Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2021-01-06 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Imperium Stocha

Chyba nie ma takiego turysty, który podczas pobytu na Podhalu nie zostawiłby chociaż złotówki w kasie Andrzeja Stocha. Ten zakopiański biznesmen, który w ciągu kilkunastu lat stworzył własne imperium gastronomiczne, jest jedną z bardziej kontrowersyjnych postaci Zakopanego. Gdy dla jednych to groźny typ, mający konszachty z włoską mafią, dla innych - społecznik i tytan pracy. 51-letni góral rodem z Zębu znalazł się ostatnio na liście najbogatszych ludzi w Polsce, publikowanej przez tygodnik Wprost. Jego majątek oceniono na 160 mln zł .

Imperium Stocha
Udaje, że nie bardzo może sobie przypomnieć, za ile kupił ostatnio, nieruchomość. Wreszcie mówi, że wydał około dziesięciu milionów złotych. „Salamandra” były wojskowy ośrodek wypoczynkowy w Kościelisku jest najnowszą inwestycją Andrzeja Stocha. Tego typu poważnych transakcji Stoch przeprowadził w samym Zakopanem kilkanaście. Mimo że – jak sam twierdzi – swoje pierwsze pieniądze zarobił na hodowli świń i piekarni, tytuł prawdziwego inwestora uzyskał pod koniec lat osiemdziesiątych, po niezwykle odważnej – jak na tamte czasy - transakcji kupna hotelu Morskie Oko przy Krupówkach. Wieść o Stochu właścicielu hotelu z tradycjami, ze wspaniałą, choć zrujnowaną salą teatralną, zmroziła krew nie tylko ówczesnym notablom Zakopanego. Za głowę łapali się przedstawiciele władz, patrząc, w czyje ręce przechodzą dobra kultury miasta. Tymczasem hotel Morskie Oko - zrujnowany przez komunę, zwrócony prawowitym właścicielom – czekał na kupca z gotówką. „Całe robienie biznesu traktuję zabawowo. To jest dla mnie wielka frajda. Czasem wieczorem mam jakiegoś „nerwa”, ale rano wstaję z radością.”„Na początku inflacja była taka, że wydawałem wszystko, co zarobiłem. Ale pilnowałem tego dzień i noc. Od świtu do nocy na nogach.”

Od hamburgerów po imperium
Stoch wiedział, że inwestycja w centrum Krupówek za milion dolarów musi szybko przynieść dochód. Próbując bronić się przed krytyką, zapewniał, że hotel odzyska swój dawny blask. Nigdy jednak nie mówił, kiedy ostatecznie tego dokona. Wiedział, że nie będzie to łatwe, zwłaszcza że były to początki lat 90., a galopująca inflacja zjadała mu wszystkie zyski. Zaczął więc realizować swój wielki plan zdobywania pieniędzy małymi krokami. Postawił na gastronomię. Niezależnie od niej szukał też rynku w innych branżach. Sklep z włoskimi butami otwierał, gdy już na całego szła produkcja bułek w Zębie, dobrze też prosperowała restauracja „Kolorowa", a parter hotelu „Morskie Oko" zamieniał się w wielki bar z hamburgerami. To, co dla Stocha było poszukiwaniem nowego sposobu na biznes, dla jego sąsiadów było dowodem konszachtów z Włochami, a dokładniej z włoską mafią. - Do dzisiaj w autobusie moi słyszą, że gdy Stoch potrzebuje pieniędzy, jedzie do Włoch po biały proszek i ma z tego, ile mu potrzeba - śmieje się. - Tak naprawdę, pod koniec lat 80. i na początku 90. pieniądze zarabiało się garściami. Sprzedawałem po 40 tys. bułek dziennie, 150 kg kurczaków,. ponad 1500 hamburgerów, pół tony frytek. Inflacja była taka, że wydawałem wszystko, co zarobiłem. Ale pilnowałem tego dzień i noc. Od świtu do nocy na nogach.

Coraz większe inwestycje
Kontakty Stocha z Włochami z tamtych czasów pozostały, nie zmieniły się też opinie o góralu Stochu, który jeździ po pieniądze na Sycylię. Sam zainteresowany zapewnia, że na Sycylii nigdy jeszcze nie był. Oprócz działalności w branży obuwniczej, Stoch wpadł też przed laty na pomysł handlu sprzętem elektronicznym. Do dzisiaj pamiętają mu to zwłaszcza przedstawiciele firmy ubezpieczeniowej. Pożar magazynu w Zębie w 1990 roku, który strawił dziesiątki sprowadzonego przez Stocha sprzętu elektronicznego, budził wątpliwości na tyle poważne, że biznesem na odszkodowanie czekał kilka lat. Ostatecznie odszkodowanie zostało mu wypłacone, ale tylko w części. Wieści o kolejnych inwestycjach Stocha rozchodziły się po Podhalu lotem błyskawicy. Tymczasem góral z Zębu dokonywał coraz bardziej zuchwałych zakupów. Gdy kupił rezydencję po komitecie miejskim PZPR przy ul. Grunwaldzkiej, nie było już wątpliwości, że ma spore możliwości finansowe. Potem był dom wczasowy Panorama, Salamandra, teren po Coctail Barze w centrum Krupówek - inwestycje wielomilionowe.

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie
Stoch kiwa głową, gdy słyszy, że z urzędu skarbowego przeciekają rewelacje o jego długach. Skarbówce winny jest 200 tys. zł. - Starałem się o umorzenie długów. Kołodko dał szansę tym, którzy dopełnili warunków. Obiecano mi, że decyzja będzie do końca roku. Nie ma w styczniu, lutym. Jest marzec, kwiecień i nic. Teraz mi mówią, że nie dostanę! Katastrofa. Co to za ludzie? Jakiś pan naczelnik mi mówi, że nie ma czasu mnie przyjąć - oburza się Stoch. - Od tej chwili nie płacę! Haruję dniem i nocą, a oni mnie tak potraktowali. Stoch odwołał się do Izby Skarbowej. Chce iść do sądu. Ma pretensje do naczelnika skarbówki, że nie szanuje największego podatnika w mieście. Kłopoty ze skarbówką nigdy jednak nie były dla Stocha przeszkodą do inwestowania.

Nigdy nie widzę pieniędzy
- Nigdy nie widzę pieniędzy. Wszystkie inwestuję momentalnie - te, które mam, te, których jeszcze nie mam i te, które mam mieć - śmieje się biznesmen. Bez specjalnego przejęcia opowiada o nieudanych zakupach. Przyznaje, że ok. 500 tys. zł leży w kasie gminy Czorsztyn, gdzie wpłacił wadium na zakup osady na półwyspie Stylchen. - Jakiś miejscowy przedsiębiorca dogadał się z urzędnikami i wyrolowali Stocha. Zostałem oszukany. Sprawa osady zrobiła się głośna po tym, jak wójt Czorsztyna przyjął kontrolowaną łapówkę od podstawionych funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego. Nieco wcześniej Andrzej Stoch został odrzucony jako potencjalny kupiec osady.

Na granicy prawa
Biznesmen Andrzej Stoch denerwuje się, gdy urzędnicy łamią zasady lub lekceważą go. Sam jednak często oskarżany jest o zachowania na granicy prawa. Parę lat temu pozbył się dzierżawcy baru Zig Zag przy Krupówkach. Przez kilka dni na zlecenie Stocha kilku barczystych mężczyzn okupywało wszystkie stoliki baru, uniemożliwiając prowadzenie tu jakiegokolwiek interesu. Ostatecznie dzierżawcy budynku wynieśli się, a Stoch w tym miejscu otworzył kolejny punkt z kiełbaskami. Nieoficjalnie mówiło się wówczas, że w walce z barem Zig Zag Stocha wspiera miasto, zainteresowane likwidacją tego miejsca z powodu podejrzeń o rozprowadzanie tam narkotyków. Wiele śladów prowadziło do Stocha po tym, jak ktoś wyciął las przed pensjonatem Panorama. Stoch twierdzi, że o niczym nie wiedział, a decyzję o kupnie pensjonatu podjął miesiąc po wycince. Nie potrafi jednak powiedzieć, kto prócz niego byłby zainteresowany wycinką drzew, przysłaniających nieco widok z Panoramy. Andrzej Stoch skazany został prawomocnym wyrokiem za naruszenie prawa przy budowie placu targowego pod Gubałówką. Pikanterii tej sprawie dodawał fakt, że wstęgę podczas uroczystości otwarcia placu przecinał osobiście wiceburmistrz Zakopanego Krzysztof Owczarek.

Moje miasto
Andrzej Stoch twierdzi, że interesuje się życiem miasta, choć jego aktywności może nie być widać. Denerwuje się brakiem działania i inicjatywy ze strony Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Za wzór samorządu gospodarczego stawia Kraków, gdzie „nikt bez wiedzy władz do miasta nie wejdzie". Suchej nitki nie pozostawia na twórcach parku wodnego na Antałówce. - Przecież ludzie nie będą się kąpać w piwnicy - kpi z projektu budowy. Namawia do brania przykładu ze Słowaków, u których jak grzyby po deszczu powstają kolejne parki wodne. Krytykuje także samorząd, który jego zdaniem kieruje się jakimiś sympatiami. Za najlepszego urzędnika uważa wiceburmistrza Krzysztofa Owczarka: - Konkretny i kompetentny. Nie dam na niego złego słowa powiedzieć. Jedyny prawdziwy facet w urzędzie - mówi Stoch. Oburza się na marazm kulturalny w mieście. Zapowiada, że wyremontuje salę teatralną w hotelu Morskie Oko. - Mam zapewnione całe finansowanie sali z ministerstwa kultury. To koszt rzędu 500-700 tys. dolarów. Po wyremontowaniu oddaję ją Teatrowi Witkacego na dziesięć lat. Dograłem to już z dyrektorem Dziukiem.

Tajemniczy biznesmen
W kręgach towarzyskich Zakopanego mówienie o Stochu pozytywnie nie należy do dobrego tonu. Andrzej Stoch nie bywa zapraszany na spotkania finansowej śmietanki tego miasta. Jego udział w rokrocznym balu charytatywnym, organizowanym przez Tatrzańską Izbę Gospodarczą, jest jednak dostrzegany i ceniony. - Na balach nie szczędzi gotówki na cele charytatywne. Muszę być szczery - większość wpływów z takiego balu pochodzi z jego kieszeni - mówi Andrzej Kawecki, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Kawecki podziwia Stocha za jego zaangażowanie w wygląd miasta. Jego zdaniem wszystko, co trafi do rąk tego biznesmena, zamienia się z rudery w ładny obiekt. - Wystarczy popatrzeć na potok, z którym miasto nie potrafiło sobie poradzić. Jest mostek, kwiatki - aż przyjemnie patrzeć. Jest to człowiek o ogromnej pracowitości. Podobnego zdania jest Wojciech Gach, prezes PSS Społem, spółdzielni od wielu lat współpracującej ze Stochem. - Często, gdy idę rano do pracy, widzę go z taczkami i miotłą, jak sprząta przed Morskim Okiem. Dzierżawi od nas dwa lokale, zawsze wywiązuje się z umowy. W tym samym tonie wypowiada się Andrzej Kozak, szef Centralnego Ośrodka Sportu, który od półtora roku wydzierżawia biznesmenowi teren pod skocznią: - Mimo jego „ostrego" stylu bycia, nie mogę o nim złego słowa powiedzieć. To jest niezwykle ambitny człowiek. Zawsze można na nim polegać. - Całe robienie biznesu traktuję zabawowo zwierza się najbogatszy na Podhalu góral. - To jest dla mnie wielka frajda. Czasem wieczorem mam jakiegoś „nerwa, ale rano wstaję z radością. Firma Andrzeja Stocha zatrudnia 137 osób. Dzienne obroty to ok. 70 tys. zł. Prowadzi działalność w lokalach własnych i dzierżawionych: restauracje Morskie Oko, Kolorowa, na Gubałówce, restauracja Wierchy, w Kuźnicach, w Krakowie, obiekty gastronomiczne na terenie dawnego Coctail Baru przy Krupówkach, były Zig Zag, punkty gastronomiczne pod skocznią. Stoch dzierżawi także salę kina Sokół. Prowadzi działalność hotelowo-gastronomiczną w pensjonacie Panorama oraz w Salamandrze. Jest właścicielem gruntów w Nowym Targu przed dawnym Polmozbytem, na Butorowym Wierchu, w Zębie. Przy ul. Grunwaldzkiej ma dom po dawnej siedzibie PZPR wraz z ogromną parcelą. Ma też 3-hektarowy teren nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 32/2004

Dziś Andrzej Stoch ma 68 lat, nadal jest pełen sił i ciągle można go spotkać na Krupówkach jak dogląda swoich biznesów. Niektóre jego interesy się pozmieniały, jednych się pozbył, inne powstały tak jak np. ogromna galeria handlowa przy Krupówkach.       

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Turysta z Polski 2021-01-08 16:58:34
No tak , miasto nie wiedziało co zrobić ze starą budą , spółdzielnia nie wiedziała co zrobić ze stara budą i nikt nie miał koncepcji . Dziura w ziemi z żabami stała przez wiele lat , bo miasto nic nie chciało robić i nikomu nie przeszkadzał syf . Ale jak Stoch zrobił , zorganizował galerię która teraz jest wizytówką zakopanego to wszystkim zawistnym przeszkadza , sami miłośnicy kultury i zabytków . Na Gubałówce przez dziesiątki lat nie było wody ale jak Stoch wywiercił studnię to się dało, Wiele wiele innych pomysłów zrealizował , nawet napychając kasy prezesom spółdzielni bo inaczej się za komuny nie dało . To takie pseudo Góralskie sami miastowi Górale , spółdzielcy z bloków + czerwona burżuazja z czasów wyższego stopnia socjalizmu w Nowosądeckim z żydami na spółkę .
TERAZ SAMI KRYTYKAŃCI , GDZIE BYLIŚCIE WCZEŚNIEJ ZE SWOIMI POMYSŁAMI - PEWNO W CZARNEJ DUP....
Obserwuję Zakopane od lat , przyjeżdżam to z wnukami , Zakopane zrobiło się piękne , gdyby te drzewa chore przerzedzić było by lepiej . Po wojnie drzew na terenie miasta było znacznie mniej i były niższe
Alicja Lassak Helios 2021-01-08 08:41:15
Nic nie smakowało tak, jak jeszcze ciepłe bułki przyniesione raniutko przez ciotkę Zośkę prosto z piekarni ???? Smak i zapach dzieciństwa ????
KAROL 2021-01-07 10:21:37
Co tu dużo mówić, gościu ma łeb na karku...
Hubert 2021-01-07 10:03:20
Bardzo lubię tego Pana, bo jest ZARADNY i tyle ... :)
Olek 2021-01-07 09:24:31
Piekne okulary sprzedawali i jeszcze piekniejsze swinie
zakopian 2021-01-06 21:36:23
DO JANOWSKI 1/3 CZEGO?
Janowski 2021-01-06 19:19:53
@ Zakopian
Nie jestem twoim kolesiem , szukaj sobie kolesi w swoim towarzystwie . Zrób 1/3 tego co Stoch albo Curuś .
Andrzej 2021-01-06 18:39:54
Jest to człowiek o ogromnej pracowitości. Podobnego zdania jest Wojciech Gach, prezes PSS Społem, spółdzielni od wielu lat współpracującej ze Stochem. - Często, gdy idę rano do pracy, widzę go z taczkami i miotłą, jak sprząta przed Morskim Okiem HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA Gach rozbił bank! :-)
zybi 2021-01-06 17:54:33
Na tych bizmesmenów to my robimy .Jedz pod Gubałówke na zakupy to pan Bulas 5 zł za godzine .Budują gdzie chcą i kupują co chcą .Nawet wiadukt się dało zamknąć .Po prostu brak słów .Ale myślę że tak i tak nic nie wezną .Tylko nas szarych pracowników traktują jak..... czasem pies ma lepiej. Nic się nam nie należy a i najczęściej wypłaty na czas nie ma .Ja k się upomniesz to tylko słychać jak ci nie pasuje to się zwolnij .No i my najwięcej ich okradamy jako pracownik ......
Ella 2021-01-06 16:12:06
Ciekawa jestem, czy jest szczęśliwy...
zakopian 2021-01-06 15:55:35
I JESZCZE JEDNO KOLEŚ TO MIASTO SIE UTOPIŁO W GÓWNIE PRZEZ PSEUDO BISNESMENÓW I SMIESZNE WŁADZE ,TA ZABETONOWANA DZIURA OD 30 LAT MA 28 000 MIESZKAŃCÓW WSZYSCY Z TĄD UCIEKAJĄ A PSEUDOBISNESMEN NIE DAŁ CI PRACY ZA GODZIWA STAWKĘ BO SZUKAŁ JELENI Z ORAWY I Z LIMANOWEJ ZA GŁODOWĄ PENSJĘ I TAK OD LAT 90TYCH .JESZCZE W UMYSŁACH NIEKTÓRYCH CIULUSIE FILANTROPY BEDOM,SMIECHU WARTE.JUZ NIE PAMIETASZ UNIWERSJADY JUZ NIE PAMIETASZ PRZEWŁASZCZANIA DZIAŁEK JAK SIE BYŁO BURMISTRZEM O CZY TY BREDZISZ?
zakopian 2021-01-06 15:19:43
DO JANOWSKI KOMPROMITUJESZ SIĘ CO DLA MIASTA ZROBIŁ STOCH-WYBUDOWAŁ MOLOCHA W CENTRUM GDZIE STAŁ KOKTAIL ZAKOPIAŃSKI-WYSTARCZYŁO ODREMONTOWAĆ TRADYCJA KOLEJKI ZA MOSTEK,CO DLA ZAKOPANEGO ZROBILI CIULUSIE PASARZ HANDLOWY?KPISZ SOBIE Z LUDZI O 3 CYFROWYM ILORAZIE INTELIGENCJI?
Janowski 2021-01-06 15:06:11
@XYZ - Zabierz sobie do siebie tych pracujących u Stocha , daj im robotę .

MOŻNA TEZ MYŚLEĆ ŻE ANDRZEJ DOROBIŁ SIĘ NA TRZODZIE CHLEWNEJ A ADAM NA OKULARKACH PRZECIWSŁONECZNYCH - GDYBY NIE ONI ZAKOPANE UTOPIŁO BY SIĘ WE WŁASNYM GÓWNIE
zakopian 2021-01-06 14:53:37
DO XYZ I TUTAJ TRAFIŁES W SEDNO NIE TRZEBA BYŁO NARKOTYKÓW CZY LEWYCH INTERESÓW WYSTARCZYŁO JAK 50 OSOBOM PRZEZ 20 LAT ZUSU NIE PŁACIŁEŚ POMNÓZ TO SOBIE RAZY 12 MIESIĘCY RAZY 20.
Korsarz 2021-01-06 14:46:18
Pan Andrzej jak byl kosekwetny wtym co robi i kończył to co zacznie to byl by dzis większy baron niż ABC.ale tak niejest i widzimy jak jest
XYZ 2021-01-06 13:26:58
Jeszcze trzeba porozmawiać z tymi 137 zatrudnionymi osobami. Na jakich warunkach pracują i jak są wynagradzani.
zakopian 2021-01-06 12:33:31
MOZNA TEZ MYŚLEĆ ŻE ANDREZJ DOROBIŁ SIĘ NA TRZODZIE HLEWNEJ A ADAM NA OKULARKACH PRZECIWSŁONECZNYCH.
agh 2021-01-06 11:39:28
prawda jest taka ,że w 1976 pracowałem w mleczarni i zawoziłem mu jak to było "na lewo" serwatkę do jego hodowli świń miał je na każdym piętrze w budynku i nie wierzę w to że z tej hodowli dorobił się takich pieniędzy
zakopian 2021-01-06 11:15:12
DO PRAWDA CHIEĆ A MÓC TO DUŻA RÓZNICA ZAPAMIETAJ SOBIE.WIĘC POJAWIA SIĘ PYTANIE CZY MAJĄTEK TO NIE DŁUG JAK TO SIĘ PRZESTANIE KRĘCIĆ CZY SIE NIE ZAWALI PRZYPADKIEM.
prawda 2021-01-06 10:55:09
Podziwiam każdy niech pracuję tyle co ten Pan przecież gdyby chciał to mógłby leżeć na plaży i nic nie robić ale to nie ten typ faceta
Stasiu z Dzianisa 2021-01-06 10:51:18
Dziś Andrzej Stoch ma 68 lat... I dziś Morskie Oko nadal jest placem budowy... Wielka dziura, gdzie obecnie stoi galeria Stocha, straszyła przez kilka lat i była pośmiewiskiem na całą Polskę! Przestańcie się podniecać tak prymitywnym człowiekiem, który co drugie słowo mówi k...a.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50 m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-26 09:47 Szczepią seniorów 2021-01-26 09:34 Samodzielność finansowa. Jak poradzić sobie samemu w obliczu nagłych wydatków? 2021-01-26 08:54 Plan znoszenia obostrzeń - potrzeba więcej danych medycznych 2021-01-26 08:00 Jelenia stołówka 2021-01-25 21:54 Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu 2021-01-25 21:31 Do puszki grosik wrzuć 1 2021-01-25 21:00 Na Halę Krupową drogą gospodarczą 2021-01-25 20:30 Kolędowanie dla Pauliny 1 2021-01-25 20:00 Szybki, wściekły i bez prawka 2021-01-25 19:45 Które hotele dostały największą pomoc od państwa? Na liście firmy z Podhala 7 2021-01-25 19:40 Dziś w Małopolsce zaszczepiono... 1 osobę. To nie żart, to rządowe dane 8 2021-01-25 19:30 Porzucone truchło 2021-01-25 19:08 Kompletnie pijany kierowca spowodował kolizję i uciekł 2021-01-25 19:00 Kolędnicy tylko online. Przy Domu Ludowym ich nie zobaczymy 2021-01-25 18:55 Samochód wypadł z drogi w Ludźmierzu 2021-01-25 18:33 Koliba na Łapsowej Polanie potrzebuje pomocy 2021-01-25 18:15 Milczeć jak radny 5 2021-01-25 17:56 Woda w Mieście jest czysta - potwierdza sanepid 2021-01-25 17:32 Na Krupówkach pustawo, kolejka do otwartej restauracji też krótsza (WIDEO) 2021-01-25 17:30 Druh z demobilem 2 2021-01-25 17:17 Miasto zrobiło się białe 2021-01-25 16:42 Śladami babiogórskiego Sabały 2021-01-25 15:59 Zmarła Julita Fedorowicz 2021-01-25 15:15 Dla WOŚP zbiera Schronisko PTTK Morskie Oko 3 2021-01-25 14:27 Zbójnicek najlepszy. Kto wygra w tym roku? (WIDEO) 2021-01-25 14:15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej! 2021-01-25 13:44 Sześć medali Nowotarskiego Klubu Sportów Walki (ZDJĘCIA) 2021-01-25 12:59 Hotele częściowo otwarte? We wtorek premier ogłosi decyzję 18 2021-01-25 12:15 Będzie jednak przebudowa placu kuźnickiego 8 2021-01-25 11:30 Moja Babcia i Mój Dziadek (wyniki konkursu, WIDEO) 2021-01-25 10:59 Trudne warunki na zakopiance. Zalega pośniegowe błoto 2 2021-01-25 10:45 Kto od dziś może wynająć pokój w hotelu? Kiedy ruszą wyciągi? 3 2021-01-25 10:42 Na Podhalu najmniej zakażonych od wielu tygodni 2021-01-25 10:21 Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej 2021-01-25 10:00 Władysław Pogodny 2021-01-25 09:26 Śnieżny poranek na Podhalu 2021-01-25 08:45 Pracowity weekend podhalańskich ratowników górskich 1 2021-01-25 08:00 Dziś rozpoczyna się szczepienie seniorów. Nowych terminów brak 2 2021-01-24 22:15 Trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 1 2021-01-24 21:45 Jak żyć w otoczeniu babiogórskiej przyrody (WIDEO) 2021-01-24 21:00 Zima na rowerze smakuje lepiej 1 2021-01-24 20:30 Kolędowe ostatki (WIDEO) 3 2021-01-24 20:18 Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu 2021-01-24 20:02 Baśniowa kraina (WIDEO) 2021-01-24 19:30 Magura Witowska dobra na wszystko (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-24 18:45 "Weekend na wynos" - przyłączcie się do naszej akcji 4 2021-01-24 18:30 Klikuszowa - skończy się piekło kierowców 2021-01-24 17:40 Polacy bez indywidualnych sukcesów w Pucharze Świata w Lahti 2021-01-24 17:01 Turyści wracają do domu 14 2021-01-24 16:15 Kto podkupuje grunty pod Centrum Sportów Lodowych? 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-26 09:30 1. Lato 2000 ul Jagiełły też pomoże :) 2021-01-26 09:23 2. Trutniu, no nie jest pięknie, tylko jakoś brak chętnych chcących naśladować na przykład Józefa C. byłego radnego Szczawnicy. A swoją drogą, punkt widzenia bardzo często lubi się zmienić wraz ze zmianą miejsca siedzenia. 2021-01-26 09:20 3. Oj mama. mama. współczuję z całego serca,szkoda ,że córka.pojechala na te. Kubę,A po co z tym starym człowiekiem.Wielki żal.pieknej dziewczyny.wierze, że gdyby. żyła. do mamy wróciłaby.z modlitwą. Bernadetta. 2021-01-26 08:55 4. Do NT. Masz rację, ja pracuję co prawda w innej branży i też żadnych pieniędzy nie będę widział. Prezes przecież nowe samochody sobie kupi i to nie te dla ludu tylko z same premium. Część tych pieniędzy powinna być przeznaczone dla pracowników bo to oni cierpią najbardziej , bo jeszcze mają ukrócone etaty a pracują normalnie. 2021-01-26 08:55 5. "A ryby tylko na niby a rak byle jak". Dokąd "zmierzasz" Szczawnico? Przybyły chociaż nowe ciągi komunikacyjne oprócz tej na Jarmutę? 2021-01-26 08:41 6. @cyklista Ok, czyli nie róbmy nic. Przecież jest pięknie ... 2021-01-26 08:34 7. Czego jęczycie ?! Dostajecie 500+ a przed wyborami napewno pis wam coś dorzuci 2021-01-26 08:18 8. No wlasnie taki macie pomysl wiejcie zap... na niemca. Jak tak ci sie tam podoba no to granice jeszcze otwarte. Ja nie mam zamiaru nigdzie wiac. Za waszych rzadow faktycznie zwialo najwiecej. I rozumiem, ze mam to rozpatrywac w kategoriach spolecznego sukcesu. Imperium rydzyka istnialo juz dawno za waszych czasow i mialo sie dobrze. No niestety wtedy tylko tam dalo sie wysluchac w miare obiektywnych wiadomosci. Takze raz sierpem raz mlotem czerwona ...... 2021-01-26 07:19 9. A gdzie zwykly szary pracownik ktory robi za marne 1650 zl na 3/4 etatu bo inaczej nie mozna. Jestem osoba po studiach a zarabiam gorzej niz ludzie za kasą. Ale bardziej chodzi mi oto ze z tych pieniedzy zwykla sprzataczka czy kelner nic nie dostaną. Przecież pan wlasciciel hotelu musi se nowe auto kupic lub rodzinke wyslac na wakacje. A ludzi zwolnic. Niech jedza papki lub jedzenie ze smietnikow. Ja sie pytam pisiorow co dostanie zwykly obywatel ktorego zwolnili przez covid. Co.... gówno i tyle w tym temacie!!! 2021-01-26 07:12 10. Jaśko, ale chciał nie chciał, doceniłeś radnych pisząc Klakierzy z dużej litery. Ty też, wydaje mi się, stoisz w rozkroku.
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP