Reklama

2021-01-15 10:00:00

Z archiwum

Zakazany owoc

Reklama

Pokątna produkcja śliwowicy i handel jej podróbkami na wielką skalę to efekt niespełnionych obietnic, składanych łąckim rolnikom przez kolejnych ministrów skarżą się sadownicy. Polskie prawo nie przewiduje żadnych indywidualnych rozwiązań dla producentów regionalnego napitku ani innych napojów spirytusowych - odpowiada Ministerstwo Rolnictwa.

Zakazany owoc
Podobno to łącka śliwowica spowodowała, że Cyrankiewicz zmienił plany budowy zapory na Dunajcu. Był już gotowy projekt, według którego Łącko miało być zalane. Do Warszawy pojechała jednak delegacja ze śliwowicą i wieś ocalała. To podobno także siła tego trunku sprawiła, że stolicą województwa został za Gierka Nowy Sącz, a nie Nowy Targ. Dziś śliwowica nadal otwiera niejedne ministerialne drzwi. Problem w tym, że za tymi drzwiami wciąż nikt nie chce podjąć decyzji, na którą tak bardzo oczekują łąccy rolnicy. Godzina 10 rano. Na rynku w Łącku kręci się niewiele osób. W sklepie pytamy o śliwowicę. Zamiast trunku - uśmiech ekspedientki. Korzystamy z rady, czekamy w samochodzie. Za chwilę podchodzi mężczyzna. Mimo dość wczesnej pory, chwieje się na nogach. Za butelkę śliwowicy płacimy 40 złotych. Kolejną flaszkę tego trunku kupujemy na pobliskiej stacji benzynowej. Mamy być dyskretni podczas transakcji. Pracownik przy pompie wyciąga ze starego fiata półlitrówkę. Niestety, już ostatnia. Czy podróba? Skąd, sam robiłem. Jest doskonała... - zachwala. Kolejna butelka wędruje do samochodu. Kilka dni później badamy zawartość butelek. Mimo pięknych, kolorowych etykietek na zalakowanej butelce, certyfikatów i pieczęci, wewnątrz... bimber z żyta. Handel podróbkami kwitnie bo sadownicy wciąż nie mają szans na legalną produkcję śliwowicy. - To jest nasza tragedia - mówi Leopold Daniec właściciel, otoczonego sadami gospodarstwa agroturystycznego. Turyści wyjeżdżają z podróbkami, nie mogąc kupić prawdziwej śliwowicy, bo nam jej wciąż nie wolno oficjalnie produkować. Oszuści zarabiają krocie, wykorzystując markę naszej śliwowicy

Siła śliwowicy
Nikt z sadowników nic chce się przyznać, że produkuje śliwowicę. Hektary sadów, ciągnące się za domem, o niczym nie świadczą. Produkuje się tu też soki, dżemy, powidła. Na śliwowicę najlepsze są węgierki. Miejscowi próbowali też z innymi odmianami - bardziej odpornymi na choroby - sprowadzanymi niegdyś z Rumunii czy byłej Jugosławii. Żadna jednak nie zastąpiła węgierki. To dzięki tej śliwie, sprowadzonej przed wojną przez miejscowego żyda Grossbauma, łącki napitek zawdzięcza niepowtarzalny bukiet. - Gwarantuję, że jak kupicie śliwowicę choćby w Łososinie - będzie ona całkiem inna! U nas słońce inaczej świeci, jest odpowiednie nachylenie stoków i do tego górski mikroklimat - przekonuje Tadeusz Gurgul, miejscowy sadownik, jeden z byłych członków Zarządu Spółki Łącko, starającej się o koncesję na produkcję śliwowicy. Gospodarz wyciąga butelkę, etykieta jeszcze z czasów Grossbauma. Trunek ma lekko żółtawy kolor, na dnie zbiera się osad - tak jak być powinno. Bo śliwowica jest tym lepsza, im dłużej leżakuje. Jak wino. Nalana do kieliszka roztacza delikatny aromat śliw. W ogóle nie czuć ostrego zapachu alkoholu czy tym bardziej samogonu. A przecież zrobiona została gdzieś przydomowej piwniczce, może i pod osłoną nocy… Trunek ma do tego delikatny smak, nie czuć, że ma aż siedemdziesiąt procent mocy. Dopiero po wypiciu, gdzieś od żołądka zaczyna rozchodzić się przyjemne ciepło.

Śliwkowe marzenia
- Najbardziej realna szansa na załatwienie sprawy pojawiła się w 1993 roku - opowiada Tadeusz Gurgul. - Zabraliśmy busem do Austrii wiceministra rolnictwa Jacka Soskę i kogoś z ministerstwa finansów, to była jakaś pani odpowiedzialna za akcyzy. Austriacka gmina Puch od lat przyjaźni się z Łąckiem. Jest bardzo podobna do tego sądeckiego miasteczka. Ma podobny klimat i położenie, także górskie To tu przed laty naszych sadowników zarażono pomysłem, w jaki sposób wykorzystać część produkcji jabłek, śliwek czy gruszek, zamiast obwozić je po skupach i giełdach. Rząd austriacki od lat promuje gospodarstwa agroturystyczne, przetwarzające na własne potrzeby część produkowanych owoców. - Tam całe rodziny przyjeżdżają do gospodarza i mają na miejscu własnej roboty serek, masełko, jabłkóweczkę, gruszeczkówkę. Nasz minister zachwycał się, kiwał głową. Zobaczył przecież, jak może być normalnie i z korzyścią dla gospodarzy. Gdy wrócił, poklepał nas po plecach i powiedział, że i tak nic nie może. Że jeszcze nie czas, że społeczeństwo nie dojrzało.

Droga przez mękę
Łąckie Stowarzyszenie Drogi Owocowej, stworzone na austriacki wzór, miało udowodnić, że coś da się zrobić. Krzysztof Maurer, sadownik, właściciel małego zakładu przetwórczego, kieruje stowarzyszeniem od początku. Stowarzyszenie zrzesza ponad pięćdziesięciu sadowników. To tu powstają kolejne pomysły, jak przełamać ministerialny opór. Tu nikt nie ma wątpliwości, że koncesja na produkcję to szansa dla wszystkich. Cóż z tego, że przed laty śliwowicę uznano za najlepszy produkt regionalny, że zdobywała kolejne nagrody, że butelka prawdziwej śliwowicy otwierała niejedne drzwi, gdy od piętnastu lat sprawa nie ruszyła ani o krok. Maurer i inni sadownicy nie mają wątpliwości, że system austriacki sprawdziłby się w Łącku. Ostatnio Austriacy przekazali mu szczegółową informację o tym, jak to robią u siebie, jeśli gospodarz, rolnik przynajmniej 20 procent dochodu osiąga z własnego gospodarstwa, ma prawo wyprodukować 20 do 30 litrów spirytusu na głowę rodziny. Jeśli przekroczy tę ilość - zgłasza ją do urzędu... celnego. Właśnie ta instytucja za to odpowiada. Rolnik składa deklarację i w każdej chwili może spodziewać się u siebie kontroli. Deklaruje, ile ma zacieru. Deklaracja taka jest zdaniem Maurera prostsza, niż wniosek o dopłaty bezpośrednie. Oni wiedzą, że ze stu kg zacieru śliwkowego otrzymuje się 5,5 litra spirytusu. Na tej podstawie obliczają podatek. - Z każdej sprzedanej po 30-40 zł butelki płacilibyśmy ok. 5-7 zł podatku. Maurer nie może zrozumieć, czemu w Ministerstwie Rolnictwa tyle czasu zwleka się z taką decyzją. - Jeśli rolnik wyprodukuje 500 butelek śliwowicy, to dostanie za to 15 tys. zł. Po odliczeniu kosztów zostanie mu z tego połowa. To takie cuda?

Polmos zamiast gospodarstwa
Tadeusz Gurgul przypomina sobie rozmowę z ministrem Jagielińskiem. - Popierał nas, ale w konsekwencji usłyszeliśmy że jeszcze nie czas. Łącko dostało wówczas propozycję budowy zakładu owocowego. Kolejny. Polmos miał produkować śliwowicę. - Chłopy oddawałyby śliwki, w beczkach stałby na zakładzie zacier. Wszystko pod kontrolą. Nie o taki efekt nam chodziło. W kwietniu tego roku wydawało się, że wreszcie coś drgnęło. Po dziewięciu latach śliwowica łącka została opatentowana. Urząd patentowy wydał spółce gminnej stosowny dokument. Przez lata z kolejnymi protestami przeciw wydaniu patentu łąckim sadownikom występował Polmos, a nawet gmina żydowska, która twierdziła, że to ona ma wyłączne prawo do tej nazwy. - Cóż z tego, że mamy patent, skoro wciąż nie możemy produkować śliwowicy? - mówi Gurgul. W Ministerstwie Rolnictwa zapytaliśmy, jaka jest sytuacja. Usłyszeliśmy, że obowiązuje ustawa z 13 września 2002 roku, która jednoznacznie wyklucza produkcję alkoholu na własny, niekomercyjny użytek. - Polskie prawo nie przewiduje żadnych indywidualnych rozwiązań dla producentów śliwowicy ani innych napojów spirytusowych - mówi Waldemar Guba z Departamentu Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych. Więcej optymizmu wykazuje wójt gminy Łącko Franciszek Młynarczyk - Będę walczył dalej. Jak mnie wyrzucają drzwiami, wchodzę oknem. Ostatnio udało mi się nawet rozmawiać osobiście z ministrem rolnictwa. Nie powiedział, że sprawa jest beznadziejna. Zlecił sprawę swojej zastępczyni. Młynarczyk wybiera się znów do Warszawy. Czy coś przywiezie? - Na patent czekaliśmy dziewięć lat, nie popuszczę - zapewnia wójt.

Biednemu wiatr w oczy
Mijają lata. Dziś, gdy Stowarzyszenie Drogi Owocowej puka w kolejne drzwi, tym razem licząc na pomoc w Izbie Produktu Regionalnego, działającego przy Ministerstwie Rolnictwa, sadownicy mają inny poważny kłopot. Kilka lat temu pojawiła się choroba śliwek. Miejscowi rolnicy nazywają ją „szarką”. Powoduje obumieranie drzewek, owoce albo spadają, zanim dojrzeją, albo są wewnątrz czerwone, w części zajęte przez chorobę. - To jest dramat. Niestety, żaden instytut nie zajął się tym przypadkiem - mówi Leopold Daniec. Jego zdaniem, choroba dziesiątkuje sady. Sadownicy wycinają kolejne drzewka, ratując inne przed zarażeniem.

Daje krzepę, krasi lica nasza łącka śliwowica
Zbiory śliwek odbywają się w Łącku we wrześniu. Te lepsze owoce idą na powidła, odpadki - do beczki. W ciepłym miejscu dochodzą przez blisko dwa miesiące. Dawniej leżakowały w dębowych beczkach, teraz dominują nie rozsychające się -plastikowe. - W adwencie trzeba zrobić destylację. Dwa razy. I tyle - kwituje Daniec. Prawdziwa sztuka polega jednak na tym, by wiedzieć, w którym momencie przerwać destylację. Przedłużanie procesu spowoduje spadek mocy i utratę bukietu. Cały proces musi się też odbywać bardzo powoli i na małym ogniu. - Ojciec zawsze powtarzał, że najlepiej do świeżo zaparzonej i słodkiej herbaty wlać pięćdziesiątkę. Wtedy ma najlepszy aromat. Tak też najłatwiej rozpoznać podróbę - jak pachnie śliwami, to znaczy, że jest dobra - wyjaśnia Daniec.

Jurek Jurecki
Józef Figura
Tygodnik Podhalański 45/2004

 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię chłopaka w hurtowni zabawkowej w Zakopanem, wymagane prawa jazdy Kat B. Praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Produkcja i sprzedaż skrzyń transportowych, wideł i stawiaczy do bali do każdego modelu ciągnika, ogólne usługi spawalnicze. 889066395dominik2stopka@gmail.com
  Tel.: 889066395
  E-mail: dominik2stopka@gmail.com
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia tanio POKOJE - Nowy Targ, Kokoszków. 509 249 779.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ w Nowym Targu (dla spokojnej osoby bez nałogów). 735 140 929.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja - 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM położony w ODROWĄŻU, w otoczeniu lasu, z widokiem na Tatry. Powierzchnia użytkowa 164,73 m2. Powierzchnia całkowita 287,54 m2. Cena 930.000 zł., do negocjacji. 736 673 024.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA NA KRUPÓWKACH zatrudni DOSTAWCĘ na stałe lub na weekendy. 668 494 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia WOLNOSTOJĄCY LOKAL UŻYTKOWY o pow. 26 m2 (do remontu). Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia NA BIURO LUB KANCELARIĘ o pow.17 m2 - Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA obiektu wielomieszkaniowego w Białce Tatrzańskiej. Proszę dzwonić pon-pt w godz. 12-19: 604 532 074
 • PRACA | dam
  Szukam kobiety do profilowania skór dekoracyjnych - zakład w Nowym Targu. FIRMA RUSNAK. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
  E-mail: shop@vanuba.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-03-04 17:05 Wróżenie nadal modne 2021-03-04 16:20 Z braku reakcji na protest, zawiązali komitet obrony szkoły 2 2021-03-04 15:35 Prezydent ma przyjechać do Zakopanego. Weźmie udział w narciarskim maratonie 3 2021-03-04 14:50 Na Krupówkach wycięto jedno z najstarszych drzew. Mamy odpowiedź urzędu 4 2021-03-04 14:15 Wielkie sprzątanie 1 2021-03-04 13:30 Kasprusie przyblokowane 2021-03-04 12:55 Na Gubałówce w samo południe 2021-03-04 12:10 Pandemia nie odpuszcza. Znów ponad 15 tysięcy nowych zakażeń 3 2021-03-04 11:52 Akcja pielęgnacji drzew. Kierowcy - uważajcie na utrudnienia 2021-03-04 11:43 Smak tradycji 2021-03-04 11:25 Zuzia straciła w pożarze leki i odżywki 2 2021-03-04 10:40 Poszukiwania 15-latki z Gronkowa 2021-03-04 10:20 Policjanci zatrzymali oszustów. Wpadli, gdy wpłacali pieniądze zabrane 82-latkowi 2021-03-04 10:00 Sms od niedźwiedzia 2021-03-04 09:00 Babia Góra krok po kroku (WIDEO) 2021-03-04 08:00 Pandemia dobija Rabkę 1 2021-03-04 07:00 Imprezowali i niszczyli. Jak uchronić się przed dewastacją pensjonatu? 3 2021-03-03 21:53 Ciepło za milion 2021-03-03 21:33 Podwyżka możliwa, ale nieduża 2 2021-03-03 21:06 Dziś dzień dzikich zwierząt 2021-03-03 20:56 Od piątku chłodniej, będzie padać śnieg 2021-03-03 20:11 Policjanci jak strażacy 2 2021-03-03 19:30 To najsłynniejsze tatrzańskie okno (ZDJĘCIA) 1 2021-03-03 19:29 Księga babiogórskich opowieści online 2021-03-03 18:59 Krupówki: Kebab tu, kebab tam 6 2021-03-03 18:40 Posłuchajcie fragmentu powieści młodego pisarza z Białego Dunajca (WIDEO) 2021-03-03 18:17 Z okazji Dnia Kobiet 2021-03-03 18:00 Przetarg rozstrzygnięty. Stacja PKP zacznie tętnić życiem 2021-03-03 17:20 Najlepsze narciarki świata zjeżdżają pod Tatry 3 2021-03-03 17:15 Wybór druha 2021-03-03 16:45 Wójt Jabłonki prostuje 2021-03-03 16:15 Trasy biegowe wciąż otwarte 2021-03-03 15:47 Straszny dwór 2021-03-03 14:59 Zmarł Franciszek Pawlikowski Wróblok. Znany baca z Białego Dunajca 1 2021-03-03 14:15 Z pogrzebu za kratki 2 2021-03-03 13:30 Likwidacja szkoły w Małem Cichem 17 2021-03-03 12:46 Zaszczepilibyście się rosyjską szczepionką sputnik V? Na Słowacji już szczepią 18 2021-03-03 11:59 Wieczorna kolizja w Zakopanem. Kierowca pijany i bez uprawnień 3 2021-03-03 11:14 Druga już dziś akcja ratunkowa w Tatrach 2 2021-03-03 10:35 Duży wzrost zakażeń w całej Polsce. Na Podhalu też więcej przypadków 6 2021-03-03 10:31 Rozpoczęły się próbne matury 2021-03-03 10:09 Nie było wody, ale sytuacja już opanowana 2 2021-03-03 10:01 Koniec Mistrzostw Świata dla największego rywala Polaków 2 2021-03-03 09:37 Wypadek taternicki w rejonie Morskiego Oka 2021-03-03 09:00 Przyszła wiosna, zniknął śnieg, a spod niego wyjrzały psie pamiątki 8 2021-03-03 08:01 Przybyli, zwyciężyli - Nowotarski Klub Sportów Walki po(d)bił Kraków 2021-03-02 22:00 Będzie cieplej w gminie 1 2021-03-02 21:16 Gdzie przedsiębiorcy mogą szukać wsparcia? Vademecum 2021-03-02 20:33 Nowi mundurowi, młodzi emeryci 17 2021-03-02 20:10 Kilka rad gdy urządzamy mieszkanie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-03-04 17:07 1. to nie jest żadne graffiti tylko bochomazy 2021-03-04 16:56 2. Rodzice popieram was bo to jest tak jakby serce miejscowości wyrywać. Nie chce mnożyc argumentów bo już wystarczająco już pisałem. Tak na moją logikę to jest taka polityka małych kroczków Oglądałem całą sesję i bardzo dziwię sie postawie Pana Sołtysa i Rady Soleckiej,, Pana Radnego. Powinni całym sercem bronić szkoły Jak Gmina Biały Dunajec na jesieni chciała chciała zlikwidować małą szkołę w Gliczarowie Dolnym ( naprawdę bardzo mała) to Pani Radna, Rada Sołecka Rada Rodziców, cała społeczność Gliczarowała Dolnego stanęła murem. Kurator nie wyraził zgody na likwidację Jak ktoś ma rodzinę w Gliczarowie niech się dowie. 2021-03-04 16:53 3. To nie tupet tylko..... brak twarzy. 2021-03-04 16:49 4. Ta sesja przypomniała mi przypowieść o Faryzeuszu i Celniku. Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony (Łk 18,9-14). 2021-03-04 16:08 5. Będzie blokada Zakopianki? ma gość tupet! 2021-03-04 16:02 6. Gdyby nie było drzew nie byłoby bud z oscypkami które są z drewna i przynoszą zysk , wiec Figo jak to jest z tą dochodowością? 2021-03-04 15:59 7. Drzewa dają zysk , i to duży, pod warunkiem że są przerobione na deski . 2021-03-04 15:56 8. A gdyby nie daj Boże odpadł jakiś konar od tego najstarszego drzewa i zrobił komuś krzywdę to dopiero byłoby używanie. Nikomu nie dogodzisz. 2021-03-04 15:51 9. Panie Duda "GO Home, nikt Cię tu nie chce" 2021-03-04 15:40 10. Tak pisze Fruzia 2021-03-04 10:54:58 "Pozorne oszczędności!Szkołę trzeba zmieniać a nie likwidować.Mala szkoła w dzisiejszych czasach to skarb z różnych powodów: przede wszystkim bezpieczeństwo,atmosfera,integracja,opieka,szybka diagnoza problemów, bliskie otoczenie....potrzeby kulturalne,turystyczne,sportowe i inne można i trzeba w takiej szkole zapewnic a w dzisiejszych czasach to żaden problem.....dziecko jezeli tylk9 chce skorzysta...bardzo zła decyzja szanowni radni bezradni......... Wystarzczy?
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

Advertisement