Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

Reklama

2020-11-21 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Uprzejmie donoszę

W Waksmundzie dzięki donosowi „skarbówka” nakryła nielegalny zakład kuśnierski. Anonimowy donosiciel z Orawy prosi o skontrolowanie dochodów kandydata na radnego. Nowotarżanka mieszkająca w Chicago nasyła kontrolę na swojego męża. Donos to źródło informacji dla wielu urzędów na Podhalu. Gdyby jeszcze motywacją nie była chęć zemsty.

Uprzejmie donoszę
Zwracam się z uprzejmą prośbą o skontrolowanie obywatela... - tak zaczyna się większość donosów, jakie docierają do „skarbówki”. Takie pisma dostaje także prokuratura, policja, nadzór budowlany, zakład energetyczny, a nawet proboszczowie. Najczęściej donoszą sąsiedzi, czasem panna, którą narzeczony opuścił tuż przed ślubem, właściciel konkurencyjnej firmy czy syn niezadowolony z podziału majątku. Zwracam się z prośbą o skontrolowanie Obywatela (...) handlującego na bazarze Banacha dzielnica Ochota w ogóle nie opłacającego się w żadnym urzędzie. Handel prowadzi kradzionym towarem skóry z dzików, z owiec, jeleni, z danieli oraz sprzedaje pantofle góralskie bez rachunków. Prowadziłem skromne notatki zauważyłem, że tylko z jednego miesiąca obrót wyniósł 6 do 7 tys. zł - czytamy w jednym z donosów nadesłanych do nowotarskiej „skarbówki” (pisownia oryginalna), dotyczącego mieszkańca Podhala. Anonim przysłał jego sąsiad z bazaru.

Oszukuje i ma kochankę
Bywa, że obok informacji, które rzeczywiście mogą zainteresować urzędników, pojawiają się szczegóły z życia intymnego opisywanej osoby. Na przykład mieszkaniec Rabki, który nie dość że pracuje za granicą i nie płaci podatków, to w dodatku - według anonima - ukrywa się u swojej kochanki (tu nazwisko i adres), utrzymując stosunki także z jej matką. - Korzystamy z różnych źródeł informacji, także z doniesień. Najwięcej wśród nich jest anonimów, są też pisma podpisane, choć bywa, że nie swoim nazwiskiem - opowiada Mieczysław Olcoń, naczelnik nowotarskiego Urzędu Skarbowego. - Każdy donos traktujemy poważnie, co nie oznacza, że na każdy od razu reagujemy kontrolą. Większość z nich zresztą nie potwierdza się - dodaje. Najpierw informacja sprawdzana jest w samym urzędzie poprzez skorzystanie z własnej bazy danych - NIP-ów, zeznań rocznych, PIT-ów itp. Kolejny krok - to wysłanie inspektorów w teren.

Sprawdźcie mi męża
W 2000 roku wpłynęło do nowotarskiego Urzędu Skarbowego 90 doniesień, rok później - 80, w tym roku jest ich na razie 36, najwięcej z rejonu Rabki i Orawy. - Większość doniesień wynika z rodzinnych lub sąsiedzkich waśni. W zeszłym tygodniu miałem na przykład telefon od kobiety z Chicago, z sugestią, żeby sprawdzić jej eksmałżonka zamieszkałego w Nowym Targu, prowadzi nielegalną działalność - opowiada Mieczysław Olcoń. Do urzędu skarbowego docierają najczęściej donosy dotyczące nielegalnej działalności, pracy na czarno. Czasem pracownicy zawiadamiają, że szef nie płaci im wynagrodzenia. Zdarzają się doniesienia na wykonawców, którzy odmawiają wydania rachunków. Niezadowoleni z głośnej muzyki sąsiedzi, donoszą na właścicieli dyskotek. Donosy to także popularna walka między konkurencyjnymi firmami. W sezonie napływają doniesienia o nielegalnym wynajmowaniu kwater wczasowiczom. Naczelnik pokazuje długą listę przysłaną ze Szczawnicy z nazwiskami i adresami osób, które sobie w ten sposób dorabiają. Bywa, że do pisma dołączane są zdjęcia.

Za bogaty kandydat
Niedawno, dzięki donosowi, inspektorzy urzędu skarbowego nakryli w Waksmundzie nie zarejestrowany zakład kuśnierski. Telefoniczny informator zebrał bardzo dokładne dane - łącznie z numerami rejestracyjnymi samochodów, którymi dowożono do zakładu skóry i odbierano towar. - Nasi kontrolerzy zastali na miejscu pełny park maszynowy, 800 skór na stanie. Niestety, nie mogliśmy jedynie udowodnić sprzedaży. Właściciel otrzymał karę kilkunastu tysięcy złotych za nielegalne prowadzenie działalności w bieżącym roku - opowiada naczelnik „skarbówki”. Także ostatnia kampania przedwyborcza stała się natchnieniem dla donosicieli. - Dostaliśmy anonimowe pismo z Orawy, żeby sprawdzić jednego z kandydatów na radnego, bo zdaniem informatora ma nieujawnione dochody. Dowodem na to ma być nowoczesny samochód, drogo urządzony dom i wyjazd synów do Ameryki - podaje kolejny przykład naczelnik.

Tańszy, bo złodziej
W tej chwili popularny jest na wsiach handel obwoźny. Przyjeżdżają handlarze z innych terenów, sprzedają z samochodu, ceny są niższe niż, u okolicznych sklepikarzy. Miejscowi ich rozpracowują, podają nam numery samochodów, godziny przyjazdów. Czasem jest to nielegalna działalność, czasem np. pieczywo jest sprzedawane bez opakowania, mięso nie jest przewożone w chłodni, wtedy z nami wkracza sanepid - opowiada naczelnik. Donosy docierają także do nowotarskiej prokuratury, choć tu nikt nie prowadzi ich statystyki. - Sprawdzamy każdy. Traktowane są jako wstępna informacja. Przekazujemy je do sprawdzenia policji. Dotyczą różnych przestępstw, bywa, że poważnych spraw kryminalnych. Czasem jest to próba odwrócenia uwagi od głównego sprawcy - tłumaczy Zbigniew Gabryś, zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Targu. - Tydzień temu mieliśmy doniesienie z Ochotnicy, w którym żądano ścigania autora donosu skierowanego do nadzoru budowlanego. Dotyczył on informacji o sześciu nielegalnych budowach - przypomina sobie prokurator.

Zawód: pisarz-donosiciel
- Na Orawie jest dyżurny „pisarz”, który na życzenie redaguje donosy. Najczęściej dotyczą one urzędników samorządowych, ale także pracy policji, prokuratury. Te pisma są podpisywane przez różne osoby, ale poznajemy już styl pisania - opowiada Zbigniew Gabryś. - Podobny „pisarz” jest w Zakopanem, tylko tamten adresuje listy wyżej - do ministra sprawiedliwości, rzecznika praw obywatelskich - dodaje prokurator. O „etatowych” autorach donosów mówi także Mieczysław Olcoń. - Choć podpisy zmieniają się i czasem widać próby zmiany charakteru pisma, po stylu poznajemy, że to ciągle ta sama osoba - twierdzi naczelnik.

Jedenaste: nie donoś
Naczelnik ,skarbówki” nie ukrywa swojej niechęci do anonimów. - Człowiek prawy i szlachetny powinien mieć cywilną odwagę i nie bać się podać swojego nazwiska. Poza tym ułatwiłoby to organom ścigania ustalenie prawdy. Informator mógłby być przesłuchany jako świadek. Natomiast mam wątpliwości, gdy ktoś chce przy pomocy organów skarbowych załatwić swoje osobiste porachunki - uważa Mieczysław Olcoń. - Jeśli masz coś przeciwko swojemu bratu, idź i upomnij go w cztery oczy - te słowa Jezusa z Ewangelii przypomina ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiej bazyliki, zapytany o zdanie na temat donosów. - Anonim jest rzeczą obrzydliwą. Każdy niszczę natychmiast - dodaje.

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 40/2002 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kuta 2020-11-22 00:52:46
Zawistny podły naród udający tą podła wiarę
tomki 2020-11-21 21:15:11
GORALE NA SIEBIE DONOSZA ?. W CZASIE WOJNY TEZ DONOSILI .FAKT
Dykciarz 2020-11-21 10:48:13
Do urzędu skarbowego uprzejmie donoszę w sklepach w całym Nowym Targu i najbliższych okolicach sprzedawana jest wódka o obniżonej zawartości alkoholu w butelkach a zwłaszcza fioletowy denaturat ma tylko 25 procent zawartości spirytusu wypić tego nie idzie jest jak siki królika prosimy o szybką skuteczną kontrole wyżej wymienionego trunku
Cyklista 2020-11-21 10:19:45
Upłynęło lat 18, czy coś się zmieniło, czy uległa zmianie mentalność Naszego narodu ? Temat, mimo upływu czasu, w dalszym ciągu aktualny.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DORADCY T- 694 567 002 .
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • KOMUNIKATY
  ZGUBIŁAM KOLCZYK - ZAKOPANE, NA KRUPÓWKACH - 692 124 771.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy do sprzedania w Nowym Targu,atrakcyjna lokalizacja, Polecam wiecej info tel. 660797241www.nowytarg.b12.pl
  Tel.: 660797241
  WWW: www.nowytarg.b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę NA DŁUŻEJ MIESZKANIE 2 pok. ul. Kościelna: 1 800 + opłaty, tel. 604 432 303
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam: PŁUG KONNY jednoskibowy, tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-12-01 21:34 Rabczański kawałek Mongolii 2020-12-01 21:00 Coraz więcej śniegu na Szymoszkowej 1 2020-12-01 20:40 Radny rezygnuje 2020-12-01 20:05 Drogowy zamach na teatr 3 2020-12-01 20:01 Jubileusz z przytupem 2020-12-01 19:53 Surfowanie w chmurach 2020-12-01 19:20 Pożar w Przywarówce 2020-12-01 19:00 Tęczowe podchody 11 2020-12-01 18:58 Skosił słupki i omal nie wjechał na Krupówki 5 2020-12-01 18:00 Lodowisko tylko dla grup 2020-12-01 17:40 Elektroniczne zaduszki w sieci 2020-12-01 17:00 Zbrodnia po polsku. Konkurs dla czytelników 2020-12-01 16:30 Publiczny różaniec za grzechy duchownych 10 2020-12-01 16:23 JAK CZYTAĆ WIERSZE? 2020-12-01 15:59 Od piątku ruszają hotele i restauracje, ale w Czechach 2 2020-12-01 15:59 Zamarły wyciąg w Małem Cichem (WIDEO) 4 2020-12-01 15:27 Jeśli nie Apis to… Kośmider 1 2020-12-01 15:03 Jakie łóżko wybrać do spania? Przegląd najpopularniejszych rodzajów łóżek 2020-12-01 15:00 Na razie mamy mróz i słońce. W czwartek silny wiatr przyniesie odwilż 2020-12-01 14:00 Na posiedzeniu sejmowej komisji walczą o sezon narciarski (WIDEO) 5 2020-12-01 13:30 Pomóżmy Karolkowi 2020-12-01 12:34 Oszustwa "na kuriera" znów pojawiają się na Podhalu 2 2020-12-01 12:00 Góralka z Zakopanego w finale. Trwa głosowanie 2020-12-01 11:33 Ulica Plebańska 2020-12-01 11:05 Poniżej 10 tys. zakażeń w całej Polsce. Na Podhalu 10 zgonów 3 2020-12-01 10:00 Budrysówka dla budrysów 2 2020-12-01 09:48 Pies przy Murowańcu czeka na właściciela 4 2020-12-01 09:25 Noga z gazu, jedź bezpiecznie, nie blokuj piaskarek 1 2020-12-01 08:44 Słońce wstaje nad górami (WIDEO) 2020-12-01 08:15 Dwucyfrowo na termometrze 2020-12-01 08:00 Lodowisko przy Hotelarzu nieczynne 1 2020-11-30 23:21 CHŁOPY PODHALA DEMONSTRUJĄ! 2020-11-30 21:57 Zdjęcie autorstwa Bartłomieja Jureckiego w finale prestiżowego konkursu 3 2020-11-30 21:34 Śnieżą na Harendzie 1 2020-11-30 21:01 Najlepsza kąpiel błotna (WIDEO) 2020-11-30 19:04 Ranking samorządów 3 2020-11-30 18:30 Pierwsze kroki 2020-11-30 18:00 Wieczornica z Wyszyńskim. Koncert online (WIDEO) 2020-11-30 17:03 Ostatnie pożegnanie wybitnego narciarza 1 2020-11-30 16:48 Egipcjanie i górale handlowali narkotykami 8 2020-11-30 16:30 Historia poprzez litery 2020-11-30 16:02 Śladami żydów z Podhala (WIDEO) 2020-11-30 15:48 Krupówki też pod śniegiem. Coraz mniej chmur! 2020-11-30 15:00 Zasypane Markowe Szczawiny 2020-11-30 14:00 Dłuższe ferie, reżim noclegowy, więcej testów i konsultacji 17 2020-11-30 13:30 Minister zdrowia będzie rekomendował zamknięcie stoków narciarskich? 23 2020-11-30 13:02 Pijak kolizyjny 2 2020-11-30 12:27 Zakopane zasypane. Tak wyglądało o poranku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-11-30 11:30 Miasto rakotwórcze - 1800% stężenia najbardziej szkodliwej substancji 13 2020-11-30 10:37 O połowę mniej nowych zakażeń koronawirusem w Polsce niż wczoraj 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-12-01 21:34 1. Zatokę przystankową powinno się lokalizować w taki sposób, aby nie kolidowała z wjazdem na posesję, o ile to możliwe. W tym przypadku można było zlokalizować ją np. kilkadziesiąt metrów dalej, przy parkingu. Wymaga to jednak wyższych standardów administracji, charakterystycznych dla bardziej rozwiniętych krajów. 2020-12-01 21:33 2. I smieszno i straszno... A tymczasem w Brukseli policja złapała eurodeputowanego, znanego węgierskiego homofoba, na imprezie gejowskiej :) Już żyjemy w ciekawych czasach... 2020-12-01 21:05 3. Na FB, "Film z zatrzymania Polskiej Babci". 2020-12-01 21:05 4. pewnikiem Adrian już jedzie poszusować 2020-12-01 21:00 5. Musicie większych słów używać: śmierć, pożoga, ogień, katastrofa, odbieranie wolności to ludzie może uwierzą, że to coś ważnego. 2020-12-01 20:58 6. @Mikko. Bo zrozum, publiczny z czym innym mi się kojarzy. Zamieniać w TO rynek w razie takiego hipotetycznego najazdu? 2020-12-01 20:57 7. skąd tylu "nawiedzonych". Za miast się "modlić" za tę bandę czarnych nierobów zbierajcie podpisy pod petycją w sprawie rozwiązania konkordatu i traktowania przestępców w sukienkach jak normalnych przestępców. Za takie przestępstwa "cywilni" zboczeńcy idą siedzieć, a kieckowe zboki są przenoszeni do innej diecezji, żeby o ich zboczeniach nikt się nie dowiedział. A potem kapciowy z wawelu za kasę zamiecie sprawę pod dywan, i jak mawiał Ferdek Kiepski "i gitara". Obudźcie się i przestańcie wspierać tych naciągaczy sprzedających wirtualny towar. Robią to skutecznie od 2 tysięcy lat, a do jakich majątków dzięki temu doszli, to każdy myślący (nie nawiedzony katol) widzi 2020-12-01 20:29 8. zamiast się modlić lepiej powtarzajcie tabliczkę mnożenia to ma większy sens....a tychże przestańcie utrzymywać!!!! to najdelikatniejsze zdanie, którym można to skomentować.... 2020-12-01 20:24 9. Wielkie mi halo. Już dawno powinni się z tym uporać, a nie cackać. Pod Nosalem ulicę wyremontowano i finito, a tu jakieś problemy Pana Rzankowskiego. Przystanek od zawsze był i powinien być. Służył i służy nie tylko mieszkańcom, ale i turystom korzystającym z wyciągu oraz hotelu, a w lecie też basenu. Przy odrobinie dobrej woli zarówno zatrzymujące się na przystanku busy, jak i pojazdy wjeżdżające/wyjeżdżające z posesji nie powinni sobie przeszkadzać. I po co ten cały raban? 2020-12-01 20:06 10. Pycha i Szmal wlasnie do tego pije. Baby w Malem Cichem maja jaja ale na plebani (nie swoje).
2020-11-22 13:52 1. Turystka tak jak ty swojej dewocji...? tak pytam.... 2020-11-19 15:00 2. Tygodnik poświęca zbyt wiele uwagi temu tak zwanemu strajkowi. Policja powinna była niezwłocznie odblokować skrzyżowanie, używając w razie potrzeby środków przymusu bezpośredniego. To skrzyżowanie zbyt ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Zakopanego aby pozwalać na lewackie ekscesy. Wszyscy uczestnicy nielegalnego zbiegowiska powinni zostać wylegitymowani, a odpowiednie wnioski należało skierować do sanepidu. 2020-11-17 04:55 3. DEMON stracja 2020-11-15 21:40 4. a moja Zoha jak jej nie grzmotnę z rana,to cały dzień chodzi wściekła.Może to i tym z tymi piorunami na gębach by sie to spodobało? I przestały by latać po ulicach i przeklinać. 2020-11-14 23:03 5. Organizatorka zakopiańskich protestów chwali się w wywiadach, że dokonała aborcji. Ot karierę zrobiła w zepsutej warszawce. Teraz choćby darła się z całych sił, sumienia nie zagłuszy. 2020-11-14 16:09 6. do protestujacych "kobiet"- urodzenie zdrowego dziecka nie gwarantuje jego zdrowia i pełnosprawnosci , nie ma gwarancji ze po dziecko mając pół roku/rok/parę lat nie dowie sie że ma wady gentyczne, nieuleczalna chorobę, etc. Bezlitosne jest więc to strajkowanie a raczej błaznowanie na skrzyzowaniu ulic ze chore dzieci maja isc do piachu .... 2020-11-12 20:02 7. Do Tadeo Tak właśnie jest górale i nie tylko biją swoje kobiety. Żeby nie było, że tylko podhale jest takie. Władza w zakopanem nie chce zaś wprowadzić ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czyli władza wybrana przez ten lud jest za przemocą w rodzinie. To takie proste. 2020-11-12 15:24 8. Idom se owiecki, idom se barany, idzie se za nimi juhas porubany. Porubano głowa, porubane plecy.Kaz go porubali? - Przi dziewcynie w nocy! Owiecki, owiecki, nie syćkie som moje, przydzie św. Marcin , kozdy biere swoje. Te moje owiecki pieknie sie mi rojom, z wiyrska ku dolinie, bo sie zimy bojom. Hej! 2020-11-11 02:35 9. Nie do wiary! Jasiek Bułecka tyz zgłupioł, cy jako? 2020-11-10 20:04 10. Wreszcie można oko zatrzymać dłużej, dzięki. A Zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka