiadać za współudział w ewentualnych przestępstwach drogowych popełnionych przez "kierowcę". Dlaczego jednostek zagrażających społeczeństwu nie eliminuje się z ruchu drogowego? Kara powinna być "bolesna". Rok prac społecznych pod odpowiednim nadzorem. Badania psychiatryczne, jak nie przejdzie to całkowite cofnięcie uprawnień i zakaz pracy w zawodach wymagających myślenia. Nie dajmy się terroryzować drogowej bandyterce. 2020-10-21 07:55 5. uśmiech dnia! 2020-10-21 07:42 6. Droga redakcjo, a może spytać władze miasta o projekt wioska mongolska, zwłaszcza przewodniczącego i vice, o rolę fundacji skrzydła wiary, o której kuria nie słyszała. Przecież to vice wydała zgodę na panoszenie się po parku fundacji, budowy "kiosku z pamiątkami", projektu wioska mongolska 2020-10-21 07:40 7. I tyle dają te zakazy. Większość delikwentów i tak jeździ dalej. 2020-10-21 07:37 8. I co, przez te 3 miesiące nie będzie jeździł? Myślę że wątpię... 2020-10-21 00:35 9. spacerowicz jesteście po jednych pieniądzach....a ja omijam to coś od długiego już czasu ale i tak nie zrozumiesz...... 2020-10-21 00:31 10. strzelnice niech wybuduje, jakieś usługi, gokarty a nie kolejne szmaty i badziewia chińskie sprzedawać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Dołącz do nas - facebook