Reklama

2020-11-07 10:00:00

Z archiwum

Góry dla koneserów

- Chcemy, by nadal GPN był postrzegany jako park przyjazny dla turysty - podkreśla Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego w rozmowie z Józefem Figurą. Tę rozmowę opublikowaliśmy na łamach TP już prawie 18 lat temu niedługo potem jak nastał nowy szef GPN. Warto do niej wrócić, żeby zweryfikować co się od tego czasu zmieniło.

Góry dla koneserów 

- W zeszłym roku było dwudziestolecie GPN. Jubileusz przeszedł bez echa, za to głośna była sprawa odwołania przez ministra Tokarczuka pańskiego poprzednika, Andrzeja Gruszczyka.
- Sprawa odwołania leży w gestii ministra środowiska i nie mnie ją komentować. A jubileuszowych obchodów nie mieliśmy głównie z braku pieniędzy. Ufam, że uda się uczcić w niedługim czasie srebrny jubileusz parku, ale to za trzy lata.

- Sytuacja finansowa jest nadal trudna?
- Tak. To się bierze z ogólnej sytuacji kraju. Co roku dostajemy coraz mniej pieniędzy Porównując z ubiegłym rokiem, w tym otrzymaliśmy ich o mniej więcej 20 procent mniej! To już czwarty rok regresu. Aktualnie dysponujemy zaledwie 1/2-2/3 wartości środków, jakie posiadaliśmy w latach 1998-1999. Stąd musimy ograniczać wszelakie wydatki.

- Z czego trzeba zrezygnować?
- Zapewne trochę traci przyroda, gdyż zminimalizowaliśmy zadania ochronne. Dziś wykonujemy tylko te najważniejsze. Mimo trudności finansowych realizujemy wszystkie zasadnicze cele parku, jak ochrona ekosystemów leśnych i nieleśnych, edukacja., czy działalność naukowo-badawcza. Udaje się to głównie dzięki dotacjom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, których udział w naszych kosztach wynosi około 45 procent. Pozostałe 55 procent to pieniądze pochodzące z dochodów własnych, między innymi sprzedaży drewna i dotacji budżetu centralnego, która wynosi około 15 proc. Wprowadziliśmy maksymalne oszczędności w wykorzystywaniu  transportu, ograniczyliśmy prace monitoringowe, niszczeją też obiekty mieszkalne, bo nie ma ich za co remontować.

- Pański poprzednik kładł duży nacisk na rozwój turystyki. Na tym polu był nawet konflikt z Radą Naukową parku, która sprzeciwiała się udostępnianiu GPN-u dla turystów na koniach. Czy teraz coś się zmieni?
- Nasz park odwiedza rocznie 40-60 tys. osób. W przeważającej części to ludzie, którzy umieją się w górach poruszać, można powiedzieć, są koneserami gór, w nich poszukują ciszy i spokoju. Masowych wycieczek jest coraz mniej, no może z wyjątkiem „świętej góry” Turbacz, licznie odwiedzanej od wiosny do jesieni. Gorczański Park jest otwarty dla przybywających. Aktualnie dopuszczamy cztery formy turystyki - pieszą, narciarską, rowerową i konną. Całość uzupełnia 8 ścieżek edukacyjnych (przyrodniczych) znajdujących się niemal w każdej części parku. Nie przewidujemy gwałtownych zmian czy też ograniczeń w udostępnianiu terenu. Chcemy, by GPN nadal był postrzegany jako przyjazny dla turysty. A jeśli idzie o konie - moim zdaniem - problem został przejaskrawiony. W ubiegłym roku w ogóle nie odnotowaliśmy wjazdu koni, a w roku 2000 roku tylko dwa. Nie ma więc z czego robić problemu! Nade wszystko jednak przedkładamy ochronę przyrody. Stąd też niektóre szlaki trzeba będzie poddać drobnej korekcie, poprowadzić nieco inaczej, by nie przecinały cennych zespołów roślinnych, czy ostoi zwierząt. Propozycje w tym zakresie przedstawiliśmy radzie parku, uzyskując pozytywną opinię, proponowane zmiany uzgodniliśmy również z Oddziałem PTTK w Rabce i COTG w Krakowie. I tak np. od 1 października zostanie zamknięty czarny szlak z przełęczy Borek na Polanę Gabrowską, prowadzący przez ostoję dużych drapieżników, kuraków leśnych, czy tereny rykowisk jeleni. Ponadto wiedzie on przez torfowiska wierzchowinowe, które z uwagi na swą budowę były rozdeptywane przez turystów. Od 1 czerwca zamkniemy szlak rowerowy i konny - Papieżówka - Przełęcz Borek - Potasznia. Jest on uszkodzony na odcinku wiodącym doliną Kamienicy. Jego użytkowanie ograniczamy z uwagi na bezpieczeństwo.

- Brak turystów w Gorcach wynika w dużej mierze z braku zaplecza. Jest niewiele schronisk, brakuje wyciągów narciarskich...
- Często korzystam z wyciągów narciarskich i rozumiem potrzebę udostępniania fragmentów Gorców, ale u ich podnóża. Natomiast apeluję, by te najwyższe partie gór zostawić niezmienione. Mamy przykład Turbacza - jakie jest wykorzystanie wyciągu i schroniska!

- Ktoś powie, że będzie większe, jak wybuduje się kolejkę gondolową, podobną do tej na Jaworzynę Krynicką.
- W tym miejscu zadam pytanie, jaka będzie opłacalność owego przedsięwzięcia. Z tego co wiem, przywołana przez pana Jaworzyna Krynicka wcale nie ma się najlepiej. Prekursorzy rozwoju turystyki może niech wpłyną na lepsze wykorzystanie wyciągu w Lubomierzu czy spowodują, by cały tydzień jeździł wyciąg na Śnieżnicy. Pozytywne przykłady w tym zakresie możemy podać ze Szczawy, Kluszkowiec czy Rabki-Polczakówki. Czy trzeba budować nowe obiekty? Wykorzystajmy i właściwie zagospodarujmy to, co mamy! Po co „zdobywać” Turbacz? Góry zostawmy przyrodzie!

- Mówi pan, by góry zostawić przyrodzie, tymczasem Długa Hala pod Turbaczem nadal należy do Instytutu Zootechniki.
- Jesteśmy zainteresowani jej nabyciem, by móc prowadzić tam zabiegi ochrony czynnej - wykaszać ją bądź przywrócić nań wypas. Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku zobaczymy tam znów kierdel owiec, a przechodzący turyści napiją się żętycy czy zjedzą bundzu. W „Chatce AR-u” kupią nasze wydawnictwa i dowiedzą się więcej o parku. Liczę, że mieszkający tam od lat będą mogli nadal korzystać z obiektu, świadcząc pomoc parkowi jako wolontariusze.

- Niekiedy Gorce przestoją być enklawą ciszy i spokoju. Coraz więcej osób skarży się na szarżujących na szlakach motocyklistów...
- To jest problem. Gdy zalega pokrywa śnieżna, pojawiają się skutery, a od wiosny do jesieni motocykle terenowe. Park nie jest jednak miejscem do uprawiania tego rodzaju „turystyki”. Stąd wspólnie z policją prowadzimy działania prewencyjne. Zaś do crossowców apelujemy, by spróbowali poszukać innych terenów, dogodnych do uprawiania tych sportów. Może niech powstanie „oficjalny” tor, gdzie odpowiednio bezpiecznie dla otoczenia i siebie będą mogli trenować. Mam nadzieję, iż nasze apele poskutkują.

- Rok temu obchodziliśmy dwudziestolecie istnienia GPN, teraz mamy Rok Gorców. Może choć ta okazja nie pozostanie niezauważona ?
- Rok 2002 to Międzynarodowy Rok Gór. Związek Podhalan ogłosił go też Rokiem Gorców. My włączyliśmy się w ciąg obchodów z naszą działalnością edukacyjną. Często, w ramach współpracy, włączamy się do imprez organizowanych przez samorządy. I tak np. już dziś zapraszamy na 23 czerwca do Poręby Wielkiej, gdzie odbędzie się impreza pod hasłem „Związki i zależności pomiędzy życiem i obyczajami mieszkańców gór a światem przyrody”. Na początku lipca w Ochotnicy Górnej park zaznaczy swój udział w organizowanym „Święcie Wołoskim”, a pod koniec sierpnia w Nowym Targu, podczas Jarmarku Podhalańskiego, będziemy chcieli pokazać walory przyrodnicze i krajobrazowe GPN. Wreszcie we wrześniu w Rabce odbędzie się impreza edukacyjno-turystyczna pod hasłem „Świadome wędrowanie” zorganizowana wspólnie z Miejskim Domem Kultury. Każda składa się z prelekcji, konkursów i wystawy zdjęć prezentujących piękno Gorczańskiego Parku Narodowego.

- Dziękuję za rozmowę.

Janusz Tomasiewicz pracuje w GPN od 1983 roku. Wcześniej zbierał w Gorcach materiały do pracy magisterskiej o tutejszej roślinności. Do 1991 roku był leśniczym obwodu ochronnego Turbacz w Dolinie Kamienicy. Kolejne 10 lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora. W 2001 roku powołany na stanowisko dyrektora GPN. Żonaty, ma dwie córki - Katarzynę i Magdę. 

Tygodnik Podhalański 21/2002 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wiechum 2020-11-07 14:44:38
Bandziory na quadach, motorach, samochodach terenowych, skuterach - to pozostaje aktualne, a nawet się nasila.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-18 15:30 Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku 2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (wideo) 1 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 3 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 1 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 2021-01-18 13:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Interweniowała policja (WIDEO) 7 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 2 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4 2021-01-18 10:00 Widok z okna Amerykana 2021-01-18 09:00 Wytęskniony pierwszy dzień w szkole (ZDJĘCIA) 5 2021-01-18 08:00 Rysica Filomena (WIDEO) 2021-01-18 07:21 Wielki mróz 2021-01-17 23:00 W lutym znów powitamy skoczków na Wielkiej Krokwi 2 2021-01-17 22:34 Zachód słońca i cudna zima na Turbaczu 2021-01-17 22:00 Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał 12 2021-01-17 21:25 Lekarz apeluje do górskich morsów 1 2021-01-17 20:45 Zakopiańscy przedsiębiorcy pytają o otwarcie biznesów. Stworzyli ankietę 9 2021-01-17 20:20 Skoki na pustej Wielkiej Krokwi (GALERIA) 2021-01-17 20:04 Kto widział żbika ze świecącymi oczami? (WIDEO) 1 2021-01-17 20:00 Dolina Olczyska zasypana śniegiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-17 19:14 Po Almanach na Rynek 2021-01-17 18:41 Kibicowanie wokół Wielkiej Krokwi 3 2021-01-17 18:36 Przybywa otwartych lokali, Sanepid wzmaga kontrole 12 2021-01-17 17:59 Nasi skoczkowie poza podium 2021-01-17 17:17 Pusto i romantycznie 2021-01-17 16:20 Konkurs indywidualny, policja sprawdza kibiców 2 2021-01-17 16:10 Jezioro w zimowej szacie 2021-01-17 15:45 Trybuny pełne śniegu, garstka kibiców przy straganach 4 2021-01-17 15:15 Lepiej późno niż wcale 2021-01-17 14:48 Puchar Świata w skokach - Wielka Krokiew gotowa 2021-01-17 14:44 Mroźny Dzień Śniegu pod Giewontem 2021-01-17 14:20 Tylko dziewięciu zarażonych na Podhalu 2021-01-17 13:44 Trasy na Chotarzu gotowe 1 2021-01-17 13:00 Zbiórka na pogorzelców z Zubrzycy 2021-01-17 12:10 Krwiobus na Równi Krupowej 2021-01-17 11:30 Koksownik dla zziębniętych turystów 1 2021-01-17 10:55 Wiktorówki, transmisja Mszy św. z muzyką góralską (WIDEO) 2021-01-17 10:40 Tak się zbudził dzień na Turbaczu 1 2021-01-17 10:00 Kryptonim „halny”. SB chciała nas dopaść 8 2021-01-17 09:28 Hipotermia i odmrożone kończyny 15 2021-01-17 09:25 Na razie duże mrozy, ale od wtorku zacznie wiać z południa 2021-01-17 08:56 Na Wierszykach czekamy na słońce (WIDEO) 2021-01-17 08:35 Słońce nad górami, pogoda na skitury 2 2021-01-17 08:02 Nawet na nartach przejście powyżej schronisk jest prawie niemożliwe (WIDEO) 2021-01-16 21:59 Turbacz w puchowej pierzynie 2021-01-16 21:31 W Smreku o Ziemi Świętej 1 2021-01-16 21:30 50 mandatów, 21 wniosków do sądu, odpalone race. Policja podsumowuje PŚ 15
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-18 15:14 1. Po co policjantom znać prawo , kazali to udaje że swoje obowiązki wykonuje i nie zastanawia się czy to dobre czy złe . Ot taka bojówka za kasę z naszych portfeli 2021-01-18 15:10 2. A może tymczasem ustawić zapory rozdzielające pasy ruchu na "zabójczym" odcinku nowej trasy? Nie będą cwaniaki wyprzedzać i mordować ludzi. 2021-01-18 15:08 3. Powodzenia!!! Popieram 2021-01-18 15:06 4. Nie ma się czego obawiać. Prawo na podhalu się nie przyjęło to i bezprawie poniesie klęskę. Jak na razie stanu wyjątkowego nie wprowadzili więc droga wolna. Prowadzenie firmy to nie przestępstwo. 2021-01-18 14:59 5. Mój Boże, kilkunastu dziennikarzy? Sam nie wiem dlaczego, ale pomyślałem o hienach. 2021-01-18 14:59 6. Przejechałem przez Białkę i Bukowine i w sumie pusto. Gości nie widać, wyciągi stoją. Szału nie ma , chyba ze zmieni się to w kolejnych dniach. Oby się nie okazało ze jedynym wygranym będzie Pitoń. Jemu zależało tylko na rozpoznawalności i to się mu udało. Ma murowane miejsce na listach w kolejnych wyborach. 2021-01-18 14:57 7. Pamiętam takie mrozy, że gontowce z gontów wyskakiwały i trzeba było w lecie dobijać. Dzisiaj każdemu zimno bo na tej ścianie co siedzi telewizor to było małżeńskie łoże a nad nim święte obrazy. 2021-01-18 14:48 8. c.d. to samo sie odnosi do konikow sprzedajacych nielegalnie bilety na Kasprowy Wierch...robiacych wstyd i siare na cala Polske i swiat niegdys??? no chyba ze placili podatki moze gdzue???? 2021-01-18 14:41 9. No panowie to czas teraz na K2.. 2021-01-18 14:40 10. czy widzial ktos relacje z kontroli 3 kubkow na Gubalowce???? juz dosc tego cyrku
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka