2024-03-06 20:25:48
Waksmund
Nie damy się wygonić z ziemi naszych ojców (WIDEO)
- Żyjemy w Polsce różnych standardów. Choć przepisy są te same, jeden może mieć dom w okolicach Wielkiej Góry w Waksmundzie, a jego sąsiad już nie - grzmi Marcin Kolasa.
Trwają prace nad studium zagospodarowania przestrzennego w Waksmundzie, które będzie podstawą do stworzenia planu. Największe emocje wśród mieszkańców wywołują okolice Wielkiej Góry - obszar nad Waksmundem, sąsiadujący z otuliną Gorczańskiego Parku Narodowego, na granicy z Nowym Targiem.
Właściciele działek składają od kilku lat wnioski o poszerzenie terenów budowlanych, czemu - jak twierdzą - sprzeciwia się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Gorczański Park Narodowy. Słyszą, że jest to teren atrakcyjny przyrodniczo, przebiega tamtędy korytarz ekologiczny.
- Jest tam już osiem domów, których właściciele uzyskali zgodę GPN-u przy staraniach się o warunki zabudowy. Ich sąsiedzi już takiej możliwości mogą nie mieć. To jakiś paradoks. Na podstawie tych samych przepisów obywatele traktowani są inaczej - podkreśla Marcin Kolasa, dziś prezes Bramy Gorce, jeszcze niedawno wicewójt w gminie Nowy Targ.
- Z centrum miejscowości „wyganiają” nas Wody Polskie, wprowadzając tereny zalewowe, z innych obszarów instytucje ochrony środowiska. Gdzie mamy się budować? - pyta Paweł Waksmundzki, radny powiatowy, który wspólnie Marcinem Kolasą napisał petycję w sprawie poszerzenia terenów budowlanych. W niedzielę po każdej z mszy mieszkańcy mieli możliwość podpisania się pod dokumentem.
Osiem kilometrów od parku
- Mówimy o terenach pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną, położonych około ośmiu kilometrów od granicy GPN. To kilkanaście hektarów atrakcyjnego terenu, w miejscu którego dotyczy już proces urbanizacyjny, a my możemy go być pozbawieni. - podkreśla Paweł Waksmundzki. - Nie jesteśmy w stanie zrozumieć oporu GPN i RDOŚ. Rozmawiamy przecież o poszerzeniu terenów umożliwiających zabudowę jednorodzinną i rekreacyjną, nie żadną zabudowę przemysłową czy inną o szczególnie wielkim stopniu uciążliwości, inwazyjności czy niebezpieczną dla terenów sąsiednich - mówi w rozmowie z dziennikarzem Paweł Wakmsundzki.
Przypomina, że chodzi o przestrzeń ograniczoną od strony południowej istniejącym już planem i studium, które dopuszczają zabudowę, zaś od strony północnej istniejącymi już domami. - Powstanie tych budynków najbardziej wysuniętych na północ opiniował pozytywnie dyrektor GPN. Jest doprowadzona infrastruktura drogowa - asfalt, jest doprowadzony prąd. Dziwi zatem dzisiaj wyrażany sprzeciw co do poszerzenia terenów budowlanych, skoro wcześniej indywidualne inwestycje zostały uzgodnione pozytywnie - podkreśla radny.
Nie damy się wygonić
Waksmundzki zauważa, że te pozytywne uzgodnienia świadczą o tym, że brak jest przepisów prawa, które obligowałyby w tym miejscu do kategorycznego zakazu zabudowy. Przypomina też, że po długiej batalii w RDOŚ, urzędowi gminy Nowy Targ udało się uzyskać wstępne uzgodnienie na włączenie do terenów przeznaczonych pod zabudowę wąskiego pasa gruntów przylegających bezpośrednio do drogi asfaltowej.
- To tylko kilka procent gruntów objętych wnioskiem. To kolejny przejaw niekonsekwencji. Dlaczego nieruchomość, położona przy drodze bezpośrednio, ma mieć możliwość inwestycyjnego wykorzystania, a nieruchomość sąsiednia, lokalizowana kilkanaście metrów od tej drogi, już nie? - pyta. - My tego tematu nie odpuścimy - zapowiada.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w tym miejscu - według mieszkańców - stworzy możliwość zainwestowania mieszkaniowego i rekreacyjnego. - Dzięki Centrum Przyrodniczemu Brama w Gorce, potencjał naszej miejscowości wzrósł bardzo. Chcemy stworzyć dla mieszkańców warunki, by potencjał ten mieszkańcy mogli wykorzystywać - tłumaczy radny powiatowy. Przypomina, że w ubiegłym roku dzięki Bramie w Gorce, Waksmund odwiedziło 100 tys. gości.
- Chcemy to robić w cywilizowany sposób - na warunkach określanych w takich dokumentach, jak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, by uniknąć tego, co możemy obserwować w innych miejscach na Podhalu - bezładnego i chaotycznego budownictwa, najczęściej w warunkach samowoli budowlanej - podkreśla Paweł Waksmundzki.
To natura jest atrakcją Waksmundu
Ada Słodkowska-Łabuzek, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, przypomina, że teren objęty zmianą studium znajduje się w granicach oraz w sąsiedztwie obszarów chronionych na mocy ustawy o ochronie przyrody (tj. granicach Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz otuliny Gorczańskiego Parku Narodowego), w tym obszaru Natura 2000 Górny Dunajec PLH120086.
"Cechują go wysokie walory krajobrazowe i widokowe, położenie w terenach biologicznie czynnych - rolniczych (zabudowa tylko w południowo-wschodnim fragmencie, w oddaleniu od terenów zwartej zabudowy mieszkaniowej), położenie w zasięgu korytarzy migracji zwierząt, przepływające potoki wraz ze strefami biologicznymi oraz konfiguracja terenu - duży spadek obszaru. Ponadto w analizowanym obszarze brak jest wyposażenia w pełną infrastrukturę techniczną, w szczególności w zakresie kanalizacji sanitarnej. Problematyczną kwestię stanowią również istotne rezerwy terenów budowlanych w gminie (także w miejscowości Waksmund) do tej pory niewykorzystane" - argumentuje rzecznik RDOŚ.
Podkreśla, że wymienione walory powodują, że Regionalna Dyrekcja stoi na stanowisku zachowania terenów naturalnych, otwartych i kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju. Przypomina też, że ochrona miejsc cennych przyrodniczo w konsekwencji wpływa na atrakcyjność całej gminy.
Nic nie jest jeszcze przesądzone
Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, jest nieco zdziwiony pretensjami mieszkańców i podejmowanymi działaniami. Uściśla, że w ostatnich dniach maja minionego roku do Gorczańskiego Parku Narodowego wpłynął projekt zmiany studium. Obejmował środkową i górną część Wielkiej Góry nad Waksmundem i przewidywał wyznaczenie nowych terenów zabudowy mieszkaniowo-usługowej - na powierzchni 6,6 ha, głównie wzdłuż drogi prowadzącej grzbietem w kierunku przełęczy Czarnotówka, a także wyznaczenie ok. 10 ha terenów pod zabudowę letniskową, znajdujących się w części graniczącej z miastem Nowy Targ.
- Faktycznie, Park odmówił uzgodnienia włączenia tak znacznej powierzchni, głównie pod zabudowę letniskową, wskazując, iż uzgodnieniu pozytywnemu mógłby podlegać teren o powierzchni 2,64 ha, obejmujący poszerzenie terenów już zabudowanych w środkowej i górnej części grzbietu - mówi. Podkreśla, że na wydane postanowienie nie wpłynęło zażalenie do II instancji. Zaznacza, że lokalizacja tego terenu i areał jest zdecydowanie inny niż w ostatnio prezentowanym nagraniu z udziałem radnych z Waksmundu.
Początkiem sierpnia minionego roku odbyła się rozmowa z Janem Smarduchem, wójtem gminy Nowy Targ, przy udziale pracownika zajmującego się zagospodarowaniem przestrzennym. - Przedstawione zostały wówczas dążenia, oczekiwania odnośnie zagospodarowania terenu środkowej i górnej części Wielkiej Góry. Dyskutowano nad nimi, swe uzasadnienie do stanowiska prezentowanego w postanowieniu przedstawił także Park. Nic nie jest jeszcze przesądzone, a temat jest otwarty i można dalej nad nim dyskutować, zmierzać do konsensusu - podkreśla Janusz Tomasiewicz.
Przypomina jednocześnie, że w dolnej części Wielkiej Góry, głównie wydłuż drogi biegnącej grzbietem obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i znaczna część terenów leżących w tej części jest przewidzianych pod zabudowę. Inne, położone powyżej, znajdujące się wzdłuż wspomnianej drogi, są zabudowywane w oparciu o uzyskiwane warunki zabudowy - uzgadniane z Parkiem - jak podkreśla dyrektor - pozytywnie.
Coś za coś
Jednocześnie Tomasiewicz przypomina, że GPN od kilku lat dąży do włączenia w swe granice 16 hektarów, które Park kupił na własność w 2009-2010 r. To grunty na północnym i północno-wschodnim stoku Turbacza, łącznie z samym szczytem. Zgodnie z wymogami ustawy o ochronie przyrody, aby dokonać powiększenia parku narodowego o jakiekolwiek tereny, wymagane jest pozytywne uzgodnienie z miejscową radą gminy. Dyrektor dwukrotnie przedkładał Radzie Gminy Nowy Targ projekt powiększenia Parku o teren wcześniej nabyty.
- W 2017 r. wystąpiliśmy o uzgodnienie w sprawie włączenia terenów zakupionych w otoczeniu Turbacza. Niestety, nie otrzymaliśmy pozytywnego uzgodnienia, a uzasadnienie stanowiska nie było merytoryczne. W 2022 r. wystąpiliśmy ponownie. Otrzymaliśmy wtedy negatywną odpowiedź, bez merytorycznego uzasadnienia - przypomina dyrektor.
Mimo że zakupione przez Park tereny znajdują się w obrębie katastralnym Obidowej, języczkiem u wagi był sprzeciw społeczności Waksmundu dla włączenia tych 16 hektarów do Parku.
- Mamy świadomość, że jest tendencja do zabudowy terenów Wielkiej Góry. Na kilku działkach przy drodze już stoją budynki. Mam nadzieję, że uda się wypracować logiczne poszerzenie terenów pod zabudowę. Jestem gotowy do rozmów w tym temacie, ale też chcielibyśmy przy okazji zamknąć pozytywnie sprawę powiększenia Parku o 16 hektarów na północnych skłonach Turbacza - podkreśla dyr. Janusz Tomasiewicz. - Każdy dąży do swojego - dodaje.
Gmina murem za mieszkańcami
- Nie zgadzamy się z argumentami RDOŚ i GPN. Od początku mamy takie stanowisko, jak mieszkańcy Waksmundu. Kiedy do gminy dotrze petycja z podpisami, ponownie będziemy wnioskować o poszerzenie tam terenów budowlanych - podkreśla Wiesław Parzygnat, wicewójt w gminie Nowy Targ. - Liczymy na konstruktywną rozmowę z dyrekcją GPN-u - na temat poszerzenia działek budowlanych i sprawy przyłączenia 16 hektarów do Parku, ale nie mogą to być targi - dodaje.
Beata Zalot
No jak śmią?! :-D
ino co by potem jeden z drugim debil nie przyszedł po odszkodowanie bo go zalało
-
PRACA | dam
POTRZEBNA OPIEKA NAD SENIORKĄ 92 lata. W dobrej kondycji fizycznej, chodząca. Ze względu na otępienie wymaga towarzystwa i nadzoru. Oferujemy zamieszkanie okresowo w Zakopanem i w Warszawie. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia na adres mailowy: opieka@intermedix.pl lub telefonicznie: Elżbieta, 692-306-329. -
USŁUGI | budowlane
ROBOTY ZIEMNE, ODWODNIENIA, KANALIZACJE. 788 501 666. -
KUPNO
SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912. -
RÓŻNE
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Osiedle pod Magurą w Jabłonce - na sprzedaż - MIESZKANIE NA PARTERZE z ogrodem o pow. 52,69 m2, w cenie 419.000 zł. MIESZKANIE NA PIĘTRZE Z BALKONAMI oraz poddaszem o pow. 55,90 m2, w cenie 449,000 zł. Tel. 734 830 967. -
PRACA | dam
Przyjmę MURARZA. Praca Niemcy. 608729122. -
SPRZEDAŻ | budowlane
DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941. -
SPRZEDAŻ | różne
OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam mieszkanie 35m2 w Zakopanym ulicy Piaseckiego -2 pokojowe b12. 660797241
Tel.: 660797241 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638 -
SPRZEDAŻ | różne
DOMOWY CHLEB PSZENNY - 880 363 281. -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
DO WYPOŻYCZENIA PRZYCZEPKA DO PRZEWOZU 1 KONIA - 880 363 281 -
USŁUGI | inne
MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - z pola i w środku - WOLNE TERMINY - 880 363 281. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408 -
SPRZEDAŻ | budowlane
SPRZEDAM TANIO- DRZWI PENSJONATOWE, KOMPLETNE. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ NOWE KOMFORTOWE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU - DWA POKOJE + SALON. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ KOMFORTOWE MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408 -
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ W KOŚCIELISKU! PRACA STAŁA: RECEPCJA, MARKETING, PRACE BIUROWE. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIE DOM W ZAKOPANEM (z pokojami pod wynajem). 400 m2. 797 282 569. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia LOKALE pod biura i inne usługi. Zakopane centrum. 508 964 669. -
MOTORYZACJA | kupno
SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW GOLV VII, 2.0D, 4x4, 2014r. 732 810 638. -
PRACA | dam
Przyjmę do pracy w pensjonacie dziewczynę dyspozycyjną, uczciwą, umiejącą pracować w zespole Praca na stałe bez zamieszkania w Zakopanem w centrum. Stanowisko sprzątanie/recepcja wydanie/odebranie kluczy W większości zmiana nocna. 505715741
Tel.: 505715741 -
PRACA | dam
Restauracja w Zakopanem zatrudni na stanowiska: POMOC KUCHENNA, ZMYWAK, PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ, OBIERANIE WARZYW. Informacje: 608 495 125. -
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122 -
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ WIDOKOWĄ 20 AR. 505 429 375. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
PRACA | dam
Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO OPAŁOWE KOMINKOWE BUK I ŚWIERK. DOWÓZ DO KLIENTA. 608 690 989, 608 691 133. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.