Reklama

2020-11-22 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Wysepka protestantyzmu

- Mogą o nas mówić sekciarze, odszczepieńcy, ale my po prostu idziemy za Chrystusem - tłumaczy pastor kościoła zielonoświątkowego w Nowym Targu Jan Mamczur. Po piętnastu latach obecności na Podhalu i początkowych perypetiach czują, że górale ich zaakceptowali.

Wysepka protestantyzmu

Niepozorny dom w centrum miasta wyróżnia jedynie wielki szyld nad wejściem, na którym widnieje napis: „Chrześcijańskie centrum otwartych drzwi”. Ta niewielka wysepka protestantyzmu na Podhalu intrygowała mnie od dawna. Zastanawiałem się, jak czują się ludzie, którzy wierzą nieco inaczej, a przede wszystkim, jak patrzą na nas - katolików. Nie chciałem wdawać się w spory, kto ma rację w swojej interpretacji Biblii. Jednak próbować się zrozumieć, trzeba się poznać.

Cześć Bracie

Niedziela. Przestronna sala mieści kilkadziesiąt osób. W Nowym Targu i okolicach jest około siedemdziesięciu zielonoświątkowców. Od zgiełku ulicy i wzroku ciekawskich przechodniów oddzielają zebranych zasłonięte żaluzje. Trwają ostatnie przygotowania przed nabożeństwem. Wieszam kurtkę na wieszaku, ktoś  obcy mówi mi krótko „cześć bracie”. Jednak moje obawy, że zaraz dołączy do mnie ktoś, kto będzie mnie próbował wprowadzić, czy nawracać, okazują się przedwczesne. Siadam z boku i na szczęście nikt nie zwraca na mnie uwagi. Na sali są ludzie w różnym wieku. Nie brakuje dzieci, są również osoby w podeszłym wieku. - To, że jest zróżnicowanie wiekowe, świadczy o autentyczności Kościoła, o tym, że nie jest to jakaś chwilowa moda, ale coś autentycznego - tłumaczy mi później pastor Jan Mamczur. Niedzielne nabożeństwo w niczym nie przypomina katolickiej Mszy św. Nie ma uroczystej liturgii, jest za to czytanie Biblii, nauka wygłoszona przez pastora, a przede wszystkim piosenki śpiewane z towarzyszeniem zespołu zdają się wprowadzać zebranych niemal w trans modlitewny. W przerwach słychać, jak wszyscy modlą się na głos, w ogólnym gwarze przebijają się od czasu do czasu głośniejsze monologi poszczególnych uczestników. Po chwili następuje kolejna pieśń. Ktoś rytmicznie klaszcze w dłonie, inny unosi w górę rękę, wszyscy kołyszą się, niemal tańczą w rytm melodii. Czas na kazanie. W tym czasie dzieci wychodzą na swoją naukę. Pastor „pod krawatem” zaczyna od cytatu z Biblii. Później często zwraca się do zebranych, oczekując potwierdzenia dla swoich słów. Półgodzinną naukę kończy znów kolejna porcja śpiewów przeplatanych modłami. - Mówią, że mężczyzna nie płacze - odzywa się w pewnym momencie Jasiek, były taksówkarz. - Akurat jechałem do Krakowa. Jak usłyszałem tę piosenkę, łzy same napłynęły mi do oczu. Na Matecznym stałem na światłach, a kierowca z sąsiedniego samochodu przyglądał mi się uważnie. Może pomyślał, że zwariowałem, ale ja nie mogłem się powstrzymać - kończy rosły mężczyzna. Później intonuje rzewną pieśń, która niegdyś zrobiła na nim tak wielkie wrażenie. Jaśka przyprowadził do zboru kolega, z którym właśnie rozkręcali mały biznes. Przyszedł z ciekawości i został. Całe spotkanie trwa przeszło dwie godziny. Nabożeństwo kończy spożycie chleba i wina. Jak podkreślają zielonoświątkowcy, jest to tylko pamiątka, wspomnienie Ostatniej Wieczerzy, a nie przeistoczenie. Dwóch „starszych” roznosi połamaną na okruchy bułkę i kryształowy puchar z czerwonym winem. Jeszcze przed rozejściem się wśród zebranych krąży taca, na którą każdy dokłada swój datek na potrzeby zboru. Nabożeństwo kończy się. Wkrótce większość uczestników przechodzi do kawiarni mieszczącej się w piwnicy zboru. Tam przy kawie jest okazja do rozmowy.

Suń za Jezusem

Paweł jest zielonoświątkowcem od ośmiu lat. Wcześniej był nawet ministrantem w kościele. Początkowo w domu rodzinnym nie było akceptacji dla jego wyboru. Szczególnie babcia długo nie mogła zrozumieć, dlaczego porzucił katolicyzm. Z czasem jednak bliscy przyzwyczaili się. - Zakosztuj smaku Boga! - przekonuje Paweł - jak Go poczujesz suń za Jezusem! Nieważne, w jakim kościele się znajdziesz - Bóg cię zaprowadzi tam, gdzie chce. Paweł zaczyna przytaczać cytaty z Biblii, tłumaczyć różnice między katolikami a zielonoświątkowcami. Pytam jednak o to, co łączy. - Dopóki idziemy razem, to w porządku. Ale musisz wiedzieć, że twoich błędów nie będę tolerował - dodał. Czy jednak jako innowiercy są tolerowani w swoim środowisku? - Nie mamy jakichś przykrych doświadczeń - mówi pastor. - Kiedyś mój syn został w szkole na lekcji religii. Nawet ksiądz katecheta pochwalił go za dużą wiedzę religijną. Dzieci dużo wiedzą i potrafią się obronić - dodaje.

Objawienie w autobusie

Nowotarski zbór (odpowiednik parafii) powstał przed piętnastu laty. Jak podkreśla Jan Mamczur, decyzja zapadła… w autobusie. - To Bóg przemówił do mnie, bym przeniósł się tu z Krakowa - tłumaczy swą decyzję. - Początkowo przychodziło tu zaledwie ponad dziesięć osób. Z czasem zaczęliśmy modlić się o miejsce i wtedy przyszedł jakiś mężczyzna z pytaniem, czy nie chcemy kupić domu... Jak wspomina, początki nie byty łatwe. Choć teraz ludzie zdążyli się przyzwyczaić i poczuć sympatię, kilkanaście lat temu niejednokrotnie słyszeli pod swoim adresem „sekciarze” czy „odszczepieńcy”. Pod adresem powstającego zboru padło nawet określenie „synagoga szatana”. Ktoś polał farbą szyld nad wejściem, ktoś wybił szybę w oknie. Z czasem to się zmieniło. - Ludzie zobaczyli, że alkoholik, po nawróceniu, przestał pić i bić żonę, a narkoman, który nie skończył podstawówki, nadrobił zaległości i w końcu założył własną firmę! - przekonuje pastor. - Zauważyli też, że nasze spotkania to nie moda jednosezonowa, coś trwałego. Jesteśmy też jakąś alternatywą, można powiedzieć - złamaliśmy monopol Kościoła katolickiego. Ale to nie mój pomysł czy ambicja - zostaliśmy tu posłani przez Boga. Pytam o ekumenizm. Przecież w Polsce tak bardzo popularne są spotkania młodych organizowane przez brata Rogera z Taize, również protestanta, choć z innego Kościoła. W Nowym Targu nie ma jednak prób zorganizowania wspólnych spotkań. Jak wspomina pastor, bywały takie spotkania z grupą charyzmatyków tutejszej parafii, jednak i te kontakty się urwały. - Jako Kościół nie mamy wiele inwencji w tym zakresie - przyznaje Jan Mamczur. - Niektórzy pastorzy podejmują taką współpracę, ale raczej w dużych miastach. Jak po piętnastu latach obecności zielonoświątkowcy czują się na Podhalu? - To środowisko, które z trudem akceptuje nowych, innych - twierdzi pastor. - Przez kilka lat odczuwaliśmy to wyraźnie, ale dało się to znieść. W końcu i nas zaakceptowali. Jest dobrze...

Józef Figura
Tygodnik Podhalański 46/2002 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | inne
  ODŚNIEŻANIE POSESJI tel. 889 16 36 86
 • MOTORYZACJA | inne
  Usuwanie wgnieceń z karoserii PDR bez lakierowania.. 721275741www.autousuwaniewgniecen.pl
  Tel.: 721275741
  WWW: www.autousuwaniewgniecen.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA od 01 grudnia 2020 n.p. na biura, kancelarie. 1 pomieszczenie ok. 10 m2, II piętro w budynku biurowym "TESKO" TKGK sp. z o.o. ul. Szymony 17 a, Zakopane, tel. 18 20 25 620.
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp), realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • ZDROWIE I URODA
  GABINET KOSMETYCZNY i GABINET MEDYCYNY NATURALNEJ - Zakopane - 603 093 547.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DORADCY T- 694 567 002 .
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam: PŁUG KONNY jednoskibowy, tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-12-04 23:31 WIECZNA ZAGŁADA POLAKÓW W PANDEMII  2020-12-04 22:30 Radny odpowiada wójtowi 2020-12-04 21:58 Zakochany dzik 2020-12-04 21:15 Drogi księże profesorze 1 2020-12-04 20:30 Policyjne kontrole na stokach narciarskich także w powiecie tatrzańskim 3 2020-12-04 20:25 Spory ruch na zakopiance 2 2020-12-04 19:45 Szef Solidarności twierdził, że hotele są zamknięte. Hyrny jednak jest otwarty 7 2020-12-04 19:00 W Czarnym Dunajcu już świątecznie 1 2020-12-04 18:15 Bitwa z wysypiskami śmieci 2 2020-12-04 18:00 Żegnamy Lucjana Starzaka 2020-12-04 17:30 Halny w nocy nieco osłabnie. Na Kasprowym wiało ponad 160 km na godz. 2020-12-04 17:05 Dwa prawka w pół godziny 2020-12-04 16:45 199. Wieczór na Harendzie 2020-12-04 16:36 Policja na deskach 2020-12-04 16:00 Zafajdana droga 2020-12-04 15:51 Choinka czyni złodzieja 2020-12-04 15:47 Kupiła zabawkę za 25 złotych zapłaciła… 10 tysięcy 2020-12-04 15:29 Kierowca „pod wpływem” potrącił kobietę 2020-12-04 15:15 W tym roku kolędy nie będzie 4 2020-12-04 14:46 Pandemia pandemią - do Świąt przygotować się trzeba 2020-12-04 14:20 Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tęczowej flagi na Giewoncie 8 2020-12-04 14:15 Zobaczył kluczyki w stacyjce to pojechał. Grozi mu 5 lat więzienia 1 2020-12-04 13:45 Jaja górala za 18 złotych 8 2020-12-04 13:23 W Zakopanem dekoracje świąteczne w przyszłym tygodniu 5 2020-12-04 13:00 Namierzyli oszustkę metodą "na policjanta" 2020-12-04 12:50 Wiktorówki pszczelarskie 1 2020-12-04 12:15 Śnieg znika w oczach 1 2020-12-04 12:09 Grudniowe koncerty z nowotarskiego MOK 2020-12-04 12:00 CRISTINA PRZY PLACU NIEDPODLEGŁOŚCI ZAPRASZA 2020-12-04 11:54 Na Mikołaja od MOK Nowy Targ 2020-12-04 11:49 Opel na kolizyjnym kursie 4 2020-12-04 11:30 Hydrant w tarapatach 1 2020-12-04 11:14 Wiatr wyłamał wrota na budowie 1 2020-12-04 10:45 W sobotę ruszają kolejne stacje narciarskie 4 2020-12-04 10:27 30 nowych zakażeń na Podhalu, w Polsce ponad 13 tysięcy 2020-12-04 10:00 Szkoła z wyobraźnią 2020-12-04 09:38 Zapadła decyzja w sprawie handlowej niedzieli 2 2020-12-04 09:15 Trwa komisja urbanistyki 3 2020-12-04 09:00 Halny rozrabia 2020-12-04 08:00 Wylot z wnętrza góry 4 2020-12-03 22:00 Kto był pierwszy: Wiadro... a może drzewo 3 2020-12-03 21:44 Kochany Zdrój 6 2020-12-03 21:20 Podsumowanie Wirtualnego Biegu Sztafet 2020-12-03 21:00 Sale gimnastyczne? Może kiedyś 2020-12-03 20:15 Jeśli nie Tatry to może… Beskidy (ZDJĘCIA) 2020-12-03 19:50 Wilki na Luboniu 2020-12-03 19:30 Podhalańskie Dni Trzeźwości 2020-12-03 18:46 Gdy 100 lat to za mało 2020-12-03 18:00 Będzie park linowy 2020-12-03 17:45 Ekspertyza tragedii
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-12-04 23:25 1. Obecna władza nie daje rady. Problem pojawił się od ostatnich wyborów! 2020-12-04 22:48 2. jesteście z lekka niedoinformowani, z tego co wiem Arena Narciarska Jaworki też rozpoczyna sezon w sobotę.... 2020-12-04 22:41 3. im więcej słyszę o nowych "rozporządzeniach" dotyczących otwarcia stacji narciarskich, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że rządzą nami debile. Teraz już każą dezynfekować dojścia do bramek (czytaj śnieg). A czemu to nie każecie czarnej mafii dezynfekować ławek, klęczników i ścian co 15 minut? Czyżby u nich nie było wirusa. Przecież nawiedzeni łykają wafelka bez masek i plują na wszystko dookoła. Skoro już dopchaliście się do koryta, to trzeba zacząć trochę myśleć, a nie ślepo wykonywać rozkazy braci starszych w wierze. Skutecznie wywiązujecie się z obowiązku zniszczenia polskiej gospodarki. 2020-12-04 22:05 4. Pięknie i prawdziwie napisane o Księdzu Profesorze przez prawdziwych górali miłujących prawdę i ślebodę. Dziękuję. 2020-12-04 21:53 5. niech se jadą do galeri czy kośocioła a nie na stok gdzie ludzie ubrani i zabezpieczeni przed wirusem jak komandos przed kulą . 2020-12-04 21:49 6. Dla mnie to chora sytuacja, albo walczymy z pandemią albo to olewamy, albo wszystko zamknięte i przestrzegamy to co nam premier narzucił albo się zarażamy 2020-12-04 21:46 7. To będzie sylwester marzeń czy nie? Nie wiem czy się uzbroić czy nie? 2020-12-04 21:34 8. Jadą w delegacje,jedni do kozy inne do capa... 2020-12-04 21:26 9. tow przewodniczący S niech pilnuje swojego kałacha z pod radiokomitetu ze stanu wojennego 2020-12-04 21:25 10. Przecież na bookingu są te które w dalszym ciągu wynajmują i nie ważne dla nich służbowe czy nie Podsuwają oświadczenie żeby podpisać ze przyjazd służbowy. Śmieją się z innych bo teraz mniejsza konkurencja i maja się dobrze.
2020-11-22 13:52 1. Turystka tak jak ty swojej dewocji...? tak pytam.... 2020-11-19 15:00 2. Tygodnik poświęca zbyt wiele uwagi temu tak zwanemu strajkowi. Policja powinna była niezwłocznie odblokować skrzyżowanie, używając w razie potrzeby środków przymusu bezpośredniego. To skrzyżowanie zbyt ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców Zakopanego aby pozwalać na lewackie ekscesy. Wszyscy uczestnicy nielegalnego zbiegowiska powinni zostać wylegitymowani, a odpowiednie wnioski należało skierować do sanepidu. 2020-11-17 04:55 3. DEMON stracja 2020-11-15 21:40 4. a moja Zoha jak jej nie grzmotnę z rana,to cały dzień chodzi wściekła.Może to i tym z tymi piorunami na gębach by sie to spodobało? I przestały by latać po ulicach i przeklinać. 2020-11-14 23:03 5. Organizatorka zakopiańskich protestów chwali się w wywiadach, że dokonała aborcji. Ot karierę zrobiła w zepsutej warszawce. Teraz choćby darła się z całych sił, sumienia nie zagłuszy. 2020-11-14 16:09 6. do protestujacych "kobiet"- urodzenie zdrowego dziecka nie gwarantuje jego zdrowia i pełnosprawnosci , nie ma gwarancji ze po dziecko mając pół roku/rok/parę lat nie dowie sie że ma wady gentyczne, nieuleczalna chorobę, etc. Bezlitosne jest więc to strajkowanie a raczej błaznowanie na skrzyzowaniu ulic ze chore dzieci maja isc do piachu .... 2020-11-12 20:02 7. Do Tadeo Tak właśnie jest górale i nie tylko biją swoje kobiety. Żeby nie było, że tylko podhale jest takie. Władza w zakopanem nie chce zaś wprowadzić ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - czyli władza wybrana przez ten lud jest za przemocą w rodzinie. To takie proste. 2020-11-12 15:24 8. Idom se owiecki, idom se barany, idzie se za nimi juhas porubany. Porubano głowa, porubane plecy.Kaz go porubali? - Przi dziewcynie w nocy! Owiecki, owiecki, nie syćkie som moje, przydzie św. Marcin , kozdy biere swoje. Te moje owiecki pieknie sie mi rojom, z wiyrska ku dolinie, bo sie zimy bojom. Hej! 2020-11-11 02:35 9. Nie do wiary! Jasiek Bułecka tyz zgłupioł, cy jako? 2020-11-10 20:04 10. Wreszcie można oko zatrzymać dłużej, dzięki. A Zespołowi życzymy dalszych sukcesów!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania