Reklama

2021-02-08 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Prawo śniegu

Roman Giertych przywiózł do Zakopanego projekt zmian w prawie, zgodnie z którymi narciarze będą mogli zjeżdżać po prywatnych działkach nawet bez zgody właścicieli. Prezentacji tzw. „Prawa śniegu” towarzyszyła demonstracja kilkudziesięciu górali. Projekt ustawy może trafić pod głosowanie Sejmu już 24 stycznia. Spokojnie, to informacja z 2006 roku. Projekt padł, ale przypomnijmy sobie jak to miało wyglądać.

Prawo śnieg

Posłowie LPR z liderem partii Romanem Giertychem i wicemarszałkiem Sejmu Markiem Kotlinowskim na czele od rana jeździli na nartach na Polanie Szymoszkowej. - W skali od zera do dziesięciu oceniam swoje umiejętności na zero - mówił po paru szusach na stoku Giertych, ale w ręku trzymał już projekt ustawy potocznie zwanej „Prawem śniegu”. - Właściciel ma prawo do korzystania ze swojej posesji, ale nie do takiego korzystania, które sprzeciwiałoby się prawom innych osób do zjeżdżania po stoku. Piękno gór musi służyć jak największej liczbie ludzi - stwierdził Giertych. Ustawa proponowana przez LPR zakłada, że jeżeli właściciel wyciągu nie dogada się z właścicielem gruntu, sprawa trafi do sądu. Sąd będzie mógł ustanowić „Prawo śniegu”, czyli nakazać za wynagrodzeniem użyczenia działki pod stok narciarski na czas zimy. Wynagrodzenie to ma być wyższe, niż szkody poniesione przez właściciela działki i odpowiadać cenie rynkowej, jaką można byłoby uzyskać w przypadku dzierżawy nieruchomości. Sądy w pierwszej instancji mają kończyć ustanawianie „Prawa śniegu” w ciągu trzech miesięcy, a w drugiej instancji w ciągu 30 dni. - Własność w Polsce nie jest czymś bezwarunkowym w przypadku, gdy kłóci się z interesem publicznym. Tak jest przy budowie dróg czy portów. Trzeba własność uszanować, zapłacić czynsz, ale nie może być tak, że ktoś mówi „nie”. Cierpi na tym miejscowa ludność, turyści wyjeżdżają na narty do Austrii. Rozwój narciarstwa przynosi wzrost gospodarczy w całym kraju - przekonywał Roman Giertych. - Nie może być tak, że zła wola jednego właściciela blokuje rozwój całej infrastruktury - wtórował mu wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski.

Do popierających ustawę dołączył starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski: - W tej chwili nie ma ustawy i powstają problemy. Cała Europa ma uporządkowane sprawy służebności terenów narciarskich, tylko my nie. W ustawie w dobry sposób zabezpieczone jest prawo właściciela, a rozstrzyganie sporów oddaje się w ręce sądu. Nie możemy jednak godzić się z przypadkami swoistego liberum veto, które będzie blokować rozwój turystyki. Już na kilkadziesiąt minut przed prezentacją projektu przed karczmą na Szymoszkowej zbierali się górale, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu „Prawa śniegu”. Mieli oni w dłoniach transparenty z napisami: „LPR PRL”, „Naszej Ojcowizny nie oddamy”. W sumie protestowało kilkadziesiąt osób. Głośno śpiewali oni „Nie rzucim ziemi”. Początkowo obsługa karczmy chciała nawet wzywać policję. W końcu uczestników demonstracji, wśród których był syn Wojciecha Gąsienicy Byrcyna, Kacper, oraz Maria Gruszka, wpuszczono do środka. - Stok narciarski służy dla czerpania zysków właścicielom wyciągów i daje przyjemność narciarzom, nie może być więc podobnie, jak w przypadku wywłaszczania terenów pod autostrady. Naszym zdaniem ta ustawa w kilku punktach łamie Konstytucję - mówił Kacper Gąsienica Byrcyn. Po konferencji Giertych rozmawiał z góralami i zapewniał ich, że prawo własności jest w ustawie odpowiednio chronione. Te argumenty nie trafiały jednak do górali. - To zbójeckie prawo, jak za komuny, będziemy dalej protestować - mówiła Maria Gruszka.

Po demonstracji przedstawiciele kilku rodów góralskich zapowiedzieli przygotowanie listu z protestem, skierowanego do marszałka sejmu Marka Jurka. - Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi narciarstwa, czy narciarzom, politycy muszą jednak zrozumieć, że u nas własność znaczy więcej, niż na Zachodzie - tłumaczy Irena Gąsienica Roj. - Takie projekty godzą w sprawiedliwość, w demokrację. Przez lata byliśmy pod zaborami, potem przyszła komuna. Nikt nie szanował własności, a teraz przygotowuje się takie projekty. Zdaniem Waldemara Sobańskiego, właściciela stacji narciarskiej na Szymoszkowej, problem powinien być szybko rozwiązany od strony prawnej. Biznesmen inaczej odczytuje znaczenie słowa demokracja. - W tej chwili właściciel działki może zażądać dowolnej kwoty za dzierżawę. Często jest tak, że kwota ta przekracza wartość gruntu budowlanego. Mamy przecież demokrację, a to rządy większości. Na stokach 90 proc. ludzi zgadza się na dzierżawę, a potem mamy jakby liberum veto jednej czy dwóch osób. To się musi zmienić, bo narciarze przestaną do nas przyjeżdżać i stracą na tym wszyscy mieszkańcy - ­mówi Sobański. Posłowie LPR zapowiadają, że projekt ustawy może trafić pod głosowanie w Sejmie już 24 stycznia, tak, aby wszedł w życie przed końcem lutego i zaczął obowiązywać jeszcze tej zimy. W dużej mierze wprowadzenie nowych przepisów zależy jednak od poparcia innych ugrupowań w Sejmie. - Moim zdaniem ten projekt w zbyt dużym stopniu ogranicza prawo własności - zauważa Andrzej Gut Mostowy, poseł Platformy Obywatelskiej. – Oczywiście, rozwój turystyki i narciarstwa jest ważny, ale chyba autorzy ustawy trochę przesadzili. W projekcie zapisane jest na przykład, że jeżeli faktycznie wyrządzone szkody będą wyższe, niż ustalone przez sąd wynagrodzenie, właściciel może dochodzić wyrównania szkody. Takie wyrównanie powinno mu się należeć z urzędu. W najbliższych dniach przeprowadzę rozmowy z różnymi środowiskami na temat ustawy. - Ta ustawa idzie w dobrym kierunku. Dla górskich terenów ważny jest rozwój turystyki. Nie czytałem konkretnych zapisów, proponowanych przez LPR, ale myślę, że po konsultacjach można będzie poprzeć ten projekt - twierdzi inny poseł z naszego okręgu wyborczego, Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Pełka
Tygodnik Podhalański 2/2006 

Ciekawe co dzisiaj, w 2021 roku myślicie o pomyśle wprowadzenia "Prawa śniegu" 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Bagienny dziadek 2021-02-12 16:33:42
Do @ceper jest wiele działek na sprzedaż kup i udzielaj się społecznie dobrodzieju !najłatwiej rządzić cudzym,gołodupcy krzyczą najgłośniej.
Ceper 2021-02-12 02:17:56
Widzimy tylko jak kilku dkretyniałych prymitywnych górali broni nawet nie wiedząc dokładnie czego. W umysłach są tak prymitywni, że nawet nie dostrzegają, że sami na tym tracą te dutki za którymi aż sk się trzęsą, że nawet diabłu by się sprzedali. Kiedyś Librum Veto rozwaliło Polskę, dzisiaj lokalnie rozwala inwestycje w turystykę, które dały by dochód wszystkim. Kiedyś był problem na Gubałówce, zresztą dalej jest a pobieranie opłaty 2 razy to jest już rozbój i bandytyzm. Ale znów mamy zamknięty i podzielony stok na Nosalu. Niestety to głupota i czystą zachłanność są królowymi Polski. A w Zakopanem na pewno. I skutecznie hamują rozwój.
kopciuszek 2021-02-09 16:58:26
@Radosław. To byłoby najskuteczniejsze rozwiązanie. Ale u nas urzędnicy powinni być wymieniani częściej, tak co 5 lat (bo to cwane skurczybyki i szybko się adaptują). I powinna być zasada że urzędnik nie może pracować bliżej niż 500 km od rodzinnej miejscowości. Myślę również że jakakolwiek odpowiedzialność osobista, osobistym majątkiem, za popełniane w czasie "służby" przestępstwa, byłaby zbawienna.
Ale jest, jak jest. Kartonowo i fikcyjnie.
Radosław 2021-02-08 13:30:46
@kopciuszek. Jak już wzorujemy się na zachodzie to tam w takich miejscowościach jak Rabka czy Szczawnica i mniejszych, służby są wymieniane co 7 lat aby się za bardzo nie "integrowały" z miejscowymi.
Szogun 2021-02-08 12:38:35
Z basenu Giertycha we Włoszech też powinni ludzie korzystać, bo przecie jest prawo do wody.
kopciuszek 2021-02-08 11:41:55
Prawo "śniegu" się nie przyjęło. Ale prawo "ścieku" działa bez zarzutu. Każdy może mieć dziurawe szambo lub spuszczać bezpośrednio do rowu albo potoka. Przy czym gwarantowana jest pełna bezkarność bo sąsiad na sąsiada nie doniesie bo sam korzysta z pełni "praw i wolności". A jak nawet jakiś donos się trafi to służby nie reagują. Bo tam też sąsiedzi pracują, więc jak tu sprawdzać sąsiada?
A potem lament bo woda niezdatna, gdzie beczkowozy, za co płacimy, skandal, bezprawie, chcą nas otruć, łapaj złodzieja...
Jakie to góralskie...
Canadian 2021-02-08 10:24:04
A dzis Pan Giertych bardziej na lewo( chodz sadzac po histori rodzinnych,raczej mocno na prawo). Pan Gut na prawo. W miedzyczasie PKL sprzedany i odkupiony ze stratami ponad 1 mld zl( my za to placimy). A zycie toczy sie dalej. Polityka w Polsce pokazuje, ze oni tam sa tylko dla pieniedzy. Ludzi, wlasnosc prywatna itp, mozna wlozyc sobie za ucho. Pozdrawiam
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE, POMOC W KUCHNI, CIUCHOLAND. 885 056 298.
 • KANCELARIE PRAWNE
  ADWOKAT KAROLINA SZEWS - FILIA W KROŚCIENKU. KSK Legal Kancelaria Adwokacka - Adwokaci Karolina Szews, Sabina Klempka - informuje o otwarciu filii w Krościenku, ul. Jagiellońska 63, Krościenko. Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek w godz. 10:00-17:00. Tel. 576 665 933, e-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
  E-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
 • PRACA | szukam
  Przyjmę zlecenia na lazienki i kuchnie od podstaw po biały montaż tj.(demolka, hydraulika, elektryka płytki i biały montaż ) Wieloletnie doświadczenie. 518016409marcindol21@gmail.com
  Tel.: 518016409
  E-mail: marcindol21@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KADR I PŁAC. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, deklaracji podatkowych PIT, PFRON, - Obsługa i terminowa realizacja obowiązków w zakresie PPK, - Przygotowywanie umów o pracę, aneksów i świadectw pracy, - Prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, - Sporządzanie i rozliczanie umów cywilnoprawnych, - Rozliczanie czasu pracy, - Prowadzenie bieżącej ewidencji urlopów pracowniczych, zwolnień lekarskich, - Kontrolowanie terminów badań lekarskich i szkoleń BHP, - Prowadzenie spraw i rozliczeń związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, - Sporządzanie raportów i zestawień kadrowych na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Praktyczna znajomość przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zasiłków i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Doświadczenie zawodowe w obszarze kadr i płac, - Dobra znajomość programów: Płatnik, MS Office (w szczególności Ms Excel), mile widziana znajomość Comarch ERP Optima, - Odpowiedzialność, dokładność, terminowość, bardzo dobra organizacja pracy, - Zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Wiatam do sprzedani kury nioski brojlery kaczki gęsi pasze i inne zapraszamy do kontaktu 503568044 na terenie Podhala Orawy możliwy transport. 503568044
  Tel.: 503568044
 • SPRZEDAŻ | różne
  SERKI małe i duże. 531 357 698.
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO. Możliwość przyuczenia. Również KRAWCOWĄ - szycie chałupnicze lub na miejscu. Nowy Targ. 536 740 251, 601 789 299.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 609 820 345.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność - Tel. 601 544 244
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-02-25 14:01 Wyciąg w poczekalni 1 2021-02-25 13:15 Na parkingach w Kirach sporo samochodów 2021-02-25 12:40 Błękit i biel 2021-02-25 12:20 Słupek graniczny (WIDEO) 2021-02-25 11:17 Na Podhalu 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 2021-02-25 10:10 Podhale musi odrabiać straty. Porażka w Jastrzębiu 1 2021-02-25 10:00 Podziękowanie 1 2021-02-25 09:30 Koniec utrudnień na zakopiance 2021-02-25 09:25 Górale z Pensylwanii tęsknią za ojczyzną 3 2021-02-25 09:00 Na Kopie Kondrackiej zawsze pięknie 2021-02-25 08:30 Uwaga! Bardzo zła jakość powietrza w Mieście 2 2021-02-25 08:00 Strażnicy zebrali nakrętki dla Lenki 2021-02-25 07:00 Polskie wojsko marznie 1 2021-02-24 22:10 Zespół Orawiacy zaprasza 2021-02-24 21:31 Ekologia w kotłowni. Dofinansowanie dla mieszkańców 1 2021-02-24 20:53 Zderzenie w Białce Tatrzańskiej 2021-02-24 20:50 Nocna akcja ratunkowa na Orlej Perci (ZDJĘCIA) 4 2021-02-24 20:31 Chce wbiec na Rysy wiele razy w ciągu dnia 9 2021-02-24 19:59 Groźna kolizja w Jabłonce 2021-02-24 19:51 Udogodnienia na nowych osiedlach 2021-02-24 19:48 Pożar samochodu na zakopiance (ZDJĘCIA) 2 2021-02-24 19:44 Polskie wojsko marznie - finał naszego dziennikarskiego śledztwa (WIDEO) 8 2021-02-24 19:00 Za mało kursów na trasie Zakopane Nowy Targ. Pasażerowie zostają na przystankach 5 2021-02-24 18:14 Prokuratura ponownie zajmie się wypadkiem na Krupówkach. Kto odpowie za tragedię? (WIDEO) 5 2021-02-24 18:03 Usiądź, poczytaj. Konkurs dla czytelników 2021-02-24 17:31 Nasi w Euroregionie 2021-02-24 16:45 Wyruszą by zaprotestować przeciw ograniczaniu praw rodzica 2021-02-24 16:01 Elektromobilny Zdrój 2021-02-24 15:30 Gmina dowozi mieszkańców na szczepienie 1 2021-02-24 15:00 Znamy rządowe decyzje dotyczące obostrzeń 6 2021-02-24 14:30 Pomoc na czas pandemii 1 2021-02-24 14:07 Podhalanka ręka w rękę z Muzeum Tatrzańskim 1 2021-02-24 13:42 Dzwonią i podają się za funkcjonariuszu CBŚP 2021-02-24 12:56 Sprawa fatalnego wypadku na Krupówkach nie jest zakończona 8 2021-02-24 12:19 Szlaban spadł na chłopca 13 2021-02-24 12:14 Jest decyzja w sprawie przedszkola w Rabce 4 2021-02-24 11:41 Kasprowy oblężony. Trudno się dziwić, pogoda jest piękna (WIDEO) 3 2021-02-24 11:37 Poszukiwania turysty w Gorcach 2021-02-24 11:23 Lawina jak rzeka śniegu (WIDEO) 1 2021-02-24 10:40 Wzrost liczby zakażeń w Polsce i na Podhalu 2021-02-24 10:00 Nasz bohater w Londynie 2021-02-24 09:25 Dziś poznamy decyzje rządu. W niektórych regionach hotele będą zamknięte? 7 2021-02-24 09:20 Nowotarska uczelnia bez rzeczniczki prasowej 2021-02-24 09:00 Pierwsza noc bez przymrozków. Kolejny wiosenny dzień 2021-02-24 08:01 Bliżej przyrody 2021-02-23 21:45 Aneta zbiera pieniądze na kosztowne badania 2 2021-02-23 21:00 Czas na lepienie bałwanów 2021-02-23 20:15 Bajka z przytupem 2021-02-23 19:45 Ruszyła kolejna edycja konkursu "Kapliczki Małopolskie" 3 2021-02-23 19:00 Zakopianka wkrótce przejdzie ponad zakopianką 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

Advertisement Advertisement