Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2020-11-04 10:00:00

Z archiwum

Wiekuiste wczasy sióstr Albertynek

Ludzie, którzy tu przychodzą, często mówią - siostry to mają wiekuiste wczasy. - No tak - słyszą - ale proszę wziąć łopatę i przekopać czterometrową zaspę śniegu i wtedy od razu wiadomo jak te wczasy wyglądają. W tym roku mija sto lat od chwili, gdy na Kalatówkach zamieszkały siostry albertynki. To w Polsce chyba jedyny taki klasztor - w górach, na pochyłej polanie kiedyś porośniętej gęstym lasem. Jeszcze wyżej są tylko bracia albertyni, którzy przybyli w Tatry cztery lata wcześniej, wybudowali siedzibę i kaplicę dla swoich sióstr i przenieśli się 100 metrów w górę, na Śpiącą Górkę.

Bóg przyszedł na skrzydłach wiatru

Tak biskup Pietraszko pocieszał siostrzyczki strapione zniszczeniami poczynionymi przez historyczny już halny w maju 1968 roku. Jeden podmuch zwalił wtedy las, w którym skryte były zabudowania klasztorne. Aż jedenaście drzew zwaliło się obok zabytkowej pustelni brata Alberta, cudem nie czyniąc jej szkody. W ten sposób to wyjątkowe miejsce ujrzało światło dzienne, stając się nie tylko głównym punktem wycieczek ciągnących na Giewont, Halę Kondratową, ale i miejscem pielgrzymek i modlitwy. A miejsce to na pustelnię kontemplacyjną wybrał przed ponad stu lat sam brat Albert, pisząc: „Zanim Bóg stworzył góry, były w Nim. Nie żeby góry były cząstką emanacji Boga, ale były w Nim jako zamiar i obraz, jako twórcza moc i ucieleśnienie Jego potęgi i miłości. Fantazji i rozmaitości. Od początku miały Mu służyć.” Brat Albert przyjechał po raz pierwszy do Zakopanego w roku 1894. Przywiózł brata cierpiącego na płuca. Niemała była w tym zasługa jego przyjaciela Stanisława Witkiewicza. Pewnie wtedy zrodził się pomysł stworzenia tu miejsca dla braci i sióstr często podupadających na zdrowiu, a jednocześnie miejsca, w którym w ciszy i spokoju można by snuć religijne refleksje. Stało się to możliwe dzięki podarowaniu przez hrabiego Władysława Zamoyskiego skrawka lasu powyżej Kuźnic. Budowa klasztoru ruszyła w roku 1898, a już zimą poświęcona została kaplica wzniesiona podług pomysłu brata Alberta, a projektu Stanisława Witkiewicza.

Kalatówki od razu siały się miejscem szczególnym, któremu udzieliła się charyzma brata Alberta. Tu odbywały się msze, rekolekcje, na które chodziło się z Zakopanego, tu bywali - w odwiedzinach u przyjaciela najznakomitsi - hrabia Zamoyski, Stanisław Przybyszewski, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Karol Roztworowski, Józef Conrad Korzeniowski. W roku 1901 Brat Albert podjął decyzję o urządzeniu na Kalatówkach siedziby sióstr. Do tej pory mieszkały one - w liczbie sześciu - u gazdy Smasia na Chramcówkach. W górach miały mieć nie tylko pustelnię, ale też nowicjat i sanatorium. Bracia już wtedy rozpoczęli budowę kolejnej siedziby, tak więc, gdy 12 sierpnia 1902 roku dokonano uroczystego poświęcenia nowego domu pustelniczego, bracia mieszkali już na górze. Na dole pozostała tylko chatka, w której mieszkał do roku 1916, niemal do dnia śmierci, brat Albert. Pierwszą przełożoną zgromadzenia była siostra Bernardyna (Maria Jabłońska), którą Ojciec Święty 6 czerwcu 1997 roku beatyfikował.

