Polecamy
Trwa rejestracja do szczepienia osób powyżej 80. roku życia. Kliknij w pasek i dowiedz się więcej.

Reklama

2020-12-04 10:00:00

Z archiwum

Szkoła z wyobraźnią

O Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej, o planach na przyszłość i tym, co nie pozwala ich zrealizować, z ówczesną dyrektorką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, Lidią Długołęcką-Pinkwart, w 2003 roku rozmawiała Grażyna Mróz. Warto przeczytać jak wyglądały szkolne problemy, gdy stuknęło jej wtedy 10 lat.

- Dziesięć lat to w historii szkoły i dużo, i mało. Na pewno przez ten czas Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna zdobyła stałą, a co ważniejsze mocną pozycję. Niedawno obchodziliśmy w Zakopanem 125-lecie Szkoły Kenara i chociażby na jej przykładzie widać, że początki przy budowaniu każdej placówki oświatowej są niezwykle istotne.
- Jak na szkolę, jesteśmy młodzi i tak się czujemy. Cały czas jesteśmy w drodze do pełnego rozwoju, mamy ciągle dużo pomysłów, które nie są zrealizowane i czekają na swoją kolej. Dziesięć lat to już trochę czasu, żeby podsumować naszą pracę, ale to za mato, żeby przekonać wszystkich do szkoły. Dlaczego? Bo szkołę poznaje się po absolwentach. Oni są jej wizytówką. W tej chwili jeszcze trudno powiedzieć, jacy będą ci absolwenci. Można powiedzieć, jacy są.

- A jacy są?
- Dwa lata ternu, przed reformą, absolwenci kończyli ośmioletnią szkolę podstawową. Wszyscy dostali się tam, gdzie chcieli, w egzaminach kompetencyjnych wszystkie wyniki okazały się dla nas bardzo korzystne, uczniowie byli dużo powyżej średniej miejskiej, powiatowej, a nawet wojewódzkiej. Ale to jest jeszcze za mało, aby przekonać wszystkich, że uczące się u nas dzieci są warte zainteresowania, że z nich coś będzie. Zakładam, że to będą ludzie z ogromnymi możliwościami, z otwartymi głowami, z wyobraźnią. Nie wiem, czy w dzisiejszych czasach będą mieli odwagę zostać artystami, choć stać ich na to, ale bez tych początków nie mieliby takich możliwości.

- Ta szkoła to dla pedagoga ogromna satysfakcja i przyjemność z obcowania ze zdolnymi dziećmi. Ale zdolności to nie wszystko. By je rozwijać, trzeba ciężko pracować. I właśnie tutaj uczniowie pracują o wiele intensywniej niż ich rówieśnicy, a pomimo wszystko do POSA trudno się dostać.
- Nie jesteśmy szkolą rejonową i tutaj nikt nie musi chodzić. Nie pomogą żadne znajomości, jeśli brakuje dziecku predyspozycji. Musimy najpierw sprawdzić, czy ono da sobie radę w szkole, bo my od pierwszej klasy bombardujemy go informacjami z różnych dziedzin, wymagamy szybkiego kojarzenia faktów, szybkiego uczenia się. U nas siedmiolatki równocześnie z nauką pisania uczą się pisać na komputerach. Podobnie jest z językami obcymi. Jest też od samego początku ogromna ilość przedmiotów artystycznych - muzycznych, plastycznych, baletowych, choć na początku te przedmioty mają być przyjemnością, odskocznią od zwyklej nauki.

- Powiedzmy zatem o plusach, o tym, co przez ten czas udało się wypracować.
- Rzadko widzę plusy, bo jestem bardziej nastawiona na to, w czym jeszcze należy pomagać. Ale w opinii osób, które zetknęły się z naszymi uczniami, powtarza się zdanie, że ich ogromnym plusem jest wszechstronność, to, że każde dziecko potrafi zagrać na co najmniej jednym instrumencie, zaśpiewać, zatańczyć, wystąpić na scenie, namalować to, co widzi, nie boi się ułożyć wiersza, czy wyrazić swojej opinii, nawet negatywnej na temat rzeczywistości, która nas otacza. Ogromnym plusem jest też to, że cały czas widać rozwój tych dzieci, a efekty naszej edukacji artystycznej już „zbieramy” w gimnazjum. Z tego jestem bardzo zadowolona, bo mamy osiągnięcia we wszystkich dziedzinach, ale są to osiągnięcia „mimochodem”, jakby przy okazji. Bo to nie jest tak, że my się cały rok uczymy, żeby wziąć udział w jakimś przedsięwzięciu - olimpiadzie czy konkursie. To jest jakiś bagaż dodatni tego, co robimy.

- Pomówmy o minusach.
- Cały czas czekam na taki moment, w którym to, co robimy, będzie doceniane przez nasze środowisko, bo jesteśmy doceniani wszędzie, gdzie wyjeżdżamy, zachwycają się naszymi dziećmi, a nam byłoby o wiele łatwiej, gdyby zauważyli nas ci, którzy są na miejscu. Tak się jednak nie dzieje i to mi trochę utrudnia życie. Chociażby dlatego, że w dzisiejszym świecie, żeby zaistnieć, trzeba mieć tzw. menedżera, który pomoże pokazać się na zewnątrz, pomoże się wypromować. Nie mam kogoś, kto pomagałby pokazać ludziom, co robimy. Np. byłam w maju w ministerstwie, bo zaproponowano nam, byśmy zaprezentowali naszą szkołę na targach edukacyjnych w Lizbonie. I okazało się, że znowu gdzieś zabrakło pieniędzy, by dofinansować nasz wyjazd. Gdyby jakiś niewielki ułamek ze środków Biura Promocji Miasta był do dyspozycji naszej szkoły, to wydaje mi się, że byłoby to z ogromną korzyścią dla miasta, powiatu, bo jest się czym pochwalić.

- A z takich bardziej przyziemnych spraw, dotyczących chociażby lokalu. Czy nie jest wam trochę za ciasno?
- Rozpoczęliśmy rozbudowę szkoły, która niestety z powodu małych środków posuwa się dość wolno. Ale musimy ją kontynuować, bo potrzebujemy pracowni plastycznej z prawdziwego zdarzenia, archiwum, centralnej biblioteki informacyjnej. Takie są wymogi. Dzieci już w większości korzystają tylko z zasobów internetowych, nie możemy udawać, że się nic nie zmieniło i wystarczy to, co jest. Jesteśmy przecież w XXI wieku.

- Jeśli już poruszyłyśmy ten temat. Jesteśmy nie tylko w XXI wieku, ale też blisko integracji z Unią Europejską. Czy szkoła poczyniła jakieś kroki w tym kierunku? Jak otwieracie się na świat?
- Zaczynaliśmy dziesięć lat temu od Słowacji i do tej pory mamy z nimi jak najlepsze kontakty. Każdego roku organizujemy wspólne przedsięwzięcia, najpierw ze szkołą sztuki w Tatrzańskiej Łomnicy, a teraz z Popradem, z tamtejszą Tatrzańską Alternatywną Szkołą, z którą wspólnie opracowywaliśmy unijny program Socrates Commenius. Mamy też kontakty ze szkołami w Niemczech, Anglii i Francji. Jednak te nasze kontakty ze Słowakami nie są dostrzegane przez władze Euroregionu - nie ma tu żadnej integracji w działaniach. Ostatnio nasi uczniowie wraz z dziećmi ze Słowacji jeździli po Polsce i pokazywali im zabytki w Krakowie, Warszawie, Kazimierzu. Tak budujemy wspólnotę, ale ona jest przez nas ciężko opłacana. Bo te wszystkie plany samorządowe miały pomóc ludziom, którzy coś robią. A ja tego nie dostrzegam, a nawet wręcz odwrotnie - brakuje mi tego.

- Jakie są najbliższe plany szkoły, a może i marzenia? Mówi się o nich zwykle przy takich rocznicowych okazjach.
- Jest kilka spraw priorytetowych. Pierwsza to oczywiście rozbudowa szkoły, żebyśmy mogli normalnie funkcjonować. Chcemy też mieć galerię, w której moglibyśmy pokazywać dokonania szkoły. Po drugie nie chciałabym, aby trzeba było ze względów finansowych ograniczyć wyjazdy plenerowe za granicę - do Paryża, Rzymu czy Aten. W tym roku zaplanowaliśmy Paryż. Dzieci z gimnazjum nie mogą nie widzieć tych wielkich dzieł, o których uczą się w szkole. To jest nieodzowną częścią programu naszej szkoły, to być musi. Ale tu jest problem - zakopiańczycy ubożeją i dlatego władze samorządowe powinny wspomóc takie działania, chociażby poprzez dofinansowanie czy stypendia. Bo nie można twierdzić, że szkoła artystyczna nie jest szkołą samorządową, więc jej los nie obchodzi samorządu. Tak mówić nie wolno, a ja do tej pory zawsze to słyszałam. A przecież chodzą do niej nasze dzieci, dzieci z całego Podhala. Dlatego, gdybym mogła pomarzyć, to chciałabym, aby wreszcie dostrzegł nas samorząd.

- A czy w tych planach nie ma marzenia, żeby utworzyć liceum artystyczne?
- Gdy tworzyłam gimnazjum, ministerstwo namawiało mnie, żeby utworzyć po szkole podstawowej sześciolatkę artystyczną. Ale ja się uparłam, żeby z tego zrezygnować. Nie tylko dlatego, że w tej chwili nie mamy możliwości lokalowych, ale przede wszystkim dlatego, że w Zakopanem nie ma odpowiedniego zaplecza, nie ma nawet sali koncertowej, gdzie mogłaby zagrać orkiestra symfoniczna, czy wystąpić teatr muzyczny. Przecież nie może istnieć szkoła, której maturzyści nie mogą uczestniczyć w swoim mieście w życiu kulturalnym. Niestety, musimy mierzyć siły na zamiary.

- I tu mamy naszą szarą rzeczywistość, która często i plany, i marzenia ściąga na ziemię.
- No, gdyby miasto miało takie swoje marzenia, by być miastem kulturalnym, to ja bym pomogła, razem ze szkołą.

- Oby tak się stało. Dziękuję za rozmowę.

Założenia Szkoty Artystycznej, łączącej harmonijnie zajęcia twórcze z ogólnokształcącymi zostały opracowane przez Lidię Długołęcką-Pinkwart w 1981 r. Jednak dopiero dziesięć lat później warunki pozwoliły na jej powstanie. Przy poparciu Ministerstwa Kultury, kierowanego wówczas przez Izabelę Cywińską, Państwową Podstawową Szkołę Artystyczną powołano do życia w 1992 r., początkowo eksperymentalnie łącząc nauczanie ogólnokształcące ze szkołą muzyczną I stopnia. W pierwszej klasie były już dodatkowo zajęcia z języka angielskiego, komputerów, teatru, plastyki i baletu.
W 1996 r. szkoła została zatwierdzona jako osobna jednostka oświatowa podlegająca Ministerstwu Kultury i Sztuki. Wspólnie z Państwową Szkolą Muzyczną I stopnia im. M. Karłowicza weszła w skład Zespołu Państwowych Szkól Artystycznych w Zakopanem. Wiosną 1999 r. w związku z reformą oświatową powołano do życia gimnazjum artystyczne i od roku szkolnego 1999/2000 rozpoczęła swoją działalność Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna o dziewięcioletnim cyklu kształcenia: 6-klasowej szkole podstawowej i 3-letnim gimnazjum. W 2000 r. jej mury opuścili pierwsi absolwenci.
W ramach szkoły podstawowej uczniowie realizują program Ministerstwa Edukacji Narodowej. Poza tym uczą się wg programu szkoły muzycznej I stopnia, mają też zajęcia prowadzone wg autorskich programów opracowanych przez nauczycieli POSA. Są to lekcje języków obcych, informatyki, teatru, baletu i tańca, wiedzy o regionie, literatury i dziennikarstwa.
POSA jest szkołą bez dzwonków, a przerwy dostosowywane są przez nauczycieli do potrzeb poszczególnych klas.
Do I klasy POSA po rozmowach kwalifikacyjnych przyjmowane są tylko dzieci w wieku 6-7 lat, posiadające słuch muzyczny i uzdolnienia artystyczne oraz wysoki poziom inteligencji ogólnej.
Absolwenci VI klasy POSA trafiają do I klasy gimnazjum bez egzaminu, natomiast uczniowie z innych szkól są przyjmowani w miarę wolnych miejsc, po sprawdzeniu ich zdolności artystycznych oraz po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. Gimnazjaliści oprócz zajęć ogólnokształcących wybierają jeden z trzech wydziałów: muzyczny, plastyczny lub literacki. Obecnie w szkole pobiera naukę 125 uczniów. Ich pracą kieruje 60 nauczycieli.

 Tygodnik Podhalański 42/2002 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • KANCELARIE PRAWNE
  KANCELARIA PRAWNA "REALNOŚĆ" - 30 lat praktyki, biegła obsługa w języku angielskim: prawo rodzinne, spadkowe, uzyskiwanie i potwierdzanie polskiego obywatelstwa, inny zakres wg uzgodnień, telefon: +48601488071 (whatsapp),realnosc@kki.pl www.realnosc.eu
  E-mail: realnosc@kki.pl
  WWW: www.realnosc.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom na widokwej działce w Zakopanym lub Kościelisku. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  ELEKTRONIKA I MONTAŻ: Firma szuka osoby ze znajomością podłączeń urządzeń elektrycznych i elektronicznych i montażu oczyszczalni ścieków i basenów. Informacje pod nr tel. 601 073 700
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W LIPNICY WIELKIEJ zatrudni LEKARZA do prowadzenia kwalifikacji do szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Atrakcyjne warunki pracy i wynagrodzenia. Tel. kontaktowy: 601 409 624
 • USŁUGI | budowlane
  Jedna osoba pomaluje pokój, mieszkanie, dom. Szpachlowanie, panele, małe remonty. Doświadczenie i energiczna realizacja. tel. 577855296.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Szymoszkowa poszukuje, na sezon zimowy, pracowników na następujące stanowiska: - obsługa bramek - utrzymanie stoku - parkingowy - segregowanie odpadów komunalnych Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DOM DREWNIANY, ew. MIESZKANIE, GOTÓWKA, tel. 793891486
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-16 21:59 Turbacz w puchowej pierzynie 2021-01-16 21:31 W Smreku o Ziemi Świętej 2021-01-16 21:30 50 mandatów, 21 wniosków do sądu, odpalone race. Policja podsumowuje PŚ 3 2021-01-16 20:08 Dziś w rejonie Babiej Góry 4 akcje ratunkowe 2 2021-01-16 20:00 Nowy punkt ratowniczy GOPR 2021-01-16 19:10 Drugi stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze 2021-01-16 18:33 Państwo potrafi zorganizować Sylwestra Marzeń, ale nie potrafi otworzyć 3 punktów szczepień 13 2021-01-16 18:19 Policja i sanepid w otwartej restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 33 2021-01-16 17:59 Polacy na drugim miejscu. Zwycięstwo Austrii (ZDJĘCIA) 2 2021-01-16 17:41 Taaaka zima w Tatrach, ale uważajcie na lawiny 2021-01-16 16:51 Polacy prowadzą po pierwszej serii, znakomity skok Andrzej Stękały (WIDEO) 2021-01-16 16:15 Zaczynamy skakanie. Wokół Wielkiej Krokwi coraz więcej kibiców (WIDEO) 4 2021-01-16 16:07 Parking na Berekach jak jadalnia - coraz popularniejszy 3 2021-01-16 15:37 Na Wielkiej Krokwi puste trybuny. Dookoła skoczni też niewielu kibiców 1 2021-01-16 14:59 Maryna Gąsienica Daniel w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata 2 2021-01-16 13:23 Nepalczycy zdobyli K2! 6 2021-01-16 13:19 Restauracja w Bukowinie otwarta. Są pierwsi klienci (WIDEO) 9 2021-01-16 13:00 Dziś konkurs drużynowy. Trzymamy kciuki za Polaków 1 2021-01-16 12:44 Maryna Gąsienica Daniel 11. po pierwszym przejeździe w Słowenii 2021-01-16 12:02 Puchar Polski w Łyżwiarstwie Szybkim (ZDJĘCIA) 2021-01-16 11:36 Magda Gessler: otwieranie dużych restauracji jest nieodpowiedzialne 5 2021-01-16 11:30 Bieg Podhalański z zagadkami - wystartujemy czy nie? 2021-01-16 10:43 Magda Gessler odcina się od otwarcia restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej 7 2021-01-16 10:31 Ponad 7 tysięcy zakażeń w Polsce, 7 na Podhalu 1 2021-01-16 10:00 Kurs na Nowy Targ 2021-01-16 09:25 Nepalczycy 200 metrów od zdobycia K2 2 2021-01-16 09:01 W Zakopanem 40 cm śniegu, na Kasprowym - 18 st. C 2 2021-01-16 08:00 Nie wszystkie misie poszły spać (WIDEO) 2021-01-15 22:00 W weekend kolędowanie z Klimkami i Megitzą 2021-01-15 21:30 Ile ta reklama kosztowała? Miasto milczy 8 2021-01-15 20:55 Widoki ze Szczebla (WIDEO) 2021-01-15 20:18 Czerwony autobus stanie na Równi Krupowej 2021-01-15 19:39 Schronisko Smaków otwiera restaurację w Bukowinie 20 2021-01-15 19:30 Kibice przyszli pod skocznię, policja ostrzega przez megafon (WIDEO) 7 2021-01-15 19:00 Dyskwalifikacja Piotra Żyły. Japończyk najlepszy w kwalifikacjach 2021-01-15 18:55 Twórcy, artyści i architekci mają szansę na postojowe 2 2021-01-15 18:10 Umiesz liczyć... 4 2021-01-15 17:28 Jak Polacy skakali na treningach? 1 2021-01-15 17:20 Czester czeka na dom 2021-01-15 16:55 Odwołany tegoroczny Skitourowy Memoriał im. Edwarda Hudziaka 2021-01-15 16:30 Przedsiębiorcy sprawdźcie jak ZUS rozliczył wasze wpłaty 2021-01-15 15:57 Na Wielkiej Krokwi rozpoczęły się treningi 2021-01-15 15:45 Dramat ośrodków narciarskich. Cała branża nad przepaścią 11 2021-01-15 15:00 "Wolni Przedsiębiorcy": Panie premierze, nie mamy na miskę ryżu! (WIDEO) 18 2021-01-15 14:35 Nie mam już za co żyć - mówi właścicielka otwieranego pensjonatu 10 2021-01-15 13:50 Szczepionek za mało 3 2021-01-15 13:31 12. edycja akcji "Odkryj Beskid Wyspowy". 2021-01-15 13:20 Puchar obstawiony 10 2021-01-15 12:45 Podhale i Tatry zasypane. W Zakopanem 35 cm śniegu, na Kasprowym 72 2021-01-15 12:00 Konferencja Konfederacji. Niech się rząd odwali od przedsiębiorców (WIDEO) 24
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-16 22:21 1. Dzisiaj tj .16,01 z informacji uzyskanych pod nr rządowym 989 dowiedziałem się,że w Zakopanem nie ma możliwości szczepienia sie na covid-19. Ktoś może się oburzy ,ale to prawda -jedyna możliwośc była do wczoraj w All Medice na ul.Chyców Potok -mieli tylko 30 szczepionek i limit wykorzystali bardzo szybko. Ale to co napisałem wcześniej to prawda Zakopane nie szczepi All Medica to zakład nowotarski - kierunkowy telefon 18-26 i dlatego mieli szczepionki z puli Nowego Targu. Bez problemu zarejestrowałem moich seniorów 80+ na szczepienie w Nowym Targu końcem stycznia 2021 i tak zróbcie jak wam się śpieszy- bo Zakopane na razie śpi. Szef Rady Miasta Jan G. pytał wczoraj na konferencji samorządowców czy nie trzeba przeznaczyć funduszy na organizację zimowej Olimpiady w Zakopanem. Wirusa się nie boi z tego wynika. I swojej reputacji z organizacji Uniwersjady młodzieży też ... Do trzech razy sztuka jak mówią. W 2021-01-16 22:15 2. na tyle osób ile dzisiaj widziałam bez maseczek to 50 mandatów i 21 wniosków to kropla w morzu . 2021-01-16 22:05 3. @ Zakopian - Nie masz zielonego pojęcia jakie koszty ponoszą biznesmeni prywatni zatrudniający tysiące ludzi na Podhalu . Twoje wypociny prowokacyjne świadczą jedynie o tym że jesteś z dziada pradziada socjalistą nie mającym żadnego pojęcia o działalności gospodarczej . Nawet piekarnie upadają też zatrudniające ludzi , wszyscy jadą na tym samym wózku PO ZA DARMOZJADAMI Z BUDŻETÓWKI KTÓRZY DALEJ KASĘ BIORĄ ZA NIC NIE ROBIENIE nic nie wnosząc do budżetu państwa po za generowaniem kosztów no i oczywiście celebrytami których wzniosłe twórcze wypociny oparte na bezczelności , kiczu , nagości dofinansowani są po 500,500 tyś zł mimo osiągania dochodów na poziomie miliona zł z -kasy mediów propagandowych pod egidą Kurskiego . @ Zakopian - pewno napływowy Kasiniak albo inny ormowiec post PZPR socjalista pasożyt żyjący na koszt państwa . Wal się cepie lewacki . 2021-01-16 22:01 4. może niektóre tępe miecze myślały, że sobie poużywają w czasie epidemii, a potem za 10 dni znów wzrośnie liczba chorych??? a fige Mapy aktualne wskazują, że teraz największa zapadalność w północnej Polsce, więc bardzo dobra decyzja Morawieckiego, inaczej już by tu cała Polska była na Podhalu i nawiozła tego niewidocznego dziadostwa. Swoją drogą chyba wreszcie policja zrozumiała, że czym więcej będzie upomnień i mandatów tym później mniej kwarantanny, mniej osób zalegnie w szpitalach i mniej umrze Tą pandemie może zakończyć tylko masowe szczepienie i policja z sanepidem, inaczej będziemy się bujać do jesieni przez tych cwaniaków co to otwierają, gdy drudzy zamykają... 2021-01-16 21:51 5. Miało być tak pięknie, narodowo a wyszło jak zawsze. A to Polska właśnie 2021-01-16 21:47 6. ej chlopcy Policjanty lepiyj bysciy zajrzeli na Gubalowke do tyk 3 kubkow ... zajenci cym innym a tam proceder kwitnie pewnie... 2021-01-16 21:34 7. Dziwie się właścicielom ze wpuścili policje.chodza jak po swoim .A co chodzi o tygodnik pierwsze robili nagonke na ludzi wynajmujących. Ateraz pani redaktor mówi że działanie resteracji jest zgodne z prawem brak zetelnosci . 2021-01-16 21:14 8. Górskie morsy? Biedni ludzie już nie wiedzą jak tu zabłysnąć na insta i fejsiku Ale skoro już musicie, to miałbym jedną radę - połączcie to "morsowanie" z dużą dawką alkoholu. Wg lekarzy śmierć z wychłodzenia, po pijaku jest dużo przyjemniejsza. 2021-01-16 21:06 9. A co was tak dziwi? Przecież Narodowy (jakże by inaczej) Program Szczepień dopiero się tworzy. Oczywiście na kolanie i spóźniony, jak to zwykle w państwie PiS. A co oni robili do tej pory? 2021-01-16 21:06 10. Maryna konsekwentnie do przodu. Wielkie brawa :) Miło widzieć kogoś z Polski w czołówce zawodów alpejskiego PŚ.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka