Reklama

2021-01-04 10:00:00

Z archiwum

I to, i to

Jest chyba jedyną góralką, której udało się połączyć samorodny talent z profesjonalnym wykształceniem wokalnym. Zrezygnowała z kariery śpiewaczki, by zamieszkać w rodzinnym Poroninie i zajmować się muzyką, na której wyrosła. Od początku kwietnia Polskie Radio promuje jej płytę „i to, i to”.

I to, i to
W starej góralskiej skrzyni Hania trzyma chusty i gorsety po babce, najstarsze mają ponad 100 lat. - Jak się Hania nie wyzdaje i idzie do kościoła, to mama prosi, żeby nie stała przed nią, bo jej wstyd. Jakby nowych nie miała - opowiada mama Hanki, Teresa Chowaniec-Rybka. - Ona ma na tle góralszczyzny śmiyrgla - dodaje nieco ciszej.

A zapomnisz ty, młoda panno, muzyczki
Hanka wychowała się na muzyce góralskiej. W domu każda okazja była dobra, żeby pograć i potańczyć. Święta, chrzciny niedzielny wieczór. Tata przygrywał na harmonii, podobnie jak brat Jędrek, ona na skrzypcach. - A mama piykniy śpiywo, lepiyj jako jo - twierdzi Hania - mówi czystą góralszczyzną. - Nawet w akademiku, jak zek siy juz oswojyła, nabrała odwagi, godałak po góralsku. Ino na zajęciach, przy profesorach godało się po polsku - dodaje. - Cniyło mi się w Katowicach straśniy, myślałak, ze umrem. Dopiero na drugim roku słysem, jak piętro nizej ftosi gro po góralsku melodie z Żywiecczyzny. Zlecialak od razu i tak poznałak Golców. Byli wtedy rok nizej jako jo. Od tego casu my se cynsto muzykowali razem i nie było juz tak smutno - wspomina. Zanim jednak Hanka wyjechała na studia na Śląsk, uczyła się w zakopiańskiej szkole muzycznej. - Zawse fciałak iść w tym kierunku, fciałak spiewać, ale tata godoł od pocątku, ze w doma artystki nie fce. Po podstawówce trafiła więc do liceum ekonomicznego. Po kryjomu chodziła na próby góralskiego zespołu. W tajemnicy zaśpiewała partię solową w „Jadwisi spod regli” Juliana Reimschussla. Rodziców zaprosiła dopiero na premierę. Była wtedy w klasie maturalnej. Ta sztuka wpłynęła na moją decyzję o wyborze akademii muzycznej. Zrozumiałam, że muzyka, śpiew, to jest to co chcę w życiu robić. Kiedy ludzie podchodzili, by mi dziękować i widziałam ich wzruszenie, łzy, wtedy zrozumiałam, że za pomocą muzyki, śpiewu można dotrze do drugiego człowieka – opowiada. Nie mając zupełnie pojęcia, jak się przygotować, poszła na egzaminy do Akademii Muzycznej w Krakowie. Nie zdała, ale tam poznała siostry Kowalczykowe z Ludźmierza, profesjonalne wokalistki. Mariola Kowalczyk podjęła się przygotowania jej do egzaminów. Kolejny raz startowała jednak na akademię w Kato-wicach. Za drugim razem udało się. Została studentką I roku na wydziale wokalno-aktorskim.

Ze się moze juz nigdy ze światu młody górol nie wróci
- Jak usłyszałam, że zdała, nie byłam zadowolona przyznaje szczerze jej mama. - Co to za zawód - śpiewaczka. Ale ona lubiła występować od małego. Pamiętam, jak śpiywała do kabli i skakanek, udając, że to mikrofon. Śpiewała ładnie, to muszę przyznać - dodaje pani Teresa. - Kiedy znalazłam się na studiach, dość szybko zdałam sobie sprawę, że nie pasuję do tego towarzystwa. Na moim wydziale - same artystki wytworne, eleganckie A ja? - inny świat. Polar, plecak na stelażu po bracie. Początki były trudne - przyznaje. - Pamiętam pierwszą imprezę, kawały o niczym, dyskusje o wokalu klasycznym, jakiś tenor wstał i pół godziny udawał Pavarottiego. Zaczęłam trzymać się ludzi z wydziału jazzowego. Jazz jest podobny do muzyki góralskiej i ludzie, którzy to grają też. Tam było miejsce na spontaniczność, improwizację, radość, Starsi, znani muzycy grali razem z młodymi. Poznałam cudownych ludzi, z którymi do dnia dzisiejszego utrzymuję kontakt - opowiada.

A wiecór wiruje suknia z falbanami
Hanka wspomina pierwszy szok, kiedy od swoich pedagogów dowiedziała się, z jeśli chce śpiewać operowo, musi  zrezygnować  ze śpiewania po góralsku. - Śpiew góralski to inna technika - bardziej siłowa. Zdarzało się, że kiedy wracałam z Podhala, miałam chrypkę, a przy śpiewie operowym dźwięk wymagał nieskazitelności, dlatego na jakiś czas musiałam zrezygnować z góralskiej muzyki. To nie było łatwe - wspomina. Długo jednak nie wytrzymała. Pomógł dopiero wyjazd do Salzburga, gdzie brała udział w „Letniej Akademii Mozartowskiej”. - Uszy mi się wtedy otwarły, zrozumiałam, że nie muszę rezygnować z góralszczyzny, że można korzystać z muzyki ludowej, tylko trzeba to robić umiejętnie – tłumaczy. Na estradzie pojawiła się jeszcze w czasie studiów, była wtedy na ostatnim, dyplomowym roku. Śpiewała z Brathankami, zanim jeszcze pojawiła się Halinka Mlynkowa. Przygotowała z nimi cały materiał na pierwszą płytę, została po niej nazwa zespołu. - Występowali w Kościelisku w „Ludówce”, a później przyjechali do nas na kolację. Janusz Mus przedstawiał komuś Jędrka, mówiąc – „brat Hanki”. Za jakiś czas Janusz - lider zespołu zadzwonił, że nazwą zespół „Brathanki”. Przyjechali, przypieczętowali i tak zostało - opowiada pani Teresa.

A runo jagnięcie wiatr miękko układa
Hanka zrezygnowała z występów z Brathankami. Chciała skończyć studia. Nadal też szukała swojego stylu w muzyce. Ponad rok występowała z Golec u’Orkiestrą. - Atmosfera w zespole była cudowna, było dużo radości, zdobyłam nowe doświadczenia, obycie na scenie - wspomina. W swojej krótkiej historii muzyka zawodowego ma także epizod związany z krakowskim Lochem Camelotem, choć - jak podkreśla - szybko przekonała się, że nie jest to jeszcze to, co chce robić w życiu. Współpracowała ze Skaldami, Marylą Rodowicz, braćmi Steczkowskimi. Śpiewa na najnowszej płycie Marka Grechuty. Przed paroma laty Hania zgłosiła się do Radiowego Centrum Kultury Ludowej z prośbą o możliwość posłuchania nagrań polskiej muzyki ludowej, znajdującej się w archiwum Polskiego Radia. Była to jej inspiracja nie tylko do stworzenia nowych aranżacji tej muzyki, ale także do powstania zespołu, który łączy autentyczną muzykę ludową z innymi gatunkami muzyki. Zespół tworzą muzycy z Podhala - Andrzej Polak (skrzypce) Bartek Kudasik (altówka) oraz profesjonalni muzycy z Krakowa - Leszek Szczerba (saksofon sopranowy), Józef Michalik (kontrabas), i Sławomir Berny (perkusja). Zespół w poprzednim składzie, w którym występował Sebastian Karpiel Bułecka, wziął udział w wielu festiwalach folkowych w kraju i za granicą. Dwa lata temu został jednym z laureatów konkursu muzyki folkowej „Nowa Tradycja”, organizowanego przez Polskie Radio, w którym przewodniczącym jury był Czesław Niemen. W nagrodę mogli nagrać swoją pierwszą płytę „i to, i to”, której promocja w radio już się zaczęła, a na półkach sklepowych pojawiła się na początku kwietnia. Wcześniej Hanka Rybka nagrała płytę z góralskimi kolędami i pastorałkami.

On jej szepce i to, i to...
„i to, i to” - to muzyka oparta na autentycznej muzyce ludowej z różnych regionów Polski, m.in. Orawy, Wielkopolski, regionu rzeszowskiego, lubelskiego, połączona z różnymi gatunkami muzyki. Najbliższy mojemu sercu jest utwór zadedykowany Markowi Łabunowiczowi „Mai” zmarłemu dwa lata temu nieodżałowanemu muzykowi i taternikowi. Słowa napisała Karolina Wantuch, która jest uczennicą gimnazjum - zdradza wokalistka Maria Baliszewska, szefowa Radiowego Centrum Kultury, twierdzi, że płyta jest unikatowa. - Tego typu aranżacji muzyki - nie tylko góralskiej, ale ludowej z różnych regionów, w jazzowo-rozrywkowej formie jeszcze nie było - przekonuje.

Dlatego właśnie Polskie Radio zdecydowało się wydać tę płytę.
15 kwietnia odbędzie się koncert promocyjny płyty w radiowym Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, potem w planach jest Praga, Kraków, koncerty w Chorwacji. Po głowie chodzą jej już pomysły na następną płytę, ponoć zupełnie inną, choć wokalistka nie chce zdradzać szczegółów.

A czyja to wina, jak nie matusina
Mama Hanki przyzwyczaiła się już do jej wyjazdów, widoku w telewizji. Tak naprawdę, nadal nie do końca pogodziła się z wyborem córki. - Taki zawód to nic pewnego. A co to za życie artystki? - pyta retorycznie. - A poza tym Hanka nie ma do tego charakteru. Ona jest za cicha, za skromna, brak jej tupetu, śmiałości przekonuje. - Podoba mi się jej głos, wiem, że stać ją na dużo, ale uczepiła się tego folkloru. Na trzecim roku zdała operę na piątkę. Ale wtedy nie mogłaby śpiewać po góralsku. W domu były o to kłótnie - przyznaje szczerze pani Teresa. Była zła na córkę, kiedy ta zrezygnowała z występów z „Brathankami” w chwili, kiedy zespół zaczynał robić karierę. Taka jest Hanka. Uparta. I za bardzo staroświecka -  dodaje.

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 14-17 2004 

Tytuły pochodzą z fragmentów piosenek z płyty ,,i to, i to”

Janusz Mus, Brathanki: - Hanię poznałem, kiedy jeszcze byłem w szkole średniej. Jej brat, Jędrek, był wtedy w „Skalnych”. Hania przyjeżdżała czasem no próby, świetnie śpiewała, wyglądała - była tam gwiazdeczką. Potem spotkaliśmy się no studiach w Katowicach. Dlatego, kiedy zakładałem zespół i szukałem wokalistki, pomyślałem o Hani. W pierwszym etapie dawaliśmy dużo koncertów po klubach. Były to czasy, kiedy jeszcze Brathanki nie były tak popularne. Dla Hani, prawdziwej góralki, ubieranie folkloru w inne buty kłóciło się z jej wiedzą, wychowaniem - miała więc dylemat, czy z nami zostać. Poza tym była wtedy na studiach, chciała iść w kierunku śpiewu aktorskiego, opery. Musiała wybierać. Dlatego rozstaliśmy się. Pozostała nam po niej nazwa zespołu, a raczej po jej bracie Jędrku - stąd Brathanki. Spasował nam, bo czerpaliśmy z muzyki węgierskiej, więc kojarzyło się z przysłowiem - „Polak, Węgier dwa bratanki”. Rozstaliśmy się w zgodzie, do dziś utrzymujemy kontakty. Wczoraj nawet byłem u Hani w Poroninie. To przesympatyczna, bardzo skromna, a przy tym zdolna dziewczyna. Myślę, że ma to coś, czego potrzeba na estradzie. Ma specyficzny, rozpoznawalny głos. Podoba mi się jej nowa płyta, gdyby to ode mnie zależało, byłaby na pierwszych miejscach list przebojów. Życzę jej wszystkiego dobrego. I wierzę, że przyjdzie taki moment, że ludzie się na niej poznają.

Jacek Zieliński, Skaldowie: - Hani nie zdążyłem dobrze poznać, bo mieliśmy tylko dwa koncerty wspólnie. Ale na pewno bardzo fajna dziewczyna, fajnie wygląda i pięknie śpiewa. Nosa do góry nie zadziera. Czy ma szansę na karierę? Na pewno, choć warto pamiętać, że kariera na pstrym koniu jeździ i nie zawsze zależy od talentu. Myślę jednak, że jej góralski śpiew może być czymś oryginalnym w świecie. Życzę jej, żeby jej się udało.

Łukasz Golec, Golec u’Orkiestra: - To bardzo zdolna i sympatyczna osoba. Ma bardzo ładny, łagodny glos, podobnie zresztą jak jej mama i brat. Już na uczelni była osobą charakterystyczną, wyróżniała się, zawsze była uśmiechnięta. Ma wykształcenie zdobyte w jednej z najlepszych w Polsce akademii muzycznych, a to już na dzień dobry świadczy o jej poziomie. Myślę, że może się sprawdzić - nie tylko w folku, ale innych projektach, choćby w operze. Ma też szanse na śpiewanie przebojów. Dziś czasy „siedź w kącie, a znajdą cię” minęły. Trzeba walczyć. A przepisu na przebój nie ma, to najczęściej po prostu ciężka praca.

 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-23 11:30 Muzyka w Borze na Czerwonem (WIDEO) 2021-01-23 11:01 Robert Bugara i Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko ze srebrem (ZDJĘCIA) 2021-01-23 10:30 Ekstremalne warunki w Tatrach. Na Kasprowym 150 km na godz. Wzrost zagrożenia lawinowego 2021-01-23 10:12 Aktywność fizyczna a zapotrzebowanie kaloryczne 2021-01-23 10:00 Pijemy na umór 2021-01-23 09:15 Młodzież nierzadko jest uzależniona od leków 1 2021-01-23 08:30 Góralskie świadectwa moralności i wiekowe pocztówki 2021-01-23 07:57 Wójt z odblaskami 2021-01-22 21:21 Czy 26 tys. zł to nie za mało 3 2021-01-22 20:30 Czołgiem do schroniska w Pięciu Stawach (WIDEO) 7 2021-01-22 19:45 Poniatowskiego do remontu 2021-01-22 19:00 W sobotę otwiera się pierwsza restauracja na Krupówkach 8 2021-01-22 18:15 Między wójtem a ministrem 3 2021-01-22 18:02 Śmiertelne potrącenie pieszego na zakopiance. Droga zablokowana 12 2021-01-22 17:31 W Tatrach spadnie metr śniegu? 2021-01-22 17:10 Gdy odwodnienie szwankuje 8 2021-01-22 17:08 Zmarł były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR 2021-01-22 16:45 Świętowanie bez wnuków 2021-01-22 16:10 Górale z Chicago zdobywają Kolorado 3 2021-01-22 15:40 Jest separator krwi pod Giewontem 2 2021-01-22 15:15 Uszkodzona reliktowa sosna zabezpieczona 7 2021-01-22 14:48 Pijacka przejażdżka zakończona w rowie 4 2021-01-22 14:28 Śniegu na Krupówkach już nie ma 3 2021-01-22 13:45 Hotel Bania jak uzdrowisko i przyjmuje gości 14 2021-01-22 13:21 Urząd miasta zorganizuje dowóz na szczepienie 2 2021-01-22 13:00 Skażenie w miejskim wodociągu - przegotuj wodę zanim się napijesz 4 2021-01-22 12:49 Turysta czekał na ratowników w nocy w wykopanej jamie w śniegu 2021-01-22 12:30 Mistrz i uczeń kolędują 2021-01-22 12:16 Ta branża przeżywa hossę 2 2021-01-22 12:00 Michał Borzęcki rezygnuje z mandatu 2021-01-22 11:32 Klemens na spacerze z dziadkiem Adamem. Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego 2 2021-01-22 11:30 Nowy sposób na rejestrację do szczepienia. Trzeba wysłać SMS 1 2021-01-22 11:05 Cztery nowe zakażenia na Podhalu 2021-01-22 11:00 Puchar Świata w Lahti – zapowiedź! 2021-01-22 10:44 Jestem z Zakopanego, zarejestrowano mnie na szczepienie w... Krynicy 6 2021-01-22 10:30 XXV Gwiaździsty Zlot Turystyczny Szlakami św. Jana Pawła II 1 2021-01-22 10:00 Z rodu Bujaków 2021-01-22 09:44 Strzeżcie się internetowych oszustów 2021-01-22 09:18 Alarm smogowy w Mieście - lepiej nie wychodźmy z domu 2 2021-01-22 09:17 Pieszy leżał na drodze - znamy więcej szczegółów wczorajszej tragedii 2021-01-22 09:00 Szczepionka z dowozem 2021-01-22 08:30 Kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe 2021-01-22 08:09 Śmierć na Trakcie Papieskim 2021-01-22 08:00 Na Kasprowym wieje już 136 km na godz. 2021-01-22 07:00 Ruszyła rejestracja seniorów +70. Problemy z infolinią (WIDEO) 2021-01-21 23:01 Ratownicy górscy badają pokrywę śnieżną (WIDEO) 2021-01-21 22:21 Potrącenie pieszego 1 2021-01-21 22:00 Kolędowanie z Młodą Podhalańską Filharmonią 2021-01-21 22:00 Strażacy mają nowy samochód (WIDEO) 4 2021-01-21 21:30 Apis wraca do gry 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-23 11:40 1. @Realista Trafione w sedno. Wszystkim z niby ochroną przyrody steruje $$$$$$$ 2021-01-23 10:58 2. Czekamy do następnych wyborów... Mam nadzieję że błazenada i kompromitacja pisowska minie A górale nie zrobią poraz kolejny błędu i nie dadzą się kupić i nie zagłosują na PiS bo później starają się wybielić ale i tak wiadomo dzięki komu nieudacznicy są przy władzy... ***** *** 2021-01-23 10:55 3. Są sfery gdzie jest nieważne czy chronisz przyrodę czy nie. My szaraki tak nie możemy, a pisaniem nic nie zdziałasz. A chodzi o $$$$$$$$. A to są pieniądze które nawet prezesi spółek państwowych nie zarabiają...wiem, widziałem. I dużo mi dało do myślenia... Szczególnie narzekanie ile to pracy.... 2021-01-23 09:52 4. Panu doktorowi życzę zdrowia. ???? 2021-01-23 09:44 5. do mario i stanleya, kiedy już panowie filozofowie skończycie ósme klasy, to zrozumiecie, że za komuny czyli mimo totalitaryzmu i rosyjskiej okupacji Polacy potrafili budować dla siebie. w zakopanem prawie wszystkie szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, tak rzekomo prześladowane kościoły, wszystkie porządne budynki na krupówkach powstały albo przed wojną, albo w prl-u. od 30-tu lat jedynym dorobkiem jest toaleta na równi i psie budy obite obrzynkami, szumnie nazywane restauracjami. sorry, zapomniałem o siłowniach napowietrznych. 2021-01-23 09:23 6. Ok, a jak to się ma do ochrony przyrody, płoszenia zwierzyny itp. Podobno jesteśmy w Parku Narodowym. Te same pytania mam zresztą i w temacie asfaltu do Morskiego Oka jak i jeżdżenia samochodami i traktorami po Chochołowskiej. 2021-01-23 09:18 7. Toć to cudowny Hagglund! ;) 2021-01-23 09:11 8. Przecież otworzyli McDonalda. O co im chodzi? 2021-01-23 08:31 9. KONSTYTUCJA Art. 22. Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. A tu bezprawne Rozporządzenia I to zrobili PiSowcy , a tak im oddawali niektórzy hołdy na Podhalu, Jakoś nie sysze teraz tych głosów jak niszczy się POLSKĄ gospodarkę, jak ludzie nie mają za co żyć Pochowali sie jak szczury W Internecie nic nie ginie. 2021-01-23 08:24 10. i tak właśnie wydaje się nie swoje pieniądze . słyszeliście ze jest pandemia ? zabrania się ludziom prowadzić działalność , a wy się martwcie imprezom w Zakopanem . a moze tak pomoc przedsiębiorcom ? podarować podatek od nieruchomosci za 1 kwartał 2021 tak jak to zrobiła gmina Bukowina , a na wiosnę 2 kwartał 2020 gminy Poronin i Kościelisko , Zakopanejak do tej pory nic , żeby się tyko nie okazało ze kasa która trafi do budrzetu miasta z tarczy pomocowej pujdzie na premię dla Was.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka