Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2020-12-05 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Desperaci

Na Podhalu liczba osób, które popełniły samobójstwa ciągle przeraża. Wśród desperatów są nawet dzieci. Psychologowie biją na alarm. Ich głosu nikt jednak nie słucha, bo tutaj, na Podhalu, to wciąż temat tabu. Od lat w tym względzie niewiele się zmienia.

Desperaci
Te dramaty najczęściej rozgrywają się w zaciszu domowym. Nie mówi się o nich głośno, nie mówi się o nich w ogóle. Inna sprawa, że często nie ma z kim na ten temat porozmawiać, nie ma gdzie znaleźć pomocy. - To była dwuletnia walka o życie mego męża - opowiada kobieta z Zakopanego w średnim wieku, której mąż powiesił się kilka miesięcy temu. - Jeździliśmy do psychologów w całej Polsce. Wydawało mi się, że w Zakopanem nikt nie był zainteresowany aby mi pomóc. Miałam wrażenie, że zostałam całkiem sama. Mój mąż przez dwa lata mówi mi, że popełni samobójstwo. Stawałam na głowie, żeby go ratować. Z miesiąca na miesiąc popadał w coraz większą depresję. Któregoś dnia przyjechał do Zakopanego ze szpitala psychiatrycznego. Było kilka dni przed halnym. Powiesił się. Potem usłyszałam od ludzi, że to pewnie przeze mnie. Podobne historie na Podhalu można by mnożyć. Najbliżsi zadają sobie pytanie, co mogło spowodować chęć odebrania sobie życia. - Gdybym wiedziała, na pewno nie dopuściłabym do tego - opowiada zrozpaczona matka 20-letniego chłopaka. - Miał jakieś kłopoty finansowe ale nie chciał o tym mówić. Wieczorem był jakiś niespokojny. Robił porządki w szafie. Nie chciał ze mną rozmawiać. Znalazła go nad ranem na strychu swego domu. Została sama, nikt nie przyszedł, żeby ją pocieszyć. Nie zna żadnych psychologów. - Teraz to mi już nikt nie może pomóc - mówi zrezygnowana.

Zróbmy coś z tym!
Mimo że na Podhalu jest szczególnie dużo rodzin, które straciły kogoś bliskiego w ten sposób, prócz oddziału psychiatrycznego w Nowym Targu nie ma tu wyspecjalizowanego oddziału szpitalnego ani grupy psychologów, zajmujących się problemem samobójstw. - Ten stan rzeczy można zmienić - uważa psycholog Andrzej Reiche, wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Psychologów, na co dzień mieszkaniec Kościeliska. Jego zdaniem konieczne jest prowadzenie tu poradnictwa i profilaktyki psychologicznej. W maju br. Reiche złożył pismo w tej sprawie do starostwa. - Zapewniamy rzetelną paradę psychologiczną i kontakt z wybitnymi Zdaniem Reicha sytuacja na Podhalu jest już na tyle poważna, że potrzebna jest współpraca z pedagogami, dyrektorami szkół i władzami samorządowymi.

Zbyt późno na pomoc
17-letni Paweł z Zakopanego był o włos od śmierci samobójczej. Dobry uczeń, wysportowany, nie sprawiał żadnych problemów wychowawczych. Od kilku tygodni walczy o życie w jednym z krakowskich szpitali. – Gdy czytam z jaką determinacją chciał odebrać sobie życie, wydaje mi się, że to niemożliwe - opowiada jeden z lekarzy, prosząc o zachowanie anonimowości. Najbliższe środowisko znało samobójcze zamiary Pawła. Niestety, nikt nie wiedział, jak mu pomóc. Zrobił się małomówny, nie chciał kontaktować się z kolegami. Słuchał muzyki, ostatnio zwłaszcza jednej piosenki. Rodzice twierdzą, że dość agresywnej. Wyszedł rano z domu. Zamiast do szkoły, poszedł na dach bloku, w którym mieszka. Nie zdecydował się jednak skoczyć. Później nieopodal w lesie próbował się powiesić - nie udało się. Wreszcie skoczył z czteropiętrowego budynku, który widział każdego dnia z okna swego pokoju. Gdy spadł po raz pierwszy, złamał tylko rękę. Wrócił więc na górę i skoczył ponownie. Tym razem złamał kręgosłup. Nie widział celu życia - powiedział najbliższym, gdy odzyskał przytomność. Gdyby udało mu się pozbawić siebie życia, byłby dziesiątym mieszkańcem Podhala, który popełnił samobójstwo w 2003 roku.

Halny zabójca
Porównanie dat dokonywanych samobójstw z warunkami meteorologicznymi, panującymi w tym czasie, może potwierdzać dość znaną hipotezę o niebezpiecznym oddziaływaniu wiatru na psychikę ludzką. Z danych, jakie udało nam się zdobyć, wynika, że przeszło sześćdziesiąt procent samobójstw planowanych jest na kilka dni przed albo w trakcie wiatru halnego. Specjaliści uważają jednak, że halny nie jest przyczyną targnięcia się na życie, może jedynie chwilowo pogłębić istniejące stany depresyjne. Ten wiatr, a także zmiana ciśnienia i jonizacja powietrza z nim związane, potęgują stany lękowe. - Sytuacja jest poważna - mówi komisarz Andrzej Rokita z zakopiańskiej komendy policji. - Niestety, w większości przypadków nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyn samobójstwa. Taka identyfikacja jest niezwykle trudna, najczęściej to dla nas i dla rodzin całkowita zagadka.

Tragiczne statystyki
Od początku roku w samym powiecie tatrzańskim odnotowano już dwanaście samobójstw. To więcej, niż w ciągu całego ubiegłego roku. Większość to mężczyźni w wieku 17-40 lat. - Za każdym razem próbujemy ustalać przyczyny. W jednym przypadku prawdopodobne były to związki z jakimś ruchem satanistycznym. W innym narkomania, pozostałych przyczyn nie znamy. W statystykach policji w Polsce na 5928 zamachów samobójczych w roku 2001 ustalenie przyczyn nie było możliwe w 2761 przypadkach. W pozostałych zanotowane przyczyny to w większości choroba psychiczna i kolejno nieporozumienia rodzinne, przewlekła choroba, warunki ekonomiczne, zawód miłosny, nagła utrata źródeł utrzymania, śmierć bliskiej osoby, problemy szkolne, trwale kalectwo albo AIDS. Statystyki określają także najczęstsze sposoby odbierania sobie życia. - Tutejsi desperaci najczęściej wybierają śmierć przez powieszenie - mówi komisarz Andrzej Rokita. Podobnie jest w całej Polsce. Nie wiadomo, dlaczego akurat taka forma samobójstwa ma najwięcej zwolenników. Być może powodem jest łatwość w jego popełnieniu.

Cisza w temacie
Brak publicznej dyskusji na temat samobójstw tłumaczony jest w różny sposób. Najczęściej mówi się o delikatności problemu, drażliwości tematu w przypadku rodzin, w których doszło do tragedii, itd. Tymczasem liczba zamachów na własne życie i zdrowie rośnie w tempie, które może okazać się trudne do zahamowania. - Jeśli władze na Podhalu nie potraktują problemu poważnie, to liczba samobójstw będzie wciąż rosła -prorokuje psycholog Andrzej Reiche. Jego zdaniem sytuacja gospodarcza, brak perspektyw, trudności dostosowawcze jeszcze pogłębią ten kryzys. Wśród pomysłów na ratowanie sytuacji, prócz specjalistycznej poradni, jest jego zdaniem np. stworzenie strony internetowej, gdzie można by znaleźć wszelkie informacje, związane z tym problemem. W pierwszej kolejności potrzeba jednak dobrej woli, aby sprawą się zająć. Tymczasem ani władze powiatu, ani Zakopanego nie dostrzegają problemu tak wyraźnie, jak psychologowie. Odpowiedzi na składane propozycje wciąż brak.

Potrzebny psycholog
Zdaniem fachowców do wielu zamachów samobójczych na Podhalu można było nie dopuścić. Musimy jednak wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy pojawiają się skłonności samobójcze. Kontakt z psychologiem musi stać się czymś normalnym w takich chwilach, podobnie jak wizyta u psychiatry - wciąż wstydliwa. Dzisiaj nie ma już między nami zawsze wesołego Szymka, sympatycznego Wojtka, uśmiechniętego Daniela ani pewnego siebie Łukasza. Najwyższy czas, żeby przerwać tę listę.

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański  26/2003 
Gdy jesteś zaniepokojony nastrojem swoim lub swoich bliskich - skontaktuj się z psychologiem albo dzwoń - całodobowe centrum wsparcia 800 70 22 22
Czy towarzyszy Ci smutek i poczucie beznadziejności? Czy codzienna aktywność życiowa jest dla Ciebie wysiłkiem? Czy obniżył się zakres Twoich zwykłych zainteresowań i ciekawość życia? Czy zauważyłeś u siebie zwiększoną lub zmniejszoną potrzebę snu? Czy ostatnio zwiększył się lub zmniejszył Twój apetyt? Czy czujesz się ostatnio bardziej zmęczony lub brakuje Ci energii do podejmowania codziennych obowiązków? Czy czujesz się bardziej niż zwykle pobudzony, zdenerwowany lub ospały? Czy masz trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji? Czy czujesz się bezwartościowy, masz poczucie winy lub wstydu i nie widzisz sensu życia? Czy masz myśli związane ze śmiercią lub odebraniem sobie życia? Większość pozytywnych odpowiedzi na te pytania to sygnał, że Twoja odporność psychiczna jest słaba. Pomoc możesz znaleźć u psychologa. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
red 2020-12-05 21:03:37
No właśnie, sens życia czy cel w życiu. Oto jest pytanie! Może owe statystyki nie są jeszcze tak tragiczne bo wielu się nad tym, tak na dobrą sprawę, nie zastanawia. Jednakowoż homo sapiens miałby dociekać... skąd, po co i dokąd. Hm..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KELNERA lub KELNERKĘ do restauracji w Kościelisku. Warunki do omówienia na miejscu, telefon do kontaktu 605 277 662.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 697 410 255.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50 m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-27 22:16 Trzy kosze na kilometr 2021-01-27 21:52 Wirtualny spacer po Zakopanem 2021-01-27 21:17 Kanalizacja w Ponicach i wodociąg w Chabówce – coraz bliżej 1 2021-01-27 20:32 Gdzie koła poniosą. Umowa podpisana 1 2021-01-27 20:00 To miała być zielona enklawa w Zakopanem. W leśnym gąszczu ktoś stawia jednak dom 10 2021-01-27 19:45 Nie ma porozumienia w sprawie przyszłości Przedszkola nr 2 w Rabce 1 2021-01-27 19:39 Zawody przełożone na kwiecień 1 2021-01-27 19:15 Zapełnia się metalowe serce 2021-01-27 18:45 Weekend na wynos coraz bliżej. Jutro pojawią się plakaty (WIDEO) 5 2021-01-27 18:15 Na Turbaczu szkoliły się ratownicze psy (WIDEO) 2021-01-27 17:55 Gmina z nowym prawnikiem 3 2021-01-27 17:50 Włodarz z memu 2021-01-27 17:34 Co piąta firma upadnie? Jutro rząd ogłosi decyzję w sprawie obostrzeń 7 2021-01-27 17:05 Prawie 80 proc. Czytelników TP za otwieraniem biznesów turystycznych 9 2021-01-27 16:44 Korty za 300 złotych 1 2021-01-27 16:00 Willa generała nadal czeka na remont 2 2021-01-27 15:15 Gminy mogą zwalniać z opłat za koncesje alkoholowe. Czy Zakopane pójdzie tą drogą? 2 2021-01-27 14:30 Umowy podpisane - unijne pieniądze w drodze na mikroprojekty 2 2021-01-27 13:44 Nowy wóz strażacki dla druhów OSP Jabłonka 2021-01-27 12:59 Lotniskowe testowanie 2021-01-27 12:25 Nowa stacja ratunkowa w starym budynku na Turbaczu 2021-01-27 11:46 Wirus zaburzył wieloletnią tradycję 2 2021-01-27 11:23 W ciągu ostatniej doby prawie 800 zaszczepionych osób na Podhalu 2021-01-27 10:59 Na Słowacji z domu można wyjść tylko z negatywnym wynikiem testu 11 2021-01-27 10:40 Osiem nowych zakażeń na Podhalu 1 2021-01-27 10:30 Pogoda antysmogowa - powietrze w mieście jest wyjątkowo czyste 2021-01-27 10:19 Restauracja „Regionalna” Nosalowy Dwór otwiera się ponownie 2021-01-27 10:00 Złamali mnie - tłumaczył się były wójt Kościeliska, gdy ujawniliśmy, że był agentem SB 13 2021-01-27 09:34 Z Kalatówek na nartach do Kuźnic (WIDEO) 2021-01-27 09:00 Żary po remoncie 2021-01-27 08:00 Mistrzostwa Polski. W weekend centrum narciarstwa nieczynne 2021-01-27 00:47 Kogo reklamują znani sportowcy - obecni i emerytowani? 2021-01-26 22:15 Nowy wóz strażaków z Lipnicy Wielkiej 2 2021-01-26 21:50 Zimowy spacer wieczorową porą po pustych Krupówkach (WIDEO) 1 2021-01-26 21:24 Pasta w Jatkach 2021-01-26 21:19 Małgorzata Mirga-Tas laureatką Paszportów Polityki 3 2021-01-26 21:09 Szczawnica będzie mieć siłownię na świeżym powietrzu 3 2021-01-26 20:45 Dzieci wyruszą na stoki. Duża dotacja na naukę jazdy 2 2021-01-26 20:00 Ryś wieczorową porą 2021-01-26 19:23 Maryna Gąsienica Daniel najlepsza w drugim przejeździe w Pucharze Świata 4 2021-01-26 19:15 Dużo więcej zgonów niż urodzin 5 2021-01-26 18:35 Święto górali z Beskidów 2021-01-26 17:57 Trasy już nie darmowe 4 2021-01-26 17:39 Wygłodniała ptasia banda przybywa do stołówki (WIDEO) 1 2021-01-26 17:30 To nie jest zwykła mysz 1 2021-01-26 17:05 Placówki uzdrowiskowe ledwie żyją 3 2021-01-26 16:30 Psy ratownicze szkoliły się na Markowych Szczawinach 2021-01-26 15:52 Rajdowiec wpadł na Jaszczurówce 12 2021-01-26 15:52 Czy ktoś poznaje swojego psa? 2021-01-26 15:25 Strażnik na pożyczki 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-27 22:35 1. Takie domki na ojcowiźnie powinny mieć pozwolenie na budowę .Precz z apartamentowcami .Włodarze robią co chcą a właściciele mają zablokowane działki przez jakieś wcześniejsze decyzje.W Bukowinie Tatrzańskiej moźna budować w lesie to dlaczego w Zakopanem nie wolno.Przecież to ten sam nadzór budowlany. 2021-01-27 22:33 2. Budować wincej pensjonatów i hoteli ,zabudować wszystko a w końcu szambo wybije i zaleje cały ten bajzel ,oby jak najszybciej. 2021-01-27 22:18 3. Podoba mi się pomysł z tą falą świetlną z tyłu 2021-01-27 22:13 4. I bardzo dobrze oby więcej takich budowli, musimy gdzieś mieszkać a najlepiej z dala od Krupówek i całego zgiełku!! 2021-01-27 21:44 5. Wreszcie coś się dzieje w tych tematach. Choć to kropla w morzu szamba. Białka Tatrzańska powinna zostać skanalizowana jakimiś narodowym nakazem kanalizacji, tak jak wywłaszczają pod autostrady. Żeby żaden cwaniak - białcon, nie zablokował inwestycji. 2021-01-27 21:37 6. "restrykcje sanitarne " widac na Krupówkach : zero maseczek, debile stoją w kolejce do koryta , SZOK !!!! na stokach , w hotelach, klubach nocnych też będa w maseczkach, też będą zachowywać dystans ? Ta banda oszołomów nie wierzy w żaden covid a jak go przejdą to tym bardziej nie zachowuja żadnych zasad. 2021-01-27 21:35 7. Na złotego melona 40 proc. 2021-01-27 21:23 8. przecież 90 % biznesów działa , Krupówki pełne, ludzie żreją , kupuja ciuchy, buty i cały ten chinski chłam. ZERO DOTACJI dla tego biznesu. Jest nadzieja że ktoś rejestruje te otwarte knajpy i gości pod pensjonatami i hotelami a zresztą te dzbany pierwsze będą wpłać o pomoc 2021-01-27 21:18 9. Cena usługi? 2021-01-27 21:15 10. Lasy są wycinane,otuliną parku to tylko nazwa.Dlaczego właściciele działek w tym miejscu muszą się zgodzić ,żeby ten obszar był tylko dla quadów,motocykli i piesków. Dajcie ludziom się tam budować .Tylko ma to być budownictwo jednorodzinne żadne apartamenty.Zniszczyliście Zakopane tu się nie da żyć w sezonie.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP