
Imponująca sytuacja polskiego rynku sztuki – szansa dla sprzedających
W ostatnich latach zanotowano kolejne rekordy na rynku aukcyjnym, którego obroty utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Zauważalne jest również nieustanne poszerzanie się grona kolekcjonerów polskiego malarstwa, gdyż staje się ono, obok nieruchomości czy złota, miejscem lokaty środków i potencjalną formą długoterminowej inwestycji. Skutkiem tej sytuacji jest rozwój rynku, a w konsekwencji - wzrost cen obrazów, co sugeruje, że teraz jest dobry moment na korzystną sprzedaż dzieł sztuki.
Tylko Kossak i Matejko?
Najpewniej każdy jest w stanie wymienić kilka nazwisk z polskiej historii sztuki – Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Witkacy, Kossakowie… Ale czyje obrazy liczą się na rynku? Odpowiedź jest zachęcająca, ponieważ nawet prace malarzy mniej znanych, niekiedy lokalnych, znajdują swoich amatorów, nierzadko osiągając imponujące ceny na aukcjach sztuki.
Co jednak, jeśli nie znamy autora posiadanego przez nas obrazu lub nie jesteśmy pewni jego autentyczności? Artyści przecież podpisywali prace w różnoraki sposób, nie zawsze czytelnie, a niekiedy nawet używając tylko monogramów lub skrótów. W takich sytuacjach warto zapytać specjalistów z Krakowskiego Domu Aukcyjnego, którzy są w stanie rozpoznać sygnatury malarzy.
Krakowski Dom Aukcyjny – co to za firma?
Krakowski Dom Aukcyjny to miejsce w centrum Krakowa powstałe na bazie galerii dzieł sztuki z wieloletnią tradycją. Firma należy do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich, co świadczy o jej wiarygodności i kompetencji. Warto też wspomnieć, że jest to jeden z największych domów aukcyjnych w południowej Polsce.
W skład zespołu Krakowskiego Domu Aukcyjnego wchodzą doświadczone, osoby, które tworzą galerię w oparciu o rodzinną atmosferę, nie tracąc przy tym nic z profesjonalizmu. Główną ideą domu aukcyjnego jest indywidualne podejście do klienta i pomoc na każdym etapie sprzedaży dzieła sztuki.
Sprzedawane w Krakowskim Domu Aukcyjnym obrazy osiągają naprawdę wysokie wyniki. Firma pobiła kilka rekordów cenowych na rynku sztuki, m.in. w przypadku sprzedaży dzieła Romana Zakrzewskiego (cena wywoławcza: 49 000 zł, ostateczna – z opłatą aukcyjną: 74 400 zł) czy Sotera Jaxa-Małachowskiego (w technice gwaszu; cena wywoławcza: 12 000 zł, ostateczna: 36 000 zł).
Dużą popularnością wśród klientów domu aukcyjnego cieszą się również m.in. obrazy Wlastimila Hofmana, Stanisława Gałka, Adama Setkowicza, Jerzego Kossaka, Eweliny Pęksowej czy Edwarda Dwurnika, a także rzeźba Szkoły Zakopiańskiej.
Jak wypowiadają się o Krakowskim Domu Aukcyjnym jego klienci? "Miła, pomocna i profesjonalna obsługa", "Merytoryczne podpowiedzi oraz bardzo kulturalna atmosfera", "Ci Państwo znają się na obrocie dziełami sztuki", "Bardzo dobry kontakt i wsparcie", "Od pierwszego kontaktu: profesjonalnie, cierpliwie i życzliwie". Przytoczone opinie sugerują, że warto zwrócić się do tej firmy.
Chcę sprzedać obraz – co mam zrobić?
Specjaliści muszą zobaczyć obiekt znajdujący się w Państwa posiadaniu. Można pokazać go im osobiście w Krakowie lub umówić się na spotkanie w różnych miejscach Polski. Transport obrazów bywa kłopotliwy, pracownicy Krakowskiego Domu Aukcyjnego mogą więc odwiedzić Państwa w miejscu zamieszkania. Najwygodniejszą formą pierwszego kontaktu będzie jednak sfotografowanie obrazu i przesłanie zdjęć drogą mailową lub za pomocą MMS.
Dom Aukcyjny zaproponuje najlepsze dla Państwa warunki sprzedaży dzieł, które znajdą się w kręgu ich zainteresowania. Jeśli propozycja będzie zadowalająca, nastąpi podpisanie umowy.
Martwią się Państwo o ewentualne koszty usług Krakowskiego Domu Aukcyjnego? Niepotrzebnie! Historycy sztuki obejrzą obraz i wycenią go zupełnie za darmo, nie zapłacą Państwo również nic, jeśli obraz ostatecznie nie zostanie sprzedany.
Masz pytania?
1
Aukcja Krakowskiego Domu Aukcyjnego. / Fot. Krakowski Dom Aukcyjny
2
Ewelina Pęksowa, Ostatnia Wieczerza (1985). / Fot. Krakowski Dom Aukcyjny
3
Oględziny obrazu. / Fot. Krakowski Dom Aukcyjny
4
Roman Zakrzewski, Portret kobiety z imbrykiem (1997) - rekord sprzedaży na rynku sztuki. / Fot. Krakowski Dom Aukcyjny
5
Stanisław Gałek, Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę) (1937). / Fot. Krakowski Dom Aukcyjny
6
Szkoła Zakopiańska, Narciarz (przed 1939). / Fot. Krakowski Dom Aukcyjny
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.