Reklama

2021-04-26 10:00:13

Z archiwum

Rany, rany, jestem napromieniowany

Gdyby w Czarnobylu coś poszło nie tak - cała Europa przypominałaby umarłą Prypeć. Zakopane i Nowy Targ też...

Porozrzucane w nieładzie setki lub nawet tysiące masek przeciwgazowych stały się symbolem dramatycznych wydarzeń z 26 kwietnia 1986 roku. Podłoga jednej z sal prypeckiej podstawówki jest nimi dosłownie usłana. W leżącym zaledwie kilka przecznic dalej przedszkolu można spotkać maski w mniejszym rozmiarze przeznaczone dla przedszkolaków. Scenka z zabawkami: lalkami i pluszakami usadzonymi w kółeczku na malutkich dziecięcych krzesełkach (wszystkie postacie przystrojone w maski przeciwgazowe) to inwencja turystów odwiedzających Prypeć już po katastrofie. Mimo wszystko "rodzajowa scenka" robi naprawdę upiorne wrażenie. Uruchamia wyobraźnię. Co się tu działo 31 lat wcześniej. Mieszkańcy Prypeci nie do końca zdawali sobie sprawę, że nocny wybuch w elektrowni jądrowej skutkował straszliwym zagrożeniem i śmiertelnym skażeniem promieniotwórczym. Władze przez wiele godzin zwlekały z ewakuacją 50-tysięcznego miasta. W tym czasie mieszkańcy dostali potężną dawkę promieniowania. Po południu 26 kwietnia do Prypeci wjechało tysiąc autobusów, w ciągu niespełna trzech godzin ludzie spakowali najpotrzebniejsze rzeczy i odjechali autokarami. Władza tłumaczyła, że wrócą najpóźniej za trzy dniu. Niektórzy nawet uwierzyli w te zapewnienia i cieszyli się na nieplanowany krótki urlop. W mieszkaniu na trzecim piętrze jednego z bloków w centrum ktoś zostawił pieska. Pani albo troskliwy pan zostawił zwierzakowi miskę jedzenia. A żeby psiak nie nabrudził w mieszkaniu, został przywiązany do kaloryfera. Mumię czworonoga można oglądać do dziś. Psiak wygląda jakby spał. Pysk ukryty między łapami. Na szyi wciąż ma obrożę i przypiętą do niej smycz. Tylko kaloryfer jakiś złomiarz wyniósł dawno temu...


Wesołe miasteczko z młynem diabelskim to nieformalny symbol Prypeci. Motyw ogromnej karuzeli pojawia się na każdym niemal zdjęciu z wycieczki do "strefy". Asfalt przestronnego placu mocno już popękany. Cały skwer ogarnia zieleń drzew.  Życie do Prypeci nie wróciło. Pewnie nigdy już nie wróci. Miasto jest kompletnie martwe. Szerokie "prospekty" zarosły drzewa. Główna, dwupasmowa aleja Lenina jest nieprzejezdna od czasu, gdy przegrodziły ją powalone przez burzę pnie. W mieście panuje śmiertelna, przerażająca wręcz cisza. Po zmroku wszystko opanowują egipskie ciemności.

Fudżijamy - tak bywalcy "zony" mówią o kilku najwyższych - 16-piętrowych blokach w Prypeci. Z dachu wieżowców rozpościera się niesamowity widok. Z lasu, który w ciągu ostatnich trzech dekad wziął w posiadanie nowoczesne 50-tysięczne miasto, wyłaniają się dachy co większych budynków. Z tej perspektywy panorama przypomina nieco Prypeć sprzed wielkiej ewakuacji. Na skraju tej sielskiej pocztówki błyszczy się nowy sarkofag, który w tym roku nakrył rozerwany eksplozją czwarty reaktor czarnobylskiej elektrowni. W linii prostej miasto i złowrogą elektrownię dzieli dystans może 4 kilometrów. Z wyższych pięter prypeckich bloków sięgający nieboskłonu słup ognia nad czwartym blokiem, który pojawił się w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, było zapewne widać jak na dłoni. Ci, co widzieli, przyznają ze smutkiem, że była to wyjątkowo piękna, widowiskowa katastrofa...

*
Krystian Machnik, który od paru lat regularnie eksploruje zonę i organizuje wyprawy - nie może się pogodzić z tym, że władzę nad wszystkim, co stworzył tu niegdyś człowiek, przejmują siły przyrody. Na własną rękę Krystian przeprowadził akcję wycinania krzaków zasłaniających niegdyś najbardziej ekskluzywny z prypeckich lokali - położoną na samym brzegu rzeki restaurację. Kolejną akcją - rozświetlania Prypeci, uruchamiania czynnych jeszcze świetlówek w budynkach i niektórych ulicznych latarni - zainteresowały się ogólnoświatowe media. Reżimowa rosyjska telewizja informacyjna Russia Today przeprowadziła wywiad z polskimi eksploratorami. Oczywiście większość akcji inspirowanych przez Krystiana - mówiąc oględnie - nie była skonsultowana z administracją "zony".

*

Prawdą jest, że goszczący w strefie wyłączonej niewiele tam mogą. No, przynajmniej formalnie. Wjazd do wyłączonego rewiru o promieniu 30 kilometrów wokół czarnobylskiej elektrowni jest możliwy po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Ci, co zwiedzają "zonę" zgodnie z zaleceniami, przyjeżdżają tu na jednodniową "objazdówkę", podczas której ze dwa albo trzy razy opuszczają autokar. Robią sobie zdjęcie z nowym sarkofagiem w tle i wyjeżdżają, przechodząc bez stresu szczegółową kontrolę dozymetryczną. Niektórzy z organizatorów takich eskapad dla dodania im dramatyzmu przebierają swoich podopiecznych w białe kombinezony i nakazują poruszać się w maskach, które to eksponaty pod koniec wycieczki jako "napromieniowane" są spektakularnie utylizowane w specjalnych worach. Tymczasem promieniowanie na znacznym obszarze "zony" nie odbiega zbytnio od tego, jakie dozymetr wskaże w Kijowie, Zakopanem czy Warszawie. Ci, co znają "zonę" jak Krystian, potrafią jednak bez trudu wskazać miejsca, gdzie żółte znaczki oznaczające radiację nie zostały ustawione wyłącznie "pod turystów". Bywalcy strefy mówią o takich miejscach "hotspoty". Jednym z bardziej znanych jest cały obszar Czerwonego Lasu. Tu czwarty reaktor wypluł z siebie najwięcej radioaktywnego materiału. Nazwę kompleks leśny zawdzięcza wyjątkowemu czerwonemu kolorowi drzew umierających z powodu napromieniowania. Do dziś do Czerwonego Lasu nie zapuszcza się nikt o zdrowych zmysłach. Skrajem zagajnika przebiega jednak główna droga wiodąca do Prypeci i dalej - do elektrowni. Na obszarze o podwyższonej radiacji uśpione dozymetry zaczynają się budzić do życia. Niegroźne trzaski liczników w miarę przybywających na skali mikrosivertów przechodzą w irytującą melodię alarmu. Czerwony Las to nie jedyny "hotspot" strefy. W Prypeci, w szpitalu, w samym hallu, ktoś zostawił mocno napromieniowaną szmatę. - To musiał być jakiś kompletny debil - bez ogródek ocenia Krystian. Skąd się wziął napromieniowany materiał - można tylko przypuszczać. W podziemiach szpitala zostały zdeponowane ubrania strażaków, którzy jako pierwsi pojechali gasić czwarty reaktor. Wszyscy dostali śmiertelną dawkę promieniowania. W obawie przed nielegalnymi eksploratorami władze zony kazały zasypać wejście do piwnicy lecznicy. Jednak dla "stalkerów" (takie określenie przylgnęło do poszukiwaczy mocnych wrażeń, którzy do strefy przyjeżdżają w raczej szemranych zamiarach) zwały ziemi nie stanowiły większej przeszkody. Odkryli drugie wejście do podziemi, prowadzące z innego budynku. Bura napromieniowana szmata stała się stalkerskim trofeum. Krystian na własną rękę oznakował niebezpieczny nowy "hotspot", w duchu klnąc w żywy kamień nieroztropnych eksploratorów.

*

Bywalcy zony wiedzą, że aby skłonić dozymetr do zamknięcia skali, warto dobrze spenetrować zakamarki prypeckiej fabryki Jupiter, która nie do końca wiadomo, co tak naprawdę produkowała. "Gorące" są też liczne składowiska sprzętu używanego do likwidacji skażenia. Pordzewiałe potężne działa samobieżne, czołgi, buldożery, ciężarówki - wciąż wprawiają dozymetry w natrętne brzęczenie. Jednym z najbardziej znanych hotspotów jest ogromny chwytak wykorzystywany przez likwidatorów do usuwania gruzu z sąsiedztwa czwartego reaktora.

*

Czarnobyl to - oficjalnie - jedyna z nielicznych miejscowości położonych w zonie, gdzie wciąż mieszkają ludzie. Choć elektrownia czarnobylska już wiele lat temu została wygaszona, nadal jest zakładem pracy dla setek ludzi. Większość z nich mieszka w pamiętających komunę obskurnych czarnobylskich blokach. Na głównym placu miasteczka wciąż wznosi się dumnie spiżowy pomnik wodza rewolucji październikowej. Miejsce upamiętniające tragedię sprzed 31 lat prezentuje się mniej okazale. Jednak zona to nie tylko Prypeć, elektrownia i Czarnobyl. Strefa to rozpadające się zabudowania ponad setki wysiedlonych miejscowości. Niektóre z nich, jak wioska Kopaczi, po prostu zapadły się pod ziemię. Wszystkie domy zostały zburzone i zepchnięte przez buldożery do ogromnych dołów, które następnie zasypano. Dziś o Kopaczi przypominają jedynie ustawione na skraju drogi pordzewiałe tablice oznaczające "teren zabudowany". Inne miejscowości - podobnie jak Prypeć - porasta wszędobylski las. Paradoksalnie jedyne miejsca wciąż otaczane troską człowieka to... cmentarze. Dawni mieszkańcy dostają kilka razy do roku pozwolenie na wjazd do strefy po to, by odwiedzić i uporządkować groby bliskich. Strefę zamieszkuje też garstka samosiołów - ludzi wysiedlonych, którzy wbrew zakazom powrócili do swych dawnych domów. Wielu z nich dożyło w strefie sędziwego wieku i nigdy nie odczuwało negatywnych skutków promieniotwórczego skażenia.

*

Czarnobylska elektrownia to kluczowy punkt każdej wycieczki do zony. A ustawiony dwie dekady po katastrofie pomnik "bohaterów, którzy uratowali świat" to ulubione tło dla pamiątkowych fotek. W podobnym bohaterskim tonie jest utrzymana sentencja z pomnika strażaków przed remizą w Czarnobylu, którzy jako jedni z pierwszych pojechali gasić płonący reaktor. Czy jednak opowieści o bohaterach ratujących świat przed nuklearną zagładą to tylko przejaw skłonności do przesady jeszcze z czasów Sowieckiego Sojuza? Niezupełnie. Ci, co znają historię czarnobylskiej katastrofy, pamiętają też o kłopotach przy gaszeniu reaktora i widmie drugiej eksplozji, reakcji łańcuchowej i całkiem realnym zagrożeniu ogromnym wybuchem nuklearnym. Według przewidywań ekspertów, gdyby spełnił się ten czarny scenariusz - zona wyłączona po drugiej eksplozji sięgałaby... Hiszpanii. A cała niemal Europa przypominałaby dzisiejszą Prypeć. Zakopane i Nowy Targ też...

Marek Kalinowski, TP19/2017

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
corona 2021-04-26 20:02:04
niektórzy mówią, że jak tego nie widać to nie istnieje
  • PRACA | dam
    Firma Sport Moda zatrudni na umowę o pracę panią na stanowisko sprzedawca - asystent klienta. Mile widziana znajomość języka angielskiego i obsługi komputera. Wykształcenie średnie. Praca w sklepie firmowym Sportalm i EA7 Emporio Armani Zakopane. E-mail: sportmoda@sportmoda.pl
  • PRACA | dam
    Przyjmę STOLARZA do pracy - Ostrowsko. 502 564 044.
  • PRACA | dam
    Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: OBSŁUGA TOALET. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "OBSŁUGA TOALET"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  • PRACA | dam
    Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kelner"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  • PRACA | dam
    Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: SZCZAWNICA. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o., rozwijając działalność gastronomiczną, poszukuje osób do pracy w kuchni, obsługi klienta oraz sprzedaży w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  • PRACA | dam
    PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Jeżeli: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; Dołącz do nas! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: KIEROWNIK RESTAURACJI - MIEJSCE PRACY: SZCZAWNICA. Opis stanowiska: - Organizacja pracy w restauracji i punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, preferowane w dużych obiektach gastronomicznych, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem oraz ich czasem pracy - tworzenie grafików, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE ZAWIERAJĄCE CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "KIEROWNIK RESTAURACJI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ DO PRACY NA STANOWISKA: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, BARMANKI - Zakopane - 600 035 355.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    OWCZARKI PODHALAŃSKIE TEL. 788-552-449
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI kompleksowo. 796 544 016.
  • PRACA | dam
    CENTRALNY OŚRODEK SPORTU - OŚRODEK PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ (KELNERA) oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725300095. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
  • PRACA | dam
    Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ. Praca co drugi dzień. 666378357
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: MIESZKANIE 2-pokojowe - 507 406 516
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKOJE 1 i 2-OSOBOWE Z ŁAZIENKAMI - 507406516
  • PRACA | dam
    Zatrudnię piekarza lub osobę do przyuczenia. Piekarnia Raba Wyżna. 602151357 881933550marcin.talaga@gmail.com
    Tel.: 602151357
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOM - JABŁONKA CENTRUM. 605 306 294.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C. 603 656 796.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T ( NA BECZKOWÓZ). 603 656 796.
  • PRACA | dam
    Księstwo Góralskie poszukuje pracowników na stanowiska: manager, kucharz, cukiernik, kelner, barman, sushi man. Szukamy ludzi młodych, pozytywnie nastawionych do pracy i życia. Oferujemy stałą prace oraz pewne wynagrodzenie. 602111144 rekrutacja@ksiestwogoralskie.pl
    Tel.: 602111144
  • PRACA | dam
    Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko: POMOC KUCHENNA, PANI SPRZĄTAJĄCA oraz KELNERZY. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
  • PRACA | dam
    Restauracja w Kościelisku zatrudni na umowę o pracę KELNERKĘ lub KELNERA. Warunki do omówienia na miejscu. Telefon kontaktowy 605 277 662.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Tel. 601 544 244
  • PRACA | dam
    Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-05-14 22:01 Zwiedzanie wystaw, spotkania w Muzeum Tatrzańskim. Po remoncie rusza Galeria Hasiora 2021-05-14 21:08 Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Małej zagrała na Skałce 2021-05-14 21:00 Wiemy, ile zebrano dla chorego Wiktora w czasie aukcji w Tatrzańskim Parku Narodowym 2021-05-14 20:29 Nowe fakty w sprawie wesela w Księżówce. To wielka obłuda 13 2021-05-14 19:57 Teraz większy ruch na zakopiance 2021-05-14 19:50 Nie żyje ofiara porannego wypadku w Łapszach 3 2021-05-14 19:43 Na poboczu głównej drogi w Rabce nadal zalegają zwały gnijącego drewna 2021-05-14 19:32 Ukradł znak drogowy, przerobił go i zmylił kierowców ciężarówek 8 2021-05-14 19:31 Pani Marysia wie, co się stało z turystami. A jakie oscypki sprzedaje! (WIDEO) 2021-05-14 19:00 Tak znika stare Zakopane. Będą nowe pensjonaty (WIDEO) 11 2021-05-14 18:38 Wypadek na skrzyżowaniu w Gronkowie. Młodzi ludzie nie zauważyli znaku STOP 6 2021-05-14 18:05 Zderzenie trzech aut w Zubrzycy Dolnej 2021-05-14 17:59 Wolni przedsiębiorcy i skoczkowie dla Wiktorka. Chłopiec walczy z guzem mózgu (WIDEO) 2021-05-14 17:15 W Charytatywnym Rajdzie Koguta wyruszą znad jezior do Zakopanego 2021-05-14 16:59 Noc Muzeów w willi Atma 2021-05-14 16:15 Piątek, a zakopianka prawie pusta. Co się dzieje? 6 2021-05-14 15:33 Auto uderzyło w betonowy przepust w Łapszach. Śmigłowiec ratunkowy na miejscu 1 2021-05-14 15:30 Dariusz Popiela namówił mieszkańców do sprzątania żydowskiego cmentarza. Tym razem w Nowym Targu (WIDEO) 2021-05-14 14:30 Andrzej Bargiel wraca do domu. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa w wysokich górach (WIDEO) 2021-05-14 13:42 Sprzęt do nauki zdalnej dla podtatrzańskich szkół 1 2021-05-14 13:00 Baryton w miejsce tancerza. Kto będzie nowym dyrektorem MOK? 1 2021-05-14 12:15 Będzie 130 nowych lokali - Mieszkanie Plus już powstaje w Mieście 2 2021-05-14 11:28 Na ten dzień restauratorzy czekali 7 długich miesięcy. Niektórzy i tak szykują pozew 6 2021-05-14 11:26 Łączą nas zabytki techniki 2021-05-14 10:45 Zanim będzie za późno. Czy chronisz dziecko przed samobójstwem? 1 2021-05-14 09:59 Zmarł Marian Rogoziński. Był doskonałym kierowcą rajdowym, mistrzem brydża 2021-05-14 08:00 Warsztaty dla lokalnych biznesmenów 2021-05-13 22:00 Wiosenne odloty z Centrum Edukacji Lotniczej 2021-05-13 21:15 Już jutro - wielkie porządki na żydowskim cmentarzu 4 2021-05-13 20:30 Biały Marsz - mała cegiełka naszego redakcyjnego kolegi 1 2021-05-13 19:45 Auto wjechało w dom przy zakopiance 1 2021-05-13 19:30 Nastolatek nie miał właściwego prawa jazdy, ale stracił i to, które miał 2 2021-05-13 19:00 Metoda czarnej skrzynki. Konkurs dla czytelników 2021-05-13 18:31 5 krajów, których obywatele najczęściej pracują w naszym regionie 2021-05-13 18:02 Po torfowiskach wokół Tatr 2021-05-13 17:45 Gaz staje się faktem 3 2021-05-13 17:20 Poznaj Babią Górę 2021-05-13 17:00 Jak zostać miastem 3 2021-05-13 16:15 Korki nadal paraliżują centrum Zakopanego. Czy to już ostatni dzień? 4 2021-05-13 15:30 Tajemnice rękodzieła 2021-05-13 14:38 Nawałnica przechodzi nad Orawą i Rabą Wyżną (WIDEO) 2021-05-13 14:20 Wspomnienia z minionych czasów 2021-05-13 13:44 W Zakopanem burzą dom (WIDEO) 16 2021-05-13 13:00 Nikt bezbłędnie nie napisał 3 2021-05-13 12:15 Jak wygląda strój orawski (WIDEO) 1 2021-05-13 11:30 Widokowa droga krzyżowa. Przejażdżka po pięknych miejscach Podhala (WIDEO) 1 2021-05-13 10:46 Zranione serce Turnioków (WIDEO) 3 2021-05-13 10:00 Agresywna słaba płeć. Mamo nie bij mnie 1 2021-05-13 09:00 Komunikacyjne miasteczko coraz bliżej ukończenia 2 2021-05-13 08:00 Z wieży kościelnej pieśń się niesie 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-05-14 22:41 1. Pewnie naczytali się tych "zapraszających serdecznie" komentarzy tubylców na tym Forum... :)) :)) A tak na serio - Ci co lubią zabawę pewnie i tak przyjadą, dla nich wszystko przygotowane - wesołe miasteczko, diabelski młyn, małpie gaje (nawet na Siwej Polanie) , betonowe koszmarne hotele , wielkie pensjonaty itp . oraz zastępy policji do utrzymania jakiego takiego porządku. No i oczywiście Sylwester Marzeń TVP . Gorzej z prawdziwymi turystami dla których miejsca ani atmosfery już nie ma i nie będzie . 2021-05-14 22:34 2. Nauka płynie z Torunia. Ubogi redemptorysta ledwo przędzie i ciągle prosi staruszków o wsparcie dzieła Maryi. No to co się dziwić ,że w każdym zakątku Polski każdy księżulo " orze jak może". 2021-05-14 22:32 3. Polski Kościół to dno. 2021-05-14 22:22 4. @Dr.Edke. Piernicys, piesi i rowerzyści też, dzisiaj miałem sytuację na dwóch przejściach w Łącku i Krościenku, idzie i nic nie myśli bez zastanowienia tak lelum polelum. Jakby była dziura w przejściu, to by wpadł po uszy a lało. Gdyby zagrzmiało to by go nie ruszyło. Taki, który chciałby popełnić samobuja byłby energiczniejszy i z życiem. 2021-05-14 22:22 5. Tatusiowi pewnie synowa nie pasi co ma bul dopy i go nie zaprosili to zakapował młodych. Co do imprez,typu urodziny,chrzciny wesela i inne.. były całą pandemie i będą... tego nikt nam nie zabroni. 2021-05-14 22:13 6. Cały lockdown wesela są organizowane na Podhalu, Beskidzie Wyspowym itp - tylko głupcy na nie chodzą ale cierpimy niestety my wszyscy 2021-05-14 22:12 7. Szkoda słów. Obłuda i fałsz. 2021-05-14 22:12 8. Pytanie, dlaczego milicja weszła do obiektu dopiero po telefonie z komendy głównej? Może mieli cynka i dobrze wiedzieli co się tam odjaniepawla i był prikaz nie wadzić. Wygląda na to że weselnicy zawsze mieli cynk że jedzie patrol. Dlaczego tylko 2 osoby z 200 zostały spisane? Gdzie sanepid, mandaty, glebowanie, teleskopy, ... A potem się dziwią że nikt nie ma dla nich szacunku. Hańbicie mundur, który nosicie! A dla ojca pana młodego wyrazy szacunku się należą a nie obelgi. Gdyby więcej osób przestrzegało prawa i postępowało uczciwie to do takich sytuacji by nie dochodziło. Zakłamany ciemny ludzie. Robactwo. 2021-05-14 21:46 9. Mają rozmach ....... Im wolno! 2021-05-14 21:40 10. Wszyscy kierowcy powinni przechodzić badania co kilka lat.Jezdza alkoholicy,cukrzyki czy tacy co mają padaczkę.Potem się szuka przyczyny...
2021-05-06 10:16 1. Czy wszystkie 3 budynki zapaliły się w tym samym czasie ? 2021-05-05 11:09 2. Chwała osobom, które dokonały tego dzieła. Kulturę narodu poznajemy również po tym, jak obchodzi się on z przeszłymi pokoleniami dawnych mieszkańców, w tym wypadku polskich Żydów, stanowiących niegdyś jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w zarówno I jak i II Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta świadczy o ludzkiej wrażliwości i humanizmie, sprzyja pojednaniu między narodami i umacnia ekumenizm, przełamuje niedobre stereotypy i opinie. Należy tą inicjatywę wesprzeć! 2021-05-04 18:21 3. znowu przypadkowo się zapaliło.......taki fajny plac.... 2021-04-28 11:38 4. wiktoria o którym spośród tysięcy wymyślonych przez homo sapiens...?! chyba że nie jesteś homo sapiens..... 2021-04-26 07:38 5. Napisałem to, żeby zwrócić uwagę na niepoważne zachowanie rządzących. To do nich skieruj swoje zalecenia żeby dziękowali swojemu Bogu za zdrowie, albo raczej żeby prosili go o rozum. 2021-04-24 12:58 6. Po co te teatrzyki za nasze pieniądze? Przyjechał autem za nasze, kierowca i ochrona za nasze, budowa za nasze... Przyjeżdża i mówi, że jest fajnie i będzie lepiej kiedyś tam. Jak chce odwiedzać to za swoje i prywatnie. Każdy polityk to prostytutka... Zrobi i powie wszystko za pieniądze. 2021-04-22 13:31 7. @Yhm ty człowieku słyszysz się , dziękuj swojemu Bogu że ci nic nie dolega że jesteś zdrowe 2021-04-20 14:16 8. W sumie to jak powstanie hala lodowa to może się okazać przydatna, w końcu stadiony przerabiają na szpitale to z takiej hali będzie można zrobić kostnicę. Inwestycja na czasie w wykonaniu PiS. 2021-04-19 19:41 9. A nie podał kiedy otworzą muzea ? 2021-04-19 09:50 10. Po co tyle zdjęć? Ktoś nie wie jak wygląda Tablet w masce?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka