Reklama

2021-01-17 22:00:58

Reklama

Górskie morsowanie

Zdobyliśmy Tarnicę, Turbacz i Babią Górę, nikt z nas nie ucierpiał

Miłośnicy górskiego morsowania ze Studia Treningowego Spiders wydają oświadczenie dotyczące wczorajszej akcji GOPR na Babiej Górze.

O zdobyciu Babiej Góry przez miłośników górskiego morsowania ze Studia Treningowego Spiders napisał portal Dębica24.pl, prezentując także wcześniejsze dokonania grupy kierowanej przez Sebastiana Pająka. Miłośnicy zimowych wędrówek po górach bez ciepłej odzieży zdobyli wcześniej Tarnicę i Turbacz. Kierownik grupy podkreśla, że w drodze na Babią Górę widział na trasie innych morsujących, którzy nie byli jego zdaniem dobrze przygotowani do uprawiania tego ekstremalnego sportu. Podopieczni ST Spiders szli z Przełęczy Krowiarki czerwonym szlakiem i na szczyt dotarli w półtorej godziny (w letnich warunkach pokonanie tej trasy zajmuje przeciętnie 2,5 godziny). "Temperatura na trasie wynosiła minus 16 stopni Celsjusza. Do tego mocno wiało, przez co odczuwalna była niższa. I śnieg. Dużo śniegu. Miejscami wystarczyło postawić stopę kilka centymetrów od przetartej ścieżki, by utonąć po pas. Warunki były tak ekstremalne, że na szczycie zrobili kilka zdjęć, ubrali się i natychmiast ruszyli w drogę powrotną. Na Przełęcz Krowiarki schodzili tą samą trasą" - czytamy na portalu Dębica24.pl.

Po tym jak ratownicy GOPR udzielili pomocy morsującej kobiecie, Sebastian Pająk wydał oświadczenie na temat wczorajszych wydarzeń, które prezentujemy poniżej.

"1) To nie nasza grupa była ściągana przez GOPR w tym dniu (my jesteśmy cali i zdrowi) 

2) Jesteśmy przegotowani i zaadoptowani do zimna przez odpowiedni trening, morsujemy od 5 lat potrafimy siedzieć w zimnie wodzie po 30 minut a  jeden z uczestników nawet 53min, codziennie bierzemy zimne prysznice oraz spacerujemy na sucho

3) Jesteśmy też przygotowani kondycyjnie co pokazał wczorajszy  czas wejścia 1,5h co przewidywany czas wejścia latem to 2,5h

4) Znamy swoje organizmy i potrafimy powiedzieć stop - co wczoraj cześć naszej grupy udowodniła ubierając się 

5) Byliśmy wczoraj bardzo dobrze przygotowani, znaliśmy pogodę, kierunek wiatru. Mieliśmy w plecach potrzebna odzież, jedzenie, termosy, ocieplacze chemiczne w razie potrzeby oraz koce termiczne. Na nogach raczki a w rękach kijki

6) Nie mieliśmy w planie ponosić ryzyka, obserwowaliśmy się nawzajem i nikt nikogo nie pchał na siłę, tak się umówiliśmy wcześniej, czujesz się źle ubierasz się 

7) Czy grupa ewakuowana była tak przygotowana jak my? Nie sądzę, gdyż mijaliśmy ich na powrocie i plecaki mieli bardzo małe... Świadczy też o tym opis gdzie to turyści zabezpieczali im ubrania... My mieliśmy wszystko z nawiązką w razie zakupienia dodatkowe rękawiczki, czapki itd.
Oczywiście życzyliśmy im powodzenia wiedząc co ich czeka

8) Wiedzieliśmy też na co się piszemy i wszystko było przemyślane, poza tym był to nas 3 szczyt w tym sezonie (Tarnica, Turbacz) 

9) Część z nas wywodzi się z służb mundurowych, jesteśmy po kursach przetrwania w zimowych warunkach, niejednokrotnie wiedzę praktykowaliśmy

10) Nie uważamy się za "niezniszczalnych" jednak przez odpowiednie zahartowanie (fizyczne i mentalne) nasze organizmy mogę wiele. Warto udowadniać to sobie, my to robimy dla siebie a o kilka słów poprosił mnie redaktor Grzegorz Król, nikt na siłę nic nie pisał i nie wysyłał.  

11) To jak spędzamy czas jest każdego z nas wolnym wyborem, czasami łatwo kogoś ocenić nie znając faktów i włożonej w to pracy, lat i godzin treningu dzień po dniu

Życzę wszystkim miłej niedzieli i mam nadzieje że przybliżyłem wszystkim kulisy takiej wyprawy. 
Jeśli pomimo wszystko myślisz dalej że to głupota masz do tego prawo...
Dla mnie głupotą są inne rzeczy które  ludzie wykonują (szkodząc sobie na zdrowiu przez alkohol, złe odżywianie, brak ruchu, papierosy, zbyt małą ilość snu, faszerowanie się lekami)" - napisał Trener Sebastian Pająk.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wawa za płotem 2021-01-19 09:18:41
Zajmowanie się ryzykownymi dziedzinami (w tym sportowymi) wymagającymi umiejętności i doświadczenia wymaga też odpowiedzialności.
Ratownicy GOPR to nie jest "usługa" taka jak pogotowie ratunkowe, za które wszyscy płacimy składki, gdzie karetkę wzywają niektórzy do skaleczonego paluszka i w razie bólu głowy.

Niektórym organizatorom wyjść w góry wydaje się, że można zignorować warunki lub co jeszcze gorsze, wykorzystać ekstremalną pogodę by uatrakcyjnić wyjście, z góry zakładając, że zawsze w razie kłopotów można wezwać GOPR lub TOPR traktując grupy ratunkowe jak bezpłatne ubezpieczenie.
Świadomie przekraczając granice bezpieczeństwa trzeba przewidywać konsekwencje i nie przerzucać odpowiedzialności w razie wypadku na innych.
Wszyscy bez wyjątku organizujący takie wydarzenia powinni być OBOWIĄZKOWO UBEZPIECZENI.
Czy organizator miał ubezpieczenie dla uczestników?? ... lub choćby dla siebie.. ??
Skoro wszystko było przemyślane i przygotowane, jak pisze organizator,.....(!!!)
W Polsce wiele firm ubezpieczeniowych ma w ofercie ubezpieczenie dla uprawiających sport, turystyczne, itp.
Ilu "fachowców" od extremalnych sportów się ubezpiecza????
Ile firm i organizatorów wyjazdów extremalnych ubezpiecza imprezy i swoich uczestników?
Ilu turystów wykupuje ubezpieczenie przed wyjazdem w góry?
Czy podczas poprzednich wyjazdów "Miłośnicy górskiego morsowania ze Studia Treningowego Spiders" na Turbacz i Tarnicę ubezpieczyli wyprawę i uczestników ?????
...... może jakieś oświadczenie w tej kwestii.
I jeszcze jedno,
Od kilkunastu lat wszyscy, którzy znają Babią Górę, ostrzegają, informują,... jak nieprzewidywalna jest to góra. Wszyscy podkreślają jak ważne jest prawidłowe przygotowanie się na taką trasę.
Jednak większość turystów i "fachowców" uważa, że wie lepiej, ... niestety.
Jack 2021-01-18 14:41:00
No panowie to czas teraz na K2..
Mic 2021-01-18 08:57:56
Stosując "logikę" hejtu, jaki zalał Internet po wypadku morsującej na Babiej dziewczyny, należałoby zacząć od zamknięcia wszystkich dróg i zakazu jazdy samochodem - wszak tam najwięcej wypadków.
Morsujących podziwiam i życzę powodzenia.
obserwator 2021-01-18 08:40:41
Powinny być obowiązkowe badania psychiatryczne przed wejściem na szlak
john 2021-01-18 08:23:44
SeBa tak trzymać! Graty! Pełna profeska. Bóg się rodzi, moc truchleje... A później Alleluja i do przodu. Pozdrawiam ????
Robert 2021-01-18 08:08:58
Pod każdym artykułem o wypadku w górach pojawia się wielki lament o narażaniu życia ratowników. To po co oni są? Od przeprowadzania staruszków przez ulicę, siedzenia w schronisku? Nikt ich na siłę nie wciąga do GOPR czy TOPR to są OCHOTNICY. Składają przysięgę i zgodnie z jej słowami ratują życie innych z narażeniem własnego jak strażak, policjant, żołnierz. Chyba są świadomi na co się decydują? A wprowadzenia odpłatności za akcje ratownicze oni sami nie chcą. Dlaczego? Posłuchajcie ich wypowiedzi.
franek 2021-01-17 23:35:31
Czyli tak jak z turystami. Są "prawdziwi" i są "cepry" czy jak ich tam zwać.
ale hejt 2021-01-17 23:29:15
I czemu tak hejtujecie? Ekipa z artykułu przygotowuje się od wielu lat, jest świadoma swoich możliwości, ma ze sobą ubrania i rzeczy na sytuacje awaryjne (np. ocieplacze chemiczne).
Należy odróżnić kogoś kto naraża swoje zdrowie w sposób nieodpowiedzialny (być może poszkodowana dziewczyna) od kogoś kto przygotowuje się do tego od wielu lat i robi to odpowiedzialnie. Jakoś nie słyszałem wcześniej o tego typu tragedii, a ludzie wchodzą bez ubrań od dłuższego czasu.
M 2021-01-17 23:25:09
Podstawą "morsowania" zwłaszcza w gaciach w śniegu jest smartfon z dostępem do "fejsa" a zwłaszcza relacji na żywo, bo bez tego nie ma "morsowania".
adam 2021-01-17 22:48:54
brawo ! popieram. zwłaszcza podpisuję się pod opisaną przez wydającego oświadczenie głupotą !
fanaberia kosztem życia 2021-01-17 22:32:07
Tylko dlaczego po raz kolejny z ludzkiej głupoty dwudziestu GOPR-owców zostało poderwanych do trudnej akcji ratowania życia, kosztem narażania swojego? Jedni wchodzą na Giewont podczas burzy, inni włażą do jaskini, jeszcze inni szturmują szczyty przy lawinowych alertach, po to by narażać życie innych. Tych, którzy ślubowali, że będą to robić, jednak każda ich akcja to może być ta ostatnia. Może w końcu zrozumiecie, że TOPR-owcy, GOPR-owcy, WOPR-owcy to też ludzie.
Marcin 2021-01-17 22:17:22
A żebyście tak się banany za robotę wzięli!
stasek 2021-01-17 22:12:43
Bardzo bym prosił Redakcje o niepublikowanie takiego rodzaju wyczynów.
Za chwilę znajdą sie nastepni chetni i GOPR bedzie jeżdził non stop.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM położony w ODROWĄŻU, w otoczeniu lasu, z widokiem na Tatry. Powierzchnia użytkowa 164,73 m2. Powierzchnia całkowita 287,54 m2. Cena 930.000 zł., do negocjacji. 736 673 024.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA NA KRUPÓWKACH zatrudni DOSTAWCĘ na stałe lub na weekendy. 668 494 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia WOLNOSTOJĄCY LOKAL UŻYTKOWY o pow. 26 m2 (do remontu). Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia NA BIURO LUB KANCELARIĘ o pow.17 m2 - Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA obiektu wielomieszkaniowego w Białce Tatrzańskiej. Proszę dzwonić pon-pt w godz. 12-19: 604 532 074
 • PRACA | dam
  Szukam kobiety do profilowania skór dekoracyjnych - zakład w Nowym Targu. FIRMA RUSNAK. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
  E-mail: shop@vanuba.com
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE, POMOC W KUCHNI, CIUCHOLAND. 885 056 298.
 • KANCELARIE PRAWNE
  ADWOKAT KAROLINA SZEWS - FILIA W KROŚCIENKU. KSK Legal Kancelaria Adwokacka - Adwokaci Karolina Szews, Sabina Klempka - informuje o otwarciu filii w Krościenku, ul. Jagiellońska 63, Krościenko. Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek w godz. 10:00-17:00. Tel. 576 665 933, e-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
  E-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
 • PRACA | szukam
  Przyjmę zlecenia na lazienki i kuchnie od podstaw po biały montaż tj.(demolka, hydraulika, elektryka płytki i biały montaż ) Wieloletnie doświadczenie. 518016409marcindol21@gmail.com
  Tel.: 518016409
  E-mail: marcindol21@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KADR I PŁAC. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, deklaracji podatkowych PIT, PFRON, - Obsługa i terminowa realizacja obowiązków w zakresie PPK, - Przygotowywanie umów o pracę, aneksów i świadectw pracy, - Prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, - Sporządzanie i rozliczanie umów cywilnoprawnych, - Rozliczanie czasu pracy, - Prowadzenie bieżącej ewidencji urlopów pracowniczych, zwolnień lekarskich, - Kontrolowanie terminów badań lekarskich i szkoleń BHP, - Prowadzenie spraw i rozliczeń związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, - Sporządzanie raportów i zestawień kadrowych na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Praktyczna znajomość przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zasiłków i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Doświadczenie zawodowe w obszarze kadr i płac, - Dobra znajomość programów: Płatnik, MS Office (w szczególności Ms Excel), mile widziana znajomość Comarch ERP Optima, - Odpowiedzialność, dokładność, terminowość, bardzo dobra organizacja pracy, - Zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 609 820 345.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-03-02 08:00 Spacer na Rusinową Polanę (WIDEO LIVE) 2021-03-01 22:32 Poszli na Halę Stoły 2021-03-01 22:01 Szlakiem GOPR (WIDEO) 2021-03-01 21:30 Kot spod Bereśnika 2021-03-01 21:02 Protezy pozwolą mu pracować (WIDEO) 1 2021-03-01 20:31 Koniec marzeń Podhala o medalach 2021-03-01 20:28 Latarnia mruga od tygodnia 2 2021-03-01 20:13 Egzamin z gór 2 2021-03-01 19:30 Powrót "Zerwanego mostu"? 4 2021-03-01 19:00 Zniknął ostatni renifer 2021-03-01 18:30 Rusza budowa oświetlenia 1 2021-03-01 18:01 Wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu 1 2021-03-01 17:30 Oznaki wiosny 2021-03-01 17:25 Policyjny NURD 1 2021-03-01 17:14 Czytanie sercem i duszą. Konkurs dla czytelników 2021-03-01 16:35 Zmiana komendanta Straży Granicznej w Zakopanem 3 2021-03-01 16:31 Szkolny dach do remontu 2021-03-01 16:30 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 9 2021-03-01 16:00 Obrodziło pijakami 1 2021-03-01 15:30 Policjant mu pomógł… stracić prawo jazdy 2021-03-01 15:17 Antyoksydanty. Jak pozbyć się wolnych rodników 2021-03-01 15:01 Rodzice na szczycie 2021-03-01 14:30 Remonty na torach - znów pociągi z przesiadkami 2021-03-01 13:45 Drożej za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego 6 2021-03-01 13:31 Jechał całą szerokością zakopianki, od jednego do drugiego pobocza 2 2021-03-01 13:05 Nie czekają na roztopy - z rynku wywożą śnieg 2 2021-03-01 12:29 Wyprawa ratunkowa na Babiej Górze 2 2021-03-01 11:49 Połowa mniej nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Znacznie mniej zgonów 4 2021-03-01 11:17 Śmigłowiec TOPR poleciał na Mnicha 2021-03-01 10:53 Zderzenie osobówki i ciężarówki 2 2021-03-01 10:00 Babskie rządy 1 2021-03-01 09:30 Wynajęli domek w Zakopanem. Zostawili pobojowisko 22 2021-03-01 09:15 Warunki na tatrzańskich szlakach są trudne 2021-03-01 08:30 Pożar w stadninie we Wróblówce 2021-03-01 08:00 Kumoterki w regionie nowotarskim 2021-02-28 22:00 Zjawiskowe Gorce 2021-02-28 21:15 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wiązanki pod pomnikiem 1 2021-02-28 20:55 Wirtualne Muzea Małopolski zapraszają 2021-02-28 20:30 60 lat temu po raz pierwszy w polskich górach użyto śmigłowca w akcji ratunkowej 2021-02-28 19:45 Z kamerą wśród zwierząt 2021-02-28 19:09 Podhale po dogrywce przegrało z Jastrzębiem. Kibice przyszli wspierać hokeistów 1 2021-02-28 19:00 Ryś już czeka na odkrywców Beskidu Wyspowego 2021 2021-02-28 18:15 Niedźwiedzie budzą się na dobre 2021-02-28 17:30 W cym góralsko siła? (WIDEO) 2021-02-28 16:45 Małych Śwarnych spóźniony Karnawał na Śniegu (galeria zdjęć) 2021-02-28 16:01 Duży korek na zakopiance 2021-02-28 15:35 Podsumowanie weekendu pod Tatrami. Kilkanaście interwencji policji 2 2021-02-28 14:51 Na Jaszczurówce samochody znowu parkują na chodniku 15 2021-02-28 14:30 Pierwszy krokus na Harendzie 2021-02-28 13:45 Powiew wiosny pod Giewontem 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-03-02 08:22 1. W roku 1946 ,,żołnierze wyklęci" ukradli mojemu dziadkowi ostatnia krowę, Moja mam miała 8 lat. ujkowie 4 lata i roczek. Nie było dzieciom co dać jeść. Ot i to bohaterowie Potem czytam że walczyli z komuną 2021-03-02 07:38 2. Ktoś ma parcie na ten most..hhhmmm zastanawiające kto? Jak by tak przeanalizował? Na 2 km bedą dwa mosty rowerowe i jeden blizniaczy z 2010 r.Powodzi się.Według mnie przeprawa miała by sens w miejscu tego porwanego przez wodę bądź na końcu drogi w Krasie.Ale logiki u dziś rządzących nam ,lekką ręką szastających pieniędzmi nie znajdziecie. 2021-03-02 07:34 3. A ja uważam że dla turystów z polskim obywatelstwem wstęp do wszystkich parków narodowych powinien być bezpłatny. Opłacając podatki wystarczająco dużo składamy się na darmozjadów. Parki narodowe, jako dobro NARODOWE, powinny być udostępniane bezpłatnie. Często powstawały kosztem krzywdy ludzi, którzy kiedyś żyli tu i gospodarowali. Wtedy słyszeli że to dla ratowania przyrody i dla dobra Polski. A dzisiaj TPN to dobrze prosperujący biznes. Sami już nie wiedzą co zrobić z kasą. Turyście papierka wyrzucić nie wolno ale przy pozyskiwaniu drewna ścieżki, szlaki, tereny zielone zdemolowane, dziury metrowe, ciągniki dewastują wszystko to za co turysta dostałby spory mandat. To nie jest ochrona przyrody to jest regularny biznes drzewny a przy okazji targają kasę od kolejki, schronisk, parkingów i jakby tego było mało to turyści też mają płacić myto. Jak widać coraz większe. Jeśli to ma być biznes to przestańcie nadużywać słowa NARODOWY. A jak ma być narodowy to wejście ma być BEZPŁATNE dla Polaków. 2021-03-02 07:30 4. Ktoś, kto jest winien śmierci chociaż jednej niewinnej osoby nie ma prawa być nazywany bohaterem. Edukacja, głupcy! 2021-03-02 06:24 5. Jak się mieszkańcom nie podoba to niech sprzedadzą działkę, mieszkanie. Wtedy urząd zadba o drogę i oświetlenie. Niestety włodarze traktują mieszkańców jak zło konieczne i na rękę byłoby im gdybyśmy wszyscy się wyprowadzili. Nikt by im nie bruździł i nie patrzył na ręce. Ciekawe, dlaczego żaden z zakopiańskich radnych, nie zapyta burmistrza ile kasy dostali burmistrzowie i naczelnicy nagród i premii za 2020? W Nowym Targu poszło prawie 600 tysięcy. To obstawiam że w Zakopanem jakieś dwa razy tyle dla bohaterów walczących zdalnie z kowidem. A jeden to się tak wczuł że zaginął na linii frontu. W Zakopcu mieszkańcy bogaci to stać ich na nagrody dla urzędników. Chojnie sypią groszem. To się opłaty podniesie jak braknie. To nic że wielu straciło źródło dochodu, nagrody urzędnikom po prostu się należą! 2021-03-01 23:28 6. Jedna z wielu relacji bohaterstwa ognia : Tego dnia oddział ?Ognia? wszedł do wsi wieczorem. Zapytali spotkanego przy domu 36-letniego Władysława Zagatę-Łatanka, ojca czworga dzieci, gdzie mieszkają Kudasikowie. Gdy ten odwrócił się, aby wskazać drogę, dostał śmiertelny strzał w głowę. Kudasików nie zastali, więc poszli do domu Wojciecha Leśnickiego-Barana, gdzie zastrzelono 32-letniego Stanisława Zagatę-Łatanka. U Szewczyków przy kolacji siedziała cała pięcioosobowa rodzina. Wyprowadzili do ogrodu Józefa Szewczyka i go zastrzelili. W domu Grońskiego-Pocwy też trwały ostatnie przygotowania do powitania Nowego Roku. Ludzie ?Ognia? weszli do izby i strzelili w sufit, aby pokazać, kto tu rządzi. Zapytali, czy jest Leon Zagata-Łatanek. Gdy 18-letni chłopak potwierdził swoją obecność, wyprowadzili go na zewnątrz i zastrzelili. Jego 21-letni brat Bronisław Zagata-Łatanek rzucił się na ?Ognia? z krzykiem: ?Za co zamordowałeś mi brata??. Natychmiast dostał serię z automatu. W drodze powrotnej ludzie ?Ognia? zastrzelili jeszcze 28-letniego Władysława Krzystyniaka. Prawdopodobnie zabili go, bo powiedział im: ?Dobrze się wam paść ludzką krzywdą?. 2021-03-01 22:53 7. Pa Radny Jędrysiak przyjdzie na Kościelną przed wyborami jak zwykle. 2021-03-01 22:53 8. Zalecane, a obowiązujące, to różnica. Lepiej milczeć, jak się nie rozumie, a poza tym ma być maseczka, nawet taka. 2021-03-01 22:22 9. pajace uchwaliły prawo pierwszenstwa na przejsciu i w okolicy W KAŻDYCH WARUNKACH , wzrosła liczba wypadków smiertelnych , teraz beda chronić kolejnych nieboszczyków , bo pomimo nakazu DROGA HAMOWANIA AUTA nadal ma kilkadziesiąt metrów 2021-03-01 22:13 10. Czy oś.Kozłeczyzna jest nieopodal przystani flisackiej? To przecież tam ma być zlokalizowana kładka , i jakie to połączenie ze Szczawnicą i ile oddalone od miejsca gdzie ( zerwany most) Propaganda sukcesu i brak gospodarności publicznych środków. Nie tak dawno pisano że to marszałek woj. organizuje przetarg ,teraz że Z.W.D.
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Advertisement Advertisement