Reklama

2020-11-10 13:40:08

Reklama

Piłka nożna

Franciszek Smuda w Nowym Targu. Wywiad ze słynnym trenerem

Były selekcjoner reprezentacji Polski i trener m.in Widzewa Łódź, Lecha Poznań i Wisły Kraków w rozmowie z Jakubem Udzielą podzielił się wrażeniami na temat funkcjonowania Akademii Piłkarskiej Podhala Nowy Targ.

- Wielu zastanawia się: co Franciszek Smuda robi w to listopadowe południe w Nowym Targu?

-  Tak naprawdę przebywam na Podhalu już całą jesień, można powiedzieć, że jestem tu na co dzień. Do Nowego Targu z kolei staram się często zaglądać, by oglądać młodzieżowe zespoły Podhala. Pod względem organizacyjnym tutejsza Akademia bardzo mi się podoba i jest według mnie fantastycznie prowadzona. Nie wiem, czy jakiś klub w Ekstraklasie ma tak dobrze poukładaną Akademię jak tu, w Nowym Targu, niemalże pod każdym względem. Jedyny problem, jaki tu widzę, to zaplecze. Jest tu tak naprawdę tylko jedno boisko, a drużyn młodzieżowych od groma. Zmieścić się więc na tym boisku, jeśli mówimy o treningach i meczach, jest bardzo trudno tym wszystkim zespołom. Można by trenować jeszcze więcej, ale ogranicza nas tutaj boisko. Moim zdaniem powinna tu być dużo lepsza baza pod względem boisk piłkarskich. Sama bowiem organizacja w Akademii Podhala jest wyśmienita.

- Odwiedził Pan w swojej karierze wiele miejscowości na mapie Polski, jak i również za granicą. Doskonale na pewno zdaje sobie Pan sprawę jak ważna jest też współpraca z samorządami, no bo tak naprawdę te obiekty, o których Pan wspomina, są w dużej mierze miejskie. Co jest więc najważniejsze we współpracy na linii klub-samorząd, żeby to wszystko szło w stronę dalszego rozwoju?

- Najważniejsze jest pełne zrozumienie. Jeżeli nie będzie bowiem zrozumienia, a tylko walka, czy wręcz zazdrość, bo zdarzają się takie przypadki, to nic nie będzie się dało zbudować. Samorządy muszą współpracować z klubami i pomagać im w miarę swoich możliwości. Czasami to naprawdę nie musi być duża pomoc. Na Podhalu jest bowiem jeszcze, oprócz Pana Wojasa, biznesmenów, którzy również mogliby dołożyć się do tego, by wybudować tu piękną bazę sportową dla młodzieży.

- A więc najważniejsza jest tu dobra wola, wola współpracy?

- Tak, oczywiście. Wola współpracy to podstawa.

- Wróciłbym jeszcze do Pana słów o Akademiach klubów Ekstraklasy. Co konkretnie wyróżnia Akademię Podhala na tle innych w naszym kraju, że możemy ją porównywać do największych marek polskiej piłki?

-  Konkretnie wyróżnia ją opieka nad tą młodzieżą. Jest to naprawdę coś wyjątkowego. Podam tylko jeden przykład: w życiu bym nie pomyślał, że zawodnicy Akademii mają tutaj obiady w Klubie po treningu. Rzadko się to spotyka. Przy klubach Ekstraklasy oczkiem w głowie jest zawsze pierwsza drużyna, a dalej, na niższe kategorie wiekowe się już tak bardzo nie zwraca uwagi - jak choćby tutaj, gdzie jest to naprawdę dobrze zorganizowane.

- „ Z pustego i Salomon nie naleje”. Wydaje się, że trzeba budować wszystko od podstaw i dopiero później, po kilku latach, zbierać tego efekty.

-  Naturalnie. Ekstraklasa nie pojawia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Mając nawet masę talentów, trzeba troszkę na owoce pracy z nimi poczekać. Można to jednak sprawnie zbudować, o ile jednak - co podkreślam - ma się odpowiednią bazę sportową

- Czy dostrzegł Pan już jakieś podczas obserwacji treningów i meczów grup młodzieżowych?

-  Rocznik 2005, który bardzo często oglądam podczas meczów mistrzowskich i treningów, ma w swoich szeregach co najmniej 5-6 utalentowanych zawodników. Takich, z których może wyrosnąć nawet 3 wielkiej klasy piłkarzy. Do tej pory nigdy nie miałem styczności z tymi grupami młodzieżowymi i gdy teraz oglądam ich mecze, to naprawdę wielką radość sprawia, gdy widzę 15-latka, który tak dużo potrafi z piłką przy nodze.

- Mówimy cały czas o tych plusach, pozytywach. Ale są też pewnie jakieś niedociągnięcia, które można naprawić, by Akademia jeszcze prężniej się rozwijała. Czy zauważył Pan już jakieś elementy do poprawy?

- Powiem tak: jak już wcześniej zaznaczyłem - opieka i organizacja tych grup młodzieżowych jest bardzo dobra i jest za to odpowiedzialny Dyrektor Akademii, Pan Gorczyk. I to właśnie z nim miałem wielokrotnie okazję rozmawiać na temat tego, co można by usprawnić w treningach oraz pod każdym innym względem w funkcjonowaniu Akademii. Rozmowa, wymiana spostrzeżeń zawsze pomaga. Sam chętnie takowe przyjmowałem, gdy byłem jeszcze trenerem Ekstraklasy i ktoś z zewnątrz podpowiadał mi, co jeszcze można zoptymalizować. Dzięki temu mogłem się nad danym elementem funkcjonowania zespołu zastanowić i to poprawić. W rozmowach nie możemy się na siebie obrażać. Należy przyjąć krytykę i spostrzeżenie drugiej osoby i potem dopiero zastanowić się, kto ma rację. Jeśli się okaże, że to ja byłem w błędzie, to wtedy należy to poprawić.

- Należy więc być otwartym na opinie z zewnątrz, jak rozumiem?

- Tak. Sądzę, że tutejsi trenerzy grup młodzieżowych są “kontaktowi”. Co prawda nie ze wszystkimi miałem jeszcze okazję rozmawiać, ale wielu z nich chętnie przyjmuje podpowiedzi z zewnątrz, czy nawet sami pytają, co jest według mnie dobre, a co do poprawy. To dobra postawa, bo nie każdy trener lubi przyjmować głos z zewnątrz.

- Mówiliśmy do tej pory o Akademii, ale finalnie musimy pamiętać, że jest też pierwsza drużyna. Pierwsza drużyna, której mecze również Pan oglądał. Czy ma Pan już jakieś wnioski nt. jej funkcjonowania?

-  Widziałem 2 mecze pierwszej drużyny. Nie chciałbym więc wypowiadać na jej temat, ponieważ po pierwsze - obejrzałem tych spotkań za mało, by ją oceniać, a po drugie - bardziej skupiony byłem na grupach młodzieżowych. Niemniej, widziałem już sporo spotkań na poziomie III ligi i mogę powiedzieć, że bardziej podobała mi się gra chłopaków z rocznika 2005 Akademii Podhala, gdy rozgrywali swój mecz w Wieliczce. Nie powiem, że III liga ogólnie gra słabo, bo są lepsze i gorsze mecze, ale mi osobiście większą radość obecnie sprawia oglądanie spotkań grup młodzieżowych, niż seniorów, którzy często uprawiają po prostu “kopaninę”.

- Powinniśmy się więc skupić na Akademii, która finalnie dopiero w przyszłości da te efekty w drużynie seniorskiej?

-  Nie, inaczej. Powiem tak: mnie osobiście bardzo zainteresowało szkolenie młodzieży i po prostu wciągnęły mnie te rozgrywki. Stąd, mieszkając blisko Nowego Targu, mam marzenie, by Akademia Podhala pięła się jeszcze mocniej w górę, głównie pod względem tej bazy sportowej, która jest tutaj tak bardzo potrzebna. To nie znaczy jednak, że pierwsza drużyna ma być tylko to po “aby była”. Pierwsza drużyna jest bardzo, bardzo potrzebna dla Podhala. Ten region jest duży i myślę, że II liga jest tu konieczna. Jak będzie I liga czy Ekstraklasa to jeszcze lepiej oczywiście (śmiech), ale II liga jest tą koniecznością. To jest już zabezpieczenie dla tej Akademii i komfort dla chłopców tu trenujących, ponieważ nie będą oni wtedy musieli wyjeżdżać do Gdańska czy Szczecina, by grać na szczeblu ogólnopolskim. Będą mieli bowiem na miejscu swój ligowy klub, w którym także będą mogli się dobrze rozwijać i być w domu, dzięki czemu ten rozwój można kontrolować.

- Właśnie o tę II ligę chciałem właśnie zapytać. Mówimy o brakach w bazie treningowej, ale czy to, co jest obecnie, wystarcza, by już teraz grać na szczeblu ogólnopolskim w seniorskiej piłce?

-  Myślę, że na poziomie II-ligowym tak. W tym sezonie będzie to jeszcze ciężko osiągnąć, bowiem przewaga Wisły Puławy nad resztą stawki jest już naprawdę duża. Natomiast w najbliższym czasie - jak najbardziej, jest tutaj możliwość zorganizowania silniejszego zespołu i wywalczenie awansu. To też wiele ułatwia choćby i samorządom, bowiem na poziomie II czy I ligi ten piłkarski biznes się już kręci, są z tego realne profity. Wykorzystywane są hotele, miejsca noclegowe w regionie, zespoły przyjeżdżają na obozy treningowe… Możliwości są więc duże. Potrzeba tylko odpowiednio to wykorzystać oraz potrzebni są ludzie zaangażowani w sprawę, którzy wkładają w to całe swoje serce. Na szczęście doświadczyłem już, że są tutaj tacy ludzie, którzy wiele by oddali, by Podhale było jeszcze wyżej, że wymienię tu choćby głównego sponsora Klubu - Pana Wojasa. Tak więc z pewnością perspektywy są duże i pięknie się to wszystko zapowiada.

- To zainteresowanie regionem, miastem, które rośnie wraz ze szczeblem ogólnopolskim zauważyliśmy już ostatnio przy okazji 1/32 finału Pucharu Polski - meczu z Pogonią Szczecin. Jak wiele ludzi, nawet z dalekiego Szczecina chciało tutaj przyjechać. Ten szczebel ogólnopolski otwiera przecież miasto na tak ważny przecież rozwój turystyki, całego regionu i samego samorządu. Wydaje się, że to wszystko są naczynia połączone…

- Tak, oczywiście. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że tak właśnie jest, jak Pan mówi. Pamiętam jeszcze, że gdy graliśmy w Lidze Mistrzów, to na tym korzystały także samorządy. Choćby gdy graliśmy w Bukareszcie - przedstawiciele samorządu jechali z nami do stolicy Rumunii i zawierali różne umowy międzynarodowe, korzystne dla swojego miasta. To są naprawdę duże możliwości, a wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie. Niektórzy wciąż bagatelizują sprawę mówiąc “na piłce nie można nic zarobić, z tego nie można wyżyć” i tak dalej. Nie, wręcz przeciwnie! Jeśli tylko klub jest dobrze poukładany, dobrze i mądrze prowadzony, to można na tym zarobić. Tutaj wspomnę też moją rozmowę z prezydentem Borussii Dortumnd, panem Watzke. Gdy byłem jeszcze selekcjonerem Reprezentacji Polski, odwiedzałem Dortmund, by oglądać naszych reprezentantów. Joachim Watkze często wspominał, że u nich w Niemczech tak naprawdę dużo trudniej jest osiągnąć sukces w postaci Ligi Mistrzów, niż w Polsce. W Dortmundzie to są koszty rzędu wielu milionów euro, w Polsce można grę w Lidze Mistrzów osiągnąć dużo mniejszym kosztem. BVB miało swego czasu ponad 205 milionów euro długów. W Polsce można też tę Ligę Mistrzów osiągnąć, dużo mniejszym kosztem, a i tak wiele na niej zarobić. Borussia jest zresztą doskonałym przykładem, jak można odbudować Klub, skupiając się na młodzieży, na Akademii, gdzie mają rosnąć talenty na miarę Ekstraklasy czy nawet Reprezentacji. I na tym właśnie można zbudować klub oraz stworzyć dla młodych piłkarzy dobre możliwości rozwoju.

- Dziękuję Panu bardzo w takim razie za dzisiejszą rozmowę i mam nadzieję, że będzie nam dane jeszcze nieraz spotkać się tutaj w Nowym Targu.

- Proszę bardzo. Oczywiście, na pewno będzie ku temu okazja. Mieszkam bardzo blisko Nowego Targu i nie ulega wątpliwości, że będę się tu pojawiał. Zobaczymy jak to się wszystko potoczy, ale mam nadzieję, że po tym dzisiejszym wywiadzie samorządy zrozumieją istotę problemu i pomogą. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  ODŚNIEŻANIE POSESJI tel. 889 16 36 86
 • MOTORYZACJA | inne
  Usuwanie wgnieceń z karoserii PDR bez lakierowania.. 721275741www.autousuwaniewgniecen.pl
  Tel.: 721275741
  WWW: www.autousuwaniewgniecen.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA od 01 grudnia 2020 n.p. na biura, kancelarie. 1 pomieszczenie ok. 10 m2, II piętro w budynku biurowym "TESKO" TKGK sp. z o.o. ul. Szymony 17 a, Zakopane, tel. 18 20 25 620.
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp), realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • ZDROWIE I URODA
  GABINET KOSMETYCZNY i GABINET MEDYCYNY NATURALNEJ - Zakopane - 603 093 547.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DORADCY T- 694 567 002 .
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam: PŁUG KONNY jednoskibowy, tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-12-05 22:47 Ania Gąsienica Byrcyn trzecia w the Voice of Poland (WIDEO) 2020-12-05 21:56 Śnieg zniknął, w lesie rosną grzyby 2020-12-05 21:15 Bulwary się przyjęły 2020-12-05 20:54 Serduszko pod Babią Górą 2020-12-05 20:30 Samoloty pod dachem 2020-12-05 19:33 Wypadek na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Tetmajera. Jedna osoba poszkodowana (ZDJĘCIA) 2020-12-05 19:30 Święty już w Zdroju 2020-12-05 18:45 Miliony w kanał 2020-12-05 18:15 Na Krupówkach turystów wcale nie brakuje (WIDEO) 4 2020-12-05 17:30 Kładka rowerowa nabiera kształtów 1 2020-12-05 16:37 Parkingowy galimatias nieopodal dworca 2020-12-05 15:45 Nowy rozkład PKP 2020-12-05 14:51 Mikołajkowe targi staroci 2020-12-05 14:15 Na Podhalu ruszyły kolejne wyciągi narciarskie (WIDEO) 5 2020-12-05 13:45 Podhalanie na moście 2020-12-05 13:00 Wioska pod gazem 2020-12-05 12:15 Ostatnia synagoga 2020-12-05 11:08 Ponad 12 tys. nowych zakażeń w Polsce. Zmarły 502 osoby 1 2020-12-05 10:59 W Białce Tatrzańskiej rozpoczął się sezon narciarski (WIDEO) 4 2020-12-05 10:00 Desperaci 1 2020-12-05 10:00 CRISTINA PRZY PLACU NIEDPODLEGŁOŚCI ZAPRASZA 2020-12-05 09:36 Halny nie daje za wygraną. Ponad 165 km na godz. 2020-12-05 09:00 Osobowość Ziem Górskich 2020-12-05 08:33 Taki ranek 2 2020-12-05 08:01 Koszmar ze snu narciarza 2020-12-05 08:00 Konkurs Pieśni Patriotycznej - edycja online 2020-12-04 23:31 WIECZNE ZAGŁADY POLAKÓW W PANDEMII  2020-12-04 22:30 Radny odpowiada wójtowi 6 2020-12-04 21:58 Zakochany dzik 1 2020-12-04 21:15 Drogi księże profesorze 10 2020-12-04 20:30 Policyjne kontrole na stokach narciarskich także w powiecie tatrzańskim 4 2020-12-04 20:25 Spory ruch na zakopiance 4 2020-12-04 19:45 Szef Solidarności twierdził, że hotele są zamknięte. Hyrny jednak jest otwarty 9 2020-12-04 19:00 W Czarnym Dunajcu już świątecznie 1 2020-12-04 18:15 Bitwa z wysypiskami śmieci 3 2020-12-04 18:00 Żegnamy Lucjana Starzaka 2020-12-04 17:30 Halny w nocy nieco osłabnie. Na Kasprowym wiało ponad 160 km na godz. 2020-12-04 17:05 Dwa prawka w pół godziny 2020-12-04 16:45 199. Wieczór na Harendzie 2020-12-04 16:36 Policja na deskach 2020-12-04 16:00 Zafajdana droga 2020-12-04 15:51 Choinka czyni złodzieja 2020-12-04 15:47 Kupiła zabawkę za 25 złotych zapłaciła… 10 tysięcy 2020-12-04 15:29 Kierowca „pod wpływem” potrącił kobietę 2020-12-04 15:15 W tym roku kolędy nie będzie 5 2020-12-04 14:46 Pandemia pandemią - do Świąt przygotować się trzeba 2020-12-04 14:20 Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tęczowej flagi na Giewoncie 9 2020-12-04 14:15 Zobaczył kluczyki w stacyjce to pojechał. Grozi mu 5 lat więzienia 1 2020-12-04 13:45 Jaja górala za 18 złotych 8 2020-12-04 13:23 W Zakopanem dekoracje świąteczne w przyszłym tygodniu 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-12-05 21:32 1. Krupówki, elegancja Francja, ą ę i w ogóle, a w tle wciąż ten odrapany syf. Naprawdę nie można zachęcić/przekonać/zmusić właściciela by chociaż to otynkował??? 2020-12-05 21:28 2. DJ Bobo To będą gwiazdy TVP2 start 31 grudnia 2020 godz 20:00 2020-12-05 21:20 3. Jacek Mówi że Mam Tomasz Kammel wraca do Sylwester Marzeń nasza prowadzących w roli głównych a będą DJ Bobo wystąpi Sylwester Marzeń z Dwójką na pewno gwiazdy wystąpią 2020 2020-12-05 21:03 4. No właśnie, sens życia czy cel w życiu. Oto jest pytanie! Może owe statystyki nie są jeszcze tak tragiczne bo wielu się nad tym, tak na dobrą sprawę, nie zastanawia. Jednakowoż homo sapiens miałby dociekać... skąd, po co i dokąd. Hm.. 2020-12-05 20:43 5. Fajne ale nie widzę Matterhornu ;-( 2020-12-05 20:36 6. Brawo Pani Stasiu!!!! Bardzo ważne, prawdziwe i potrzebne teraz słowa. Bo jakoś głośno ostatnio o Łopusznej, rekolekcjach, księdzu profesorze i jego rodzinie, a głosu z Łopusznej nie słychać. Łopuśnianinem nie byłem i nie jestem, ale kilka pięknych młodych lat spędziłem z Zespołem im. Ludwika Łojasa. Dane mi było także znać ks. profesora. Jego rodzinę też. Dlatego zadziwiają mnie i wręcz brzydzą te dziwne ataki na nich. Zwłaszcza ze strony Związku Podhalan. Nigdy nie byłem członkiem ZP, choć wiele razy mnie namawiano. Teraz wiem, że nigdy nie będę. ZP niech zajmie się tym, do czego go stworzono. Niech przestanie zajmować się polityką i sprawami światopoglądowymi, bo nie jest od tego! Niech krzewi, kultywuje i uczy szacunku do naszej wspólnej góralskiej kultury, tradycji i historii. 2020-12-05 20:14 7. Tak, syf i trudno do tego się przyzwyczaić. Na pewno też kiepska wizytówka właścicieli! 2020-12-05 20:02 8. Chyba najbardziej rozpoznawalny punkt Krupówek. Kamienica w centrum planu szkaradnie odrapana. Co, przyzwyczailismy się do takiego syfu? Że to zbyt ostro? A jak to zatem określić? 2020-12-05 19:25 9. Dlaczego nie ma zapowiadanych kontroli w hotelach i apartamentach ? 2020-12-05 19:07 10. @Teodor Ty wiesz, ja wiem, ale kto z przyjezdnych używa tej nazwy? Są Tatry i Podhale.
2020-11-22 13:52 1. Turystka tak jak ty swojej dewocji...? tak pytam.... 2020-11-19 15:00 2. Tygodnik poświęca zbyt wiele uwagi temu tak zwanemu strajkowi. Policja powinna była niezwłocznie odblokować skrzyżowanie, używając w razie potrzeby środków przymusu bezpośredniego. To skrzyżowanie zbyt ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Zakopanego aby pozwalać na lewackie ekscesy. Wszyscy uczestnicy nielegalnego zbiegowiska powinni zostać wylegitymowani, a odpowiednie wnioski należało skierować do sanepidu. 2020-11-17 04:55 3. DEMON stracja 2020-11-15 21:40 4. a moja Zoha jak jej nie grzmotnę z rana,to cały dzień chodzi wściekła.Może to i tym z tymi piorunami na gębach by sie to spodobało? I przestały by latać po ulicach i przeklinać. 2020-11-14 23:03 5. Organizatorka zakopiańskich protestów chwali się w wywiadach, że dokonała aborcji. Ot karierę zrobiła w zepsutej warszawce. Teraz choćby darła się z całych sił, sumienia nie zagłuszy. 2020-11-14 16:09 6. do protestujacych "kobiet"- urodzenie zdrowego dziecka nie gwarantuje jego zdrowia i pełnosprawnosci , nie ma gwarancji ze po dziecko mając pół roku/rok/parę lat nie dowie sie że ma wady gentyczne, nieuleczalna chorobę, etc. Bezlitosne jest więc to strajkowanie a raczej błaznowanie na skrzyzowaniu ulic ze chore dzieci maja isc do piachu .... 2020-11-12 20:02 7. Do Tadeo Tak właśnie jest górale i nie tylko biją swoje kobiety. Żeby nie było, że tylko podhale jest takie. Władza w zakopanem nie chce zaś wprowadzić ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czyli władza wybrana przez ten lud jest za przemocą w rodzinie. To takie proste. 2020-11-12 15:24 8. Idom se owiecki, idom se barany, idzie se za nimi juhas porubany. Porubano głowa, porubane plecy.Kaz go porubali? - Przi dziewcynie w nocy! Owiecki, owiecki, nie syćkie som moje, przydzie św. Marcin , kozdy biere swoje. Te moje owiecki pieknie sie mi rojom, z wiyrska ku dolinie, bo sie zimy bojom. Hej! 2020-11-11 02:35 9. Nie do wiary! Jasiek Bułecka tyz zgłupioł, cy jako? 2020-11-10 20:04 10. Wreszcie można oko zatrzymać dłużej, dzięki. A Zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP