2021-10-27 10:00:00

Zbliża się listopad

Symboliczne cmentarze w Tatrach

Reklama

Pomysł utworzenia pierwszego takiego cmentarza w Tatrach powstał już w latach 30. ubiegłego wieku, ale oficjalne otwarcie i poświęcenie symbolicznego cmentarza ofiar Tatr pod Osterwą nastąpiło dopiero w sierpniu 1940 roku. Obecnie w Tatrach są już cztery takie miejsca: pod Osterwą, w Dolinie Żarskiej, na Zwierówce i na Wiktorówkach.

Tragedie górskie zdarzały się odkąd człowiek wkroczył w Tatry. Już w 1596 roku w Zadnich Koperszadach zginęli w czasie potyczki żandarmów z pasterzami dwaj mieszkańcy Spiskiej Białej - Tobiasz Schlosser i Blasius Schuster. W Tatry przychodzili na letni wypas z owcami i bydłem nie tylko pasterze, ale również poszukiwacze skarbów i złota, górnicy, hutnicy, myśliwi i nie wszyscy z nich wracali. Potem w góry te wkroczyli badacze - botanicy, geolodzy i wreszcie turyści oraz samodzielni taternicy. Od XIX wieku tragedie górskie były coraz częstsze. Tatry jak magnes przyciągały ludzi pasjonujących się górami. Dla wielu z nich stały się miejscem końca ziemskiej wędrówki. Na miejscach tragedii zaczęły się pojawiać tablice upamiętniające ofiary Tatr, zatem powstał pomysł, by je zgromadzić w jednym miejscu, w którym umieszczane będą potem kolejne tablice.

W limbowym gaju pod Osterwą 
Autorem tego pomysłu był na początku lat 30. ubiegłego wieku Otokar štáfl, artysta malarz z Pragi. Początkowo lokalizacja symbolicznego cmentarza był planowa w Szczyrbskim Jeziorze w okolicy Dryganta, a Alojz Lutonsky proponował, by założyć go na stokach Skrajnej Baszty od strony Doliny Mięguszowieckiej. Ostatecznie zdecydowano się na jego lokalizację w 1934 roku w limbowym gaju, wśród głazów granitowych pod zachodnią ścianą Osterwy. Miejsce to wybrała Genia Vyskočilová, literatka z Pragi, przyjaciółka štáfla, która często odwiedzała Szczyrbskie Jezioro. Była gorącą propagatorką utworzenia symbolicznego cmentarza i pomagała w jego utworzeniu. Powiedziała: „To będzie miejsce martwym na pamiątkę, a żywym ku przestrodze”. W tym samym jeszcze roku u Jozefa Fekiača - šumnego z Detvy zamówiono dwa duże krzyże, a w następnych latach kolejne. Stanęła też skromna kapliczka gontem kryta według projektu Roberta Vosyka z Popradu. Już

1 listopada 1936 roku przewodnicy górscy spotkali się w tym miejscu, chociaż cmentarz nie był jeszcze dokończony i złożyli wieniec w kaplicy, upamiętniając tych, co zginęli w Tatrach i tak było w latach następnych. Za oficjalną datę otwarcia cmentarza przyjmuje się 11 sierpnia 1940 roku. Wtedy to prezydent Republiki Słowackiej ks. Jozef Tiso odprawił Mszę świętą i poświęcił to miejsce. W uroczystościach tych uczestniczyli ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele władz lokalnych a także ks. biskup Ján Vojtaššák. Wtedy było już na tym cmentarzu 60 krzyży detvianskych i duży krzyż dębowy a pod nim wyrzeźbione w  skale godło państwa i napis: „Znanym i nieznanym ofiarom Tatr Wysokich”. Koło kapliczki było małe alpinarium, urządzone przez Vyskočilovom, a w kaplicy mały ołtarz z limbowego drewna i obraz autorstwa Otokara štáfla - znoszenie z gór rannego taternika. Pomysłodawca tego cmentarza zginął potem wraz ze swą żoną Vlastom, w lutym 1945 roku w Pradze, w czasie bombardowania.

Obecnie na tym cmentarzu jest 319 tablic upamiętniających 456 osób, będących nie tylko ofiarami Tatr, ale również innych gór. W tym roku przybyło 7 nowych, a jedną wymieniono. Uroczystości odbywają się co roku, w ostatnią sobotę października o godz. 11. Odczytywane są nazwiska osób, które w ciągu ostatniego roku zginęły w słowackich Tatrach Wysokich i Bielskich oraz w Tatrach Polskich. Uczestniczą w nich również delegacje przewodników tatrzańskich, ratowników TOPR oraz muzyka góralska. W tym roku listę ofiar Tatr Polskich, na której znalazło się 20 osób, odczytał niżej podpisany.

Pięknie pod Przysłopem
Ratownicy HS z Liptowa nosili się od dawna z pomysłem utworzenia symbolicznego cmentarza na terenie Tatr Zachodnich. Już w 1987 roku, kiedy w tej części Tatr doszło do większej liczby wypadków, wystąpili do władz z wnioskiem o założenie cmentarza, ale wówczas nie otrzymali zgody. Kiedy 18 marca 1995 roku w lawinie śnieżnej zginął czeski minister Jozef Vavrouška i jego córka Petra, pomysł udało się szybko zrealizować. Projekt wykonał architekt Milan Marenčák, a pracami wykonywanymi przez ratowników HS kierował ich naczelnik Ján Dzuroška. Miejsce wybrano na niewielkiej polance powyżej Żarskiej Chaty, które nazywa się Krasno pod Prislopem. Prace nad przygotowaniem terenu rozpoczęto latem 1995 roku, a przed uroczystym otwarciem cmentarza postawiono w górnej jego części, na granicy lasu, 5,5 metrowy krzyż drewniany. Uroczystość otwarcia odbyła się 22 października 1995 roku. Było to nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych katolickich i ewangelickich, uświetnione przez chór ze Smreczan, w którym uczestniczyło około pół tysiąca osób. Na dużym głazie znajduje się tablica z nazwiskami 70 osób, które zginęły w słowackich Tatrach Zachodnich od 1911 roku, czyli od tragicznego wypadku taterników z Zabrza na północnej ścianie Rohacza Ostrego - Karola Jenne i Ludwika Koziczynskiego. Na mniejszych kamieniach umieszczono 12 tabliczek. W następnym roku ustawiono obok krzyża drewnianą dzwonnicę.

23 marca 2009 roku zeszła spod Jałowieckiego Przysłopu potężna lawina śnieżna, największa w historii stuletniej, która wyłamała drzewa z lewej strony cmentarza i częściowo go uszkodziła. Grubość śniegu w zwałach lawiny sięgała miejscami do 20 metrów. Obecnie upamiętnionych jest na symbolicznym cmentarzu w Dolinie Żarskiej ponad 120 osób. Jest też kamień z tabliczkami zmarłych ratowników HS Tatr Zachodnich. Ten niewielki teren ogrodzony jest stylowym płotem, są również drewniane rzeźby a na „cintorin” wchodzi się przez bramę. Coroczne uroczystości o charakterze ekumenicznym, przeważnie na przemian, które odprawiają ksiądz katolicki lub pastor, odbywają się zwykle w przedostatnią sobotę października o godz. 11. Uczestniczą w niej również ratownicy z Rohaczów i TOPR oraz kapela góralska Tomasza Gąsienicy Mracielnika, ratownika TOPR, który w tym roku odczytał listę ofiar w polskich Tatrach Zachodnich.

Z widokiem na Rohacze
Większość wypadków śmiertelnych w słowackich Tatrach Zachodnich miała miejsce po ich północnej stronie w Rohaczach. Ján Jurina, były wieloletni naczelnik HS w Tatrach Zachodnich na Zwierówce, już od dawna myślał o utworzeniu miejsca wspomnień o zmarłych, w tej części Tatr. Plan ten udało się zrealizować przed dwoma laty. 8 listopada 2009 roku na polance powyżej parkingu, przy schronisku na Zwierówce, powstało „pietne miesto” nieduży symboliczny cmentarz. Postawiono kapliczkę, ułożono chodniki wiodące do niej przez dwie bramy. Na jednej z nich wypisano na tablicy nazwiska 88 osób, które zginęły w Rohaczach. Wśród nich jest m.in. 23 Słowaków, 18 Polaków, 9 Czechów i 7 Niemców. Największa tragedia wydarzyła się w tym rejonie w Sylwestra 2005 roku, kiedy to w lawinie w Spaleńskim Żlebie zginęło siedmioro Czechów. Na tablicy zostało też upamiętnionych 20 partyzantów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a pochowani zostali jako bezimienni na cmentarzyku u wylotu Doliny Łatanej. Na polance jest głaz z tabliczkami zmarłych ratowników HS z Rohaczy oraz duży kamień przy którym w niedzielę celebrował Mszę św. bp František Rabek, ordynariusz sił zbrojnych Republiki Słowackiej. Poinformował on zgromadzonych, że na jego wniosek Watykan wyraził zgodę by bł. Jan Paweł II został patronem HS na Słowacji.
Spotkanie, na którym wspominane są ofiary tej części Tatr, również z udziałem ratowników TOPR, muzyki góralskiej i przewodników tatrzańskich organizowane jest w ostatnią niedzielę października również o godz. 11. W tym roku odbyło się po raz trzeci.

Wiktorówki
Któż nie zna miejsca w Tatrach o tej nazwie, gdzie w lesie poniżej Rusinowej Polany znajduje się piękna drewniana kaplica Matki Boskiej Jaworzyńskiej - Królowej Tatr. Jest ona pod opieką księży dominikanów. Wieloletnim gazdą tego miejsca był ks. Józef Węgrzyniak - O. Leonard, będący również ratownikiem TOPR, a obecnie jest nim O. Marcin Dąbkowicz. Przy kaplicy jest kamienny murek oporowy z tablicami, który jest zaczątkiem jeszcze jednego symbolicznego cmentarza w Tatrach. Ma on jednak nieco inny charakter. Upamiętnieni są tu przede wszystkim ludzie gór, w tym wielu o znanych nazwiskach, którzy zmarli śmiercią naturalną, ale ich życie związane było z Tatrami. Pierwsza tablica umieszczona na tym murze był była poświęcona 15 sierpnia 1986 roku a upamiętnia ona Anielę Kobylarczyk z Nowobilskich, „babkę” z Rusinowej Polany. Kiedy w 1993 roku umieszczono tam tabliczkę poświęconą Władkowi Klamerusowi, zakopiańskiemu artyście i miłośnikowi Tatr, to była dopiero trzecią. Obecnie jest już ponad 30 tablic upamiętniających taterników, alpinistów, ratowników, przewodników tatrzańskich. W ostatnim okresie poświęcone zostały trzy: Kuby Stawowego, ratownika TOPR, który zginął w marcu na Długim Giewoncie, Andrzeja Zawady, himalaisty, inicjatora wypraw zimowych w góry najwyższe i Tadeusza Augustyniaka, pilota i ratownika TOPR, prekursora ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach. Tę ostatnią poświęcono 28 października. Miejsce to dotychczas nie ma statutu symbolicznego cmentarza ludzi gór, ale faktycznie już od pewnego czasu takim jest i dla nas pozostanie.
Apoloniusz Rajwa
Tygodnik Podhalański 44/2011 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gv 2021-10-27 12:06:23
A zdawać by się mogło że Cintorin tak piękne miejsce jest poświęcony. Ale jeśli poświęcił to miejsce Tiso kumpel Hitlera, to chyba Kościół nie akceptuje takich ludzi w swoich szeregach i ich poświęcenia nie są wiążące?

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Siewierski Nieruchomości ul. Br. Czecha 1, Zakopane. +48 18 20 66 129, +48 506 13 14 63 www.siewierski.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie Pilnie -Pensjonat w Zakopanym -tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ C+E na pracę po kraju ( poniedziałek - piątek). Praca na plandece. Kontakt 514 240 136, 691 758 882.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam konia czeskiego zimnokrwistego. Masc karogniady,przyjazny dla dzieci, jezdzil w zaprzęgu i siodle. WAŁACH. Prawie 3 lata. kontakt tylko telefoniczny 791818377.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 602 534 193.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa KONIE 8.500 zł/szt. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3 i odpad tartaczny 130zł/m3. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
  • PRACA | dam
    Zlecę SZYCIE NARZUT z kawałków skór włoskich, kożuchowych. Dzwonić tylko z doświadczeniem. 504 636 921.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-10 21:00 Kolejny kibelek, tym razem podrzucony na przystanek autobusowy 2 2025-07-10 20:30 Wakacyjne Msze święte w tatrzańskich schroniskach 2025-07-10 20:00 "Najlepsi z najlepszych" nagrodzeni podczas Gali w Gminie Poronin 2025-07-10 19:30 Niesamowita podróż po Universum Marvela. Mamy dla Was książki 2025-07-10 19:30 Remonty szlaków turystycznych w Pieninach 2025-07-10 19:00 Utrudnienia na bocznej ulicy Szaflarskiej potrwają dwa miesiące 2025-07-10 18:00 Modernizacja ulicy Sienkiewicza w toku, zakończy się w czerwcu przyszłego roku 9 2025-07-10 17:00 Co robią rodziny z dziećmi, gdy latem pada deszcz? 2025-07-10 15:52 Za co kocham Zakopane? (WIDEO) 7 2025-07-10 15:30 Bezpieczna Gmina Czorsztyn - wydarzenie przeniesione 2025-07-10 15:15 Zalane budynki i drogi, powalone drzewa, niedrożne przepusty - pół setki interwencji 2025-07-10 15:00 Bezpieczeństwo, transport i najważniejsze atrakcje na lato (WIDEO) 2025-07-10 14:30 Biegiem pod górę 2025-07-10 14:00 W Tatrach nadal intensywnie pada (WIDEO) 2025-07-10 13:30 Ludzie skracają sobie drogę przez osiedle, a za zakrętem czyha kibelek 3 2025-07-10 13:10 Niezłe warunki turystyczne na Babiej Górze 2025-07-10 13:00 Osuwisko w Dzianiszu, mieszkańcy boją się, że budynek runie w przepaść (WIDEO) 2 2025-07-10 12:45 Premiera w ramach projektu Musical Sommer Camp 2025-07-10 12:30 Góralskie rzemiosło kołem się toczy 2025-07-10 12:00 Włamanie do sklepu wędkarskiego w Nowym Targu 1 2025-07-10 11:30 Zdążyli przed ulewami i część ulic wymalowali 3 2025-07-10 11:00 Dziś i jutro część ulicy Mała Łąka zamknięta, wyznaczono objazd 1 2025-07-10 10:58 W Zębie strażacy pompują wodę z zalanych piwnic szkoły 1 2025-07-10 10:31 Wybory Nośwarniyjsyj Gorolecki odwołane i przeniesione na sierpień 1 2025-07-10 10:30 Kolumna informacyjna Powiatu Tatrzańskiego 2025-07-10 10:20 Policjanci ze strażakami wciąż monitorują zagrożenie powodziowe 1 2025-07-10 10:00 Dwa tysiące nowych drzew i ponad tysiąc zasadzonych krzewów 6 2025-07-10 09:30 Kolumna informacyjna Urzędu Miasta Zakopane 2025-07-10 09:15 Ostrzeżenia przed osuwiskami i aktualna sytuacja pogodowa w Małopolsce 2025-07-10 09:00 Turbacz Summer Trail z rekordem frekwencji 2025-07-10 08:00 Szlachta nie płaci 2025-07-09 22:42 Jedno miejsce - dwa światy, na tych zdjęciach wygląda zupełnie inaczej 1 2025-07-09 22:34 Woda zabrała część gruntu pod budynkiem i drogą 2 2025-07-09 22:26 Mężczyzna został przygnieciony przez quada 2025-07-09 21:00 Goście z Bliskiego Wschodu górą, nie tylko w centrum Zakopanego 23 2025-07-09 20:30 Koncert finałowy warsztatów musicalowych MUSICAMP 2025-07-09 20:00 Blisko tysiąc biletów dziennie na Letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich 1 2025-07-09 19:53 Woda wdarła się na drogę w Nowem Bystrem 1 2025-07-09 19:00 Festiwal Folkloru Polskiego 59. "Sabałowe Bajania" wystartował 1 2025-07-09 18:30 Głęboko w tunelach Gór Sowich. Mamy dla Was książki 2025-07-09 18:30 Policjanci ścigali w Nowym Targu 33-letniego złodzieja 1 2025-07-09 18:00 Powodziowe przepychanki w Czerwiennem (WIDEO) 5 2025-07-09 17:00 Polonijne młode talenty piłkarskie przyjadą na zgrupowanie do Nowego Targu 2025-07-09 16:06 Powalone drzewa upadły na linię telefoniczną 2025-07-09 16:00 Dziewiętnastolatek prędko stracił prawo jazdy za zbyt dużą prędkość 2025-07-09 15:41 Drzewo spadło na jezdnię, droga nieprzejezdna 2025-07-09 15:30 W Zakopanem woda powoli opada, ale rosną masy wody na Dunajcu (WIDEO) 2025-07-09 15:19 Festyn rodzinny w Stadninie Koni Rajd 2025-07-09 15:00 No i co z tego, że pada. Muzeum Tatrzańskie czeka na Was! 2025-07-09 14:15 Jazda w deszczu nie każdemu służy, kolizja na Alejach 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-10 23:38 1. Niestety przykład idzie z góry. Palą się składowiska opon niczyjich , utrudniony transport do PSZOK bo po dziurach. Wobec tego mamy, to co mamy. Państwo stać na spłatę odsetek "bratankom", więc co oczekiwać? Daj obywatelu na zbrojenie, kup obywatelu plecak a w plecaku przedstawiciele różnych branż radzą co ma być, by ruszyć sprzedaż badziewia. Ile to wszystko może ważyć, plus waga wydanych pieniędzy, szkoda, że jeszcze telewizora nie proponują taszczyć. 2025-07-10 23:05 2. Czy fantazyjny staszek posiada zakopiańską kartę mieszkańca skoro rozlicza się w Jaśle? Może jakiś mały audyt obywatelski? 2025-07-10 22:59 3. "Działamy bezwzględnie i skutecznie - każdy przypadek zaśmiecania będzie dokładnie sprawdzany. Sprawcy nie mogą liczyć na anonimowość - prędzej czy później zostaną namierzeni i ukarani" Dlaczego zakopiańskiej straży wiejskiej nie stać na takie stanowcze oświadczenie? "jak państwo wiecie niewiele możemy zrobić..." Smacznego karpia! 2025-07-10 22:55 4. Jeszcze jedno - takie zdarzenie jak jak obecny remont ul Sienkiewicza wpływa fatalnie na wizerunek miasta. Turysta patrzy, obserwuje i postępuje racjonalnie - coraz częściej omija nasze miasto szerokim łukiem. Ciekawe co myśli o władzach miasta a także o jego mieszkańcach, którzy bezwolnie pozwalają się tak traktować przez lokalnych urzędników? Zakopane jest podobno miastem partnerskim Sopotu, miasta o zbliżonym charakterze. Sugeruję urzędnikom przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu tej perełki Bałtyku a zobaczą INNY ŚWIAT i może pojmą, że miastem da się zarządzać w sposób po prostu MĄDRY.. 2025-07-10 22:45 5. Jacek, pseudonimów zaczyna Ci brakować, jedno i to samo piszesz pod roznymi nickami.... nic ci to nie pomoże. mam nadzieje ze postawia ci zarzuty za to łganie i nakręcanie afer. p.s mieszkancy wciaz pytaja kiedy oddasz pieniadze ktore wyłudziłes z urzędu??? 2025-07-10 22:41 6. Za dużo macie arabów mamy nadzieję że nie zechcą budoeč meczetów jak w całej Europie 2025-07-10 22:10 7. Puk pukuu albo jesteś zwykłym lewakiem nie uświadomionym że we pobliżu toczy się pełno skalowa wojna albo osobą z zaburzeniami psychicznymi, Synku wiesz w czym jest problem jak ktoś zaczyna strzstrzelač nie widać WROGA , 2025-07-10 21:47 8. Szanowny Mieszkańcu ulicy Sienkiewicza! Pytasz: "Z jakiego powodu Szanowny Pan Burmistrz miasta, przecież absolwent szkoły turystycznej w Szwajcarii, sam posiadający doświadczenie w prowadzeniu prywatnego biznesu turystycznego podjął decyzję o rozpoczęciu tak fatalnie zaplanowanego i prowadzonego remontu - trudno pojąć." Myślę że kwestia "sponsorowania" kampanii wyborczej nie pozostaje tutaj bez wpływu. Dziękuję za Twój obiektywny głos. Jakże istotny, ważny i merytoryczny. Na podstawie tej Twojej krótkiej i celnej wypowiedzi śmiem twierdzić że byłbyś lepszym włodarzem naszego miasta niż obecny zarządca. To ogromna strata dla naszego miasta że tacy ludzie nie mają realnego wpływu na funkcjonowanie naszych instytucji. Tym samym do decydują o nas kliki prywatnych interesów pogrążając nas w długach i rujnując tkankę miejską. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia i cierpliwości na ten ciężki sezon. 2025-07-10 21:45 9. Oszukany, to teraz masz drugi przy Ariesie. Na pewno się cieszysz, zresztą tak jak ja. 2025-07-10 21:40 10. Warto byłoby lepiej komunikować mieszkańcom dlaczego akurat ta ulica została wytypowana do remontu po raz kolejny i czy naprawdę potrzebuje tak rozległych prac.Przy skromnym budżecie gminnym i licznych pilniejszych potrzebach infrastrukturalnych w Zakopanem (choćby parkingi czy kanalizacja w peryferyjnych dzielnicach) takie inwestycje powinny być dobrze uzasadnione i przejrzyste.
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama