Reklama

2020-11-03 10:00:00

Z archiwum

Z Koniówki do Loyola University

Ferdynand Leya, dyrektor Laboratorium Kardiologicznego w chicagowskim uniwersytecie Loyola, posiada stopień profesora medycyny. Urodził się w Koniówce. Szkołę podstawową ukończył w Podczerwonym.

Z Koniówki do Loyola University

Chicagowski Uniwersytet Loyola wg oceny US News & World Report należy do najbardziej renomowanych uczelni w USA. Powstał w 1870 roku, a spośród 28 podobnych mu jezuickich uniwersytetów w USA jest największy, w Chicago zlokalizowany jest w pięciu różnych miejscach. Wykształcił blisko 120 tysięcy osób ze wszystkich stanów USA i ze 120 krajów świata. W Chicago połowa dentystów i co dziesiąty lekarz lub adwokat to absolwent Chicago Loyola University. W wielu klasyfikacjach i ocenach spośród wszystkich amerykańskich wyższych uczelni chicagowski uniwersytet plasuje się na najwyższym miejscu. Ferdynand Leya, piastujący obecnie stanowisko dyrektora Laboratorium Kardiologicznego w chicagowskim uniwersytecie Loyola, posiada stopień profesora medycyny. Urodził się w Koniówce. Szkołę podstawową ukończył w Podczerwonym, a liceum ogólnokształcące w Krakowie. Z wyróżnieniem tzw. Summa Cum Laude, podobnie jak studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie za cały okres studiów nie miał średniej ocena niższej niż 4,9.

Po przyjeździe do USA w 1978 r. rozpoczął swoją karierę od nostryfikacji polskich dyplomów. Poprzez Columbus Hospital, Northwestern University dotarł do Uniwersytetu Loyola, gdzie od ponad 10 lat pełni funkcję Dyrektora „Cardiac Catheterization Laboralory” (cewnikowanie kardiologiczne) i dyrektora Oddziału Kardiologii Interwencyjnej. Prowadzi też jeden z 50 w całych USA tzw. „Training Program” dla interwencyjnych kardiologów. Jest członkiem wielu międzynarodowych i amerykańskich stowarzyszeń lekarskich, autorem wielu publikacji z dziedziny kardiologii. Na swoim koncie ma ponad 6000 udanych operacji cewnikowania sercowego i ponad 3000 operacji serca. Jest nauczycielem akademickim, kształci kardiologów, którzy pod jego okiem zdobywają kolejne stopnie kardiologicznej edukacji. Profesor Leya znalazł w swoim napiętym programie dnia czas nie tylko na krótka rozmowę z prezenterką Radia Związku Podhalan Marysią Krzeptowską i ze mną, ale także na pokazanie nam miejsca swojej pracy. Przy okazji rozmowy dowiedziałem się, że profesor jest dumny ze swojego góralskiego pochodzenia. Jego dzieci, 11-letni Grzegorz i 13-Ietnia Marysia, chodzą do polskiej szkoły. Grześ jest dobrym tenisistą, a Marysia gra na skrzypcach nie tylko podhalańską muzykę.

Z profesorem Ferdynandem Leya rozmawia Miłosz Sowa

- Czy górale są bardziej narażeni na ryzyko zapadania na choroby serca?

- Myślę, że górale są w takiej samej sytuacji jak każda inna grupa. Problemy kardiologiczne mogą zależeć od uwarunkowań genetycznych, a nie są związane z miejscem urodzenia, chociaż jedno niejako wiąże się z drugim. Jeżeli chodzi o górali, to prawda, że w górach jest większe ryzyko zawałów serca z powodu mniejszej ilości tlenu na tej wysokości i to jest ważny czynnik. Dodatkowy problem to wysiłek fizyczny przy zwykłej pracy gospodarskiej. Podhale nie miało dostępu do dobrych szpitali. Szpital w Nowym Targu czy w Zakopanem nie specjalizuje się w leczeniu chorób serca. A jeżeli już zdarzy się wypadek ataku serca, pacjent musi być bardzo szybko dostarczony do szpitala, który posiada sprzęt specjalistyczny. Myślę, że jednym z powodów wysokiej śmiertelności wśród sercowców na Podhalu, a i w całej Polsce, jest to, że ta szybka pomoc nie jest ogólnie dostępna. W USA pacjent w ciągu 30 minut znajdzie się w szpitalu, który zagwarantuje najlepszą pomoc. Jednak największe zagrożenie stanowi palenie tytoniu. Ludzie muszą wiedzieć, że dopóki palą, muszą być przygotowani na nagłą śmierć. Szczególnie mężczyźni powyżej 40 roku życia powinni rzucić palenie. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jak duża jest śmiertelność właśnie z powodu palenia tytoniu. Rzucenie palenia przedłuża życie ludzkie, powinno się uświadamiać młodzieży, by nie zaczynała palić, bo to jest rzecz, która może uchronić wiele milionów ludzi od zbyt szybkiej śmierci...

- Czyli rzucić palenie. A jaki tryb życia zaleca pan profesor ludziom, by żyli zdrowo?

- Wszyscy powinni zadbać o to, by być fizycznie sprawnym. Należy kontrolować ciśnienie, aby nie było zbyt wysokie, stosować odpowiednią dietę. Należy jeść więcej ryb, chudych mięs drobiowych, więcej warzyw, owoców. Ale przede wszystkim rzucić palenie i nie nadużywać alkoholu.

- Panie doktorze, co w USA dla lekarza oznacza słowo pacjent?

- Pacjent dla lekarza jest rzeczą świętą. Obowiązkiem lekarza jest zapewnienie mu najlepszej opieki zgodnie z najnowszą wiedzą i technologią medyczną, jaka istnieje.

- Jak bardzo obecna technika pomaga w leczeniu ludzi?

- Technika medyczna zrobiła ogromny krok naprzód. Siedzimy u mnie w biurze, a ja na komputerze mam w każdej chwili dostęp do serc wszystkich pacjentów naszego szpitala. Podobnie w moim domu mogę w każdej chwili zobaczyć, jak pracuje serce pacjenta leczonego w szpitalu Loyola. Laboratorium, w którym pracuję, to najwyższa technologia światowa. Dzisiaj możemy  przeprowadzać takie operacje, o których kilka lat temu nawet nie marzyliśmy. Postęp jest ogromny. Ale to też wymaga, by lekarz wciąż się dokształcał, uczył. W światowej medycynie bardzo ważne jest to, że nie ma tajemnic; że lekarze z jednego kraju dzielą się swoimi doświadczeniami, osiągnięciami. Sprawa zdrowia ludzkiego nie może być własnością jakiejś grupy lekarzy, to jest sprawa ogólnoświatowa. Lekarze mają dostęp do najnowszych osiągnięć innych, chociażby przez Internet. Problem w tym, czy lekarze posiadają wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną.

- Jest pan także nauczycielem młodych lekarzy. Jakie predyspozycje powinien posiadać młody człowiek chcący zostać lekarzem?

- Szkoły medyczne w USA, podobnie chyba jak i w Polsce, wybierają najzdolniejszych studentów. Wymagamy od kandydatów przede wszystkim tego, by byli lepsi w nauce o 10% od innych. Nie chcemy jednak ludzi wychowanych tylko na książkach. Dążymy do tego, aby umieli zdobywać wiedzę w sposób praktyczny. W USA największy nacisk kładzie się na wyszkolenie praktyczne i to jest bardzo ważne. Wiem z doświadczenia, że w Polsce większy nacisk kładło się na teorię, tutaj wręcz odwrotnie. Wiedza książkowa się zmienia, to, co dzisiaj jest prawdą, jutro może okazać się prawdą połowiczną. Chodzi o to, by lekarz w potrzebie potrafił zanalizować chorobę i zastosować natychmiast potrzebną kurację. Lekarz musi mieć też pojęcie o życiu, w sprawach nie tylko zdrowotnych, ale takich jak bieda, głód, alkoholizm, narkomania. Kandydaci na lekarzy muszą udowodnić, że potrafią leczyć nie tylko jednostkę, ale też wiedzą, jak można pomóc społeczeństwu. To jest ważne. Zawsze też kładziemy nacisk, by decyzja zostania lekarzem była dobrze przemyślana. Bo wbrew pozorom praca lekarza jest bardzo ciężka i wymaga wiele poświęceń, niejednokrotnie kosztem życia rodzinnego.

- Czy ze swojej wieloletniej pracy lekarskiej zapamiętał pan jakieś szczególne przypadki? 

- Tak, jestem też interwencyjnym kardiologiem, więc takich przypadków mam naprawdę bardzo dużo. Zdarzają się prawie codziennie. Np. kilkanaście lat temu główny inżynier pracujący w reaktorze nuklearnym w Illinois dostał zawału serca będąc wewnątrz reaktora. Współpracownicy wyciągnęli go, robili mu masaż serca. Dostarczono go do nas helikopterem i myśmy go odratowali. Inny przypadek to ciężarna kobieta z puszczy amazońskiej. Indianka. Przy porodzie groziła śmierć jej albo dziecku. Dowiedzieliśmy się o tym tutaj, na uniwersytecie. Poprosiliśmy linie lotnicze. Przyjechała do nas, przeprowadziłem operację. Dzisiaj obie, matka i córka żyją, a dziecko ma na imię Loyola. Dostaję od nich co roku życzenia noworoczne, przysyłają zdjęcia. To jest jeden z wyjątkowych powodów do satysfakcji zawodowej.

Tygodnik Podhalański 23/2002

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W LIPNICY WIELKIEJ zatrudni LEKARZA do prowadzenia kwalifikacji do szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Atrakcyjne warunki pracy i wynagrodzenia. Tel. kontaktowy: 601 409 624
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (wideo) 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 3 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 1 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 2021-01-18 13:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Wpadła policja (WIDEO) 6 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 2 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4 2021-01-18 10:00 Widok z okna Amerykana 2021-01-18 09:00 Wytęskniony pierwszy dzień w szkole (ZDJĘCIA) 5 2021-01-18 08:00 Rysica Filomena (WIDEO) 2021-01-18 07:21 Wielki mróz 2021-01-17 23:00 W lutym znów powitamy skoczków na Wielkiej Krokwi 2 2021-01-17 22:34 Zachód słońca i cudna zima na Turbaczu 2021-01-17 22:00 Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał 12 2021-01-17 21:25 Lekarz apeluje do górskich morsów 1 2021-01-17 20:45 Zakopiańscy przedsiębiorcy pytają o otwarcie biznesów. Stworzyli ankietę 9 2021-01-17 20:20 Skoki na pustej Wielkiej Krokwi (GALERIA) 2021-01-17 20:04 Kto widział żbika ze świecącymi oczami? (WIDEO) 1 2021-01-17 20:00 Dolina Olczyska zasypana śniegiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-17 19:14 Po Almanach na Rynek 2021-01-17 18:41 Kibicowanie wokół Wielkiej Krokwi 3 2021-01-17 18:36 Przybywa otwartych lokali, Sanepid wzmaga kontrole 12 2021-01-17 17:59 Nasi skoczkowie poza podium 2021-01-17 17:17 Pusto i romantycznie 2021-01-17 16:20 Konkurs indywidualny, policja sprawdza kibiców 2 2021-01-17 16:10 Jezioro w zimowej szacie 2021-01-17 15:45 Trybuny pełne śniegu, garstka kibiców przy straganach 4 2021-01-17 15:15 Lepiej późno niż wcale 2021-01-17 14:48 Puchar Świata w skokach - Wielka Krokiew gotowa 2021-01-17 14:44 Mroźny Dzień Śniegu pod Giewontem 2021-01-17 14:20 Tylko dziewięciu zarażonych na Podhalu 2021-01-17 13:44 Trasy na Chotarzu gotowe 1 2021-01-17 13:00 Zbiórka na pogorzelców z Zubrzycy 2021-01-17 12:10 Krwiobus na Równi Krupowej 2021-01-17 11:30 Koksownik dla zziębniętych turystów 1 2021-01-17 10:55 Wiktorówki, transmisja Mszy św. z muzyką góralską (WIDEO) 2021-01-17 10:40 Tak się zbudził dzień na Turbaczu 1 2021-01-17 10:00 Kryptonim „halny”. SB chciała nas dopaść 8 2021-01-17 09:28 Hipotermia i odmrożone kończyny 15 2021-01-17 09:25 Na razie duże mrozy, ale od wtorku zacznie wiać z południa 2021-01-17 08:56 Na Wierszykach czekamy na słońce (WIDEO) 2021-01-17 08:35 Słońce nad górami, pogoda na skitury 2 2021-01-17 08:02 Nawet na nartach przejście powyżej schronisk jest prawie niemożliwe (WIDEO) 2021-01-16 21:59 Turbacz w puchowej pierzynie 2021-01-16 21:31 W Smreku o Ziemi Świętej 1 2021-01-16 21:30 50 mandatów, 21 wniosków do sądu, odpalone race. Policja podsumowuje PŚ 15 2021-01-16 20:08 Dziś w rejonie Babiej Góry 4 akcje ratunkowe 10
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-18 15:08 1. Powodzenia!!! Popieram 2021-01-18 15:06 2. Nie ma się czego obawiać. Prawo na podhalu się nie przyjęło to i bezprawie poniesie klęskę. Jak na razie stanu wyjątkowego nie wprowadzili więc droga wolna. Prowadzenie firmy to nie przestępstwo. 2021-01-18 14:59 3. Mój Boże, kilkunastu dziennikarzy? Sam nie wiem dlaczego, ale pomyślałem o hienach. 2021-01-18 14:59 4. Przejechałem przez Białkę i Bukowine i w sumie pusto. Gości nie widać, wyciągi stoją. Szału nie ma , chyba ze zmieni się to w kolejnych dniach. Oby się nie okazało ze jedynym wygranym będzie Pitoń. Jemu zależało tylko na rozpoznawalności i to się mu udało. Ma murowane miejsce na listach w kolejnych wyborach. 2021-01-18 14:57 5. Pamiętam takie mrozy, że gontowce z gontów wyskakiwały i trzeba było w lecie dobijać. Dzisiaj każdemu zimno bo na tej ścianie co siedzi telewizor to było małżeńskie łoże a nad nim święte obrazy. 2021-01-18 14:48 6. c.d. to samo sie odnosi do konikow sprzedajacych nielegalnie bilety na Kasprowy Wierch...robiacych wstyd i siare na cala Polske i swiat niegdys??? no chyba ze placili podatki moze gdzue???? 2021-01-18 14:41 7. No panowie to czas teraz na K2.. 2021-01-18 14:40 8. czy widzial ktos relacje z kontroli 3 kubkow na Gubalowce???? juz dosc tego cyrku 2021-01-18 14:32 9. naczelnik pogotowia górskiego...... na jurze....padłem..... 2021-01-18 14:26 10. Dobrze że PFR przejął kolejkę. Bo teraz jakiś zagraniczny kapitalista domagałby się odszkodowań za utracone przychody i zyski (A NIE STRATY, jak to skomlą wszyscy dokoła bidoki). Na szczęście kolejka jest teraz narodowa i może sobie "leżeć odłogiem" zamiast przynosić zyski. No i nie wypada żeby narodowa kolejka pozywała narodowy rząd o wypłatę odszkodowań z narodowego budżetu. Ale pod stołem na pewno jakoś się dogadają i będzie narodowa zgoda. Wiśta wio!
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka