Reklama

2020-12-02 15:04:10

Pandemia

Szczepionki będą darmowe i dobrowolne

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Łodzi mówił o tym, jak będą wyglądać szczepienia przeciwko koronawirusowi.

- Tym, co daje nam nadzieję na zakończenie walki z wirusem, jest szczepionka. Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już złożone zamówienia na 45 mln dawek z firmami takimi jak Pfizer BioNtech, AstraZeneca czy Johnson&Johnson. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień - powiedział premier Morawiecki.

Szczepionki mają być dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Jak powiedział premier, szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób.

Proces szczepień będzie zorganizowany tak: najpierw nastąpi rejestracja online (ale możliwa będzie też tradycyjna), później chętny zgłosi się do punktu szczepień. Powtórzenie nastąpi po 21 dniach.

Fot. Adam Guza KPRM

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
bagienny dziadek 2020-12-04 19:18:02
To niech rządzący się" wyszczepią " i po roku, dwóch zobaczę czy wszyscy na pokładzie ,to wtedy może polecę sąsiadowi.
Truteń 2020-12-03 02:23:40
"Bezpłatne"? I to mówi były prezes wielkiego banku?

Przecież wszyscy za nie zapłacimy, rząd nie ma swoich pieniędzy, tylko nasze.
Fifi 2020-12-02 22:30:16
Szczepionka na COVID. Interpol alarmuje ws. grup przestępczych. Kradzieże dostaw, sprzedaż podróbek - przestępcy będą próbować zarobić na szczepionce na COVID, ostrzega Interpol.
Osiol 2020-12-02 21:36:39
Sięgnijcie pamięcią do epidemi ptasiej grypy miliardy na szczepionki a p. Kopacz kasy niemiała i nie kupiła i po zakupie do roku było po ptasiej grypie w Francji zaszczepiono kilka tysięcy znaczy rząd jedną a obywateli druga a minister zdrowia wyszła z sądu po przegranej sprawie i na schodach koniec pandemia ogłosiła stary numer już zgrany a że 300mld ukreca
JH 2020-12-02 21:32:36
Mój syn pracował w zagranicznej korporacji w Polsce. Oczywiście za namową mamusi pielęgniarki dyplomowanej, zaczął się szczepić przeciw grypie (przełom wieku). Za każdym razem odchorował i po 4 razie zrezygnował ze szczepień. Tylko dystans społeczny. No cóż, ja i żona nie będziemy się szczepić, za komuny ktoś coś kontrolował. Teraz idzie na żywioł. To jest moja decyzja i proszę się nie sugerować.

Sami dyskutujemy i nie wiem, jaki wpływ będzie mieć szczepionka na alergików lub cukrzyków.
Max 2020-12-02 21:12:30
Do tej pory niema żadnej szczepionki mRNA na żadną chorobę a różne koncerny farmaceutyczne pracowały nad różnymi szczepionkami mRNA już od dziesięcioleci z marnym skutkiem. Aż tu nagle pojawił się COVID-19 zbawienie dla naukowców gdyż można przetestować swoje wynalazki na dużej liczbie ludzi i to bezkarnie. Poczytajcie sobie co tak naprawdę wynalazły takie koncerny jak BioNTech, CureVac, Moderna, Pfizer i dlaczego żadna z nich jak dotąd nie miała sukcesów z mRNA oraz jakie skutki uboczne i ryzyko jest wstrzyknięcie obcego mRNA do komórki. Każdy powinien pomyśleć zanim pobiegnie bezmyślnie zaszczepić się szczepionką za którą nikt nie chce ponosić odpowiedzialności i nie daje gwarancji ani ubezpieczenia gdy pójdzie coś nie tak.
stasek 2020-12-02 20:39:12
W covida wierze.
Nie jestem antyszczepionkowcem i płaskoziemcem
Ale sie nie zaszczepię bo coś mi tu smierdzi , za szybko wynaleźli ta szczepionkę, za duzy aplauz jest
Tak że stawiam duży znak zapytania ??????????????????????????
Ella 2020-12-02 20:18:14
A myślicie, że ja się nie obawiam szczepionki? Tylko chciałabym żeby mnie straszyli eksperci.
Kris 2020-12-02 20:08:57
Ci którzy się nie zaszczpią nie zależy im życiu swoim jak i innych ludzi
Do Ella 2020-12-02 19:42:51
W zasadzie nie wiadomo jaką decyzję podjąć. Tu nie o to chodzi, że jesteśmy ekspertami. Każdy chce żyć, czy aby szczepionka jest wiarygodna, czy nie będzie jakiś powikłań. Jakiem mam gwarancje, że to ta sama szczepionka co w Niemczech, czy tak jak z proszkiem do prania kupionym tam i u nas. Dzisiaj do księdza nie ma się zaufania bo podejrzewam, że tu i tam chodzi o kasę. Przecież jak ktoś wcześniej wspomniał zagraniczne leki wyparły nasze bardzo dobre, nie ma również rodzimego Hemostinu. Kiedyś się mówiło, że należy się szczepić przed sezonem grypowym we wrześniu a teraz na cowit "z buta". Sie zdąży prze trzecią falą?
królik 2020-12-02 19:01:13
Według Pana Premiera po pierwszej dawce będzie obserwacja.
Cyklista 2020-12-02 18:41:09
@robo, niedawno ktoś tutaj dosadnie napisał, cytuję:
wylądujecie w "czarnym worku" to zmienicie zdanie. Były już takie kozaki na świecie, teraz pewnie im przykro...
robo 2020-12-02 18:17:47
@ ella twoje ...... twoj wybór . Odstąpie ci dawki moich znajomych bo ja napewno sie nie szczepię
rycho 2020-12-02 17:59:31
milion zarażonych . 660 tys samodzielnie wyzdrowiało 300 tys z kwarantanny tez wyzdowieje 18 tys rzekomo zmarło na covid 95 % z powodu innych chorób . Wirus grypy groźniejszy . A ten niepolski szkodnik kupuje 40 mln PODEJRZANYCH szczepionek za nasze pieniądze . Przecież za to jest conajmniej kryminał
Ella 2020-12-02 17:44:49
No wszyscy jesteście ekspertami. Aż się dziwię, że do tej pory nie zwalczyliście epidemii na świecie tylko nadal ludzie umierają. Jak myślicie, czy Ci którzy ciężko chorują, gdyby mieli wybór, to by się przed chorobą zaszczepili czy nie?
Iska 2020-12-02 17:12:36
Geszeft nad geszeftami. W kapitalizmie NIC nigdy nie jest darmowe, bo jego istotą są zyski. Czy koncerny farmaceutyczne biorą odpowiedzialność materialną za powikłania poszczepienne. Skąd pewność, że szczepionka nie będzie wykonana z neutralnej substancji typu tzw. placebo ("wiara czyni cuda"). Pamiętam lekarza, który to przepisywał dziadkom i od razu czyli się lepiej. Dlaczego teraz nie ma dobrych sprawdzonych leków z czasów PRL, choćby krople do nosa Sulfarinol.
Janowski 2020-12-02 16:18:44
Opracowywane obecnie pospiesznie szczepionki mają charakter eksperymentu na ludzkości, na wielką skalę! Mogą obniżyć naszą odporność na inne choroby, tak więc na skutek masowych szczepień może więc umrzeć więcej ludzi niż obecnie na COVID-19! Ponadto zmiany genetyczne wywołane przez szczepionki mogą wpłynąć na przyszłe pokolenia!

Czy weźmiemy odpowiedzialność za kolejne generacje ludzi rodzących się z uszkodzonym genomem?

Długofalowych skutków tych szczepień nie jesteśmy dzisiaj w stanie przewidzieć.

Naukowcy za wysoce nieetyczne uznają usilne przekonywanie społeczeństwa, że szczepionki oparte na mRNA są bezpieczne, przy jednoczesnym ogromie niewiedzy na temat mRNA i jego powiązań w komórce.

Zaapelowali także o ochronę podstawowych zasad demokracji i o poszanowanie wolności wynikających z Konstytucji RP oraz z umów międzynarodowych podpisanych przez Polskę.

Im prędzej będą chcieli nam wcisnąć na siłę tę szczepionkę, tym szybciej ludzie zrozumieją, że wcale nie chodzi o ich zdrowie i życie. A wtedy misterny plan wdrożenia ?Wielkiego Resetu? albo legnie w gruzach albo wywoła bunt, który zakończy się wojną.

Ps. Cytat z portalu "Zmianynaziemi .pl " Absolutnie się zgadzam z zastrzeżeniami zawartymi w tekście ,
stronę zmianynaziemi .pl proponuję wszystkim myślącym i dociekliwym
Janowski 2020-12-02 16:09:59
Kilkudziesięciu polskich naukowców i lekarzy wystosowało do prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz rządu premiera Mateusza Morawieckiego apel w kwestii zapewnienia wszystkim obywatelom naszego kraju absolutnej i niezaprzeczalnej dobrowolności szczepień na COVID-19 oraz gwarancję rekompensat dla tych, których ucierpią na skutek przyjęcia szczepionki.
Sprawą następną jest : Mimo dobrowolności szczepień ( na razie szczepionki sprawdzonej nie ma ) pozostaje pytanie czy osoby które są zdrowe , nie chorują i nie chcą się szczepić nie będą że tak powiem wykluczone ze świata chorych zaszczepionych bez prawa normalnego funkcjonowania ? np . bez prawa wchodzenia do sklepów i innych . Myślę że chorych , zaszczepionych należało by izolować od zdrowej większości społeczeństwa , bo nie wiadomo jakie będą efekty szczepień . Widać rząd nie chce ponosić odpowiedzialności za ewentualne negatywne konsekwencje szczepień a to już jest polityka a nie walka z urojoną pandemią
szwagier Kazik 2020-12-02 15:40:02
Co ze szczepionką Sputnik V, Orban zdecydował się na ten typ. Ja jakoś nie wierzę w zachowanie ciągłości lodówek dla Pfizer'a. Ostatecznie AstraZeneca. Johnson&Johnson to mi się kojarzy z pudrem dla niemowląt.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-18 22:00 Aplikacja RATUNEK może uratować życie 2021-01-18 21:30 Metr śniegu w Tatrach. Tak dziś było w Dolinie Jaworzynki (WIDEO) 2021-01-18 20:45 Burmistrz znów szuka pomocy u ministra w sporze z konserwatorem 2021-01-18 20:01 Krościenko miastem? 7 2021-01-18 19:30 Nowotarski rynek wieczorową porą 2021-01-18 18:47 Zimowy i oświetlony czarnodunajecki rynek 1 2021-01-18 18:15 Jechaliśmy nowym tunelem (WIDEO) 2 2021-01-18 18:03 Zakopiańska kawiarnia Jaga otwarta. Interweniowała policja (WIDEO) 13 2021-01-18 17:45 Udana mimo mrozu akcja krwiodawstwa 2 2021-01-18 17:02 Biegówki wokół Jeziora 2021-01-18 16:30 Zakopane puste i piękne (ZDJĘCIA) 4 2021-01-18 15:56 Pod Pieninami lokale gastronomiczne są zamknięte 4 2021-01-18 15:53 Zła jakość powietrza 3 2021-01-18 15:30 Przedsiębiorcy zwolnieni z podatku 2 2021-01-18 15:01 Tunel na ostatniej prostej (WIDEO) 4 2021-01-18 14:45 Pełni obaw otwierają swe biznesy - by przeżyć 14 2021-01-18 14:05 Na Kasprowym metr śniegu, tęskno za nartami 4 2021-01-18 13:35 Kreatywnie dla babci i dziadka 1 2021-01-18 13:15 Kluczyki samochodowe ze świnką 1 2021-01-18 12:35 W sprawie chodzenia w górach "na morsa" 3 2021-01-18 12:02 Rekordowe minus 33 stopnie Celsjusza 2 2021-01-18 11:33 Mniej nowych zakażeń koronawirusem, mniej zgonów na Covid-19, mało testów 1 2021-01-18 11:01 Nałożonych 56 mandatów karnych i 9 wniosków do sądu 4 2021-01-18 10:00 Widok z okna Amerykana 2021-01-18 09:00 Wytęskniony pierwszy dzień w szkole (ZDJĘCIA) 5 2021-01-18 08:00 Rysica Filomena (WIDEO) 2021-01-18 07:21 Wielki mróz 2021-01-17 23:00 W lutym znów powitamy skoczków na Wielkiej Krokwi 2 2021-01-17 22:34 Zachód słońca i cudna zima na Turbaczu 2021-01-17 22:00 Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał 12 2021-01-17 21:25 Lekarz apeluje do górskich morsów 1 2021-01-17 20:45 Zakopiańscy przedsiębiorcy pytają o otwarcie biznesów. Stworzyli ankietę 9 2021-01-17 20:20 Skoki na pustej Wielkiej Krokwi (GALERIA) 2021-01-17 20:04 Kto widział żbika ze świecącymi oczami? (WIDEO) 1 2021-01-17 20:00 Dolina Olczyska zasypana śniegiem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-17 19:14 Po Almanach na Rynek 2021-01-17 18:41 Kibicowanie wokół Wielkiej Krokwi 3 2021-01-17 18:36 Przybywa otwartych lokali, Sanepid wzmaga kontrole 12 2021-01-17 17:59 Nasi skoczkowie poza podium 2021-01-17 17:17 Pusto i romantycznie 2021-01-17 16:20 Konkurs indywidualny, policja sprawdza kibiców 2 2021-01-17 16:10 Jezioro w zimowej szacie 2021-01-17 15:45 Trybuny pełne śniegu, garstka kibiców przy straganach 4 2021-01-17 15:15 Lepiej późno niż wcale 2021-01-17 14:48 Puchar Świata w skokach - Wielka Krokiew gotowa 2021-01-17 14:44 Mroźny Dzień Śniegu pod Giewontem 2021-01-17 14:20 Tylko dziewięciu zarażonych na Podhalu 2021-01-17 13:44 Trasy na Chotarzu gotowe 1 2021-01-17 13:00 Zbiórka na pogorzelców z Zubrzycy 2021-01-17 12:10 Krwiobus na Równi Krupowej
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-18 22:32 1. To nie jest prawda jeśli chodzi o podatki. W miastach do 5 tys mieszkańców stosuje się te same rozwiązania podatkowe co na wsi. A jeśli chodzi o agroturystykę to w gminie miejsko-wiejskiej agroturystyka pozostaje na terenie wiejskim, a wymogów dotyczących agroturystyki w samym Krościenku już dawno nikt faktycznie nie spełnia. 2021-01-18 22:25 2. Uwaga na umowy z elektrownią. Czytać, czytać, czytać. Zwłaszcza ludzie starci bo umowy jak opłaty, dublujące się. Mni kosztowna jest herbatka z prądem niż prąd z elektrykiem. 2021-01-18 22:02 3. I komu na tym zależy. Nie przypadek że sprawa wypływa po tylu latach właśnie teraz. I dobrze. Nawet jeśli nie opłaci się. Opłaci się zawsze. 2021-01-18 21:47 4. Szkoda że ankiety dotarły do wybranych osób (lub tylko do tych którzy byli pozytywnie nastawieni do miasta) dlaczego decydują za nas mieszkańcy np krosnicy czy Grywaldu albo sołectw które nie znajdą się na terenie miasta? Nie chcemy być miastem. Jako teren wiejski można wynająć kilka pokoi bez rejestracji w mieście to niemożliwe kilkadziesiąt osób straci możliwość podreperowania budżetu. 2021-01-18 21:42 5. @jankop, w artykule wyraźnie jest napisane: "zdecyduje rada gminy, opinia mieszkańców, chociaż pomocna, nie jest dla radnych wiążąca". Mieszkańcy nie mają nic do gadania. Decyduje ego włodarzy szansa na wyższe, miejskie apanaże. 2021-01-18 21:35 6. Atrakcją Nowego Targu jest trucie całego Podhala,wielkie miasto...Niech jeszcze sobie postawią witacze na na wjeździe do największej wsi na Podhalu. 2021-01-18 21:33 7. Podatki będą takie same. Jankop nie pisz głupot!!! 2021-01-18 21:21 8. Czy na glowe upadliscie miasto to wyzsze podatki i brak agroturystyki stracicie na tym finansowo. 2021-01-18 21:14 9. Popieram. Otwierać i działać. Oczywiście przestrzegać reżimu sanitarnego. Reżim pisowsko-bolszewicki olewać. 2021-01-18 21:10 10. Znów te same głupie argumenty... PiS wybraliście, to macie - czy na zachodzie Europy, w USA i gdzie indziej też PiS rządzi????????????????
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP