Reklama

2022-09-08 20:15:43

Reklama

Rozmowa

Dary kosmosu. Konkurs dla czytelników

- Natura wszechświata jest prosta, tylko ludzie ją komplikują - przekonuje dr Marek Żbik, geolog i astronom, który w najnowszej książce przybliża świat meteorytów.

- Gdybym chciała zostać kolekcjonerem meteorytów, to gdzie ich szukać? Na Podhalu mam szansę znaleźć kawałek ciała kosmicznego?

- Meteory można znaleźć wszędzie, także na Podhalu. Wiem o kilku znalezionych w Tatrach. Większe szanse jednak będziesz miała, jeśli wybierzesz się gdzieś na pustynię, gdzie meteoryty są dłużej w niezmienionej formie. Mogą tam leżeć już od pół miliona lat i nie wietrzeją, łatwiej je będzie odróżnić od zwykłego kamienia. W Australii do takich poszukiwań świetnie nadaje się Pustynia Nullarbor, gdzie skały są wapienne, więc ciemne meteoryty widać na ich tle z daleka. Dobrym miejscem jest też lodowiec, gdzie na małej powierzchni można znaleźć tysiące meteorytów, bo pełzający lód je kumuluje. A w Polsce polecam żwirownie. Nasz kraj ma charakter polodowcowy, więc meteoryty, które trafiły do nas z lodowcem, dziś można znaleźć właśnie w żwirowniach.

- Ok, powiedzmy, że jadę na pustynię. Co zabrać? I jak odróżnić meteoryt od zwykłego kamienia?

- Zabierz magnes, najlepiej silny, na długiej wskazówce. Najpierw szukamy oczami. Jak zobaczymy coś, co ma otoczkę spalenizny, a czasem jakby palcami rąk umiędloną powierzchnię, wtedy przykładamy magnes. Jeśli go przyciągnie, prawdopodobnie to meteoryt. Wtedy drobny kawałek można rozdłubać i przez szkło powiększające obejrzeć strukturę. Możemy też o szlif poprosić zaprzyjaźnionego geologa. Po resztę wskazówek odsyłam do mojej książki, tam daję bardzo dokładne wskazówki dla zbieraczy meteorytów.
Fragment meteorytu żelaznego Gibeon z charakterystyczną powierchnią, jakby umiędloną palcami.

- No właśnie, porozmawiajmy o twojej najnowszej książce "Meteory i meteoryty" wydanej przez PWN. Nie pomyślałabym, że książka na ten temat może mnie, humanistkę, tak wciągnąć. Potrafisz o rzeczach trudnych pisać w prosty i zarazem bardzo ciekawy sposób.

- To nie jest praca naukowa ani podręcznik. Raczej to przewodnik dla amatorów po świecie meteorytów. Z zawodu jestem geologiem. Po wyjeździe do Australii przez lata pracowałem w Muzeum Australii Południowej, w oddziale Meteorytów Grupy Mineralogicznej. Zajmowałem się ich badaniem. Wszystkie meteoryty, które do nas trafiały, badałem i klasyfikowałem. Książka popularnonaukowa, o której mówimy, napisana jest językiem przystępnym, zrozumiałym dla każdego. Czytelnicy znajdą w niej podstawowe informacje, będące wynikiem najnowszych badań naukowych. Znajdą opis wszystkich typów meteorytów, procesy ich powstawania. Jest też trochę historii - także meteorytów znalezionych w Polsce. No i poradnik dla kolekcjonerów.

- Widok tzw. spadającej gwiazdy zawsze wywołuje w nas dreszczyk emocji. A dlaczego meteoryty, czyli pozostałości ciał niebieskich, które spadną na ziemię, fascynują naukowców?

- Meteoryty stanowią jedyne naturalne źródło informacji o składzie drobnych ciał kosmicznych, będących najbardziej pierwotną materią, z której uformowane zostały planety skaliste. To dzięki badaniu ich jesteśmy w stanie zrozumieć początkowe etapy ewolucji Układu Słonecznego i mechanizmy formowania się planet. Mamy w ręce coś, co ma 4,5 mld lat.

Warto pamiętać, że ziemia - podobnie jak inne planety - jest żywą istotą. Kiedyś była młoda, buntowała się, tworzyły się góry. Dziś jest w okresie dojrzałym. To, co widzimy na zewnątrz, to wynik różnych zjawisk zewnętrznych, coś w rodzaju naszych chorób. Oglądamy na jej "ciele" różne rany, blizny.

- Które powstają na przykład po uderzeniu meteorytu...

- Dokładnie, ziemię ranią uderzenia meteorytów. Są one także dla nas źródłem różnych pierwiastków, które pochodzą właśnie z kosmosu. To najwyższy stopień sublimacji i przenikania  materii, tej samej, z której wszystko powstało - planety, skały, woda, ludzie, intelekt, nawet... poezja.

- Chcesz powiedzieć, że planety są zbudowane z tej samej materii, co nasze myśli, poezja? Możesz to wytłumaczyć?

- Natura wszechświata jest prosta, tylko ludzie ją komplikują. Wszechświat jest pustą przestrzenią wypełnioną polami kwantowymi o rozmaitej energii. Dzięki tej energii powstaje cząstka materialna. Powstały pierwsze pierwiastki - wodór, hel, trochę litu. Z tego powstały skupiska, obłoki gazowe, potem pierwsze gwiazdy. Potem w tym "piecu nuklearnym" tworzyła się reszta pierwiastków, wszystkie z tablicy Mendelejewa. Na początku gwiazdy były olbrzymie, ale ich żywot był krótki. Ulegały eksplozji, wtedy powstawały inne pierwiastki. W ogniu wybuchających gwiazd tworzyły się pyły, ziarenka. I tak 4,5 mld lat temu zaczął się tworzyć nasz Układ Słoneczny. Wokół powstającego Słońca utworzył się dysk, z którego uformowały się planety. W pyłowo-gazowej mgławicy tego dysku zaczęły się tworzyć pierwsze minerały, ten prymitywny materiał zaczął się łączyć formując kuliste agregaty zwane chondrami. Te z kolei w dysku protoplanetarnym dały podwaliny formowania się niewielkich globów protoplanet. W czasie wybuchu supernowych powstały też promieniotwórcze pierwiastki o krótkim okresie półrozpadu, jak jod czy aluminium (Półrozpad to okres, w którym połowa atomów radioaktywnego pierwiastka ulegnie rozpadowi wyzwalając przy tym energie nuklearna - dop. red.).

One to w atomowych piecach uformowanych małych globów planetek rozpalały je, a pierwotna, prymitywna materia rafinowała tworząc znane nam już skały magmowego pochodzenia.

Wróćmy jednak do tej pierwotnej energii pól kwantowych, z której powstały pierwsze cząstki materialne, gwiazdy, planety. Z niej także są nasze myśli, intelekt, poezja. To ta sama energia, która dała początek planetom.

- Z twojej książki dowiadujemy się, że złoża na powierzchni ziemi w dużej mierze pochodzą z przestrzeni kosmicznej.

- Rocznie na ziemię spada kilkadziesiąt ton materii meteorytowej. Część rozpada się zupełnie w atmosferze i osiada na powierzchni ziemi w postaci pyłu. Dziesiąta część z wpadających do atmosfery ziemskiej meteoroidów spada w formie meteorytów.  Jedne są na powierzchni, inne na przełomie milionów lat weszły w skład skał skorupy ziemskiej. Tak więc złoża, z których korzystamy, pochodzą w znacznej mierze z kosmosu.

- Mniej więcej od 200 lat wiemy już, że spadające na ziemię meteoryty nie mają nic wspólnego z nadprzyrodzonym światem, to po prostu fragmenty ciał niebieskich. Od 200 lat badamy ich skład, wiek. Czy dla naukowców to nadal ciekawy materiał badawczy? Można jeszcze coś nowego na ten temat powiedzieć?

- Oczywiście, ciągle są nowe techniki, metody badań, które pozwalają na zgłębianie wiedzy o meteorytach. Meteoryty - jak już zostało powiedziane  wcześniej - zawierają najstarszy, najbardziej pierwotny materiał badawczy, jaki powstał w Układzie Słonecznym. Badanie ich to proces nieskończony, naukowcy zbierają bazę danych. Wszystko zmierza do poznania natury Wszechświata.  

- Przyniosłeś zdjęcia meteorytów mocno powiększone. Okazuje się, że ich oglądanie pod mikroskopem daje także estetyczne doznania. Kolejny dowód na to, że natura jest najlepszym artystą.

- Tak, oglądanie meteorytów pod mikroskopem jest jak oglądanie świetnej sztuki abstrakcyjnej. A z każdym z tych zdjęć związana jest intrygująca historia. To jest na przykład Nakhla - składająca się z pięknych, wykrystalizowanych materiałów. To pirokseny i oliwin, które datowane są na 1,5 mld lat temu. Są więc o wiele młodsze niż inne meteoryty pochodzące z pasa planetoid, które mają po 4,5 mld lat. Zagadka rozwiązała się, gdy dostaliśmy wyniki badań atmosfery z Marsa przesłane przez sondy Viking. Okazało się, że ten meteoryt ma taki sam skład izotopowy gazów szlachetnych jak atmosfera czerwonej planety. I stamtąd właśnie pochodzi. Fragmenty planet wyrzucane są w przestrzeń kosmiczną, a część z nich dociera na Ziemię spadając w postaci meteorytów. Na razie mamy materiał do porównania z Księżyca i Marsa, na którym 1,5 mld lat temu trwała intensywna działalność wulkaniczna, i z planetoid. Tymczasem na Saharze znaleziono tajemniczy meteoryt Hypatias Stones, bardzo bogaty w węgiel. Wciąż jeszcze nie wiemy, skąd pochodzi. Na pewno nie pochodzi z planet naszego Układu Słonecznego.

Oglądanie meteorytów pod mikroskopem jest jak podziwianie świetnej sztuki abstrakcyjnej. Na zdj. chondra z meteorytu Pułtusk.

- Do czego może nam się przydać wiedza o meteorytach?

- W najbliższym czasie, czyli do tysiąca lat, czeka nas eksploracja kosmosu. Najwygodniejsze do tego będą planetoidy znajdujące się pomiędzy Marsem a Jowiszem, które są bardzo bogate w minerały, m.in. w platynę, iryd, ziemie rzadkie. To jest dziś główne zainteresowanie biznesu naukowego.

- Co jakiś czas na ziemię spada meteoryt pokaźnych rozmiarów. Czy powinniśmy się bać kosmicznej katastrofy? Jakie jest prawdopodobieństwo, że wyginiemy, tak jak kiedyś dinozaury?

- To człowiek jest największym szkodnikiem na ziemi, a niedługo dla całego środowiska naturalnego kosmosu. Katastrofy zdarzają się, nie można ich wykluczyć, ale bywają też błogosławieństwem losu, przyspieszeniem ewolucji. Gdyby dinozaury nie zginęły w katastrofie kosmicznej sprzed 65 milionów lat, dziś byśmy nie siedzieli przy kawie i nie rozmawiali o meteorytach. Ten świat musi się kiedyś skończyć, może jutro, a może za milion lat.

- Ponoć mądre głowy pracują nad systemem ostrzegania. Może zanim uderzy w Ziemię olbrzymi meteoryt, zdążymy się do tego przygotować?

- Taki system już istnieje. Może nas ostrzec, ale nie uratować Ziemi. Mogą nastąpić katastrofy regionalne, takie jak w 1908 r. w środkowej Syberii, czyli katastrofa tunguska, a może dojść do katastrofy globalnej i wtedy ludzkość zginie tak jak dinozaury. Może jednak do tego czasu znajdziemy w kosmosie jakieś inne miejsce, gdzie będziemy mogli się ewakuować.

- Nie kończmy rozmowy tak pesymistycznie. Zbierasz meteoryty?

- Nie jestem kolekcjonerem, ale kilka mam - z myślą o badaniu ich. Pochodzą głównie z wymiany z innymi osobami, które zajmują się tą tematyką.  

- O czym będzie twoja następna książka?

- Kończę książkę "Natura Wszechświata" - o jego powstawaniu, o elektromagnetyzmie, o polu kwantowym życia, polu, które łączy galaktyki.

- Tak więc mamy kolejny temat do rozmowy podczas twojego pobytu na Podhalu za rok. Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Beata Zalot
----------

UWAGA, KONKURS

Dla naszych czytelników mamy od wydawnictwa PWN 3 egzemplarze książki Marka Żbika "Meteory i meteoryty". Otrzymają je osoby, które odpowiedzą prawidłowo na pytanie, czym różni się meteor od meteorytu i jako pierwsze napiszą do nas na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres, a w tytule maila wpisać: Meteoryt.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
elizabet 2022-09-08 20:43:11
Umarł Król! Niech żyje Król!
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-26 21:30 Majówka na nartach? Tylko na Kasprowym Wierchu! 2024-04-26 20:30 Tatry Wielkoformatowo. Fotograficzny projekt Marka Kowalskiego (WIDEO) 1 2024-04-26 19:30 Pies a sprawa polska 11 2024-04-26 18:30 Powiat odkupi dawne Prewentorium 1 2024-04-26 17:29 Ryby zamiast lodów - sushi bar w dawnej kawiarence 1 2024-04-26 17:16 Dzień Górala w remizie OSP Maruszyna 2024-04-26 16:30 Tajemniczy ford na ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem 4 2024-04-26 16:04 Grzybica skóry głowy - skąd się bierze, jak ją diagnozować i skutecznie leczyć? Poradnik eksperta z Kliniki Zdrowego Włosa 2024-04-26 15:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-04-26 14:30 Nowotarski Rynek dla łasuchów - już ustawiają się foodtrucki! 3 2024-04-26 14:00 Czy w Zakopanem dobrze i bezpiecznie jeździ się na hulajnogach? (WIDEO) 7 2024-04-26 13:29 Jest koalicja w radzie Powiatu Nowotarskiego, znamy skład zarządu 6 2024-04-26 12:49 Nowotarski starosta z prokuratorskim zarzutem 10 2024-04-26 12:18 Trwałe stoły zabiegowe - jak wybrać sprzęt, który będzie służył latami? 2024-04-26 12:03 Jak nauczyć się jeździć na rolkach? 2024-04-26 11:59 Zmiana organizacji ruchu na zakopiance w Rdzawce 2024-04-26 11:30 Groźny wypadek w Skomielnej Białej 2024-04-26 11:00 Dziedzictwo i przyszłość Ostrowska 2024-04-26 10:59 Jak wybrać rolety dzień noc do domu? 2024-04-26 10:35 Jak radzić sobie z uciążliwym bólem zęba? 2024-04-26 10:30 Geotermia na Podhalu: Odkryj Źródło Ciepła Z Natury 2024-04-26 10:30 Wieczór pełen muzyki. Historia Amy Winehouse. Mamy dla Was bilety 1 2024-04-26 10:24 7 trików oświetleniowych do kuchni 2024-04-26 10:15 Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe - sprawdź nasz ranking 2024-04-26 09:59 Bajkowy poranek na Sarniej Skale. Giewont na wyciągnięcie dłoni! (WIDEO) 1 2024-04-26 09:00 Od willi Zygmunta Gnatowskiego do Muzeum Stylu Zakopiańskiego 2024-04-26 08:00 Policja się szkoli na złomie 8 2024-04-25 23:53 Poważny wypadek na nowej zakopiance w Skawie 2024-04-25 21:51 Mięso z gwoździami w centrum Zakopanego. Makabryczna pułapka na psy 20 2024-04-25 21:40 Pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę w Poroninie 2024-04-25 21:00 Już jutro wielkie otwarcie Rabkolandu 2024-04-25 20:30 Młodzi na scenie Domu Ludowego. Małe Bajania ruszają w niedzielę 2024-04-25 20:00 Widoki z Bachledzkiego Wierchu. Piękne miejsce uratowane przed zabudową (ZDJĘCIA) 5 2024-04-25 19:17 Seniorzy w kinie 2024-04-25 19:06 Drzwi z płyty OSB - jakie mają zastosowanie? 2024-04-25 19:00 Nowy burmistrz spotkał się ze skarbnik Zakopanego. Rozmawiali o finansach miasta 33 2024-04-25 18:30 Pobił 76-letnią matkę i trafił za kratki. Na jak długo? 2024-04-25 18:00 Otwarcie sezonu. Motocykliści dla Marysi Białońskiej 2024-04-25 17:30 "Moje, nase moje" otworzą sezon turystyczny w Zubrzycy 2024-04-25 17:00 Niedźwiedź spaceruje nieopodal Kuźnic (WIDEO) 4 2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamość kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 1 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz! 2024-04-25 14:30 Witajcie w Radiu Alex (WIDEO) 5 2024-04-25 14:00 Tego jeszcze nie było. Moj stanie na Babiej Górze 2024-04-25 13:00 PiS bierze władzę w powiecie nowotarskim. To jest nowy starosta 10 2024-04-25 12:10 Tajemnicza sprawa kobiety, która trafiła do szpitala w Zakopanem. Kim jest? 2024-04-25 11:21 Chcesz ocieplić dom, ale nie chcesz wymieniać pieca? W Czystym Powietrzu jest rozwiązanie! 2024-04-25 11:00 Tę malowniczą zagrodę trzeba koniecznie ochronić 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-26 23:16 1. Nie zgrywaj drwala tutaj synecku. Gospodarskim okiem i rachunkiem dbasz o swoja prace, wiec konia czy inne zwierze dogladasz dobrze bo od niego zalezysz. Ekoglupole tego nie kumaja a ty tylko powiekasz ta bzdurna narracje. 2024-04-26 22:49 2. W gospodarce rynkowej nie szanuje się sprzętu i zwierząt, które służą jako jedyne źródło zarabiania. Ja w ciągu sezonu zdzieram dwie piły motorowe. Czy wiecie co się robi z koniem, który "nie nadaje" się do zrywki? 2024-04-26 22:41 3. Paczoj ze sobiy a ludziom dej spokój bo siy urobiom dość a donosy i swojy wywody zachowoj se dlo siy, bo siy wom jus her wrzyciak poprzewracało 2024-04-26 22:34 4. zawsze lepiej o 13 grudnia, niż o jajach kobiety. To pierwsze jest bardziej wiarygodne i realne 2024-04-26 22:32 5. Hooooya napisał o uniewinnieniu przez Dudę. A kogo Duda uniewinnił, jak nie Kamińskiego i Wąsika z PiS, dzbanie roku? I kto ma tutaj rozdwojenie jaźni? Ty już nie jesteś dzbanem roku, ty jesteś ^&*%$% millenium! 2024-04-26 22:12 6. Nie jestem pewien jaki jest cel tego "listu do redakcji" ? Jeśli chodzi o złe traktowanie zwierząt na Podhalu czy ogólnie w Polsce to nie jest to chyba jakaś nowość. Wystarczy zobaczyć jak ludzie zachowują się wobec siebie więc chyba nie jest trudno sobie wyobrazić jak będą traktować zwierzęta. Jeżeli autor rzeczywiście dba o to jak ludzie traktują zwierzęta to nie wydaje mi się żeby rozpoczynanie polemiki na łamach Tygodnika Podhalańskiego było właściwym miejscem na takie dyskusje. 2024-04-26 21:52 7. @przyganiał kocioł garnkowi "Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące" - dobrze wiedzieć, że okrucieństwo wobec słabszych istot to zwyczaje podhalańskie, fantastyczna wizytówka dla rejonu. 2024-04-26 21:52 8. Jacek Gdyby ugryzł cie jakiś pies kiedykolwiek to wiedzielibyśmy o tym. 24tp.pl by opisało haha. Mieszkam w centrum ponad 50 lat i nigdy nie słyszałem żeby tu kogoś jakiś pies napastował. Zmień dilera i nie egzaltuj się 2024-04-26 21:23 9. Tylko Braun i Konfederacja, reszta to sprzedaWczyki 2024-04-26 21:22 10. Wy, przyjezdni, możecie sobie wierzyć w co chcecie, nawet w biskupa z durszlakiem na głowie lub aluminiową czapeczką. Przyjeżdżacie w gości i powinniście uszanować kulturę, prawa i obyczaje jakie tu obowiązują a nie szczekać, obrażać i narzekać. Czy jeśli pojedzie Pan z dziećmi do kraju muzułmańskiego (a nie trzeba daleko jeździć bo jest ich bardzo dużo w całej Europie) i zobaczy Pan szejka okładającego swoją żonę to będzie Pan bronił tej kobiety czy czym prędzej się oddali? I co Pan wtedy powie swoim dzieciom? Nie przywołuję tu publicznych egzekucji poprzez kamienowanie na bogu ducha winnych kobietach, które również się zdarzają na ulicach muzułmańskich krajów, bo szkoda Pana rozkładać na łopatki. Zapomina Pan że ma Pan wybór. Tak samo jak może pan chodzić po mleko do galerii handlowej lub do osiedlowej żabki. Może Pan przyjechać na Podhale albo może Pan jechać na Słowację lub nawet w Alpy gdzie zapewne nie ma psów na łańcuchach i katowanych koni, bo tam po prostu już nie ma gospodarki i nie ma zwierząt gospodarskich. Niestety Pana również tam nie ma gdyż... niech Pan sam sobie dopowie. Nikt Pana na siłę nie ciągnie do tego piekła pod Tatrami. Chyba jedzie Pan z własnego wyboru. Jakby nie było w gości i do miejsc które nie są Pana rodzimymi stronami. Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące i nie szkalować, obmawiać czy wieszać psy po gospodarzach którzy Pana goszczą u siebie pod dachem i pańską rodzinę. A jeśli każdorazowo przeżywa Pan traumę i mimo to powraca to jest to przesłanka do kontaktu ze specjalistą. Ja mam do Pana inne pytanie: Dlaczego, my miejscowi, mamy wierzyć, że traktujecie swoje żony, dzieci, rodziny, jak znikną z widoku miejscowym, inaczej niż my traktujemy nasze konie?
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP