Reklama

2020-02-20 22:13:31

Beskidy

Ultramaraton Babia Góra 2020

Od kilku lat, w drugi weekend czerwca, liczne grono miłośników biegów górskich pojawia się u stóp Babiej Góry, by wystartować na jednych z najtrudniejszych tras biegowych w Polsce. 13 czerwca 2020 r. odbędzie się kolejna, 7 już edycja Ultramaratonu Babia Góra. Tego dnia, w zależności od wybranego dystansu, można pojawić się na szczycie Królowej Beskidów 1,2,3,4,5 lub 6 razy!

Rok 2014. Narodził się pomysł, by stworzyć bieg, który zaskoczy biegaczy i który wyjdzie naprzeciw zawodnikom szukającym najtrudniejszych wyzwań. Rodziła się idea biegu. Babia Góra, brak płaskich odcinków i asfaltów (pod takim warunkiem Lucjan Chorąży zgodził się pomóc w przeczesywaniu Babiej Góry i szukaniu „najciekawszych” odcinków), podbiegi i zbiegi tymi samymi trasami, do tego trochę naturalnie ukształtowanego terenu i „dzikości”, czyli leśne ścieżki, strumienie, powalone drzewa i bardzo duże przewyższenia, które to już sama Babia Góra zapewniała. To miało być wtedy najtrudniejsze 100 km jakie można było sobie wyobrazić. Czasami Lucek pokazywał fragment trasy prawie pionowo w dół. Padało pytanie: „Ale czy da się tam biegać?” Lucek wraz z Józkiem Pawlicą, który również pomagał w „szukaniu” tras, pobiegli, czyli się dało! I tak w pierwszej edycji Ultra Babiej powstały fragmenty, które pokazywały, że można biegać tam gdzie nie da się chodzić, a chodzić tam gdzie trudno jest stać. 

„23 sierpnia 2014 r. wydarzyło się coś, po czym świat polskiego ultra już nigdy nie będzie taki sam.” Tymi słowami Piotr Pazdej rozpoczął rozdział „W cieniu Diablaka” będący fragmentem artykułu „Pionierzy Ultra” (ULTRA nr 2).

Biegi Ultramaratonu Babia Góra miały być trudnym wyzwaniem. I takie były od początku. Po pierwszej edycji biegu spadła na nas fala krytyki. Że po strumieniach się nie biega, że powalone drzewa powinniśmy usunąć, że po co biegać tam gdzie chodzi się tylko na grzyby. Nie było łatwo, ale postanowiliśmy nie słuchać malkontentów, a wyłącznie tych którzy po biegu przyszli i dziękowali, bo to przecież dla nich był ten bieg zorganizowany. Od pierwszej edycji zawody zyskały sobie stałe grono uczestników, którzy co roku w drugi weekend czerwca pojawiają się w Zawoi, by w sobotę w nocy rozpocząć zmagania na najdłuższych dystansach Ultramaratonu Babia Góra. Niektórzy kolejny raz wybierają ten sam dystans, inni podnoszą sobie poprzeczkę i pragną tego dnia o jeden raz więcej niż w roku poprzednim pojawić się na szczycie Babiej Góry. Tego dnia można pojawić się na Diablaku od 1 do 6 razy! I co bardzo istotne, na dystansach 2,3,4,5,6xBabia Góra za każdym razem na szczyt uczestnicy docierają innym szlakiem! 

Po tych kilku latach okazuje się, że fragmenty po strumieniach już nie przeszkadzają uczestnikom, a przy wysokich temperaturach są zbawienne na ochłodę, nie ma też narzekania na trudne fragmenty przebiegające poza szlakami turystycznymi, pojawia za to sentyment do „dzikich” odcinków słowackiej części trasy z pierwszych edycji biegu. Teraz można uznać, że uczestnicy pierwszych trzech edycji Ultra Babiej mieli pewnego rodzaju szczęście. Mogli poznać trasy po słowackiej stronie Babiej Góry, do których już nigdy nie będziemy mogli powrócić. Dostrzegamy też, że inni organizatorzy coraz częściej decydują się dodać do swoich tras akcenty w postaci strumieni, wąwozów, odcinków z wiatrołomami, podejść pod niemal pionowe ściany i nie ma już takich narzekań jak dawniej, jest już teraz raczej zachwyt uczestników. 

Ultramaraton 6xBabia Góra miał być największym wyzwaniem. I taki był. Pierwszej edycji 6xBabia Góra w wyznaczonym limicie 17 godzin nie ukończył nikt. Lucjan Chorąży przybiegł na metę 7 minut i 28 sekund po limicie czasu, ale tego dnia był na dużym zmęczeniu, ponieważ kilka dni wcześniej przeczesywał Babią Górę i oznaczał trasę. Mimo tych Jego 7 minut po limicie czasu już od pierwszej edycji wiadomo było, że Ultramaraton 6xBabia Góra jest możliwy do zrobienia w limicie 17 godzin. W kolejnych dwóch edycjach biegu jednak nikomu to się nie udało. Dopiero w czwartej edycji wydarzenia Krzysztof Dołęgowski, jako pierwszy zawodnik pokonał 6xBabia Góra w limicie czasu. Dokonał tego w czasie 16:06:22! Tamtego roku trasa 6xBabia Góra musiała jednak ulec modyfikacji i na terenie Słowacji została pozbawiona odcinków przebiegających poza szlakami. Kolejna edycja biegu i na ok. 1,5 tygodnia przed datą zawodów zapisuje się Roman Ficek. Zadaliśmy sobie wówczas pytanie: „Co to za szaleniec z wioski obok, który w tak krótkim czasie przed datą zawodów decyduje się na tak trudny start?” Burza nad Babią Górą wpływa na rozsądną decyzję Romana. Kończy zmagania po 5xBabia Góra i pojawia się na mecie z czasem 13:57:49! W tym roku Roman zapisał się na bieg tydzień przed zawodami. Na mecie pojawił się po 15 godz. 8 minutach i 11 sekundach – tym razem był to już czas po pokonaniu 6xBabia Góra! Roman Ficek został drugim w historii finisherem Ultramaratonu 6xBabia Góra! Trasa tegorocznej 6xBabia Góra ponownie musiała zostać zmieniona. Z powodu zakazu organizowania zawodów w najwyższych strefach ochrony przyrody na Słowacji trasy biegów musiały zostać poprowadzone tylko po stronie polskiej. Mimo tego ograniczenia udało się zachować na koronnym dystansie 6 podbiegów na szczyt Babiej Góry prowadzących różnymi szlakami oraz długość trasy 100 km i przewyższenia zbliżone do +8000 m/-8000 m.

Od tegorocznej edycji w ramach wydarzenia pojawił się nowy dystans - Ultramaraton 2xBabia Góra. Jest to bardzo wymagające 50 kilometrów o przewyższeniu +3700 m/-3700 m, w którym uczestnicy pojawiają się na szczycie Babiej Góry dwukrotnie, oczywiście za każdym razem wbiegają na szczyt Królowej Beskidów innym szlakiem. W przyszłorocznej edycji limit czasu na pokonanie tego dystansu został zwiększony do 12 godzin. 

Biegi kwalifikacyjne

W przyszłorocznej edycji do startu w Ultramaratonie 2xBabia Góra oraz 3xBabia Góra nie wymagamy biegów kwalifikacyjnych. 

Ze względu na krótkie limity czasu, duże przewyższenie profilu trasy, wymagający teren górski oraz zmienne warunki pogodowe do startu w Ultramaratonie 6xBabia Góra dopuszczamy osoby, które spełniają wymogi kwalifikacyjne. Uczestnicy wcześniejszych edycji Ultramaratonu 4,5,6xBabia Góra oraz osoby, które ukończyły Ultramaraton 3xBabia Góra mają zapewnioną kwalifikację. Od doświadczonych zawodników, którzy nie startowali wcześniej w powyższych biegach, wymagamy ukończenia jednego biegu górskiego o przewyższeniu profilu trasy min. +4500 m.

Trasy biegów 7. Ultramaratonu Babia Góra będą analogiczne jak w 2019 roku. W ramach wydarzenia odbędą się następujące biegi:

- Ultramaraton 6xBabia Góra: 100 km (+7800 m/-7800 m)
- Ultramaraton 5xBabia Góra: 88 km (+6800 m/-6800 m)
- Ultramaraton 4xBabia Góra: 75 km (+5700 m/-5700 m)
- Ultramaraton 3xBabia Góra: 70 km (+5000 m/-5000 m)
- Ultramaraton 2xBabia Góra: 50 km (+3700 m/-3700 m)
- Półmaraton 1xBabia Góra: 23,5 km (+1450 m/-1450 m)

Najdłuższy dystans, Ultramaraton 6xBabia Góra to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających górskich ultramaratonów w Polsce. Przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu jest wyzwaniem dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników. Co roku przypominamy, że 6xBabia Góra nie jest rywalizacją z innymi zawodnikami, to przede wszystkim rywalizacja z limitem czasu! Trzeba biec, bo inaczej czas nas prześcignie! 

Startując w Ultramaratonie 6xBabia Góra rywalizację można zakończyć na dystansie 5xBabia Góra lub 4xBabia Góra.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Ultramaratonu Babia Góra 2019:

https://vimeo.com/347446871

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Mic 2020-02-24 08:59:16
3 razy startowałem Memoriale Kozuba na Babiej. Potem olałem - to jest masakra. Wystarczy też popatrzyć ile tych zawodów jest, gdzie i kiedy są rozgrywane. Ktoś wyczuł w tym sporą kasę widocznie. Trzeba zwrócić uwagę, że podczas takich zawodów korzystanie ze szlaków przez innych turystów jest mocno utrudnione i bardzo niewygodne, o jakimkolwiek kontemplowaniu przyrody nie ma mowy. Na www.biegigorskie.pl można zobaczyć kalendarz imprez - cały rok zawalony od stycznia do grudnia, w tym sporo na terenie parków narodowych, np.: Babiogórskiego, Bieszczadzkiego, Gorczańskiego i Pienińskiego. I po co to? Żeby modni panowie z brodami do pasa mieli co w internetach zamieszczać?
wojto 2020-02-22 08:52:05
Sam kiedyś się ścigałem na MTB i wiem jak ważne jest to, gdzie jest rozgrywany wyścig. Ale rozgrywanie komercyjnych zawodów na terenach Parków Narodowych uznaję za całkowitą kapitulację w ochronie przyrody. Z drugiej strony masowa wycinka i tworzenie całej sieci utwardzonych dróg, stawianie samowoli na Krowiarkach i parkingów, stawianie koszmarków rodem z PRL na Markowych Szczawinach, wyasfaltowany Rajsztag, pierdylion pomników, murków, znaków i innych dupereli na Diablaku - odkąd wstęp do BPN zaczął być płatny, parkowcom zwyczajnie odbiła sodówka do głowy i wydaje się, że Park Narodowy w niczym się nie różni od innych biznesów. Dla mnie nie ma już Babiogórskiego Parku Narodowego :(
Mic 2020-02-21 08:32:41
Ciekawe jaki te masowe spędy biegowe mają wpływ na przyrodę... To co się dzieje podczas "festiwali" biegowych w Krynicy, czy na Babiej Górze, to jest jakaś masakra. Jeżeli się popatrzy na ilość tych zawodów w przeciągu roku i ich lokalizację, to nie wygląda to różowo. Moda na zdrowy styl życia jest super, ale mam nie odparte wrażenie, że więcej w tym "instagramowego" picu na pokaz, niż wewnętrznej potrzeby pobiegania sobie.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię sekretarkę do biura. Wymagana znajomość obsługi komputera (word, excell). Mile widziana znajomość języka angielskiego. Umiejętność pracy w zespole.
    Tel.: 60223 94 84
    E-mail: biuro@tatra-dom.pl
    WWW: www.tatra-dom.pl
2020-07-05 23:32 Śmierć rowerzysty 2020-07-05 21:30 Ostatnie godziny Restaurant Week 2020-07-05 21:08 Uwaga: korki na zakopiance 2020-07-05 20:45 Zaprojektuj misia przytulaka 2020-07-05 20:21 Nie kochać w taką noc, to grzech 2020-07-05 20:00 Obserwacje przyrodnicze 2020-07-05 19:49 Zakopiańczycy z pomocą dla powodzian w Jaworniku Polskim (WIDEO) 2020-07-05 19:32 Droga przez... kasy (WIDEO) 8 2020-07-05 19:15 Dziwy natury, dziwy wyobraźni 2020-07-05 19:00 Burmistrz otwiera dworzec - kogo (nie) zaprosi? 2020-07-05 18:45 Młodzi zachęcają do krwiodawstwa 2020-07-05 18:00 Kuba spod Mont Blanc 2020-07-05 17:15 Drugie życie śmieci 2020-07-05 16:57 Bubel na okrągło (WIDEO) 10 2020-07-05 16:38 Kolejne zakażenie koronawirusem na Podhalu 2020-07-05 16:30 Zajęcia z farbiarstwa 2020-07-05 15:45 Nowa wystawa w nowotarskich „Jatkach” 2020-07-05 15:44 W Niedzicy też tłumnie 2020-07-05 15:00 Poetycko i sielsko 2020-07-05 14:45 Wywrotne kajakarstwo 2020-07-05 14:23 Wypadek na Patelniach 6 2020-07-05 14:15 Sezon turystyczny widać, słychać i czuć 3 2020-07-05 13:49 Upał, wiele kilometrów w nogach i upragiona meta 2020-07-05 13:36 Tłumnie w Pieninach 4 2020-07-05 13:00 Podwójna opłata za wejście na Gubałówkę 18 2020-07-05 12:00 Królowa Beskidów może być groźna 2020-07-05 11:00 Akcja z sercem 1 2020-07-05 10:00 Nie zapomnijcie o Jędrolu 2020-07-05 09:33 Nocny pożar w Ochotnicy Dolnej 1 2020-07-05 09:24 Nocna akcja w Jaskini Czarnej 6 2020-07-05 09:00 Powrócę, gdy odlecą ptaki. Czekała 75 lat, aby dowiedzieć się o losie brata 1 2020-07-05 08:02 Nowy bruk na Bachledówce 2 2020-07-04 21:52 Wyskoczyli z dwóch BMW, napadli na mojego syna i jego kolegę 16 2020-07-04 21:25 Podziękowania dla policji 6 2020-07-04 21:00 Tłumy na Krupówkach (WIDEO) 1 2020-07-04 20:24 VeloDunajec Krościenko-Tylmanowa dopiero w przyszłym roku 4 2020-07-04 19:29 Inowrocławscy rowerzyści wyjechali pod Giewont 1 2020-07-04 18:31 Światła w Szaflarach wciąż nie działają 4 2020-07-04 17:45 Turystów nie brakuje 2020-07-04 17:43 Brudny brzeg jeziora 1 2020-07-04 17:15 Lato teatralne 2020-07-04 16:40 W Zakopanem znaleziono kluczyki od samochodu 2020-07-04 16:00 Turyści ciągną pod Tatry 1 2020-07-04 15:34 Zwłoki odnalezione w lesie nad Rabką 2020-07-04 15:05 Stolicą biegaczy jest dziś ... Krościenko 2020-07-04 14:20 W nocy spłonął samochód w Szczawnicy 2020-07-04 13:34 Kolizja w Waksmundzie (WIDEO) 2020-07-04 13:25 Prawie cała Polska w słońcu, a w Tatrach chmury 2020-07-04 11:53 Kolejna osoba zakażona koronawirusem na Podhalu 2 2020-07-04 11:01 Z ciupagą napadli na bank 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-05 23:43 1. Nie rozumiem. Sam posiadam swoje grunty to może ppochodzę inaczej. Jakby tyle osób przechodzili po moim gruncie to też kasę bym postawiła. Niebieski i czarny szlak są darmowe. Więc dla osób którym nie pasuje opłata jest uczciwa alternatywa. Ja zapłaciłem , a przynajmniej oni proponują leżaki i owce dla dzieci , czyli coś . 2020-07-05 23:10 2. Bubel to delikatne określenie . Jak planują jeszcze malowanie go (ronda) to będą jaj... farby wagon zmarnują . Bruki zbędne , wysepki utrudniające (z ul Sobieskiego , Jagiellońskiej i od mostów) ruch a już nie wspomnę kształt środka ronda , no cycuś czy pisiorek na nim jest .? 2020-07-05 22:48 3. Nie no poprawa jest znaczna. Dzis byl tylko korek od halki a nie od jaworek. Nie rozumiem o co chodzi wiecznym malkontentom.jest poprawa ? Jest! 2020-07-05 22:17 4. Wada fabryczna w tym motocyklu że widelec odpadł ? Bo rozumiem że jechali zgodnie z przepisami jak prawie wszyscy tam :-) 2020-07-05 21:31 5. Przecież szlak jest przez Gładkie, wejście na szlak kawałek dalej. Bardzo dobrze, że kasują, a "pazerni" okazali się geniusze biznesu z Warszawy, a nie jak się powszechnie uważa górale. 2020-07-05 21:25 6. A ile zapłacili "warszawiacy" za dzierżawę terenu? Górale=dudki i tyle!!! 2020-07-05 21:22 7. Nie ma cwaniaka nad Warszawiaka. 2020-07-05 20:55 8. Na zdjęciu nr.2 widać widelec. 2020-07-05 20:51 9. Adwokat, każdy robi to co lubi. Popatrz na to z drugiej strony, jakby wyglądał świat bez złodziei, morderców, gwałcicieli...Ile to zawodów by było niepotrzebnych? 2020-07-05 20:32 10. Byłem w czoraj, ruch na bieżąco w obu kierunkach. Także w czym problem?
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP