Ratujmy nasze restauracje
"Weekend na wynos" - przyłączcie się się do naszej akcji. Niech każda rodzina zamiast gotować w domu zamówi danie na wynos. Kliknij w ten pasek i poznaj szczegóły.

Reklama

2021-01-10 10:00:00

Z archiwum

Konfidenci

„TW” tajni współpracownicy SB wierzyli, że nigdy nikt nie dowie się o ich działalności, nikt nie pozna ich prawdziwych nazwisk. Mylili się. Dotarliśmy do akt kilku spraw, prowadzonych przez bezpiekę w latach osiemdziesiątych na Podhalu. W 2004 roku opublikowaliśmy na ten temat dwa teksty. Oto one.

Konfidenci
„TW” tajni współpracownicy SB wierzyli, że nigdy nikt nie dowie się o ich działalności, nikt nie pozna ich prawdziwych nazwisk. Mylili się. Dotarliśmy do akt kilku spraw, prowadzonych przez bezpiekę w latach osiemdziesiątych na Podhalu. Różnili się od zwykłych pracowników SB tym, że donosili głównie na swoich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Bywało, że także na najbliższych. Za swoje informacje dostawali pieniądze. Wielu z nich do dzisiaj żyje w środowisku, które wcześniej przez lata lustrowało. Podpisując się pseudonimami tajnych współpracowników „TW”, denuncjowali ludzi, którzy im ufali. W aktach SB, którymi dziś dysponuje Instytutu Pamięci Narodowej, są ich meldunki. Dotarliśmy do akt kilku spraw, prowadzonych w latach osiemdziesiątych na Podhalu. Zanim jednak opublikujemy ich fragmenty, chcemy zaproponować debatę i spytać naszych czytelników, czy powinniśmy ujawniać nazwiska konfidentów. Czy zasłużyli na karę ujawnienia dziś ich nazwisk? Czy sami jesteśmy gotowi, żeby poznać tę prawdę? Czekamy na Wasze listy. Na początek proponujemy małą próbkę, fragmenty dokumentów z kilku spraw. W latach 80. w ramach sprawy pod kryptonimem „Aktyw” SB śledziła działaczy zdelegalizowanej „Solidarności” w zakopiańskiej ZWW Cepelia. Do tropienia swoich kolegów z pracy zwerbowany został TW Kazimierz. Prowadził go funkcjonariusz SB Andrzej Zbróg. Odbierał od niego informacje. Oto jeden z licznych meldunków TW Kazimierza: „17.07.1987 rok. W Cepelii spokój. Tylko w czasie przerw w dziale socjalnym spotykają się Dębski, Piekacz i Widz. Nie wydaje mi się jednak, że są to spotkania związane ze wspólnym spożywaniem posiłków!”. Innym razem, 24.03.1988 roku donosi: „Do RFN wyjechał pracownik działu socjalnego Knast. 18.12.1988 roku informuje o rozłamie wśród byłych działaczy: „Poszło im o pieniądze, chodziło o rozdział dodatku funkcyjnego. Nadal jednak spotykają się w dziale socjalnym przy tzw. „herbatkach’’, W ubikacji znalazłem dwa egzemplarze Biuletynu Podhalańskiego”. TW Kazimierz po tym meldunku dostaje polecenie z SB - w ramach „kombinacji operacyjnej” ma spróbować dostać się do grupy kolporterów na terenie ZWW „Biuletynu Podhalańskiego” - pisma podziemnej „Solidarności”. (Z Biuletyny Podhalańskiego powstał w 1989 roku Tygodnik Podhalański sic red. ) 

Sprawa biuletynu prowadzona jest w Zakopanem przez SB pod kryptonimem „Halny”. Służba Bezpieczeństwa werbuje do pracy przy rozpracowaniu ludzi wydających biuletyn kilku tajnych współpracowników. W 1987 roku zapada decyzja o zaangażowaniu do pracy całej podhalańskiej agentury. Najbardziej aktywnym jest TW Rubin. Prowadzi go por. Sławomir Sławecki z nowosądeckiej SB. Dostaje polecenie, aby zbliżyć się do osób, które są podejrzewane przez SB o to, że mają coś wspólnego z Biuletynem Podhalańskim. Polecenie realizuje. Dostarcza nawet dokładny plan mieszkania jednego z założycieli BP o kryptonimie „Działacz”. Próbuje się z nim zaprzyjaźnić. Informuje, donosi, składa dziesiątki meldunków z prywatnego życia, otoczenia, w które się wtapia. W podobny sposób działa TW Kowalski. Ten konfident zwerbowany zostaje m.in. do sprawy o kryptonimie „Oponenci”. Rzecz dotyczy schroniska na Polanie Chochołowskiej. SB za pomocą tajnych współpracowników chce rozbić grupę pracowników schroniska, którzy po wizycie Ojca Świętego i jego spotkaniu z Wałęsą na Chochołowskiej prowadzą zdaniem SB działalność antysocjalistyczną. Sprawa traktowana jest niezwykle poważnie. Konfidentów w schronisku - TW Limbę, TW Bolka, KO (kontakt operacyjny - informator werbowany jedynie do danej sprawy - przyp. red.) Klarysę, KO Agnieszkę prowadzi funkcjonariusz WOP (wówczas w strukturach MSW) - por. Zygmunt Schab z Witowa. TW Kowalskiego prowadzi kpt. SB Henryk Majchrzak. Do swoich przełożonych Majchrzak pisze o TW Kowalskim: „Kowalski jest źródłem sprawdzonym i wartościowym. Brał udział w rozpracowaniu wielu figurantów (w ten sposób określane są osoby rozpracowywane przyp. red.) oraz ich zatrzymaniu”.

Z meldunków wynika, że TW Kowalski jest rzeczywiście najaktywniejszy. Melduje i kwituje odbiór kolejnych pieniędzy. 22.021984: „Informuję, że do schroniska przyszedł kard. Macharski, ks. Fidelus i kilku młodych księży. Wraz z nimi leśnik Tadeusz Zięba z Witowa. Podobno rozmawiali z kierowniczką Pawłowską o poświęceniu tablicy pamiątkowej...". SB przekazuje TW Kowalskiemu polecenie: „W okresie ferii udać się wraz z rodziną do schroniska w celu rozpoznania sytuacji. Podjąć tam dyżury z ramienia GOPR, aby umożliwić realizację zadania". TW Kowalski sam podejmuje inicjatywy. Zaprzyjaźnia się i zaraz potem melduje i kwituje kolejne wypłaty. Pojawia się w wielu sprawach, prowadzonych przez SB na terenie Zakopanego. Dziś, podobnie jak wielu jego kolegów konfidentów, czuje się świetnie. Jest przekonany że nigdy nikt nie dowie się o nim prawdy.
Tekst drugi: 
Ujawnić konfidentów
Majchrzak z TW Kowalskim pracował dla SB
Czy mamy ujawniać tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa? - na łamach Tygodnika Podhalańskiego trwa na ten temat debata. Dyskusja wśród naszych czytelników rozgorzała po podanej przez nas dwa tygodnie temu informacji o dotarciu do akt kilku spraw, prowadzonych przez bezpiekę. „Zdecydowanie należy ujawniać konfidentów” - napisał drogą internetową Piotr Nowotny z Legionowa. Podobny pogląd na sprawę ma zresztą więcej autorów listów do redakcji. Mailem docierały do nas opinie nie tylko z Podhala, ale z całej Polski. „Takich ludzi należy bezwzględnie ujawniać, przecież to zdrajcy, jak można żyć z takimi ludźmi i nie mieć tego świadomości?” - stwierdza stanowczo Jurek z Wielkopolski.

Donosicielstwo i kapowanie
Sporo emocji wśród czytelników wywołał pierwszy opublikowany przez TP list w tej sprawie. „Stała czytelniczka”, zdecydowanie przeciwna ujawnianiu konfidentów, sprowokowała naszych czytelników do pisania. Ktoś nawet uznał, że autorem jest były pracownik SB albo TW - tajny współpracownik SB. Oto co ma do powiedzenia zakopiańczyk Tomasz (37 lat) „(...) Jedno jest dla mnie oczywiste, że ktoś, kto je posiłek przy wspólnym stole w zakładowej stołówce, dyskutuje lub przysłuchuje się rozmowie, która w tamtych czasach mogła stanowić zagrożenie dla ówczesnej władzy a później idzie i zdaje z niej szczegółową relację na esbecji, na miano człowieka, Polaka raczej już nie zasługuje? Czy ludzie, którzy w tamtym systemie ,,gwałcili” Polskę przez wstrętne donosicielstwo i kapowanie, mają pozostać w dalszym ciągu w ukryciu? Czy ich nazwiska mają być w dalszym ciągu tajne, - czy co jeszcze gorsze - mają zajmować wysokie stanowiska państwowe, brać wysokie emerytury lub chodzić z podniesioną głową i nazywać się Polakami? (...) Jestem za ujawnieniem nazwisk tych wszystkich kapusiów - którzy w mniejszym czy większym stopniu przyczynili się do tragedii prawdziwych ludzi, tworzących najnowszą historię Polski i Europy stojących po drugiej stronie barykady tamtego „czerwonego” systemu.”

Ludzka pamięć
Niektórzy w swych listach wracali do lat pięćdziesiątych. Joe Burdec, mieszkający od lat w Ameryce, był wtedy uczniem VIII klasy gimnazjum zakopiańskiego. „Pewnego razu na murach szkoły pojawił się napis: MY CHCEMY WOLNEJ POLSKI, PRECZ Z KOMUNĄ nietrudno sobie wyobrazić, co działo się wówczas w naszym gimnazjum. Pamiętam to doskonale, słyszałem nieraz od moich starszych kolegów, w jaki sposób byli przesłuchiwani na UB. Tego, co oni przeszli, nie życzyłbym najgorszemu wrogowi(...). Z kolei po 1956 r długie i lepkie palce UB nie ominęły i mnie. Czułem je na sobie aż do momentu wyjazdu z Polski.”

Co na to ich dzieci?
Nie wszyscy nasi czytelnicy są za ujawnieniem konfidentów: „Wydaje mi się (staremu człowiekowi), że to łajno lepiej omijać z daleka - pisze w liście do redakcji Jan Kowalczyk z Zakopanego. „Wystarczająco dużo Pan napisał, żeby padł na nich blady strach. Niech sobie żyją w niepewności, nie wiedząc, kiedy prawda wyjdzie na jaw. Poza tym wiem o paru takich typach. To jest straszne, dowiedzieć się, kto był między nami. Wiem również, że tych, którzy mieli odrobinę sumienia, teraz to sumienie gryzie i że cierpią. A teraz druga strona tej sprawy. Nie bronię ich! Ale proszę zastanowić się, co winne są dzieci i wnuki tych ludzi, że ich rodzice czy dziadkowie zeszmacili się? Jak te dzieci będą się teraz czuły w szkole, wyzywane i wytykane palcami? Wydaje mi się, że w naszej małej zakopiańskiej społeczności (tak bardzo zróżnicowanej) będzie to bardzo trudne. Może dać tym młodym żyć spokojnie w nowej, prawdziwej Polsce, o którą co prawda nie walczyły ich rodziny, i niech nie ciąży na nich publicznie piętno przeszłości." .

Salwa z SB
Sprawa pod SB-ckim kryptonimem „Oponenci" (dotycząca pracowników schroniska na Chochołowskiej) sprowokowała do zabrania głosu byłego kierownika schroniska Wincentego Cieślewicza: „Trzeba ujawnić nazwiska koniecznie! Życie i praca w schronisku są trudne. Ludzie, którzy nadużyli koleżeńskiego zaufania, powinni być ujawnieni". Cieślewicz kierował schroniskiem przed Janiną Pawłowską. Pawłowska, odpowiedzialna m.in. za powieszenie tablicy upamiętniającej spotkanie Ojca św. z Lechem Wałęsą, została zwolniona z pracy, a na jej miejsce w połowie lat 80. zatrudniony został Wiesław Salwa. Tak o nim pisze w tajnym dokumencie do szefa SB w Nowym Sączy pracownik WOP kpt Henryk Majchrzak: „(...) Mianowanie Salwy na stanowisko kierownika schroniska jest wynikiem naszych działań operacyjnych, zmierzających do wprowadzenia tam porządku."

Zasługi Majchrzaka
Po naszej pierwszej publikacji, dotyczącej konfidentów, sporo emocji wywołało nazwisko Henryka Majchrzaka: To jest bardzo porządny człowiek - krzyczał mężczyzna, który odwiedził redakcję dzień po publikacji. Mówił, że jest sąsiadem Majchrzaka. - Ta sprawa skończy się dla was sądem, TP to szmatławiec - denerwował się. - Pracując w WOP-ie automatycznie stawało się współpracownikiem bezpieki, czy to się komu podobało czy nie. Majchrzak to bardzo dobry funkcjonariusz, uczciwy, dobry fachowiec, intensywnie walczy z korupcją na wschodniej granicy, to między innymi dzięki jego pracy kilkudziesięciu skorumpowanych funkcjonariuszy zostało już dyscyplinarnie zwolnionych - przekonywał nas jeden z funkcjonariuszy straży granicznej. Henryk Majchrzak w latach 80. był kapitanem, pracował w WOP, który w tamtych czasach podlegał Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Pracował w strukturach Służby Bezpieczeństwa. Prowadził własnych tajnych współpracowników. To z jego inicjatywy wszczęto sprawę o kryptonimie „Oponenci", na podstawie której inwigilowano pracowników schroniska na Polanie Chochołowskiej. Wcześniej brał udział w działaniach operacyjnych, zmierzających do ograniczenia roli wizyty Ojca Świętego na Polanie Chochołowskiej. To na jego polecenie prowadzony przez niego TW Kowalski składał meldunki, dotyczące m.in. wizyt księży na terenie schroniska. Majchrzak, wspólnie z TW Kowalskim, brał udział także w rozpracowywaniu ratowników GOPR w ramach sprawy o kryptonimie „Świstak". 12 maja 2004 r. w Pałacu Prezydenckim prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski wręczył nominacje generalskie funkcjonariuszom straży granicznej. Stopień generała brygady straży granicznej otrzymał m.in. płk Henryk Majchrzak, komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. 

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 2004 rok 
TW Kowalski to Jan Miłek, znany biznesmen. Udawał działacza Solidarności. Dziś wynajmuje lokale w swojej posiadłości w Zakopanem. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Henryk 2021-01-11 18:27:05
Na Plantach w Krakowie za czasów studenckich ujawniono ekshibicjonistę z obnażonymi genitaliami podobno był to j 23. Czy zostanie ujawniony w aktach jako pokrzywdzony przez SB.
tedi 2021-01-11 18:17:38
@And, no bez przesady, gdzie mnie tam, małemu żuczkowi, do starych partyjnych wyjadaczy.
wiktoria 2021-01-11 18:15:24
@and jest taka książka'' Resortowe dzieci '' poczytaj , autorami są 3 osoby na pewno nie twoi ulubieńcy a że nie byłoś w partii i nikt z twojej rodziny, nie świadczy że nic wspólnego nie miałoś z poprzednim systemem ,prezydent Wałęsa też nie był w parti a wiemy kim rzeczywiście był i też nienawidzi PISu jak ty
And 2021-01-11 17:45:49
@tedi no widzę, odpowiedź Twoja jest taka jakiej udzielają funkcjonariusze pisowscy na niewygodne pytania dziennikarzy
tedi 2021-01-11 17:15:35
@and, zadajesz retoryczne pytania.
and 2021-01-11 16:28:33
@tedi proszę o uszczegułowienie znaczenia "resortowe dzieci" czy to chodzi o dzieci m.in. towarzysza prokuratora P. piastującego dzisiaj jedno z najwyższych stanowisk w Polsce z ramienia pis , czy o towarzysza sędziego K. funkcjonariusza pisowskiego czy innych towarzyszy przygarniętych przez kaczystów w zamian za bezwzględną lojalność i bezmyślne poparcie.
antyKA 2021-01-11 16:19:43
@tedi. Miałem sąsiada partyzanta AK i nie życzę największemu wrogowi takiego sąsiedztwa. Pomijam, że należał do ZBoWiD a potem na tą organizację pluł, to wszyscy w sąsiedztwie po sądach się włóczyli bo zawsze coś przybił do cudzego chałupy, szopy czy ogrodzenia, coś przygrodził o 10 cm. Bez przerwy albo somowola budowlana na granicy tak, żeby cudzą własność zniszczyć przez spadający śnieg z dachu i wyegzekwować prawo do przejazdu. Teraz ja walczę z jego dziećmi i wnukami. Zawsze wszystko im się należało i dobrze że była komuna po wojnie bo aż strach pomyśleć jakie byłyby rządy.
Jedna rzecz mnie dziwi, całe życie nie pracowali a żyją i to nieźle.
tedi 2021-01-11 15:52:37
@and, poniższa odpowiedź nie zmienia negatywnej opinii o resortowych dzieciach, potomków komunistycznych działaczy z czasów PRL-u.
Franek 2021-01-11 15:07:54
Natychmiast ujawnić wszystko co znajduje się w archiwach! Tylko prawda!
and 2021-01-11 14:57:42
@tedi a więc informuję, że nie należę do żadnej partii ani nikt z mojej rodziny i w związku z tym nie mam żadnych udziałów ani funkcji w spółkach państwowych i firmach zarządzanych przez kaczystów w przeciwieństwie do rodzin, kochanek, kochanków i znajomych królika (czytaj członków partii pisowskiej). Tak tylko odpowiadam.
tedi 2021-01-11 09:02:01
@And, a RESORTOWYM DZIECIOM w Naszym kraju w dalszym ciągu znakomicie się powodzi. Ma Pan/i w tym jakiś interes, jakieś profity, korzyści ? Tak tylko pytam.
dziadeek 2021-01-11 07:30:04
Ale poniektórzy nienawidzą komuny, ale z nią walczyli i walczą.
Aż się z nimi "zasłużonymi" zbratali żeby wspólnie działać i wywalić ten rząd, pierwszy rząd po 1990 r. , który nie czapkuje "przyjaciołom i dobrodziejom" ze wschodu ani z zachodu.
And 2021-01-11 01:01:37
@polka nawet w najczarniejszych myślach nie wpadłbym na pomysł karania za błędy pradziadków, dziadków czy rodziców ich prawnuków, wnuków czy dzieci. Robili tak tylko faszyści i skrajni komuniści i widzę, że pani należy do albo do jednej z tych zdegenerowanych grup albo jest pani fanką kaczystów bo ich głównym paliwem jest zemsta i nienawiść. A sygnalista to poprostu zwykły konfident ubrany w ładne ciuszki przez pisiorów, dawne układy już dawno wymarły komuna padła 40 lat temu teraz betonem są pisowcy i ich wyznawcy.
ogryzek 2021-01-10 23:57:59
@and. 100% racji. @Polka jestem za a przede wszystkim, zmarłych i żyjących duchownych. Niech sie ludziom oczy otworzą. Przy okrągłym stole tajemnica na temat TW duchownych i teraz PiS też obchodzi ten temat.
Polka 2021-01-10 23:16:15
Powinno się ujawnić nazwiska ludzi którzy swoimi działaniami doprowadzali do nie jednej rodzinnej tragedii i wyklęcia z dobrobytu społecznego. Co z tego że dzieci ludzi którzy krzywdzili innych mogą być dzisiaj skrzywdzone przez działania odtajnienia jeśli gorycz tamtych dni powinny spróbować one same tak samo jak ówcześni ludzie honoru. Poznać jak to smakowało. Signalisty funkcja jest funkcją próby przebicia betonowej ściany siatki dawnych układów bo niby kto dzisiaj sprawuje kierownicze stanowiska???
and 2021-01-10 20:48:05
Do komentujących: tak strasznie przeżywacie tych dawnych konfidentów w większości już nieżyjących albo w bardzo podeszłym wieku, a powiedzcie co teraz się dzieje. Nowa generacja konfidentów tzw "sygnaliści" ma nawet ochronę prawną - nawet pracodawca nie może ukarać takiego kapusia i nie stało się to za komuny, czy za PO tylko za tak strasznie broniony przez większość komentujących - pis czyli kaczystów, którzy jak pewien prokurator wysoki funkcjonariusz kaczystowski domagał się kary więzienia dla działaczy solidarności by jak sam mówił chronić ich przed więzieniem, czy jak pewien sędzia teraz funkcjonariusz pisowski skazywał działaczy na więzienie. Krótko mówiąc: konfident = TW = kapuś = sygnalista + kaczysta
wiktoria 2021-01-10 18:31:50
@myślący inaczej to też wiem skoro jesteś myślący inaczej
myślący inaczej 2021-01-10 17:45:32
I co z tego @wiktoria. Teraz jest wstyd być politykiem różnej maści po 1989r. Każdy ma na ustach dobro Polski, co innego gęgać co innego robić. Nic gorszego mieć przy tym klakierów. Nazwiesz mnie lewakiem bo tylko to potrafisz. Amen.
wiktoria 2021-01-10 16:31:46
wystarczy poczytać niektóre komentarze i już wiemy kto kim był @tadek przecież dawno wiadomo, @antykancelista jeżeli nie on to któryś z rodziców ,tylko nie znamy pseudonimów ale prędzej czy później stanie się to daj Boże bo towarzysze i TW coraz większy mają wpływ na nasze życie
tadek 2021-01-10 16:10:47
@yano jest taki Tomasz Piątek pisarz dziennikarz zaglądnij na jego książki to się dowiesz coś więcej na temat swoich towarzyszy a wiec jedno jak by pisał nieprawdę to Macierewicz by mu nie odpuścił.
antykancelista 2021-01-10 16:01:02
yano
jesteście sobie równi kaczy czopie.....
yano 2021-01-10 14:49:37
@antykancelista
Nie, nie powiedział mu, wystarczy poczytać wpisy takiej mendy jak ty.
yano 2021-01-10 14:47:36
@tadek
Widać towarzyszu, że jeszcze niejedno świństwo masz na sumieniu, skoro tak boisz się IPN.
yano 2021-01-10 14:45:01
@ Pepe
Pojawia się pytanie, dlaczego konfidenci mają się dobrze? Powodem jest ich zblatowanie z niektórymi działaczami opozycji antykomunistycznej, zaraz po okrągłym stole, (to również świadczy o tych działaczach).
I ten stan trwa do dnia dzisiejszego, czego dowodem jest wpuszczenie na listy PO takich ludzi jak Miller, Cimoszewicz ,Belka, Rosatti, itd. Mam wrażenie, że obecni działacze PO i ich zwolennicy są bardziej "komunistyczni", niż sami towarzysze. Dopóki nie zostanie rozwalony "okrągły stół" nic się nie zmieni. A poza tym "omnia non olet".
antykancelista 2021-01-10 14:10:55
Pepe
powiedział ci o tym kaczy czopie tw balbina.........?!!!!
tadek 2021-01-10 12:38:05
IPN powinien być dawno zrównany z ziemią przynajmniej Naród nie byłby tak podzielony ,a teraz jest tylko potrzebny do walki politycznej do szczucia jedni na drugich czy to z lewa czy z prawa kto by nie był u władzy to będą wywłóczyć brudy jedni drugim.
Pepe 2021-01-10 10:33:43
Ależ konfidenci nadal żyją i mają się dobrze. To banda lewackich POsłów donoszących brukseli na Polskę.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Okazja! Sprzedam KAMIENICĘ w centrum - Rynek, Koszyce k/Kazimierzy. 12 269 39 22.
 • PRACA | dam
  Bestate Nieruchomości Zakopane poszukuje pracownika administracyjnego - atrakcyjne warunki pracy. Zapraszamy do kontaktu: tel. 506 13 14 63
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK Witam... Wykonuje usługi hydrauliczne takie jak: - wymiana piecy na dofinansowanie - montaż piecy - instalacje wodno-kanalizacyjne - ogrzewanie podłogowe - wymiana starych instalacji na nowe WYSTAWIAM FAKTURY Tel. 788516032. 788516032andrzejwalkosz18@onet.pl
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-26 08:00 Jelenia stołówka 2021-01-25 21:54 Międzynarodowy Rok Jaskiń i Krasu 2021-01-25 21:31 Do puszki grosik wrzuć 1 2021-01-25 21:00 Na Halę Krupową drogą gospodarczą 2021-01-25 20:30 Kolędowanie dla Pauliny 1 2021-01-25 20:00 Szybki, wściekły i bez prawka 2021-01-25 19:45 Które hotele dostały największą pomoc od państwa? Na liście firmy z Podhala 5 2021-01-25 19:40 Dziś w Małopolsce zaszczepiono... 1 osobę. To nie żart, to rządowe dane 8 2021-01-25 19:30 Porzucone truchło 2021-01-25 19:08 Kompletnie pijany kierowca spowodował kolizję i uciekł 2021-01-25 19:00 Kolędnicy tylko online. Przy Domu Ludowym ich nie zobaczymy 2021-01-25 18:55 Samochód wypadł z drogi w Ludźmierzu 2021-01-25 18:33 Koliba na Łapsowej Polanie potrzebuje pomocy 2021-01-25 18:15 Milczeć jak radny 4 2021-01-25 17:56 Woda w Mieście jest czysta - potwierdza sanepid 2021-01-25 17:32 Na Krupówkach pustawo, kolejka do otwartej restauracji też krótsza (WIDEO) 2021-01-25 17:30 Druh z demobilem 1 2021-01-25 17:17 Miasto zrobiło się białe 2021-01-25 16:42 Śladami babiogórskiego Sabały 2021-01-25 15:59 Zmarła Julita Fedorowicz - Stopa 2021-01-25 15:15 Dla WOŚP zbiera Schronisko PTTK Morskie Oko 3 2021-01-25 14:27 Zbójnicek najlepszy. Kto wygra w tym roku? (WIDEO) 2021-01-25 14:15 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej! 2021-01-25 13:44 Sześć medali Nowotarskiego Klubu Sportów Walki (ZDJĘCIA) 2021-01-25 12:59 Hotele częściowo otwarte? We wtorek premier ogłosi decyzję 18 2021-01-25 12:15 Będzie jednak przebudowa placu kuźnickiego 8 2021-01-25 11:30 Moja Babcia i Mój Dziadek (wyniki konkursu, WIDEO) 2021-01-25 10:59 Trudne warunki na zakopiance. Zalega pośniegowe błoto 2 2021-01-25 10:45 Kto od dziś może wynająć pokój w hotelu? Kiedy ruszą wyciągi? 3 2021-01-25 10:42 Na Podhalu najmniej zakażonych od wielu tygodni 2021-01-25 10:21 Profilaktyka i rehabilitacja osób z dysfunkcjami narządu ruchu utrudniającymi wykonywanie pracy zawodowej 2021-01-25 10:00 Władysław Pogodny 2021-01-25 09:26 Śnieżny poranek na Podhalu 2021-01-25 08:45 Pracowity weekend podhalańskich ratowników górskich 1 2021-01-25 08:00 Dziś rozpoczyna się szczepienie seniorów. Nowych terminów brak 2 2021-01-24 22:15 Trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 1 2021-01-24 21:45 Jak żyć w otoczeniu babiogórskiej przyrody (WIDEO) 2021-01-24 21:00 Zima na rowerze smakuje lepiej 1 2021-01-24 20:30 Kolędowe ostatki (WIDEO) 3 2021-01-24 20:18 Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami śniegu 2021-01-24 20:02 Baśniowa kraina (WIDEO) 2021-01-24 19:30 Magura Witowska dobra na wszystko (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-01-24 18:45 "Weekend na wynos" - przyłączcie się do naszej akcji 4 2021-01-24 18:30 Klikuszowa - skończy się piekło kierowców 2021-01-24 17:40 Polacy bez indywidualnych sukcesów w Pucharze Świata w Lahti 2021-01-24 17:01 Turyści wracają do domu 12 2021-01-24 16:15 Kto podkupuje grunty pod Centrum Sportów Lodowych? 3 2021-01-24 15:14 Kolejny nalot policji na Schronisko Smaków 29 2021-01-24 14:30 W Zakopanem też dowożą na szczepienia 4 2021-01-24 13:45 Eliza Rucka i Dominiki Bury ze złotymi medalami 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-26 08:18 1. No wlasnie taki macie pomysl wiejcie zap... na niemca. Jak tak ci sie tam podoba no to granice jeszcze otwarte. Ja nie mam zamiaru nigdzie wiac. Za waszych rzadow faktycznie zwialo najwiecej. I rozumiem, ze mam to rozpatrywac w kategoriach spolecznego sukcesu. Imperium rydzyka istnialo juz dawno za waszych czasow i mialo sie dobrze. No niestety wtedy tylko tam dalo sie wysluchac w miare obiektywnych wiadomosci. Takze raz sierpem raz mlotem czerwona ...... 2021-01-26 07:19 2. A gdzie zwykly szary pracownik ktory robi za marne 1650 zl na 3/4 etatu bo inaczej nie mozna. Jestem osoba po studiach a zarabiam gorzej niz ludzie za kasą. Ale bardziej chodzi mi oto ze z tych pieniedzy zwykla sprzataczka czy kelner nic nie dostaną. Przecież pan wlasciciel hotelu musi se nowe auto kupic lub rodzinke wyslac na wakacje. A ludzi zwolnic. Niech jedza papki lub jedzenie ze smietnikow. Ja sie pytam pisiorow co dostanie zwykly obywatel ktorego zwolnili przez covid. Co.... gówno i tyle w tym temacie!!! 2021-01-26 07:12 3. Jaśko, ale chciał nie chciał, doceniłeś radnych pisząc Klakierzy z dużej litery. Ty też, wydaje mi się, stoisz w rozkroku. 2021-01-26 06:52 4. Miliony bierze Nosalowy Dwór i ludzi zwalniają !!!!!:(.... a pozostałych równo robią w balona, dając parę złotych na przezýcia, 2021-01-26 05:19 5. to jakaś kpina, gdzie policja i sanepid? tym spod czar... z..... wszystko wolno, a hotele i restauracje zamknięte!!! 2021-01-26 00:58 6. To po to by gospodarkę na Podhalu zniszczyć bo dają sobierady a rząd się boi o własne d... Bo braknie do 1-go!!! 2021-01-25 23:22 7. Janowski - analiza zbyt długa nie jest potrzebna - aby przyznać Ci rację. A ja się tak zastanawiam - kiedy zostanie wprowadzony podatek od "zubożenia" - przecież jest od wzbogacenia. Taki podatek ma logiczne przesłanki do istnienia - motywowałby ludzi do działania. bo jeżeli dwie osoby wymieniają się samochodami - to umowy należy opłacić - od wzbogacenia się w US - obie strony, i nikogo nie interesuje że jednego samochodu się pozbyłem, a w zamian za niego mam inne. Więc idąc tą logiką powinien być nałożony na obie strony zarówno podatek od wzbogacenia jak i zubożenia. Może i bredzę - ale taka jest logika bardzo wielu rzeczy w tym kraju - w przepisach prawnie obowiązujących. Ten kraj jest zalany podwójnym (czyt. co najmniej podwójnym) opodatkowaniem. 2021-01-25 22:57 8. Ludzie parę złotych oddają do puszek WOŚP i zbierają na operacje chorych dzieci a tu w TVN reportaż ile kasy z podatków idzie do Rydzyka w Toruniu. 2021-01-25 22:25 9. Oj będzie grochówka na festynach... :) Stare dobre wojskowe czasy. Zima 2000 CMSLOG Grudziądz. Jak Wam trzeba bedzie kucharza dajcie znać. 2021-01-25 22:21 10. @bolo . Sam zacząłeś zabawę w kolory, więc od. i nie szukaj winnych. To co dzisiaj oglądałem na TVN o finansowaniu imperium duchownego z Torunia to stwierdzam że państwo nawet nie jest już nawet z tektury. Młodzi jak macie okazję to wiejcie stąd bo Wasi rodzice ciężko pracują za granicą a pieniądze z podatków politycy rozdają lekką ręką..
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP