2021-01-22 10:00:00

Z archiwum

Z rodu Bujaków

Reklama

W latach dziewięćdziesiątych XIX stulecia do Zakopanego przyjechał Józef Bujak i osiadł w Jaszczurówce. Pracował jako gajowy w lasach Jerzego Uznańskiego. Chociaż korzenie rodu Bujaków sięgają kilku wieków wstecz, to ich zakopiańska gałąź ma ponad sto lat. Przeczytajcie nasz tekst z 2004 roku.

Z rodu Bujaków
W 2004 roku w Zakopanem odbył się zjazd rodu Bujaków. Na spotkanie przybyło ponad 40 osób z różnych zakątków Polski, które rodzinnie związane są z rodem Bujaków. Połowa z nich to zakopiańczycy. Wielu poznało się dopiero w sobotni wieczór. Wcześniej nie utrzymywali ze sobą kontaktów. Seniorką rodu Bujaków jest 94-letnia Jadwiga Żmuda, obecnie mieszkająca u córki w Warszawie. Seniorem - Tadeusz Bujak z Zakopanego, który ukończył 87 lat.
Dzieje rodu Bujaków na przestrzeni wieków były zawikłane. Los rzucał ich w różne miejsca na świecie. Od pewnego czasu Tadeusz Bujak zbiera materiały źródłowe oraz informacje przekazywane ustnie, aby odtworzyć jak najpełniejszą historię rodziny. - W tym celu nawiązuję różne kontakty, prowadzę korespondencję, a i przeglądanie książek zaczynam od indeksu osób, jeśli taki jest, aby sprawdzić czy czasem nie widnieje tam nasze nazwisko - opowiada Bujak senior. W zakopiańskim mieszkaniu Pana Tadeusza, gdzie spojrzeć, leżą teczki, zapełnione rodzinną dokumentacją i fotografiami, które są pomocne podczas wielogodzinnych opowieści. – Dla mnie drzewo genealogiczne zaczyna się w XVI wieku , bo mam dowody na istnienie w tych czasach naszego rodu - tłumaczy Tadeusz Bujak. - Znalazłem taki zapis "Bardzo często powodem zmiany miejsca zamieszkania było zawarcie małżeństwa. W 1554 roku za mieszczanina proszowickiego wyszła córka Macieja Bujaka "wójta wsi Ostrów". To niewątpliwy ślad o naszej rodzinie, ponieważ wywodziła się z Łapanowa koło Krakowa i okolicznych miejscowości, między innymi Ostrowa i Grabia – wyjaśnia.

Z Grabia do Zakopanego
Drzewo genealogiczne Bujaków w pełni udokumentowane sięga pierwszej połowy XIX wieku i rozpoczyna się od Jakuba Bujaka, który miał czterech synów: Jakuba, Franciszka, Józefa i Karola, osiedlonych w Grabiu. – Mój ojciec Franciszek urodził się w 1862 roku – mówi Pan Tadeusz, pokazując świadectwo chrztu świętego. – Kiedy rodzice zmarli, bracia sprzedali całą schedę w Grabiu i pojechali w świat, mój tato do Krakowa – dodaje. Najstarszy z rodzeństwa był Jakub, który później wyjechał do Ameryki. Najmłodszy Karol, osiedlił się w Raciborzu. Józef najpierw trafił do Alwernii, a potem około 1890 roku pod Tatry i to od niego zaczęła się zakopiańska gałąź Bujaków. U Jerzego Uznańskiego dostał posadę – w Jaszczurówce miał pod opieką 5 okolicznych gajówek, a potem jeszcze basen. Józef w prawdzie nie był entuzjastą narciarstwa, narty potrzebne mu były w pracy w lesie. Józef Bujak miał sześcioro dzieci, w tym trzech synów, którzy odegrali wybitną rolę w dziejach narciarstwa nie tylko Zakopiańskiego, ale i polskiego. Wszyscy byli zawodnikami i działaczami narciarskimi Najstarszy z synów Ignacy z wykształcenia handlowiec, startował już przed pierwszą wojną światową. W latach międzywojennych był wieloletnim sekretarzem i kierownikiem biura zakopiańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, sekretarzem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najmłodszy z braci był Józef, który przez wiele lat pracował w zakopiańskim magistracie. Narciarstwo zaczął uprawiać również przed I wojną światową, a po wojnie był jednym z najlepszych polskich biegaczy narciarskich.

W fabryce nart
Największą popularność pod Giewontem zdobył średni z trzech braci Bujaków – Franciszek, który prowadził własną fabrykę nart. W zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego uczył się ciesielstwa, a pod uważnym okiem Stanisława Barabasza robił pierwsze narty. Na swoim koncie miał wiele sukcesów w zawodach narciarskich. W czasie I wojny światowej w Zakopanem uczył austriackich żołnierzy jazdy na nartach. Był między innymi członkiem Kompanii Wysokogórskiej. 1924 roku wyjechał na olimpiadę do Chamonix. Zanim Franciszek Bujak otworzył własną firmę narciarską, pracował w Wiedniu przy wyrobie nart, a potem został majstrem w zakopiańskiej fabryce nart braci z Schiele. Swoją fabrykę założył w 1926 roku. Produkował narty turystyczne, a później dla leśników. Wykonywał też "deski" typowo zawodnicze. Kiedy rozpoczynał się sezon, nie zamykały się drzwi warsztatu. Narciarze przychodzili z prośbą o poradę, o reperowanie złamanej narty. Do późnych godzin nocnych dopasował wyczynowcom "deski" na zbliżające się zawody. Swoją wytwórnią nart i sanek prowadził do 1950 roku, dopóki nie została upaństwowiona. Wtedy odebrano mu też sklep sportowy. W 1954 roku ponownie otworzył własną pracownie, gdzie wyrabiał narty dziecinne, młodzieżowe i dla dorosłych oraz krótkie, turystyczne, popularnie zwane łyżami. Wszystko metodą rzemieślniczą. "U Bujaka" można było kupić "deski" z jesionu, a nawet hikory, z metalowymi krawędziami, a także zaopatrzyć się w smary do nart, foki oraz inne akcesoria narciarskie. Były również karple, sanki czy sprzęt taternicki.

Z pokolenia na pokolenie
Franciszek Bujak zaraził narciarstwem swoje córki – Ewę i Annę, która już jako malutkie dziewczynki próbowały swoich sił na stoku. Później odnosiły sukcesy zawodnicze. – Ojciec robił nam takie małe nartki z paseczkiem na wsuwanie nóg, w których poruszałyśmy się po domu - wspomina Ewa Bujak-Sosnowska. – A potem w ogrodzie w specjalny sposób układał deski, obsypywał je śniegiem i miałyśmy górkę do zjeżdżania – dodaje. Pani Ewa ukończyła Akademię Handlową. Przez pewien czas prowadziła pracownię sztuk plastycznych, a później prawie 30 lat pracowała w ski-serwisie przy Krupówkach. – Zawsze jeździłam na nartach zrobionych przez ojca. Wiedziałam, że mam dobre narty i odnosiłam na nich sukcesy, ale ze względu na różne okoliczności nigdy nie startowałam na zawodach za granicą – opowiada Anna Waga-Popieluch, z zawodu architekt. – Skończyłam architekturę w Krakowie, ale nieraz nie miałam czasu przygotować się do egzaminu, bo dla mnie najważniejsze były narty – wspomina. Obie panie pokazują wiele dokumentów, które pozostały im po ojcu. Mnóstwo fotografii, dyplomów. A wśród nich podziękowanie od członków ekspedycji na Spitsbergen w 1934 roku za wyposażenie w potrzebny sprzęt narciarski. Sklep prowadziła żona pana Franciszka, Olga z kuśnierskiego rodu Ochotnickich. – Mama miała wiele zainteresowań, bardzo lubiła haftować i malować. Gdy prowadziła sklep i wychowywała dzieci, nie miała na to czasu. Dopiero kiedy sklep został zlikwidowany, to w serwisie miała więcej czasu i mogła wyszywać – opowiada pani Anna. Kiedyś świetnym zawodnikiem, a teraz instruktorem i wykładowcą jest Jerzy Bujak, syn Józefa. Z narciarstwem związał się też Wojciech Waga, syn Anny Wagi. Teraz rosną nowe pokolenia Bujaków, które z pewnością będą kontynuowały narciarskie tradycje rodzinne. Bujakowie szykują kolejny zjazd rodzinny, który prawdopodobnie odbędzie się w przyszłym roku. Chcieliby, aby na kolejnych spotkaniach było coraz więcej osób, które czują się członkami tej rodziny. Wiele lat temu urwał się kontakt z Bujakami w Ameryce. – Być może teraz kiedy za Wielką Wodą dotrą informacje o naszym zjeździe, znajdzie się amerykańska część rodziny – ma nadzieję Jerzy Bujak. Rodzina Bujaków nie zna też losów archiwum, jak je przez lata gromadził Ignacy, a potem przeszło w ręce jego nieżyjącego już syna Jana Bujaka – znanego etnografa.

Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 50/2004 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM OBORNIK NA GRZĄDKI. Tel. 773 972 7839
 • PRACA | dam
  Zatrudnię chłopaka w hurtowni zabawkowej w Zakopanem, wymagane prawa jazdy Kat B. Praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Produkcja i sprzedaż skrzyń transportowych, wideł i stawiaczy do bali do każdego modelu ciągnika, ogólne usługi spawalnicze. 889066395dominik2stopka@gmail.com
  Tel.: 889066395
  E-mail: dominik2stopka@gmail.com
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia tanio POKOJE - Nowy Targ, Kokoszków. 509 249 779.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ w Nowym Targu (dla spokojnej osoby bez nałogów). 735 140 929.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja - 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM położony w ODROWĄŻU, w otoczeniu lasu, z widokiem na Tatry. Powierzchnia użytkowa 164,73 m2. Powierzchnia całkowita 287,54 m2. Cena 930.000 zł., do negocjacji. 736 673 024.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA NA KRUPÓWKACH zatrudni DOSTAWCĘ na stałe lub na weekendy. 668 494 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia WOLNOSTOJĄCY LOKAL UŻYTKOWY o pow. 26 m2 (do remontu). Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia NA BIURO LUB KANCELARIĘ o pow.17 m2 - Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Szukam kobiety do profilowania skór dekoracyjnych - zakład w Nowym Targu. FIRMA RUSNAK. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
  E-mail: shop@vanuba.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-03-08 00:00 Jak stosować wcierki do włosów, żeby szybko zwiększyć gęstość fryzury? 2021-03-07 23:33 JAK ZAROBIĆ WIĘCEJ PIENIĘDZY W PANDEMII? 2021-03-07 21:00 Zostań mistrzem z Wolak Bros 2021-03-07 20:15 Oblężenie Sarniej Skałki 1 2021-03-07 20:15 O Szkole Przemysłu Drzewnego 2021-03-07 19:30 Arogancka odpowiedź prezesa szpitala na interpelację radnej 9 2021-03-07 18:55 Poważny wypadek w Zubrzycy Górnej. Trwa reanimacja (ZDJĘCIA) 1 2021-03-07 18:45 Uczestnicy charytatywnego maratonu dojechali do Zakopanego 2021-03-07 18:09 Krzywoń - na granicy zimy i wiosny 2021-03-07 18:03 Zakopianka się korkuje 2 2021-03-07 18:00 Skarga na radę 4 2021-03-07 17:15 Śnieżka z premierami 2021-03-07 16:43 Zderzenie na zakopiance - korki na dojeździe do Krakowa 2021-03-07 16:35 Muzeum Tatrzańskie dołączyło do blogosfery 2021-03-07 16:30 Szli za tropami rysia (WIDEO) 2021-03-07 16:24 Kasprowy czeka na narciarzy (WIDEO) 2021-03-07 15:54 Spacer z korkiem na zakopiance w tle 1 2021-03-07 15:45 Bajda o skarbach w Niebieskiej Dolinie (WIDEO) 2021-03-07 15:00 Poradnia Ginekologiczno – Onkologiczna w Nowym Targu 2021-03-07 14:25 Idziesz w góry, nie pij alkoholu 2 2021-03-07 14:10 Maryna Gąsienica Daniel nie ukończyła zawodów na Chopoku 4 2021-03-07 14:00 Zwijać czy rozwijać firmę? 2021-03-07 13:30 Rok pandemii. Byłoby jeszcze trudniej, gdyby nie wolontariusze 2021-03-07 12:45 Basen czeka na chętnych - tu obostrzenia dopuszczają rekreację 2021-03-07 12:11 Kto widział żbika? (WIDEO) 2021-03-07 12:00 Pełnia narciarskiego szczęścia 2021-03-07 11:30 Zakopiańczyk trzeci w snowboardowym Pucharze Świata 2021-03-07 10:52 Prezydent bierze udział w narciarskim maratonie (ZDJĘCIA) 10 2021-03-07 10:37 Codzienny raport covidowy 2 2021-03-07 10:00 Czy zniknięcie turysty z NRD w Tatrach to robota UFO? Nie jest to wykluczone. 2021-03-07 09:01 Słynny Bar u Władka odradza się z gruzów 1 2021-03-07 09:00 Restauracja Górski Diament 2021-03-07 08:00 Prezydent nie przyjmie ciupag hańby (WIDEO) 26 2021-03-06 22:40 Nie każdego dnia zdarzają się tacy goście w skansenie 2021-03-06 21:45 Akcja oddawania krwi 2021-03-06 21:15 Kierunek: góry 2021-03-06 20:30 Herby Aleksandra Węgrzyna 2021-03-06 20:01 Zrzutka na ściankę wspinaczkową 9 2021-03-06 19:30 Czy to ma być reforma śmieciowa? 2 2021-03-06 19:06 Prezydent na nartach. Nie miał ochoty na rozmowę z dziennikarzami (WIDEO, ZDJĘCIA) 25 2021-03-06 18:53 Polacy z brązowym medalem Mistrzostw Świata 4 2021-03-06 18:30 Ratownicy górscy szkolą się na Hali Krupowej 1 2021-03-06 18:00 Na każdy wypadek czyli ubezpieczenia po góralsku i ze Ślebodą (WIDEO) 2021-03-06 17:45 Kapusta po orawsku (WIDEO) 2021-03-06 17:02 Karolina Szostak i Adam Adamczuk w The Voice Kids 2 2021-03-06 16:15 Zmiany przy stadionie sportowym 4 2021-03-06 15:30 Czysta woda kosztuje 2 2021-03-06 15:03 Turystów w Zakopanem nie brakuje. Niedziela zapowiada się słonecznie 3 2021-03-06 14:45 Już od roku pomagają odnaleźć się w kryzysie 2021-03-06 14:10 Obóz zimowy goprowców w Karkonoszach
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-03-07 23:43 1. @urzędas Ciekawe stwierdzenie że pieniądze zostaly przejedzone...Ciekawe co będzie w przypadku nieprawdziwych informacji i głupot tutaj wypisywanych,publiczne przeprosiny??? 2021-03-07 23:34 2. Jest mi bardzo przykro, że Pani Aleksandra i Pan Dariusz zostali w ten sposób potraktowani. Zapewne zgodnie z oczekiwaniami prezesa dadzą sobie już spokój. Gaśnie nadzieja, że ktoś się dowie co się tutaj wyprawia. 2021-03-07 23:29 3. Nie oglądać się za siebie, nie rozpamiętywać, ale wyciągać wnioski i do przodu Maryna!!! 2021-03-07 22:54 4. Brawo rodzice! Dzieci to nie marionetki, nikomu nie wolno w tak bezprawny sposób z nimi postępować! A bałagan panujący w urzędzie już czas zacząć sprzątać. 2021-03-07 22:48 5. Zaciekawiona artykułem zapoznałam się z opisaną odpowiedzią prezesa do Radnych, warto by wszyscy mieszkańcy Rabki się z nią zapoznali: https://bip.malopolska.pl/grabkazdroj,a,1890965,brm0003132021-20210203.html Skandaliczna wypowiedź prezesa zmieszała radnych z błotem. Jestem zdziwiona, że burmistrz coś takiego umieścił na swojej stronie, a nie nakazał swojemu podopiecznemu zmiany treści! Oceńcie sami jak traktowani są radni zainteresowani działalnością spółek miasta. 2021-03-07 21:55 6. Już prawie dwa lata trwa ten cyrk! to co Latusek wyczynia w szpitalu woła o pomstę do nieba ! Wywalił najlepszych ludzi a na ich miejsca poprzyjmował nowych - z służba zdrowia nie mających NIC do czynienia no chyba , że szpital to kiosk z pamiątkami ! Wywalił najlepszego okulistę, a ostatnio pracownię rehabilitacyjną ? O co w tym wszystkim chodzi? Radni pytajcie i wymagajcie odpowiedzi. Ludzie już nie wytrzymują , mobbing, nagany , zwolnienia. A dla prz....ów nagrody !!! Proszę spytać kto dostał , za co i ile ? 2021-03-07 21:54 7. Jak radna śmie śmieć czegokolwiek od nadnadnadprezesa? Dobrze jej napisał! Nasz koszałek złotousty niech nam panuje! A infamiści w kajdany i na Sybir. :) 2021-03-07 21:32 8. Nie wygląda na zderzenie. Raczej kierowca białego vokswagena staranował włączającego się do ruchu czarnego opla kombi. To musiało być widowiskowe. 2021-03-07 21:01 9. Jak inne uchwały są procedowane to nawet Herkules tego bałaganu nie posprząta... 2021-03-07 20:55 10. @jarząbek Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam!!!
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP