Reklama

2021-05-30 18:00:46

Reklama

Religia

Przychodzi pastor do proboszcza czyli Baptystów żywot w Rabce

Reklama

O symbolice progu, przekleństwie układu z władzą, balaście tradycji - rozmawiamy z Robertem Boryczką, pastorem Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rabce.

- Jak to jest być baptystą w Rabce?

- Minęło dopiero 3,5 roku, jak przeprowadziliśmy się z żoną na zaproszenie tutejszej, malutkiej społeczności. Raptem jest nas 16 osób. Polubiliśmy Rabkę i rabczan i dobrze się tu czujemy.  

- Przybywa wiernych?

- Większość to osoby starsze, pojawiają się nowe, ale trzeba dłuższego okresu, by ktoś ośmielił się przekroczyć próg. To jest wyzwanie - nie tylko dla katolików, ale także niewierzących. Chyba jest jakaś obawa stygmatyzacji.

- Widać to próg o symbolicznym znaczeniu. Ludzie oglądają się, czy ktoś nie widzi?

- Pierwszą rzeczą, o której myśleliśmy przyjeżdżając i modliliśmy się o to - by ludzie zauważyli, że jesteśmy normalni. Nie jakieś dziwolągi, heretycy...

... Albo sekta...

- No właśnie. Staramy się dać poznać, spotykamy się z ludźmi. Poszedłem na początku przedstawić się burmistrzowi, obydwu proboszczom.

- I jak pastora przyjęli nasi duchowni?

- Myślę, że byli zdziwieni. Ale ogólnie było fajnie, dobrze, przyjacielsko rozmawialiśmy.

- Pastor przyszedł z zaskoczenia z żoną pod rękę, zapukał i...

- Nie, sam poszedłem, a wcześniej zadzwoniłem, umówiliśmy się, nie było więc mowy o zaskoczeniu. Kontakt z ks. Darkiem z górnej parafii wciąż podtrzymujemy, staram się raz do roku go odwiedzić, składamy sobie życzenia na święta. Wydaje się, że jest sympatycznie. Rozmowa z proboszczem dolnej parafii była dobra, ale na tym poprzestaliśmy. To nie przekłada się na jakąś współpracę, ale nie o to chodzi.

- Obawiają się konkurencji?

- Raczej nie, jesteśmy tak malutką społecznością, że wydaje mi się, że nie stanowimy zagrożenia.

- A może pojawiło się jakieś zaproszenie np. z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan?

- Nie, ale myślę, że to trochę wynika z tego, że nie jesteśmy partnerami z naszą liczbą wiernych. Rozmawialiśmy o tym, ale nie chcę, żeby to wyglądało, że przeciągam ludzi do siebie. Ludzie powinni ze świadomością sami wybierać. Tymczasem szczególnie młodzież odchodzi nie tylko od kościoła, religii, ale i od Boga.

- Odchodzą, ale nie przechodzą...

- Oni są zrażeni ogólnie do chrześcijaństwa, wiary. Mówi się, że bierzmowanie to ostatnie pożegnanie z kościołem w obecności biskupa. I trudno jest trafić do młodych ludzi. 

- Mówi pastor, że większość rabczańskich baptystów to osoby starsze. Tymczasem wydawałoby się, że w tym wieku człowiek nie jest skłonny do zmian. To raczej młodzi prędzej się buntują, szukają.

- My zastaliśmy te starsze osoby. Ostatnio 2 osoby koło siedemdziesiątki przyjęły chrzest. To długi proces. Nie mam jakiegoś łatwego dostępu do młodzieży.

- Może przez to, że pastor nie gra na gitarze, nie robi show?

- Akurat nie jestem z tych pastorów (śmiech). Oczywiście, że robiliśmy coś, na przykład mieliśmy monodram, zaprosiłem gości, była pełna kaplica. To było w grudniu, jeszcze przed pandemią. Trochę byłem zaskoczony, że tyle osób przyszło, że chciały zostać na herbatę, porozmawiać. Ogólnie czujemy, że dobrze zostaliśmy tu przyjęci. Nie doświadczyliśmy jakiegoś wyobcowania, a raczej zaciekawienie.

- To z czym pastor chce trafić do górali?

- Mam wrażenie, że ludzie nie znają Pisma Świętego i to jest jeden z powodów, dla których wiara jest bardziej tradycyjna, czasem nieprzemyślana, nieosobista. Zaczęliśmy organizować otwarte spotkania - Biblijny Klub Dyskusyjny. Pojawiały się pojedyncze osoby, ale raczej te, które poznaliśmy przy jakichś okazjach. Próbowałem też w liceum otworzyć taki klub, ale katecheta się zdecydowanie sprzeciwił. W pewien sposób go rozumiem, choć proponowałem, by to było wspólne dzieło. Bardziej zależało mi, by młodzież poznawała Pismo Święte, niż przychodziła tutaj, do zboru. Intencje mam czyste. Jestem też, a może przede wszystkim, członkiem misji Ruch Chrześcijański Mt28. Pracują też w nim ludzie z Kościoła rzymsko-katolickiego. To nie jest duży ruch, około 100 osób. Oprócz tego jestem baptystą i pastorem. 

- W Polsce ludzie raczej "stają się baptystami", niż dziedziczą religię po rodzicach. A jakie były baptystyczne początki pastora?

- To była długa droga. Byłem wychowany w Kościele rzymsko-katolickim. Na studiach zacząłem się zastanawiać nad wiarą, życiem...

- Jakie to studia skłaniały do takich przemyśleń?

- Nie zgadnie pan - ukończyłem AGH, Metale Nieżelazne, czyli z pierwszego wykształcenia jestem hutnikiem. I w czasie studiów trafili do mnie ludzie, którzy przeżyli coś z Bogiem. Przyszli z jakąś ankietą, zadawali pytania, w tym najważniejsze: kim jest dla mnie Jezus Chrystus. I szczerze mówiąc, w tym czasie nie rozumiałem w ogóle, kim. Raczej uważałem Go za mit albo surowego sędziego. Nie był mi potrzebny. O wieczności myślałem, że prawem większości jakoś załapię się do nieba. W zasadzie byłem niewierzący.

- A jaka padła odpowiedź na pytanie?

- Katechizmowa. Jak wyuczyli mnie na religii, że Jezus jest Bogiem i Zbawicielem. Ale potem zacząłem się zastanawiać, czytać Pismo Święte. I znalazłem zdanie z listu do Efezjan, że nie uczynki stanowią o zbawieniu, ale łaska. Jeszcze długo byłem katolikiem, ślub z żoną wzięliśmy w kościele. Wiele rzeczy wzbudzało moje zaciekawienie, ale różne rzeczy budziły niepokój. W końcu umówiłem się z pewnym znanym dominikaninem, którego mi polecono jako znawcę tematyki biblijnej. Zebrałem się w sobie. Miałem całą listę pytań. I podczas tej rozmowy on się zezłościł. Wziął mnie do biblioteki, pokazał mi książki, mówiąc: ja je wszystkie przeczytałem i wiem. A ty dopiero zacząłeś czytać Pismo Święte i o czym mi tu opowiadasz? To było jedno z największych zranień. Bo jak człowiek zaczyna szczerze czytać Biblię, to nasuwają się pytania.

- To chyba normalne.

- Tak, powinno być normalne i miałem nadzieję na otrzymanie odpowiedzi. Nie jestem agresywną osobą z charakteru, to nie były napastliwe pytania. Może ten ojciec dominikanin miał po prostu zły dzień?

- Wrócił pastor do kolegów ze studiów i ich pytań o Jezusa. To byli baptyści?

- Nie. I - nie uwierzy pan - to był ruch misyjny, który spotykał się u redemptorystów i opiekunem jego przez jakiś czas był ks. Tadeusz Rydzyk. Poznałem go osobiście, nawet przysłał mi piękne życzenia na 24. urodziny - "Musimy trwać w winnym krzewie, którym jest Jezus Chrystus". Takie biblijne, do dziś je pamiętam.

Ja "przeszedłem" przez kilka kościołów - byłem w metodystycznym i zielonoświątkowym. Mam przyjaciół w tych kościołach. I myślę, że kościół, denominacja nie mają takiego znaczenia jak osobista relacja z Bogiem i lokalna wspólnota wierzących. 

- Ta droga była wydłużona.

- Przede wszystkim jestem chrześcijaninem, dopiero potem baptystą. I tak chcę myśleć i działać. Byłem też na misjach w Rosji przez 7 lat razem z żoną i innymi członkami ruchu Mt28. Tam Kościół katolicki  jest w mniejszości, a inny miał władzę i dobre relacje z państwem. I zobaczyłem, jak to jest, gdy zaczynają się konszachty z polityką. A jedną z rzeczy wyróżniających baptystów jest oddzielenie Kościoła od państwa. Może też przez to, że nigdzie nie byli Kościołem większościowym. Każdy człowiek, niezależnie od przekonań, powinien mieć wolność życia, jeśli nie wchodzi to w konflikt z ogólną umową, którą tworzy się w państwie. Czy muzułmanin, czy katolik powinien mieć możliwość swobodnego wyznawania swojej wiary. 

- Czy to nie przekleństwo dla kościołów, że mając możliwość wpływania na władzę, dochodzą do przekonania, że moralność można wprowadzać paragrafami?

- A tego się nie da zrobić. Z jednej strony nie sądzę, że prawo tu coś załatwi, z drugiej strony Kościół czy ja jako chrześcijanin mam  prawo powiedzieć np., że aborcja mi się nie podoba i jest to grzech. Ale prawem tej rzeczywistości się nie załatwia. Myślę, że Pan Jezus był kuszony dokładnie, by coś takiego zrobić. Pamiętamy tę scenę na pustyni, gdy szatan go kusi. Idea była taka, by objął panowanie jako król, władca świata. Jezus to odrzucił, bo chciał świat zbawić miłością, dotrzeć do serc ludzi.

W Braciach Karamazow Dostojewski opisuje, jak Jezus przychodzi na świat w czasach inkwizycji. Aresztują go, skazują na śmierć, a w nocy przychodzi do niego Wielki Inkwizytor i  pyta: po co przyszedłeś? Psuć nam wszystko, co zrobiliśmy? I tak zepsułeś wszystko, gdy zamiast przejąć władzę dałeś ludziom wolność. My przyszliśmy i naprawiliśmy wszystko, coś ty zepsuł.

- Można zapytać, co byłoby z Jezusem, gdyby teraz przyszedł na świat?

- Obawiam się, że to samo. Nie byłby rozumiany przez większość ludzi. Niezależnie od tego, co mówią, chcą jakiegoś prawa, przepisów, by było jasne, jak żyć. A Jezus dawał ludziom wolność, oczywiście ograniczoną, ale tylko miłością.

- Każdy woli, jak mu się wyznaczy, co i jak ma robić?

- I tak jest łatwiej, w każdym kościele, choć nie prowadzi to do dojrzałości. A człowiek jest stworzony do tego, by wzrastać, rozumieć Boga coraz bardziej. Czyli musi dokonywać sam wyboru w oparciu o znajomość Boga.

- A myśmy się nauczyli, że wiarę poznaliśmy na lekcji religii i więcej nie trzeba.

- Jednym z problemów chrześcijaństwa było otrzymanie równouprawnienia za cesarza Konstantyna, a potem Teodozjusz uczynił je religią panującą. Nawet reformacja tego nie naprawiła, wprowadzając prawo: czyja władza, tego religia. Związek religii z władzą zawsze jest przekleństwem. 

- Wróćmy na Podhale. Jak pastor trafił do Rabki?

- Nie mogę tego inaczej nazwać, jak interwencją Bożą. Zwykle nasz ruch działa w dużych miastach. W Rabce jednak działał lider z USA i po 20 latach stwierdził, że jest zmęczony, chce pójść gdzie indziej. A ponieważ znaliśmy się, poprosił mnie, bym się modlił czy nie mógłbym poprowadzić tej wspólnoty. A ponieważ nie byłem wtedy pastorem...

- Jak to?

- Jak przyjechałem, byłem pełniącym obowiązki pastora. Już wcześniej w instytucie biblijnym zaliczyłem kilkanaście kursów i uczyłem się też w Ewangelikalnej Wyższej Szkole Teologicznej we Wrocławiu. Mam jakieś oficjalne podstawy, to zostało uznane, w końcu zdałem egzamin pastorski. 2 lata temu zostałem ordynowany. Jako pastor niedawno mogłem udzielić pierwszego ślubu konkordatowego.

- A chrzest?

- Mieliśmy już dwa razy, w sumie przyjęły go trzy osoby.

- Chrzest przez zanurzenie, a rzeki tu płytkie...

- Wynajmujemy basen.

- A z czego utrzymuje się pastor. Ze składek wiernych?

- Nie, nasza wspólnota jest za mała. Stać nas na pokrycie czynszu i pewne wsparcie dla misjonarzy za granicą - w Japonii, gdzie pracuje moja córka, i w jednym z krajów arabskich. Jako pracownik ruchu Mt28 zbieram wsparcie finansowe od społeczności ewangelicznych. 

- Jak wygląda codzienna posługa? 

- Oprócz takich czynności jak chrzest, ślub czy pogrzeb, które zdarzają się u nas rzadko, mamy wieczorne spotkania z wiernymi naszego Kościoła. W czwartki odbywają się spotkania modlitewne, w środę Biblijny Klub Dyskusyjny i w niedzielę nabożeństwo. Dużo kosztuje mnie przygotowanie się do kazań. Trzeba przestudiować Pismo Święte, zrozumieć fragment, jego myśl, próbować rozebrać go w kontekście. Oprócz tego prowadzę kursy biblijne przez internet. Jestem też wykładowca w zielonoświątkowym Krakowskim Seminarium Biblijnym, no i prowadzę Szkołę Misyjną otwartą na ludzi z różnych denominacji. 

- Czyli kazanie nie trwa 10 minut...

- Nie, staram się ograniczać je do 40. Choć rozumiem, że to najważniejsze zadanie, za które pastor będzie rozliczony przed Bogiem. Bo Słowo Boże jest podstawą naszej wiary. Oczywiście pasterzowanie to nie tylko "karmienie owiec" słowem Bożym, ale także opieka, spotykanie, doradzanie.

- O czym marzy rabczański pastor?

- Rzeczywiście, mam pewne marzenie.

- Pełen zbór ludzi?

- Fajne by to było, chociaż bardziej marzę, by ludzie niezależnie od miejsca, gdzie się spotykają, czytali Pismo Święte i tak poznawali Boga, żeby taki dar w nich pozostał. By wiara była świadomym wyborem, a nie wynikała z tradycji. By rodzice potrafili zachęcać dzieci, ale nie przymuszać.

- To jak jako baptysta i rodzic dziecka przyjąłby pastor to, że jego syn zostanie wiernym cerkwi czy adwentystą dnia siódmego?

- Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Nie mam problemu z ewangelicznymi kościołami, jest ich dużo. Kościół prawosławny jednak ma duży bagaż niebiblijnej tradycji, z adwentystami mamy problem trochę z nakazem święcenia soboty jako dnia świętego. Oczywiście wolałbym, by moje dzieci były ewangelicznymi wierzącymi. Zresztą tak jest, synowie chodzą do kościoła zielonoświątkowego, i tutaj u nas też dobrze się czują. Chciałbym przede wszystkim, by mieli żywą wiarę i żyli zgodnie ze słowami Pisma Świętego. 

- A gdyby dzieci zostały ateistami?

- No to co? Nic nie zrobię, mam je kochać, i tyle.

- Ale rzuciłby się pastor jako misjonarz do nawracania?

- Na pewno bolałbym nad tym, modlił się za nie, chciałbym porozmawiać, ale nie rzuciłbym się, by ich nawracać. To tak nie działa. Poza tym to są moje dzieci, mam je kochać takie, jakie są.

- Jaki powinien być rabczański zbór baptystów już wkrótce? 

- Jesteśmy małą wspólnotą, nie mamy siły wnieść w społeczność Rabki tyle, ile bym chciał. A misją kościoła jest bycie odzwierciedleniem charakteru Chrystusa, który pochylał się nad biednymi, ubogimi, chorymi oraz uczył. Kościół ma więc wobec świata zewnętrznego te dwa zadania. Pomoc potrzebującym i głoszenie Słowa Bożego, słowa zbawienia przez wiarę w Niego, w Chrystusa.  I tak powinno być, to samo powinniśmy i chcemy robić i my.
Rozmawiał Józef Figura

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
kierowca123 2021-05-31 07:33:56
Bardzo ciekawy wywiad. Ciekawe ilu Polaków by zostało protestantami, gdyby ruchy protestanckie powstały dziś a nie kilkaset lat temu?
Powtórka 2021-05-30 18:33:58
Józef Figura, pamiętny propagator ruchu ośmiu gwiazdek.
Podszerstek 2021-05-30 18:17:13
Muszę się od razu pochwalić, że po zadawanych pytaniach poznałem, że wywiad jest prowadzony przez pana Figurę.

Reklama
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKA NAD SENIORKĄ 92 lata. W dobrej kondycji fizycznej, chodząca. Ze względu na otępienie wymaga towarzystwa i nadzoru. Oferujemy zamieszkanie okresowo w Zakopanem i w Warszawie. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia na adres mailowy: opieka@intermedix.pl lub telefonicznie: Elżbieta, 692-306-329.
  • USŁUGI | budowlane
    ROBOTY ZIEMNE, ODWODNIENIA, KANALIZACJE. 788 501 666.
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Osiedle pod Magurą w Jabłonce - na sprzedaż - MIESZKANIE NA PARTERZE z ogrodem o pow. 52,69 m2, w cenie 419.000 zł. MIESZKANIE NA PIĘTRZE Z BALKONAMI oraz poddaszem o pow. 55,90 m2, w cenie 449,000 zł. Tel. 734 830 967.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZA. Praca Niemcy. 608729122.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam mieszkanie 35m2 w Zakopanym ulicy Piaseckiego -2 pokojowe b12. 660797241
    Tel.: 660797241
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    DOMOWY CHLEB PSZENNY - 880 363 281.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    DO WYPOŻYCZENIA PRZYCZEPKA DO PRZEWOZU 1 KONIA - 880 363 281
  • USŁUGI | inne
    MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - z pola i w środku - WOLNE TERMINY - 880 363 281.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    SPRZEDAM TANIO- DRZWI PENSJONATOWE, KOMPLETNE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ NOWE KOMFORTOWE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU - DWA POKOJE + SALON. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ KOMFORTOWE MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ W KOŚCIELISKU! PRACA STAŁA: RECEPCJA, MARKETING, PRACE BIUROWE. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIE DOM W ZAKOPANEM (z pokojami pod wynajem). 400 m2. 797 282 569.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKALE pod biura i inne usługi. Zakopane centrum. 508 964 669.
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW GOLV VII, 2.0D, 4x4, 2014r. 732 810 638.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy w pensjonacie dziewczynę dyspozycyjną, uczciwą, umiejącą pracować w zespole Praca na stałe bez zamieszkania w Zakopanem w centrum. Stanowisko sprzątanie/recepcja wydanie/odebranie kluczy W większości zmiana nocna. 505715741
    Tel.: 505715741
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni na stanowiska: POMOC KUCHENNA, ZMYWAK, PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ, OBIERANIE WARZYW. Informacje: 608 495 125.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ WIDOKOWĄ 20 AR. 505 429 375.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE KOMINKOWE BUK I ŚWIERK. DOWÓZ DO KLIENTA. 608 690 989, 608 691 133.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-10-15 23:09 Pożar garażu na Olczy w Zakopanem 2024-10-15 21:38 Damian Rzepiszczak wicemistrzem świata 2024-10-15 21:19 Nowy Targ pamięta o Janie Pawle II 2024-10-15 20:38 Oddaj krew 2024-10-15 20:00 Zbrodnie Podhala - bohater książki Sabały - Zielińskiej domaga się wycofania książek z księgarń (WIDEO) 2024-10-15 19:38 Był taki czas, gdy w Tatrach nie spotykało się nikogo 1 2024-10-15 19:11 Będą zmiany na parkingu przed Morskim Okiem NIESKONCZONE 2024-10-15 18:59 Zanim został zatrzymany rozdał dom i porsche w Zakopanem (AKTUALIZACJA) 21 2024-10-15 18:38 Ryczy i czaruje łanię (WIDEO) 2024-10-15 18:30 Rockowe brzmienie w Kombinacie 2024-10-15 17:59 Dworzec z widokiem na Giewont ma szansę zdobyć tytuł "Dworca Roku" 10 2024-10-15 17:28 Taka niezbyt miła stłuczka na rynku w Nowym Targu 4 2024-10-15 16:36 Pasowanie na uczniów i nagrody dla nauczycieli, czyli wielkie święto edukacji 2024-10-15 16:04 Trwają zapisy do Zakopiańskiego Biegu Niepodległości 2024-10-15 15:39 W środę TPN zamyka popularny szlak w Tatrach 2024-10-15 14:38 Nowy rok akademicki na Akademii Nauk Stosownych w Nowym Targu uroczyście zainaugurowany 2 2024-10-15 13:30 Dziś kultowe Podwórko w Zakopanem 2 2024-10-15 13:00 Ponad 32 tysiące złotych kosztowała walka z barszczem Sosnowskiego 5 2024-10-15 13:00 Kotka znaleziona na Ciągłówce 2024-10-15 12:48 Catering dietetyczny w Gliwicach - jak znaleźć idealną dietę dla siebie? 2024-10-15 12:00 Senior z atrakcjami w Nowym Targu 2024-10-15 11:12 Cmentarz na Pęksowym Brzyzku 2024-10-15 10:59 Trudno o lepsze miejsce na leżakowanie (WIDEO) 3 2024-10-15 10:42 Gdzie najtaniej na narty w Zakopanem? 2024-10-15 10:30 Nowa wystawa czasowa w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym 2024-10-15 09:59 W Tatrach pada śnieg. Od środy piękne dni 1 2024-10-15 09:00 Stanisław Ligas z Zakopanego wicemistrzem świata! 2024-10-15 08:00 Zajęcia dla młodzieży w Teatrze Witkacego 2024-10-14 21:50 Polski taternik doznał urazu nogi w Jastrzębiej Dolinie 2024-10-14 21:00 Zaklinacz grzybów 1 2024-10-14 20:00 Piękne miejsce w Zakopanem na jesienne spacery (WIDEO) 3 2024-10-14 19:30 Botanica - owoc, zieleń i roślina 2024-10-14 19:00 Rośnie punkt biletowy TPN w Kuźnicach 10 2024-10-14 18:30 Twórcze działania w Domu Ludowym 2024-10-14 18:00 W lesie w Zawoi znaleziono zwłoki mężczyzny 2024-10-14 17:23 Komunikacja w zespole - dlaczego ma tak wielkie znaczenie? 2024-10-14 17:00 Szybowiec wystrzelony z procy 2024-10-14 16:30 Wystarczyła godzina czasu 1 2024-10-14 16:00 Jedź do schroniska w Nowym Targu i wróć z pieskiem 2024-10-14 15:30 Pijana ekspedientka w sklepie spożywczym w Zakopanem. Miała problemy z utrzymaniem równowagi 17 2024-10-14 14:59 Poszukiwana Małgorzata Grzeszczak może przebywać w Zakopanem 2024-10-14 14:00 Budowa sieci energetycznej Chabówka - Nowy Sącz na trasie Podłęże-Piekiełko 2024-10-14 13:00 Uwaga na utrudnienia na Chyców Potok 2024-10-14 12:00 Śpiewane życzenia dla nauczycieli od Nucicków (WIDEO) 2024-10-14 11:30 Podrzucone śmieci 8 2024-10-14 10:45 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2024-10-14 10:00 Od środy poprawa pogody. Dziś słońce, we wtorek deszcz 2024-10-14 08:55 Czołowe zderzenie w Podwilku 2024-10-14 08:00 Strażacy ewakuowali ludzi z kolei linowej 2024-10-14 07:00 Kwiatek dla nauczyciela
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-10-15 22:00 1. Niech się biorą za tych dziubdziuberów i wpływaczy co chyba tylko mogą wpłynąć na głupią otumanioną smartfonikami gimbazę. 2024-10-15 20:27 2. Poniekąd były to jednak piękne czasy. Prawda jest jednak taka, że na świecie wiele parków mających na celu ochronę przyrody limituje ilości wejść na szlaki aby chronić unikatowe rośliny i dać zwierzętom ostoję spokoju. 2024-10-15 20:10 3. Już za PRL preferowano oświadczenia ale nie przyjęły się z powodów przedstawionych w poprzednich komentarzach. 2024-10-15 19:52 4. "Gdyby był prominentnym członkiem partii albo księdzem to nikt by go nie tknął" @goral, wniosek z tego, że ks Olszwski nie jst.... księdzem???? Że Romanowski, Żiobro, Kamiński Wąsik nie są prominentnymi członkami partii? No, chyba, że miałeś na myśli księży i prominentnych polityków innej partii, jak grodzki, myrcha, nowak, karpiński.... Ale taki naiwny nie jestem! @jarek, kiedy ty masz czas na konwencje PO, jak ty cały czas oglądasz TVRepublika? 2024-10-15 19:50 5. Chyba nie so końca dworzec roku. Brak elektronicznych wyświetlaczy na peronach. Przechowalnia bagaży z kilkoma szafakami to porażka. Toaleta to pomylja , przydalby by sie prysznic. Warto to poprawić i wtedy może dogominy jakieś standardy. 2024-10-15 19:41 6. Idol gimbazy... Może się w końcu weźmie za normalną robotę nierób. 2024-10-15 19:31 7. Wtym konkursie startuje takze dworzec w Koninie wraz z centrum handlowym Dekada. To jest dopiro ohyda. Cieszcie sie ze macie piekny i funkcjonalny dworzec. U nas w Koninie przyzdni stojac przed dworcem pytaja jak dojsc do dworca To jest dopiro cyrk. 2024-10-15 19:21 8. "Za kogo macie państwo swoich czytelników i dlaczego za debili?" @ona, przykład idzie z góry. Od samego rudzielca. Wystarczy poczytać nastroje na Jagodnie po roku uśmiechniętej Polski 2024-10-15 19:15 9. Oczywiście że nie, sołtys nadal jest hodowcą gruli z Harendy a najlepiej świadczy o tym pusty parking przy dworcu. Niekwestionowany lider w konkursie na najbardziej pusty parking na świecie. Ten konkurs "Dworzec Roku" jest organizowany przez fundację Pro Kolej powiązaną z PKP PLK (sic!) i ma na celu raczej miłe i przyjemne zutylizowanie pozyskanych środków... Tak że się oscypki nie podniecajcie bo grosza na tym miasto nie zarobi a pewnie będzie musiało partycypować w kosztach konkursu... oczywiście dobrowolnie, przez fundację... Burmistrzunio lubi pociągi... i helikoptery. 2024-10-15 19:03 10. Oświadczenie w każdej chwili można zmienić a wtedy będziemy się naciągać z ubezpieczycielem.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania