Reklama

2021-02-17 15:17:23

Reklama

Nowy Targ

Sąd uchylił kary nałożone na pielęgniarki z Zakopanego

Przepisy dotyczące przerw w pracy, jakie obowiązują w szpitalu powiatowym pod Giewontem, są niezgodne z polskim Kodeksem Pracy i przepisami unijnymi.

"Kamień z serca", "Wielka radość" - to pierwsze komentarze pielęgniarek, które usłyszały dziś wyrok Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Pielęgniarki wygrały właśnie proces z dyrekcją szpitala powiatowego w Zakopanem. 


- Sąd uznał dziś, że obowiązujący w zakopiańskim szpitalu regulamin pracy w zakresie przerw jest niezgodny z Kodeksem Pracy, jaki obowiązuje w naszym kraju i z przepisami Unii Europejskiej - wyjaśnia mecenas Karolina Szews, która reprezentuje zakopiańskie pielęgniarki - Sąd uchylił kary nałożone przez dyrekcję szpitala powiatowego w Zakopanem. 

Przypomnijmy, że dzisiejszy wyrok to pokłosie opisywanej przez Tygodnik Podhalański w zeszłym roku kontrowersyjnych kontroli, jakie nocą przeprowadzane były w zakopiańskiej placówce. Właśnie po takiej nocnej kontroli z 10 na 11 września, która prowadzona była o godz. 3 nad ranem, dyrekcja ukarała pielęgniarki za rzekome spanie podczas dyżuru. Jak zaznaczają Związki Zawodowe Pielęgniarek i Położnych, zakopiańskie pielęgniarki po prostu korzystały z przysługującej im 15-minutowej przerwy w pracy. A dziś walczyły nie tylko o swoje dobre imię, ale o prawa pracownicze dla personelu medycznego w całej Polsce. 

rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
fikcja 2021-02-19 13:25:41
@pracodawca
"Pamiętajcie jak są powiatowe, miejskie to każde miasto dba o swoje a tak na górze ktoś lekką ręką zlikwiduje pół szpitala bo uzna że na podhalu nie potrzebny."

Obiecujemy że będziemy pamiętać jak starostwo i miasto dba o szpital pozostawiając dyrekcji wolną rękę w zakresie sukcesywnej redukcji i likwidowania poszczególnych oddziałów. Ostatnio zamach na oddział położniczy się nie powiódł bo była chryja przed wyborami. Ale skutecznie likwiduje się go na raty, tak żeby nie robić burzy i żeby mieszkańcy się nie dowiedzieli. Jak już nie będzie żadnej położnej na stanie to sam NFZ odmówi szpitalowi kontraktu na położnictwo i zwali się winę na procedury.

"Pamiętam czasy jak salowe słały łózko z pościelą lekarzom na dyżurze a się mogli wyspać a pacjent czekał do rana w razie potrzeby na lekarza."

Jeśli pamiętasz takie czasy to już stanowczo czas na emeryturę. Teraz może salowe nie ścielą łóżek lekarzom a i tak ciężko się na nich doczekać. A salowe pewnie wolałyby słać te łóżka lekarzom, żeby tylko dyrekcja nie szczuła ich i nie gnębiła psychicznie.

"I jak pamiętam były to czasy jak szpitale były ministerialne."

Dobrze że się boicie przejęcia przez ministerstwo :-) Wreszcie ktoś rozgoni tą sitwę.
pracodawca 2021-02-17 21:43:46
Jednak to trochę hipokryzja, bo ja czy każdy inny jak idzie do pracy to nikt w czasie przerwy w pracy nie idzie spać. trudno iść na 15 minut a pewnie poszły na 3 godziny a teraz tłumaczenie.
Lekarze to samo, choć się zmieniło. Pamiętam czasy jak salowe słały łózko z pościelą lekarzom na dyżurze a się mogli wyspać a pacjent czekał do rana w razie potrzeby na lekarza.
I jak pamiętam były to czasy jak szpitale były ministerialne.
Pamiętajcie jak są powiatowe, miejskie to każde miasto dba o swoje a tak na górze ktoś lekką ręką zlikwiduje pół szpitala bo uzna że na podhalu nie potrzebny.
Wtedy się wszyscy obudzicie a nie tylko narzekacie
Kibicując pielęgniarkom . 2021-02-17 18:56:49
Gratulacje. Może wreszcie się otworzą oczy władzom Starostwa. Jaka sytuacja jest w szpitalu wszyscy widzą oprócz Starosty. Pracownicy chcą być traktowani z szacunkiem. We wszystkich zakładach pracy. To ważny wyrok nie tylko dla pracowników szpitala. Pokazuje że pracodawca nie może bezkarnie gnoić pracowników. A i wybory samorządowe są już prawie za dwa lata..... Będziemy obserwować p. Starosto czy coś w szpitalu się zmieni zarówno w kwestii traktowania pracowników jak i pacjentów. Pytanie- ile ostatnio zwolniło się położnych i dlaczego? Ile łóżek obecnie liczy oddział ginekologiczny? Czy jeśli dalej personel ginekologii będzie zwalniany oddział przestanie istnieć?
Alutka 2021-02-17 17:44:33
E, no wiecie - wiadomo że pielęgniarki na dyżurach nocnych śpią jesli nie ma akurat cięzkich pacjentów to dyżurując we dwie po zrobieniu koniecznych czynnośi typu rozdanie leków - jedna idzie kimac na 3 godziny a potem druga ją budzi i sama idzie spać. Wszędzie jest taka praktyka. Generalnie pielęgniarki się organizuja tak żeby im też było wygodnie, bo siedzieć na baczność jak nie ma potrzeby byle dyrekcja się cieszyła to średni sens.
fikcja 2021-02-17 17:29:14
"obowiązujący w zakopiańskim szpitalu regulamin pracy w zakresie przerw jest niezgodny z Kodeksem Pracy"
Sąd się nie zna. Starosta by Wam powiedział że "JEST PIĘKNIE".
Ale dyrekcja podpadała już tyle razy i to na znacznie cięższe paragrafy, że ma już przećwiczone spadanie na cztery kopyta. Tu się przypudruje, tam przeczeka, tego uciszy, tamtemu zamknie twarz. Nadzór starostwa nad szpital to kpina i skandal.
Mam nadzieję że zgodnie z zapowiedziami szpitale powiatowe przejdą pod ministerstwo i oni zaprowadzą porządek bo to jest zamach na zdrowie i życie mieszkańców.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, wypowiedź ze stycznia:
"Nie ukrywam, że nad takim projektem w tej chwili pracujemy. Myślę, że do końca lutego on już będzie gotowy. Myślę, że do końca marca ten projekt zaprezentujemy opinii publicznej i on będzie w konsultacjach".
"Epidemia pokazała właśnie, że niektóre podmioty lecznicze zdecydowanie nie radziły sobie z tym stanem epidemicznym, utrudniając niejednokrotnie dostęp pacjentów do świadczeń medycznych".

Nic dziwnego, bo dyrekcje zamiast działać czekały na "telefon od morawieckiego". Robić nie ma komu a pensyjki lecą.

Przy okazji. Jak tam oddział położniczy, Panie Starosto? Czy wszystkie położne zostały już psychicznie zmobingowane do rezygnacji z pracy...? Będzie premia dla kierownictwa za optymalizację?
abc 2021-02-17 16:05:07
W takiej sytuacji dyrekcja za prześladowanie pracowników powinna zostać zwolniona. Decyzja należy do Pana starosty Piotra Bąka. Ciekawe jak wygląda jego egzekwowanie prawa i sprawiedliwości. Chyba jednak opowiada się on za prześladowaniami mieszkańców i swoich wyborców. Jak było za Makowskiego tak i na wieki wieków.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE, POMOC W KUCHNI, CIUCHOLAND. 885 056 298.
 • KANCELARIE PRAWNE
  ADWOKAT KAROLINA SZEWS - FILIA W KROŚCIENKU. KSK Legal Kancelaria Adwokacka - Adwokaci Karolina Szews, Sabina Klempka - informuje o otwarciu filii w Krościenku, ul. Jagiellońska 63, Krościenko. Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek w godz. 10:00-17:00. Tel. 576 665 933, e-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
  E-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
 • PRACA | szukam
  Przyjmę zlecenia na lazienki i kuchnie od podstaw po biały montaż tj.(demolka, hydraulika, elektryka płytki i biały montaż ) Wieloletnie doświadczenie. 518016409marcindol21@gmail.com
  Tel.: 518016409
  E-mail: marcindol21@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KADR I PŁAC. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, deklaracji podatkowych PIT, PFRON, - Obsługa i terminowa realizacja obowiązków w zakresie PPK, - Przygotowywanie umów o pracę, aneksów i świadectw pracy, - Prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, - Sporządzanie i rozliczanie umów cywilnoprawnych, - Rozliczanie czasu pracy, - Prowadzenie bieżącej ewidencji urlopów pracowniczych, zwolnień lekarskich, - Kontrolowanie terminów badań lekarskich i szkoleń BHP, - Prowadzenie spraw i rozliczeń związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, - Sporządzanie raportów i zestawień kadrowych na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Praktyczna znajomość przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zasiłków i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Doświadczenie zawodowe w obszarze kadr i płac, - Dobra znajomość programów: Płatnik, MS Office (w szczególności Ms Excel), mile widziana znajomość Comarch ERP Optima, - Odpowiedzialność, dokładność, terminowość, bardzo dobra organizacja pracy, - Zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Wiatam do sprzedani kury nioski brojlery kaczki gęsi pasze i inne zapraszamy do kontaktu 503568044 na terenie Podhala Orawy możliwy transport. 503568044
  Tel.: 503568044
 • SPRZEDAŻ | różne
  SERKI małe i duże. 531 357 698.
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO. Możliwość przyuczenia. Również KRAWCOWĄ - szycie chałupnicze lub na miejscu. Nowy Targ. 536 740 251, 601 789 299.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 609 820 345.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność - Tel. 601 544 244
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-02-25 14:59 Zabójstwo Pershinga 2021-02-25 14:45 Kolejny pies zagryziony przez zaprzęgowe husky 2021-02-25 14:01 Wyciąg w poczekalni 1 2021-02-25 13:15 Na parkingach w Kirach sporo samochodów 2021-02-25 12:40 Błękit i biel 2021-02-25 12:20 Słupek graniczny (WIDEO) 2021-02-25 11:17 Na Podhalu 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem 2021-02-25 10:10 Podhale musi odrabiać straty. Porażka w Jastrzębiu 1 2021-02-25 10:00 Podziękowanie 1 2021-02-25 09:30 Koniec utrudnień na zakopiance 2021-02-25 09:25 Górale z Pensylwanii tęsknią za ojczyzną 3 2021-02-25 09:00 Na Kopie Kondrackiej zawsze pięknie 2021-02-25 08:30 Uwaga! Bardzo zła jakość powietrza w Mieście 2 2021-02-25 08:00 Strażnicy zebrali nakrętki dla Lenki 2021-02-25 07:00 Polskie wojsko marznie 1 2021-02-24 22:10 Zespół Orawiacy zaprasza 2021-02-24 21:31 Ekologia w kotłowni. Dofinansowanie dla mieszkańców 1 2021-02-24 20:53 Zderzenie w Białce Tatrzańskiej 2021-02-24 20:50 Nocna akcja ratunkowa na Orlej Perci (ZDJĘCIA) 4 2021-02-24 20:31 Chce wbiec na Rysy wiele razy w ciągu dnia 9 2021-02-24 19:59 Groźna kolizja w Jabłonce 2021-02-24 19:51 Udogodnienia na nowych osiedlach 2021-02-24 19:48 Pożar samochodu na zakopiance (ZDJĘCIA) 2 2021-02-24 19:44 Polskie wojsko marznie - finał naszego dziennikarskiego śledztwa (WIDEO) 8 2021-02-24 19:00 Za mało kursów na trasie Zakopane Nowy Targ. Pasażerowie zostają na przystankach 5 2021-02-24 18:14 Prokuratura ponownie zajmie się wypadkiem na Krupówkach. Kto odpowie za tragedię? (WIDEO) 5 2021-02-24 18:03 Usiądź, poczytaj. Konkurs dla czytelników 2021-02-24 17:31 Nasi w Euroregionie 2021-02-24 16:45 Wyruszą by zaprotestować przeciw ograniczaniu praw rodzica 2021-02-24 16:01 Elektromobilny Zdrój 2021-02-24 15:30 Gmina dowozi mieszkańców na szczepienie 1 2021-02-24 15:00 Znamy rządowe decyzje dotyczące obostrzeń 6 2021-02-24 14:30 Pomoc na czas pandemii 1 2021-02-24 14:07 Podhalanka ręka w rękę z Muzeum Tatrzańskim 1 2021-02-24 13:42 Dzwonią i podają się za funkcjonariuszu CBŚP 2021-02-24 12:56 Sprawa fatalnego wypadku na Krupówkach nie jest zakończona 8 2021-02-24 12:19 Szlaban spadł na chłopca 13 2021-02-24 12:14 Jest decyzja w sprawie przedszkola w Rabce 4 2021-02-24 11:41 Kasprowy oblężony. Trudno się dziwić, pogoda jest piękna (WIDEO) 3 2021-02-24 11:37 Poszukiwania turysty w Gorcach 2021-02-24 11:23 Lawina jak rzeka śniegu (WIDEO) 1 2021-02-24 10:40 Wzrost liczby zakażeń w Polsce i na Podhalu 2021-02-24 10:00 Nasz bohater w Londynie 2021-02-24 09:25 Dziś poznamy decyzje rządu. W niektórych regionach hotele będą zamknięte? 7 2021-02-24 09:20 Nowotarska uczelnia bez rzeczniczki prasowej 2021-02-24 09:00 Pierwsza noc bez przymrozków. Kolejny wiosenny dzień 2021-02-24 08:01 Bliżej przyrody 2021-02-23 21:45 Aneta zbiera pieniądze na kosztowne badania 2 2021-02-23 21:00 Czas na lepienie bałwanów 2021-02-23 20:15 Bajka z przytupem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Advertisement Advertisement