Reklama

Materiał sponsorowany, 2020-11-19 19:00:00

Reklama

Materiał sponsorowany

Pozostało już tylko 4 miesiące do końca trwania programu badań przesiewowych raka jelita grubego! (art. sponsorowany)

Coraz mniej wolnych miejsc dla osób z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego, które są chętne wykonać bezpłatne badanie przesiewowe raka jelita grubego w znieczuleniu anestezjologicznym! Wykonaliśmy już ponad 1000 badań przesiewowych. Wolnych miejsc do zapisania pozostało niewiele, bo ponad 200 a zainteresowanie programem jest coraz większe. Zapewne wynika to z coraz większej świadomości mieszkańców Podhala, jak istotne są badania przesiewowe.

Jeżeli takie zainteresowanie program bezpłatnych badań przesiewowych raka jelita grubego utrzyma się, to program zostanie ukończony przed czasem. Dlatego jeżeli ktoś waha się czy skorzystać z programu lub potrzebuje więcej informacji zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu: 534-597-780.

Mimo obostrzeniom wynikającym z pandemii koronawirusa, obawom pacjentów i utrudnieniom życia codziennego związanych z reżimem sanitarnym, kampania informacyjna prowadzona przez Allmedica, zaprocentowała na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego wzrostem świadomości społecznej dotyczącej zagrożenia, jakie wynika z chorób jelita grubego. Dotychczas skutecznie i bezpiecznie przeprowadziliśmy badania profilaktyczne raka jelita grubego ku zadowoleniu pacjentów ponad 1000 osób. Nasuwające się wnioski są bardzo zadawalające zarówno dla personelu medycznego kliniki Allmedica jak i dla samych pacjentów.

Prowadząc badania przesiewowe okazało się, że u około 25 % badanych wykryto i usunięto polipy i gruczolaki a 5% z nich zagrożonych było rakiem jelita grubego. Ze statystyk wynika, że dziennie na raka jelita grubego w Polsce umiera około 28 osób. W wyniku badań przesiewowych, które prowadzi Allmedica okazało się, że jedna osoba na 125 osób przebadanych dowiedziała się, że występuje u niej bezobjawowo rak jelita grubego. Natychmiastowa reakcja, skierowanie na diagnostykę i leczenie onkologiczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia być może uratowała wielu z nich życie a z pewnością zapobiegła rozwojowi choroby, komplikacjom, poważnym powikłaniom i konsekwencjom. Dzięki prowadzonym badaniom, wykryciu i wręcz nieodczuwalnemu usunięciu polipów i gruczolaków dzięki znieczuleniu anestezjologicznemu zmniejszono ryzyko umieralności tych pacjentów o 60-90%. Możemy żałować, że wskaźnik ten nie wynosi 100 %, ale grupa osób znajdująca się w tym przedziale 60-90% jest szczęśliwa i wdzięczna, że tylko tak się to skończyło.

W zawiązku z pandemią covid19, która w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła a personel medyczny naszej kliniki odpowiedzialnie wyszedł naprzeciw zagrożeniom wynikającym z zakażenia, jak każda profesjonalna kliniki medyczna poważnie traktująca zjawisko położyliśmy szczególny nacisk na sterylność obiektu i personelu oraz prowadzonych badań przestrzegając reżim sanitarny. Świadomi jesteśmy, że istnieje zagrożenie dla naszego personelu medycznego wykonującego badania, co skutkowałoby izolacją obiektu a personel poddaniu kwarantannie. Dbając o zdrowie, komfort psychiczny pacjenta, pielęgniarek, lekarzy i pozostałego personelu stosujemy procedury reżimu sanitarnego chroniąc się wzajemnie.

Z pewnością przykrym byłoby, gdyby pandemia COVID-19 w przyszłości miała wpływ na wzrost zachorowani na raka jelita grubego wzbudzając obawy wśród pacjentów, którzy takiemu badaniu z tego powodu by się nie podjadali a nasz program zaskakując osoby niezdecydowane zakończyłby się szybciej niż przedmiotowa pandemia.

Ponad 1000 osób zaufało klinice Allmedica w Nowym Targu, które nie dowierzając historiom o dolegliwościach i dyskomforcie, jakie takim badaniom towarzyszą, przekonały się, że było warto to zrobić dla własnego spokoju i spokoju swojej rodziny, a znieczulenie anestezjologiczne rozwiało wszelkie obawy i mity związane z przykrymi doznaniami. Większość naszych pacjentów opuszczała naszą placówkę zadowolona i przepełniona optymizmem. Jednak najważniejsze, że dla wielu z nich nasze badania okazały się być przysłowiowym „ostatnim dzwonkiem”, który w wielu przypadkach uratował im życie i zdrowie, często tylko dzięki nieodczuwalnemu podczas badania usunięciu gruczolaków lub polipów, które są bezpośrednią przyczyną raka jelita grubego.

W związku z tym, że badania są wykonywane bezpłatne, w pełnym znieczuleniu i przy asyście lekarza anestezjologa, zainteresowanie nimi jest bardzo duże, a limit osób, którym można takie badanie wykonać, gwałtownie się kurczy. Dlatego apelujemy do wszystkich chętnych mieszkańców lub pracowników powiatów nowotarskiego lub tatrzańskiego, którzy w ostatnich 10 latach nie mieli wykonywanej kolonoskopii oraz są w przedziale wiekowym miedzy 50 – 65 roku życia lub są w wieku 40 - 49 lat pod warunkiem, że w rodzinie mieli przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego - wykorzystajcie być może ostatnią taką szansę i przebadajcie się w celu zapobieżenia skutkom własnej choroby oraz oszczędzenia w przyszłości kłopotów i zmartwień swoim bliskim.

Przykro nam, że nie możemy spełnić oczekiwań wszystkich mieszkańców Podhala, a nasza oferta bezpłatnych badań kolonoskopowych w znieczuleniu anestezjologicznym skierowana jest do konkretnej grupy osób w odpowiednim przedziale wiekowym oraz zgodnie z miejscem zatrudnienia lub zamieszkania(a nie zameldowania). Niestety barierą dla wielu osób spełniających powyższe warunki jest również obostrzenie nie wykonywania badań kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat. Pozostało nam tylko pochylić głowę przed tymi osobami, jednak obostrzenia ze strony Unii Europejskiej jednoznacznie wskazują nam grupę docelową osób, którym takie badanie możemy wykonać.

Niestety, dla wielu z grupy docelowej jeszcze niezdecydowanych mieszkańców Podhala mamy niezbyt optymistyczne wiadomości, z których wynika, że nasz program powoli kończy się i ma ograniczony limit miejsc. Kolejnego takiego programu w najbliższych latach w naszym regionie niestety nie możemy się spodziewać.

Atrakcyjność badania nie polega tylko na warunkach jego przeprowadzenia czy na komfortowym znieczuleniu anestezjologicznym, ale również możliwości diagnozowania pacjenta na tej podstawie w najbliższej przyszłości. Nie tylko wskazując na obecny stan jelita, tego co się z nim działo do tej pory, ale również pozwoli wyciągnąć wnioski w przyszłości lekarzowi ułatwiając postawienie diagnozy i dostosowanie odpowiedniego trybu leczenia wykluczając raka jelita grubego.

Personelowi kliniki medycznej Allmedica w Nowym Targu udało się wykonać przedmiotowe badania dzięki Programowi Profilaktyki Raka Jelita Grubego „Szanuj zdrowie! Program profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego” finansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI NAPISZ SMS O TREŚCI „PRZESIEW” NA NUMER 534-597-780 A MY ODDZWONIMY DO CIEBIE W CIĄGU 24 GODZIN I ODPOWIEMY NA WSZELKIE PYTANIA!PAMIĘTAJ:

 • Aby wykonać badanie przesiewowe nie musisz mieć żadnych objawów.
 • Niepotrzebne Ci jest skierowanie.
 • Nie poniesiesz kosztów badania. zwrócone Ci zostaną koszty dojazdu.
 • Przy udziale anestezjologa zadbamy o Twój komfort w trakcie badania.
 • Otoczymy Cię opieką lekarską i pielęgniarską w trakcie i bezpośrednio po badaniu.
 • Zostaniesz szczegółowo poinformowany o przebiegu badania i przygotowaniu do niego.
 • Wystarczy tylko, że będziesz chciał i skontaktujesz się z nami.


Wychodząc naprzeciw osobom zainteresowanym wspomnianym badaniem, przychodnia Allmedica uruchomiła specjalny, bezpośredni numer telefonu komórkowego 534-597-780, pod który wystarczy wysłać sms o treści „PRZESIEW” lub zadzwonić, aby skontaktował się z państwem konsultant, który wyjaśni wątpliwości, uzgodni dogodny termin badania oraz dokona państwa rejestracji.
Wyczerpujące informacje znajdziecie państwo także na stronie internetowej Allmedica w zakładce Bezpłatna Kolonoskopia oraz poprzez kontakt z infolinią Centralnej Obsługi Pacjenta pod numerem telefonu 18 265 74 88.


Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących raka jelita grubego


JAK WAŻNE jest wykonywanie badań przesiewowych?


Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów spośród raków przewodu pokarmowego. Wśród najczęstszych objawów - jeśli takie się pojawią - jest obecność krwi w/na stolcu i związana z tym niedokrwistość (łatwe męczenie się, osłabienie). U ponad 70% krwawienie ma jednak charakter utajony, co wiąże się z koniecznością badania krwi utajonej.
Pozostałe objawy, które należy potraktować z największą powagą, to: wyczuwalny guz w jamie brzusznej, zmiana charakteru wypróżnień, silne skurcze brzucha, nudności, utrata masy ciała połączona z osłabieniem i brakiem apetytu.


Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania?

Tych czynników jest wiele. Do najważniejszych należą:
 • dziedziczenie (członek rodziny chory na nowotwór jelita grubego znacznie zwiększa ryzyko)
 • wiek
 • zapalenie jelita grubego
 • choroba Leśniowskiego-Crohna
 • palenie papierosów
 • nieodpowiednia dieta (duża ilość mięsa i tłuszczów, zbyt mała ilość błonnika)
 • otyłość

Jakie czynności stanowią profilaktykę nowotworu jelita?

 • regularne uprawianie aktywności fizycznej (spacer, basen, etc.)
 • ograniczenie spożywanych kalorii
 • ograniczenie alkoholu
 • ograniczenie tłuszczów zwierzęcych
 • wprowadzenie do diety większej ilości świeżych produktów roślinnych

Profilaktyka „lekiem na całe zło”

Nie od dzisiaj wiadomo, że badania profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą walki z nowotworami. Nie inaczej jest w przypadku raka jelita grubego.

Do badań, które stosuje się w celu wykrycia zmian nowotworowych w obrębie jelit należą: badanie na krew ukrytą w kale, badanie per rectum, tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia. Ta ostatnia jest obecnie objęta Programem Profilaktyki Raka Jelita Grubego i dzięki temu można z niej skorzystać całkowicie bezpłatnie, w dodatku w pełnym znieczuleniu.


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  ODŚNIEŻANIE POSESJI tel. 889 16 36 86
 • MOTORYZACJA | inne
  Usuwanie wgnieceń z karoserii PDR bez lakierowania.. 721275741www.autousuwaniewgniecen.pl
  Tel.: 721275741
  WWW: www.autousuwaniewgniecen.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA od 01 grudnia 2020 n.p. na biura, kancelarie. 1 pomieszczenie ok. 10 m2, II piętro w budynku biurowym "TESKO" TKGK sp. z o.o. ul. Szymony 17 a, Zakopane, tel. 18 20 25 620.
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp), realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • ZDROWIE I URODA
  GABINET KOSMETYCZNY i GABINET MEDYCYNY NATURALNEJ - Zakopane - 603 093 547.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DORADCY T- 694 567 002 .
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam: PŁUG KONNY jednoskibowy, tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-12-04 23:31 WIECZNE ZAGŁADY POLAKÓW W PANDEMII  2020-12-04 22:30 Radny odpowiada wójtowi 2020-12-04 21:58 Zakochany dzik 2020-12-04 21:15 Drogi księże profesorze 1 2020-12-04 20:30 Policyjne kontrole na stokach narciarskich także w powiecie tatrzańskim 3 2020-12-04 20:25 Spory ruch na zakopiance 2 2020-12-04 19:45 Szef Solidarności twierdził, że hotele są zamknięte. Hyrny jednak jest otwarty 7 2020-12-04 19:00 W Czarnym Dunajcu już świątecznie 1 2020-12-04 18:15 Bitwa z wysypiskami śmieci 2 2020-12-04 18:00 Żegnamy Lucjana Starzaka 2020-12-04 17:30 Halny w nocy nieco osłabnie. Na Kasprowym wiało ponad 160 km na godz. 2020-12-04 17:05 Dwa prawka w pół godziny 2020-12-04 16:45 199. Wieczór na Harendzie 2020-12-04 16:36 Policja na deskach 2020-12-04 16:00 Zafajdana droga 2020-12-04 15:51 Choinka czyni złodzieja 2020-12-04 15:47 Kupiła zabawkę za 25 złotych zapłaciła… 10 tysięcy 2020-12-04 15:29 Kierowca „pod wpływem” potrącił kobietę 2020-12-04 15:15 W tym roku kolędy nie będzie 4 2020-12-04 14:46 Pandemia pandemią - do Świąt przygotować się trzeba 2020-12-04 14:20 Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tęczowej flagi na Giewoncie 8 2020-12-04 14:15 Zobaczył kluczyki w stacyjce to pojechał. Grozi mu 5 lat więzienia 1 2020-12-04 13:45 Jaja górala za 18 złotych 8 2020-12-04 13:23 W Zakopanem dekoracje świąteczne w przyszłym tygodniu 5 2020-12-04 13:00 Namierzyli oszustkę metodą "na policjanta" 2020-12-04 12:50 Wiktorówki pszczelarskie 1 2020-12-04 12:15 Śnieg znika w oczach 1 2020-12-04 12:09 Grudniowe koncerty z nowotarskiego MOK 2020-12-04 12:00 CRISTINA PRZY PLACU NIEDPODLEGŁOŚCI ZAPRASZA 2020-12-04 11:54 Na Mikołaja od MOK Nowy Targ 2020-12-04 11:49 Opel na kolizyjnym kursie 4 2020-12-04 11:30 Hydrant w tarapatach 1 2020-12-04 11:14 Wiatr wyłamał wrota na budowie 1 2020-12-04 10:45 W sobotę ruszają kolejne stacje narciarskie 4 2020-12-04 10:27 30 nowych zakażeń na Podhalu, w Polsce ponad 13 tysięcy 2020-12-04 10:00 Szkoła z wyobraźnią 2020-12-04 09:38 Zapadła decyzja w sprawie handlowej niedzieli 2 2020-12-04 09:15 Trwa komisja urbanistyki 3 2020-12-04 09:00 Halny rozrabia 2020-12-04 08:00 Wylot z wnętrza góry 4 2020-12-03 22:00 Kto był pierwszy: Wiadro... a może drzewo 3 2020-12-03 21:44 Kochany Zdrój 6 2020-12-03 21:20 Podsumowanie Wirtualnego Biegu Sztafet 2020-12-03 21:00 Sale gimnastyczne? Może kiedyś 2020-12-03 20:15 Jeśli nie Tatry to może… Beskidy (ZDJĘCIA) 2020-12-03 19:50 Wilki na Luboniu 2020-12-03 19:30 Podhalańskie Dni Trzeźwości 2020-12-03 18:46 Gdy 100 lat to za mało 2020-12-03 18:00 Będzie park linowy 2020-12-03 17:45 Ekspertyza tragedii
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-12-04 23:25 1. Obecna władza nie daje rady. Problem pojawił się od ostatnich wyborów! 2020-12-04 22:48 2. jesteście z lekka niedoinformowani, z tego co wiem Arena Narciarska Jaworki też rozpoczyna sezon w sobotę.... 2020-12-04 22:41 3. im więcej słyszę o nowych "rozporządzeniach" dotyczących otwarcia stacji narciarskich, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że rządzą nami debile. Teraz już każą dezynfekować dojścia do bramek (czytaj śnieg). A czemu to nie każecie czarnej mafii dezynfekować ławek, klęczników i ścian co 15 minut? Czyżby u nich nie było wirusa. Przecież nawiedzeni łykają wafelka bez masek i plują na wszystko dookoła. Skoro już dopchaliście się do koryta, to trzeba zacząć trochę myśleć, a nie ślepo wykonywać rozkazy braci starszych w wierze. Skutecznie wywiązujecie się z obowiązku zniszczenia polskiej gospodarki. 2020-12-04 22:05 4. Pięknie i prawdziwie napisane o Księdzu Profesorze przez prawdziwych górali miłujących prawdę i ślebodę. Dziękuję. 2020-12-04 21:53 5. niech se jadą do galeri czy kośocioła a nie na stok gdzie ludzie ubrani i zabezpieczeni przed wirusem jak komandos przed kulą . 2020-12-04 21:49 6. Dla mnie to chora sytuacja, albo walczymy z pandemią albo to olewamy, albo wszystko zamknięte i przestrzegamy to co nam premier narzucił albo się zarażamy 2020-12-04 21:46 7. To będzie sylwester marzeń czy nie? Nie wiem czy się uzbroić czy nie? 2020-12-04 21:34 8. Jadą w delegacje,jedni do kozy inne do capa... 2020-12-04 21:26 9. tow przewodniczący S niech pilnuje swojego kałacha z pod radiokomitetu ze stanu wojennego 2020-12-04 21:25 10. Przecież na bookingu są te które w dalszym ciągu wynajmują i nie ważne dla nich służbowe czy nie Podsuwają oświadczenie żeby podpisać ze przyjazd służbowy. Śmieją się z innych bo teraz mniejsza konkurencja i maja się dobrze.
2020-11-22 13:52 1. Turystka tak jak ty swojej dewocji...? tak pytam.... 2020-11-19 15:00 2. Tygodnik poświęca zbyt wiele uwagi temu tak zwanemu strajkowi. Policja powinna była niezwłocznie odblokować skrzyżowanie, używając w razie potrzeby środków przymusu bezpośredniego. To skrzyżowanie zbyt ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Zakopanego aby pozwalać na lewackie ekscesy. Wszyscy uczestnicy nielegalnego zbiegowiska powinni zostać wylegitymowani, a odpowiednie wnioski należało skierować do sanepidu. 2020-11-17 04:55 3. DEMON stracja 2020-11-15 21:40 4. a moja Zoha jak jej nie grzmotnę z rana,to cały dzień chodzi wściekła.Może to i tym z tymi piorunami na gębach by sie to spodobało? I przestały by latać po ulicach i przeklinać. 2020-11-14 23:03 5. Organizatorka zakopiańskich protestów chwali się w wywiadach, że dokonała aborcji. Ot karierę zrobiła w zepsutej warszawce. Teraz choćby darła się z całych sił, sumienia nie zagłuszy. 2020-11-14 16:09 6. do protestujacych "kobiet"- urodzenie zdrowego dziecka nie gwarantuje jego zdrowia i pełnosprawnosci , nie ma gwarancji ze po dziecko mając pół roku/rok/parę lat nie dowie sie że ma wady gentyczne, nieuleczalna chorobę, etc. Bezlitosne jest więc to strajkowanie a raczej błaznowanie na skrzyzowaniu ulic ze chore dzieci maja isc do piachu .... 2020-11-12 20:02 7. Do Tadeo Tak właśnie jest górale i nie tylko biją swoje kobiety. Żeby nie było, że tylko podhale jest takie. Władza w zakopanem nie chce zaś wprowadzić ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czyli władza wybrana przez ten lud jest za przemocą w rodzinie. To takie proste. 2020-11-12 15:24 8. Idom se owiecki, idom se barany, idzie se za nimi juhas porubany. Porubano głowa, porubane plecy.Kaz go porubali? - Przi dziewcynie w nocy! Owiecki, owiecki, nie syćkie som moje, przydzie św. Marcin , kozdy biere swoje. Te moje owiecki pieknie sie mi rojom, z wiyrska ku dolinie, bo sie zimy bojom. Hej! 2020-11-11 02:35 9. Nie do wiary! Jasiek Bułecka tyz zgłupioł, cy jako? 2020-11-10 20:04 10. Wreszcie można oko zatrzymać dłużej, dzięki. A Zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP