Reklama

2021-02-18 19:30:48

Reklama

Zakopane

Dewastacja Budrysówki a w tle zarzut bezprawnego włamania

Konserwator zabytków twierdzi, że remont w Willi "Budrysówka" odbywa się bez uzgodnień konserwatorskich. Właściciel obiektu broni się oskarżając służby konserwatorskie o włamanie.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków alarmuje na swym profilu społecznościowym: "Dewastacja Budrysówki -willi generała Sosnkowskiego w Zakopanem. Prace prowadzone w budynku bez pozwoleń doprowadziły do zniszczenia zabytkowych wnętrz. Zniszczono bramę wjazdową zastępując ją współczesnym kiczem" - czytamy we wpisie.   


O prowadzony remont zapytaliśmy właściciela. Poniżej jego odpowiedź na nasze pytania. 
"Informacja przekazana przez Pana Redaktora jakoby w willi Budrysówka, której jestem właścicielem, miało dochodzić do dewastacji zabytkowych wnętrz jest dla mnie absolutnie szokująca, chociaż domyślam się powodów dla których Małopolski Konserwator Zabytków rozpowszechnia tego typu nieprawdziwe informacje.

Powodem tym jest bezprawne wtargnięcie, a właściwie włamanie się przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków przy udziale Miejskiego Konserwatora Zabytków (Natalii Skiepko) wspólnie z innymi osobami na teren mojej nieruchomości. Co więcej odbyło się to przy zdecydowanym sprzeciwie Policji, która uprzedziła konserwatora, że nie udzieli żadnej pomocy albowiem wejście na teren posesji podczas nieobecności właściciela byłoby nielegalne, szczególnie że termin oględzin został przez mojego architekta – pełnomocnika, zaproponowany na dzień 22 lutego. Szczegółowe informacje w tym zakresie posiada Komisariat Powiatowy Policji w Zakopanem, z którym Pan Redaktor powinien się koniecznie skontaktować. Proszę również zwrócić uwagę na treść art. 38 ust. 4 ustawy o ochronie zabytków, który przewiduje obowiązkowy udział właściciela lub osoby przez niego upoważnionej przy czynnościach kontrolnych.

Chcąc zatem przykryć swoje bezprawne czynności, konserwator ucieka się do tego typu działań, jak poinformowanie prasy, o rzekomej dewastacji wnętrz nieruchomości. (...) 
Architekt Jan Słowik Sułkowski to osoba, która odpowiedzialna jest zarówno za projekt budowlany, jak i za całe postępowanie administracyjne, jak również sprawowanie nadzoru autorskiego. Pan Jan Sułkowski jest osobą niezwykle kompetentną, która będzie w stanie udzielić Państwu szczegółowych informacji na temat tego, co zostało uzgodnione z konserwatorem, jakie kroki zostały podjęte, aby te uzgodnienia wdrożyć w życie i na jakim etapie jest aktualnie postępowanie o udzielenie pozwolenia na budowę.

Ja ze swojej strony mogę dodatkowo wskazać, że Pan Jan Słowik Sułkowski wykazał się większą niż to konieczne starannością w działaniu, albowiem jeszcze przed przystąpieniem do opracowywania projektu budowlanego zaprosił konserwatora na oględziny nieruchomości celem ustalenia zakresu dopuszczalnej ingerencji w zabytkowe wnętrza. Miejski Konserwator Zabytków w Zakopanem – Natalia Skiepko, była zatem jeszcze w grudniu 2019 roku w nieruchomości i przekazała swoje zalecenia. Dodatkowo została poproszona już na etapie pozwolenia na budowę o dokonanie stosownych uzgodnień projektu i w tym celu planowane były oględziny na dzień 22 lutego. Tym bardziej zatem bezprawne było wtargnięcie na teren posesji w dniu 17 lutego i to bez jakiegokolwiek uprzedzenia mnie o planowanym terminie przyjazdu.

Bardzo by mi zależało żeby opinia publiczna zapoznała się z tym do jakich bezprawnych, metod ucieka się konserwator zabytków i to w sytuacji, gdy w ogóle nie było podstaw do przeprowadzenia jakiejkolwiek kontroli, a termin oględzin został zaproponowany na konkretny dzień.

Sprawę opiszemy szczegółowo w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego. 

rav 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
sakiewka 2021-02-19 11:21:26
A czy @Pokrzywdzony, kupując nieruchomość był niepoczytalny i nie zdawał sobie sprawy że kupuje budynek, nad którym zgodnie z obowiązującym prawem będzie miał ograniczoną władzę i musi się poddać kontroli urzędników? Chyba jasno to wynika ze wszystkich przepisów, więc do kogo pretensje? Chyba że inwestor kupując już miał gotowy projekt przeróbek z "zapewnieniem klepnięcia" i nie zamierzał stosować się do zapisów prawa a chciał po okazyjnej cenie kupić zabytek żeby go "po znajomości" rozbebeszyć.
I druga kwestia. Czy w ogóle zwrócił się do władz miasta lub konserwatora z propozycją odsprzedania w nienaruszonym stanie lub z prośbą o dofinansowanie remontu, konserwacji???

Drogi @Franku, zakopane ma fundusz ale na imprezy diskopolwe i meliniarskie sylwestry, dziarsko pozbywa się w tym celu działek miejskich. "Stare rudery" nikogo w magistracie nie interesują bo nie da się na nich zarobić. Podejrzewam nawet że istnieje ciche przyzwolenie na swawolne harce inwestorów. Jak zabytek, to właściciel roszczeniowy, domaga się dopłat, współfinansowania remontów i konserwacji. A jak się sfajczy i będzie kurnik dla turystów to jeszcze może jakiś podatek spłynie (jeśli zarejestrują).

Burmistrz na łeb na karku. Trzeba umieć liczyć.
Pokrzywdzony 2021-02-19 10:05:26
Warto zacytować Europejski Trybunał Praw Człowieka który wezwał Rzeczpospolitą do usunięcia stanu , który w sposób systemowy narusza prawo własności : "Sąd w Strasburgu dopatrzył się niedopuszczalnej ingerencji w prawo własności poprzez to, że polska regulacja ochrony zabytków nie przewiduje, w zamian za ograniczenie w korzystaniu z własności poprzez nałożenie wymogów ochrony i konserwacji oraz ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości, żadnej formy rekompensaty - ani w postaci przymusowego wykupu obiektu zabytkowego, ani też zamiany na inną nieruchomość".
Jeżeli dana społeczność twierdzi, że dany budynek ma dla nich zabytkową wartość niech zostanie opodatkowana celem wykonania odpowiednich remontów lub jego wykupieniem.
franek 2021-02-19 09:49:38
Miasto takie jak Zakopane powinno mieć już dawno stworzony specjalny fundusz na wsparcie właścicieli budynków zabytkowych, tak aby wszelkie renonty można było robić nie niszcząc tego co zabytkowe i utrzymując dzięki temu klimat dawnego Zakopanego tam gdzie się da.
A póki co mamy kolejne pożary zabytków albo remonty zmieniające perełki w koszmarki.
I niestety dawne Zakopane znika w oczach.
urzedas 2021-02-18 23:30:19
Niby inwestor tam mieszka z całą rodziną a nikogo nie było hoć możliwości poruszania się są od roku nieco ograniczone ale nie ma się co dziwić modne stało sie na podhalu meldowanie jako miejsce zamieszkania placu budowy bo dzięki temu unika się odbioru budynku więc nadzowrowi budowlanemu umknie kolejna samowolka
Swój 2021-02-18 22:44:54
Aż żal patrzeć co zostało z tak pięknej willi.Nawet za czasów FWP w latach 90 wyglądała lepiej.Tętniło w niej życie przyjeżdżali prawdziwi turyści nie to co dziś.Pachniała dobrą kuchnią a skrzypiące parkiety pastą do podłogi.A teraz wygląda jak upadły anioł.Szkoda że została tak zaniedbana.Żal ogarnia jak się ją pamięta z tamtych lat.
okieminwestora 2021-02-18 22:20:33
Już ze zdjęcia widać że wszystkei okna pozasłaniane od środka płytami ani chybi jakiś srogi remont sie w środku odbywa wiec trudno uwierzyć temu panu że tam mieszka "z żoną i z dziećmi" a tak powaznie to od kilkunastu lat na podhalu roi sie od samowoli budowlanych i neidotyczy to tylko cwaniaków od wszelkiej maści pensjonatów i domków na wynajem ale i tych nowych prywatnych domów bo łańcuszek przekrętów zaczyna sie od architekta ktury bieże prowizje za załatwienie tak żeby inwestor miał co chce a sąsiedzi niech sie użerają potem z takimi samowolkami zacieniającymi ich działki szpecącymi okolice itd byle haj sie zgadzał panu architektowi i ego inwestora było połechtane
Wow 2021-02-18 21:34:54
Kumam, architekt egzorcysta ze wspólnoty nowego testamentu pod wezwaniem złotego mnicha. Każdy projekt kończy się w sądzie. Brawo ty
Jaro 2021-02-18 20:47:07
To Słowik pofruną, nie dość że ostatnio kopiuje wszystko co widzi dookoła to teraz za ratowanie zabytków się zabrał, albo właściciel ściemnia bo samowolę we wnętrzach odwala
Canadian 2021-02-18 20:46:52
Najlepsza jest brama, zamiast B, ABC powinien zrobić beverly hills 90210. Złote wstawki tez niczego sobie. A inwestor pewnie chodzi w butach z węża po budowie i myśli że jest królem stylu...
sakiewka 2021-02-18 20:46:22
Czy ktoś podpowie kto jest właścicielem? I dlaczego mieszka z żoną i dziećmi na budowie? Może trzeba zawiadomić opiekę społeczną? A jak tam mieszka z żoną i dziećmi to dlaczego psa z kulawą nogą nie było?
Ale urwal 2021-02-18 20:26:45
Piękny budynek.
To zbrodnia.
Orn 2021-02-18 20:11:56
Proszę podzwonić 'po byłych' klientach Pana S. Masz Pan problem.
Nie 2021-02-18 20:00:16
Ale piękny budynek. Chłopie jesteś właścicielem perły. Z a kopane tonie w betonie i szklekle. A Pan taki unikat zamieni w pewex?
To jakby staremu Bugatti dodać spojler.
Sito 2021-02-18 19:56:04
Sułkowski:) od 4lat...w sądzie wywalczył. Tak kompetentny ze abc rozpatruje wniosek w Myślę nicach. Współczuję właścicieliwi. Gorzej nie mógł trafić.
zakopian 2021-02-18 19:43:31
ŻEBY TYLKO JAKIŚ NIEUWAZNY ROBOTNIK OGNIA NIE ZAPRUSZYŁ PODCZAS PRAC REMENTOWYCH Z FLEKSA JAKIEGOŚ BO W ZAKOPANEM WOGÓLE SIE STARE BUDYNKI ZABYTKOWE NIE PALĄ ALE WIECIE JAK TO JEST.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA obiektu wielomieszkaniowego w Białce Tatrzańskiej. Proszę dzwonić pon-pt w godz. 12-19: 604 532 074
 • PRACA | dam
  Szukam kobiety do profilowania skór dekoracyjnych - zakład w Nowym Targu. FIRMA RUSNAK. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
  E-mail: shop@vanuba.com
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE, POMOC W KUCHNI, CIUCHOLAND. 885 056 298.
 • KANCELARIE PRAWNE
  ADWOKAT KAROLINA SZEWS - FILIA W KROŚCIENKU. KSK Legal Kancelaria Adwokacka - Adwokaci Karolina Szews, Sabina Klempka - informuje o otwarciu filii w Krościenku, ul. Jagiellońska 63, Krościenko. Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek w godz. 10:00-17:00. Tel. 576 665 933, e-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
  E-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
 • PRACA | szukam
  Przyjmę zlecenia na lazienki i kuchnie od podstaw po biały montaż tj.(demolka, hydraulika, elektryka płytki i biały montaż ) Wieloletnie doświadczenie. 518016409marcindol21@gmail.com
  Tel.: 518016409
  E-mail: marcindol21@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KADR I PŁAC. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, deklaracji podatkowych PIT, PFRON, - Obsługa i terminowa realizacja obowiązków w zakresie PPK, - Przygotowywanie umów o pracę, aneksów i świadectw pracy, - Prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, - Sporządzanie i rozliczanie umów cywilnoprawnych, - Rozliczanie czasu pracy, - Prowadzenie bieżącej ewidencji urlopów pracowniczych, zwolnień lekarskich, - Kontrolowanie terminów badań lekarskich i szkoleń BHP, - Prowadzenie spraw i rozliczeń związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, - Sporządzanie raportów i zestawień kadrowych na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Praktyczna znajomość przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zasiłków i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Doświadczenie zawodowe w obszarze kadr i płac, - Dobra znajomość programów: Płatnik, MS Office (w szczególności Ms Excel), mile widziana znajomość Comarch ERP Optima, - Odpowiedzialność, dokładność, terminowość, bardzo dobra organizacja pracy, - Zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Wiatam do sprzedani kury nioski brojlery kaczki gęsi pasze i inne zapraszamy do kontaktu 503568044 na terenie Podhala Orawy możliwy transport. 503568044
  Tel.: 503568044
 • SPRZEDAŻ | różne
  SERKI małe i duże. 531 357 698.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 609 820 345.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-02-28 19:09 Podhale gra z Jastrzębiem. Najwierniejsi kibice przyszli wspierać hokeistów 2021-02-28 19:00 Ryś już czeka na odkrywców Beskidu Wyspowego 2021 2021-02-28 18:15 Niedźwiedzie budzą się na dobre 2021-02-28 17:30 W cym góralsko siła? (WIDEO) 2021-02-28 16:45 Małych Śwarnych spóźniony Karnawał na Śniegu (galeria zdjęć) 2021-02-28 16:01 Duży korek na zakopiance 2021-02-28 15:35 Podsumowanie weekendu pod Tatrami. Kilkanaście interwencji policji 2021-02-28 14:51 Na Jaszczurówce samochody znowu parkują na chodniku 11 2021-02-28 14:30 Pierwszy krokus na Harendzie 2021-02-28 13:45 Powiew wiosny pod Giewontem 2021-02-28 13:00 Rywalizacja i dobra zabawa na śniegu (WIDEO) 2021-02-28 12:15 Piękne widoki z Palenicy w Kościelisku (WIDEO) 2021-02-28 11:30 Pandemia nie odpuszcza, chociaż mniej zgonów w Polsce z powodu Covid-19 2021-02-28 10:45 Akcja ratowników w trudnej do przejścia jaskini 2021-02-28 10:00 Obnażona hipokryzja 3 2021-02-28 09:00 Weekend z kanaryjskim piaskiem 2021-02-28 08:00 O Chałubińskim w przyszpitalnym plenerze 1 2021-02-27 22:30 Już trzy miliony szczepionek zaaplikowanych 6 2021-02-27 21:58 Spanie w lesie na legalu 2 2021-02-27 21:45 Oddaj krew to nie boli 2021-02-27 21:15 Tysiące worków podrzucanych na przystanki i nie tylko 6 2021-02-27 20:50 Turyści spacerują, policja pilnuje 3 2021-02-27 20:45 Jeszcze pójdziemy w góry - mawiał Antoni Marmol (WIDEO) 2021-02-27 19:59 Bartłomieja Jureckiego podwójne zwycięstwo (WIDEO) 2021-02-27 19:43 Desperat namierzony i odstawiony do szpitala 2 2021-02-27 19:01 Pusty dziecięcy wózek znaleziony pod Wielką Krokwią 1 2021-02-27 19:00 Prowadzę firmę, miałem duży problem z utylizacją odpadów 5 2021-02-27 18:18 Zakręcona akcja dla Andrzejka nabiera rozpędu 2021-02-27 18:13 Piotr Żyła mistrzem świata! 4 2021-02-27 17:30 Nieliczne gminy z dotacją, wśród nich Czarny Dunajec 1 2021-02-27 16:43 Uratowana, potrącona przez auto suczka 2021-02-27 16:00 Pomocy - apeluje do miasta właścicielka restauracji 5 2021-02-27 15:24 Ostatnia droga Antoniego Marmola 2 2021-02-27 15:15 Magiczna Kraina Światła na Gubałówce czynna jeszcze w marcu 2021-02-27 14:30 Bez szczepień i negatywnego testu czeka cię kwarantanna 3 2021-02-27 13:45 Robert Makłowicz u Kliszczaków (WIDEO) 2021-02-27 13:05 Zbiórka na górski wózek dla niepełnosprawnej Ani 1 2021-02-27 12:43 Na Podhalu jedenaście zakażeń, jedna osoba zmarła 3 2021-02-27 12:13 Wirtualny bieg charytatywny (WIDEO) 2021-02-27 11:33 Podziurawiona droga to sprawa dla Czarnego Dunajca 6 2021-02-27 10:07 Kogo można okraść - mówi Sebastian Pitoń z Góralskiego Veta (WIDEO) 14 2021-02-27 10:00 Synu, nie bij 5 2021-02-27 09:43 Niski pułap chmur i bardzo ślisko 2021-02-27 09:00 Stary dom z duszą (WIDEO) 2021-02-27 08:15 Śnieg i chmury, jutro szansa na przejaśnienia 2021-02-27 08:00 Od dziś tylko w maseczkach 13 2021-02-27 07:45 Na śniegu z Małymi Śwarnymi 2021-02-26 23:43 JAK ZARAZIĆ SIĘ WIRUSEM MENTALNYM: etap pierwszy 2021-02-26 22:32 Poranne psotki lubońskiej kotki (WIDEO) 2021-02-26 21:40 MŚ: Wszyscy Polacy awansowali do sobotniego konkursu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-02-28 18:58 1. ceper przepraszam turysta juz tak ma, ze musi dojechac autem do samej bramy albo pod sam wyciag sa tacy co nawet na stok wjezdzaja bo przejsc kilkaset metrow to jest dramat w andach. A nie daj boze jakby trzeba bylo wsiasc do autobusu albo busa. Takze panowie za tydzien lawetka i dzialac. To jest lekarstwo najlepsze. Co do nietrafionych inwestycji drogowych w zakopanem to o wiele berdziej irytujace sa niezliczone progi zwalniajace w okolicy szymoszkowej. 2021-02-28 18:57 2. Zamykam dyskusję w przedmiotowym punkcie. I apeluję o spokój. 2021-02-28 18:21 3. Na szczęście, starosta wie że wasz ból jest większy niż jego, i będzie spał spokojnie. 2021-02-28 18:08 4. Gdzie mają parkować jak nie na chodniku. Po to się zawęża jezdnię i buduje chodnik żeby można swobodnie zaparkować auto pokonując wysoki krawężnik. W następnym roku lub po dwóch wzdłuż krawężnika zbiera się brudna woda deszczowa i wykonuje się kanalizację burzową. W tym kraju nie ma parkingów nawet dla samochodów elektrycznych albo w nagrodę dla kierowców zaszczepionych szczepionką byle nie Sputnik V. Może czas na budowę parkingów wielopoziomowych ale nie ma na to "klimatu". 2021-02-28 18:04 5. BEDZIE PIYKNIE W OSCYKOWIE INO ZAKOPANIANKE UKOŃCOM .HEY 2021-02-28 17:14 6. Panie starosto postawić słupki dodatkowy znak ,Na następny weekend zamówić ze trzy lawety zrobić to co zrobiono na Łysej Polanie wieści szybko się roznoszą gwarantuje za dwa tygodnie nikt tom nie będzie już stał 2021-02-28 16:48 7. Droga redakcjo większość jest za utrzymaniem wysepek i likwidacją parkingu ,nie słuchajcie tych malkontentów.... 2021-02-28 16:40 8. 1. Jakby byłyby słupki to tego artykułu by nie było. 2. Jak chcesz parkingu to nie zabudowuj sobie ostatniego metra. 3. To, że miejskie, nie znaczy, że darmowe. 2021-02-28 16:02 9. Nie redakcjo...zdecydowana większość była przeciwko likwidacji, nie część. Koło nosala, koło przedszkola, koło olczyskiej ten parking ratował lokalnym i turystom zycie. Było normalnie, jest nie normalnie. Starosta nas nie słuchał... 2021-02-28 15:57 10. Budujemy mosty dla Pana starosty...już to pisałem tydzień temu. Zobaczycie co będzie w wakacje jak pandemia będzie w odwrocie. Pod kowalem Sajgon, koło olczyskiej Sajgon a starosta mieszka na drugim krańcu miasta...
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

Advertisement Advertisement