Reklama

2021-01-23 10:00:00

Z archiwum

Pijemy na umór

Reklama

Z powodu nadużywania alkoholu co tydzień na Podhalu ktoś umiera. Nie bez powodu do reklam wódki czy piwa wybiera się właśnie górali. Przerażają statystyki policyjne. Morderstwa, wypadki samochodowe, rodzinne awantury - w przeważającej większości sprawcą tych tragedii jest alkohol. To pod jego wpływem popełniana jest też połowa samobójstw.

Pijane Podhale
Bańska Niżna. Kwiecień 2003 roku. 20-letnia Iwona jedzie za kierownicą malucha „zakopianką”. Towarzyszy jej koleżanka. Na drodze trudne warunki, śnieżyca. Z przeciwnej strony, na wysokości Bańskiej Niżnej z dużą prędkością nadjeżdża volkswagen golf. Zjeżdża na przeciwny pas i uderza w małego fiata. Iwona ginie na miejscu. Jej koleżanka trafia do szpitala w ciężkim stanie. Przytomność odzyskuje dopiero po kilku dniach. Jak się później okazuje, w volkswagenie jadą dwaj kompletnie pijani mężczyźni. Do dziś sąd nie może ustalić, który z nich kierował samochodem. Zakopane. Kilka lat temu. Dwaj mężczyźni podgrzewają denaturat w garnku, wtedy jest łatwiej strawny. Jeden z nich wypija więcej. Temu drugiemu się to nie podoba. Podrzyna mu gardło. Nowe Bystre. Kwiecień 2005. Godz. 2 w nocy. W grupę pielgrzymów stojących na poboczu uderza rozpędzona toyota. Zgarnięta z chodnika 12-letnia Natalka zostaje przewieziona na masce kilkadziesiąt metrów. Ranne są też trzy inne osoby. Kierowca się nie zatrzymuje. Rusza za nim pościg. Okazuje się, że toyotą podróżuje trzech pijanych mężczyzn. Kierowca ma we krwi 1,5 promila alkoholu. Styczeń 2005 roku. Ewa B., żona sekretarza w nowotarskim starostwie potrąca w Krościenku 16-letnią dziewczynę. W chwili wypadku ma we krwi 0,76 promila alkoholu. Policję przekonuje, że napiła się…. syropu bonifratrów. Stare Bystre. Październik 2004 roku. 41-letni Władysław K. zupełnie bez powodu zabija swoich rodziców. Morduje ich za pomocą młotka, którym wcześniej zabijał zwierzęta w rzeźni. Według sąsiadów to spokojny człowiek, tylko za często zagląda do kieliszka. To tylko kilka historii wybranych z kronik policyjnych w ostatnich latach.

Przerażające są statystyki
Zakopiańska policja zanotowała w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 roku około 400 interwencji, większość miała podłoże alkoholowe. Ujawniła aż 148 nietrzeźwych kierowców. 15 pijanych pieszych spowodowało kolizję lub wypadek. Do wytrzeźwienia policja zatrzymała aż 165 osób. Ponad 100 osób dostało mandaty za picie w miejscach publicznych. Oprócz tych najdramatyczniejszych historii, które znajdują finał w sądzie, są jeszcze te, o których wiedzą tylko najbliżsi. Awantury w domu. Agresja. Znęcanie się psychiczne, nieprzespane noce. Molestowanie seksualne. Wynoszone na butelkę ostatnie pieniądze. Utrata pracy. - Nadużywanie alkoholu to poważny problem na Podhalu. Dotyczy to sporej grupy ludzi, a do tego jest społeczne przyzwolenie na picie. Górale kojarzą się wręcz z alkoholem, nie bez powodu wybierani są do reklam wódki czy piwa - uważa Maciej Jachymiak, ordynator oddziału detoksykacyjnego w nowotarskim szpitalu. - Ludzi, którzy z powodu alkoholu chorują i umierają, jest wielu, dlatego stworzyliśmy ten oddział - dodaje. Trafiają tu osoby z napadami padaczki, lękami, drżeniem rąk, zaburzeniami świadomości, bezsennością, zatruciami, krwawieniem z przewodu pokarmowego, zaburzeniami psychicznymi. Ludzie, którzy wpadli w ciąg…Ofiary alkoholu. Mogą spędzić na oddziale maksymalnie 8 dni. To czas nie tylko na poprawę ich stanu fizycznego i psychicznego, na odtrucie, ale także na zdobycie wiedzy na temat jak samemu bronić się przed alkoholem.

Człowiek roślinka
- Cięgle jestem świadkiem jak ludzie umierają przez alkohol. Na wiosnę tego roku był taki tydzień, ¿e na naszym oddziale zmarło aż 5 osób - opowiada Jachymiak. - Kiedyś miałem na oddziale kobietę, która przez kilka godzin krwawiła z przewodu pokarmowego. Nie udało jej się nam uratować. Wykrwawiła się na śmierć. Jachymiak opowiada te¿ o młodym mężczyźnie, który ostatnio trafił na oddział: - Został wyciągnięty z ulicy. Nie chodził, nie kontrolował oddawania moczu i stolca. Miał napady padaczkowe, grzyb i świerzb. Kiedyś miał mieszkanie, pracę, teraz żyje jak roślina, a ma dopiero ok. 30 lat - opowiada ordynator. Po ośmiu dniach pobytu na oddziale pacjent został w miarę „oczyszczony”. Zaczął chodzić. Trafił na oddział opiekuńczo-leczniczy. - Są kategorie przestępstw, w których alkohol odgrywa dominującą rolę, np. przy zabójstwach, znęcaniu się - twierdzi Krzysztof Knapik, szef zakopiańskiej Prokuratury Rejonowej. Zdaniem Knapika w przeważającej ilości morderstw, do których doszło na Podhalu, albo sprawca, albo sprawca i ofiara - byli pod wpływem alkoholu. Plagą w naszym regionie są pijani kierowcy: - Zdarza się, że tego samego dnia policja łapie kilka razy tego samego pijanego kierowcę. Zatrzymany rekordzista miał we krwi ponad 4 promile alkoholu. Nie są rzadkością pijane panie, które jadą na podwójnym gazie. Knapik przypomina sobie o pijanym kierowcy, który wiózł autokarem dzieci. - Na jeździe po pijaku policja przyłapuje najrozmaitsze osoby - panie ze znanych rodzin, księży, polityków - wymienia prokurator. Nie dawno pisaliśmy o policjancie, który prawdopodobnie po pijaku wjechał w drzewo, a później próbował podmienić pobrane próbki krwi. Kilka lat temu TP pisał o prezesie Grupy Podhalańskiej GOPR, który mocno wstawiony wracał z noworocznego rautu organizowanego przez burmistrza w Nowym Targu. Zatrzymany do kontroli ratownik próbował się ratować podając się za wojewodę.

Na podwójnym gazie
O pladze pijanych kierowców mówi też asp. Monika Kraśnicka Broś, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Podaje przykłady z ostatnich kilku dni. 33-latek, który po pijaku wjeżdża do potoku. Ma 2,6 promila alkoholu we krwi. Rowerzysta, który jadąc ul. Piłsudskiego w Zakopanem hamuje nagle, koziołkuje i upada tak niefortunnie, że do szpitala trafia ze złamanymi kręgami piersiowymi i porażeniem kończyn dolnych. Albo zdarzenie z 24 sierpnia, kiedy kierowca forda fiesty wjeżdża w prawidłowo zaparkowanego na poboczu żuka. Jeden z pasażerów zostaje ciężko ranny. Kierowca (1,9 promila) wychodzi z wypadku cało.

Śluby na Górce
Na Podhalu nie brakuje instytucji, które pomagają osobom walczącym z nałogiem. Miejscem szczególnym jest jednak „Górka”, w którym co roku tysiące górali ślubują abstynencję. Górką nazywany jest jezuicki kościółek w Zakopanem. Akcja prowadzona jest od 1971 roku. - Inicjatywa wyszła od samych pijaków - opowiada ks. Andrzej Baran, superior zakonu jezuickiego w Zakopanem. Zaczęło się od góralki, która w marcu 1971 roku przyprowadziła do jezuitów swojego męża nadużywającego alkoholu. Po rozmowie z ks. Krupą pijak przyrzekł, że nie weźmie przez miesiąc alkoholu do ust. Po miesiącu przyszedł i zaproponował, że złoży ślubowanie przed Matką Boską, że przez rok nie będzie pił. Ksiądz go próbował zniechęcić do pomysłu, przekonując, że jeśli nie dotrzyma słowa, będzie miał dwa grzechy. Ponieważ góral był uparty, ksiądz przyjął ślubowanie. Ten słowa dotrzymał. W 1971 roku podobne ślubowania złożyło jeszcze pięć osób, z czasem ta metoda walki z nałogiem stawała się na Podhalu coraz popularniejsza. Teraz nie ma dnia, by ktoś nie przyszedł na Górkę. W tym roku ślubowanie złożyło już ok. 2 tys. osób. Jedni wyznaczają sobie termin dwutygodniowy, inni przyrzekają na lata. Ks. Baran twierdzi, że nie dotrzymuje przyrzeczenia tylko ok. 5 proc. ślubujących. - To silna wiara górali jest tego powodem - twierdzi superior. - Górale piją nieprzeciętnie. Ale tu naprawdę dzieją się cuda. Bo górale to ludzie, którzy boją się jedynie Pana Boga - uważa ks. Baran. - I mają mądrość wielką. Przychodzi do mnie góral, bo jedzie do USA. Ślubuje, bo boi się, że przepije to, co zarobi - opowiada jezuita. - A niedotrzymanie ślubowania, górale traktują jak bardzo ciężki grzech, cięższy nawet niż zdrada małżeńska. Jezuici czekają codziennie. Dyżurują od godz. 9 do 12.30 i od 13.30 do 17.30. Przysięga składana jest na klęczkach. Po wypowiedzeniu formuły, składający ślubowanie całuje krzyż i zostawia podpisaną przez siebie kartkę. By łatwiej było wytrwać w swoim przyrzeczeniu, co miesiąc odbywają się specjalne dla nich nabożeństwa. A słowa „przysięgałem na Górce” dla kompanów od kieliszka są jednoznaczne z odmową picia.

Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 35/2005 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Xyz 2021-01-26 20:35:40
Tyle lat minęło od napisania tego artykułu, a w kwestii picia alkoholu na Podhalu nic się nie zmieniło, chyba że na gorsze...
Mała Mi 2021-01-23 12:57:00
Szkoda, że nie wspomniano, że na "Górce" po uregulowaniu odpowiedniej opłaty można dostać dyspense bo np. jest okazja - chrzciny dziecka, które nie mogą się odbyć bez alkoholu.
Ceprka 2021-01-23 12:08:33
Przeprowadzilam sie do Zakopanego z pewnego duzego miasta na mazowszu i rzeczywiscie, opary alkoholu to drugi poza smogiem problem w tych stronach.
Mysle, ze do tego dochodzi ukryty problem depresji. Poza tym "tradycja" bycia panem w rodzinie, bycia panem swojej miedzy, siermiężna mentalność, brak porządnych mitingów i wstyd..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię chłopaka w hurtowni zabawkowej w Zakopanem, wymagane prawa jazdy Kat B. Praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Produkcja i sprzedaż skrzyń transportowych, wideł i stawiaczy do bali do każdego modelu ciągnika, ogólne usługi spawalnicze. 889066395dominik2stopka@gmail.com
  Tel.: 889066395
  E-mail: dominik2stopka@gmail.com
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia tanio POKOJE - Nowy Targ, Kokoszków. 509 249 779.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ w Nowym Targu (dla spokojnej osoby bez nałogów). 735 140 929.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja - 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM położony w ODROWĄŻU, w otoczeniu lasu, z widokiem na Tatry. Powierzchnia użytkowa 164,73 m2. Powierzchnia całkowita 287,54 m2. Cena 930.000 zł., do negocjacji. 736 673 024.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA NA KRUPÓWKACH zatrudni DOSTAWCĘ na stałe lub na weekendy. 668 494 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia WOLNOSTOJĄCY LOKAL UŻYTKOWY o pow. 26 m2 (do remontu). Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia NA BIURO LUB KANCELARIĘ o pow.17 m2 - Lokalizacja: ul. Gimnazjalna 1, Zakopane. Tel. kont. 501 682 696
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Szukam kobiety do profilowania skór dekoracyjnych - zakład w Nowym Targu. FIRMA RUSNAK. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
  E-mail: shop@vanuba.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-03-05 18:12 Gondola w Pieninach bez konkretów 2021-03-05 17:45 W sobotę pogrzeb sołtysa Łopusznej 2021-03-05 17:09 Weekend, weekend w Zakopanem. Auta pędzą zakopianką 2021-03-05 16:59 Wśród nocnej ciszy maryśka rośnie 1 2021-03-05 16:16 Kierowca wstrząśnięty i zmieszany 1 2021-03-05 15:30 Nie chcą wieży na Buflaku (WIDEO) 1 2021-03-05 14:45 Czy jest szansa na uratowanie rannej łani? 5 2021-03-05 14:24 Zgon w centrum Nowego Targu 2021-03-05 14:17 Cała naprzód po nagrodę w konkursie Piórko na książkę dla dzieci 2021-03-05 14:08 Nowe obostrzenia w kolejnym województwie (WIDEO) 2 2021-03-05 14:00 Jak dobrze, że pamiętamy o Kuchni Brata Alberta 2021-03-05 13:14 Alarm bombowy w szkole w Tylmanowej 2021-03-05 12:30 Lekki powrót zimy - śnieg i plucha na ulicach 2021-03-05 12:08 Dziś mija 8 lat od zimowego wejścia na Broad Peak 2021-03-05 11:49 Narkotyki ukrywał w futerale na okulary 4 2021-03-05 11:40 Sądowa decyzja w sprawie 10-milionowego odszkodowania dla rodziny „Ognia” 19 2021-03-05 11:30 Centrum Narciarstwa Biegowego. Zmiana godzin otwarcia 2021-03-05 11:05 Wzrost liczby zakażeń koronawirusem na Podhalu 2021-03-05 10:59 Powrót zimy. W nocy chwyci solidny mróz (WIDEO) 2021-03-05 10:45 Jeżdżę z głową po raz szósty 2021-03-05 10:30 Wypadek na nowotarskiej Niwie. Tworzą się korki 2021-03-05 10:29 15-latka się odnalazła 2021-03-05 10:00 Kierunek: Harklowa 2021-03-05 09:00 Złodziej zapachu 2021-03-05 07:59 Na zakopiance tiry mają problemy 10 2021-03-04 22:00 Uzdrowiska wracają do gry 2021-03-04 21:20 Wręczą prezydentowi ciupagi z nazwami firm, które ucierpiały podczas pandemii? 18 2021-03-04 20:50 Bój o salę 2 2021-03-04 20:05 Nie żyje Andrzej Madeja 2021-03-04 19:40 Czyja tablica 1 2021-03-04 19:25 Naczelnik wydziału oświaty żegna się z urzędem 2021-03-04 18:42 Małgorzata Tlałka-Długosz nie chce miejskiej nieruchomości. Współpracuje z prezesem Obajtkiem 14 2021-03-04 18:35 Ze szkicownika artysty 1 2021-03-04 17:50 Ranna łania pójdzie do odstrzału 9 2021-03-04 17:05 Wróżenie nadal modne 2 2021-03-04 16:20 Z braku reakcji na protest, zawiązali komitet obrony szkoły 19 2021-03-04 15:35 Prezydent ma przyjechać do Zakopanego. Weźmie udział w narciarskim maratonie 20 2021-03-04 14:50 Na Krupówkach wycięto jedno z najstarszych drzew. Mamy odpowiedź urzędu 9 2021-03-04 14:15 Wielkie sprzątanie 1 2021-03-04 13:30 Kasprusie przyblokowane 2021-03-04 12:55 Na Gubałówce w samo południe 2021-03-04 12:10 Pandemia nie odpuszcza. Znów ponad 15 tysięcy nowych zakażeń 3 2021-03-04 11:52 Akcja pielęgnacji drzew. Kierowcy - uważajcie na utrudnienia 2021-03-04 11:43 Smak tradycji 2021-03-04 11:25 Zuzia straciła w pożarze leki i odżywki 3 2021-03-04 10:20 Policjanci zatrzymali oszustów. Wpadli, gdy wpłacali pieniądze zabrane 82-latkowi 5 2021-03-04 10:00 Sms od niedźwiedzia 2021-03-04 09:00 Babia Góra krok po kroku (WIDEO) 2021-03-04 08:00 Pandemia dobija Rabkę 1 2021-03-04 07:00 Imprezowali i niszczyli. Jak uchronić się przed dewastacją pensjonatu? 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-03-05 18:08 1. Co tak skromnie tylko 10 mln A może trzeba było 100 mln A gdzie odszkodowania dla rodzin ofiar. Powinny też wystąpić 2021-03-05 17:32 2. Brawo spektakularna akcja policji... Ciekawe kto go podj...ał , pewnie za bardzo się chwalił spotem 2021-03-05 17:30 3. jak chcieli chcieli odstrzelić łanie to źle, jak chcą ratować to też źle idźcie do kościoła pomodlić się o rozum 2021-03-05 17:28 4. Do nick Miszcz Strasznie dobre porównanie Cytat ,,Szkoda że koń nie widzi swojej obory tylko idzie jak lejce zostaną pociągnięte. 2021-03-05 17:20 5. PRLowskie podkłady załatwiły kapitalistyczny dywanik. Komuno wróć ? Buhahahahahha 2021-03-05 17:05 6. Ludzie, co jest _____ z wami ? Czy jak padnie to przeciętnym mieszkańcom Zakopanego zrobi się już w końcu lepiej, bo już nie rozumiem? Ogarnijcie się. Nikt Wam do portfela nie zagląda, nikt Wam nie każe złotówki na zwierzaka wydawać. Tego czy innego. Nikt od Was nic nie chce, tak samo jak nie chcemy Waszych mądrości tutaj. Są ludzie którym los zwierząt nie jest obojętny. Jeden dokarmia koty w zimie, inny się opiekuje psami. Robią to ludzie z własnej nieprzymuszonej woli za własny hajs. Nie interesuje Cię pomoc , idź stąd i nie przeszkadzaj. 2021-03-05 16:59 7. Jak ukrywał skoro nie wiedział, że go z tym nakryją? Po prostu przechowywał w tym etui i tyle. A swoją drogą to udowodnili mu tylko posiadanie a w artykule jest szumnie napisane, że sprawą zajęli się kryminalni. Oj, słabiutko, słabiutko. Wyniczek za handelek dragami uciekł i premii nie będzie ;) 2021-03-05 16:56 8. Ludzie umieraja, a ten sie bawi. 2021-03-05 16:48 9. Skłaniam się do akceptacji stanowiska osoby o nicku "lania " - zostawmy zwierzę w spokoju . Czy ciągłe integrowanie , a nawet popisywanie się wrażliwością /?/ na los dzikich zwierząt jest słuszne ? 2021-03-05 16:40 10. Ok maszt szpeci krajobraz ale poraża to, że ludzie dalej powielają bzdury że 5g szkodzi. Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą. Zostańcie przy Neostradzie 512 ! :)
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Advertisement