2018-03-27 16:36:32
Czarny Dunajec
Relikwie rodziców świętej w Czarnym Dunajcu
Do Czarnego Dunajca zostały przywiezione relikwie rodziców św. Teresy.
Relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus - świętych Ludwika i Zelii Martin - wprowadzono 23 marca w parafii pw. Trójcy Świętej w Czarnym Dunajcu. Instalacja relikwii świętych małżonków z Lisieux to dowód na rosnący kult tych patronów życia rodzinnego.
Karmelita bosy z klasztoru w Wadowicach, o. Szczepan Praśkiewicz OCD, który sprowadził relikwie do Polski, przypomniał w rozmowie z KAI, że ta pierwsza para małżeńska nie męczenników, która została wpisana do kanonu świętych w ciągu dwutysiącletniej historii Kościoła, patronuje odnowie życie chrześcijańskiego w rodzinach. Pod takim hasłem właśnie zakonnik prowadził rekolekcje w Czarnym Dunajcu, które poprzedziły uroczystość wprowadzenia relikwii „ex ossibus”.
„Parafia ma już relikwie św. Rity i jest ośrodkiem jej kultu na okolicę. Symbolem tego kultu jest róża, podobnie jak to mamy w kulcie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która obiecała, że niebo swoje spędzać będzie na ziemi, zsyłając nam deszcz róż i dotrzymuje tej obietnicy” – zauważył o. Praśkiewicz. Wspomniał, że proboszcz parafii i dziekan dekanatu Czarny Dunajec, ks. Krzysztof Kocot zapragnął, aby w kościele były też relikwie małżonków z Lisieux, by patronowały rodzinom.
Zakonnik - konsultor referatu spraw kanonizacyjnych w krakowskiej Kurii Metropolitalnej - osobiście wprowadził relikwie św. małżonków w innych miejscach Polski, m.in. w parafii w Sance k. Krzeszowic, w Nowej Hucie Czyżynach - w parafii św. Judy Tadeusza, w parafii św. Piotra w Wadowicach, Przemienienia Pańskiego w Libiążu i św. Floriana w Krakowie. Doczesne szczątki świętych rodziców zainstalowano także w diecezji kieleckiej - parafie Lisów (św. Mikołaja) i Korytnica (św. Floriana) oraz w archidiecezji przemyskiej - parafia Gwizdów (Matki Bożej Pocieszenia).
Ludwik Józef Stanisław (Louis Joseph Stanislas) Martin (22 VIII 1823-29 VII 1894) urodził się w Bordeaux. Zelia Maria (Zélie Marie) z domu Guèrin (23 XI 1831-28 VIII 1877) pochodziła z Gandelain koło Alençon. Oboje małżonkowie doczekali się dziewięciorga dzieci, urodzonych w latach 1860-73, z których najmłodszą była ta, która najbardziej rozsławiła rodzinę - św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Czworo z potomstwa zmarło w bardzo młodym wieku. Te, które przeżyły - same córki - zostały zakonnicami i doczekały, poza św. Teresą, sędziwego wieku (dwie zmarły licząc prawie 90 lat).
Beatyfikacja Ludwika i Zelii Martin odbyła się 19 października 2008 w Lisieux. Stali się oni drugim małżeństwem, wyniesionym przez Kościół na ołtarze w naszych czasach. Pierwszymi byli Alojzy i Maria Beltrame Quattrocchi z Włoch, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi 21 października 2001 w Rzymie.
Kanonizacja rodziców św. Teresy z Lisieux odbyła się 18 października br. w Rzymie w czasie Synodu Biskupów nt. rodziny. Stali się oni pierwszymi kanonizowanymi małżonkami w dziejach Kościoła, którzy nie byli męczennikami.
opr. m


narracja ze Park Miejski został wydzierzawiony nielegalnie jest chwytliwa ale wszyscy dobrze wiecie ze jest wszytsko zgodnie z prawem, inaczej juz dawno byscie sciagneli CBA i inne ABW na burnistrza 2025-04-30 20:50 6. do kytykujących burmistrza wszystkich!!!!
Co ma burmistrz do drogi powiatowej roównież dobrze mozęcie pisać że dwu pasmówka na snozkę jest za krótka powinna się kończyć w NT, jesteście jak te owce co się teraz wygania beceć zeby beceć . i włśanie tak wygląda to wase becenie beeee idioci 2025-04-30 20:39 7. @xyz Dużo racji. Chociaż tych lasów w Polsce i tak nie rżną tak, jak na Słowacji albo w "ekologicznej" Szwecji. 2025-04-30 20:39 8. no na pewno, ciezki uszczerbek za probe potracenia XDD 2025-04-30 20:38 9. No i jego prawo . Może lubi pospać,też mu wolno . A jak już się zbudził to idzie po swoje. Tak trzeba 2025-04-30 20:29 10. Brawo gratuluję pomyślności . Jak będą kursować busy przez Suche jak to Sobie wyobraża Gmina i Starostwo?