Reklama

2019-12-07 13:00:52

Czytelnicy alarmują

Ekolodzy domagają się zakazu palenia węglem

Dziś od rana Podhalański Alarm Smogowy apeluje do władz Zakopanego by zakazać palenia węglem.

- Widzicie ten fioletowy punkt na mapie? To Zakopane. Wg legendy mapy stan jakości powietrza jest EKSTREMALNIE ZŁY!!! Nie wychodźcie na pole, nie uprawiajcie sportów, czekamy na wiatr - alarmował rankiem Podhalański Alarm Smogowy. Ekolodzy podkreślają, że wraz z pierwszymi przymrozkami miasto pod Giewontem się dusi od smogu. Równie źle jest w Nowym Targu. - My mamy tego dość, apelujemy do burmistrza o wprowadzenie zakazu palenia węglem - podkreślają aktywiści z PAS. 

Problem w tym, że na przestrzeni kilku godzin wyniki pomiarów mogą być diametralnie różne. Tym bardziej, jeśli porównamy kilka różnych alertów z urządzeń monitorujących jakość powietrza w Małopolsce. Zobaczcie sami, co dziś rano można było odczytać z monitoringu Airly.eu oraz PowietrzeMałopolska.pl i eea.europa. Jedne mówią o ekstremalnie złym powietrzu, inne tylko o niekorzystnej sytuacji.

rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
3
4
5
6
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
bida 2019-12-09 20:10:38
Biedoki budują wielkie pensjonaty, później narzekają, że ogrzewanie drogie i smród od sąsiada. A ten robi to samo.
Janowski 2019-12-09 18:25:02
Niestety cepy nie wiedzą co przedstawia tabelka zanieczyszczeń - jakości powietrza ale pitolić będą jak to cepy .
Tylko jedna pozycja jest w kolorze pomarańczowym wskazującym na przekroczenie normy , to jest PM10 a wie co to jest ? Pewno nie , to wam powiem :

Pyły zawieszone (PM - ang. Particulate matter), stanowią poważny czynnik chorobotwórczy. Osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

Nie ma wyznaczonego progu stężenia, poniżej którego negatywne skutki zdrowotne wynikające z oddziaływania pyłów na zdrowie ludzi nie występują. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.

Pyły pochodzą ze źródeł naturalnych i antropogenicznych. Do naturalnych należą aerozole morskie, pyły z nad pustyń, wybuchy wulkanów i pyły pochodzące z procesów biogenicznych. Natomiast źródła antropogeniczne to procesy przemysłowe, rolnicze, spalanie paliw, a także ścieranie się nawierzchni dróg i opon pojazdów.
PM10 ? pyły inhalabilne o średnicy aerodynamicznej ziaren mniejszej niż 10 ?m .
Reasumując , takie zanieczyszczenie to nie powód do alarmu smogowego , bicia piany i pitolenia propagandowych pseudo ekologicznych bzdur .
Janowski 2019-12-09 16:08:35
Jak budowano zaporę i elektrownię w Niedzicy to zbieranina naćpanych ekologów w narkotykowym widzie rzucała się pod koła ciężarówek , jeden to do dzisiaj na wózku inwalidzkim jeździ . Jakoś wówczas nikt nie pitolił o smogu ale teraz gdy ten smog jest to żaden nie chce pamiętać że to ich działalność i ich sponsorów przyczyniła się do podziału inwestycji na zaporę i elektrownię w wyniku której elektrownię sprzedano pozostawiając zaporę do sprzątania Polsce . Słuchacie wy ekoidioci elektrownia w niedzicy miała dostarczać prąd do ogrzewania Podhala , by nie było smogu i smrodu dlaczego żaden z was tego faktu nie chce pamiętać i żaden z was nie protestował przeciw sprzedaży . Teraz ryja drzecie tumany ? teraz wam przeszkadza że sąsiad pali w piecu baciokami ? a wy czym palicie w piecu butelkami PET ? Tak nawiasem mówiąc to zwróćcie uwagę na przedstawioną mapkę z zaznaczonymi czerwonymi punktami osły a pamiętać trzeba że główny kierunek wiatru w południowej Polsce to południowy i zachodni
Ps. Stasek nie pierdź tyle to ci śmierdzieć nie bedzie a jus łokien nie łotwieroj bo śmierdzieć będzie w całej łokolicy . Jedz grule ze swojego pola to bedzies pweny ze ci korporacyje smrodu do nich nich dodadzą - no i bedzies łoświecony
brud i smród 2019-12-09 15:10:29
@dziadek

Zakażcie lotów samolotów nad NT i Zakopanem - stan powietrza na pewno ulegnie znacznej poprawie. A na poważnie, czytając komentarze, to zanim u nas uporządkujemy problem ogrzewania i pojawi się "wstyd latania" minie ze 20 lat. Pewna mentalność musi wymrzeć.
Mira 2019-12-09 06:31:42
Teraz tylko brakuje żeby w Sylwestra w Zakopanem poszła informacja z ostrzeżeniem ze przekroczone są stężenia zanieczyszczeń i zaleca się pozostanie w domach,
Stasek 2019-12-08 23:11:10
Teraz to mnie łoswieciło Franek zo drogi to nie łon poli śmieciami ino jakośi korporacija wruco mu cosi do pieca ,i temu śmierdzi wieczorem przed chałpom. A juz miłek mu przydzwonić a to nie jego wina .
Janowski 2019-12-08 22:19:56
Właściwie elaboraty można by pisać na temat działalności i finansowaniu tych ekologów , powiem za siebie wyrażając tylko własne zdanie w temacie . Ci nazywający się ekologami są tylko narzędziami w rekach korporacji finansowych wywierający wpływ na politykę która ma przynosić zyski finansowe tym korporacjom . Dodatkowo jako narzędzie do walki o władzę .Szkoda czasu na idiotyczne dyskusje z zaślepionymi fanatykami ale zainteresowani powinni oglądnąć sobie jeden z ciekawszych materiałów w tym temacie . https://www.youtube.com/watch?v=gfKqraWRSSs

Pozdrawiam potrzebujących .
Misio 2019-12-08 21:54:27
Smog przed moją chałpą to wina Niemców i bobrów co srają nad Bialką i przez nie woda w rzece jest czarna i powietrze nad Zakopanem zatrute.
dziadek 2019-12-08 21:03:32
@Misio, a ja uważam, że @ Pati ma racje.
Dowodem na to jest komentarz niejakiego @podhale.
Walka o czyste powietrze - TAK, ale nie w ten sposób, że tym co pelą w piecu zaleca się - " mieć podłączony wylot swojego komina do chałupy."
Bo jak tak, to samochodo i moto cykliści taż niech sobie chwytają dymki z rurek do worków i puszczają w swojej sypialni.
Ja już przeżywam którąś z kolei "reformę" systemu grzewczego, za każdym razem jest krytyka tego co było, i oczywiście " kup nowy kocioł." A grzejniki wysuszające powietrze to nie mają wpływu na nasza zdrowie?
@podhale pisze z ironią - "W lecie też twoje samoloty latają i autka popylają, dziwne że wtedy nie ogłasza się alarmu smogowego".
No to pogrzebmy w temacie!
Serwis Bloomberg zauważa, że w tym roku europejskie linie lotnicze wyemitują do atmosfery ponad 1 miliard ton dwutlenku węgla.
Zdaniem ONZ, w ciągu najbliższych trzech lat lotnictwo może zająć pierwsze miejsce na liście największych emitentów gazów cieplarnianych, wyprzedzając pod tym względem energetykę węglową.
"Flygskam" (pol. wstyd przed lataniem) - to termin, którym Szwedzi określają niechęć do krótkich podróży samolotami, podyktowaną kosztami środowiskowymi.
We Francji dużą popularność zyskuje hasztag - avihonte, znaczący to samo. W Paryżu pojawiła się nawet propozycja, by zawiesić wszystkie krajowe loty.
Z kolei austriacka kolej zakupiła nowe wagony sypialne z uwagi na rosnące zainteresowanie podróżami na długich trasach.
Z kolei Niemcy planują obniżenie podatku na kolej, przy jednoczesnym wzroście na podróże lotnicze.
(Źródło money. pl.)
No i cooo? No i tooo, że te miłośniki czystego powietrza nie ogarniają tematu i robią jeno zamęt. W mętnej wodzie ponoć dobrze się łowi!
Misio 2019-12-08 18:55:21
Pati@ to jest takie głupie co piszesz ze chyba jesteś jednym z tych nieudacznych urzędników odpowiedzialnych za to ze z roku na rok jest coraz większy smród
Miejscowy 2019-12-08 18:14:32
Przedwczoraj poszedłem wieczorem na Ustupie z psem na spacer. Jak się Uraczyłem górskim powietrzem to spuchły mi oczy,płuca i jajka.Pies gdzieś się schował bo woli nie jeść niż ryzykować powtórkę
Pati 2019-12-08 17:55:46
Smog stał się najpopularniejszym słowem sezon, jest to robione nie z miłości do czystości, tylko aby zablokować rynek węgla !
Smog faktycznie, w niektórych miastach może być nawet uciążliwy, ale nie jest smogiem-smokiem. W nakręcaniu tej histerii są zainteresowane różne osoby, przede wszystkim ci, którzy mogą na tym zarobić. Czyli kto? Np. ci, którzy produkują różne ekologiczne technologie i zieloną energię. Ale jest to na rękę przede wszystkim tym, którym przede wszystkim nie podoba się polska energetyka oparta na węglu. Węgiel mamy swój i jesteśmy pod tym względem niezależni. I to może się nie podobać różnym, nieprzepadającym za Polską, siłom.
Turysta 2019-12-08 17:46:44
Rozwiązanie tego problemu jest banalnie proste i to w skali całego kraju (!). Skoro rządowi i aktywistom tak zależy na ekologi i czystym powietrzu to niech zniosą akcyzę dowalaną do gazu (lub prądu) - po problemie. Przy nowych stawkach nikomu nawet nie przyjdzie do głowy by babrać się z czymkolwiek innym. Wszelkie decyzje związane z ekologią powinny zaczynać się od STAWEK za poszczególne media a nie od idiotycznych zakazów.
robo 2019-12-08 15:55:14
Jesz chemiczna żywność , ubierasz szkodliwe gacie ,auta i spaliny zaciskają ci gardło , fabryki ktorych nie widzisz zabijaja cie codzień , jeden silnik spalinowy z osobówki zużywa w ciagu godziny wiecej tlenu niż piec sasiada przez miesiac
a przy tym wmawaiaja ci że jak podkablujesz sąsiada co spali tonę węgla
to uratujesz świat .
Olek 2019-12-08 14:27:41
@myslicie. ja tak rozumiem twoje słowa- dajcie dobre dofinansowanie to pomyśle i łaskawie nie otruje swoich dzieci!
maktostaki 2019-12-08 12:52:01
Dyskusja- czy palić i czym, kto ma za to płacić i ile -nie ma sensu. Wszyscy oddychamy tym samym zanieczyszczonym powietrzem. Palisz węglem,śmieciami, jeździsz dislem - zabijasz swoich bliskich i siebie. Nie zostało naszym dzieciom wiele czasu na życie
Myślcie 2019-12-08 10:25:03
Jak dacie dobre dofinansowanie na piece to można pomyśleć, ale tam jak zawsze będzie. Warunki dowali urząd takie, że nikt ich nie spełni poza znajomymi urzędników. Niestety przerabianie na swoją rękę piecy nie jest takie tanie i nie każdego na to stać, a smog smogiem. Jakoś po wsiach nie ma takiego wielkiego problemu, a też ludzie palą węglem. Zaznaczcie od razu że to problem Zakopanego, bo prowadzicie złą politykę komunikacyjną z sąsiednimi miejscowościami i miastami, to każdy autem jedzie.
Wlodek 2019-12-08 09:50:44
Po co mierzyć PM2,5 jak już wiadomo ze poumierany od PM10 i innego syfu. Wczoraj wieczorem na Spyrkówce założyłem maskę Już smog nie tylko dusi ale czasami podrażnia oczy i szczypie
asdfgh 2019-12-08 08:34:20
Dlaczego w tym raporcie nie mierzy się stężenia pyłu PM 2,5?!
Pył PM 2,5 jest toksyczny i mutogenny. Jest tak drobny, że z powietrzem dostaje się przez płuca do krwi. Krążąc w organizmie odkłada się w losowych miejscach i tworzy mutacje. Mutacje tworzą nowotwory. Nowotwory zabijają nas skuteczniej niż cokolwiek innego na Podhalu.
Hahaha! A ile CO?! Palisz 12 ton węgla w piecu z czego 10 idzie prosto w komin! Tlenek węgla to produkt nieefektywnego spalania. Przymykania drzwiczek do pieca bo "podobno toniej". Palenia od dołu w piecu górnego spalania bo nie chciało się zajrzeć do instrukcji kotła.
Z pełną świadomością mogę stwierdzić po tym raporcie, że mimo chęci i tabliczek wszelkiej maści w Zakopanem nie potrafią palić w piecach.
Miro 2019-12-08 08:25:08
Widać Że urzędasy nie radzą sobie ze smogiem sami piętrzą problemy szukając wymówek dla swojej nieudolności. Kontrole i kary to jedyny sposób. Tylko wymówki: mało pieniędzy, złe przepisy.,a wszyscy się duszą Za chwile pojawią się w mediach informacje ze w Zakopanem i okolicach jest najgorsze powietrze w Polsce.
podhale 2019-12-08 07:17:29
@dziadek.
W lecie też twoje samoloty latają i autka popylają, dziwne że wtedy nie ogłasza się alarmu smogowego. Sami się zatruwacie. Każdy powinien mieć podłączony wylot swojego komina do chałupy i pooddychać trochę "drewienkiem z kominka".
robo 2019-12-08 01:48:36
Na załaczonej mapie widze kolor ZIELONY w Zakopanem .
Coś się wam eko terroryści plącze
drive 2019-12-07 22:11:52
K woli informacji. Wielbiciele samochodów którzy macie klimatyzację automatyczna, warto wiedzieć, ż e klapki od nawiewów przyklejają się od powietrza jakie mamy. Silniczki pracują i zrywają cięgna. Taki jest ON plus to co jest wytworzone w wyniku spalania z kominów budynków.
dziadek 2019-12-07 22:09:17
Taaak, dymek z drewna żeby zagrzać chałupę i wodę do kąpieli to zbrodnia?
A zatruwanie powietrza dla wygody i przyjemności to cacy?

Aktualnie po drogach świata jeździ 1 miliard samochodów ? 200 milionów ciężarówek i 800 milionów samochodów osobowych, a przewiduje się, że do 2050 roku liczba aut podwoi się do 2 miliardów.
Średnia emisja dwutlenku węgla na jeden przejechany przez samochód osobowy kilometr wynosi ponad 170 gram (dane dla UE), dla SUV jest to często nawet 0,5 kilograma.
To bardzo dużo. Jeśli przejedziemy przeciętnym samochodem 30 kilometrów lub 10 kilometrów SUVem, to średnich wielkości drzewo będzie usuwać wyemitowany dwutlenek węgla przez cały rok.
Emisja dwutlenku węgla przez zasilane paliwami kopalnymi (benzyna, ropa, CNG, LPG) samochody to bardzo poważny wkład w globalne zmiany klimatu.
Warto też zaznaczyć, że samochody odpowiadają za 65% zanieczyszczeń emitowanych na obszarze Unii Europejskiej. Do tego spaliny samochodowe są dużo bardziej szkodliwe dla ludzi niż zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu, bo rozprzestrzeniają się w dużych stężeniach na niskich wysokościach w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi.
Lot samolotem 5000 km w dwie strony na wakacje to ponad 1 tona CO2. na każdego pasażera. Transport lotniczy jest ponadto najszybciej rosnącym źródłem emisji. Większość przelotów jest związana z ruchem turystycznym. Nie ma to nic wspólnego z życiową koniecznością. I znowu osobista przyjemność wygrywa z rozsądkiem i odpowiedzialnością.
Gorol z gorc 2019-12-07 20:54:39
Gdyby w Zakopanem czy Nowym Targu nie byl ogrzewany ani jeden budynek to i tak normy beda przekroczone bo gdy nie ma wiatru a jest zimno caly syf opada na dol czyli doliny. A zakaz palenia weglem to niech pseudo-eko-niemcy wprowadza pierw u siebie
Jado 2019-12-07 19:11:26
@vice coś tam też nie mam samochodu, nie zażywam, nie palę i jem zdrowo co jestem w stanie udowodnić co do tempoty czy tępoty masz rację dla mnie wszystko jedno czy jesteś tempy czy tępy ignorancie. Jednak twoje tempo w obrażaniu i tępota w mowie nienawiści są porażające.
Wici 2019-12-07 19:00:55
Dajcie nr konta to się dorzucę na prawników bo wszyscy mamy dosyć coraz większego smrodu. Trzeba włodarzy wsiąść za tyłki bo inaczej się podusimy
sp 2019-12-07 18:50:19
@jado, najpierw udowodnij że nie spożywasz żywności z GMO, zażywasz insulinę z substancjami rakotwórczymi...itd.Chłopie z motyką na słońce się porywasz?
vice versa 2019-12-07 18:23:20
@Jado i ktokolwiek z waszego domu. Bądźcie pewni, że zrobię to samo, jak ja bądź ktoś z mojego domu zachoruje na chorobę spowodowaną smogiem i pyłami zawieszonymi wydobywającymi się z waszych samochodów. Będziemy pozywać ciebie i każdego z was osobno, bo dlaczego my, którzy nie mamy samochodów i przemieszczamy się ekologicznie mamy ponosić zdrowotne konsekwencje czyjejś głupoty, a nawet tępoty. To dotyczy wszystkich innych krzykaczy, w tym tych z ekopatrolu zakopane.
Ps. tępy, w sensie głupi, niemądry, ograniczony umysłowo, mało inteligentny piszemy tĘpy, a tempo, to tempo, tĘpaku
Jado 2019-12-07 17:28:58
Od wielu lat ogrzewamy dom geotermią, jeśli ktokolwiek z nas zachoruje na chorobę spowodowaną smogiem będziemy skarżyć władze miasta o odszkodowanie maksymalne jakie się da oczywiście z pomocą adwakata specjalisty w tym zakresie. Dla wielu najważniejszy jest wynik wyborów, a nie zdrowie mieszkańców dlaczego my, którzy ogrzewamy swoje mieszkania ekologicznie mamy ponosić zdrowotne konsekwencje czyjejś głupoty, a nawet tempoty.
Tiktak 2019-12-07 17:28:39
Ludzie przestańcie z tym węglem. Węglem można palić o ile spala się go w ekologicznym piecu np na ekogroszek. To aż takie proste i nie trzeba nic więcej.
dziadek 2019-12-07 16:54:53
Smok nie jedno ma imię!
Co by mu dać rade, to trza iść na całego, jak szewczyk w Krakowie.

"Rząd holenderski ma wielkie plany aby do 2050 roku zakręcić totalnie kurek z gazem. Jest to związane z porozumieniem klimatycznym zawartym w 2015 roku w Paryżu."

"Wiedeń wprowadza zakaz stosowania ogrzewania gazowego lub olejowego w nowych budynkach."

Ni ma jak pod pierzynom!
Tdragoni 2019-12-07 15:16:30
A gdzie byli działacze ekopatrolu, gdy burmistrz Majcher, którego tak wielbiliście stwierdził, że nie ma sensu w trakcie remontu drogi przez Olczę od razu rozbudować sieci gazowej, bo to za duży koszt dla miasta. PGNiG wnioskowalo o tę inwestycję, a i sporo mieszkańców było zainteresowanych podłączeniem, ale ówczesnym władzom nie w smak była ekologia na obrzeżach miasta.
Mark Ross 2019-12-07 14:49:04
Dajcie pieniądze na zmianę źródła ogrzewania krzykacze
ja 2019-12-07 14:33:15
A czym mają palić węglem nie drewnem nie czyli czym g.....m.Wreszcie weżcie się do normalnego dofinansowania a nie opowiadajcie bajek.Niedługo najazd turystów i ogromne ilości aut .Pomyślcie o parkingach przed Zakopanem ,no ale władze mają to w .... wydając ogromne pieniądze mn.innymi na nikomu niepotrzebny sylwester i.t.p.
tadek 2019-12-07 14:23:50
Ekolodzy to pod sejm tam protesty robić a nie gnębić biednych ludzi co ledwo wiążą koniec z końcem i ekologię zacząć od siebie.
Serek 2019-12-07 14:09:42
Zakazać wszystkiego ! Palmy plastikami i innymi syfami to będzie EKO !
krk 2019-12-07 14:02:26
Sami się zatruwacie. Wdychacie to do płuc. Zabijacie wasze dzieci. Wincyj reklamówek i opon do pieca. A mówią że krakusy to centusie.
ekopatrol zakopane 2019-12-07 13:54:58
Przygotowywany jest pozew sądowy przeciwko Burmistrzowi Miasta Zakopane ,mamy konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia ,Pan Burmistrz swoim zaniechaniem doprowadził do katastrofalnego stanu powietrza którym wszyscy oddychamy,będziemy również pozywać osoby prywatne,właścicieli pensjonatów ,kwater prywatnych ,którym udowodnimy paleniem śmieciami lub najgorszej jakości paliwem osoby takie również przyczyniają sie do rakotwórczego powietrza w mieście wiec sa współodpowiedzialne miedzy innymi za wzrost zachorowalności na raka wśród mieszkańców Zakopanego
Swoja 2019-12-07 13:39:28
Już mam dość!!!! Codziennie to samo! Co wy myślicie Eko srodzy , całkiem zależni mamy być od państwa i gaz , i geotermia, pelet....Tak węgiel tylko szkodzi! A disle to co? Te stare niemieckie busy co jeżdżą liniowo do morskiego oka to co ????? Disle !!!! Coraz więcej aut! Domu srog
Mieszkaniec 2019-12-07 13:25:58
Zakaz palenia powinien dotyczyć nie tylko węgla ale też drzewa
Leśny 2019-12-07 13:25:09
Najpierw aby takie rzeczy wprowadzać trzeba umożliwić mieszkańcom inne źródła ciepła. A ekolodzy tylko pieprzą i pieprzą. Bardziej zgazyfikowane niż Zakopane są podkarpackie zabite deskami wsie.
Q 2019-12-07 13:24:42
To dajcie kasę na wymianę pieców tylko nie gazowych bo wybuchają. Niech geotermia zrobi korzystne ceny i się wszystko załatwi
2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 2020-07-10 00:00 W. KRUK od 1840 na zawsze 2020-07-09 22:38 Odwołana konferencja. Część uczestników była na pogrzebie Zofii Karpiel 2020-07-09 21:02 Czarna seria, śmierć kolejnego rowerzysty 4 2020-07-09 19:44 Na pogrzebie Zofii Karpiel była osoba zarażona koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt żałobników 10 2020-07-09 19:44 Kozic harce pod Zawratem (WIDEO) 2 2020-07-09 19:42 Dla rowerzystów i dla pieszych 1 2020-07-09 19:40 Wodna atrakcja 1 2020-07-09 19:29 TPN potwierdził, że plakat wyborczy wisiał na Giewoncie 2 2020-07-09 19:03 600 km na 160 urodziny poety (WIDEO) 2020-07-09 18:30 Turyści w Grocie 3 2020-07-09 17:44 Ogrodowa już wkrótce będzie otwarta 2020-07-09 17:34 Utrudnienia na drodze Szczawnica - Krościenko. Kładą asfalt 1 2020-07-09 16:49 Potrącenie rowerzysty 7 2020-07-09 16:29 Zakopane w kwiatach 2 2020-07-09 16:18 Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich 34 2020-07-09 15:51 Turyści zgubili szlak na Skrajnym Granacie 2020-07-09 15:30 Teatr dla dzieci w parkowej altanie 2020-07-09 15:26 Wraca temat obwodnicy 2 2020-07-09 14:47 Słoneczne miasto 2020-07-09 14:39 Zmarł Krzysztof Cukier, łyżwiarz, reprezentant klubu SNPTT 1907 Zakopane 2020-07-09 14:00 Utrudnienia na zakopiance 2020-07-09 13:35 Jadą goście jadą i wracają korki 3 2020-07-09 13:21 Akcja ratowników TOPR na Nosalu (WIDEO) 3 2020-07-09 12:50 Zakopane będzie rekwirować hulajnogi pozostawiane na Krupówkach 10 2020-07-09 12:18 Zakopianka, pięciokilometrowy korek w Klikuszowej 2 2020-07-09 12:06 Motocyklista na cenzurowanym 5 2020-07-09 11:46 Plum i Bulb zapraszają w niedzielę 2020-07-09 11:28 Kasa popłynie do Chabówki i Ponic 2020-07-09 11:24 Klucze znalezione w Zakopanem 2020-07-09 11:20 Znowu dużo zachorowań w Małopolsce 2020-07-09 11:15 Od trzech lat obserwują trawę 2020-07-09 10:44 Robert Włodarczyk rektorem na 4 lata 2020-07-09 10:00 Zbójnicy 2020-07-09 08:21 Kultowa Panna Fontanna szuka miejsca 3 2020-07-09 07:00 Gubałówka: Nie idźcie tą drogą 1 2020-07-08 23:05 Andrzej Duda na Giewoncie 16 2020-07-08 22:18 Rowerem wzdłuż Dunajca 2020-07-08 21:19 Sala za miliony 1 2020-07-08 21:15 Sekret w pełni udanego snu 2020-07-08 20:30 Co z tą krwią? (WIDEO) 2020-07-08 20:10 Głosujcie na Dawida Czernika 2020-07-08 19:44 Straż Miejska kontroluje wagę samochodów jeżdżących Drogą do Białego 9 2020-07-08 19:00 Problemy z wodociągiem 1 2020-07-08 18:16 Wielkie koszenie na Górnej Równi Krupowej 4 2020-07-08 17:39 Justyna Pustówka w parkowej altanie 2020-07-08 17:30 Taka orkiestra na Krupówkach 9 2020-07-08 17:05 Trojaczki z Tylmanowej mają swoje święto 2 2020-07-08 16:44 Remont Harendy - przejście zamknięte 2020-07-08 16:00 Relaks przy Szlaku Wokół Tatr
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-10 07:49 1. niestety coraz więcej śmieci w górach. A no i przyłączam się do tego że służby powinny wszcząć dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych za obwieszanie czymś takim krzyża 2020-07-10 07:47 2. jak można się tak nieodpowiedzialnie zachowywać w wysokich górach?! :))) 2020-07-10 07:43 3. @alert- tak jak piszesz, powinny być szykany i dziwię się, że ich nie ma przy tak szybkiej drodze. Są natomiast słupki na prostych odcinkach ścieżki, bo być może przejedzie przez nią traktor w pole. 2020-07-10 07:30 4. Po tym paśmie dobrych informacji to wynik Andrzeja Dudy poniżej 150% w gminie Szaflary będzie rozczarowaniem dla PiS i Pana Wójta! 2020-07-10 06:42 5. Jedynym rozwiązaniem tunel. 2020-07-10 00:08 6. Odbierała kondolencje czyli wszyscy co składali pójdą na przesiew. A za nimi ich rodziny heh... szkoda że u nas przyjmuje się tradycje z hajmeryki. Dawniej był pogrzeb pomodlili się i nie musiał nikt osobiście zapewniać że mu smutno i udawadniać jeszcze tego a na dodatek teraz w pandemii martwić czy jest zdrowy. 2020-07-09 23:45 7. Po ostatnich wypowiedziach Pana Dudy jestem zdecydowany głosować na Pana Trzaskowskiego. 2020-07-09 23:42 8. Do tego kiedyś musiało dojść. To było tylko kwestią czasu. Szkoda tylko, że w takich okolicznościach. Teraz trzeba uruchomić stosowne procedury tak jak na Śląsku. Tam kopalnie a tu pogrzeb. 2020-07-09 23:25 9. Współczucia dla rodziny, straszna tragedia, także kierowcy samochodu, mieć kogoś na sumieniu do końca swoich dni. ???? 2020-07-09 22:53 10. miało być tak pieknie ,a wyszło jak zawsze . gmina coś robi ,próbuje cos robić , i nadal efektu brak ,czekamy p wójcie na efekty , a przecież miało być taniej niż spólka wodna maruszyna centrum zakładała, moze trzeba egzorcyste zatrudnić aby wszystkie złe moce przegonił , a tych twórców i stwórców dobrych wrażeń troche poskromić
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Dołącz do nas - facebook