Gromy, wiatry i niedźwiedzie

- W obraz tego domu wchodzi nie tylko poezja, ale także realia dnia codziennego - mówi siostra Ambrozja, która w tym roku obchodzi swój mały jubileusz, dwudziestolecie pobytu na Kalatówkach. Klasztor co prawda wkroczył w nowoczesność - od pół wieku ma elektryczność, telefon, centralne ogrzewanie, ale nadal można z powodzeniem powtórzyć napisane przed stu laty przez brata Alberta w ripoście nad zachwytem nad urokami Kalatówek słowa: „Prawda! Mieszkamy w najpiękniejszym zakątku Polski, napawamy się pięknymi widokami, oddychamy najzdrowszym powietrzem, ale w nagrodę za to, że w najgorszych warunkach służymy najnieszczęśliwszym bliźnim”. Tutaj nigdy nie było luksusów. Może siostry nie śpią jak na początku, na wiórach, i mają meble, ale jeszcze niedawno, przed założeniem kaloryferów, jedynym sposobem ogrzewania był niezbyt praktyczny patent brata Alberta - przepuszczenie ciepłego powietrza z refektarza rurami na piętro. W celach nie było pieców i gdy siostry schodziły na śniadanie, pierwsze kroki kierowały do wielkiego pieca, przy którym mogły się choć trochę rozgrzać. Nadal wielkim problemem jest bieżąca woda. Klasztor korzysta - tym razem, jak się okazało, z trafnego patentu brata Alberta - z wody źródlanej spływającej rurami w dół ze źródełka nieopodal braci. - Mamy źródlaną wodę, najczystszą z mikro i makroelementami- mówi siostra Ambrozja - może trafić się i liść, i pająk, i ślimak. Trafia się też, że wody brakuje, zwłaszcza wiosną i jesienią. Wtedy trzeba ją nosić wiadrami z położonego niżej wodospadu. Siostry opanowały jednak gospodarkę wodą do perfekcji - oszczędzają, w beczkach gromadzą deszczówkę, a bywa, że zimą topią śnieg. Jego nigdy nie jest za mało - odśnieżanie to robota na ponad pół roku, a ostatnie płaty schodzą z ogrodu w maju. Pierwszy często spada już w październiku. - Tu wszystko jest gwałtowne - mówi siostra Ambrozja - burze, wiatry, deszcze, nawet słońce. A jak coś jest groźne, to już bardzo. Nic dziwnego, że w tej sytuacji o odwiedzinach niedźwiedzia siostry mówią z pobłażliwym uśmiechem. Przywykły do niezwykłego gościa, którego ściąga zapach smakołyków z kuchni. Kiedyś wszedł przez okno i zjadł kolację księdzu. Innym razem wyrwał futryny, dostał się na pokoje i powywlekał kołdry i poduszki. Straszyły go światłem, klaskaniem, biciem w garnki, ale dopiero elektryczny pastuch ustawiony wokół klasztoru zniechęcił intruza. A może miał dosyć natarczywego szczekania i podgryzania przez Pytrusia - niewielkiego wielorasowca dzielnie broniącego swych opiekunek.

Największym problemem jest jednak oddalenie i utrudniona komunikacja. Tu nie przyjedzie pogotowie, gdy ktoś zachoruje, nie przyjdzie też monter do zepsutego światła. Od razu padają pytania - czy da się dojechać. - A na to trzeba aż trzech pozwoleń - żartuje siostra przełożona - pierwsze z urzędu, drugie z parku, a trzecie od Pana Boga, by droga była przejezdna. Dlatego siostry tak wdzięczne są tym, którzy otaczają je opieką - straży parkowej, straży granicznej, TOPR-owi i pobliskiemu schronisku. Niemałą pomocą są też braciszkowie. Czasem pomogą w cięższych, mniej kobiecych pracach. Po niełatwej, górskiej drodze prowadzą też wspólnego, „starego jak świat” UAZ-a. Wożą nim zakupy, które potem trafiają do zamrażarki. I potem przez miesiąc jedzą ten sam chleb. Kiedyś uprawiały ogródek warzywny, ale to była Syzyfowa praca, zupełnie nieopłacalna w tym klimacie. Tak naprawdę jednak siostry zdane są na tylko siebie. Same zrzucają węgiel, piłują, wykonują roboty i męskie, i damskie. - A teraz mamy uroczą siostrę Danielę - dodaje z uśmiechem siostra Ambrozja - która i na dach wyjdzie, i do studni, i samochodem pojedzie, choć bracia niechętnie dają. Wszystko to sprawia, że dziesięcioosobowe zgromadzenie to społeczność szczególna, zespolona nie tylko wspólną ideą duchową, ale i ekstremalnymi warunkami.

Różowy wschód słońca

Czym są jednak te problemy, gdy na Giewont pada różowe światło wschodzącego słońca. Może dlatego albertynki promieniują tym światłem - optymistycznym i radosnym, a kłopoty przyjmują jako naturalne. Od stu lat krzątają się wokół swojego świata za furtą i tego poza nią - pełnego turystów, zwiedzających, pielgrzymów. Był wśród nich i Jan Paweł II, który jako papież - co podkreślają z dumą - odwiedził ich zgromadzenie. Starają się utrzymać powierzony im przed stu laty klasztor, choć nie jest to łatwe. Zabudowania wzniesione przed stu laty z najtańszego drzewa, teraz zaczynają się sypać. Trzeba wyremontować kaplicę, refektarz, chatkę, a może nawet i część mieszkalną. Dlatego doprowadziły do wpisania w ubiegłym roku klasztoru na Kalatówkach do rejestru zabytków. Mają nadzieję, że teraz w walce o utrzymanie tego wyjątkowego miejsca nie będą same. A jest to miejsce wyjątkowe, w którym nadal unosi się czar osobowości brata Alberta i prosta rada dana odwiedzającym: - Idzie burza - zostańcie w domu brata Alberta, przeczekajcie - nabiera o wiele głębszego znaczenia.

Anna Zadziorko
Tygodnik Podhalański 24/2002   

 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-25 21:54 Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu 2021-01-25 21:31 Do puszki grosik wrzuć 2021-01-25 21:00 Na Halę Krupową drogą gospodarczą 2021-01-25 20:30 Kolędowanie dla Pauliny 2021-01-25 20:00 Szybki, wściekły i bez prawka 2021-01-25 19:45 Które hotele dostały największą pomoc od państwa? Na liście firmy z Podhala 3 2021-01-25 19:40 Dziś w Małopolsce zaszczepiono... 1 osobę. To nie żart, to rządowe dane 7 2021-01-25 19:30 Porzucone truchło 2021-01-25 19:08 Kompletnie pijany kierowca spowodował kolizję i uciekł 2021-01-25 19:00 Kolędnicy tylko online. Przy Domu Ludowym ich nie zobaczymy 2021-01-25 18:55 Samochód wypadł z drogi w Ludźmierzu 2021-01-25 18:33 Koliba na Łapsowej Polanie potrzebuje pomocy 2021-01-25 18:15 Milczeć jak radny 3 2021-01-25 17:56 Woda w Mieście jest czysta - potwierdza sanepid 2021-01-25 17:32 Na Krupówkach pustawo, kolejka do otwartej restauracji też krótsza (WIDEO) 2021-01-25 17:30 Druh z demobilem 1 2021-01-25 17:17 Miasto zrobiło się białe 2021-01-25 16:42 Śladami babiogórskiego Sabały 2021-01-25 15:59 Zmarła Julita Fedorowicz - Stopa 2021-01-25 15:15 Dla WOŚP zbiera Schronisko PTTK Morskie Oko 3 2021-01-25 14:27 Zbójnicek najlepszy. Kto wygra w tym roku? (WIDEO) 2021-01-25 14:15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej! 2021-01-25 13:44 Sześć medali Nowotarskiego Klubu Sportów Walki (ZDJĘCIA) 2021-01-25 12:59 Hotele częściowo otwarte? We wtorek premier ogłosi decyzję 17 2021-01-25 12:15 Będzie jednak przebudowa placu kuźnickiego 8 2021-01-25 11:30 Moja Babcia i Mój Dziadek (wyniki konkursu, WIDEO) 2021-01-25 10:59 Trudne warunki na zakopiance. Zalega pośniegowe błoto 2 2021-01-25 10:45 Kto od dziś może wynająć pokój w hotelu? Kiedy ruszą wyciągi? 3 2021-01-25 10:42 Na Podhalu najmniej zakażonych od wielu tygodni 2021-01-25 10:21 Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej 2021-01-25 10:00 Władysław Pogodny 2021-01-25 09:26 Śnieżny poranek na Podhalu 2021-01-25 08:45 Pracowity weekend podhalańskich ratowników górskich 1 2021-01-25 08:00 Dziś rozpoczyna się szczepienie seniorów. Nowych terminów brak 2 2021-01-24 22:15 Trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 1 2021-01-24 21:45 Jak żyć w otoczeniu babiogórskiej przyrody (WIDEO) 2021-01-24 21:00 Zima na rowerze smakuje lepiej 1 2021-01-24 20:30 Kolędowe ostatki (WIDEO) 3 2021-01-24 20:18 Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu 2021-01-24 20:02 Baśniowa kraina (WIDEO) 2021-01-24 19:30 Magura Witowska dobra na wszystko (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-24 18:45 "Weekend na wynos" - przyłączcie się do naszej akcji 4 2021-01-24 18:30 Klikuszowa - skończy się piekło kierowców 2021-01-24 17:40 Polacy bez indywidualnych sukcesów w Pucharze Świata w Lahti 2021-01-24 17:01 Turyści wracają do domu 12 2021-01-24 16:15 Kto podkupuje grunty pod Centrum Sportów Lodowych? 3 2021-01-24 15:14 Kolejny nalot policji na Schronisko Smaków 29 2021-01-24 14:30 W Zakopanem też dowożą na szczepienia 4 2021-01-24 13:45 Eliza Rucka i Dominiki Bury ze złotymi medalami 1 2021-01-24 13:15 Klub zaprosił na huczne otwarcie - wkrótce zrobiło się niebiesko 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-25 22:25 1. Oj będzie grochówka na festynach... :) Stare dobre wojskowe czasy. Zima 2000 CMSLOG Grudziądz. Jak Wam trzeba bedzie kucharza dajcie znać. 2021-01-25 22:21 2. @bolo . Sam zacząłeś zabawę w kolory, więc od. i nie szukaj winnych. To co dzisiaj oglądałem na TVN o finansowaniu imperium duchownego z Torunia to stwierdzam że państwo nawet nie jest już nawet z tektury. Młodzi jak macie okazję to wiejcie stąd bo Wasi rodzice ciężko pracują za granicą a pieniądze z podatków politycy rozdają lekką ręką.. 2021-01-25 22:08 3. Leci z nami pilot ......:))) 2021-01-25 21:46 4. Ciekawe, bo kiedyś na tym forum czytałem, że Wiesio elektryk jest codziennie na kawie u burmistrza. Czy oni nic nie mówią tylko wymieniają się informacjami na piśmie a może robią sobie yaya z podatników i uzgadniają pytania i na nie odpowiedzi. Sorry interpelacje. Poza tym, żeby rzeźbić emerytów podatkami i opłatami (biznesmeni dadzą sobie z tym radę) to nie trzeba zadawać pytań. Natomiast żeby zadawać MĄDRE pytania, to trzeba mieć doświadczenie życiowe, elokwencje i wiedzę a nie obracać się jak w przerębli. Czy na te sesje Ktoś z mieszkańców chodzi? 2021-01-25 21:33 5. Ta, radzę redaktorom zanim pi.... napiszą sprawdzić jak to funkcjonuje. Dane są aktualizowane na tej stronie ok godz 10 a w większości punktów szczepienia zaczynają się ok 11. Dziś w zakopiańskim szpitalu zaszczepione zostało kilkadziesiąt osób. Personel z grupy 0 pierwszą dawką i lekarze drugą. Proszę sobie sprawdzić dane jutro przed południem na tej stronie i wtedy przeredagować artykuł.. 2021-01-25 21:00 6. To kur... jakiś żart???!!! 2021-01-25 20:57 7. Idę ochrzanic żonę,po powrocie z pracy ,mówila ,że dzis zaszczepila 6 seniorów,a to klamczucha!Wiadomość z Nowego Targu. 2021-01-25 20:53 8. Sensacja to by była jakby ta jedna osoba była zaszczepiona w Zakopanem. Wszyscy wiemy, że to nierealne. 2021-01-25 20:52 9. Coś czuję, że będzie tak jak z tym milijonem samochodów elektrycznych. 2021-01-25 20:48 10. Zaangażowaniem i ofiarnością budujemy lepszą przyszłość Ojczyzny! Bierność i bezwład opóźniają nasz rozwój!
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka